Adams: Vredesproces Noord-Ierland is stuk Zwart Amerika hoopt dat Diallo niet voor niets stierf Buitenland Israël geeft toegang tot dagboeken Eichmann \IDAG 28 FEBRUARI 2000 fsanjani toch in Iraanse parlement ;n De Iraanse oud-president Rafsanjani heeft toch een ze- het parlement weten te veroveren bij de verkiezingen van e week. Het boegbeeld van de conservatieven in Teheran -oor zijn zetel wel een hertelling nodig van een aantal bureaus om hem over de eindstreep te krijgen. Eerder deze werd besloten tot de hertelling in een deel van de hoofd- im er zeker van te zijn dat er niet was geknoeid. Rafsanjani op 25,587 procent van de in Teheran ingevulde stembil- te staan en bleef daarmee net boven de magische grens !5 procent die direct recht geeft op een van de dertig zetels le hoofdstad in het parlement. luwe Schindler staakt strijd urg» Emilie Schindler, de 92-jarige weduwe van de Duitse trieel Oskar Schindler die in de Tweede Wereldoorlog het van meer dan duizend joden redde, staakt haar strijd om ;offer met papieren van haar man. Volgens het Duitse blad Der Spiegel heeft de advocaat van de in Argentinië nde weduwe dit gezegd. Geldgebrek is de reden waarom e haar strijd opgeeft. In de koffer zou onder meer de be de lijst zitten met namen van de 1.200 joodse dwangarbei- die Schindler voor een zekere dood behoedde. De koffer le papieren nalatenschap van Schindler was gevonden een echtpaar uit Stuttgart, dat de documenten belangeloos ipeelde aan de Stiittgarter Zeititng. Die gaf de nalatenschap aan de Israëlische Holocaustgedenkplaats Yad Vashem. De we was het daar niet mee eens. ~1 pakt Cubaanse diplomaat op ngton De FBI heeft zaterdagavond de Cubaanse diplo- Jose Imperatori in zijn woning nabij Washington opge- De man wordt door de Verenigde Staten verdacht van spi- FBI-agenten hebben hem op een vliegtuig naar Montreal nada gezet. Imperatori weigerde gehoor te geven aan het de VS te verlaten. In plaats daarvan ging hij zaterdag in srstaking om zijn naam te zuiveren. De VS hadden Jose ratori tot Persona Non Grata verklaard. Imperatori kreeg terdag de tijd het land te verlaten. geblinddoekte meisjes verdronken ok» Zes Thaise meisjes zijn verdronken nadat hun onder- s hen hadden opgedragen geblinddoekt een vijver in te Dit heeft de Thaise politie gisteren bekendgemaakt. De ig es, in leeftijd variërend van tien tot twaalf jaar, namen deel en schooluitje. Getuigen hebben verklaard dat de meisjes riek raakten toen zij het water in liepen. Het ging om een ie leerkrachten georganiseerd spelletje. „De slachtoffers n spartelend dieper onder water", aldus een zegsman van litie. „In plaats van naar de kant terug te keren verloren ze ichtingsgevoel." Twee andere kinderen konden worden De politie heeft een onderzoek ingesteld. e nieuwe gevallen van listeria In Frankrijk zijn drie nieuwe gevallen van li§teriavcrgifti- geconstateerd. Het betreft twee oudere mensen en een 'boren baby. Bron van de besmetting was volgens het mi- rie van gezondheid waarschijnlijk gegeleerde varkenstong. itoriteiten hebben al eerder gezegd dat varkenstong waar- ilijk de oorsprong vormt van de epidemie, die sinds no- er aan zeven mensen het leven heeft gekost. In totaal zijn gevallen van listeriavergiftiging geregistreerd. lister noemt ski-uitspraak onhandig Li De Belgische minister van buitenlandse zaken Michel dit weekeinde zijn oproep om niet meer op skivakantie te in Oostenrijk een onhandigheid genoemd. „Ik heb mijn erament niet in de hand gehad op dat moment", zei hij tij- leen toespraak over nieuwe accenten van het Belgische nlandse beleid. Michel deed zijn bewuste uitspraak kort na ontreden van de nieuwe Oostenrijkse regering, met daarin treem-rechtse FPÖ van Haider. Hij zei toen dat het niet (el was om in Oostenrijk te gaan skiën. In Wenen werd daar i op >ourpartij viert 100-jarig bestaan Ni De Britse premier Blainheeft gisteren in Londen het erdjarig bestaan van de Labourpartij gevierd. In zijn toe- ik verzekerde hij de partijleden dat zijn beleid de waarden abour niet verloochent. Blair vroeg de Labour-achterban ieun en eenheid. „De Labour heeft in de eerste honderd an haar bestaan meer gedaan dan iemand voor mogelijk maar de komende honderd jaar kan zij een nog groter (s hebben", zei de premier. De oude aandachtspunten van rtij, werkgelegenheid, onderwijs en armoedebestrijding, »i in de toekomst belangrijk, aldus Blair. uk water Donaudelta raakt op rest» In de Roemeense Donaudelta is gisteren de noodsi- uitgeroepen, omdat de drinkwaterreserves opraken. Het in de delta is vergiftigd door de stof cyanide, die ruim drie n geleden uit het spoelwaterbassin van een goudmijn in enië lekte. Het grootste deel van de Donaudelta is een beschermd natuurgebied. Het gif, dat niet alleen in de p maar ook in de rivier Tisza terecht is gekomen, heeft in- pls in hoge concentraties de Donaudelta bereikt. Het cya- phalte daar bedraagt 0,5 milligram per liter, dat is meer at als toelaatbare hoeveelheid wordt beschouwd om het als drinkwater te gebruiken. Igetje overleeft val van 76 meter ngrove Een Brits jongetje van elf jaar is gisteren van een [ter hoge klif gevallen nabij de plaats Skinningrove in pire. Hij overleefde het ongeval, alhoewel hij zwaarge- naar een plaatselijk ziekenhuis is vervoerd. De politie t het 'ongelooflijk' dat de elfjarige nog leeft. ïh wint in Puerto Rico Ian George W. Bush heeft gisteren in Puerto Rico bij een blikeinse voorverkiezing bijna .alle stemmen gekregen van artijgenoten aldaar. Bush kreeg bijna 93 procent van de D uitgebrachte stemmen. Bush krijgt zo veertien kiesman jan het eiland, dat zelf niet meestemt in de presidentsver- Igen. Deze Republikeinse kiesmannen bepalen uiteindelijk e presidentskandidaat voor de partij wordt. De verras kandidaat van de Republikeinen, John McCain, spreekt de plikeinen in Puerto Rico niet erg aan. Hij kreeg slechts 5,8 nt van de stemmen. Puerto Rico is- 'geassocieerd' met de p bewoners hebben wel het Amerikaanse staatsburger maar geen federaal stemrecht zoals de andere Amerika- p ze kunnen niet hun stem uitbrengen voor de federale [zingen op het vasteland van de VS. (right wil Tsjechië niet leiden ngton De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken fot denkt er niet over om president van Tsjechië te wor- ■en woordvoerder van haar ministerie heeft dit gisteren H. Hij ontkende daarmee een bericht van het weekblad 77- B zou Albright belangstelling voor die post hebben in 2003. neraal op topfunctie Indonesië In» Een generaal met uitgesproken meningen, Agus Wira- lisumah, is vandaag benoemd tot bevelhebber van het fcsche commando van de Indonesische strijdkrachten ■ad). De generaal staat bekend om zijn hervormingsdrang m kritiek op de bemoeienissen van de militairen met de ■k. Wirahadikusumah zal op de post een bondgenoot ver- ■n van generaal Wiranto. Wiranto is de voormalige opper- Tieber die afgelopen maand ook geschorst is als minister, to wordt met name in verband gebracht met de geweld- in Oost-Timor afgelopen jaar. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Israël heeft besloten de bijna veertig jaar oude memoires van oorlogsmisdadiger Adolf Eich mann vrij te geven. Op last van de procureur-generaal zullen fotokopieën van de dagboeken worden overhandigd aan de ad vocaten van de Amerikaanse professor Deborah Lipstadt, schrijfster van een boek over holocaust-ontkenning. Lipstadt en haar uitgever zijn aangeklaagd door de Britse re visionist David Irving, die zegt dat ze zijn eer, goede naam en financiële situatie heeft aange tast. Irving beweert onder meer dat er veel minder joden in de oorlog zijn omgekomen dan al gemeen wordt aangenomen en dat de nazi's nooit gaskamers hebben gebruikt. In Israël gaat men er van uit dat Eichmanns dagboeken Lip stadt en haar advocaten zullen helpen bij het voeren van een Oostenrijkse bommenlegger pleegt zelfmoord WENEN DPA De Oostenrijkse bommenlegger Franz Fuchs, die vorig jaar tot levenslang werd veroordeeld, heeft zaterdag zelfmoord ge pleegd. De 51-jarige Oostenrij ker, die het land van 1993 tot 1996 met racistische aanslagen en bombrieven terroriseerde, heeft zich in zijn cel verhangen. Dat maakte de leiding van de psychiatrische gevangenis in Graz bekend. Een jury achtte vorig jaar maart bewezen dat de zonder ling in twee jaar tijd vier men sen vermoordde en vijftien an deren ernstig verwondde met in totaal 23 bombrieven en drie pijpbommen. Vier zigeuners werden gedood toen zij een an- tivreemdelingenposter wilden verwijderen, waarachter Fuchz een van de pijpbommen had geplaatst. Fuchs, die als zeer intelligent wordt beschreven, werd in ok tober 1997 bij toeval tijdens een verkeerscontrole gearresteerd. Bij zijn aanhouding probeerde hij zichzelf in paniek met een bombrief van het leven te bero ven, maar het explosief rukte slechts zijn onderarmen eraf. Vetmester vast in moordzaak Belgische veearts TURNHOUT ANP In de moord op de Belgische veearts/keurder Karei van Nop pen, vijf jaar geleden, is in het Waalse Ciney vrijdag de vee handelaar Alex Vercauteren uit Wetteren opgepakt. De man wordt ervan verdacht de moge lijke opdrachtgever te zijn van de moord op Van Noppen. De verdachte vetmester ver schijnt zaterdag voor de onder zoeksrechter in Turnhout. Hij kon worden aangehouden om dat de politie van het Turn- houtse gerecht sinds enkele da gen over aanwijzingen beschikt die de rol van Vercauteren in het moordcomplot op de voor grond zetten. Van Noppen werd in februari 1995 vlakbij zijn woning in We- chelederzande doodgeschoten, wegens zijn onderzoek naar het illegale gebruik van hormonen in de vleesindustrie. Het ver moeden was dat de hormo nenmaffia achter de aanslag zat. Op de dag van zijn begrafe nis aten Belgen uit protest mas saal geen vlees. Ook een jaar na zijn dood volgde zo'n vleesloze dag. Vercauteren werd in de zaak Van Noppen al vaak genoemd en ondervraagd, maar werd nooit aangehouden. adequate verdediging. De oor logsmisdadiger schreef ze in het begin van de jaren zestig, toen hij in een Israëlische cel wachtte op zijn proces en daar na op de uitvoering van zijn doodvonnis. In 1962 is hij in de gevangenis van Ramle opge hangen. Israël heeft Eichmanns me moires in beslag genomen en achter slot en grendel gehou den, uit vrees dat ze door neo nazi's voor propaganda-doel- einden zouden worden ge bruikt. Volgens historici die de manuscripten hebben gelezen, blijkt er uit dat Hitler van het begin af aan op de hoogte was van plannen voor de 'finale op lossing van het joodse vraag stuk'. Volgens Irving kwam Hit- Ier er pas tegen het eind van de oorlog achter wat er met de jo den gebeurde. De overhandi ging van de dagboeken aan Lip- stadts verdediging betekent dat ook het Israëlische publiek er binnenkort toegang toe krijgt. Londen wil dat Sinn Féin de IRA terug in het gareel brengt Volgens Sinn Féin-leider Adams ligt het Noord-Ierse vre desproces in duigen. Hij zei dat gisteren tijdens een spe ciaal congres van zijn partij in Dublin. Adams liet zich nog negatiever en pessimistischer over het vredesproces uit dan hij de afgelopen weken toch al had gedaan. hen staat vast dat Sinn Féin de politieke tak is van de IRA. De Britse minister voor Noord-Ierland Mandelson schortte twee weken geleden de bevoegdheden van de nog maar net benoemde Noord-Ierse re gering op, omdat de IRA tegen de gewekte verwachtingen in geen begin had gemaakt met het inleveren van haar omvang rijke wapenarsenaal. De unio nisten onder leiding van Trim ble weigerden daarop nog lan- LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT Adams zei verder dat Sinn Féin geen speciale verantwoordelijk heid aanvaardt voor het doen en laten van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA). Die verantwoordelijkheid gaat vol gens Adams niet verder dan die van de andere partijen. De pro testantse unionisten en de Brit se regering zijn het daar hart grondig mee oneens. Volgens ger met Sinn Féin in de regering samen te werken. Volgen Adams maakt de aan pak van Mandelson het alleen maar moeilijker om in de toe komst tot een oplossing voor het Noord-Ierse confict te ko men. Hij zei er ernstig rekening mee te houden dat het herstel de directe bestuur vanuit Lon den nog wel een paar jaar zal aanhouden. Maar uiteindelijk, verwacht Adams, zal er weer onderhandeld worden over een nieuw vredesakkoord. In de tussentijd moet Sinn Féin er voor zorgen dat zij haar aanhang onder de bevolking versterkt. „We hebben in on derhandelingen dan een sterke re uitgangspositie dan we nu haddenaldus Adams. Hij riep zijn aanhang dan ook op 'de straat op te gaan'. Zaterdag werden in Belfast en London derry al kleine demonstraties gehouden. Vandaag overlegt Adams met Mandelson over het vastgelo pen vredesproces. Maar Adams waarschuwde op voorhand: „De Britse overheid is er met heel haar militaire kracht in dertig jaar oorlog niet in ge slaagd de IRA tot overgave te dwingen. De unionisten en de Britse ministers kunnen niet verwachten dat Sinn Féin dat nu even voor hen regelt." Dodental overstromingen Afrika loopt op 'Bouterse leidt smokkelbende' JOHANNESBURG AFP-DPA-Rtr Een familie in Mozambique wacht op een eilandje op hulp. De slachtoffers van de overstromingen hebben hun spullen in de boom gehangen om ze zo te beschermen tegen het water. foto »apyoav lemmer mensen kunnen worden geëvacueerd uit de getroffen gebieden. Duizenden mensen zitten nog in bomen, op daken of op hoger ge legen delen terwijl het omringende water steeds verder stijgt. Momenteel zijn vijf heli's actief nabij de zwaar getroffen plaats Chokwe, ten noorden van de hoofdstad Maputo. Een van de Zuid- Afrikaanse helikopters pikte gisteren 22 mensen in een keer van een dak. Een andere wist zeker honderd kinderen te redden van een wisse dood. In totaal zijn er zondag 1.800 mensen weggehaald. Een vrouw wierp haar baby naar een reddingswerker aan boord van een opstijgende helikopter die de moeder niet meer kon mee nemen. Het kind is naar een veiliger oord overgebracht. Overstromingen en de gevolgen van de cycloon Eline hebben in zuidelijk Afrika al aan zeker driehonderd mensen het leven gekost. Het zwaarst getroffen blijft Mozambique, waar meer dan tweehon derd doden te betreuren zijn. In dat land zijn zeker 800.000 men sen dakloos geworden. In Zimbabwe zijn dat er rond 250.000. De Verenigde Naties riepen gisteren op meer helikopters en lich te vliegtuigen naar Mozambique te sturen om slachtoffers te kun nen helpen. Volgens een woordvoerster van het Wereld Voedsel Programma (WFP) zullen er velen sterven als er niet snel meer paramaribo armand snijders correspondent Het Braziliaanse net rond de Surinaamse ex-legerleider Bou terse sluit zich. Een parlemen taire onderzoekscommissie is tot de conclusie gekomen dat Bouterse leiding geeft aan een drugsbende die cocaïnetrans porten vanuit Colombia via Brazilië naar Suriname organi seert. De commissie heeft bo vendien aan het ministerie van buitenlandse zaken gevraagd om de Surinaamse ambassa deur, Christopher, tot onge wenst persoon te verklaren. Christopher heeft geweigerd mee te werken aan het onder zoek. De Braziliaanse justitie ziet vooraanstaande Surinamers en de Surinaamse ambassade in de hoofdstad Brasilia als be langrijke schakels bij de drugs transporten. Op basis van de interviews kon worden gecon cludeerd dat zowel Bouterse als zijn zoon Dino betrokken zijn bij de handel. Bouterse kreeg vorig jaar al van justitie te horen dat hij zich niet meer in het Brazilië moet vertonen, omdat hij direct in de kraag zal worden gevat. Mocht Bouterse worden gearresteerd dan is het aannemelijk dat hij wordt uitgeleverd aan Neder land, waar hij door de Haagse rechtbank tot zestien jaar cel is veroordeeld. Deze beschuldigingen komen op het moment dat Bouterse het ook in eigen land zwaar te verduren heeft. Afgelopen weekeinde viel zijn Nationale Democratische Partij uiteen doordat president Wijdenbosch een eigen partij oprichtte. Blair betwijfelt veiligheid van 'technovoedsel' londen anp De Britse premier Blair heeft gisteren in de Britse krant The Independent toegegeven dat het eten van genetisch gemanipu leerd voedsel schadelijk kan zijn voor de gezondheid. Blair doet zijn uitspraken bijna een jaar nadat hij zei zoveel ver trouwen te hebben in geneti sche gemanipuleerd voedsel, dat hij het zelf ook at. Blair geeft nu toe dat er 'een legitieme reden is voor be zorgdheid in de maatschappij' over de technologie van geneti sche manipulatie. Een jaar gele den sprak hij nog van zijn frus tratie over het protest tegen technovoedsel. Toen zwoer hij ook de 'tirannie van belangen groepen tegen te gaan'. In The Independent zegt hij nu dat de milieulobby 'een belangrijke rol speelt'. WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT Geen rassenrellen, wel vreedzame demonstraties dit weekeinde in New York na de vrijspraak van vier blanke agenten die werden verdacht van moord op de zwarte immigrant Amadou Diallo. De jury in de geruchtmakende Diallo-zaak kwam vrijdagavond laat tot de uitspraak dat de vier agenten de dodelijke schoten losten omdat ze vreesden voor hun leven. Dat rechtvaardigde hun actie, meent de jury, die bestond uit acht blanke en vier zwarte leden. De 22-jarige West-Afrikaanse immigrant Diallo werd februari vorig jaar in het portaal van zijn flat in de Bronx doodgeschoten. De vier agenten vuurden 41 kogels op hem af, waarvan er negen tien doel troffen. Amadou Diallo was ongewa pend en had niets kwaads in de zin. Hij stond en kel voor de deur van zijn woning. De agenten, die geen politie-uniform droegen, vonden dat hij zich verdacht gedroeg. Wellicht stond hij op de uitkijk voor een inbreker, dachten ze. Toen ze poolshoogte gingen nemen, meenden ze te zien dat Diallo een pistool pakte. Het bleek een porte monnee, maar toen was het al te laat. De gewelddadige dood van Diallo leidde tot woe de onder de zwarte gemeenschap in New York, die frequent klaagt over bruut optreden door blanke politieagenten. De kogelregen die op de ongewapende Diallo werd afgevuurd, bewijst volgens hen dat blanke politieagenten onbe trouwbaar zijn en vooringenomen tegenover et nische minderheden. Was Diallo blank geweest, dan zou de zaak nooit zijn uitgedraaid op een schietpartij, is hun overtuiging. Circa tweeduizend betogers marcheerden dit weekeinde over Fifth Avenue, in het hart van Manhattan, om hun onvrede te tonen over de af loop van de rechtszaak. Sommigen hielden hun portemonnee in de lucht, onder de uitroep: „Dit is geen pistool." Veel demonstranten riepen om het aftreden van de Republikeinse burgemeester Giuliani, die met zijn harde aanpak van kleine en grote criminaliteit de misdaadcijfers in New York omlaag wist te krijgen. De oproerpolitie was aan wezig, maar de demonstratie verliep overwegend vreedzaam, op wat schermutselingen na. De Diallo-zaak krijgt mogelijk een vervolg. Het ministerie van justitie onderzoekt of de vier agenten moeten worden aangeklaagd wegens overtreding van de federale Wet op de Burger rechten. Ongeacht de uitkomst van dat onder zoek, zwart Amerika hoopt vurig dat de Diallo- zaak een nationaal debat zal aanzwengelen over de wijze waarop zwarten worden bejegend door blanke politieagenten. Opdat Diallo niet voor niets stierf. In de Bronx, een van de armste wijken van New York, krijgen zwarte jongemannen in buurthui zen cyrsussen hoe te handelen als ze bij een wegcontrole tot stoppen worden gedwongen. Beide handen aan het stuur houden. Geen enke le onverwachte beweging maken. Kalm en be heerst blijven, ook al gedraagt de agent zich on behoorlijk. Je nooit laten provoceren door racisti sche opmerkingen. De cursus is gebaseerd op het uitgangspunt dat elke zwarte man die wordt aangehouden door een blanke politieagent in le vensgevaar verkeert. De andere kant van het verhaal is dat politie agenten in de VS buitengewoon riskant werk doen. Er zijn ruim 200 miljoen vuurwapens in omloop. Op de wijkbureaus in de grote steden zie je portretten hangen van wijkagenten die bij de uitoefening van hun functie om het leven kwamen. Een simpele verkeerscontrole kan plot seling uitdraaien op een vuurgevecht. Agenten moeten in een fractie van seconden beslissen over leven en dood. Wie te Iaat reageert, moet dit mogelijk met de dood bekopen. Die wetenschap vraagt veel van het mentale uithoudingsvermo gen van agenten. Voor burgemeester Giuliani is de Diallo-zaak niet zonder politiek risico. De ambitieuze Giuliani, die een carrière als senator ambieert, dient alles te vermijden dat kan bijdragen tot verscherping van de tegenstelling tussen blank en zwart. An derzijds moet hij voorkomen dat hij zich ver vreemdt van zijn politieapparaat. Dat Giuliani de misdaadcijfers in New York drastisch omlaag kreeg, dankt hij in de eerste plaats aan zijn poli tiekorps. De burgemeester prees de inwoners van zijn stad dit weekeinde omdat ze na de uitspraak de rust hadden weten te bewaren.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5