CPB: Kort onwillige werklozen Angst weerhoudt scholen van Turkse en Arabische les Heerlijk Hollands ^Binnen coalitie akkoord op komst over extra geld KNVB achter omkoping aan Binnenland Urn met as aangespoeld Zeewater wast boze stalgeesten weg Vele Hells Angels bij begrafenis 1.79 1.29 9.50 Filosoof uit Bloemendaal niet vervolgd om uitspraken 5.18 1.39 BAANDAG 28 FEBRUARI 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Zwembad dicht door legionella vinkel Het zwembad van vakantiepark Vinkeloord in het Bra bantse Vinkei is gesloten wegens een legionellabesmetting. Het personeel en de gasten zijn door de logboeken achterhaald en schriftelijk geïnformeerd over mogelijke symptomen van le gionellabesmetting. Het risico van een besmetting is volgens de directie zeer klein. Ook de huisartsen zijn op de hoogte gesteld. Amsterdam wil meer geld voor HSL Amsterdam Amsterdam heeft meer geld nodig voor het onder gronds wegwerken van de AIO en de HSL-lijn en metroverbin dingen bij de Zuidas, het kantorencomplex aan de zuidkant van de stad. Als dat geld er niet komt, valt het hele plan om boven gronds, boven op de tunnel, woningen en kantoren te bouwen in duigen, aldus wethouder Stadig (volkshuisvesting). Hoeveel extra geld Amsterdam nodig heeft, zoekt de gemeente nog uit. Veel parkeergarages onveilig Hilversum Een groot deel van de parkeergarages is onveilig, constateert de stichting Pre Professionele Hulpverlening (SPPH) na een onderzoek in 38 garages in elf steden. Vluchtroutes zijn in 34 procent van de garages niet aangegeven. In 40 procent staat geen installatie om hulp in te schakelen. In 29 procent van de parkeergarages ontbreekt brandblusapparatuur en als de stroom zou uitvallen, functioneren in 13 procent van de garages de nooddeuren niet meer. Inbreker verraadt wietkwekerij Amersfoort In Amersfoort is een thuiskweker door toedoen van een inbreker zijn complete teelt van 120 wietplanten kwijt geraakt. De man had zaterdag de politie gebeld nadat er in zijn woning was ingebroken. De man had zich kennelijk niet gerea liseerd dat er in zijn woning een sterke wietlucht hing. Agenten die de situatie na de inbraak in ogenschouw kwamen nemen, gingen hun neus achterna. Op zolder troffen ze de kwekerij aan. Al snel bleek dat de wietlucht ook de belangstelling van de in breker had getrokken. Hij had van diverse planten de toppen (met de meest werkzame stof) verwijderd. De bewoner kreeg een proces-verbaal. Niet alleen wegens de verboden teelt van wiet, maar ook wegens het illegaal aftappen van elektriciteit. Zijn planten zijn in beslag genomen. Aanval op kinderboerderijen zwolle Bij een brand in een dierenweide in Zwolle zijn gister nacht dertien drachtige geiten omgekomen. Ook zo'n dertig ko nijnen en cavia's overleefden de brand in twee dierenverblijven niet. Over de oorzaak is volgens de politie niets duidelijk, maar brandstichting lijkt voor de hand te liggen. In een kinderboer derij in Dordrecht zijn zaterdagnacht twee ezels en een geit met een scherp voorwerp ernstig mishandeld. Eén ezel overleed door bloedverlies. De dierenverzorger ontdekte de mishande ling gisteren. Beide andere dieren hadden soortgelijke verwon dingen, zowel in- als uitwendig. De dierenarts durft nog niet te zeggen of zij het zullen overleven. De politie heeft nog geen spoor van de dader(s). Ontsnapping op krukken assen Een 24-jarige gevangene uit Veenhuizen heeft een be zoek aan het ziekenhuis in Assen aangegrepen om weer eens van de vrijheid te proeven. Hij wist aan zijn begeleiders te ont snappen en koos het hazenpad. Niet zo heel snel, want hij liep op krukken. Die kwamen evenwel prima van pas als wapen: on derweg bedreigde hij diverse mensen die hem in zijn drang naar vrijheid wilden beletten. De politie kwam eraan te pas om de gedetineerde weer terug te krijgen waar hij hoort: in de cel. Nederlanders gewond in Thailand kanchanaburi Bij een busongeluk in Thailand zijn vrijdag vijf tien Nederlandse toeristen gewond geraakt. Zeven passagiers zijn in een plaatselijk ziekenhuis opgenomen met botbreuken en kneuzingen. Vier van hen verblijven daar nog. In totaal zaten 22 Nederlanders in de bus. Het ongeluk gebeurde tijdens een excursie naar de brug over de rivier de Kwai; nabij de plaats Kanchanaburi reed de bus in een greppel. Boosheid over excuses Indonesië den haag De uitspraak van premier Kok dat hij bereid is na mens Nederland zijn excuses aan te bieden aan Indonesië, heeft dit weekeinde tot veel beroering geleid. Onder oud-strij ders zijn Koks woorden verkeerd gevallen. Voorzitter Knoppien van het Veteranenplatform vindt de woorden van Kok buitenge woon kwetsend voor de nog levende oud-Indiëgangers. Volgens hem zijn de daden van Japan niet te vergelijken met die van de Nederlanders in Indonesië. In de Tweede Kamer wordt daaren tegen lovend gereageerd. De PvdA vindt het een 'logische stap', evenals D66, CDA en WD. Motivatie belangrijk bij vinden baan den haag anp-gpd Het Centraal Planbureau (CPB) wil werklozen korten op hun uitkering als ze niet hun best doen om aan de slag te komen. De werkgevers juichen het idee toe, de bon den zijn tegen en de politiek reageert verdeeld. len, is het volgens het CPB noodzakelijk meer gebruik te maken van sancties. Het CPB denkt dat bemiddelaars bij ar- beids- en uitzendbureaus een rol kunnen spelen bij het sanc tiebeleid. Het kabinet heeft er onlangs voor gepleit de inter mediairs bonussen in het voor uitzicht te stellen voor elke werkloze die zij aan een baan helpen. Omdat ze er belang bij hebben dat een werkzoekende actief meewerkt, zullen zij be- Onderzoek in de kaartenbakken leert volgens het CPB dat moti vatie een grote rol speelt bij het wel of niet vinden van werk Sollicitatietrainingen hebben geen enkele zin wanneer men sen niet aan de slag willen. Met name oudere, allochtonen en lager opgeleide werklozen heb ben vaak geen zin om (weer) te gaan werken. Om hun werklust te prikke- reid zijn informatie over het zoekgedrag van hun cliënt door te spelen aan de uitkeringsin stanties. De werkgevers, die kampen met een tekort aan personeel, zien de voorstellen van het CPB wel zitten. „De werkgevers heb ben het gevoel dat zij erg een zijdig worden aangesproken", vertelt een woordvoerder van VNO-NCW, de grootste vereni ging van ondernemers. „Je moet natuurlijk niet de nadruk leggen op sancties. Maar als je de maatregelen ziet die geno men zijn: scholing, premies, subsidies, tal van faciliteiten voor werknemers. Daar wordt zo weinig gebruik van gemaakt, dat je je moet afvragen of er ook niet een andere kant aan zit. Er hangt nu wel heel erg een cul tuur van vrijblijvendheid rond arbeid", zegt de woordvoerder. De FNV liet zaterdag al weten niets te zien in strafkortingen op de uitkeringen. De regeringspartijen zijn het al evenmin met elkaar eens. Sinds 1998 is in de wet opgeno men dat werklozen die niet wil len werken hun uitkering kun nen verliezen. Maar volgens de WD wordt die wet onvoldoen de toegepast. De PvdA vindt daarentegen dat de wet versoe peld moet worden en dat er ook beloningen moeten zijn voor werklozen die wel meewerken aan scholing of stages. „Het be drijfsleven heeft 200.000 vaca tures, terwijl er meer dan een half miljoen bijstandsgerechtig den en WW'ers zijn", stelt WD- Kamerlid Kamp. „De wet moet dan ook consequenter worden toegepast. Mensen moeten hun gehele uitkering kunnen verlie zen als ze weigeren een baan te accepteren." PvdA-woordvoerder Smits voelt niets voor de plannen van Kamp. Volgens haar is het veel effectiever om naast eventuele sancties met beloningen te wer ken. Iets waar Kamp noch rege ringspartner D66 bij monde van Kamerlid Bakker voor voelt. TERSCHELLING ANP Op Terschelling is een um met mensenas aange spoeld. Na enig speurwerk heeft de politie de familie van de overledene terugge vonden in Duitsland. De um was op zee ten noorden van Duitsland overboord geslagen voor dat de nabestaanden de as konden uitstrooien. De stoffelijke resten zijn daar na honderden kilometers weggedreven. De haven meester zag de urn in de haven van Terschelling dobberen. De overledene ging vaak op vakantie op het waddeneiland. renesse Zaterdag werd traditioneel het eerste Straö-rijden gehouden, hier op het strand van Renesse in Zeeland. Dit evenement, waarbij de ruiters met de paarden over het strand en door de zee lopen, stamt uit de tijd van de Germanen. Het zeewater spoelt de benen van de paarden schoon na een hele winter op stal te hebben gestaan. Ook verdwijnen dan de 'boze stalgeesten' uit de paardenlichamen. foto anp wim van vossen den haag gpd De invoering van Turks en Arabisch als moderne talen in het voortgezet onderwijs verloopt uiterst moeizaam. De talen roepen bij directies en leraren grote weerstand op. Turks en Arabisch worden veelal gezien als 'gastarbei- derstalen' met weinig status, die voor al veel allochtone probleemleerlingen zouden aantrekken. Dat zeggen Gerard van Hoof van het Christelijk Pedagogisch Studiecentrum (CPS) en Ali Ocak van het Algemeen Pedagogisch Studiecentrum (APS). Beide instanties proberen in opdracht van het ministerie van onderwijs al twee jaar meer middelbare scholen warm te maken voor invoering van Turks en Arabisch. „Er is vooral bij docenten duidelijk sprake van angst en weerstand", zegt Van Hoof, die spreekt van een 'euro- etnische' houding. „Turks en Arabisch zijn wereldtalen, met een rijke culture le achtergrond, die door honderden miljoenen mensen worden gesproken. In het onderwijs worden deze talen echter vooral geassocieerd met een bedreigende islam en leerachterstan- den." Turks en Arabisch worden nu gegeven op dertig middelbare scholen, voorna melijk in de Randstad. Les- en exa menprogramma's zijn op dezelfde leest geschoeid als bij andere moderne talen, zoals Engels, Duits en Frans. „Het zijn geen bijspijkercursussen voor allochtonen leerlingen met ach terstanden, maar volwaardige vakken voor alle leerlingen, ook autochtone", zegt Van Hoof. Het is de bedoeling het komende jaar nog minstens tien scholen over de streep te trekken. Daarna moeten nog tientallen scholen volgen. „Maar het schiet niet op", zegt Ocak. Hij heeft de voorbije weken ruim 120 scholen in heel Nederland per brief uitgenodigd voor een voorlichtingsdag op 15 maart. Na een extra telefonische bel- ronde langs zestig scholen is de teller blijven steken op veertien positieve re acties. „Teleurstellend. Ik betwijfel of er uiteindelijk voldoende scholen overblijven die echt Turks en Arabisch gaan invoeren. Ik heb er nog minimaal vijf nodig." Volgens Ocak vrezen veel scholen ten onrechte dat invoering van Turks en Arabisch ten koste gaat van de be staande moderne talen. „Maar het mi nisterie stelt er extra middelen voor beschikbaar." En dan is er ook nog de maatschappelijke discussie over grote taalachterstanden op zogeheten zwar te basisscholen. „We signaleren een angst voor mag neetwerking", doelt Ocak op de vrees van middelbare scholen dat Turks en Arabisch leerlingen aantrekt die de ge middelde schoolprestaties naar bene den zouden halen. Dat het tegendeel het geval is, bewijst volgens hem scho lengemeenschap Schoonoord in Zeist. Daar wordt nu al voor het tweede jaar Arabisch gedoceerd. „We merken een groeiende belangstelling bij leerlingen van Nederlandse komaf zegt directri ce Marijke Holland. Zij kent de be weegredenen van andere scholen om Turks en Arabisch buiten de deur te houden. „Soms is er de vrees dat het imago van de school erdoor verslech tert. Maar belangrijker is dat Turks en Arabisch in ons land toch nog erg vaak worden geassocieerd met sociale ach terstanden en criminaliteit." )e Haarlemse politie verwacht «lat een zeer groot aantal mo- orrijders uit geheel Europa 'andaag de laatste eer bewijzen 2e an twee, begin vorige week /ermoorde leden van motor club Hells Angels. Afgelopen veekend werd duidelijk dat het >m honderden deelnemers zou ;aan. Een flink aantal van hen neldde zich zaterdag en zon- ,ni lag al aan bij de speciaal opge- ichte hospitalitytent nabij het laarlemse clubhuis. De Haarlemse politie heeft in iverleg met de Hells Angels uit- c| jebreide verkeersmaatregelen en veiligheidsvoorzieningen ge troffen. Ze is te spreken over het voorbeeldige gedrag van de motorclub. In het omvangrijke uitgaanscircuit in Haarlem en Zandvoort is afgelopen week einde geen wanklank vernomen in relatie tot de binnenstro mende motorrijders. Politie woordvoerder D. van Egmond voorziet dan ook, mede op ba sis van eerdere ervaringen, geen enkel probleem vandaag: „We zetten van onze kant voldoende mensen in om het draaiboek minutieus te laten verlopen. De Hells Angels hebben wel duide lijk gemaakt een al te nadrukke lijke aanwezigheid van de me dia rond de begraafplaats niet op prijs te stellen. De politie zal de pers niet weren, maar vanuit een oogpunt van privacy heb ben we begrip voor die wens." Ook voor de begrafenis mor gen van een derde slachtoffer, woonachtig op het woonwa genkamp van Spaarndam, zijn uitgebreide verkeersmaatrege len getroffen. Ook hierbij ver wacht de politie zeer veel be langstelling. Busmaatschappij Connexxion verwacht op beide dagen dat de dienstregeling wordt verstoord. In overleg met de politie worden buslijnen omgeleid. Ons recept t/m woensdag: Bloemkool per stuk van Z41L v Struik groentesaus kaas, kerrie of tuinkruiden per pot van-LW Oh Slavinken* kilo 2.3.4.5 van i&50" voor 'n ien H linnen de paarse coalitie te- •fent zich een akkoord af over iet gebruik van de extra miljar- len die binnenkomen door de logere economische groei. De inanciële specialisten van VdA, WD en D66 zien wel wat n het eerder uitgeven van het jixtra geld dat in het regeerak- ;oord is uitgetrokken voor zorg n onderwijs. De uitgaven voor !001 en 2002 kunnen zo dit jaar :n volgend jaar worden gedaan, ;ggen ze in een rondetafelge- >rek met NRC Handelsblad Volgens voorlopige ramingen 31 'an het Centraal Planbureau J an het kabinet dit en volgend aar rekenen op ruim 17 miljard [ulden aan extra inkomsten en loeft het zes miljard minder uit n\ e geven dan geraamd. De PvdA vil de meevallers met name ge bruiken voor investeringen in onderwijs, zorg en veiligheid, de WD voor aflossing van de staatsschuld en D66 wil van al lebei wat. WD'er Van Beek zegt in NRC Handelsblad dat volgend jaar alsnog bezien kan worden of die versnelde uitgaven verant woord waren. De PvdA'er Cro ne ziet er een begin van een op lossing in. Bakker (D66) is het meest terughoudend: „Het is een aardige gedachte, maar het klinkt ook iets te makkelijk. Ur gente problemen zijn er mis schien mee op te lossen, maar voor echte nieuwe initiatieven zullen we toch echt nieuwe af spraken moeten maken." De president van de Nederland- sche Bank Wellink is gechar meerd van het idee om de uit gaven 'naar voren' te halen. „Het spreekt mij aan", zei hij gisteren voor de televisie, al te kende hij daarbij dat alleen de meevallers bj de uitgaven mo gen worden gebruikt, en niet de extra belastinginkomsten. Dat geld ziet hij liever besteed aan de staatsschuld. „Het geld hoeft heus niet op. We hebben net 25 jaar van schulden achter de rug. Nu is er voor het eerst een glimp van een overschot, waar door we ons ineens schatrijk voelen. Dat is niet terecht", al dus de bankpresident. Volgens Wellink levert aflos sing van de schuld de burger op termijn meer op, doordat er zo rentebetalingen worden uitge spaard die kunnen worden ge ïnvesteerd in de samenleving. Ook het geld dat de staat kan verdienen door verkoop van het overheidsaandeel in KPN, moet hiervoor worden gebruikt. Serveertip: Een zoet vinkje. Bestrijk de slavlnk voor een knapperig 'zoetje' voor het bakken heel dun met wat vloeibare honing. En onze lekker belegde boterham: 3 halen, 2 betalen: 01 Zaanse snijders 3 broden naar keuze van JrFT v CU Katenspek 100 gram van-Z3fL v utrecht anp rool-journalist M. Schmidt. Daarin stond ook dat Rietdijk vindt dat bij euthanasie „kwali tatieve criteria gehanteerd moe ten worden om van inferieure mensen af te raken". Volgens het openbaar minis terie kan Rietdijk niet vervolgd worden op grond van discrimi natie. Ook heeft Rietdijk de grens van strafbare belediging niet overschreden. De uitspra ken zijn volgens persofficier van justitie B. Steensma onder deel van een discussie over waarden en normen. Binnen zo'n discussie telt ook de vrij heid van meningsuiting, aldus Steensma. De Bloemendaalse cultuurfilo soof C. Rietdijk hoeft zich niet voor de rechter te verantwoor den vanwege uitspraken over het aborteren van mongooltjes. Dat heeft het openbaar minis terie in Utrecht besloten na een klacht van de Gehandicapten raad. Die vindt de uitspraken discriminerend en beledigend. Rietdijk stelde vorig jaar dat „op mongooltjes abortus of, na hun geboorte, euthanasie ge pleegd moet kunnen worden vanwege overbevolking". De stelling stond afgedrukt in een interviewbundel van Pa- Geen asiel voor verstekelingen baggerschip DEN HAAG ANP Twee verstekelingen die al bijna acht maanden op een Neder lands baggerschip in het Suez- kanaal zitten, krijgen geen asiel in Nederland. De twee mannen, een Ethiopiër en een Eritreeër, mogen van de Egyptische auto riteiten de boot niet verlaten. Een woordvoerster van het ministerie van justitie heeft dit bevestigd. De twee mannen klommen vorig jaar juli in Dji bouti heimelijk aan boord van de Volvox Hansa, eigendom van Van Oord/ACZ in Gorin- chem. den haag anp De KNVB wil met justitie om de tafel gaan zitten om vast te stel len wat waar is van berichten dat criminelen voetballers heb ben omgekocht om zo een ille gale lotto te manipuleren. „Als er gegevens zijn die duiden op omkoping, dan willen we die graag hebben zodat we stappen kunnen ondernemen tegen voetballers die zich hebben la ten omkopen", stelt een woord voerder van de voetbalbond. De afgelopen week meldden verscheidene media dat het Landelijk Rechercheteam in het onderzoek naar de praktijken van de voormalig Haarlemse IRT-informant, bijgenaamd De Limburger, is gestuit op om kooppraktijken met voetballers in binnen- en buitenland. In Nederland zou het vooral gaan om voetballers uit de eerste di visie, de huidige totodivisie. Door spelers om te kopen, beïnvloedden criminelen een il legale voetbaltoto, die zij zelf hadden opgezet. Daarmee be haalden ze grote winsten, zou zijn gebleken uit afgeluisterde telefoongesprekken. De Lim burger, mede-eigenaar van een lottobedrijf in Oostenrijk, zou met de organisatie van de ille gale lotto hebben samenge werkt met het ticketbureau Cu pido uit Amsterdam. In januari werd de man uit Haarlem nog opgepakt in verband met de mogelijke afpersing van de ei genaar van dit bureau. De verdachte werd twee we ken geleden opgepakt op ver denking van betrokkenheid bij een transport van ruim 1.200 kilo cocaïnepasta van Zuid- Amerika naar Europa. De partij werd vorig jaar zomer in Italië onderschept. Verder werden nog vijftien personen aange houden, onder wie een advo caat uit Den Haag. De Haarlemse man werkte in de jaren tachtig en begin jaren negentig als informant voor de Criminele Inlichtingendienst (CID) Kennemerland. Hij was een van de infiltranten die in het IRT-onderzoek naar de ver meende Deltaorganisatie van Etiënne Urka werd ingezet om drugs binnen te halen en te dis tribueren. Volgens de commissie-Kals- beek is De Limburger een van de zogenoemde groei-infor- manten die mogelijk dubbel spel hebben gespeeld. Ze deden alsof ze voor de politie werkten, maar in werkelijkheid opereer den ze voor criminelen. Op die wijze zouden grote hoeveelhe den soft- en harddrugs het land binnengesmokkeld zijn.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3