Autoreuzen gaan samen internet op Christie's en Sotheby's verliezen glans itwassen kopieerpapier teressantste innovatie Economie Baggerschip voor Donau Huur kantoren Amsterdam 'extreem laag' Britten geven verzet tegen belastinghervorming op i AN DAG 28 FEBRUARI 2000 Klonderd banen Detron op de tocht ;n Honderd werknemers van de vestiging van telecombe- jf Detron in Huizen dreigen hun baan te verliezen. De resul- m van het bedrijf zijn nog dramatischer dan was verwacht, tig andere medewerkers van de vestiging in Huizen kunnen ers binnen Detron aan de slag, heeft algemeen directeur iken vrijdagmiddag meegedeeld. Toen in december vorig bekend werd dat mogelijk vijftig mensen hun baan zouden liezen, sloegen de bonden alarm. Detron had bij de overna- van de voormalige Lucent-vestiging in 1998 een werkgele- iheidsgarantie van drie jaar afgegeven. De FNV wil binnen week duidelijkheid over de werkgelegenheid. unt slaat miljardste euromunt echt» De Koninklijke Nederlandse Munt is goed op weg met productie van euromunten. Het bedrijf maakte vrijdag be id de miljardste euromunt te hebben geslagen. Daarmee is ■eveer eenderde af van de 2,8 miljard muntjes die in 2002 ar moeten zijn. Vijf muntpersen spugen samen 3.500 mun- per minuut uit. Een automatische machine verpakt ze. Er rdt al vanaf 4 januari 1999 in twee ploegen aan de megaop- cht gewerkt. idicien start keten hoortoestellen n_! De Asser audicien Gorter (54) start een franchiseketen in irtoestellen. Eind maart opent de onderneemster naast haar e bedrijven in Assen de eerste franchisezaak in Veendam. Ze int er op dat er binnen twee jaar zestig zaken bijkomen, ver- lid over het land en geleid door zelfstandige ondernemers, gens de Asser onderneemster is er een markt voor nieuwe ciaalzaken in haar vakgebied. euwe CAO voor grafische media vuk De 50.000 werknemers in de grafische media hebben nieuwe CAO voor twee jaar. Na ruim zestien uur onderhan- >n kwamen de bonden en de werkgevers met een akkoord ir buiten. De werknemers krijgen er in totaal acht procent bij ieeld over de komende twee jaar. CNV Media spreekt bij nde van onderhandelaar Bak van een 'volwassen akkoord' en 'toonbeeld van modernisering'. In het akkoord zit ook arbo-convenant en zijn er afspraken gemaakt over leeftijds- wst personeelsbeleid, 'waardoor er ook aandacht is voor de lere werknemers', licht een woordvoerder het akkoord toe. dustriële productie EU toegenomen ssel De industriële productie in de eurozone is in de perio- iktober-december met 1,1 procent toegenomen ten opzich- an de voorgaande drie maanden. In de gehele EU lag de iductie 1,2 procent hoger. Volgens Eurostat, het EU-bureau r de statistiek, was de groei het sterkst in Denemarken (1,9 cent), Frankrijk (1,4 procent) en Spanje (1,3 procent). In Ne- and nam de productie met 0,7 procent toe. Het euro-jaarge- ldelde steeg in december ten opzichte van december 1998 4,4 procent en met 4,1 procent in de gehele EU. Finland nde met zestien procent de kroon. Nederland groeide 5,2 cent terwijl België de enige lidstaat was waar de productie igviel met 0,7 procent. |,60 I" te.nl beste bezocht in januari 1.25 ,70 Ibosch De Nederlandse zoekmachine Ilse.nl was vorige ■90 knd onder landgenoten de best bezochte internetsite. Goede '50 jede was Startpagina.nl, een pagina vol met verwijzingen .50 jr andere internetsites, zo blijkt onderzoek van het Bossche Jeau Multiscope. Ook de Nederlandse Spoorwegen (reisplan- !oo en de site van de gezamenlijke publieke omroepen deden '•00 goed. Multiscope houdt een doorlopend onderzoek onder j QQ enhonderd internetgebruikers. Bij de commerciële sites was e90 poekensite van Bol.com het meest populair. Het warenhuis j-orange.com was goede tweede. ■50 i ;ÜS \0-overleg provincies muurvast !,15 Lï Overleg van de provincies over acties van ambtenaren J.50 [Teen betere CAO heeft tot nog toe geën verbeterd bod opge- •50 jrd. Dat heeft voorzitter Van Hemmen van het Interp ro vinei- fyerkgevers Verband IWV gezegd. De provincies vinden hun dbod voldoende. Dat ligt op twee procent over vijftien Ianden plus een eindejaarsuitkering van 0,25 procent en een imalige uitkering van 0,75 procent van het jaarsalaris. In Gro- *'65 gen hebben van donderdag op vrijdag vrijwel alle provincie- i.78 ptenaren op de brug- en sluiswachters na het werk voor 24 neergelegd. In Zeeland gebéurde dat voor enkele uren. De- '05 reek volgen meer werkonderbrekingen. ansporteurs claimen geld Oostenrijk ermeer Nederlandse transportbedrijven hopen op een te- jave van tussen de 35 en 50 miljoen gulden door Oostenrijk, aanklager bij het Europese Hof is het met hen eens dat de tol Brennerautobahn te hoog is. De gezamenlijke claim van apese vervoerders komt neer op 500 miljoen gulden. De sporteurs zeggen dat ze vijfjaar veel te veel hebben betaald de passage over de Brenner. De tol kost overdag 172 gul- ofwel vijf gulden per kilometer, 's Nachts is het twee keer uur. Tolwegen in Frankrijk rekenen gemiddeld een kwartje kilometer. Nederlandse vrachtauto's maken per jaar 80.000 n over de verbinding tussen het Oostenrijkse Innsbruck en taliaanse grens. eefdrukker krijgt sneller OPS' erpamRuim zestien procent van alle zeefdrukkers maakt e kans te lijden aan wat in de volksmond schildersziekte het organisch psychosyndroom (OPS). Dat zou betekenen van de 1.500 werknemers in de zeefdruk er 250 de ziekte 3en. Een eerste onderzoek van FNV KIEM en de Amster- ise Chemiewinkel wijst daar op. De ziekte veroorzaakt ver- jnselen als vermoeidheid, hoofdpijn, stemmingsveranderin- en vergeetachtigheid. OPS komt voor bij mensen die met ismiddelen werken. In heel Nederland gaat het om een half oen mensen. In totaal 2.500 mensen hebben de ziekte on- ie leden. Dat is 0,5 procent. Onder schilders is het percen- 1,8. Aangenomen wordt dat bij de zeefdrukkers het percen- zo groot is omdat ze in afgesloten ruimten werken. .3811 (dam cpd ld Je ïaandblad voor managers, heeft de 'DeCopier' uitge- ri tot de interessantste in- ie van het jaar. Het is een aat dat van gekopieerde a's weer blanco velletjes Een jury van mensen uit )edrijfsleven verkoos de pier boven nieuwigheden cholesterolverlagende trine Benecol, het systeem waarmee internetten per ïle telefoon mogelijk en het belastingplan voor ite eeuw. dekopieermachine vindt jorsprong in de VS. Daar kkelde fysisch chemicus Bhatia in 1995 een mi- ie iendelijke emulsie die inkt iserprinters en kopieerap- n losweekt van papier, jedrijf van Bhatia, DeCo- ëchnologies, heeft inmid- en prototype van een de- 3 erder laten ontwikkelen. Daarmee kan de techniek wor den gedemonstreerd. Het werkt als volgt: er wordt een bedrukt velletje ingevoerd. Dat wordt besproeid met ver warmde inktoplosser. Borstel tjes vegen de losgeweekte inkt weg. Tot slot blaast een droger het papier droog. En schoon is het velletje dat wordt uitge spuugd. Het prototype kan zes tig velletjes per minuut verwer ken. Eén vel papier is drie tot vijf keer opnieuw te gebruiken voordat het verkleurt. Bhatia heeft het Rotterdamse uitvinderscentrum ID-NL inge huurd om bedrijven te vinden die de techniek verder willen ontwikkelen. Het milieu is de grote winnaar met de uitvin ding; jaarlijks laten bedrijven en kantoren miljarden velletjes pa pier vernietigen. Het oud pa pier gaat bij recyclefabrieken in enorme ketels en wordt 'gewas sen'. Dat is een duur en om vangrijk proces. DaimlerChrysler, General Motors en Ford nemen initiatief DaimlerChrysler, General Motors en Ford hebben de au toindustrie op haar kop gezet met een gezamenlijk inter- netinitiatief. Zij willen nog dit kwartaal een website op zetten waarop zaken worden gedaan met toeleveran ciers, partners en dealers. Renault en Nissan hebben zich dit weekeinde bij dit initiatief aangesloten. tokyo dpa-afp Volgens een Japanse zaken krant overwegen Toyota en Honda dit voorbeeld te volgen. Isuzu, Suzuki en Mazda doen zeker mee, omdat ze alle part ners zijn van General Motors of Ford. BMW en Volkswagen hebben zich er nog niet over uitgelaten. DaimlerChrysler, GM en Ford, de drie grootste autocon cerns ter wereld, ontvouwden hun initiatief vrijdagavond. De beweegredenen zijn vooral de fensief; ze hopen door het scheppen van een enorme vir- Irak wil weer plafond voor olieproductie BAGDAD Rtr-AFP amsterdam anp kinderdijk Op de scheepswerf van IHC Holland in Kinderdijk werd zaterdag de sleephopperzuiger Dunarea te water gelaten. Het schip gaat over een half jaar de Donau uitbaggeren in opdracht van de Roemeense wa terstaat AFDJ. Met een laadcapaciteit van drieduizend ton behoort het tot de categorie kleinere baggersche pen. De doop werd verricht door minister Netelenbos (verkeer en waterstaat) en haar Roemeense collega na dat een Roemeense priester het schip had gezegend. foto anp ton borsboom holm en Madrid zijn al veel duurder. Echt prijzig wordt het in Frankfurt. Daar kost kantoorruimte al gauw 1.425 gulden per vierkante meter per jaar terwijl in Moskou zelfs 1.577 wordt betaald. In Londen, waar de prijs in een jaar tijd bijna twin tig procent is gestegen, kost een plekje om bu reau en stoel neer te zetten zelfs 3.095 gulden. De duurste vierkante meters zijn echter niet in Europa, maar in Japan te vinden. Het centrum van Tokyo voert de wereldranglijst aan met 3.445 gulden. Overigens is de populariteit van Azië ta nende door de economische crisis. Tokyo zag de prijzen licht dalen. Veel erger was het in de grote steden van China. Peking, Sjanghai en Hong Kong werden zo'n 25 procent goedkoper. Vergeleken met andere metropolen is Amster dam zeer goedkoop om een kantoor te huren. Zelfs de toplocaties kosten er minder dan een derde van wat in Tokyo of Londen moet worden betaald. Op de jaarlijkse wereldranglijst van onder zoeksbureau CB Richard Ellis komt maar één Ne derlandse stad voor. Dat is Amsterdam en die staat op nummer 39. Volgens de berekeningen van Ellis kost een Amsterdams kantoor op een toplocatie gemiddeld 675 gulden per vierkante meter per jaar aan huur plus bijkomende kosten. Zelfs plaatsen als Dublin, Luxemburg, Stock- Irak voegt zich weer bij de internationale oliewereld. Olieminister Rachid zei gis teren een verzoek te hebben ingediend voor een produc tieplafond bij de Organisatie van Olie-Exporterende Lan den. Irak had geen produc tieafspraken meer met de OPEC nadat het land in au gustus 1990 Koeweit was binnengevallen. De interna tionale gemeenschap stelde een handelsboycot in, waar door de export van Iraakse olie taboe werd. Rachid wil nu over pro ductieplafonds, die zijn be doeld voor het op peil hou den van de olieprijs, praten tijdens de komende halfjaar lijkse vergadering van de OP EC. Die wordt op 27 maart in Wenen gehouden. Irak mocht voor het begin van de Golfoorlog 3,14 mil joen vaten (van 159 liter) per dag uit de grond pompen. Tegenwoordig ligt de dage lijkse productie op 1,9 mil joen vaten. Als Irak een pro ductieplafond krijgt toege wezen, is het nog maar de vraag of het de olie mag ex porteren. Sinds eind 1996 mag in het kader van het olie-voor-voedsel-program- ma wel weer olie het land uit, maar slechts in ruil voor eerste levensbehoeften. Gerenommeerde veilinghuizen blijken simpele geldwolven londen-new yorkharm harkema correspondent Het beeld van onkreukbaarheid van de twee toonaangevende veilinghuizen in de wereld, Christie's en Sotheby's, heeft flinke deuken opgelopen. De afgelopen jaren hadden zij de markt met een omzet van meer dan acht miljard gulden vrijwel volledig in handen. Onderzoek in Europa, Australië en de VS doet ze echter op hun grond vesten schudden. Het Ameri kaanse ministerie van justitie is -verboden- onderlinge prijsaf spraken op het spoor. Hoewel beide huizen vooral de publiciteit halen als zij wereld beroemde schilderijen voor ve le miljoenen guldens veilen, moeten ze het nog steeds heb ben van veel minder exclusieve waar. Zo behaalt Sotheby's ver reweg het grootste deel van de omzet met spullen die minder dan tien mille opbrengen. En als er nog wat kan worden ver diend aan de plateauschoenen van Baby Spice, een jas van John Lennon, of een bh van Marilyn Monroe, dan zullen beide veilinghuizen dat niet na laten. Want de kunsthandel is zeer conjunctuurgevoelig en wispelturig. Wordt er het ene jaar nog 160 miljoen voor een Van Gogh be taald (zoals in 1990 gebeurde), het jaar daarop kunnen zowel aanbod als vraag volledig inzak ken. Dat gebeurde na 1990 dan ook en die magere jaren vor men de basis voor de moeilijk heden waarin beide veilinghui zen nu verkeren. Om de zeer sterk onder druk staande win sten op peil te houden werd be sloten tot het verhogen van de provisie voor kopers en verko pers. Ze werden beschuldigd De medewerker van Sotheby's laat een schilderij van Cimabue uit de 13de eeuw zien aan een kunstcriticus in het veilinghuis in Londen. De 'oude meester' wordt in juli verkocht en de prijs wordt geschat op ruim 6,5 miljoen gulden. foto ap bridget jones van het maken van prijsafspra ken en klanten spanden zo'n veertig civiele rechtszaken aan tegen de vermeende boosdoe ners. Twee maanden geleden moest Christie's onomstreden sterke man Christopher Davidge on verwacht het veld ruimen en werd vervangen door Edward Dolman. Eind januari werd onthuld dat Christie's de Ame rikaanse justitie had bevestigd in 1992 en 1995 ongeoorloofde prijsafspraken te hebben ge maakt. In ruil daarvoor is Chris tie's door justitie vrijwaring van vervolging beloofd. Christie's, dat in 1998 is opge kocht door de Fransman Fran cois Pinault, was er snel bij om duidelijk te melken dat de kwes ties zich hadden afgespeeld on der de vorige eigenaar (de Brit sir Anthonie Tennant) en de vo rige directeur (Davidge). Met andere woorden: het huidige Christie's is met een schone lei begonnen en niet verantwoor delijk voor de fouten die eerder zijn gemaakt. Bij Sotheby's zijn ze zich te pletter geschrokken van Chris tie's slinkse tactiek. Afgelopen week bleek hoe ernstig dit vei linghuis 'het verraad' van Christie's inschat. Sotheby's di rectrice Diana Brooks nam ont slag en de Amerikaanse eige naar Alfred Traubmann trad te rug als president-commissaris. Waarmee ook bij Sotheby's noodgedwongen een schoon- maakoperatie is begonnen. Christie's is weliswaar in Ame rika gevrijwaard van vervolging, maar in Europa en Australië zit ten beide veilinghuizen in het zelfde schuitje. Datzelfde geldt voor de financiële claims van kopers en verkopers die zich door de veilinghuizen gedu peerd voelen en die in de vele miljoenen guldens lopen. tuele marktplaats op het we reldwijde web kostenbesparin gen door te voeren. Per auto zou dat neerkomen op meer dan 2.100 gulden. Vooralsnog blijft de consu ment buitenspel. Op de websi te, die nog geen naam heeft, wordt slechts gehandeld tussen bedrijven, het zogenoemde bu- siness-to-business. De handel heeft een omvang van honder den miljarden dollars waardoor de creatie van de grootste virtu ele marktplaats ter wereld aan staande is. GM en Ford hadden al eigen websites voor zaken met part ners, dealers en toeleveranciers, maar geven die nu op. Volgens GM-topman Wagoner zijn af zonderlijke websites geen 'suc cesvolle strategie'. De drie initiatiefnemers voor het nieuwe internetproject krij gen elk een belang van 25 pro cent. De overige 25 procent gaat naar bedrijven die de web site helpen opzetten. Voor DaimlerChrysler wordt dat waarschijnlijk het softwarebe drijf SAP. Óndanks de kostenbesparin gen die de autofabrikanten met de website willen afdwingen, reageerden toeleveranciers niet negatief. De Amerikaanse orga nisatie Motor Equipment Manufacturers Association maakt zich geen zorgen. Ze zei dit weekeinde te hopen dat nog meer fabrikanten zich aanslui ten, om de uniformiteit en de toegang tot de e-commerce vei lig te stellen. Voorstel betekent einde aan bankgeheim brussel anp De Britse regering heeft een voorstel gedaan om de onder handeling over belastingher vormingen in de Europese Unie uit het slop te trekken. Zij is toch bereid tot een heffing op de rente over buitenlandse spaartegoeden. Dat zou dan niet moeten ge beuren in de vorm van een bronbelasting van twintig pro cent, zoals de Europese Com missie heeft voorgesteld, maar door het uitwisselen van gege vens tussen de belastingdien sten in de lidstaten. Die kunnen dan zelf volgens hun eigen ta rieven belasting heffen op de rente over de buitenlandse spaartegoeden van hun ingeze tenen. Eurocommissaris Bolkestein (belastingzaken) had eerder ook al voorgesteld om een sys teem van informatie-uitwisse ling in te voeren, maar dan als alternatief voor het heffen van bronbelasting. In het plan van Bolkestein zouden de lidstaten dus kunnen kiezen. In het Britse voorstel is daar van geen sprake. Alle lidstaten zouden moeten meewerken aan de informatie-uitwisseling. Dat betekent dat Luxemburg, Oostenrijk en Duitsland, die een (vorm van) bankgeheim kennen, dat zouden moeten prijsgeven. Deze drie landen zullen zich daar tot het uiterste tegen ver zetten. Van een doorbraak in het EU-belastingdossier is dan ook zeker nog geen sprake. ,,Er moet nog ontzettend veel ge beuren", zegt een ingewijde. „Maar er zit nu wel beweging in de zaak." Tot dusver wilden de Britten helemaal niet praten over be lastipgheffing op rente zolang eurobonds (internationale obli gaties die vooral in Londen worden verhandeld) niet buiten schot zouden blijven. Die voor waarde laten ze nu varen. COR DAS Leeftijd: 55 jaar Beroep: varkensboer en voor zitter vakgroep varkenshouderij ZLTO Burgelijke staat: gehuwd Kinderen: drie; twee zonen en een dochter Auto: Mercedes 220 diesel (tweedehands) Hobby: de twee ('schatten van') kleinkinderen en het maken van puzzels van boven de 1000 stukjes. den haag eelco van der linden Cor Das is varkensboer en ras onderhandelaar. Namens de ZLTO reist hij het land door om meningen te peilen van colle ga's alvorens in de slag te gaan met minister Brinkhorst en de zijnen. In tegenstelling tot flam boyante mannen als Wien van den Brink gelooft de ingetogen Das, ondanks alles, in het over legmodel. Zijn grofste geschut, dat nu overigens in stelling is gebracht, is een gang naar de rechter. Das rijdt gemiddeld meer dan 50.000 kilometer per jaar en daar heeft zijn laatste grote aankoop alles mee te maken: een Mercedes 220 diesel. „Een tweedehands, maar van prima kwaliteit, veilig en comforta bel", zegt Das. Een goede aan koop, kortom. Anders ging het acht jaar geleden, toen Das voor 'een enorm bedrag' een compleet varkensbedrijf met woning overnam. „Het was, blijkt meer en meer, absoluut mijn slechtste koop. Er liepen 140 zeugen en 900 vleesvarkens, prachtig allemaal, maar toen ging de politiek aan het werk. Wat een uitstekende lange termijn investering leek, werd een ramp. Door de nieu- foto gpd joris den blaauwen we regelgeving is alles tot nu zeker een miljoen gulden in waarde gedaald." Een andere koop die volgens Das grote kans heeft in een miskoop te veranderen, is de vijfduizend stukjes tellende su perpuzzel van Rembrandts Nachtwacht. „Door al dat ge praat over varkensrechten en aanverwante zaken, voorzie ik dat-ie nooit afkomt." Het lijkt een paradox, maar de beste aankoop van Das heeft ook alles te maken met varkens. „In 1964 kocht ik de boerderij van mijn ouders. Ik heb er een florerend varkensbedrijf van weten te maken, ook al is hier nu geen toekomst meer. Mi lieuregels en zaken als de geur- richtlijn hebben het einde ver ordonneerd. In de 35 jaar dat ik hier zit heeft nog nooit iemand geklaagd over stank, maar vol gens de wet kan het niet langer. Het bedrijf heeft echter genoeg gerendeerd om het predikaat beste aankoop te verdienen." Das is geen gokker en dat illu streert zijn financiële advies. „Koop onroerend goed. Of grond, want dat wordt steeds schaarser. Doe er mee wat je wilt, maar zet er geen varkens op. Dat is mijn tweede advies: koop vooral geen varkens."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7