Perfecte act, 'enorme kick' Tl WEER Duitse bisschoppen roepen op tot boycot Big Brother MAANDAG 28 FEBRUARI 2000 MENSELIJK FRODO BAGGINS, een vijf ja oude mopshond, was vandaa het eerste huisdier in meer di honderd jaar dat voet op Brit- bodem zette zonder dat hij di voor zes maanden in quarant moest. Frodo beschikt over h nieuwe dierenpaspoort dat n< is, nu quarantaine als maatre tegen hondsdolheid voor katt)i en honden is afgeschaft. Hon en katten uit 22 West-Europe landen kunnen Groot-Brittan in en uit als zij aan een aante voorwaarden voldoen. Zo moi zij een microchip in hun lich hebben waardoor zij geïdenti ceerd kunnen worden, ingeëi zijn tegen hondsdolheid, bloe tests ondergaan hebben en e behandeling hebben gekrege tegen wormen en teken. Frod was voor het eerst op reis ge weest naar het Europese vast land. Zijn eigenares, HELEN BORCHGRAVE uit Londen, n voor haar werk als kunstresta teurveel in het buitenland zi .Quarantaine is wreed. Het fantastisch dat ik hem nu nie meer hoef achter te laten als weg moet", zei ze tegen de B De Borchgrave betaalde in to 200 pond (ruim 700 gulden voor de microchip, de inentir gen, de bloedonderzoeken er paspoort. Andere huisdieren honden en katten moeten no steeds zes maanden in quar; taine voor ze het Verenigd Ko ninkrijk in mogen. Acteur NICOLAS CAGE heeft vrijdag bij een rechtbank in Amerikaanse Los Angeles off eel een verzoek ingediend on mogen scheiden van zijn hu' vrouw Patricia Arquette. De jarige Cage die onder meer t( zien is in films als 'Leaving Vegas' en 'Moonstruck' trouv vijf jaar geleden met de actri Arquette die onder andere te zien was in de film 'Flirting Disaster'. Als reden voor de scheiding voert het echtpaar „onoverbrugbare meningsve schillen" aan. Wie komende zomer in de zo MALLORCA wil bakken, moe rekening mee houden dat hij zijn eten moet koken. Het Spaanse vakantie-eiland kan met een groot tekort aan kei en koks. Een horecaonderne zegt in het blad Diario de Ma ca, dat hij zijn schaarse werk mers vraagt vrienden en bek* den naar het werk mee te nei en een handje mee te helpen Als iemand een ei kan bakk kan hij al als kok beginnen vertenties in regionale en lan lijke bladen hebben tot nu tc weinig uitgehaald. Aan het s ris kan het niet liggen: een k< ner kan in het hoogseizoen maandelijks ruim 2500 guld netto bijschrijven en een kok na 6000. Een van de problei bij het zoeken naar personee dat er te weinig gratis of goei pe huisvesting is waar het tij lijke personeel kan wonen. V worden afgeschrikt door de huur die zij tijdens hun verbl moeten betalen. Snurkers kunnen een oorven vend lawaai produceren voor bedgenoten, maar volgens Schotse wetenschappers is probleem veel groter: ze zijr gevaar voor de gezondheid hun dierbaren die ze uit hun slaap houden. Snurkers wek hun partners gemiddeld 26 per nacht en bezorgen hen e slaaptekort van wel 40 proce wat leidt tot geïrriteerdheid angst en depressie. Dit wijst onderzoek in de Slaapkliniek Edinburgh uit. „Het zijn vaa partners die de grootste prob men hebben", aldus dr. TOIÏ MACKAY van de kliniek tege Britse tabloid Sunday Mirror „Mensen besluiten in aparte mers te gaan slapen. Soms het zelfs tot echtscheidinger Vrouwen hebben het meest t den. Mannen vormen zo'n 4< procent van de geregelde sni kers, vrouwen slechts 28 pro cent. j. Britse politiemensen die bel zijn met de bescherming var PRINS WILLIAM maken zicf!e ernstig zorgen over drugsgeb- kende vriendjes van de prini agenten zouden hun superie om advies hebben gevraagd, meldde The Sunday Times g ren. De betrokken politiemer zouden helderheid hebben gg vraagd over welke actie zij rri COMMENTAAR Eichmann en de Auschwitz-leugen Na veertig jaar elk verzoek halsstarrig te hebben afgewezen, is Isra el eindelijk bereid de dagboeken te publiceren van Adolf Eich mann, één van de grootste oorlogsmisdadigers uit de geschiede nis. De publicatie is bedoeld als bewijs in een binnenkort te hou den smaadproces tegen de Amerikaanse historica Deborah Lip- stadt. Zij publiceerde zeven jaar geleden een boek over de zoge noemde Auschwitz-leugen, die de holocaust en het bestaan van de gaskamers in de Tweede Wereldoorlog ontkent. In dat boek wordt onder meer David Irving aangeklaagd omdat hij zich bij voortdu ring van die leugens bedient. Op zijn beurt heeft Irving nu de schrijfster van het boek voor de rechter gedaagd. Processen om de Auschwitz-leugen te bestrijden zijn al vaker ge voerd en altijd door de leugenaars verloren. Met of zonder Eich- mann-dagboeken zal dat ook nu wel weer gebeuren. Daar zitten de dames en heren helemaal niet mee. Het gaat ze om aandacht voor hun smakeloze verzinsels, en die zullen ze ook dit keer weer volop krijgen. Interessanter dan het verloop van het proces is daarom de inhoud van de 1.300 pagina's die Eichmann tijdens zijn gevangenschap schreef. Hoewel hij zijn eigen rol in de holocaust als zeer beschei den kenschetst, geeft hij volgens de wetenschappers die zijn aan tekeningen hebben ingezien een uitvoerige beschrijving van de Wannsee-conferentie. Daar werd de systematische uitroeiing van de joden beraamd. De dagboeken ?ijn alleen al om die reden een uniek historisch document, dat natuurlijk al veel eerder gepubli ceerd had dienen te worden. Tegenstanders van publicatie zijn bang dat Eichmanns geschriften voor nieuwe leugens zullen worden misbruikt. Ook Israël heeft zich altijd op dat standpunt gesteld. Het is opmerkelijk dat het vrij geven van de dagboeken nu juist bedoeld is om leugens te bestrij den in plaats van te bevestigen. De les is dan ook dat je elk boek kunt aangrijpen om zowel voor als tegen iets te pleiten, en dat wie kwaad wil daar geen boek voor nodig heeft. De dagboeken van An ne Frank zijn voor de één een aangrijpend verslag van de holo caust, bij neonazi's staan ze te boek als verzinsels. Censuur is geen effectieve methode om onzin te bestrijden. Inte gendeel, het is een wapen dat verstandige democraten dienen over te laten aan aanhangers van totalitaire regimes. Vittende televisiejunks Elke week weer gebeurt er in The Royle Family niets. Helemaal niets. Toch is de RRC-comedy die de VPRO elke zondagavond uit zendt een van de leukste die op de Nederlandse televisie te zien is. Jim Royle, een werkloze vijftiger met een wanstaltige bril en een le lijke drankneus, hangt onderuit in zijn stoel en heeft altijd de af standsbediening bij de hand. Zijn vrouw Barbara, een kettingro- kende huissloof, zit met dochter Denise, zoon Anthony en schoon zoon David op de bank. En altijd en eeuwig kijken ze televisie. Zoals gezegd, er gebeurt in The Royle Family helemaal niets. Vier of vijf mensen kijken naar de televisie, mompelen af en toe iets over het programma of zitten op elkaar te vitten. De enige die weieens opstaat om een kopje thee te zetten is Barbara. De rest zit, kijkt en moppert. Het leven in huize Royle is weinig opwindend. En toch is het leuk. Gisteravond had Ba,rbara Royle de grootste zon de begaan die in de ogen van Jim maar bestaat. Ze had de televisie uitgezet. ,,Ze is verdomme in de overgang", concludeert Jim. In de keuken lucht een huilende Barbara haar hart bij dochter De nise. ,,Ik ben gewoon z'n dienstmeid. Hij doet niks. Hij heeft geen hobbies. Ik kan nergens met 'm over praten. Hij wast zich alleen als 'ie naar de dokter moet. Dit is geen leven snikt ze. Denise legt een hand op haar schouder en knikt begripvol: ,,Hoe vind je m'n nieu we blouse?" Als Denise even later op de bank ploft slaat de buitendeur met een klap dicht.Moeder loopt weg. Zou je haar niet eens achterna gaan", zegt Denise. ,,Ja kom, ik zit nou hiernaar te kijken", monkelt En even later zit ook Denise hologig naar Who wants to be a mill io nair te kijken. Over Barbara hebben ze het geen moment. Dave doet het geluid'van de zoemer na, Jim roept na elk antivoord van de quizkandidate dat er geen fluit aan is en Denise vraagt zich af, waarom de zwaar opgemaakte vrouw niet wat meer lipstick op heeft gedaan. ,,Ze is nerveus, ze likt het er steeds af', weet Dave. En zo leutert dat maar door. Barbara komt terug en ploft neer op de bank. ,,Ik heb de hele buurt afgezocht. We waren doodongerust", liegt Jim. Om troostend te ver volgen: ,,D'r was net een vrouw in de overgang op de televisie. Die won duizend pond. Dus het is niet allemaal narigheid en ellende. En dan gaat hij zowaar een lekker kopje thee zetten.Omdat ik van mijn familie hou.Vanuit de keuken roept hij: „We moesten hier een draagbare televisie neerzetten. Er zit geen actie in The Royle Family, er zijn geen verwikkelingen. Alleen maar vijf vittende televisiejunks op een bank. Heerlijk. 'Waanzinnig' warme nacht Er is opnieuw thermisch ge stunt. Gisteren werd het on danks de bewolking (op een toch wat tegenvallende mid dag) meer dan 10 graden: de af gelopen nacht was het zowaar nog zachter. Om 2 uur wees de thermometer op Valkenburg een stand van 13,1 en op Schip hol 12,5 graden aan. Gisteren overdag was het daar niet zach ter geweest dan respectievelijk 12,0 en 11,9 graden. De voor de tijd van het jaar 'waanzinnig' hoge nachtelijke temperaturen (in het binnenland lokaal 14, in België 15 graden) kwamen tot stand door luchtaanvoer uit de subtropen. Doordat de lucht- massa's boven Europa's west rand een föhnachtige bewer king ondergingen, het flink bleef waaien en het nachtelijk warmteverlies door bewolking aan banden werd gelegd kon het kwik zo uitzonderlijk hoog uitpakken. Vlak aan zee was het overigens minder zacht. Terwijl het op Schiphol in de nacht niet ver der afkoelde dan 10,1 graden ging de temperatuur op het duinstation van het KNMI bij Bloemendaal terug naar 7,2 graden. Rond 7 uur vanochtend drong het regengebied van een koufront tot onze streken door. Aan de achterzijde van dit sys teem worden minder zachte luchtmassa's aangevoerd. Toch wordt het ook op de laatste dag van de maand, schrikkeldins- dag, nog zo'n 8-9 graden. Ver der zijn er morgen perioden met regen en aan de kust komt een stormachtige zuid tot zuid westenwind te staan. Enige tijd stormkr acht 9 is bepaald niet uitgesloten. Het slechte weer hangt samen met een actieve randstoring die over het midden van de Noord zee naar het oosten koerst. Woensdag kunnen in min der zachte lucht enkele 'maartse buien' tot ontwik keling komen. Daarna gaat de temperatuur weer enke le graden omhoog en krij gen we onder invloed van een volgende de pressie met regen te maken. Tijdens het weekeinde wordt tussen een hoge- drukgebied bij Ier land en een depressie boven Finland koude poollucht aangevoerd. In deze lucht ontstaan wederom maartse buien (hagel en sneeuw) maar er zijn geen aanwijzin gen voor een Carnavals wintertje. Musical-ster Linda Wagenmakers wint Eurovisie Songfestival-in-het-kiein Een perfect op het Eurovisie Songfestival toegesneden act. Linda Wagenmakers had alles tot in de puntjes doordacht. En al verschillen de meningen over haar liedje 'No goodbyes', geschreven door Ellert Driessen en John O'Hare, vast staat nu al dat haar act een imponerende indruk gaat maken op het Eurovisie-podium in Stockholm op 13 mei. De monsterzege van Linda tijdens de voorronde in het Rotterdamse Ahoy' was eigenlijk alleen nog maar een voorproefje. Het songfestival win je tegen woordig alleen nog maar als je opvalt. Linda Wagenmakers (24) heeft wat dat betreft haar lesjes geleerd van wat er de af gelopen jaren op het Eurovisie podium gebeurde. Ze presen teert zich met een extravaganza die in Nederland verre van ge bruikelijk is. Natuurlijk schuilt ontwerper Jan Aarntzen achter die pompeuze zwart-wit jurk met daaronder een theatraal zilverkleurig tweede kleedje. ,,We zijn deze uitdaging aange gaan met de instelling dat we iedereen wilden overtreffen", zei Linda na afloop. ,,Je ziet dat er de afgelopen jaren op het Eurovisie Songfestival een hele hoop dingen worden bijgehaald om te winnen. Dat proberen wij ook te doen. Het gaat erom dat je een goede performance neer zet." Samen met Aarntzen ontwik kelde Linda het idee voor haar presentatie op het Nationaal Songfestival. „Jan zei meteen dat we iets met een grote jurk moesten doen. Dat vond ik hartstikke leuk. Verder hebben we vier mensen uit de musical 'Fame' benaderd om mee te doen aan de act. Ze moesten niet alleen kunnen dansen, maar ook zingen." Dat viertal bestaat uit Gino Em- nes, Richard Rodermond, Jo- landa Germain en Chiara Bor derslee. Het toeval wil dat ze in de tweede week van mei, wan neer de Nederlandse delegatie moet repeteren in Stockholm, geen voorstellingen hebben. „Maar als er extra voorstellin gen van 'Fame' bijkomen, kan dat nog een probleem wor den", zei Chiara.. De NOS haalde dit jaar alles uit de kast om het Nationaal Song festival enige allure te geven. Maar liefst zevenduizend men sen konden het televisiespekta kel bijwonen in Ahoy'. Het leek alsof de NOS in Rotterdam Linda Wagenmakers: „We zijn deze uitdaging aangegaan met de instelling dat we iedereen wil< proefdraaide voor het Eurovisie Songfestival van volgend jaar. Zo begon de uitzending met een promotiefilmpje van Rot terdam, waren er introductie filmpjes van de deelnemers en zat er zelfs een orkest in het de cor. Mocht Linda Wagenmakers in Stockholm winnen en dus de volgende Eurovisie-finale naar Nederland brengen, dan komt er eindelijk weer eens een afle vering met orkest. Maar niet alles ging goed. De compilatie van de acht liedjes deugde niet helemaal, er was sprake van een technische sto ring waardoor de live-uitzen ding minutenlang uit de lucht was en het scorebord kon geen tussentijdse standen tijdens de jurering produceren. En zelfs de notaris die er op moest toe zien dat alles eerlijk verliep, was enige tijd spoorloos verdwenen. Ook qua aanbod van liedjes had de nationale voorronde al les weg van het grote Eurovisie voorbeeld. Geen echte hoog vliegers, vooral veel dertien-in een-dozijn deuntjes en een Friestalig lied als introductie van een nieuwe taal in het songfestivalcircus. Tijdens de jurering speelde ook de politiek een hartig woordje mee. Zo stemde de Friese jury - hoe ver rassend! - massaal voor Gina de Wits 'Hjir is it begjin'. Gelderland, de provincie waar Linda Wagenmakers jarenlang woonde en naar school ging, toonde zich iets minder chauvi nistisch. 'No goodbyes' stond bij de Gelderse vakjury 'slechts' op de tweede plaats. „Natuur lijk ben je altijd teleurgesteld als je geen tien krijgt", reageerde de winnares na afloop nuchter. „De mensen in Gelderland zijn gewoon eerlijk geweest en heb ben het voor hun leukste liedje gekozen." Bewondering was er voor Linda Wagenmakers tijdens de pers conferentie na afloop van het festival. Haar ervaringen in het omgaan met de pers stammen uit de tijd dat ze de hoofdrol speelde in de Joop van den En- de-productie 'Miss Saigon'. „Dit was enger dan in zo'n show staan. Ik trilde, was mis selijk, had alles tegelijk. Alle aandacht is ineens op jouw ge richt. Maar de waardering die je FOTO CPD ROLAND DE BRUIN dan krijgt, is ook helemaal voor jou. En dat geeft een enorme kick." MARTIN HERMENS Uitslag Nationaal Songfestival 2000: 1.252 punten. Linda Wagenmakers met 'No goodbyes. 2. 118 punten. Splash met 'Close har- 3. 115 punten. Arno Kolenbrander met 'One step behind. 4. 85 punten. Sonny met 'Wawakilele. 5. 76 punten. Gina "de Wit met 'Hjir is it begjin'. 6. 59 punten. Sandy Kandau met 'One step closer. 7. 42 punten. Alderliefste met 'Even wicht. 8. 18 punten. Dewi met 'Hit it off. De jongste waarschuwing komt van de Duitse bisschoppen. Zij roepen op tot een boycot van de show. Volgens hen is het hoofdmotief van de program mamakers mensenverachtend: „Klaarblijkelijk kunnen alleen slechte kijkcijfers de verant woordelijkheden er toe brengen van zoiets af te zien." Woensdagavond beleeft de Duitse Big Brother, de eerste kopie van het Nederlandse En- demolproduct, zijn première bij de commerciële omroep RTL2. Tien mensen trekken voor hon derd dagen in een woonge meenschap van containers in Hürth bij Keulen en laten zich daar door camera's in de gaten houden, luidt de nuchtere om schrijving in een programma blad. Het is een van de weinige objectieve beschrijvingen van de Real-Life-Soap in de media. Want ook in de Bondsrepubliek zorgt Big Brother voor c Het is lang geleden dat een tele visieprogramma tot een derge lijke maatschappelijke discussie leidde, stellen waarnemers vast. Sommige media spreken over de waarschijnlijk meest omstre den uitzending op de Duitse te levisie. De controverse nog voor de start herinnert aan de uit eenzetting over de Amerikaanse serie Holocaust in 1979. Al we ken voor de eerste aflevering verdeelde de reeks over de jo denvervolging het Duitse volk. Bij Big Brother werpt de soci aal-democratische premier van de deelstaat Rheinland-Pfalz, Kurt Beck, zich al weken op als stemmingmaker tegen de 'psy- cho-oorlog'. De politicus, te vens voorzitter van de landelij ke radiocommissie, spreekt over een mogelijke overtreding van de 'menselijke waardig heid'. Hij adviseerde de wette lijke toezichthouder op RTL2 de serie desnoods bij voorbaat te verbieden. De verantwoordelijke instantie, de Landesanstalt für Privaten Rundfunk in Kassei (Hessen), kan niet voorkomen dat de rea- lityshow op het scherm komt. Met de informatie die over de Duitse versie beschikbaar kwam, trok de instantie wel na of er mediawetten werden over treden. Na de pilotuitzending waarin RTL2 het concept voor stelde, laakte de toezichthouder het programma als grensover schrijdend 'voyeurisme'. Big Brother verlaagt televisie tot een testlaboratorium, aldus di recteur Thaenert. Hij betwijfelt of RTL2 de menselijke waardig heid van de kandidaten kan waarborgen. De mediacontro- leur sluit dan ook niet uit dat na de eerste uitzenciihg wordt in gegrepen. De programmamakers kondig den ondertussen onverstoord aan dat de Duitse Big Brother duidelijk harder wordt dan het Nederlandse voorbeeld. In de complete honderd dagen is slechts één uur warm water per etmaal beschikbaar. Wie daar na wil douchen, moet eerst hout hakken en de kachel sto ken. Ook moeten de deelne mers aan het tv-mensenexperi ment zelf hun bed bouwen en de lakens naaien. „In Neder land werden de kandidaten zo uitgekozen, dat zij een relatief homogene groep vormden. Hier proberen we het tegendeel uit", stelde producent Rainer Laux van Endemol-Deutsch- land. Ondanks de Spartaanse om standigheden was er geen ge brek aan gegadigden. In korte tijd meldden zich ruim 1400 se rieuze kandidaten. Conclusie van Endemol en RTL2: „Deze grote groep belangstellenden is het dus duidelijk niet eens met de kritiek op het programma. De deelnemers weten wat ze doen en kunnen er op elk mo ment mee stoppen." Prins pronkt met andermans veren Prins Charles vermaakte zich best tijdens een bezoek aan Guyana. Op visite bij de indianen in het regenwoud van Iwokrama, pronkte de Britse troonopvolger met andermans veren, terwijl hij een ge zellig dansje maakte met twee vrouwelijke leden van de stam. FOTO AP Het lijden van de pretvader Ik hoor het al aan de manier waarop ze de trap op komt en cluik onder het dekbed. Ik slaap. Ze zal toch wel medelijden hebben met iemand die slaapt? IJde le hoop. Gehuld in een walm van passief meegerook- te sigaretten en zelfgenuttigde witte wijn stormt ze de slaapkamer binnen, draait genadeloos aan het lichtknopje en trekt in één keer het donzen pant ser van mijn lijf. „Die andere pretvaders mogen dan thuis weinig uitvoeren, jij spant wel de kroont Maar vanaf nu gaat het hier allemaal anders."Ik kreun. Zoals alleen mannen kun nen kreunen van wie de vrouw net terugkeert van de halfjaarlijkse reünie van de zwan ger schaps^m. Het gezamenlijk toewerken naar een beval ling schept bij vrouwen dezelfde band die oucl-strijders van een KNIL-regimentertoe brengt elkaar tot op hoge leeftijd frequent te blijven ontmoeten. De pufclub die ruim acht j jaar geleden werd geformeerd voordat mijn 1 dochter werd geboren komt nog steeds met gro te regelmaat bij elkaar en sinds de geboorte van mijn zoon - ruim vier jaar later - is daar nog een tweede groep reünisten bijgekomen. Het eerste gezelschap beschouw ik als betrek- kelijk onschuldig. De dames zijn inmiddels DICK VAN DER PLAS aan de verkeerde kant van de dertig beland en heb ben de wijsheid en de rust gekregen die bij deze leef tijd hoort. Voor het andere gezelschap koester ik een grote wees. Mijn echtgenote zit daar als betrekkelijk ouwetje C39) tussen meiden van begin twintig die met de komst van hun eerste nazaat hun jeugdige idealen nog niet hebben afgezworen. Het centrale thema van die laatste samenkomst is in de regel de man-vrouwverhouding in het algemeen en de rol van de man bij de opvoeding van de kinderen in het bijzonder. De conclusie van deze besprekingen is steevast dat de echtgenoot niet voldoet aan het beeld van de moderne jonge vader zoals dat door de geïl lustreerde tijdschriften wordt geschetst. En wat aan het begin van de avond nog een kleine ergernis is, groeit aan het eind van de avond bij ons in de slaap kamer elke keer uit tot een constitutionele crisis. „Sinds we een afwasmachine hebben, doe jij hele- mdddl niets meer in het huishouden!" - „Dat is niet waar. Ik rol op maandagmorgen de vuilnisbak naar de stoeprand. En ik leg elke avond de kleine op bed. „Ja, en clan veegje, op wegnaar zijn bed, met je voet het speelgoed op de grond naar de kant. Dat ik dan de volgende ochtend kan opruimen. - „En op dinsdag- en donderavond, als jij aan het werk bent, maak ik voor de kinderen het eten klaar. „Dat ik 's middags al in de pannen kant en klaar heb gezet, zodat je het alleen maar hoeft op te war men. - „En op zaterdagochtend pas ik toch ook op, als jij naar de bieb bent?" „Dat is de enige ochtend dat ze 's morgens al om half acht voor Kindernet zitten, terwijl jij nog op je nest ligt." - „En ik ga met ze fietsen, naar de dierentuin, naar basketbal, naar... „Dat doe je allemaal, ja. Je bent een pretvader. En ik ben er voor het huishouden. Ik had er op moeten 'vertrouwen dat het allemaal na een goede nachtrust weerzon overwaaien. Maar ik moest zo nodig een daad stellen. „Het is afgelopen", zeg ik. „Ik wil niet hebben datje nog één keer naar zo'n reünie gaat. Het is helemaal niet goed voor je, al dat reactionaire gepraat. De gebruikelijke straf voor ongepaste opmerkingen op of rond het bed is bij ons het weggooien van mijn kussen. Maar zo genadig kom ik er nu niet vanaf. Dit keer wordt het onder mijn hoofd weggetrokken en op mijn gezicht gedrukt. Ze probeert me te smo- Wil er iemand alsjeblieft even de politie bellen?

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2