Leiden Regio Vogelwijk wil 'einddatum' voor asieltent Een held is in Leiden een 'figuur uit het verzet' 'Nu ik dit heb gezien, wil ik hier niet meer W/ARDI BECKMANSTRAAT Pieterskerk als de 'huiskamer van Leiden' anaf april zeven dagen er week betaald parkeren \ANDAG 28 FEBRUARI 2000 Snorfietser aangereden eiden Een automobilist (28) uit Veenendaal heeft gisteren een 1-jarige snorfietser uit Oegstgeest aangereden op het Leven- laai. De automobilist reed richting Hoge Rijndijk, week uit naar inks om een voertuig in te halen en botste op dat moment te en de snorfietser die overstak. De snorfietser is met onbekend :tsel naar het LUMC gebracht. Woninginbraken eiden Een woning aan de Langegracht is zaterdagochtend loor inbrekers bezocht. Door de voordeur te forceren kregen de laders toegang tot de woning. Er werden cd's, geld en paspoor- en gestolen. Ook twee huizen aan de Zoeterwoudsesingel kre- ;en ongenood bezoek en ook daar werden de voordeuren ipengebroken. Over de buit is niets bekend. )ebat studentengroep over neutraliteit ■iden Mag een hulporganisatie misstanden aan de kaak stel- n in een land waar ze werkt of geeft ze daarmee haar neutrali- eit prijs? Over die vraag gaat het debat dat de Leidse studenten- roep van Amnesty International vanavond houdt. Hiermee iresenteert de nieuwe groep zich in de stad. Vertegenwoordi- ers van Artsen zonder Grenzen, het Rode Kruis, Memisa en de ohannes Wier Stichting lichten hun standpunt toe in college aal 5 van het LUMC. De discussie begint om 20.00 uur en is ratis toegankelijk. ok wijzigingen voor vergunninghouders )en eric-jan berendsen taald parkeren in Leiden rdt per 1 april uitgebreid tot dagen in de week van 0 tot 20.00 uur (zondag vanaf 00 uur om kerkgangers tege- iet te komen) en op koop- onden tot 21.00 uur. Voor gunninghouders is er per 1 ril ook een aantal wijzigin- i. Zo is het parkeerrestrictie- )ied in verschillende zones jedeeld en is een vergunning chts geldig in één zone. Ver- nninghouders die buiten in' zone parkeren, moeten jruik maken van betaald par en. Voor de wijken buiten de gels verandert er voorlopig its. ien en ander werd vorig orjaar al duidelijk na een in- aakronde op de Parkeernota )7. In september 1999 ging gemeenteraad met een groot ntal voorstellen akkoord. In ste instantie was voorgesteld het betaald parkeren uit te iden tot 23.00 uur. Op voor- 1 van de WD, toen net colle- jartij, werd dat 20.00 uur. erigens houdt het college 0|(;t aan de wens om ook bui- i de singels betaald parkeren te voeren. Dat gebeurt nadat bewoners van de betreffende ken om hun mening is ge- agd. Een uitzondering geldt r het stationsgebied dat bui de singels is gelegen maar waar al jaren moet worden be taald voor een parkeerplaats. Om vergunninghouders te ontmoedigen binnen Leiden met de auto te reizen, wordt de stad in 5 zones ingedeeld, A tot en met E. Zone A wordt be grensd aan de zuidkant door de Witte Singel en de Zoeter woudsesingel, aan de noord westkant door het Galgewater en aan de noordoostkant door de Nieuwe Rijn. Tussen de Prinsessekade en de Hoogstraat ligt de grens bij de zuidkant van de Haarlemmerstraat. Zone B wordt begrensd door de Haarlemmerstraat en volgt verder de waterlijn Morssingel, Rijnsburgersingel, Maresingel, Herensingel en Haven. Zone C omvat het water van de Nieuwe Rijn, Zijlsingel en Haven. Tus sen Stille Mare en Havenplein wordt de grens bepaald door de Haarlemmerstraat. Tot deze zo ne behoren dus ook de Oude Rijn en stegen tussen Haarlem merstraat en Oude Rijn. Zone D omvat het parkeerrestrictiege- bied buiten de singels: Stations kwartier en Maredijkbuurt. Bewoners van het gebied tus sen de Morspoort en (Nieuwe) Beestenmarkt mogen net als nu blijven parkeren op het Mor- spoort-parkeerterrein. Dit ter rein is gelegen buiten de singels en wordt als zone E aangeduid. In zone E mag tevens worden geparkeerd door vergunning houders uit zone D. De gemeente Leiden moet zeggen wanneer de recreatie tent in het Eijsingapark verdwijnt. Dat eisen de omwo nenden van Nieuweroord. De tent, onderdeel van het nieuwe asielzoekerscentrum in de buurt, is in het park neergezet zonder de bewoners vooraf in te lichten. Ver antwoordelijk wethouder J. Laurier zegt dat het beloven van een einddatum onmogelijk is. leiden robbert minkhorst Eind vorige week hadden verte genwoordigers van de Vogel wijk, de Raadsherenbuurt en het Eijsingapark een gesprek met een ambtenaar van de ge meente over de voormalige ver pleegstersflat Nieuweroord, waarin vanaf vandaag vluchte lingen worden gehuisvest. De buurt beschuldigde de gemeen te ervan dat zij afspraken niet nakwam en beloftes niet inlos te. De verschillende wijkcomi- tés dreigden verdere samen werking op te schorten. De kri tiek was de aanleiding voor de ontmoeting van vorige week. Vertegenwoordiger H. Weeda uit de Vogelwijk, die namens al le buurtcomités spreekt, heeft het over een 'op zich bevredi gend' gesprek. Maar de ambte naar met wie hij gepraat heeft, is niet het probleem. „Het zijn z'n bazen, die zich soms regen tesk opstellen." De wijken hebben naar voren gebracht wat ze anders willen en de ambtenaar antwoordde dat hij 'dat zou meenemen', al dus Weeda. Het meest heeft de buurt zich gestoord aan het bouwen van een recreatietent, die 'zonder hun medeweten' op de tennis baan in het Eijsingapark is ge plaatst. Overigens is voor de tent gewoon een bouwvergun ning afgegeven. De tent is no dig omdat de laatste huurder van een deel van Nieuweroord, de Onderwijsgroep Haaglan den, niet eerder wil vertrekken. Daarom komt het asielzoekers centrum voorlopig ruimte te kort. Het huurcontract met de onderwijsgroep loopt af op 1 augustus. „Voor ons is het uitermate belangrijk dat er een eindda tum komt voor de recreatie tent", zegt Weeda. „Anders lo pen we het risico dat als door een oorlogssituatie een nieuwe stroom vluchtelingen naar Ne derland komt, ze zeggen: hé, daar kan nog wat. We zijn een kleine wijk met duizend inwo ners, daar komen al 600 asiel zoekers bij. Dat is niet niks. Bo vendien wonen ze ook op onze lip." Weeda wijst erop dat het huidige opvangcentrum, langs de snelweg A4 aan de Willem van der Madeweg, verder uit de wijk Meerburg is g Wethouder Laurier acht het uitgesloten dat de gemeente kan beloven wanneer de recre atietent wordt afgebroken. Ook al loopt het huurcontract met de Onderwijsgroep Haaglanden op 1 augustus af. „We verschil len niet van mening. Tijdelijke voorzieningen moeten zo kort mogelijk blijven staan." Maar de bestuurder wil de onderwijs groep niet vastpinnen op 1 au gustus. „Het huurcontract loopt Elf, dat is waar. De Onder wijsgroep Haaglanden moet echter wel gewoon door kun nen blijven gaan. Er moet een goede overgang komen naar een nieuwe situatie." Verhuizing jongste asielzoekers naar Nieuweroord in volle gang leiden connie van uffelen Groene, blauwe en gele gangen. Op de bovenste verdiepingen van de voormalige zusterflat Nieuweroord aan de Rijnsbur- gerweg moeten kleuren het voor alleenstaande minderjari ge asielzoekers (AMA's) en hun begeleiders wat makkelijker maken om de weg naar hun ka mertjes te vinden. Vandaag, morgen en overmorgen verhui zen een kleine 140 AMA's vanaf veertien jaar van het opvang centrum aan de Willem van der Madeweg naar de bovenste vier verdiepingen in Nieuweroord. Daarna volgen in tien dagen tijd ruim vierhonderd volwasse nen. Een hele operatie. Een handjevol AMA's heeft met hun begeleidster Astrid van der Wal alvast een kijkje mogen nemen. De tieners zijn ietwat angstig als ze in de lift stappen. Ze heb ben nog niet zo vaak een lift van binnen gezien en veertien verdiepingen is wel erg hoog. „Toen we zeiden dat ze op de veertiende verdieping kwamen, vonden ze dat een beetje eng", zegt Astrid. „De meesten heb ben het idee dat het gebouw dan heen en weer waait." Als ze opgelucht weer uit de lift stap pen zien ze een grote keuken waar meerdere gasfornuizen staan. Het opvangcentrum aan de Willem van der Madeweg had een restaurant en de AMA's hoefden daarom niet zelf te ko ken. In Nieuweroord moeten ze het wel. De 17-jarige Fatimata uit Sierra Leone kijkt moeilijk als ze de gaspitten ziet. Ze weet niet hoe ze werken. Maar Astrid en haar collega's helpen de eer ste dagen een handje mee bij Uitzicht vanaf het nieuwe onderkomen van de minderjarige asielzoekers in Nieuweroord. De hoogte is even wennen. FOTO MARK LAMERS de maaltijdbereiding. stel op zoek naar het eerste Het nieuwe kantoor van de slaapkamertje. Dat van Fatima- begeleiders is een mooie lichte ta. Als de deur openzwaait, kamer met flinke bureaus. De springt Fatimata meteen op een tieners lopen direct naar het van de twee bedden in het raam en staren gebiologeerd smalle kamertje. „Mooi, mooi, naar buiten. Als ze zijn beko- mooi. Dit is mijn bed", roept ze men van het uitzicht, gaat het verrukt. Daarna voelt ze aan de muren. Ze kan het bijna niet meerd. In het kamertje zijn een geloven: deze zijn mooi stevig, douche en toilet, die Fatimata Die in het andere opvangcen- vanaf morgen met slechts één trum waren bijna van karton, kamergenootje hoeft te delen, zo dun. Dat is wel wat anders dan in het De jongens proberen de opvangcentrum aan de Van der knoppen van een tv uit, maar Madeweg, waar 140 jongens en deze is nog niet geprogram- meisjes zes toiletten tot hunbe- schikking hadden. Ook krijgt ie dere etage eigen wasmachines en drogers, waar voorheen zo'n zeshonderd bewoners van zes wasmachines gebruik moesten maken. In het kamertje staan ook een koelkastje en een tafel tje met daarop een eigen setje pannen en bestek. Fatimata kan haar ogen bijna niet geloven. Ze zit nu vier maanden en twee weken in het opvangcentrum en wilde enorm graag haar vriendinnen achterna die elders wonen. „Maar nu ik dit heb ge zien, wil ik hier niet meer weg!" In een grote gezamenlijke huiskamer is alleen de stereo al uitgepakt. Deze kamer kan dan ook als disco dienen. Tegen de muur staat een sjoelbak en in tassen zitten schaak- en dam borden. In de aangrenzende 'creativiteitskamer' kunnen de kinderen ook huiswerkbegelei ding krijgen. En als het mooi weer is, kunnen ze op het dak terras zitten. De paviljoentent op de begane grond is nog niet klaar en toont wat kaal. Maar er komt een bar, een crèche en een informatiebalie voor de be woners van Nieuweroord. Een grote zaal kan als disco dienen voor AMA's en volwassenen. Al met al kunnen de AMA's het zich nog niet zo goed voor stellen dat dit hun nieuwe woonomgeving wordt. Blij zijn ze wel. „Ik dank God voor deze kans", zegt Fatimata. „Toen ik hier kwam, had ik niemand. Nu heb ik een grote familie. In mijn land had ik dit allemaal niet. It's very nice!" Op verzoek van voogdij-instantie De Opbouw is de naam Fatimata gefin geerd. eiden vereer je en een mod- erfiguur sla je. Zo is het nu :nmaal. Daarom is het onbe- ijpelijk dat de meeste naam- Drden van straten in Zuid west die naar verzetshelden Ijn genoemd, van het onder- Ihrift 'figuur uit het verzet' Ijn voorzien. En dat heeft toch en beetje een nare bijsmaak, iguur, figurant, figureren. Er [jn woorden met een positie- ïre betekenis. jen voorbeeld: het straatnaam- prdje Wiardi Beckmanstraat ïrmeldt: figuur uit het verzet [jdens de Duitse bezetting 140-1945. Andere Nederlan ds die hun leven voor het va- ïrland lieten, komen er ook Jïkaaid van af. Titus Brands- Johannes Post, H. Th. Kui ers Rietberg, Gerrit Kastein, t zijn allemaal figuren uit het jrzet. Om over de Mulders raat en de Telderskade maar niet te spreken. Opvallend is overigens dat bij de Walraven van Hallstraat niet over figuur wordt gesproken. Verzetsman staat er op dat straatnaam bordje te lezen. Het kan dus wel. Herman Bernard Wiardi Beek man werd geboren in Nijme gen op 4 februari 1904 en over leed in concentratiekamp Da chau boven München op 15 maart 1945. Hij was journalist en politicus van de Sociaal De mocratische Arbeiders Partij. Wiardi Beekman studeerde Ne derlandse letteren en geschie denis te Leiden waar hij ook promoveerde in 1931. Daarna trad hij toe tot de hoofdredac tie van enkele bladen van de N.V. De Arbeiderspers. Na de afkondiging van de mo bilisatie in augustus 1939 nam hij vrijwillig dienst als eerste luitenant voor speciale dien- H.B. WIARDI BECKMAN 1904-1945 FIGUUR UIT HET VERZET TIJDENS DE DUITSE BEZETTING 1940-1945 Verzetsmannen, of wel figuren uit het verzet volgens de gemeente. sten. Hij was één van de sa menstellers van de tekst op de proclamatie waarin generaal Winkelman de capitulatie aan het Nederlandse volk meedeel de op 14 mei 1940. Vervolgens wijdde hij zich aan de vorming van de zogeheten illegaliteit. In de zomer van 1941 werd hij door de Nederlandse regering te Londen daarheen ontboden om zitting te nemen in een oorlogskabinet. Hij deed enige vergeefse pogingen de Noord zee over te steken en werd bij één daarvan in de nacht van 17 op 18 januari 1942 op het Sche- veningse strand gegrepen. Kor te tijd bracht hij door in een kamp in Amersfoort, daarna werd hij op transport gesteld naar Dachau waar hij kort voor de bevrijding overleed. En zo'n held noemen wij fi guur! Van Dale, groot woordenboek der Nederlandse taal geeff niet minder dan 17 verklaringen voor het woord figuur: gestalte, lichaamsvorm, ophelderende afbeelding bij of in een ge schrift, zichtbare voorstelling van een meetkundige uitge breidheid, geheel van lijnen van een dans. Pas bij punt 9 komt de aap uit de mouw: fi guur betekent ook een rol spe len in het maatschappelijk le- FOTO SWIM DIJKMAN ven. Figuur maken, een zekere rol spelen, (ook) opzien baren. Gemeentevoorlichter Fons Delemarre is bekend met de problematiek en weet ook te melden waarom in het geval van het straatnaambordje Wal raven van Hallstraat niet over f iguur maar verzetsman wordt gesproken. „De familie vond de omschrijving figuur name lijk nogal oneerbiedig en heeft daarover contact gehad met de gemeente. En wij zijn het ei genlijk wel met de familie eens en hebben de bewuste bordjes veranderd. Toen bleek dat er meer bordjes waren voorzien van de omschrijving figuur hebben we besloten die pro blematiek in zijn geheel aan te pakken. Het is gesignaleerd en er wordt aan gewerkt maar de prioriteit ligt lager dan bijvoor beeld het voorgenomen bezoek van koningin Beatrix aan Lei den op 29 april." Naambordje (2) Opnieuw een naambordje, maar dan één van een andere orde. Wie haalt het nou in zijn hoofd om een naambordje met bruut geweld uit de muur naast de voordeur te trekken? Selma Linschooten, bewoonster van de Oude Vest, is er nog be duusd van. Zij en haar eega hadden - zo zeggen ze zelf - een schitterend naambordje, voorzien van hun twee namen en een afbeelding van een roze varkentje. Maar nu is het er niet meer. „Wie heeft er nou iets aan ons naambordje? Onze namen stonden er in gedrukt. Dat naambordje kan je niet zomaar naast een andere deur hangen. Dat slaat nergens op", zegt Sel ma Linschooten. Ze hadden eerst niet eens door dat het bordje was verdwenen. „Een nieuwe buurman van een paar huizen verderop kwam zich voorstellen. Mijn echte- vriend zei 'ik hoef me niet voor te stellen, Wij heten zo...' Hij wees naar de plek naast de deur. Een lege plek. Je begrijpt, we hebben daarna toch maar verteld aan de nieuwe buur man, hoe we heten. Maar boos zijn we wel, en ook een beetje verdrietig/En we begrijpen er echt niets van. Wie wil er nou een naambordje met onze na men er op?" eric-jan berendsen leiden annet van aarsen Ze doen er al lang geen stu dentenfeesten meer tot zes uur in de ochtend. Maar toch vindt de Stichting Pieterskerk Leiden dat er veel kan en ook veel moet kunnen in de Pie terskerk. Waarom legde direc teur A.L. Boon gisteren tijdens de Pieterskerklezing uit. „Er is een blijvend draagvlak nodig in de maatschappij en daarom is van essentieel belang dat de Pieterskerk zijn functie be houdt in de samenleving. En die is: vieren. Het moet een gebruiksmonument blijven, een gebouw van mensen van nu, maar ook van morgen en overmorgen." Het is - zo vertelde Boon - een lastige klus om de Pieters kerk levend te houden. „Wij hebben geen kerkelijke ge meente meer achter ons staan. Dus de natuurlijke ver bondenheid met hét gebouw sterft langzaam uit, als die niet op een nieuwe manier wordt gevoed. Als we te veel leeg staan, of alleen maar conser veren om te conserveren, dan is het gebouw over een tijdje dood." Puur commercieel denken en alleen chique feesten, bij eenkomsten en symposia toe staan, levert de stichting wel iswaar geld op voor restaura tiewerkzaamheden, maar is volgens Boon evenmin een goed idee. „Als de mensen het contact met het gebouw ver liezen - omdat alleen maar Martinair, de KLM, Heineken en de universiteit zich kunnen veroorloven om hier te komen - dan is het gebouw op ter mijn ook weg. Nee, als we straks weer met de collectebus langs de deuren moeten voor de volgende restauratie van 25 miljoen, dan moeten de men sen niet zeggen 'Pieterskerk? Gooi maar plat en maak er een parkeergarage van. Dan hebben we er nog wat aan'." „Het moet dus een gemeen schapshuis blijven, zoals de Pieterskerk altijd is geweest en die uitstraling moet het ook hebben. De huiskamer van Leiden. We houden daar met ons verhuurbeleid nadrukke lijk rekening mee. Iedere Lei- denaar moet op zijn tijd in de Pieterskerk terecht kunnen. De voetbalvereniging moet haar jubileumfeestje bij ons kunnen vieren. Op haar eigen manier. Daarom zijn ook de rommelmarkten zo welkom." „De Leidse gemeenschap is dus onze eerste doelgroep, maar niet in geld", zegt Boon. Alleen commercie is niet goed, meent hij, maar een beetje commercie - in de vorm van de zakelijke evene mentenmarkt - is van groot belang. We vinden dat be drijven ook best mogen ko men vieren, immers: dat de den ze vroeger ook al. De kerk is nooit vies geweest van com mercie. Ik bedoel, waar ko men die gildeborden uit 1581 vandaan, die aan de zuilen hangen? Die van nu staan in de voetbalstadions."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9