Sport Nachtmerrie voor 'dreamteam' "Vermoeid Katwijk ïeeft nog een ange weg te gaan Crisis bij The Bassets Toelaatbare true poetst schorsing Van Zeist weg JEAN krijgt Future-toernooi Borst klautert over Finse scheuren lAANDAG 28 FEBRUARI 2000 AZC "er Brebde terug in Oranje 'HEN AAN DEN RUN iin i de voorlopige selectie voor et Nederlands waterpoloteam qi tten zeven spelers van AZC. immo Thomas, Kjell Boom, >eri Stoffels, Björn Boom, Bob- Brebde, Niels Zuidweg en firn Vermeulen moeten met :rtien anderen uitmaken wie e uiteindelijke groep van der- 2 en gaan vormen. Het kwalifi- I itietoernooi, waar vier tickets voor Sydney worden verdeeld, heeft plaats in Hannover. Voor al de terugkeer van Brebde is opvallend. De speler van AZC was door zijn werk als politie agent lange tijd niet beschik baar, maar wil graag mee naar Sydney. Bondscoach John Aan- tjes is erg content met het be sluit van Brebde. „Bobby is een van de weinige linkshandige spelers. Dat is belangrijk in het waterpolo." .PHEN AAN DEN RUN J ERTJAN VAN GEEN e Alphense tennisvereniging EAN verruilt zijn landelijke A- lernooi in september voor een itemationaal Future-toernooi, et evenement (van 28 augus- 1 is tot en met 3 september) ordt gedoteerd met een prij- ingeld van 15.000 dollar. Voor EAN is het een stap verder in ontwikkeling. De vereniging oopt in de toekomst zelfs uit breiden naar een Challenger, t op een na hoogste categorie i het ATP-circuit. De plannen van TEAN zijn innen een half jaar gereali- ;erd. Daarbij had het ook de :eun nodig van Hilversum. Fu- es moeten van de internatio- ale tennisfederatie (ITF) wor- in georganiseerd in circuits in hetzij twee 15.000-dollar- lernooien, hetzij drie van ).000. In Hilversum heeft de eek na TEAN een toernooi iet even hoog prijzengeld aats. Henk Hamming, voor de ge- genheid tournament admini- rator, is verheugd met de toe- ijzing door de ITF. „We waren vier jaar niet echt uitgekeken ons A-toernooi, maar wel ïigszins verzadigd", aldus amming. „We wilden verder." 'dWorige week ontving Ter Lee- jke iespeler Carlo van Zeist tegen 'al oord wijk zijn vierde en vijfde m ;ele kaart van het seizoen. Normaal gesproken zou hij lus zaterdag in de topont- noeting van de hoofdklasse A net Katwijk de eerste van drie luels schorsing moeten uitzit- en. Toch deed de Katwijker nee tegen zijn oude club. Daartoe moesten de Sassen- ïeimers wel een een-tweetje net Noordwijk uitvoeren. Jan Dchoen, technisch verant woordelijke bij Ter Leede, legt lit hoe dat in zijn werk is ge- ;aan: „Bij Noordwijk liepen jeerlig Azier en Arnold Rein- lers tegen 'fatale' kaarten op. <Ve hebben dus met Noord- vijk afgesproken om het wed- itrijdformulier op het aller laatste moment op te sturen. Dan was de kans aanwezig dat het schorsingsbericht te laat zou binnenkomen. En dat is gelukt." Van Zeist doet waar schijnlijk de volgende compe titiewedstrijd op 11 maart te gen FC Lisse gewoon weer mee. Vólgende week zaterdag speelt Ter Leede namelijk in het kader van de Amstel Cup tegen Full Speed, dinsdag 7 maart tegen Koudekerk voor de Nuon Cup. Als Ter Leede van Full Speed wint, staat donderdag 9 maart de volgen de bekerronde op het pro gramma. De waarschijnlijke tegenstander: Noordwijk. Drie bindende duels voor niet al te belangrijke beker toernooien en ae schorsing van Van Zeist zit erop. 'Ter Leede heeft de streken van een topclub al aardig onder de knie. 'er Leede maakt van vérlies geen drama e uitslag van de hoofdklass- opper Ter Leede - Katwijk (1- gai de ene ploeg de zekerheid de goede weg te zijn en de idere dat een eventueel kam- oenschap nog ver weg is. Tandaag zie je dat we het ni- :au aankunnen", zei de verhe ide coach Arie Lagendijk. hebben geluk gehad", includeerde Wim van Zwam. 'er Leede is als ploeg verder, spelen met meer vastigheid wij. Mijn team is vermoeid, et komt goed uit dat we pas 'er twee weken weer voor de 'Himpetitie spelen." Die vermoeidheid speelde itwijk met name in de eerste elft parten, toen Ter Leede de rermacht beloond zag met in aantal goede mogelijkhe- :n. Maar bij vrije schietkansen or Floor van Duyn, Frank oemheuvel en Martin de luw was Katwijk-doelman ngo van Duyn degene die het itste en het luidste applaus d igstte. De thuisclub kreeg die nsen omdat Katwijk telkens t een stapje te laat was en ndat de oranjehemden het et aandurfden om mee te an in de een-tegen-eensitua- s, die Ter Leede over het hele |r|j ld creëerde. ,58 Dat lag volgens Van Zwam In Alphen zijn voor de wereld ranglijst dubbele punten te ver dienen, doordat het toernooi is voorzien van het predikaat Hospitality'. „Daarvoor moet je de spelers vanaf twee dagen voor het begin van het toernooi ook hotelruimte aanbieden", aldus Hamming. TEAN kreeg steun van de KNLTB in haar plannen. Bondscoach Michiel Schapers is een groot voorstander van meer internationale evenemen ten in Nederland. De interna tionale kalender is opgedeeld in vier categorieën: de Grandprix- toernooien (zoals Rotterdam, Amsterdam, Rosmalen), de Challengers (Scheveningen), de Futures en de Satellites. Ham ming hoopt spelers vanaf de top 200 van de wereld naar Al phen te krijgen. TEAN hoeft nauwelijks aan passingen te doen aan zijn park. De begroting is nagenoeg rond. „We hebben twee hoofd sponsors en werken met een budget van 125.000 gulden. De accommodatie wordt verdub beld. We gaan in principe op drie banen spelen, waarvan twee met tribunes. Het is de be doeling om geen toegang te heffen. Anders rfioet je mensen inhuren om het park te be schermen." Mike Ireland leidt de sprint voor drie heren. Jan Bos gaat achter hem aan, aangemoedigd door coach Peter Mueller. Bos beëindigde het WK op de teleustellende vierde plaats. foto anp Al drie jaar dromen de Nederlandse sprinters Jan Bos, Erben Wennemars en Jakko-Jan Leeuwangh er van om ten minste één keer samen het podium van het WK- sprint te betreden. Het valt te betwijfelen of die droom ooit zal uitkomen, want afgelopen weekeinde won niet één van hen een medaille. Sterker, de resultaten van het 'dreamteam' op het WK-sprint worden ieder jaar min der. De oplossing werd gisteren meteen door twee van hen aangedragen: er moet meer op snelheid worden ge traind in Calgary. oen op de 1000 meter in 1976, maakte van Nederland in korte tijd een sprintnatie door Jan Bos in 1998 naar de wereldtitel te leiden. In Berlijn werd Wen nemars derde en Leeuwangh zevende. En vorig jaar werden in Calgary de drie sprinters in dezelfde rangorde tweede, vier de en vijfde op het WK. De uit slag van het afgelopen weekein de kwam hard aan in het Ne derlandse kamp. Leeuwangh was nog het minst gedepri meerd. De schaatser uit Alk maar was een week eerder ziek geweest en daarom niet in top vorm. „We waren goed, maar niet goed genoeg", verwoordde Mueller de stemming in zijn Peter Mueller leed in Seoel met zijn 'dreamteam' een pijnlijke nederlaag tegen de Canadezen, van wie Jeremy Wotherspoon opnieuw het goud en Mike Ire land het zilver won. Enerzijds sierde het de Amerikaanse schaatscoach dat hij geen excu ses aanvoerde en het verlies met opgeheven hoofd aan vaardde. Anderzijds kwamen stoere uitspraken als 'we zijn nog steeds het beste sprintteam van de wereld' een beetje gefor ceerd over. Want met een vier de (Bos), vijfde (Wennemars) en zesde plaats (Leeuwangh) voldeed zijn sprintploeg niet aan de door henzelf opgelegde hoge verwachtingen. De vierde Nederlander Gerard van Velde (team Sanex) eindigde in de achterhoede op de 21ste plaats. Mueller, olympisch kampi- De Nederlandse sprinters verloren de aansluiting met de top-drie in het klassement op de twee 500 meter-ritten. Het verschil van Bos en Wennemars met Wotherspoon, Ireland en de kleine Japanner Shimizu be droegen drie tot vier tienden van een seconde en dat konden zij op de 1000 meter niet meer overbruggen. Bos won twee maal de 1000 meter, maar zelfs die afstandszeges waren niet toereikend om het podium te halen. Mueller sprak van 'mentale fouten' bij de start en Bos kwam tot de nuchtere vaststel ling dat zijn opening op de 500 meter tot twee keer toe te lang zaam was. De grootste schade werd opgelopen op de eerste honderd meter. Bos: „Ik open in Utrecht sneller dan hier. On ze 500 meters waren te slecht om het WK te kunnen winnen. Het ijs was hard, ik kwam er niet op weg. Ik heb het voor mezelf verprutst." De conclusie van Mueller en de zijnen dat zij na het mislukte WK sprint volgend seizoen meer op snelheid moeten trai nen, ligt erg voor de hand. Op vallend was de eensgezindheid waarin Bos en Wennemars pleitten voor een lang verblijf in Calgary midden in het seizoen. De schaatsers trainen al jaren in het voorseizoen op 1000 me ter hoogte op het wonderijs van de baan in Canada en zouden daar halverwege het seizoen graag terugkeren. Mueller kan die gedachtegang wel volgen, omdat 'het voor Wotherspoon ook werkt'. „We moeten meer snelheidstrainingen doen op echt heel snel ijs. We kunnen niet stil blijven staan, we zullen moeten terugvechten. Maar het basisconcept zullen we niet veranderen." „In Calgary ontwikkel je in de bochten een druk op je benen die je nergens anders kunt trai nen", voert Bos aan. „Dat is in het voordeel van Wotherspoon. Hij traint het hele jaar in Calga ry en kan met zijn snelheid alle bochten ter wereld aan. Ik maak me sterk voor Calgary, maar sommigen in de ploeg willen dat niet." Wennemars: „Ik zeg al twee jaar dat ik klaar ben met trainen op de baan van Inzeil. Ik wil niets liever dan op snelheid trainen in Calgary." De argumentatie van Bos en Wennemars staat haaks op een theorie die zij een paar dagen eerder hadden ontvouwd. Het tweetal had gezegd dat de baan in Seoel in het nadeel was van Wotherspoon, omdat hij 'het snelle ijs van Calgary gewend is'. Bos en Wennemars zaten er ook naast met het vermoeden dat de Canadese sprinter in de week voor het WK op de trai ningen 'vermoeid' was. „Het is heel moeilijk om aan iemand te zien hoe hij zich voelt", ant woordde wereldkampioen Wo therspoon gisteren met een ver wonderde blik. Leeuwangh is van de drie sprinters het minst enthousiast om twee keer per jaar geduren de zes weken in Calgary te trai nen. Hij denkt dat een accent verschuiving in het zware trai ningsprogramma van Mueller bespreekbaar moet worden ge maakt. „We moeten iets anders, meer op snelheid trainen", al dus Leeuwangh. „Het is iets om met Peter over te praten." Voor Leeuwangh telt het WK- afstanden zwaarder dan het WK-sprint. De wereldrecord houder op de 1500 meter be kende dat hij 'in zijn hoofd' meer met het wereldkampioen schap van volgend weekeinde in Nagano bezig is. Daarin wijkt hij af van Bos en Wennemars, die het WK-sprint als het hoog tepunt van het seizoen be schouwen. Zij omschreven gis teren een wereldtitel in Nagano als een 'troostprijs'. Mueller verwacht dat zijn schaatsers op het WK-afstan- den goed scoren omdat zij 'gre tig' zullen zijn na de teleurstel ling van Seoel. De stayers Gianni Romme en Bob de Jong voegen zich in Ja pan bij de ploeg. Mueller: „Wij hebben genoeg munitie om goed te presteren op. de 1000, 1500, 5000 en 10.000 meter. En reken maar dat iedereen hon gerig zal zijn." PIETER VAN DER VLIET Coach Perry Noordermeer is opgestapt bij rugbyclub The Bassets. Noordermeer wilde niet langer werken met spelers die zonder opgaaf van re den wegblijven van trai ningen en afzeggen voor wedstrijden. Tot het einde van het seizoen neemt Marco van der Heiden de technische leiding op zich bij de Sas- senheimse club, die strijdt tegen degradatie uit de ereklasse. De crisis is compleet bij de club, die ook overhoop ligt met de rugbybond. The Bassets besloot gister middag uit protest niet af te reizen naar Roosendaal voor de confrontatie met de Commando's. De Sas- senheimers zijn boos dat de bond geen maatregelen heeft genomen tegen As- crum, de tegenstander van twee weken geleden. Ascrum kwam volgens bestuurslid Rob Koeiewijn van The Bassets zes spe- lerskaarten tekort. De wedstrijd werd wel gespeeld, de scheidsrech ter meldde op het formu lier dat er kaarten ontbra ken en volgens de regels van de bond verliest een club de wedstrijd als zij niet in staat is om alle kaarten te laten zien. Die extra punten kun nen The Bassets in de ere klasse houden. „Wij verwachten dat de bond de eigen regels na leeft. Ik heb de volgende dag met wedstrijdleider Alex van Timmeren con tact gehad en die was blij dat er eindelijk een club was die dit voorval aan de kaak stelde. Tot onze ver bazing kregen wij een paar dagen later de schrif telijke mededeling dat ons protest niet in behande ling was genomen omdat het een dag te laat binnen was", aldus een boze Koe iewijn. Volgens Koeiewijn riekt de hele situatie naar 'vuil spel', omdat het clubhuis van Ascrum vlakbij het bondsbureau staat en om dat de coach van de club ook assistent-bondscoach is. The Bassets wil juridi sche stappen nemen te gen de bond. Leiderdorper wint alternatieve afmattingsslag KUOPIO ANP vooral aan de rol van de uitge kookt spelende Floor van Duyn. „Hij liep altijd net tussen Vin cent Bon en John van der Meer in. Daardoor hield Floor twee spelers bezig. Het is een ABC- tje dat je dan een mannetje te- kortkomt." Pas nadat Van Zwam in de 40ste minuut de onopvallende Björn Raven had gewisseld voor Pieter Slootweg kregen de Katwijkers meer vat op het middenveld. Bovendien kwam er met Karim Hajji meer dreiging op de rechterflank. De stand was op het moment van de wissel al 0-1 in het voor deel van Katwijk. Halverwege de eerste helft brak gelegen- heidsspits Peter van Duyn met een soloactie door in het hart van de Sassenheimse defensie. Hij leek te gaan scoren, maar Bloemheuvel kon net nog het schot blokkeren. De hoekschop veranderde van troost- in hoofdprijs door een slimme ac tie van Marco de Ridder, die bij de tweede paal Peter van Duyn vrij zag staan: 0-1. Na die goal vond Ter Leede n<?g wel de rust om door te gaan met het vertrouwde spel, maar het ging niet meer zo soe pel als daarvoor. Het Katwijkse doelpunt en de eigen missers hadden volgens Lagendijk een te zware wissel getrokken op de ploeg. „Er sloop angst in het team", zei de succestrainer, die weigerde aan te nemen dat on ervarenheid met topduels enige invloed had gehad. „Als dat zo is, dan speel je niet zo goed als in het eerste-half uur. We ver staan de kunst om kansen te creëren, de moeilijkheid is om ze af te maken. In andere duels vliegen er zo drie of vier in. We moeten er verder niet zo dra matisch over doen. Katwijk loerde op de tegenaanval en dat hebben ze goed uitgespeeld." In de tweede helft kreeg Vin cent Bon twee uitgelezen mo gelijkheden om de wedstrijd snel te beslissen. De ene, een stiftbal, ging net over, de ande re, een schuiver, werd gepakt door Thomas Waasdorp. De twee vrije kopkansen voor het steeds moeizamer voetballende Ter Leede (De Louw en Hicham Rbii) leverden vlak daarna ook geen doelpunt op. Gescoord werd er pas weer in de slotfase. Allereerst door Danny Guyt, die vier minuten voor tijd op aangeven van de onbevangen spelende wisselspeler Alex Re del een ijzersterk optreden be kroonde met de 0-2. Vlak daar na gaf Floor van Duyn de thuis club wat hoop door het straf schopgebied in te vliegen en met al zijn routine op zoek te gaan naar een uitgestoken been, dat toevallig van John van der Meer was. De scheidsrech ter was coulant voor de Vener, die niet met een (tweede) gele kaart werd bestraft. De Louw leek met de koel benutte straf schop nog een hete slotfase in te leiden, maar verder dan een te simpele vrije trap van Dennis Kramer kwam Ter Leede niet. Ter Leede: Waasdorp: Geijsman, Bloemheuvel. Van Zeist, Honsbeek; Kramer, De Louw, Van Duyn; Beltman (65. Van Harskamp), Campfens, Rbii Katwijk: Hugo van Duyn; Heijmans (89. Kwestro), Van der Meer, Robbers, Van der Plas; Hajji (72.Redel), Bon, Guyt; Raven (40. Slootweg). Peter van Duyn, De Ridder. De rietkragen van het Kalavesiemeer lagen be zaaid met slachtoffers. Ontelbare scheuren maakten van de Finse Alternatieve Elfsteden tocht een grote struikelpartij. Knieën, ellebogen en ribben hadden het zwaar te verduren. Boven dien werd het geweeklaag van de schaatsers aan gewakkerd door de felle vrieskou. Uitgerekend Leiderdorper Ruud Borst, met z'n 2,01 meter de langste man van het peloton, kwam ongeschonden uit de strijd. Hij 'wiekte en klauterde' naar zijn tweede zege in een wedstrijd over tweehonderd kilometer, maar gaf toe dat hij meermalen had overwogen af te stappen. Borst versloeg in de eindsprint Rob van Meggelen, de enige die zijn demarrage kon volgen. De winnaar liet een tijd van 5 uur 54 minuten en 56 seconden noteren. Hotze Zandstra werd derde. Zo'n honderd schaatsers, onder wie 26 A-rij- ders, waagden zich aan de barre tocht. De tem peratuur kwam heel lang niet boven de min 20. „Vreselijk was het. Mijn onderlichaam voelde he lemaal onderkoeld aan. Ik houd van extreme din gen, maar dit ging me te ver", zei Van Meggelen, die over drie weken in Nepal met een expeditie de top van een berg van 8000 meter hoopt te ha len. De overlevingstocht in het Finse Poolland schap leverde vele verliezers op. Lissenberg, Win ters, Rozendaal, Lankhaar, Henri Ruitenberg, Kramer, Pieterse en Huitema vielen door materi- aalpech of blessures uit. „Dit zijn niet omstan digheden waar ik van droom", kreunde Huitema. Toen hij na kilometers vallen en opstaan voor de tiende keer keihard op het ijs smakte, was het voor Huitema voorbij. Met een stel gekneusde ribben zwaaide hij de zeventien overblijvers in de kopgroep noodgedwongen na. „Ik zat even niet op te letten en toen trapte ik in zo'n vuile rot- scheur. Ik voel me nu zo miserabel, alsof ik onder een trein heb gelegen. Op het moment dat Huitema naar de ver warmde tent strompelde, viel na ongeveer hon derd kilometer koers de beslissing. Borst en Van Meggelen ontsnapten en werden niet meer ach terhaald. De voorsprong op de jachtgroep van veertien man varieerde tussen de één en twee minuten. Arjen Schreuder, eind januari winnaar van de Oostenrijkse Alternatieve Elfstedentocht, raakte in de achtervolging uitgeput. „Het vloei bare voedsel in mijn bidon bevroor. Ik dacht on derweg: waar ben je toch in hemelsnaam mee bezig. Ik kon de ene voet niet meer voor de ande re krijgen." Het excuus van Schreuder werd door Zandstra als 'zeer zwak' afgedaan. De eigenzinnige, bere sterke Fries had voor de race maar liefst zeven tien 'stukken brood' opgegeten. Zonder verder maar enig voedsel aangereikt te krijgen, maakte hij de laatste dertig kilometer in zijn eentje jacht op de twee vluchters. „Ik werd doodziek van al die mensen die bij me in het groepje schaatsten. Niemand wilde kopwerk verrichten. Ik zei tegen jongens als Heideman, Van Benthem en Peter de Vries: aju, ik ga voor de derde plek rijden." Even zag het er naar uit dat het natuurmens de vluchters zelfs zou achterhalen. Maar Zandstra, net hersteld van een longontsteking, slaagde niet in zijn missie. „Vond ik ook niet erg. Een derde plaats is me net zo veel waard als de echte hoofd prijs. Ik schaats namelijk voor mijn plezier", zei hij 'koud' over de finish. Een uur later was er bij Zandstra geen sprake meer van opgewektheid. Met bevroren tenen, handen en buik moest hij zich bij de dokter mel den. „Ik voel me nu een kleine man. Ik wil mijn tenen nog niet ter beschikking stellen van het schaatsmuseum in Hindeloopen. Daar staan er al een paar op sterk water. Vreselijk lijkt me dat." Behalve Zandstra kampten nog tien schaatsers met bevriezingsverschijnselen. Arnold Gaasen beek werd zelfs met twee bevroren voeten in het ziekenhuis opgenomen. Volgens artsen houdt hij er geen blijvend letsel aan over. Ruud Borst kwam zonder enig blessureleed uit de strijd. Slechts één keer was hij gevallen. „On begrijpelijk. Ik was heel erg vermoeid. Juist dan val je vaak. Onderweg heb ik scheel gezien van ellende. Ik wilde zelfs afstappen. Voor de finale heb ik me weer op kunnen laden. Van Meggelen deed het meeste kopwerk. In de eindsprint kon ik hem makkelijk hebben. Misschien was dat wel niet helemaal eerlijk, maar ik ga me natuurlijk niet tijdens de sprint inhouden om een ander de zege te gunnen", aldus Borst. Katwijkers Vincent Bon (links) en Peter van Duyn proberen scheidsrechter Van de Roest ervan te overtuigen dat Ter Leede geen strafschop verdient foto kees van hoogdalem

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19