De spookziekte RSI: ongrijpbaar en eng tegelijk Hoe kun je positief leven met kanker? Gezondheid Gevaarlijk of niet? Sport en borstkanker MAANDAG 28 FEBRUARI 2000 REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-515026 Een Arnhemse zwerver wordt door de politie onder koeld aangetroffen op straat, nadat hij een paar dagen ervoor door medewerkers van een ziekenhuis met een brandspuit naar buiten werd gewerkt. Hij overlijdt een paar dagen later. Een Amsterdamse zwerver wordt hardhandig door de politie op straat gezet en overlijdt later aan de gevolgen van zijn verwondingen. Een man in de Kanaalstraat in Amsterdam gooit in razernij zijn spullen naar buiten, wordt door de politie overmees terd met traangas en overlijdt aan de gevolgen van de ze interventie. Er wordt in de media de laatste tijd steeds vaker mel ding gemaakt van dit soort gebeurtenissen, die met el kaar gemeen schijnen te hebben dat de hulpverlening faalde en de politie opgezadeld werd met de proble men van dit falen. Een van de oorzaken die voor het falen van de hulpverlening wordt genoemd, is de Wet bijzondere opnemingen in psychiatrische ziekenhui zen (BOPZ), die in 1994 in werking is getreden en de krankzinnigenwet van 1884 verving. De BOPZ regelt de gedwongen opnemingen - dus met een rechterlijke machtiging (RM) of inbewaringstelling (IBS) - van pati ënten die door een psychiatrische stoornis een gevaar zijn voor zichzelf en/of voor anderen en de openbare orde. Een patiënt mag sinds de in voering van de BOPZ alleen maar gedwongen opgenomen worden, indien hij lijdt aan een psychiatrische stoornis, daar mee samenhangend gevaar veroorzaakt én als dit ge vaar niet op een andere manier weg genomen kan worden. Ik zal een voorbeeld geven. Een vrouw krijgt een psy chose een paar weken nadat zij bevallen is, een zoge noemde kraambedpsychose. De vrouw is bijzonder angstig, voelt zich belaagd door de duivel en dreigt, om haar angsten te bezweren en de duivel mild te stemmen, haar kindje van drie weken te offeren door het onder te dompelen in een gloeiend heet bad. Dit gevaar kan worden weggenomen door de baby bij de moeder weg te halen en onder te brengen bij de groot ouders. De vrouw weigert behandeling en kan niet te gen haar zin worden opgenomen, want het gevaar voor de baby is immers geweken. Door deze handel wijze is de wet op de juiste wijze uitgevoerd. Maar de vraag is of de vrouw uit dit voorbeeld baat heeft bij de strikte toepassing van de wet. De introductie van het begrip gevaar is één van de be langrijkste verschillen tussen de krankzinnigenwet (KZ-wet) en de BOPZ: er is een overstap gemaakt van het zogenoemde bestwilcriterium naar het gevaarscri terium. Het probleem in dagelijkse psychiatrische praktijk is dat de grootte en de dreiging van het gevaar moeilijk te schatten zijn. Wat is gevaar? De wet geeft zelf geen nadere omschrijving van het begrip gevaar. Wel dat het ernstig moet zijn en het gevreesde gevolg, als het optreedt, in aanzienlijke mate schadelijk. Maar wanneer is wat onder welke omstandigheden gevaar lijk? Psychiaters en rechters zijn evenmin als andere men sen in staat gevaar goed te voorspellen. Van een aantal zaken weet iedereen dat het gevaarlijk is: met 110 door een woonerf rijden, van 10 hoog naar beneden sprin gen, vuile injectienaalden en spuiten gebruiken. Het voorspellen van dat soort gevaar is niet moeilijk. In alle andere gevallen is het ingewikkelder. Toch komt het in de spoedeisende psychiatrie vaak voor dat een hulp verlener een uitspraak moet doen over het gevaar dat een nog onbekend iemand zal gaan veroorzaken. Zijn er tekenen die wijzen op naderend gevaar? Sommige ziektebeelden hebben een voorspellende waarde. Zo weten wij dat zeer achterdochtige cocaïnegebruikers gevaarlijker zijn dan mensen die niet paranoïde zijn. En wij weten op grond van statistische gegevens ook dat de kans op herhaling bij een pati ent, die al eerder een suïcidepoging deed, groter is. Maar veel meer weten wij niet. Hoe groot is het gevaar dat het slecht afloopt met de vrouw met de kraambedpsychose? Wordt ver- volgd. WOUTER VAN EWIJK Vrouwen die aan sport hebben gedaan lopen 30 procent min der kans op borstkanker verge leken met vrouwen die nooit aan sport hebben gedaan. Dit blijkt uit onderzoek van het Ne derlands Kanker Instituut/Antoni van Leeuwen hoekziekenhuis. Het geldt met name voor slanke vrouwen. De leeftijd waarop de vrouwen hebben gesport doet er niet veel toe. Er werd zowel een ver laagd risico gevonden bij vrou wen die voor hun twintigste hadden gesport als bij vrouwen die pas later met sporten waren begonnen. Voor het onderzoek werden 918 patiënten met borstkanker (20-54 jaar) en even veel vrou wen zonder borstkanker geïn terviewd. De leefgewoonten van elke patiënt werden verge leken met die van een gezonde vrouw van dezelfde leeftijd en woonachtig in dezelfde regio. De controlegroep vormde een willekeurige steekproef uit de bevolking. In de vraaggesprek ken werd informatie verzameld over lichaamsbeweging gedu rende het hele leven. Vrouwen gaven aan gedurende welke pe riode van hun leven zij aan sport hadden gedaan, welke sport dat was en hoe vaak per week zij deze beoefenden. Ook in andere landen is onder zoek naar het effect van li chaamsbeweging op het ont staan van borstkanker uitge voerd. In de meerderheid van de studies is een beschermend effect van lichamelijke activiteit op het risico op borstkanker ge vonden. De studie van het NKI- /AvL, het eerste Nederlandse onderzoek op dit gebied, voegt daar een nieuw bewijs aan toe. Bijzonder aan deze studie is dat de onderzoekers het effect van lichaamsbeweging in verschil lende perioden van het leven hebben bestudeerd. Een gebrek aan lichaamsbewe ging is een risicofactor voor borstkanker die in principe te veranderen is. Voor andere fac toren die met de kans op borst kanker samenhangen, zoals kinderloosheid en het op late leeftijd krijgen van het eerste kind, is dit veel moeilijker. Deskundige: klachten zijn echtmaar oorzaken lopen uiteen Waarom krijgt de een wel RSI en een ander die precies het zelfde werk doet niet? En hoe kan het dat zowel de computer programmeur als de varkens slachter er last van heeft, terwijl ze toch totaal ander werk doen? Bewegingswetenschapper drs. Maleene de Ridder uit Ensche de doet al jarenlang onderzoek naar RSI en begeleidt preven tie- en behandelprogramma's bij grote bedrijven. Haar con clusie: RSI-slachtoffers zijn geen aanstellers en een simpel recept is er niet. Het RSI-spook waart door Ne derland. De muisarm en zijn minder bekende broertjes 'car- paal tunnel syndroom, tension neck syndrome' en 'bursitis' vormen in de ware zin des woords een spookziekte, want ze zijn ongrijpbaar en eng tege lijk. Er is niet één oorzaak, een eenduidige diagnose is niet te stellen en ook de remedie is niet altijd hetzelfde. ,Je kunt een röntgenfoto maken, een ct- scan, de zenuwen doormeten of de arm opensnijden, maar je zult absoluut niets vinden. En toch zijn de klachten echt", stelt RSI-expert Maleene de Ridder uit Enschede. ,,De ernst en frequentie van de klachten worden ingedeeld in fasen, maar ook die grenzen zijn niet wetenschappelijk on derbouwd. Een eerstegraads brandwond kun je makkelijk onderscheiden van een tweede graads verbranding, maar waar bij RSI fase 1 ophoudt en fase 2 begint is zeer subjectief." Niet voor niets noemt De Rid der de repetitive strain injury een 'verzamelnaam voor aspe cifieke klachten aan de boven ste extremiteiten'. In gewoon Nederlands: een onduidelijke pijn aan arm, schouder, nek of pols. Ondanks die vaagheid valt van haar veel te leren over hoe je RSI kunt voorkomen en behan delen. De Ridder, afgestudeerd in de bewegingswetenschap en fysiotherapie, spreekt vanuit een jarenlange ervaring als on derzoeker (bij TNO Arbeid), pu blicist (zij schreef diverse boe ken en voorlichtingsbrochures over de muisarm) en als advi seur van grote organisaties als de Perscombinatie, FNV en de Luisterhulpje Avance heet het luisterhulpje voor mensen met licht gehoor- verlies. Het apparaatje maakt gebruik van volautomatische volumeregeling. Mensen met een beginnend gehoorverlies komen vaak in problemen tij dens vergaderingen, lezingen, recepties en feestjes. De huidi ge hoortoestellen Zijn niet ont wikkeld om lichte gehoorverlie- zen te compenseren: zij sluiten het oor in veel gevallen te veel af De Avance kan snel worden ingedaan, wanneer hij nodig is. Het apparaatje is verkrijgbaar bij de vakhandel in verschillen de maten. Prijs 650 gulden. Meer info: 0313-422688. Een polsbrace kan ondersteuning bieden. Rabobank. Vorig jaar verhuisde zij vanuit Amsterdam naar En schede, waar zij een in RSI ge specialiseerd adviesbureau heeft onder de naam Ergocon sult. De bron van RSI is volgens De Ridder een verstoring van het evenwicht tussen (werkbelas ting en individuele belastbaar heid. Die belasting kan te zwaar worden door een combinatie van repeterende bewegingen en werkdruk. Of de balans door slaat hangt af van de belast baarheid, die bij ieder mens verschillend is: het hangt af van je fysieke en mentale gesteld heid. Niet elk repeterend werk leidt dus tot RSI en niet ieder een die hetzelfde werk doet, valt eraan ten prooi. Volgens De Ridder vallen daar uit twee lessen te leren: een voudige recepten ter voorko ming van de klachten bestaan niet en slachtoffers zijn niet per definitie aanstellers alleen om dat 'de andere collega's toch ook nergens last van hebben'. „Integendeel zelfs", benadrukt ze. „Degenen die lichte pijn of irritatie serieus nemen zullen minder gauw RSI krijgen dan de mensen die zich nergens wat van aantrekken en zonder ge zeur doorwerken." Zij wordt in die opvatting ge steund door FNV Bondgenoten, die op zijn website stelt: 'Bij plichtsgetrouwe, gemotiveerde werkers treden RSI-klachten eerder op dan bij zeurpieten.' De Ridder voegt daaraan toe dat RSI momenteel juist fel toe slaat in de informatietechnolo gie, waar workaholics maar blij ven doorwerken, en in de bouw en de slachterijen, waar nog vaak een macho-achtige cul tuur heerst. „Verder valt het mij op dat RSI veel voorkomt bij de groep dertigers, die meestal zeer ambitieus zijn en van doorwerken houden." De oplossing van RSI zit daar om soms helemaal niet in een ergonomische werkplek, maar in een andere organisatie van het werk. „Het is niet één pot nat en bureaus die dat wel sug gereren moet je niet serieus ne men. Je moet RSI-maatregelen toespitsen op het soort werk en op het soort mensen dat het werk doet. Bij de een ligt het aan de werkplek, bij een ander aan de stress." De RSI zit daarom niet alleen in de pols, maar evenzeer tussen de oren. De Ridder: „Natuurlijk moet een werkgever zorgen voor een ergonomische werk plek, afwisseling in het werk en een aanvaardbare werkdruk, maar al die maatregelen zullen weinig uithalen als mensen er zelf niet in geloven. Methodes die beloven dat RSI binnen zo veel tijd is op te lossen, schet sen een eenzijdig beeld. Je kunt inderdaad preventieve maatre gelen nemen, maar de werkne mers moeten zich ook zelf ver antwoordelijk voelen voor hun gezondheid. Anders biedt een aangepaste werkplek alleen maar schijnzekerheid." De Ridder legt zoveel nadruk op dat eigen belang, omdat RSI 'wel even wat anders is dan een gebroken been. Dat geneest na zes weken, maar hoe langer je last hebt van RSI-achtige klach ten, hoe groter de kans wordt om arbeidsongeschikt te wor den en des te ideiner de kans om weer aan de slag te raken. Je kunt wel claims indienen - de werkgever heeft sinds kort een wettelijke zorgplicht voor zijn personeel - maar er is tot nu toe nog geen enkele claim gehono reerd. Als de werkgever kan aantonen dat hij wel degelijk preventieve maatregelen heeft genomen, blijf je nergens. En dan is het sociale vangnet niet meer zo groot als vroeger. Bij de WAO-keuring worden aspeci fieke klachten bovendien min der gauw toegekend.' In de projecten die De Ridder uitvoerde bij de Perscombinatie en Rabobank heeft ze veel ge daan aan het bevorderen van zelfwerkzaamheid in de organi satie. „Het moet niet zo zijn dat ik als deskundige even kom ver tellen wat er moet gebeuren. Werkgever en werknemer moe ten het als vanzelfsprekend be schouwen rekening te houden met RSI." Zijn voor de werknemers de ei gen gezondheid en financiële situatie prikkels genoeg om RSI te voorkomen, voor de werkge ver telt volgens De Ridder uit eindelijk maar één ding: geld. De kosten van RSI worden in middels al goed zichtbaar door dat de muisarm en aanverwan te klachten hard op weg zijn verzuimreden nummer één te worden. En dat verzuim voelt de baas direct in zijn porte monnee. Hetzelfde geldt voor WAO-risico en het dreigende gevaar van claims. Maar wat nog meer zal aanspreken is dat een anti-RSI-beleid de produc tiviteit bevordert. „Wie iets aan RSI doet, maakt duidelijk dat werknemers niet zomaar poppetjes zijn die pro- Drie fasen RSI ductie moeten draaien. Het lei ke van een goed RSI-beleid is dat je het werk voor de mensei afwisselender en aantrekkelij ker maakt en voor het bedrijf productiever. RSI bestrijdt je onder meer met pauzes. leden sporter weet dat het effect van trainen in die herstelfase zit. Werkgevers hebben juist de laatste jaren al die natuurlijke pauzes weggesneden om de productiviteit nog verder op te voeren. Dat is niet zo slim, war een pauze heeft een belangrijk herstelfunctie." De Ridder beseft dat RSI deels een media-hype is en daarom ook onheuse klachten zal uit lokken. „Maar die zijn er meestal makkelijk uit te halen, want je kunt de klachten wel degelijk testen en al dan niet herleiden tot RSI." Dat de ziek te binnen een paar jaar verle den tijd zal zijn door de komst van spraakherkenning, gelooft zij niet. „Er zal altijd repeterei werk blijven. Spraakherkennin duurt nog jaren en zal maar be perkt toepasbaar zijn. En dan nog: je zult het altijd handmal moeten corrigeren. RSI-klachten worden meestal ingedeeld in drie fasen. Ge adviseerd wordt al in de eerste fase contact op te nemen met huis- of bedrijfsarts. Fase 1. Pijn tijdens het werk, lokale vermoeidheid, kramp, tintelingen, doof gevoel. De klachten verdwijnen na enige rust. Fase 2. Ook pijn na het werk, irritatie, prikkelingen, slapheid, krachtverlies. De klachten verdwijnen niet na avond- of weekendrust. Fase 3. Zwelling, drukpijn, chronische pijn, functiever lies, veranderingen van huidskleur en temperatuur, doof, tintelend gevoel. Aanhoudende, niet meer verdwij nende klachten en pijn, zowel tijdens het werk als in het weekend. Volgende week dinsdag is uitgeroepen tot 'International RSI Awareness Day'. In vele landen wordt op de 29e febru ari aandacht besteed aan de oprukkende muisarm. Het heet bewustwordingsdag, omdat er nog veel onkunde en onbegrip heerst over de beroepsziekte van de toekomst. Vinden ook de werknemers die eraan tep prooi zijn gevallen. PUZZEL Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Licht breekbaar; 4. zuigdop; 7 de oudere; 9. gekuifde vogel; 11. kurk; 12. familielidr 13. hardhorend; 15. durf; 16. soort hert; 18. vrouwelijk roofdier; 19. maand v.h. jaar; 20. kunststukje; 22. dun vel; 25. goudland; 27. luizenei; 28. oorhanger; 29. vinnig; 31. zouteloos; 32. rondwaren; 34. ontplofbaar mengsel; 35. naaigerei Verticaal: 1. Lichtgekleurd bier; 2. woud; 3. vlek; 4. zuig- of perstoestel; 5. Europeaan; 6. uit naam van; 8. handvatsel; 10. staatkundig; 12. baat; 14. supporter; 15. bloeimaand; 17. borrel; 18. huidopzetting; 20. droevig; 21. deel v.e. etmaal; 23. laag; 24. kuststrook; 26. rijtuig; 29. vaartuig; 20. teken; 32. puntig staafje; 33. grappenmaker. 'Met kanker kun je leven' is de titel van een cd-rom die vorige week tijdens een televisiepro gramma van'Ivo Niehe werd gepresenteerd. De cd-rom, waarvan 50.000 exemplaren zijn gemaakt, wordt gratis be schikbaar gesteld aan alle kan kerpatiënten in ons land. De cd-rom wil hen leren hoe ze de kwaliteit van hun leven kunnen verbeteren. De productie van de cd-rom is een initiatief van Tjerk Huppes, hoogleraar in 'de maatschappe lijke gevolgen van de informa tietechnologie' aan de econo mische faculteit van de Gro ningse universiteit. Hij vocht actief tegen zijn eigen kanker. De zoektocht naar een manier om met de ziekte om te gaan, leerde hem dat het leven ook na de diagnose kanker de moeite waard kan zijn. Zijn ervaringen, die van zijn collega Rob Wes- dorp, een Amsterdamse onco logisch chirurg, en van anderen zijn op een indringende manier verwerkt op de cd-rom. Ruim vier en een halfjaar gele den kreeg Tjerk Huppes te ho ren dat hij kanker had, een agressieve vorm die onherroe pelijk tot de dood zou leiden. De diagnose zette zijn leven op de kop. Hij ervoer de ontredde ring, de angst voor pijn en de dood, en het verdriet om af scheid te moeten nemen die al le kankerpatiënten na zo'n dia gnose ervaren. Huppes legde zich niet neer bij de medische statistieken en keek verder dan alleen medi sche literatuur. Samen met zijn echtgenote verslond hij boeken van en over mensen die kanker overwonnen. „Voor ons begon een nieuw tijdperk. Er was ken- Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1Polstasje; 8. Apo; 9. aar; 10. timen; 13. as; 14. rot; 15. au; 17. tiran; 19. soos; 20. goot; 21. titel; 23. fa; 24. nor; 25. en; 26. beven; 28. ono; 30. ode; 33. maatregel. VERTICAAL: 1. Pa; 2. op; 3. lot; 4. Timor; 5. San; 6. ja; 7. er; 11. irisine; 12. etagere; 13. alsof; 16. uiten; 17. tot; 18. nol; 22. tover; 26. boa; 27. nog; 28. om; 29. na; 31 de; 32. el. Hoogleraar en kanker-patiënt Tjerk Huppes legde zich niet neer bij de statistieken en keek verder dan alleen medische literatuur. „Ook met kanker is het leven de moeite waard." foto cpd nelijk zoveel meer mogelijk We deden samen ontspanningsoe feningen, visualisaties, verzon nen onze eigen geleide fanta sieën, en begonnen te medite ren. Persoonlijke ervaringen, nog geen feiten. Wel het intuï tieve gevoel dat het kon, dat je als kankerpatiënt wel degelijk het verloop van je kanker kan beïnvloeden." De zoektocht bracht hem in contact met zijn collega-hoog leraar Rob Wesdorp, oncolo gisch chirurg in het VU-zieken- huis in Amsterdam. Wesdorp, al acht jaar kankerpatiënt, had zich evenmin bij een doodvon nis-op-termijn neergelegd en een eigen weg gevonden. Zo niet naar herstel, dan toch in elk geval naar verlenging van zijn leven. Samen richtten zij de stichting Assagioli op, genoemd naar de in 1974 overleden grondlegger van de psychosynthese. Dat is een richting binnen de psycho therapie die aandacht vraagt voor de mogelijkheden tot zelf verwerkelijking en zelfheling van de mens. Die stichting, met natuurlijk Huppes en Wesdorp als leidende figuren, wist deu ren te openen die anderen niet weten te vinden, laat staan te openen. Via Henk Schildkamp, directeur van ziektekostenkostenverzeke- raar Geové RZG, wisten zij tien grote zorgverzekeraars in ons land zover te krijgen dat deze de productie van de cd-rom fi nancierden. Van Renée Otter, directeur van het Integraal Kan kercentrum Noord-Nederland, verwierf hij de steun om de cd- rom onder de aandacht te brengen van alle hulp-en zorg verleners die zich met kanker in ons land bezig houden. Huppes en Wesdorp laegen bovendien steun van grootgrondbezitter Jan de Boer in Haren, die zijn acht hectare grote landgoed De Vijverberg beschikbaar stelde voor kankerpatiënten. De stichting laat op het land goed een psycho-oncologisch therapiecentrum bouwen, dat door De Boer wordt gefinan cierd. In het gebouw komen verschillende ruimten voor groeps- en individuele thera pieën. In juni wordt Het Behou den Huys, zoals het centrum gaat heten, in gebruik geno men. Het centrum is bedoeld voor kankerpatiënten die behoefte voelen om hun ervaringen uit te wisselen. Huppes is sinds 1 januari van dit jaar door de Rijksuniversiteit Groningen ge detacheerd bij Het Behouden Huys en kan daardoor optreden als directeur, supervisor van wetenschappelijk onderzoek en programmaleider. Instellingen als het Vicky Brownhuis in Den Bosch, het Toon Hermanshuis in Limburg, het Helen Dow- ninginstuut in Utrecht en het Taborhuis in Nijmegen, die zich met de begeleiding van kankerpatiënten bezighouden, hebben inmiddels besloten de cd-rom te gaan gebruiken. „De cd-rom is een heel bijzon der project dat mensen de gele genheid geeft de kanker niet weg te stoppen, maar een plaats in hun leven te geven", zegt Geové RZG-directeur Henk Schildkamp. „Het is eigenlijk heel gek dat er in de medische wereld, waar miljarden om gaan, zo weinig aandacht is voor kanker en de invloed van de psyche daarop. Natuurlijk kun je niet alle kankers over winnen, je kunt ook de dood niet overwinnen. Maar de psy che kan wel een enorme in- t lijk uj a i de vloed uitoefenen op je lichaan en hoe je je voelt. Je genetisch( i aanleg kun je niet ontlopen, maar als je leert om te genietei en je gelukkig te voelen, word j wel vitaler." Schildkamp noemt de manier waarop Huppes en Wesdorp deze aspecten onder de aan dacht brengen 'baanbrekend'. „Ik ben benieuwd hoe de med sche wereld hierop reageert. Daar worden deze gedachten toch vaak als zijnde alternatie] weggemoffeld. Het is eigenlijk schandalig dat er zo weinig over wordt gesproken. Het wel een taboe." Wat Schildkamp betreft kan cd-rom ook voor anderen dan kankerpatiënten en hun naas ten iets betekenen. „Hij con fronteert iedereen met levens vragen. Hoe je in deze tijd van consumeren en materialisme i het leven staat. Of je daar ziek van kunt worden en of je niet verleerd bent om te genieten van simpele dingen. Zo bezien past de cd-rom precies in dit tijdsgewricht, waar mensen zich deze vragen weer nadruk kelijker gaan stellen." Kun je zelf iets aan je kanker doen? Tjerk Huppes gelooft va wel. Hij noemt het werk van di Amerikaanse wetenschapper David Spiegel. „Die toonde 10 15 jaar geleden al aan dat vrou wen met borstkanker die psy- cho-sociale begeleiding kregei na de diagnose twee keer zo lang leefden als een controle groep die de begeleiding niet kreeg." Huppes hoopt dan ooi j dat deze vorm van begeleiding meer ingang zal vinden in de traditionele zorg in ons land. /S Z rt/j zé&r Tjzotf# tootu 'Jfc TW6/& NI nd ikt. I pre mar de /rkij :ftTL ïavo: leur ,00 I 20 1 40 I oo 45 1 00 I 30 1 45 I -00 1

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16