De multifunctionaliteit van meubilair Trends Toekomstprijs Prijzenslag hogedrukreinigers Prijsinzendingen V DINSDAG 29 FEBRUARI 2000 REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-1 Gratis geld. Als je in Nederland ergens de aandacht voor wilt, is het een probaat recept. Van daar dat de Stichting De Natio nale Toekomstprijs besloten heeft om met duizendjes te gaan zwaaien. Tien in getal, waarvan er negen voor het grij pen liggen voor gewone, onbe kende Nederlanders met een goed idee. De stichting zoekt ideeën, concrete plannen, hel dere visies op een betere toe komst. De prijs werd in 1997 voor de eerste keer uitgereikt als geza menlijk initiatief van het VSB- Fonds, de NCRV en de Stichting Natuur en Milieu, in de vorm van een avondvullende tv-uit- zending. Directeur Rick Riems dijk van Eldik: „Je kunt erover twisten of het zo de bedoeling was, maar een feit is dat met die uitzending de prijs in één keer landelijke bekendheid had." Voorlopig bleef het bij die ene keer, want om van de Nationale Toekomstprijs werkelijk een zelfstandig, jaarlijks terugke rend evenement te maken moest de organisatie breder worden opgezet. Inmiddels is het zover. Met steun van het VSB-Fonds en een aantal spon sors is een bureau opgericht dat vanaf dit jaar de prijsuitreiking zal organiseren in een nieuwe opzet, inclusief een hele reeks voorafgaande gebeurtenissen. „Een prijs uitreiken is geen kunst", aldus de directeur. „Waar het om gaat, is dat je de goede ideeën die op deze ma nier binnenkomen, gaat stimu leren. Je moet de aanbrengers van die ideeën helpen bij de uitvoering ervan. Daarom is het zo belangrijk dat wij ons ge steund weten door een aantal bedrijven en organisaties die dat kunnen." Die 'consultancydiensten' zijn de Rabobank, het accountants- bedrijf PriceWaterhouseCoo- pers, het energie- en milieuad viesbureau G3-Advies, het com municatie- en pr-adviesbureau GTV Delft, en Gijsman en Van Leeuwen De Startersadviseur, een bedrijf dat helpt bij het op zetten van een onderneming. De winnaar van de Toekomst prijs kan dus, behalve op een trofee en een geldbedrag (dat aan de verdere ontwikkeling van het idee moet worden be steed), rekenen op de nodige assistentie. „De hulp die je als prijswinnaar krijgt aangeboden van deze in stanties weegt nog veel zwaar der dan het geldbedrag", vindt Riemsdijk. „En wat misschien nog belangrijker is: je genereert aandacht, niet alleen voor de prijswinnende initiatieven, ook voor het bezig zijn met de toe komst." Die inspirerende waar de is dan ook een van de be langrijkste criteria waarmee de jury's van de Toekomstprijzen aan de slag gaan. Andere crite ria zijn ecologische, economi sche en sociaal-culturele waar de. Om zoveel mogelijk draagvlak te krijgen en zo dicht mogelijk bij de mensen te komen is het bureau nu begonnen met het aanschrijven van gemeenten. Enkele tientallen hebben al po sitief gereageerd. Riemsdijk: „Gemeenten zijn vaak het beste in staat om bestaande initiatie ven, organisaties en individuen boven water te halen, die al er gens mee bezig zijn dat in dit kader past. Als ze willen, helpen wij bij het organiseren van plaatselijke evenementen, de Toekomstdagen, waar een Co mité van de Toekomst achter staat dat op lokaal niveau de ideeën bekijkt. De plaatselijke winnaars worden in september gehuldigd en genomineerd voor de landelijke prijs, die in oktober wordt uitgereikt." Onderdeel van het hele traject is ook Duurzame Dinsdag, of wel de eerste dinsdag van sep tember, wanneer de voorzitter van de Tweede Kamer het Duurzame Koffertje' aangebo den zal krijgen. En op 2 maart begint het hele festijn met een Startdebat in Den Haag, waar een panel de criteria voor de Toekomstprijs zal aanscherpen. Voor dat panel zijn kopstukken uit allerlei maatschappelijke ge ledingen uitgenodigd, zoals studentenbondvoorzitter Van ter Beek, MKB-directeur Broos, dominee Visser van de Rotter damse Pauluskerk, ex-politie- commissaris Nordholt en bur gemeester Opstelten van Rot terdam. Milieuminister Pronk zal het Startdebat openen. Bij die gelegenheid gaan ook de 'Duurzame Duizendjes' eruit. „Als snoepje van de week", zegt Rick Riemsdijk. „Daar zullen we nog veel over horen, want de deelnemers verplichten zich om elke veertien dagen een briefje te schrijven met de stand van zaken rond hun duizendje. Daar kunnen leuke dingen mee gebeuren!" De Nationale Toekomstprijs wordt uitgereikt in drie catego rieën: bedrijven, non-profitin- stellingen en individuele bur gers. Wie een idee voor een be tere samenleving heeft en in aanmerking wil komen voor de prijs, kan zich aanmelden bij een van de Comités van de Toe komst die in diverse gemeenten worden of zijn opgericht. Ook is het mogelijk om zich recht streeks tot het nationale bureau van de stichting te wenden. Dat kan schriftelijk naar Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, via de elektronische post aan toe- komstprijs@pzh.nl, of per fax op 070-4417.911. ROB VERMEULEN De Stichting Nationale Toe komstprijs werkt het liefst met concrete voorbeelden. Hieron der inzendingen voor de eerste nationale prijs in 1997. 1Koppert Biological Systems is een Bleiswijks bedrijf dat suc ces heeft met biologische plaagbestrijding in de land- en tuinbouw. Daarbij worden niet- chemische middelen zoals vliegjes gebruikt bij het bestrij den van ongedierte. Het inzet ten van natuurlijke vijanden van plaagdieren heeft invloed op het biologisch evenwicht. Bovendien is veel specifieke kennis nodig voor het kweken, verpakken en vervoeren van dit soort levende wezens. Koppert doet veel aan bedrijfsexcursies, cursussen, trainingen en voor lichting voor de hele branche om die kennis zoveel mogelijk te verspreiden. 2. Het Telewerkcentrum in het Gelderse Lochem is een initia tief van een aantal plattelands vrouwen die op zoek waren naar mogelijkheden om dicht bij huis betaald werk te doen. Het centrum levert onder meer tekstverwerking en vertaalwerk en is per fiets bereikbaar voor een groot aantal vrouwen, die zo in staat zijn dit werk te com bineren met hun functie op de boerderij. Werkgelegenheid, so ciale contacten en persoonlijke ontwikkeling gaan hand in hand. Inmiddels zijn er acht van zulke centra in Nederland. 3. Ongeveer 50.000 Nederlan ders delen een auto met buren, vrienden of familie. Dat kan al lerlei moeilijkheden opleveren, die in de hand te houden zijn door een standaardcontract dat door de Stichting Gedeeltelijk Autogebruik (SGA) is opgesteld en dat daar verkrijgbaar is. In middels zijn er allerlei initiatie ven ontplooid om op uiteenlo pende manieren autobezit en autogebruik van elkaar los te koppelen, met een efficiënter en milieuvriendelijker autoge bruik als doelstelling. 4. Vitesse-supporters en hun bezoekende tegenstanders zit ten in het Gelredome op plastic stoeltjes die van hergebruikt kunststof afval zijn gemaakt. De producent is Bennet Europe b.v., die er als eerste in slaagde om met gemengd afval een hoogwaardige plasticsoort te ontwikkelen die bovendien na dit hergebruik opnieuw ge schikt is voor recycling. De grondstof voor de stadionstoel tjes is geleverd door Arnhemse burgers tijdens een speciale in zamelingsactie. Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1 het wöord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1Tijding - schatten - wijze; 2. taaie lekkernij - tropische vrucht - verkeer; 3. graad - edelgas - Indische omslagrok; 4. stel - afzonderlijk - uitgestorven paard; 5. draaikolk - soort - griezel; 6. goed gekookt - verzoek - verwoesting; 7. slotwoord - stad op Sumatra - denksport; 8. meertje - deel v.h. hoofd - hansworst; 9. schaapkameel - bordspel - drukte; 10. deel v.e. bijenkorf - gebak - Schotse stof Een van de eerste klussen die doe-het-zelvérs met de lente voor de deur uitvoeren, is het verwijderen van groene algaan- slag op muren en terrasjes. Voor dat karwei wordt geregeld de hogedrukspuit ingezet. Van daar dat de verkoopcijfers en het aanbod van allerlei soorten machines de laatste jaren fors stijgen. Enkele tips om bij aan schaf rekening mee te houden. Tijdenlang waren hogedrukrei nigers vrij kostbaar, maar de laatste jaren worden de appara ten stukken voordeliger. Boven dien zijn er steeds meer acces soires zoals diverse soorten borstels, te krijgen. Er bestaan bijvoorbeeld borstels die hard nekkig vuil op stoepen en> mu ren verwijderen, zonder dat daarbij water opspat. De sterk groeiende vraag zorgt er trouwens voor dat allerlei be drijven een graantje proberen mee te pikken en die concur rentie zorgt voor prijsdalingen. Marktleider Körcher bijvoor beeld heeft al een exemplaar (de 210 plus) in de aanbieding voor onder de driehonderd gul den. Bovendien zijn er talrijke voordelige en 'merkloze' ma chines die in Azië worden ge maakt, al is de kwaliteit daarvan nogal eens twijfelachtig. Belangrijk bij de aanschaf is om te letten op de hoeveelheid bar van de machine; dat getal geeft de druk aan waarmee water uit de kleine spuitmond komt. Een gewone tuinslang levert water met een druk van ongeveer drie bar, terwijl de meeste hoge drukreinigers die voor doe-het- zelvers zijn bedoeld honderd bar of meer hebben. Dat is voor de meeste huis-, tuin- en keu- kenkarweien ruimschoots vol doende. Naast het aantal bar, moet een apparaat ook over een hoog pompvermogen beschikken om volop liters water uit de kraan aan te zuigen. Fabrikanten ge ven dit doorgaans aan met de kreet 'watercapaciteit per uur'. De 210 plus van Körcher bij voorbeeld zuigt 360 liter per uur aan en dat is vrij laag. Kra- Het aanbod accessoires voor hogedrukreinigers is heel divers. nen kunnen krachtigere pom pen wel aan, want met de knop helemaal open stroomt er per uur tussen de zevenhonderd en duizend liter uit een gemiddel de kraan. „De watercapaciteit van een hogedrukreiniger is in de prak tijk belangrijker dan de hoe veelheid bar", vertelt een tech nisch medewerker van de Goudse firma Mechatechniek; een bedrijf dat het Italiaanse merk Lavor Wash in Nederland verkoopt. „Onze hogedrukrei nigers hebben een capaciteit van acht liters per minuut, maar veel andere fabrikanten geven dit vermogen per uur aan: dat oogt waarschijnlijk in drukwekkender. Een pomp die meer dan acht liter water per minuut aanzuigt is overigens foto cpd onveilig, omdat anders de elek triciteitsknoppen kunnen door slaan: het apparaat verbruikt dan te veel stroom." Doe-het-zelvers die van plan zijn om met een hogedrukreini ger af en toe de stoep, balkon of muren schoon te spuiten, zijn geholpen met een machine van ongeveer vierhonderd gulden. Wie er ook wekelijks de auto mee wil wassen, kan beter een wat duurder en beter exem plaar kopen. Een testpanel van de consumentenbond conclu deerde overigens vorig jaar dat de wasbeurt met emmer, spons en sop vlotter verloopt dan met een hogedrukreiniger. De lans van een apparaat waar mee de auto wordt schoonge maakt, moet bovendien een zo genoemde draaiende nozzle of wel sproeikop hebben, omdat anders de autolak kan worden beschadigd. Draait de sproei kop niet rond, dan ontstaat een vrij harde en gerichte water straal, waardoor de schoon- maakklus ook nog veel meer tijd in beslag neemt. Verder is het handig om een apparaat te nemen dat meteen afslaat zodra de handgreep van het spuitpistool wordt losgela ten, de total stop. Dit snufje voorkomt slijtage, omdat er geen water van de ingang naar het persgedeelte stroomt. Bij deze beweging neemt de water temperatuur toe, waardoor af dichtingen in bijvoorbeeld de kap van de hogedrukreiniger kunnen slijten. Die kap is met speciale schroe ven dichtgemaakt, zodat klus sers hem niet eenvoudig kun nen openen en vervolgens eventuele storingen zelf gaan oplossen: de combinatie van water' en elektriciteit bij een ho gedrukreiniger kan gevaarlijke gevolgen hebben. Vandaar dat de waterstraal ook nooit op de machine moet worden gericht. Wordt het apparaat voor lange re tijd niet gebruikt, dan kun nen corrosieproblemen aan de aluminium pomp ontstaan. Het apparaat levert onvoldoende druk, waardoor een zacht straaltje water uit de spuitmond komt. Corrosie is tegen te gaan door de machine water uit een emmer met daarin wat koel vloeistof te laten opzuigen. Hierdoor ontstaat een bescher mingslaag op het aluminium. Belangrijk onderdeel van hoge drukreinigers is ook het oliere servoir om bepaalde bewegen de onderdelen te smeren. Het reservoir bijvullen is bij nogal wat modellen niet mogelijk; daarvoor moet de machine naar de winkel worden terugge bracht. De kosten van deze klus zijn echter soms net zo hoog als de prijs van een nieuwe hoge drukreiniger, en dat is precies wat de fabrikanten willen. ALEX VAN HOOF Plakschouw Uitgekeken op het strakke open haardgat? Binnen een dag ka er een klassieke schouw staan. Kwestie van passen en lijmen met de kant en klare kalksteen elementen die samen de stijl volle schouw Livomo van Helex vormen. De onderdelen zij] alle traditioneel met de hand gehouwen. De schouw, comple met vloerplaat, verhoogde voet en twee kaderplaten, is ge schikt voor het ommantelen van haarden tussen 73 en 82 cm breed. Hij kan zowel om een open als een gesloten haard woi den geplaatst. De kosten bedragen exclusief montage bijna 3000 gulden. Informatie: telefoon 023 - 583.30.00. „B Losse badkamer De losse badkamercomponenten van de Italiaanse designer Lino Codato kunnen overal hangen. Ook in slaapkamer of woongedeelte. De vijf series Axia zijn toonbeelden van mini malisme en industrial-look. Alle onderdelen duurzaam en goed bestand tegen water. Roestvrij stalen waskommen, lade kasten met zeer stabiele rolsystemen, zijwanden van alumini um en een bodem van glas. In kastjes en rekken zijn massief wengé, multiplex okumé, MDF, marmer en roestvrij staal ge combineerd. Verlichting is eenvoudig aan te brengen en in te bouwen. Spiegels worden met tussenruimte voor de wand ge monteerd. Alle achterwandjes, kopse kanten en binnenwan den zijn zo afgewerkt dat vocht nergens kan binnendringen. Informatie: Berling, Haarlem: telefoon 023 - 531.93.52. inj Zitlandschap, ontworpen voor De Sede door Mathias Hoffmann. Het geheel is opgebouwd uit on derdelen met verschillende zitdiepten. foto cpd Twee modellen 'roomcontainers' van Team by Wellis. Er is ook een rechthoeki ge uitvoering voor audio-visuele apparatuur. foto cpd Meubelen lijken wel kameleons tegen woordig. Ze passen zich volledig aan de omstandigheden aan. Banken worden bedden, lage kasten en bijzettafeltjes hebben ook een zitfunctie, salontafels zijn simpel op te krikken tot eettafels, een slaapkamerstoel kan tevens dienst doen als nachtlichtje, de kast in de woonkamer is een vermomd keukenap paraat en het klassieke stijlbureau blijkt een complete computerinstallatie te herbergen. Er bestaat zelfs al een om- bouwsofa voor de pc. Die multifunctio naliteit was uitgebreid te zien op de In ternationale Meubelbeurs in Keulen, die toonaangevend is voor West-Europa. Uiterst doordacht voorbeeld is de bed- /bank Sydney van de Zwitserse fabrikant Interprofil. Rug- en zitleuning klappen om tot een tweepersoons bed, zonder dat de bank van zijn plaats hoeft te schuiven. Kwestie van beide delen draaien en op de onder- pf achterkant bedje spreiden. Het binnenwerk van dit meubel is aan de zitzijde zachter uitge voerd dan aan de matraskant. Meubelfabrikant Brinkmann bedacht samen met Siemens hoe geluidsboxen aan het zicht kunnen worden onttrok ken zo lang ze niet in gebruik zijn. De uiterst platte (slechts 22 millimeter) boxen van het Sound module systeem zijn weggewerkt in het deurpaneel van een wandmeubel. Bij open deur wordt het geluid van cd's, cassettes en tv per fect weergegeven. De bergruimte achter de draai- of klapdeur blijft volledig te benutten. Als er voor een Dolby sur round systeem vier boxen nodig zijn, kunnen er aan andere kant van de ka mer alsnog twee worden weggewerkt, bij voorbeeld in een boekenkast. Helemaal passend in de flexibele woon- trend zijn kasten die zijn opgebouwd uit stapelbare modules. Sommige hebben zwenkwielen, andere handgrepen om de boel snel te kunnen veranderen. Wand- systemen hebben in- en uitklikbare leg gers, naar keuze afgewerkt met matgla zen deuren. Een in het oog springend modulair kastensysteem is het door Kurt Erni voor Team by Wellis ontworpen Volare. De deur is vervangen door een schuifdeur die de helft van het meubel uitmaakt. Bij openen rolt hij soepel on der het vaste gedeelte - met draaideur - waarbij tegelijkertijd de bovenzijde en de voorkant van de kast toegankelijk is. Op zo'n kast kan uiteraard geen plastiek of vaas met bloemen worden gezet, maar dat valt op te lossen met hangva- zen en consoles. Het systeem omvat ver der sideboards, vitrines, ladeblokken en scheidingskasten. De ontwerper speelt met diverse materiaalsoorten: matglas en aluminium, transparant glas met hout en aluminium met hout. Deze ma- teriaalsymbiose is trouwens bij opval lend veel nieuwe meubelen te zien. Daarnaast is kunststof (bij Philippe Starck onder het motto 'plastic fantas tic') weer helemaal in, zowel sec als in combinatie met vooral donkerder hout, aluminium of roestvrij staal. Niet alleen bij meubelen trouwens, maar tevens bij keukens, die steeds rpeer geïntegreerd worden in het wooninterieur. In de slaapkamer maakt de inloopkast furore. Daarvoor is wel ruimte nodig. Maar er zijn ook lits-jumeaux met een holle ruimte in het hoofdeinde, 's Zo mers kan daar de skiuitrusting in, 's win ters de surfplank. Aangehaakte bedtafel- tjes kennen we, maar er zijn nu ook bla den die in de bedombouw weggemof feld kunnen worden. De Nederlandse fabrikant SDB brengt een slaapkamerstoel met verlichte zit ting. Een mooi plekje voor bril en wek ker. En dan kan Het mechanisme voor het opkrikken of neerlaten van de bed- bodem binnenkort via 'voice control' - een in het bed verborgen microfoon - bediend worden. Zeg 'ik wil slapen' en het hoofdeinde zakt omlaag. Feng Shui is nog altijd niet uitgewoed. Een fabrikant van milieuvriendelijke, massief houten meubelen heeft zijn hele vormgeving en maatvoering er op afge steld. Geen scherpe hoeken dus aan bedden en kasten, want die zouden een gevoel van onbehagen of zelfs ziekte kunnen veroorzaken. Een bed van 210 lang en 190 cm breed is volgens Feng Shui beter voor de gezondheid dan een tje op standaardformaat. THEA WAMELINK Luchtpomp Wie er tegenop ziet om ball nen, fietsbanden en luchtku e"c sen op te blazen, is misschif geholpen met een snoerlozi |ro draagbare luchtpomp. De z noemde Airman High Press Airpump werkt op een accu blaast met een druk op de ki "a, onder hoge druk lucht in bij alles waarop een ventiel zit. Ook autobanden worden w< hard, maar dit klusje duurt vijf tot acht minuten. Het ge reedschap komt verder van om leidingen en verstopte g< jes 9choon te blazen. Het apparaat bouwt een luc druk op van maximaal tien en wanneer de accu leeg is, hij met een adapter op bijvo beeld de sigarettenaanstekei van de auto worden aangesl ten. De luchtpomp kost 195 guld en bij die prijs zijn onder mi d< een acculader en enkele ada re ters inbegrepen. Met die ters is het apparaat aan dive sc soorten ventielen te koppele g( Meer informatie: Nater Gasl cl Vloeistofsystemen, Ouderkei g< aan den IJssel, telefoon 0180-68.71.33. T R I HEINZ Oplossing van maandag: Horizontaal: 1Bros; 4. peen; 7. senor; 9. op; 11. top; 12. om; 13. dof; 15. moe; 16. elan; 18. Bern; 19. uni; 20. stut; 22. lies; 25. oir; 27. net; 28. be; 29. bis; 31la; 32. poken; 34. ruit; 35. naad. Verticaal: 2. Blode; 2. os; 3. set; 4. pop; 5. er; 6. Namen; 8. nop; 10. politie; 12. oordeel; 14. fa; 15. me; 17. nut; 18. bil; 20. sober; 21. Ur; 23. in; 24. stand; 26. bik; 29. bot; 30. sen; 32. pi; 33. na. AJ£/NZ/ ZE POLLEEEL v/paa&r op je z'n zakdoek MEE Kt/NT NEMEN. K/ANT CE NEEPT-/E LAZEN UEEEN IK 6 A die GOZEK een Beetje z'n snotlap ACHTek z'N Kont aaaJ ekeneen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10