Leiden Regio Asbest in Schouwburg ongevaarlijk Een kind is geen pakkie brood dat je even Geen partij kiezen en toch de ogen niet sluiten Summer Jazz niet meer welkom in James More mancipatieprijs dit aar niet toegekend Leidenaar kandidaat hoofdbestuur D66 Bewoonster (81) slaat alarm iiden Omdat ze het tijdstip waarop de 'monteur' de verwar ming kwam nakijken niet vertrouwde, drukte een 81-jarige be woonster van de Wevershof op de noodbel die haar direct in verbinding stelde met de stichting die de seniorenwoningen be heert. De man, die mee naar binnen was gelopen, schrok daar zo van, dat hij er meteen vandoor ging. Wel had de nepmonteur nog kans gezien de tas van de bewoonster mee te grissen. Ze mist een Idein geldbedrag en een bos sleutels. Inbreker gaat er vandoor leiden Een bewoner van een pand aan de Waardstraat stuitte gistermiddag bij thuiskomst op een insluiper. De ongenode gast ïad het raam van het dakterras al geforceerd en stond op het punt het huis binnen te klinlmen. Toen hij de bewoner zag ging de man er vandoor richting Zijlsingel. De bewoner kon de poli tie een goed signalement geven van de inbreker. Universiteit vraagt visitekaartjes leiden De Leidse universiteit is op zoek naar visitekaartjes van afgestudeerden. De alumni kregen afgelopen week een brief met het verzoek hun kaartje op te sturen, met achterop het jaar van afstuderen. De organisatoren van de voorlichtingsdag op 11 maart willen met de kaartjes een wand maken in de Pieterskerk. Zo kunnen scholieren die de open dag bezoeken zien, waar je als Leidse oud-student zoal terecht kunt komen. Eerste negen gastouders ontvangen certificaat na gastoudercursus eiden robbert minkhorst (iemand wint dit jaar de mancipatieprijs van de ge- ïeente Leiden, de Pietemei olprijs. De kwaliteit van de in- endingen is beneden de maat. Wethouder Baaijens (emanci- atie) zou de prijs volgende teek op Internationale Vrou wendag uitreiken. De prijs is vernoemd naar de eidse vrouw die, tot ze in 1992 p 39-jarige leeftijd overleed, in e e politiek, het onderwijs en innen de vakbeweging een eer prominente rol ter verbete- ing van de positie van de ouw speelde. Ze zette zich nder meer in voor meer ma- agementsfuncties voor vrou wen en was de motor achter en stichting tegen ongewenste itimiteiten in het onderwijs. )e prijs is bedoeld voor Leidse lersonen, instellingen of pro leten die belangrijk zijn ge weest voor wouwen. De onder- cheiding zou dit jaar voor de chtste keer zijn toegekend. De rijs bestaat uit een wisseltro- we, een beeldje van kunstena- is Maja van Hall, en een geld ed rag van 5000 gulden. Niet bekend is wie of welke lZ{ rojecten dit jaar hebben mee- z( edongen naar de Pietemei olprijs. Wethouder Baaijens was vanmorgen niet voor een wactie bereikbaar. Ook de ambtenaar die belast is met de emancipatieprijs kon niet rea geren. In een verklaring van de gemeente staat dat, „de activi teiten van de aangemelde kan didaten niet aan de hoge eisen van de jury bleken te voldoen". connie van uffelen Mensen die namens een gast ouderbureau thuis andermans kind opvangen kunnen op lasti ge problemen stuiten. Wat doe je bijvoorbeeld als ouders hun kind telkens te laat halen of brengen? En wat doe je als je merkt dat het gastkind van één jaar oud nog steeds niet kruipt? Voor dit soort wagen volgden negen gastouders de introduc tiecursus 'Gastouder zijn, een hele kunst', van de gastouder bureaus uit Leiden, Leiderdorp, Katwijk en Oegstgeest. Gister avond ontvingen zij ter afslui ting een certificaat en een bloe metje. Een van de cursisten is de 25- jarige Patricia Stouten. Zij is de moeder van Damian, een knul letje van 2,5 jaar. Daarom wilde Patricia niet buitenshuis wer ken, maar gastouder worden. Ze begon in november vorig jaar als 'noodopvang' voor een meisje van anderhalf. Sinds ja nuari is zij gastouder van een jongetje van vijf maanden. Ze weet dat het voor haarzelf bij één zoontje blijft. „En een full time én een parttime kind vind ik wel leuk. Bovendien leert Da mian dan met andere kinderen omgaan." Eind januari begon Patricia met deze eerste introductiecur sus. Tijdens de eerste cursus avond ging het vooral om com municatie met de ouders. „Stel dat ik vind dat een kind veel huilt, dan wil ik weten of 'ie dat thuis ook doet. En stel dat de ouders problemen met elkaar hebben en dat met jou willen bespreken, hoe zeg je dan dat je dat niet wilt weten? Hier heb ik geleerd hoe je dat moet zeggen Discussie over neutraliteit hulpverlening in Leidse studentengroep Amnesty onno havermans Soms, bekent Hannah Nolan, weten ze bij Artzen zonder Grenzen ook niet hoe een con flict kan worden opgelost. Dat hoeft ook niet; het gaat AzG louter om de hulp aan slachtof fers van oorlogsgeweld. En daarbij kies je geen partij. Maar helemaal afzijdig blijven kan evenmin. Neem nou de afschu welijke verminkingen die strij dende partijen de burgerbevol king toebrengen in het Afri kaanse Sierra Leone, alsstraf voor hulp aan de tegenpartij. Zulk geweld moet stoppen. En dus trekken de hulpverleners aan de bel, ook al weten ze niet altijd waar dat toe leidt. De grenzenloze artsen onder scheiden zich in hun taakop vatting amper van hun collega's Albanezen. We hebben wel een van het Rode Kruis. Toch is er een verschil. Het Rode Kruis zal zich nooit snel en fel uitspre ken, aldus adjunct-directeur Frans van den Boom. „Als je er voor kiest misstanden aan de kaak te stellen, kan de toegang tot de slachtoffers onder druk komen te staan." Precies daar draaide het gisteren om in de discussie bij de Leidse studen tengroep van Amnesty Interna tional. In een redelijk gevulde collegezaal in het LUMC gingen de twee organisaties in debat met studenten. „Als je waagt naar een onpar tijdige organisatie, dan denken mensen het eerst aan het Rode Kruis", weet Van den Boom. „In Kosovo mocht alleen het Rode Kruis het water chloreren, omdat we het vertrouwen heb ben van zowel de Serviërs als de keer ongenadig uitgehaald naar het Servische bewind dat geno cide pleegde, maar ook naar de NAVO die met haar bombarde menten op burgerdoelen de mensenrechten schond." Het Rode Kruis kiest steevast voor stille diplomatie. Misstan den worden eerst aangekaart bij de betrokken partijen en pas als dat niet helpt bij de interna tionale gemeenschap. „En die is grillig, dat zie je in het ver schil in aanpak tussen Kosovo en Tsjetsjenië." Soms speelt de organisatie kennis door aan derden, zoals in Bosnië, toen het bestaan van concentratie kampen via een journalist naar buiten werd gebracht. Zelf waarschuwen doet het Rode Kruis zelden. Dus als het ge beurt maakt het grote indruk. „De laatste optie is terugtrek ken, een dramatische stap", al dus Van den Boom De hulpverleners van Artsen zonder Grenzen verlaten soms wel hun neutraliteit, erkent No lan. AzG kan en wil de ogen niet sluiten voor schrijnende mis standen of schendingen van de mensenrechten. „Stille diplo matie is traag, terwijl de oor logsmisdadigers wij rondlo pen." Van den Boom: „Dankzij het Joegoslavië Tribunaal en het Rwanda Tribunaal is ieder een individueel verantwoorde lijk voor zijn daden, onderschat dat niet. Het effect van die ont wikkeling is dat Pinochet en Milosevic worden aangeklaagd. Geen enkele soldaat kan nog zeggen: Ich habe es nicht ge- wusst, Befehl istBefehL" Nolan weerspreekt dat niet. „Maar het Rode Kruis hoopt op de komst van een internatio naal gerechtshof. Dat kan nog jaren duren. Intussen moet ie mand de internationale ge meenschap met de neus op de feiten drukken. En die hulpver lener ziet het gebeuren. Als wij alleen pleisters plakken kan Amnesty zijn rapporten niet schrijven. De getuigenis van een hulpverlener die in een conflictgebied heeft gewerkt, maakt veel meer indruk dan het verslag van een rondreizende rapporteur. En ik ken meer dan een of twee gevallen waarin dat heeft geresulteerd in vertrek, omdat we onze neutraliteit ver loren." Morgenavond praat luite nant-kolonel Bos bij de Amnes- ty-studentengroep over de vluchtelingenopvang in Albanië tijdens de Kosovocrisis. Zijn le zing begint om 20.30 uur in stu dentensociëteit Minerva aan de Breestraat. ld Tussen Jazz on Sunday en me nu de-eigenaar Olaf Hoenson van da restaurant James More aan d^de Botermarkt komt het waar schijnlijk nooit meer goed. Vol gens Henny Kwik van de stich ting Jazz.jon Sunday is 'zijn' club min of meer de deur uit- kei gezet, toen Hoenson nogal ab rupt liet weten dat de jazzlief hebbers er beter aan deden een andere plek voor hun onder- bnsjes te zoeken. De jazzfreaks stonden dus op de keien van het Leidse centrum. Inmiddels hebben zij voor hun laatste twee jazzmiddagen onderdak gevonden bij tennisvereniging Unicum. .Hoenson vond ons blijkbaar niet interessant genoeg", zegt Kwik. „Jazz on Sunday heeft een tijd met veel plezier in Ja- mes More doorgebracht. Eind vorig jaar was er toen die affaire met de eigenaar die spoorloos was. Het restaurant was in die periode een tijdje gesloten. Maar toen het daarna weer open ging en Jazz on Sun day wilde terugkeren, kregen wij te horen dat dat niet meer kon. Of het iets met commercie heeft te maken? Ik heb geen flauw idee." En dat is weer een beetje flauw van Kwik, want in de nieuws briefvan Jazz on Sunday haalt hij nog even lekker uit naar Hoenson. Kwik schrijft: 'We dachten nog eens aan Hoen son terug toen we in de Leidse Post van 16 februari lazen dat hij zei iets te willen gaan doen met de Leidse cultuur. Het zal dan wel uitdraaien op Leidse commerciële cultuur, iets an ders kunnen we er niet bij den ken', schampert Kwik. Hoenson zei in dat bewuste ar- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad tikel over James More: Er zijn plannen om iets met de Leidse cultuur te gaan doen. Onlangs hebben we een gesprek gehad met Tjeerd Scheffer van de Leidse VW. We willen een Leids arrangement.gaan organiseren in onze speciale zaal, een avond met Leidse liedjes die wat ver tellen over de geschiedenis van de stad. Dat is interessant voor de toeristen in het zomerseizoen én dus weer goed voor de stad. Interessanter blijkbaar dan jazzliefhebbers, want die kon den alvast hun biezen pakken. Zij drinken blijkbaar te weinig. Dus, zakelijk gezien niet inte ressant genoeg, Olaf? „Inder daad, als Kwik zegt dat het met commercie te maken heeft, slaat-ie de spijker op zijn kop", antwoordt Hoenson. „Kijk, als eigenaar moet je afwegingen maken. En de tijd die je in zo'n jazzmiddag steekt, het perso neel dat daarvoor nodig is en het opruimen kostten meer dan dat de middag opbracht." „De kans is groot dat er nu op zondagmiddag wordt ge bridged", vervolgt Hoenson. „Onze policy is zitten en eten. Niet alleen de jazz is er uit, ook bijvoorbeeld de salsa. Veel voorbereiding, geluidsoverlast en net niet dekkend." Bomhumor Een dag niet gelachen, is een dag niet geleefd. Omwonenden en ondernemers rond de 'bomlocatie, aan de Rijnsbur- gersingel zien daarom de hu mor van de situatie wel in. Goed, er is sprake van overlast en troep, maar een zoekactie naar een vermeende blindgan ger uit de Tweede Wereldoor log maak je ook niet elke dag mee. Dus houdt iedereen de moed er maar in. Zo ging een makelaar die kan toor houdt op een steenworp De loj^eenkomsT Ê/fa heldznz.iettde.m, kwi VfiMVond hefaqs Dièr Wè,je.ns Oyw/qon.zie.ipe rTfffimriiiii u i In restaurant James More gebeuren de laatste tijd rare dingen. afstand van het zoekgebied on langs met een potentiële koop ster huizen bekijken op de le Binnenvestgracht, gelegen tus sen de Morspoort en Steen- straat. Het aangebodene viel de vrouw toch een beetje tegen. Ze vond het maar een smal, donker straatje en de apparte mentjes waren ook niet al te groot. De makelaar, niet van humor gespeend, speelde ver volgens handig zijn laatste ver- kooptroef uit: „Mevrouw, hier achter het Museum voor Vol kenkunde ligt misschien een bom. Als dat projectiel wordt gedemonteerd en het gaat fout, heeft u vrij uitzicht op de sin gel." Ja, ja, de grappen rond 'de bom' liggen op straat. Ook Wouter en Richard van Leeuwen, de twee broers die stadscafé Van der Werff exploi teren, zitten niet stil en vol met grappen. Zo bestaan er plan nen om het stadscafé toch te openen en als opvangcentrum voor geëvacueerde buurtbewo- FOTO HIELCO KUIPERS ners te laten fungeren als het daadwerkelijk tot demontage van een blindganger komt. Dat noemen de gebroeders gek scherend de thrillseekersparty. De kok denkt er over om een broodje bom op het menu te zetten en mocht de blindgan ger inderdaad onschadelijk worden gemaakt, dan is ieder een in Van der Werff welkom bij de after party, de bombor- rel. leiden eric-jan berendsen Patricia Schou ten, gastouder mét certificaat. FOTO HENK BOUWMAN en wanneer ik het gastouderbu reau kan inschakelen", zegt Pa tricia. Gisteravond, tijdens de tweede en laatste cursusavond, ging het voornamelijk over de ontwikkeling van kinderen van 0 tot 12 jaar. Hoewel de cursus als experi ment is bedoeld en het certifi caat nog geen status heeft, overwegen gastouderbureaus in het hele land wel gastouders wat meer te gaan opleiden. Vol gens Monique van der Goot van het Gastouderbureau Centrale Organisatie Kinderopvang Lei den (COKL) vangen de meeste gastouders gemiddeld een paar jaar kinderen op. Behalve veel ervaring hebben ze daarna ei genlijk 'niks'. Als ze in die jaren een soort opleiding tot bijvoor beeld kinderleidster krijgen, zou dat volgens Van der Goot heel welkom zijn. In ieder geval is het certificaat een basis om ouders en bedrij ven professioneler opvang te bieden. Dat vindt ook Patricia belangrijk: „Dan kun je aan de zogeheten vraagouder laten zien, dat je een cursus hebt ge volgd en dat je bereid bent er iets voor te doen. Het gaat im mers wel om een kind dat ou ders bij je achterlaten. Het is geen paklde brood dat je even weglegt." Gastouderbureaus zijn nog op zoek naar gastouders. Voor informatie over het leidse Gastouderbureau COKL: 5122547. Het asbest dat vorige week werd aangetroffen in de Leid se Schouwburg heeft geen gevaar opgeleverd voor perso neel, publiek en artiesten. Uit luchtmetingen is gebleken dat de concentratie asbest nergens in de schouwburg de norm van 'maximaal toelaatbaar risico' heeft overschre den. Directeur Van Mossel is opgelucht. asbestinventarisatie in alle ge- leiden ruud sep De enige plek in de schouw burg waar een relatief hoge concentratie asbest in de lucht is gemeten, is de zolder. Hier ligt het niveau net boven de 'vrijgavegrens'. Dat betekent dat het niet gezond is om op deze plek vijf dagen per week acht uur per dag te werken. Maar op de zolder werd nooit zo lang gewerkt. Juist op de plek waar het meest gewerkt wordt - onder het podium - bleek de concentratie het laagst te zijn. Daar is volgens de nor men het risico te verwaarlozen. Van Mossel is buitengewoon gelukkig met de manier waarop het onderzoek is verlopen. „Het theaterbedrijf kon gewoon door blijven draaien, en er is geen sprake geweest van onrust on der het personeel. Dat blijkt nu dus terecht te zijn." Cultuur- en milieuwethouder Pechtold vindt de hele zaak te pijnlijk om nu te juichen bij de geruststellende resultaten van het luchtonderzoek. „Feit blijft dat het pand zo recent is gere noveerd, dat het geen asbest had moeten bevatten. Nee, ik vind het niet leuk dat we weer zo'n kwestie hebben." I De schouwburg werd in 1997 verbouwd, waarbij op verschil lende plekken asbest werd aan getroffen. Maar niet al het ge vonden asbest werd verwijderd. Hetzelfde gebeurde een jaar eerder bij de Stadsgehoorzaal. Zowel het onderzoek in de schouwburg als in de Stadsge hoorzaal is onderdeel van de meentelijke gebouwen. Tu de vijf- en zeshonderd gebou wen worden onderzocht op de aanwezigheid van het materi aal. Die inventarisatie is nog lang niet klaar. „Er zullen nog wel meer vergelijkbare gevallen boven water komen", verwacht Pechtold. „Ik heb niet de illusie dat het hierbij blijft." In de schouwburg worden nu zo snel mogelijk de plaatsen waar asbesthoudend stof en losliggend asbest zijn aange troffen grondig schoonge maakt. Daarnaast wordt beke ken op welke plekken het as best direct moet worden verwij derd en waar het eventueel nog even kan blijven zitten. Pecht old: „Maar dan moeten we er in ieder geval voor zorgen, dat de gebruikers er precies van op de hoogte zijn waar zich nog as best bevindt. Dat is de belang rijkste les die we hiervan ge leerd hebben: dat het gevaar van asbest bij de gemiddelde aannemer en gebruiker nog niet zo tussen de oren zit als bij de politiek." Op de iets langere termijn wordt het onderzoek in de schouwburg nog uitgebreid met een 'destructief onder zoek'. Dat houdt in dat ook op plekken die niet direct bereik baar zijn naar asbest wordt ge zocht. „Nee, we gaan niel af breken, er moet hier en daar een schrootje worden losge trokken", haast Van Mossel zich te vertellen. „We nemen nu gewoon het zekere voor het onzekere." leiden «ruud sep Stoffels is voorzichtig als het gaat om zijn kansen om op 25 maart in het bestuur te worden gekozen. „Er is in ieder geval één tegenkandidaat", waar schuwt hij. Het feit dat er al zo veel Leidenaars in de top van de partij zitten, is volgens hem geen garantie dat hij binnen kort kan aanschuiven. „Nee, je krijgt het niet op een presen teerblaadje." Aan de andere kant werft de Leidse D66-afde- ling in haar nieuwsbrief alvast kandidaten voor de opvolging van de secretaris. Omdat het bestuur 'hoopt en verwacht dat Aijan Stoffels in het landelijk bestuur wordt gekozen'. De nieuwsbrief is ondertekend met: Namens het bestuur, Arjan Stoffels, secretaris. Het Leidse contingent in de landelijke top van D66 krijgt mogelijk opnieuw versterking. Arjan Stoffels (32) is kandidaat 'secretaris organisatie' in het landelijk bestuur van de partij. Stoffels is vier jaar secretaris van de Leidse afdeling en hoopt in het Haagse 'een nieuwe uit daging' te vinden. Leiden is landelijk al goed vertegenwoordigd binnen D66. Twee van de veertien leden van de Kamerfractie (Thom de Graaf en Jan Hoekema) zijn Lei denaar. De Leidse D66-wethou- der Alexander Pechtold leidde vorig jaar een landelijke werk groep die zich boog over de toekomst van de partij.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11