Atleten maken geen indruk ")egstgeest '80 [)opt als een trein Wisselvallig weekeinde schakers LSG mni 7an 't Oever laat Timmer i 'haar eigen wereld leven' Sport Iwout Nijgh wint beker Versteeg is beste Nederlander tegen China Si!? Bekkenk klaar voor NK cross WK voor Nuyt al snel voorbij AKEN SCHAKEN JAN BEY k in de zesde ronde van de delijke schaakcompetitie idert de intercity, Oegstgeest langs alle stations. Dit keer het Amsterdamse Euwe bij machte de Oegstgeester iV(!iaaktrein te doen stoppen. In tweede klasse boekten de re- ves van het Leidsch Schaak- lootschap (LSG) een ruime je op Weenink. Bij de derde- ssers blijven De Zwarte Pion het vijfde team van LSG ver- pulsen. Beide wonnen hun duel 3D en gaan aan de leiding. Alphense Schaak Club lipt langzaam uit het dal en degradatie te voorkomen, tonder veel moeite kwamen weer de grootmeesters xlrag Nikolic en Genna So- JN( iko bij Oegstgeest '80 tot JCist. Ook Caroline Slingerland met een eenvoudige com- latie haar partij te winnen, jie Reedijk won na een mis- Se opening een kwaliteit en dde met een fraaie konings- ndel naar de andere kant van bord de winst binnen. Ook Joop Piket was de opening het mooiste deel van de tij, maar hij wist toch een Aqi ijke stand te bereiken. Toen et remise aanbood en de ïsterdammer dat weigerde, n Piket vreemd genoeg heel Robert Straver leek aan- ikelijk te gaan verliezen, ar keerde het tij via een ver aal d paard dat verrassend in ie kwam, waardoor hij won. rmee was de tussenstand te- het Amsterdamse Euwe in- idels 7-1. Thomas Willemze Eric van 't Hof (de laatste :s na de volledige zeseneen- uur) verloren hun partij na g verdedigen. n de tweede klasse toonden LSG-reserves hun ware ge it. Weenink werd met de cij- B'ji i 0,5-7,5 vernietigend versla- ri' 6i. De enige remise kwam op LRE im van Linda Jap Tjoen San. zeven winstpartijen kwa- n alle op regelmatige wijze stand: openingsvoordeel isolideren en vervolgens ma- aal winst. n de derde klasse C kwam de poii'i hense Schaak Club einde- weer eens tot winst. En dat im net op tijd, want de ploeg stond stijf onderaan de ranglijst. Winstpartijen van Dennis Helvensteijn, Clement van der Laar en Norbert Jans sen, alsmede vier remises zorg den voor de 5-3 zege. In klasse 3D is iets heel vreemds aan de hand. Uitge sproken favorieten faalden in de vorige ronde en ook nu weer. Dat resulteert in een ranglijst die als het ware in el kaar kruipt. De Zwarte Pion uit Lisse won met 3-5 van het ster ke VAS uit Amsterdam en ver stevigde daarmee de kopposi tie. De Lissenaren worden op de voet gevolgd door het vijfde team van LSG, dat in een Leidse derby tegen Voorschoten een gedecideerde 3-5 winst pakte. Voorschotens-kopman Peter Wilschut onderschatte de kracht van LSG'er Peter Aalders en verloor. Ook aan de andere topborden van Voorschoten boekten de LSG'ers een overtui gende winst (1-4 aan de eerste vijf borden), hoewel de nul van Symon Algera verrassend tot stand kwam. Philidor Leiden worstelt zich langzaam uit de gevarenzone. Er werd weliswaar teleurstel lend tegen hekkensluiter Rot terdam III met 4-4 gelijkge speeld, maar feitelijk ontsnapte Philidor aan een nederlaag. Door fileproblemen kwam een Rotterdammer niet opdagen en werd er door Philidor een snelle voorsprong genomen van 2,5- 0,5. Invaller Pim Braggaar ver loor en Ab Smit schoot reeds in de opening een bok. Herman van Halderen kon zijn stellings moeilijkheden niet wegwerken en toen was Leiden in last. De redding kwam van het eerste bord, waar Nico Kuyf een fraaie partij zat te spelen (knappe ko ningswandel). Pieter Pouw pak te veiligheidshalve een remise, waardoor er ternauwernood een matchpunt werd behaald. Leiderdorp had in deze klas se met een handicap van twee invallers de zware taak koplo per WSC te verslaan. Dat lukte niet. De 'normale' samenstel ling speelde nog wel 3-3, maar de invallers Rob van Stee en Rick Bausch bleken dit niveau niet aan te kunnen en verloren. De LSG-teams drie en vier ver loren beide met 5-3. Het Leidsch Schaakgenoot schap wil in de meesterklasse blijven. Dit weekeinde werden twee belangrijke competitie- rondengespeeld. Er dienden matchpunten te worden be haald tegen een tweetal gelijk waardige tegenstanders en dankzij de jonge LSG-inbreng (Jan Smeets en Frank Erwich) werd in de derde ronde op za terdag een matchpunt gepakt tegen het met Viktor Korchnoi versterkte Rotterdam (5-5). In de vierde ronde (gisteren) ver loor LSG met 6-4 van SMB en morste het twee kostbare pun ten. Rotterdam had voor deze ge legenheid maar eens Viktor Korchnoi uit Zwitserland laten overkomen. Rudy van Wessel mocht tegen hem aantreden, maar de op leeftijd zijnde voor malige wereldtopper is nog steeds van grote klasse en dat moest Van Wessel aan den lijve ondervinden. In het duel van Hans Böhm tegen Frank Erwich ging Böhm door de vlag, waar na er moest worden gerecon strueerd. De ontstane discussie ging over het feit of Böhm nu op de 38ste of op zijn 39ste zet door de vlag was gegaan. Een overbodige discussie: er zijn veertig zetten nodig bij de tijd- controle. Een punt voor Erwich dus. Edwin Van Haastert boekte een snelle remise tegen de Bel gische GM Luc Winants. Mi- chiel Bosman won en Leon Ko- nings maakte remise door het bouwen van een vesting met toren en stuk tegen een dame. Bij een 5-4 stand voor Rotter dam probeerde vrouwengroot meester Zhaoqin Van der Schil- den-Peng tegen Jan Smeets een beetje gehaast een punt te sco ren, terwijl een zetherhaling al genoeg was voor de match winst. Peng verloor in tijdnood materiaal en Jan Smeets kon de felicitaties van z'n uitbundige teamgenoten in ontvangst ne men. Tegen het Nijmeegse SMB gaf LSG in de tijdnoodfase de winst uit handen. Het wedstrijdbeeld voorspelde een ruime LSG-ze- ge, maar dat pakte anders uit. Rudy van Wessel remiseerde te gen Willy Hendriks en Leon Ko- nings - die een remiseaanbod na overleg moest weigeren en doorkachelde in een stelling die allengs slechter voor hem werd - verloor. Frank Erwich is waar schijnlijk de enige in de mees terklasse met een honderd-pro centscore. Erwich won in de opkomende tijdnood van Stan van Gisbergen grof materiaal en heeft nu vier punten uit vier partijen. Rond de tijdcontrole ging er aan alle LSG-borden wel iets mis. Bosman kon een mat in drie geven, maar zag het niet en verloor. Remco van der Erf dacht over zijn eerste zes zetten negentig minuten na om ver volgens in de tijdnoodfase een winst en de remise te missen, alvorens zelf mat te gaan. Ook RAG de Graaff speelde geheel tegen zijn gewoonte in erg on nauwkeurig en verloor. Stefan van Blitterswijk speelde, met een duidelijke plus in de stel ling, in tijdnood erg onhandig. Hij verspeelde met zijn eenen veertigste zet een remise en verloor een resterend toren eindspel. De remise van Edwin van Haastert tegen Klip en de winstpartijen van Martin Roo- bol en Jan Smeets (beiden in een toreneindspel) gaven de stand nog wel een draaglijker aanzien. Rens Blom was de enige Nederlander die in Gent het podium haalde. out Nijgh heeft in Groningen Unox-Cup voor junioren A nïe wacht gesleept. De talent - i( e schaatser uit Rijnsburg, ;omend voor het gewest d-Holland, zette een opval- 1 41 d scherpe tijd neer: 14 mi- en en 51 seconden. De lan- itè ijke marathonfinale werd j reden over 25 ronden ofte- 10 kilometer. Nijgh bleef ■rit Albada uit Balk (gewest island) en Abbekerker Jorrit Boekei (gewest Noord-Holland- /Utrecht) voor. Hij liet een ge middelde rondetijd van 35,6 se conden en een gemiddelde snelheid van iets meer dan 40 kilometer per uur noteren. Op het kunstijs van Kardinge streden vele tientallen deelne mers in vijf verschillende leef- tijdscatgorieën om evenzoveel hoofdprijzen. Marleen Elstgeest uit Hoogmade legde bij de juni ores B beslag op het brons. Fe mke Hilgersom (Stompwijk) pakte bij de pupillen A zilver. De tijden van Nelli Cooman komen voorlopig niet terug. Cooman won tijdens de EK indoor vijf titels. Nu moet Nederland het doen met een bronzen medaille (Rens Blom) en vier finaleplaatsen. vallen. Oranje leverde Europees kampioenen af als Cooman, El- ly van Hulst, Frans Maas en Emiel Mellaard. Daar is de klad in gekomen. Sinds 1994 (Coo man) werd niet gewonnen. De vorige EK indoor in 1998 leverde de Oranje-ploeg zilver (Marko Koers) en brons (Corrie de Bruin) op. Bij de titelstrijd buiten werd Koning dat jaar derde. De WK vorig jaar was slecht en die lijn zet zich voort. Polsstokhoogspringer Blom deed het als enige goed. Koers voldeed. Hij vindt langzaam maar zeker de weg terug. Koers, twee blessurejaren achter de Het lijkt fraai, maar voor de to tale ploeg is het geen indruk wekkende score. De EK indoor is hiet sterk bezet. Ook nu lieten veel topatleten het evenement links liggen. Ze slaan het in- doorseizoen over met het oog op de Olympische Spelen. Gent ontbeerde sterren als Wilson Kipketer, Sergei Boebka en Co lin Jackson. Alleen Gabriela Szabo, vorig jaar goed voor drie wereldtitels, wilde komen. Tien, vijftien jaar geleden had Nederland atleten die in een minder sterk veld konden op- rug, werd vierde op de 1500 meter. Hij is nog niet op het ni veau van twee, drie jaar gele den. Dat merkte hij vrijdag, toen hij diep moest gaan om de finale te halen. In de finale hanteerde Koers een voorzichtiger strijdplan: in de middenmoot blijven en de laatste ronde er overheen. Het lukte hem net niet nummer drie, de Fransman Baala, te passeren. Hij is nog niet de man die bij de Spelen in 1996 tot de wereldtop behoorde. „Het verneukeratieve is dat ie dereen van die finale ermee ge stopt is. Je denkt daarom dat je kan winnen, maar er zijn wel mensen bij gekomen." Stella Jongmans behaalde op de 800 meter haar vijfde EK in- doorfinale. Ze kon in de eind strijd het tempo niet bijbenen. Jongmans bleef met 2.03,11 2,5 seconden achter haar beste sei- zoentijd. Ze verklaarde sinds twee weken de vorm kwijt te zijn. De Nootdorpse (28) vond haar finaleplek wel een mooie afrekening met haar verleden. Ze had problemen, waardoor prestaties uitbleven. Lieja Koeman en Chiel War ners zijn de atleten in opkomst. Ze werden zevende. Koeman voldeed met een worp van 18,46 meter aan de olympische limiet. Voor uitzending hoeft ze alleen nog de B-eis van 17,35 te stoten. Ze verbeterde als enige Nederlander haar persoonlijk record. Trainer Charles van Commenée had meer verwacht, maar beseft wel dat een veel hogere klassering er nog niet inzit. Het kogelstoten is in Eu ropa sterk bezet. Volgens Van Commenée kan Koeman (23) wel terrein inhalen. Zevenkamper Chiel Warners miste in Gent ritme. Sinds de WK in augustus, waar hij we gens een buikspierkwetsuur opgaf, deed hij geen wedstrijd meer. Met 5830 punten bleef hij ver achter zijn Nederlands re cord (6071). De Assenaar (21) zag de EK als goede training voor de tienkamp van Götzis, waar hij zich in mei wil plaat sen voor de Spelen. Ook Wilbert Pennings. Pa trick van Balkom en Monique de Wilt zijn mensen voor de toekomst, maar vielen tegen. Ze bleven ver van een finaleplaats. Helemaal teleurstellend was de absentie van hordeloper Robin Korving, die zich moest terug trekken wegens een hamstring blessure. SHORTTRACK In het 'landenonderonsje' tussen gastheer Nederland en China heeft Dave Ver steeg zich het succesvolst ge toond. De wedstrijden wer den afgelopen zaterdag in het Groningse Kardinge ver reden en - als verwacht - ge domineerd door de bezoe kers. De 23-jarige I.issenaar werd onder meer vierde in de finale van de 1500 meter. Best geklasseerde Neder landse was na de twee af standen Melanie de Lange. Versteeg wist slechts één directe confrontatie op zijn naam te schrijven. In de he ats van de 1500 meter ver schalkte hij Jiajun Li, alsme de Noordwijker Alexander Velzeboer (nationale B- ploeg), Arnoud Lootsma en Maarten Visser, liajun Li toonde zich wel de snelste in de finale, waarin - na hem - Kai Feng, Ye Li en Versteeg binnen 25 honderdsten van een seconde finishten. Afstandswinnaar Ye Yuan was in de heats van de 500 meter rapper dan de Neder landse kopman. Zowel Jiajun Li als Yulong An bleef Ver steeg in de halve eindstrijd voor en ook Ye Li gunde hem in de B-fnale geen zege: 0.44,400 om 0.44,718. Maureen de Lange, uitko mend voor de B-ploeg, gooi de van de deelnemende Ne derlandse vrouwen de hoog ste ogen tijdens de 500 me ter. De vierdejaars kern ploegrijdster werd tweede tijdens de heats achter Chunlu Wang. Dandun Sun en Yang Yang S bleven de 21 - jarige l.eiderdorpse voor in de halve eindstrijd, waardoor slechts de B-finale restte. Daarin drukte zij haar schaats als tweede over de lijn (achter Xiaoying Liu). Melanie de Lange won haar 1500-meterheat en bleef in de finale tweelingzus Maur een de baas: 2.45,573 om 2.45,673, respectievelijk vijl de en zesde. ■oei EL GUS VAN OOSTEN i^rianne Timmer droeg giste- in Seoel haar bronzen me- 11e op het wereldkampioen- Bas ap sprint op aan de hechte ip). lenwerking met haar coach Farj>ert van 't Oever. Maar het ft er alle schijn van dat de 'SHbtie na dit seizoen wordt ver dof-s ken, want Timmer heeft 2 2 ir zinnen gezet op een plaats een :en team met sprinters. Sa- kan die wens waarschijnlijk 'ervullen en daarom lijkt ploeg van Spaar Select de ;e optie. Maar daarover is laatste woord nog niet ge- i. en week geleden trok Egbert 't Oever er een dag in een irauto op uit om het wegen van Seoel te verkennen. De LVO jarige coach van schaatsster rianne Timmer kwam tot de /p 1 dekking dat de rit van het Hea^ el naar de ijsbaan in een sc.i ïrtier kon worden afgelegd, dat terwijl de bus van de Ko- anse organisatie er, via een lere route, ruim een half uur r nodig had. Het zijn de ine dingetjes' die Timmer in r coach waardeert. „Egbert ,0 cherp op details zegt ze. vind het hartstikke tof dat :oiets voor mij doet." rol van Van 't Oever is uit )d geboren. Hij had twaalf geleden na de goldrush van inne van Gennip op de Win- ipelen van Calgary er bewust gekozen geen schaats- 'es ch meer te zijn. Maar in de- pec iber 1998 werd de trainer uit ie door Sanex van stal ge ld om Timmer te begelei- omdat de eigenzinnige aatsster niet meer door één deur kon met de begeleidings staf van de ploeg van Rintje Ritsma. Van 't Oever heeft zo goed en zo kwaad als het gaat de perfec te omstandigheden voor Tim mer geschapen. Ze vormen on danks een leeftijdsverschil van 47 jaar al meer dan een seizoen een twee-eenheid. Van 't Oever weet bij de tweevoudig olym pisch kampioene van Nagano de gevoelige snaar te raken. Hij heeft daarover een uitgespro ken filosofie. „Een atleet voelt iets en als je dat als coach ziet, dan praat je over hetzelfde", legt Van 't Oever uit. „Een top sporter komt alleen tot optima le prestaties als je die door mid del van individuele begeleiding in haar of zijn eigen wereld laat leven." Van 't Oever heeft in het afge lopen jaar veel tijd en energie in Timmer gestoken, een gevolg van de bijzondere omstandig heid waardoor hij zijn pupil de volledige aandacht kon geven. De samenwerking mondde gis teren uit in een bronzen me daille voor Marianne Timmer op het WK sprint, de eerste voor een Nederlandse schaats ster sinds de derde plaats van Christine Aaftink in 1991. In het jaar dat Aaftink derde werd, ging de wereldtitel naar Monique Garbrecht, die dit sei zoen op 31-jarige leeftijd nog altijd van de partij is. De Duitse schaatsster prolongeerde in Seoel de wereldtitel en won dus voor de derde maal een gouden sprintmedaille. Garbrecht, die de Amerikaanse Chris Witty voorbleef, kwam tot die presta tie zonder de aanwezigheid van haar coach Achim Franke. Hij is vorige week in Heerenveen aan galstenen geopereerd. Timmer moest gisteren op de laatste 1000 meter al haar krachten aanspreken om de derde plaats in het klassement te veroveren. De 25-jarige schaatsster uit Hoogezand-Sap- pemeer stond na drie afstanden op de vijfde plaats, maar steeg in een 'alles-of-niets' race op de slotafstand twee plaatsen. Tim mer verloor weliswaar de rit van de Amerikaanse Chris Wit ty, maar haar tijd (1.17,55) was een seconde sneller dan een dag eerder op de 1000 meter. De volle winst boekte ze in de laatste ronde en dat was genoeg om Eriko Sanmiya (Japan) en Catriona LeMay (Canada) voor bij te streven. Meer dan een derde plaats zat er volgens Timmer niet in. Ze verkeert nog niet in een 'su- pervorm' omdat ze een maand geleden als gevolg van een buikgriepvirus vier kilo was af gevallen. „Ik danste niet over het ijs, mijn manier van schaat sen was meer op kracht geba seerd. Ik heb na die griep de tijd nodig gehad om weer op krach ten te komen. Maar nu voel ik dat ik naar een goede vorm toe groei, want het kan nog beter. Deze medaille is een leuke be vestiging op weg naar het WK afstanden volgende week in Nagano." De medaille op het WK sprint en mogelijk nog één op het WK afstanden versterkt haar positie in de onderhandelingen met een ploeg waar ze tot de Olym pische Spelen van 2002 in Salt Lake City onderdak moet vin den. Een verlengd verblijf bij Sanex is zo goed als uitgesloten. Ramses Bekkenk van Leiden At letiek heeft gisteren de Lunet- tencross gewonnen. Bekkenk had in Vught een ruime voor sprong op Jaap de Knegt van Rotterdam Atletiek en clubge noot René van Dijke. De winst betekent een goede generale re petitie voor het NK cross vol gende week in Heythuysen. Door ziekte kende Bekkenk tot dusver een slecht veldloop seizoen. Of hij voldoende krachten heeft herwonnen om op 5 maart in Limburg potten kunnen breken, zal nog moeten blijken. Opmerkelijk was .wel dat Leiden Atletiek met de vrouwenoverwinning van An- nemieke Peet domineerde in de thuiswedstrijd van Prins Hen drik. De afgelopen jaren was die club steeds de grootste concur rent van de Leidenaren in het ploegenklassement van de veldloopkampioenschappen. Maar hoewel Leiden Atletiek dit jaar in de breedte sterker is dan ooit, zullen ze zonder de ge blesseerde Kamiel Maase wei nig kans maken. Twee spannende wedstrijden luisterden gisteren de vijftigste editie op van de Polderloop in Hazerswoude. Ruim 350 lopers kwamen af op het 13 jaar oude initiatief van Dick Smits. Erik Bos en Dick van Vliet bij V&AV (Voetbal- en Atletiek Vereni ging) Hazerswoudse Boys. Dat zijn er 200 minder dan het vier jaar oude record, maaï met vol doende bezetting op alle af standen is de Polderloop nog springlevend. Frans Nieboer. Frans Woerden en Piet Borst moesten bovendien op de halve marathon vechten om de eer. Vijftien tellen scheidde hen slechts na 21,1 kilometer, waar bij Nieboer aan het langste eind trok (1.18.20). Peter Quist kon op de 15,2 kilometer net niet voor een dubbelslag zorgen voor de Leiden Road Runners Club (LRRC), want Willem Noordhof was in 1.00.12 (tegen over 1.00.36) net sneller. Marianne Timmer zoekt na de 1000 meter van gisteren steun bij haar coach Egbert van 't Oever. een overstap naar Spaar Select niet meer dan een optie. De sprinters in het team van coach Peter Mueller zijn niet eensge zind als het gaat over de moge lijke komst van Timmer. Jan Bos en Erben Wennemars hebben geen bezwaren maar met name Jakko-Jan Leeuw- angh vindt dat Timmer het één en ander heeft uit te leggen over haar plotselinge vertrek naar Sanex, twee jaar geleden. Mueller heeft gezegd goed te luisteren naar de meningen van de schaatsers in zijn groep. An- FOTO REUTERS derzijds houdt een vertrek bij Sanex voor Timmer een onaf wendbare scheiding van haar vertrouweling Van 't Oever in. Timmer laat zich daar nog niet over uit. Van 't Oever wel. zij het in een verkapte vorm. „Marianne is een gevoelsmens. Als 't in een ploeg strubbelt, dan kan ze niet presteren. Een avontuur kan best leuk zijn, maar het loopt vaak slecht af. Marianne kan alleen met zeker heden leven, dat is voor haar belangrijk. En op dit moment ben ik die zekerheid." SEOEL GUS VAN OOSTEN Andrea Nuyt paste zaterdag haar doelstelling op het wereld kampioenschap sprint al voor de eerste bocht aan. De natio naal sprintkampioene wilde zich bij de beste zes scharen maar kwam op de eerste 500 meter al ten val. Vanaf dat mo ment beschouwde Nuyt het WK sprint in Seoel als een training voor het WK afstanden dat van af vrijdag in Nagano wordt ge houden. Nuyt schaafde haar elleboog open aan een houten vlonder aan de rand van de baan, krab belde overeind en kwam gedes illusioneerd over de finish. Ze liet de tranen even de vrije loop, vond op het middenter rein troost bij schaatser en vriend Carl Verheijen en zette een streep onder het fiasco. „Ik hoorde dat ik op een blokje was gestapt", aldus Nuyt. „Maar ik kan me het niet meer herinneren. Ik ben even kwaad geweest, maar dat gevoel was snel weer weg. Het is jam mer dat het op een WK gebeurt. Ik moet me nu richten op 500 en 1000 meter op het WK af standen." Marianne Wijsman eindigde op een achttiende en debutante Frouke Oonk op een 22ste plaats in het eindklassement. Omdat slechts twee Nederland se vrouwen (Timmer en Wijs man) bij de beste twintig ein digden, verliest Nederland een startplaats voor het volgende WK sprint. Er mogen volgend jaar in Inzeil drie in plaats van vier vrouwen meedoen. Problemen met de tijdwaar neming zorgden voor een smet op het WK sprint. De electroni- sche apparatuur reageerde naar behoren op het startpistool maar bleek de finish van de schaatsers niet te registreren. De klok tikte gewoon door waardoor de schaatsers en het publiek in ongewisse bleven over de eindtijden die wel vol gens een standaardprocedure met de hand werden geklokt. Een dergelijk scenario deed zich ook voor op de eerste dag van het WK allround van 1998 in Heerenveen, maar toen werd het euvel snel verholpen. Het WK sprint werd echter veertig minuten gestaakt om de apparatuur in orde te maken. Een groep technici ging met schroevendraaiers in de weer en ook werd een losliggende kabel naast de baan met plak band aan de ijsvloer bevestigd. De elektronische tijdwaarne ming bleef echter in het verdere verloop van het tweedaagse toernooi incidenteel haperin gen vertonen. „We hebben de apparatuur niet genoeg getest", zei een bestuurslid van de Ko reaanse schaatsbond schuldbe wust. „We hebben weinig erva ring. Het is de eerste wedstrijd in deze hal."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29