Leidsch Dagblad Lauwe reactie op vertrek Haider Watersnoodramp Mozambique steeds groter Quick Boys breekt hi met Cees Tempelaar Cap Gemini neemt Ernst Young over 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD vISDAG 29 FEBRUARI 2000 1 rtificaat en bosje Demen voor eerste •gestudeerden' stoudercursus OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42247 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 15 Warmonds aanpak van de kop van de Dorpsstraat zint Warmunda niet De gezelligheid Jg, staat bovenaan bij groeiende Alphense sportclub Have Fun 17 Japans-Leidse uitgeverij Hotei derde partner in SieboldHuis 18 Wubbo Ockels opent vestiging van Heineken in Noordwijk 19 Borst voelt zich na barre tocht over Fins 'Elfstedenijs' nog opperbest en Besten apt op bij NS topman R. den Besten (59) idigde vanmorgen zijn af- eid aan. Hij maakt gebruik de mogelijkheid om op 60 ige leeftijd terug te treden legt op 1 augustus zijn ictie neer. Den Besten was it jaar voorzitter. Hij wordt ;evolgd door H. Huisinga sinds 1995 algemeen direc- r NS-reizigers is. inst NS met 31 ocent omhoog nettowinst van de Neder- dse Spoorwegen steeg in 19 met 31 procent tot 258 joen gulden. Het bedrijfs- ultaat kwam uit op 292 mil- n, 13 procent hoger dan in 3. Dit jaar verwachten NS 'belangrijk hoger nettore- taat'. Het aantal reizigerski- ïeters nam met 2,5 procent tot 10,9 miljard kilometer, groei concentreert zich iral in de spits. idemol koopt -producenten maker Endemol Entèrtain- nt wordt volledig eigenaar het Italiaanse Aran Ende en het Spaanse Zeppelin, iemol had al een belang 45 procent in beide bedrij- De koers van het aandeel iemol is in een half jaar m verdrievoudigd door de Brotherhype. Endemol wil meer bedrijven overne- n en de grootste tv-produ it van Europa worden. aby via moeder smet met CJD Groot-Brittannië is het ver eden gerezen dat een uw de ziekte van Creutz- lt-Jakob heeft overdragen haar kind. Het ministerie volksgezondheid gaat met ed tests uitvoeren om te- of het vermoeden correct De moeder lijdt aan de uwe variant van de ziekte Creutzfeldt-Jakob. Dmbiregeling oet tandje terug combiregeling voor risico- istrijden wordt te veel toe last, vinden staatssecretaris ïgenthart (sport) en minis- Peper (binnenlandse za- Korpsbeheerders moe volgens hen scherper be en wat wel en geen relwed- jden zijn. [ina3 cretaris: vaak luden handdruk wordt in Nederland steeds tonderlijker dat een ge- entesecretaris de rit uitzit, derzoekers van het tv-pro- mma Zembla signaleren groeiend aantal gouden ïddrukken, die de afgelo- i jaren onder anderen aan secretarissen Blom (Rijn- ude) en Vonk (Ter Aar) zijn [even. ?na5 lartstil stand door igdruppels' gdruppels die ook door op- netristen in de brillenzaak de hoek mogen worden iruikt, kunnen leiden tot le- ïsgevaarlijke situaties. Twee ttgleraren van het Amster- nse VU-ziekenhuis waar- luwen voor verhoogde eddruk, hartritmestoornis- astma-aanvallen en zelfs tstilstand. [ina 5 ANDAAG 20 PAGINA'S nenland tenland Ituur en Kunst inomie Aftreden FPÖ-leider wijzigt niets in opstelling Europese Unie tegenover Oostenrijk Het buitenland heeft nauwelijks gereageerd op het aftre den van de omstreden Oostenrijkse Jörg Haider als voor zitter van de extreem-rechtse FPÖ. Het Nederlandse mi nisterie van buitenlandse zaken zegt dat er door het af treden van Haider niets wijzigt in de bejegening van Oostenrijk, omdat in de regeringssamenstelling niets verandert. wenen anp-afp-gpdalitie van de ÖVP met de FPÖ. „Nederland zal bilaterale con- De sancties tegen Oostenrijk in tacten met Oostenrijk blijven de Europese Unie zijn ook ge- mijden." nomen wegens de regeringsco- Daarmee lijkt de manouvre van Haider doel te missen. Hai der wil met zijn aftreden de in ternationale druk op zijn land en zijn partij verminderen. Oostenrijk is sinds het aantre den van de coalitie van de FPÖ met de conservatieve, christen democratische ÖVP van kanse lier Schüssel begin deze maand internationaal in een isolement geraakt. In Oostenrijk zelf wordt sindsdien bijna dagelijks geprotesteerd tegen de rege ring. EU-voorzitter Portugal heeft laten weten dat het aftreden van Haider niet tot een andere opstelling van de overige veer tien lidstaten tegen Oostenrijk leidt. Een bron binnen de Euro pese Commissie heeft inmid dels laten weten de ontwikke lingen als een interne Oosten rijkse kwestie te zien. „Het is niet aan ons om daarover te oordelen. Voor ons is het alleen van belang dat Oostenrijk zich aan de Europese principes houdt. Daar blijven we alert op", aldus de ingewijde. De Verenigde Staten lieten in een reactie weten dat het aftre den van Haider kon worden ge zien als een 'stap in de goede richting', al blijven de VS be zorgd over de rechtse signatuur van de Oostenrijkse regering. Pagina 7: België blijft Oosten rijk tarten Dodelijk ongeval op vriesschip in haven IJmuiden umuiden linda tordoir Een 39-jarige man uit IJmuiden is gistermiddag omgekomen in het ruim van het vriesschip Northern Express uit Manilla. Hij werd bedolven onder een lading bevroren vis. De man was op slag dood. T Samen met zijn collega's was de IJmuidenaar bezig het schip aan de Trawlerkade te laden. Hij stond in het ruim om de pallets, die vanaf de kade het schip in werden gehesen, op de juiste plek te zetten. Om nog onbekende reden brak een hoek van een pallet af, waar door één stapel van zo'n 300 ki lo losraakte en naar beneden viel. Op het moment van het ongeluk was het laadruim prak tisch vol. HET WOORD IS AAN Al Rodrigo Vergissen is menselijk. De computer de schuld geven is nog veel menselijker. ssss# 30% katwuk gertjan v Trainer Cees Tempelaar is ont slagen bij Quick Boys. Het be stuur van de Katwijkse hoofd klasser maakte gisteravond zijn besluit kenbaar aan de Hage naar. Voorzitter Kees de Best benadrukt dat beide partijen in goed overleg uit elkaar zijn ge gaan. „We kijken elkaar nog steeds recht in de ogen", aldus De Best. Assistent-trainer Arie van Duijn krijgt de eindverant woording over de selectie. „Al proberen we nog een ander te vinden, die het seizoen kan af maken", zegt De Best. Al voor de winterstop maakte Quick Boys bekend dat het der de seizoen Tempelaar ook zijn laatste zou zijn en dat hij wordt vervangen door Ruud de Groot (nu nog WSB). De Katwijkers draaien vanaf het begin van het seizoen in de onderste regionen mee en stonden zelfs een aantal weken op de laatste plaats, een dieptepunt in de historie van de club. Quick Boys neemt na de ne derlaag tegen Capelle jongstle den zaterdag (2-3) de voorlaat ste plaats in. „We staan nu op een belabberde plek", zegt De Best. „Op een gegeven moment moet je maatregelen nemen. We vinden het buitengewoon vervelend. Maar het belang van Tempelaar is ondergeschikt aan dat van Quick Boys." Tempelaar kwam drie jaar ge leden naar Nieuw-Zuid. De Ha genaar had destijds nog een contract voor een jaar bij VCS, maar verbrak dat. Onder Tem-. pelaar kon Quick Boys nooit exT celleren. De Katwijkers speel den geen rol van betekenis en eindigden de afgelopen twee jaar respectievelijk als vijfde en achtste. Dit seizoen lag Tempe- laar vanaf het begin onder vuur. De Hagenaar werd door de slechte resultaten gedwongen routinier Hans van der Plas te rug bij de selectie te halen, hoe wel de aanvoerder zelf afscheid had genomen en Tempelaar een terugkeer in eerste instantie uitsloot. Hij zwichtte voor de druk van buitenaf. Aanstaande zaterdag speelt Quick Boys de inhaalwedstrijd tegen ARC. Bij verlies loopt het gat met de nummer twaalf - Zwart Wit '28 - op tot vijf pun ten met nog zeven wedstrijden te gaan. Degradatie uit de Hoofdklasse A wordt voor de Katwijkers dan nauwelijks af- wendbaar. Een Zuid-Afrikaans reddingsteam begeleidt een groep Mozambikanen naar een helikopter. Er zijn te weinig helikopters om alle slachtoffers in Mozambique te redden. FOTO REUTERS YOAV LEMMER maputa dpa-anp Als gevolg van het noodweer in zuidelijk Afrika zijn in Mozambique minstens duizend mensen om het leven gekomen. Dit vreest een woordvoerster van het Wereldvoedselprogramma (WFP) in Ma puto. Officieel is het dodental veel lager, maar de paar helikopters uit Zuid-Afrika die mensen van de verdrinkingsdood redden zijn volstrekt ontoereikend voor een ramp van deze omvang. De Verenig de Natjes hebben een nieuwe oproep gedaan voor hulp aan Mozambique. Tienduizenden mensen wachten op daken en in bomen op redding uit het overstroomde land. Momenteel zijn voor de reddingsacties maar zeven heli kopters beschikbaar. In afgelegen gebie den pikken ze mensen op die door het gestegen water geen kant meer uit kun nen. Door het gebrek aan materiaal moe ten er soms lastige keuzes worden ge maakt. Zo werden gisteren de hulpacties vanuit de lucht aan het eiland Josina in de rivier Incomati opgeschort. Het red dingsmateriaal moest worden ingezet in noordelijke gebieden die in het weekein de waren ondergelopen. De bedoeling is dat Zuid-Afrika nog eens zes helikopters stuurt naar de over stroomde gebieden in Mozambique. Ne derland zal de huur van de toestellen sa men met Duitsland en het Verenigd Ko ninkrijk voor zijn rekening nemen. De reddingsacties in de overstroomde gebieden zijn een race tegen de klok, want het waterpeil stijgt nog steeds. Er komt een nieuwe golf aan uit de rivier Limpodo. Daarbij komt dat Mozambi que indirect ook wordt getroffen door het slechte weer in de buurlanden. PTT laat pakjes bij buren achter Toerisme-deskundigen kritisch over badplaatsen hoofddorp anp katwuk/noordwuk loof en Samenleving12 sprek van de Dag2 11,13,15,16,18 evisieprogramma's nds/Strips PTT Post gaat pakjes bij de bu ren afleveren als de geadres seerde niet thuis is. Het gaat om een proef, waarbij alleen pakjes die afkomstig zijn van vijf bedrijven 'alternatief wor den bezorgd. De klanten krijgen hun spul letjes zo sneller in huis, denkt het postbedrijf. Pakjes van Otto, Neckermann, ECI, Yves Roches en Readers Digest komen in aanmerking voor de nieuwe be stelwijze. Als een klant niet wil dat zijn pakje bij de buren te rechtkomt, kan hij dat bij de bestelling opgeven. In dat geval moet hij het pakje ophalen bij het postkantoor. Het postbedrijf gaat ook pak jes die niet door de brievenbus gaan, niet langer 's avonds na- bezorgen. Te vaak komt het voor, aldus PTT Post, dat men sen dan weer niet thuis zijn. De postbode laat voortaan een briefje achter waarop staat hoe laat hij de volgende dag te rugkomt. Is de ontvanger weer niet thuis, dan moet hij het pakje bij het postkantoor opha len. Katwijk krijgt van deskundi gen op het gebied van toeris me waardering voor zijn stre ven de eigen identiteit te be waren. Een familiebadplaats die de zondagsrust voorop stelt en niet het tweeling broertje van de aanpalende kustgemeente Noordwijk wil zijn, moet vooral zo blijven. Diezelfde deskundigen heb ben echter ferme kritiek op het recente besluit van de ge meenteraad om de plannen voor een zeejachthaven af te blazen. „Een gemiste kans", luidt het oördeel. In de serie 'Groeten uit...' die vandaag begint en zater dag in het bijvoegsel eindigt, en die is gewijd aan het toe risme in de twee badplaatsen en in het 'achterland', waar schuwen deskundigen ook Noordwijk. Noordwijk is in potentie een toeristisch suc cesnummer, dat door het aanboren van de con- gresmarkt een stevige positie inneemt. Maar over het visi tekaartje van Noordwijk - de boulevard - wordt al veel te lang gepraat. Geen woorden maai- daden, luidt het devies. Noordwijk teert hierdoor te veel op oude grandeur. Intus sen neemt de concurrentie ernstig toe. Zorgen zijn er ook over de samenwerking van de betrok ken VW's. Hoewel her en der besprekingen gaande zijn over combinaties, durven VW's uit deze regio de grote stap van één regio-WV met één bestuur, één directeur en één visie niet aan. De belan genorganisatie van VWs zou het liefst één VW zien voor Leiden, De Duin- eq Bollen streek en het Groene Hart. „Iedereen heeft zijn eigen ko ninkrijkje geschapen en durft niet tegen de toeristen te zeg gen wat er verderop is te doen uit angst dat de gasten niet meer terugkeren", analy seert K. Klerks, voorzitter van de Stichting Leiden Promo- tie/VW. Pagina 13: Duitser zit geen weken meer in zijn zelfge- graven kuil. frankfurt anp Cap Gemini neemt voor 25,3 miljard gulden de consultancy- activiteiten van het accoun tantsbureau Ernst Young over. De Franse automatiseer der en consultant maakte van ochtend bekend de overname te betalen met de uitgifte van 43,5 miljoen nieuwe aandelen en 825 miljoen gulden in con tanten. De acquisitie is de grootste in de geschiedenis van de consul tancy. Het Amerikaanse Ernst Young béhoort tot de grootste accountantsbureaus in de we reld en heeft naar eigen zeggen 15.500 consultants in dienst, Cap Gemini spreekt van 18.000. Beide bedrijven zijn met grote vestigingen in Nederland aan wezig. Met de consultancyactivitei- ten van Ernst Young zou Cap Gemini zijn jaaromzet verdub belen tot zo'n 17,6 miljard gul den. Aan de overname is de voorwaarde verbonden dat de partners van Ernst Young er mee instemmen. Dat. moet de komende weken gebeuren. Cap Gemini wil de overname in juni afronden. De overeenkomst betreft in eerste instantie de vestigingen van Ernst Young in de VS, Ca nada, Groot-Brittannië, Duits land, Frankrijk, Spanje en Italië. Nederland, België, de Scandi navische landen, Australië en Nieuw-Zeelancf zouden zich binnen enkele weken moeten aansluiten. Nog geen twee we ken geleden besloot Pricewater- houseCoopers (PwC) zich op te splitsen in een accountants- en consultancybureau. De Ameri kaanse autoriteiten hebben daarop aangedrongen, omdat belangenverstrengeling dreigt. Te vaak ligt de controle- en ad- vieshinctie in handen van één bedrijf. Bovendien constateerde beurswaakhond SEC in de VS dat werknemers van PwC aan delen bezaten in door hen ge controleerde bedrijven. Con currenten als Arthur Andersen, KPMG en Ernst Young moe ten daarom ook hun boeken openen. 'Prostitutie met staatsgeld voor rekeningrijden' utrecht anp „Minister Netelenbos bedrijft prostitutie met overheidsgeld." Zo omschreef Tweede-Kamer lid Blaauw (WD) gisteren in Utrecht de manier waarop de minister van verkeer de lagere overheden overhaalt om in te stemmen met de invoering van rekeningrijden. „Dit is een manier van poli tiek bedrijven die ik niet graag zie in landen boven FranHijk aldus de liberale parlementari ër. Blaauw zet zich hiermee fel af tegen de manier waarop mi nister Netelenbos de vier grote steden extra geld heeft beloofd voor de oplossing van de regio nale mobiliteitsproblemen, in ruil voor instemming rriet reke ningrijden. Blaauw deed zijn uitspraken tijdens een forumdiscussie voor een gezelschap van ruim hon derd WD'ers uit de regio Utrecht. Die zijn vrijwel zonder uitzondering fel gekant tegen de vorm van tolheffing. Blaauw hield zijn gehoor voor waarom hij niets in rekeningrij den ziet. Hij gelooft er niet in dat het aantal files met dertfg procent zal dalen. Er is volgens hem geen maatschappelijk draagvlak en het staat niet vast dat de opbrengst van de tolhef fing terugvloeit naar de auto mobilist. Dat zijn de voorwaar den waaronder de WD tijdens de kabinetsformatie akkoord is gegaan met een eventuele in voering van rekeningrijden. Blaauw moet ook nog zien dat minister Zalm de automo bilist zal compenseren uit geld van het begrotingsoverschot. Hij schat de kans op pfty-fifty dat zijn fractie met rekeningrij den alckoord gaat. 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I I Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) J Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien I een 1/5 staatslot met i jackpot cadeau. Leidsch®Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leidon. Bollen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: I www.leldschdagblad.nl 712141 400114" i vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1