Leiden Regio Leiden was bang subsidie te missen Verkoop van woningen bij WBL komt op gang Twee jaar cel geëist roor mishandeling Postkantoren bv strooit met gelikte pr-praatjes Staking dreigt bij crisisdienst Riagg 'Emancipatie nog keihard nodig' Groepstraining voor vrouwen JlNSDAG 29 FEBRUARI 2000 Bejaarden bedrogen leiden Een 92-jarige bewoonster van een flat aan de Apollolaan en een 89-jarige bewoner van een huis aan het Lisztpad zijn gis teren bestolen. De vrouw kreeg bezoek van een jongeman, die verklaarde dat hij namens de woningbouwvereniging het bal kon en het zonnescherm kwam controleren. Hij liet iets zien wat leek op een legitimatiepas en won zo het vertrouwen van de slechtziende dame. Toen hij was vertrokken miste zij twee por temonnees met geld. Bij de 89-jarige man belden twee jongens aan, die vertelden dat ze het meubilair kwamen controleren op houtworm. Ook hij miste na hun vertrek een portemonnee. Oude bus gaat in vlammen op leiden Een oude bus, die al tijden stond geparkeerd langs de Willem de Zwijgerlaan, is gisteravond in vlammen opgegaan. De brand richtte ook schade aan auto's die naast de bus ston den. De oorzaak van de brand is onbekend. De politie heeft de eigenaar van de bus nog niet kunnen achterhalen. Greep uit kluis leiden Bij een reisbureau aan de Breestraat heeft gisteren een man onverhoeds een greep in de kluis gedaan. De dader had de medewerksters van het reisbureau gevraagd of hij even van het toilet gebruik mocht maken. Zo zag hij kans bij de kluis te ko men. De politie heeft de dader nog niet kunnen aanhouden. Ik ga bewijzen dat ik een gangster ben ilDEN/DEN HAAG onnie van uffelen en contact- en een straatver- od, 24 maanden cel - waarvan cht voorwaardelijk - en bijna 000 gulden aan schadevergoe- ing. Dat eiste officier van justi- e C. van Dam gistermiddag oor de Haagse rechtbank te en een 41-jarige Hagenaar oor vrijheidsberoving, bedrei- ing en mishandeling van een x-vriendin. Bovendien moet e Hagenaar een voorwaardelij- 2 celstraf van zes maanden itzitten. De verdachte zat nog de proeftijd van een vorige oorwaardelijke straf. De verdachte had op 14 no- ember vorig jaar met zijn ex- iendin afgesproken bij de eidse discotheek In Casa. Hij ond dat ze een te kort rokje' roeg. Daardoor 'knapte er iets' hem, zei hij. De man pakte ij haar bij haar arm en zei: Meekomen naar buiten." Daar af hij haar een klap op haar ïond. In een steegje verderop oeg hij haar met zijn vuisten kneep hij haar keel dicht. \ls je hier aangifte van doet, a ik je dood", dreigde hij. Me- ewerkers van In Casa schoten et slachtoffer te hulp door de ïan in een nekklem in be- wang te houden totdat de po- tie kwam. De man werd aangehoüden 1 opgesloten. Zijn voorlopige echtenis werd opgeschort, op jorwaarde dat hij geen con- ct met de vrouw zou zoeken. die voorwaarde hield hij Ich niet. De Hagenaar bedreig de zijn ex-vriendin meerdere malen. Zo stond er op haar voi- cemail onder meer dat hij haar de keel zou afsnijden. ,,Ik ga je bewijzen dat ik een echte gang ster ben." De man gaf gisteren voor het eerst de mishandeling toe. Hij ontkende echter de vrouw van haar vrijheid te hebben beroofd en te hebben bedreigd met de dood. Volgens hem was ze vrij willig de disco uitgegaan. Ge tuigen spraken dat tegen. Zo had een garderobejuffrouw de vrouw bij vertrek horen zeggen, dat ze. niet met de man meewil- de. Een portier was vooraf door de vrouw ingeseind, dat hij maatregelen moest nemen als hij zag dat ze niet vrijwillig de disco verliet. Volgens de advocaat van de man had de vrouw bij het verla ten van de disco niets aan de portier laten-blijken. Zijn cliënt vond dat er sprake was van een 'opzetje' en 'uitlokking' van zijn arrestatie. Er was sprake van een 'haat-liefdeverhouding': de vrouw had de man uit de ge vangenis opgehaald, waarna ze met elkaar aten, dansten en sliepen. De advocaat pleitte voor een korte voorwaardelijke celstraf met een contactverbod. Boven dien vond hij dat een civiele rechter zich maar moest buigen over een vordering van bijna 60.000 gulden voor onder meer smartengeld, psychotherapie en beveiliging van het huis van de vrouw. De rechtbank doet op 14 maart uitspraak. Vervolg van voorpagina De gemeente heeft bij de aanbesteding voor de speur tocht naar een vliegtuigbom in de Rijnsburgersingel met T&A Radar gesproken, omdat het bedrijf zei projectielen sneller, beter en goedkoper te kunnen opsporen dan het EOC. Toch viel de keuze van Leiden op het EOC. Als ar gument werd onder meer aangevoerd dat het EOC wél over de benodigde certificaten zou beschikken en T&A Radar niet. Een woordvoerder van de gemeente zegt nu, dat de angst om subsidie mis te lopen de voornaamste reden was om met het EOC in zee te gaan. „Op het mo ment dat de kosten niet worden vergoed hebben we een probleem. Bovendien, hoeveel vertrouwen is er in een particulier bedrijf?" „Maar het EOC hóeft dat ook niet, zolang er maar met een aannemer wordt gewerkt die dat certificaat wel heeft." Ver volgens speelt Wassenaar de bal terug naar de gemeente Lei den. „Die is de opdrachtgever. Het ministerie stelt wat betreft subsidie geen aanvullende ei sen en wij zetten gemeenten ook niet onder druk om een keuze in een bepaalde richting te maken." Het ruimen van bommen kan in drie fases worden verdeeld. Het opsporen, het blootleggen van een projectiel en als laatste het demonteren en afvoeren. Fase drie is exclusief het do mein van het EOC, dat als enige partij in Nederland een blind- leiden eric-jan berendsen De certificaten zijn belangrijk voor subsidiëring van het werk door het Rijk. Het ministerie van Binnenlandse Zaken eist dat een bedrijf dat bommen opspoort een VCA**-verklaring heeft. Geen certificaat, geen subsidie. De werkzaamheden kosten Leiden vijf gulden per inwoner met een maximum van 500.000 gulden. Negentig procent van dat bedrag wordt vergoed door het ministerie van Binnenlandse Zaken. Frank Wassenaar, woord voerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken (BZ) geeft toe dat het EOC niet over een VCA**-certificaat beschikt. ganger mag demonteren. Maar de eerste twee fases staan daar los van en mogen in principe door iedereen worden uitge voerd. Waarom voor fase drie geen VCA** certificaat nodig is, terwijl dat juist de gevaarlijkse procedure tijdens de werk zaamheden is, kan BZ niet dui delijk maken. Een VCA**-certificaat en een VCA*-certificaat komen oor spronkelijk uit de chemische industrie en zijn bedoeld om de veiligheid van werknemers te garanderen. Het verschil tussen één en twee sterren is geba seerd op het aantal werknemers dat een bedrijf telt. Bedrijven die minder dan 35 mensen in dienst hebben, hebben genoeg aan een kwalificatie met een ster. T&A Radar beschikt daar over. Robert van Ingen, directeur van T&A Radar dat in Leiden de opdracht tot het lokaliseren en blooüeggen van de bom niet kreeg, verbaast zich niet over het feit dat het EOC bommen opspoort en geen VCA**-certifi caat kan overleggen. „Nee, dit is niet verrassend. De betrok ken partijen wringen zich in al lerlei bochten om zichzelf schoon te praten. Dat is al ja renlang het geval." Bij het EOC was niemand be reid tot commentaar. Wethouder en juryvoorzitter Pietemei Rolprijs: leiden robbert minkhorst Een gebrek aan kwaliteit bij de voordrachten noopte Leiden tot het besluit de Pieternel Rol prijs, de emancipatieprijs van de gemeente, dit jaar niet uit te reiken. Verantwoordelijk wet houder Hans Baaijens moet toegeven dat de stad weinig doet aan emancipatie. Het is zijn opdracht daar verandering in te brengen, vindt hij. Hoewel met 'emancipatie is voor iedereen' een breed on derwerp was gekozen, bleef het dit jaar bij vier inzendin gen. Maar Baaijens denkt juist dat daar een deel van de oor zaak ligt van het magere aan tal kandidaten; het thema was té ruim, je kon er teveel kan ten mee op. Uit respect voor de kandidaten die dit jaar meedongen naar de wisseltro fee en het bijbehorende geldbedrag van 5000 gulden, weigert de wethouder hun namen te noemen. Baaijens is voorzitter van de jury. Hij had de normen kunnen verlagen. „We hebben er be wust voor gekozen dat niet te doen", aldus Deze prijs betekent iets in de stad' Baaijens. „Deze prijs betekent iets in de stad en aan die betekenis willen we niet tornen. We wil len niet tornen aan de kwaliteit van de mensen aan wie de prijs in voorgaande jaren is toege kend." A. van Aken, bestuurslid van de Leidse Vrou wenraad (LVR), een samenwerkingsverband van vrouwenorganisaties, is teleurgesteld. „Het is jammer dat de uitreiking niet gebeurt, en ook dat de ge meente zo laat tot die conclu sie komt" Voor haar is het gissen naar een verklaring. „Ik weet niet wat voor de jury on der de maat is. Is Leiden uit- geëmancipeerd? Beslist niet. Volgende week is nog een fo rum over wat er in de afgelo pen veertig jaar is bereikt. We kunnen er nooit een punt ach ter zetten." De wethouder beaamt dat. „Ik zal niet verhullen dat het heel moeilijk is om aandacht te krijgen voor emancipatie. Maar het blijft keihard nodig. Dat gaat vooral op voor laagopgeleide en allochtone vrouwen. Daar is nog een enorme slag te maken en ik zie dat als mijn politieke verantwoordelijkheid." De Arendshorst: woningbouwvereniging Leiden onderhandelt met een aantal huurders over de koop van hun appartementen. foto mark lamers Voordat de eerste woningen aan de Condorhorst kunnen worden verkocht, moet er nog een flink robbertje gestoeid worden met de bewonerscom missie van de flat. Vorig jaar vocht de commissie de vergun ning tot splitsing van het com plex met succes aan, en WBL- directeur J. de Greef vreest dat ook de nieuwe splitsingsver gunning niet zonder slag of stoot de eindstreep haalt. Maar even verderop, in een identieke flat aan de Arends horst, zijn in de afgelopen twee maanden al veertien apparte menten verkocht en wordt mo menteel nog onderhandeld met tien potentiële kopers. „Hier is het allemaal relatief geruisloos gegaan", vertelt De Greef. „We hebben de zaken rond de Arendshorst goed afgestemd met de bewonerscommissie. Waar het bij de Condorhorst niet lukte om met de bewoners commissie tot een vergelijk te komen, ging dat bij de Arends horst wel. En dan loopt de rest van het proces vrij gemakke lijk." Vooruitlopend op de ver koopplannen heeft de WBL al langere tijd de vrijkomende wo ningen in het complex niet meer opnieuw verhuurd. Onge veer de helft van de inmiddels verkochte appartementen ging naar nieuwe bewoners. De rest van de woningen is tot nu toe gekocht door zittende huur ders. In de toekomst worden al le vrijkomende appartementen direct in de verkoop gedaan. Op die manier moeten op termijn alle 128 appartementen in de flat worden verkocht. Ook op andere plaatsen in de stad begint de verkoop van WBL-woningen op gang te ko men. De Greef: „Het afgelopen jaar hebben we veel tijd gesto ken in de voorbereiding. Nu plukken we daar de vruchten van." Vorig jaar verkocht de woningbouwvereniging 120 woningen, waarvan de helft aan de stichting Leidse studenten huisvesting. Dit jaar werden tot nu toe 20 huizen verkocht, ter wijl er over 40 nog wordt on derhandeld. U heeft 't misschien gemerkt, I postkantoren van groot tot "klein zijn hard met veranderin gen bezig. Bij u in de buurt wordt 23 februari een nieuw postkantoor geopend. Een fol der met deze tekst lag onlangs )p de balie van het postkantoor n het winkelcentrum aan het Diamantplein in de Mors. Het vertrou wde loket heeft plaatsge maakt voor een open balie daardoor u goed contact heeft net de baliemedewerker. Hoe wel het glas is weggehaald, is iet postkan toor even goed be- veiligd. Al het geld is veilig weg geborgen in een kasautomaat. Zonder uw medewerking is dat geld onbereikbaar. Uw pincode is de sleutel van de kasDe kas automaat werkt met tijdsver traging. Hierdoor moet u bij het opnemen van grotere bedragen even wachten. In het belang van uw en onze veiligheid, zo spuit de folder het gelikte pu blic-relations verhaaltje. Dat het postkantoor in het win kelcentrum aan het Diamant plein inmiddels is gesloten, vermeldt de folder niet. Klan- auwe Steen, die al 700 jaar in lestraat ligt, is het symbolische middelpunt vari de stad. ten kunnen nu terecht bij Ta bak Speciaalzaak Van Hove aan het Diamantplein 54, net bui ten het overdekte winkelcen trum. Maar over het oude post kantoor wordt 'uiteraard' geen woord vuil gemaakt. Integen deel, het pr-geleuter gaat nog even door. Voor postzegels, een strippen kaart of een Boncadeau, voor het opnemen van geld, voor het openen van een girorekening of het aan vragen van een giropas kunt u terecht op het nieuwe postkantoor. Zo ratelt de folder van Postkantoren bv lekker door. Wederom wordt over de sluiting van het oude postkan toor met geen woord gerept. „We gaan er van uit dat men sen die de folder lezen daaruit opmaken, dat het oude post kantoor sluit en een nieuw postagentschap wordt ge opend", laat een medewerker van Postkantoren bv desge vraagd weten. „Is dat niet het geval dan moeten we intern nog maar eens kijken of de tekst wat meer helder kan wor den opgesteld." Een ander fraai staaltje van pr- activiteiten komt van PTT Post. In het postkantoor aan de Schipholweg zijn rolluiken aan gebracht tussen de postbus- senruimte en het postkantoor. Hierdoor kunnen de openings- In Tabak Speciaalzaak Van Hove op de hoek van het Diamantplein en de Topaaslaan zit tegenwoordig een postagentschap. foto mark lamers tijden van de postbussen en het postkantoor afzonderlijk worden afgestemd op de be hoefte van de klanten. De hui dige situatie is namelijk erg in efficiënt, aldus PTT Post in een brief aan de houders van een postbus, 's Ochtends om half acht is het al druk in de post- bussenruimte, terwijl het post kantoor soms pas om half tien de eerste klant verwelkomt. Daarom meent PTT Post het postkantoor voortaan van maandag tot en rnet vrijdag niet meer om 7.30 uur maar pas om 9.00 uur te moeten openen. Wat een heerlijke re denatie. Onder het mom van betere afstemming op de be hoefte van de klant gaat op werkdagen het postkantoor ge woon anderhalf uur later open! Zo lusten wij er nog wel een paar. Het lijkt een ordinaire be zuinigingsoperatie, niks meer en niks minder. PTT Post ontkent dat uiteraard. „Er is een proef geweest met de openstellingstijden. Er is geke ken naar de aanloop van klan ten en de ervaringen van die zelfde klanten en dat heeft ge resulteerd in verandering van de openstellingstijden. Van half acht tot negen kwamen er wei nig tot geen klanten terwijl er achter de balie toch een mini male bezetting van twee men sen nodig was. Trouwens, voor deze wijziging was het postkan toor op werkdagen geopend van half tien tot zes en nu van negen tot half zeven. Per saldo dus een uur langer." LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN leiden robbert minkhorst Vanwege een conflict over het nieuwe salaris dreigen stakin gen bij de crisisdiensten van de Riagg. Het personeel van de dienst voor Leiden, de Rijn streek en de Duin- en Bollen streek besluit waarschijnlijk volgende week of ze op 29 maart, net als collega's elders, het werk neerlegt. De crisis dienst komt in actie als mensen met psychische problemen in hun huis, straat of buurt ernsti ge overlast veroorzaken. Voor het werk dat de sociaal- psychiatrisch verpleegkundigen (SPV'ers) 's avonds en in de weekeinden moeten doen krij gen ze te weinig betaald, zegt SPV'er N. Roelofs van de crisis dienst in Leiden. Bovendien krijgen ze te weinig vrije tijd te rug voor de uren die ze buiten kantoortijd moeten maken. „Wij stappen er als eerste op af', aldus Roelofs. „Je gaat er alleen naar toe. Je stapt in een onvoorspelbare situatie. Het is een emotionele belasting. Ook voor iemand die het werk al tien, vijftien jaar doet. De werk gevers moeten niet doen alsof het peanuts is. De werkdruk en de werkbelasting zijn enorm. Per gewerkt uur krijg je een kwartier vrije tijd. Dat is niet re- eel." De werkgeverskoepel GGZ heeft voorgesteld dat voor elke keer dat een SPV'er 'er op uit moet' hij veertig gulden bruto meer verdient, met een maxi mum van vier keer per dienst. Roelofs: „Dat betekent dat we na vier cliënten moeten ophou den. Gisteravond peilden Abva- kabo en CFO de actiebereid heid onder het Riagg-personeel. Die bleek groot. Als de bonden en de werkgevers er tussentijds niet uitkomen, wat Abvakabo en de CFO waarschijnlijk ach ten, gaan de crisisdiensten op 29 maart staken. leiden Nordwood: 'Als hij maar geluk kig is'. De groep komt 15 keer wekelijks bij elkaar en gaat daarna minstens een half jaar door als zelfhulpgroep. Vooraf gaand aan deelname is er een intake gesprek, waarvoor de kosten 15 gulden bedragen. Aanmelding kan tijdens de in loopspreekuren op maandag en dinsdag van 10 tot 16 uur. HA- RA is gevestigd aan de Bonaire- straat 4. In het Vrouwengezondheids centrum HARA begint volgende maand een zogenaamde Robin Norwood-groep: 'Besteed je krachten aan je eigen leven'. Deze groepstraining is gericht op vrouwen die binnen hun re laties steeds op dezelfde pro blemen stuiten. De training is gebaseerd op het boek van de Amerikaanse therapeute Robin

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13