geen 1 Duitser zit weken meer in zijn zelfgegraven kuil f r 5 Leiden Regio D. de Rooij nieuwe ector voor Alverna 'Cornelis Joppensz mag niet worden gesloten' 'INSDAG 29 FEBRUARI 2000 972 den de kampioen van de Noordzeekust. Van der Burg: ,,Als de Duitser niet meer komt en de bedbezetting neemt met twintig procent af. dan is dat in Noordwijk een ramp. Hier scheelt dat 90 bedden. Dat zijn geen cijfers om van te schrik ken. Noem het de macht van het kleine getal." Dat de ruimte ontbreekt voor grootschalige ingrepen in de in frastructuur in deze regio, bete kent volgens Van Dijk dat de markt 'tussen de oren' moet worden bewerkt. Daarom is imago zo belangrijk. Noordwijk heeft het volgens hem in zich uit te groeien tot een luxe mon daine badplaats met een hoog voorzieningenniveau en een prachtige architectuur van de dorpskern tot aan de duinen. „Scheveningen mag dan pier, casino en Kurhaus nebben en daarmee een sjieke uitstraling, één dag mooi weer en de hele Haagse Schilderswijk ligt voor het Kurhaus. Tsja... dan kun je nog zulke mooie bouwwerken hebben maar die vloeken dan met wat je op het strand ziet en dan heb je toch een imagopro bleem." „Zandvoort heeft ook wel wat in huis met zijn circuit en de Amsterdamse scene die daar 's zomers de toon zet. Toch kan Noordwijk daartegen opboksen met de allure die uitgaat van Huis ter Duin, de Eurotop en een Nederlands elftal in trai ningskamp. Voor de beeldvor ming van de badplaats Noord wijk zijn dat soort zaken van groot belang." Congresgangers „Ook voor de voor Noordwijk steeds belangrijker zakelijke markt", vult directeur A. Ge- rards van de plaatselijke VW aan. „Veel gasten van de Hotels van Oranje en Huis ter Duin zijn congresgangers. Noordwijk ligt tussen Amsterdam en Den Haag en op een steenworpaf stand van Schiphol. Onze nieu we internationale slogan is 'Meeting on the beach of Am sterdam'. Congressen vormen een ideale aanvulling op ons pakket dat nu bestaat uit bol len, bad en zakelijke gasten. Om het risico nog meer te spreiden, moeten badplaatsen op meer nationaliteiten mik ken. De kust richt zich nog te veel op de Duitser. Noordwijk is zich hiervan bewust en heeft daarom per 1 januari het Noordwijk Regio Congresbu reau opgericht. Er zit zo veel kracht in deze badplaats. Maar inderdaad, de discussie over de boulevard mag niet nog veel langer duren." En Katwijk? Van Dijk: Toerisme en recreatie vormen in Katwijk niet de hoofdmoot. De visver werking en het bedrijventerrein zijn van groter belang. Maar je zou ook kunnen zeggen dat de zee, het strand en de boulevard één groot ongebruikt industrie terrein vormen. Ik denk niet dat Katwijk hetzelfde kan blijven terwijl de markt intussen wél verandert. Maar ach, misschien dat voor Katwijk de wet van de remmende voorsprong de red ding is." prikt. „De badplaats moet ook meer een geschikte uitvalsbasis voor andere uitstapjes worden. De Duitser laat zich niet meer dag-in-dag-uit en dat weken achtereen opsluiten in zijn zelf gegraven kuil. Daarvoor komt hij niet meer naar Nederland." Drie-eenheid Badplaatsen aan de Nederland se kust hebben bij seizoensver lenging als voordeel dat het zo geheten achterland binnen handbereik is en dat de ele menten cultuur en natuur daar ruim voorradig zijn. Het is hier om dat in de badplaatsen Kat wijk en Noordwijk en museum- stad Leiden, die ook nog eens aan de rand van het Groene Hart is gelegen, een ideale toe ristische drie-eenheid wordt ge zien. Met combinaties als Leiden- Katwijk-Noordwijk, zegt Van Dijk, is het goed concurreren met België. Dat land heeft een volstrekt verstedelijkte kust. Ook de Noorse kust, een alleen heerschappij van de natuur, kan niet op tegen de Neder landse veelzijdigheid. Er is echter een groot pro bleem. Een toeristische drie eenheid moet volgens Van Dijk één visie uitdragen, één VW- gids uitbrengen en één bestuur en directeur hebben. En zo ver zijn Katwijk, Leiden en Noord wijk nog lang niet. Katwijk is van oudsher een familiebad plaats die de kerkgang prefe reert boven een toeristen- stroom. Noordwijk boekt in toenemende mate succes op de congresmarkt en is daarom op Amsterdam gericht. En Leiden, dat tot ergernis van de regio al jarenlang aan gemeentegren zen morrelt, moet eerst het ver trouwen van zijn partners zien te winnen. „Toeristische regio's vallen zel den samen met administratieve regio's", weet Van Dijk. In dit opzicht is België, waar de kust en het achterland één provincie vormen, in het voordeel. Als daar iets moet gebeuren, is het in een paar vergaderingen gere geld, hier gaan bestuurders van de meest uiteenlopende plui mages eerst een paar jaar met hun hakken in het zand. Neem Texel. Dat is een waddeneiland en moet daarom samenwerken met andere waddeneilanden. Maar Texel is Noord-Holland en de anderen behoren tot Friesland." Zelf heeft Van Dijk, gespeciali seerd in kusttoerisme, in zijn werk ook met vier provincies te maken: Zeeland, Friesland en Noord- en Zuid-Holland - en met vijf ministeries. „Toch is het niet zo dat ik terug verlang 'De formule zon, zand en zee is tot op de draad versleten'. naar de tijd dat ik voor de kust alleen met Rijkswaterstaat had te maken. Want in de beleving van Rijkswaterstaat diende de kust maar één doel: de zee we ren." Kwaliteit Katwijk en Noordwijk moeten het volgens Van Dijk, net als de andere Nederlandse badplaat sen, van kwaliteit hebben, niet van kwantiteit. Al was het alleen maar omdat de ruimte voor ca paciteitsvergrotingen in de dichtgebouwde en -bevolkte Randstad ontbreekt. Toch moet Katwijk er nog wel wat bedden bij hebben, vindt Van Dijk. Als compensatie voor het groten deels verdwenen fenomeen lo gies aan huis ('Zimmer mit Frühstuck'). R. van den Burg, directeur van de VW in Kat wijk, goed voor 450 bedden, is het daar volledig mee eens.Als het aantal toeristen hier nog verder terugloopt, houd je aan de Boulevard geen ondernemer meer over. Als hotels hun deu ren sluiten, volgen de winkels. Da's een neergaande spiraal." Van den Burg kan de noodklok luiden tot hij een ons weegt, Katwijk is niet in rep en roer. Feit is dat toerisme voor de lo kale economie lang niet van zulke grote betekenis als in Noordwijk, met 5000 hotelbed - sinds enige tijd voor het Zuid- Hollands Bureau voor Toerisme werkt, vrijuit spreken en dat doet hij dan ook gretig. Hij heeft er geen goed woord voor over dat Noordwijk 'na twintig jaar lullen' nog altijd geen spraakmakende boulevard heeft. Zelf loopt hij al een tijdje rond met het plan er een Euro pese boulevard van te maken, met zestien vakken voor de EU- landen. Die moeten hun beste stratenmakers en kunstenaars iets moois van die vakken laten maken. Een architect van naam dient een 'algemeen kader' te scheppen en alles moet af zijn vlak voor een Eurotop. Broek- meulen ziet het openingsfeS- tijn, met ambassadeurs en mi nisters al helemaal voor zich. In Noordwijk komt men echter niet verder dan gebakkelei over 'waar de steentjes moeten lig gen en in welke kleur', zegt hij. „En in Katwijk staan de mensen die elke ontwikkeling tegen houden met een verwijzing naar de plaatselijke identiteit wél toe dat er ontzettend mo derne huizen, met een architec tuur die in het geheel niet plaatsgebonden is, bij de bin nenhaven verrijzen. Tegen een zeejachthaven met vissershuis jes zegt diezelfde groep 'neen'. Als er nu één plan is dat juist de Katwijkse identiteit versterkt, is dit het wel." Tot de hoteliers dringt nog niet echt door dat de Duitser min der komt, zegt E. van Dijk, pro jectleider van de kust voor de Stichting Toerisme Recreatie AVN, een samenwerkingsver band van de ANWB, de WV's en het Nederlands Bureau voor Toerisme. In de periode 1995 - 1997 is het aantal Duitse toeris ten met ruim 6 procent ge daald. „Als ik met zulke cijfers zwaai, zeggen ze na een goed seizoen: hoe kom je erbij, het stond hier weer bol van de Duitsers. Ze boeken ze dan ook nog wel, maar niet meer in het hoogseizoen en ook niet meer voor enkele weken achtereen. Ze komen nu in hun tweede of derde - korte - vakantie. Per saldo is dat minder overnach tingen. De hoteliers zul je nog niet over die verschuiving ho ren klagen. Ze hebben net weer een druk hoogseizoen achter de rug." Volgens Van Dijk heeft de bad plaats van de 21ste eeuw aan zon, zand en zee niet meer ge noeg. De nieuwe sleutelbegrip pen zijn 'kust en culinair', 'een frisse neus', 'kust en cultuur'. Op die wijze wil de sector het seizoen verlengen want ook in voorjaar, najaar en winter is een museumbezoek mogelijk en kan een vorkje worden ge de laatste jaren stegen Ie toeristische estedingen met 20 irocent. Een spectaculaire roei, maar de branche lid laat alarm. De verouderde n lederlandse badplaatsen door WIM KOEVOET moeten aan het werk, anders missen zij de boot. In de serie 'Groeten uit...' een inventarisatie van de kansen, belangen en obstakels in Katwijk en Noordwijk. en MARIJN KRAMP zo'n behoefte willen wij vanuit onze religieuze opvattingen niet voorzien." En de reeds be staande jachthaven, moet die dan dicht? Van der Plas: „Dat is een binnenhaven. Daar leggen mensen hun boot aan, soms na een heel Stuk omvaren, omdat ze voor Katwijk kiezen en dus ook voor de zondagsrust. Een zeejachthaven is een buitenha ven, bedoeld voor passanten. Die komen niet voor Katwijk maar voor die haven." Oude grandeur Een paar kilometer noordelijker maakt de oud-directeur van de VW van Noordwijk, H. Broek- meulen, zich boos op de ge meente Noordwijk én op Kat wijk. Beide badplaatsen dreigen de boot te missen, zegt hij. „Niemand zit op Katwijk of Noordwijk te wachten, hoor. Voor de toerist van tegenwoor dig - en dat geldt ook voor Duitsers - is de hele wereld be reikbaar. Hij wordt steeds kies keuriger. De badplaatsen moe ten dus een ijzersterk product hebben willen ze nog bezocht worden." Noordwijk teert momenteel te veel op zijn oude grandeur, meent Broekmeulen. „Als je die allure niet bijhoudt, is het op een gegeven moment verdwe nen." Broekmeulen ziet dat moment angstvallig dichtbij ko men. „De Nederlands kust moet geen eenheidsworst wor den, staat in tal van rapporten geschreven. En het unieke van Noordwijk zit 'm juist in die ou de grandeur. Alleen Domburg en Bergen hebben dat in be paalde mate ook Die plaatsen pakken dat momenteel overi gens erg leuk op en zij zijn niet de enige. Overal aan de kust wordt hard gewerkt, maar in Noordwijk blijven de plannen maar op de tekentafel liggen." Broekmeulen kan omdat hij )e Duitser blijft steeds meer de concurrentie ver- cherpt en de succesformule on-zand-zee is tot op de draad ersleten. Werk aan de winkel us in de badplaatsen. Maar in atwijk heeft zojuist de ge- J ïeenteraad de plannen voor J en zeejachthaven de nek om- edraaid en in Noordwijk komt ideale boulevard maar niet de tekentafel af. En de ;ei oodzakelijk geachte samen werking tussen de VW's van av eiden, Noordwijk en Katwijk La )opt ook al niet van een leien t j akje. aw let zijn vooral niet-Katwijkse ït eskundigen die een zeejacht- ld aven in de badplaats toejui- hen. Ze wijzen op de ideale an gging van Katwijk: de enige otnadplaats tussen IJmuiden en nei icheveningen met een open au raterverbinding - de Rijn - met nsqiet achterland. De wethouder lerisme J. van der Plas 1 n SGP/GPV) ziet echter meer ge- waren dan kansen. Hij deelt het i tandpunt van het college van B Q n W dat de zeejachthaven pla- s\i lologisch en financieel onmo- ni elijk is. Maar ook als het pro- z ;ct wél haalbaar zou zijn, dan liefde hij het niet. erilet als de plaatselijke dominee 3vi \J. Gorissen vreest hij een grove 3ei antasting van de Katwijkse an lentiteit. Gorissen heeft de anleg van de zeejachthaven e I elfs vergeleken met 'het bou- ei wen van ons eigen Babyion'. atwijk mag geen speeltje wor- v en van het grootkapitaal, zoals loordwijk en Scheveningen, al- tai us de dominee. En: „Met een de eejachthaven moeten haven- ïeesters en sluiswachters op ondag gaan werken. Dat is uit- on rukkelijk tegen het gebod van \v( iod." na Wethouder Van der Plas zit op m ezelfde golflengte. „Met een eejachthaven genereer je een raag naar uitgaansleven. In De Stichting Katholiek Onder vijs Leiden e.o. heeft D. de looij benoemd tot rector van Alverna scholengemeen- ichap. Hij treedt met ingang 71 wan woensdag 1 maart in lienst. De nieuwe rector studeerde ilosofïe en klassieke talen in eiden en werkte vervolgens tot 975 aan de universiteit. Van 975 tot 1990 was hij verbon- len aan het Stanislascollege in Delft en daarna wat hij rector van het St. Oelbertgymnasium in Oosterhout. De Rooij woont momenteel nog in Geertruidenberg maar hij is van plan zich in Leiden te vestigen. Met de Alverna scho lengemeenschap krijgt hij vier scholen onder zijn hoede: het Aquino College, het Bonaven- tura College, het Johannes 23 College en VMBO het Gilde. Daarnaast bekleedt hij nog een aantal bestuursfuncties, onder andere bij Rectoren Zelfstandi ge Gymnasia. Buurthuis Cornells Joppensz. FOTO HENK BOUWMAN My&t tejt: SoLCCtd! Nieuw! Conimex oosterse soepen Kies uit pittige Vietnamese, frisse Thaise, milde Indonesische of kruidige Chinese soep. >"V> Per pak van 4.59 voor De vereniging Professoren- en Burgemeesterswijk is 'verbijs terd' over de mogelijke sluiting van buurthuis Cornelis Jop pensz in de Oppenheimstraat. Het buurthuis speelt voor de hele wijk, inclusief de Rijndijk- buurt, een belangrijke rol, schrijft de vereniging aan de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO), 'als 'centrum voor ont moeting, ontspanning, recrea tie, educatie en vorming'. De LWO onderzoekt op dit moment of men met minder buurthuizen toe kan. Dat ge beurt uit bezuinigingsoverwe gingen. Cornelis Joppensz zou een van de buurthuizen zijn die mogelijk dicht moeten. De vereniging Professoren- en Burgemeesterswijk noemt het 'volstrekt normaal' dat een gebied met rond de 9000 inwo ners de beschikking heeft over een eigen buurthuis, ook al richten de activiteiten van zo'n buurthuis zich niet strikt alleen op de wijkbewoners. Honder den wijkbewoners maken ge bruik van de negentien activi teiten die vanuit Cornelis Jop pensz worden georganiseerd. Sommige activiteiten zijn zelfs zo populair dat er wachtlijsten voor bestaan. 'Verplaatsing van al deze acti viteiten zal voor menigeen, zo wel ouderen als kinderen, sim pelweg betekenen dat men niet meer kan deelnemen. Juist de concentratie van de diverse ac tiviteiten in één buurthuis maakt het aantrekkelijk en dus noodzakelijk om te behouden', schrijft de wijkvereniging. Zij vraagt de LWO daarom 'dit slechte voornemen niet ten uit voer te brengen'. De LWO wil komende maand het onderzoek naar de mogelij ke sluiting van buurthuizen af ronden. Het is uiteindelijk de gemeente die beslist. Leidsch Dagblad/l 1MIII lüYL l\ ANNO 1900 Woensdag 28 Februari TWEEDE KAMER - Bij het voortgezet alge meen debat over het Leerplicht-ontwerp, ver volgde de heer Troelstra zijn rede. Hij be schouwde het ontwerp als een poovere poging om het volksonderwijs te verbeteren; wees op de groote teleurstelling in arbeiders- en onder wijzerskringen, door het ontwerp gewekt, waar voor de agitatie was mislukt, hetgeen te wijten is aan den onbevredigenden inhoud van het ontwerp. Het schoolverzuim is niet vóór het grootste gedeelte de schuld van de ouders, maar wel van de autoriteiten, want sprekers conclusie is, dat het aantal kinderen, dat door gemis aan ruimte geen of onvoldoend onder wijs ontvangen, grooter is dan het aantal kin deren, dat door deze wet naar school worden gezonden. Dwang op ouders is daarom niet ge rechtvaardigd. Dat geen andere economische middelen zijn voorgesteld, ligt volgens spr. aan het verschil van standpunt in den boezem van het kabinet ten opzichte van sociale maatrege len. Wil Leerplicht goed werken, dan moet men ook hebben een arbeidsverbod voor leer plichtige kinderen en spr. protesteert dan ook tegen vrijstelling van schoolbezoek voor het verrichten van veldarbeid. ANNO 1975 Zaterdag 29 februari LEIDEN - Wethouder Oosterman heeft gister avond aan de commissie voor sociale zorg, maatschappelijke aangelegenheden, gezond heidszorg en cultuur (SMAGC) meegedeeld dat er voor de zeven Marokkanen die na hun terugkeer van vakantie in hun geboorteland door huisbaas Stipdonk werden geweigerd toen zij hun kamers weer wilden betrekken, tij delijke huisvesting is gevonden. De buitenlan ders wonen op het ogenblik in panden aan o.a. de Groenesteeg in afwachting van een uit spraak in het kort geding dat zij hebben aange spannen tegen Stipdonk. Eergisteren heeft de ze zaak voor de Leidse kantonrechter gediend, die er over veertien dagen een uitspraak over zal doen. Eerder deze week brachten de bewo ners en de werkgroep buitenlandse arbeiders de gebeurtenissen in en rond het pand Steen- schuur 7 en de eigenaar Stipdonk in de open baarheid door middel van een ingezonden stuk in deze krant waarin zij o.m. de gemeente traagheid verweten. Ook maakten de brief schrijvers er melding van dat wethouder Oos terman had beloofd dat er tijdelijke huisves ting voor de zeven Marokkanen beschikbaar zou zijn wanneer dezen zouden terugkeren van vakantie en eventueel op straat zouden komen te staan. De wethouder ontkende dit gister avond en verklaarde ter correctie dat hij had beloofd zo snel mogelijk aan een tijdelijke huisvestingsmogelijkheid te zullen werken. INZELL - Sippie Tigchelaar heeft tijdens wed- strijden om de gouden schaats op de kunstijs baan van Inzeil het wereldrecord op de 3000 meter voor dames verbeterd en gebracht op 4 minuten 41.01 seconden. Het oude officiële record stond sinds drie jaar op naam van Stien Baas-Kaiser met een tijd van 4.46.5. De snel ste tijd ooit gemaakt was tot dusver 4.43.0, van de Russin Nina Statkevitsj. Eerder dit jaar kwam een andere Russin, Koeznetsova, tij dens wedstrijden in Alma Ata tot 4.44.69. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheoue (geen overschrljvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door c betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Roosevcllstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13