Fusie GGD's biedt grote voordeleif Duin Bollenstreek Babyfaaten vieren jubileum skeelerend Katwijk dringt aan op snelle aanleg van Rijksweg 11-west Rabobank-vestiging in Lissese Vivaldistraat gaat dicl Reindert en Rina van Delft zestig jaar getrouw Neem een proefabonnement, BEL 071^5128030 WEKEN VOOR/41,00 MAANDAG 28 FEBRUARI 2000 Dronken chauffeur betrapt noordwijkerhout» De politie heeft vanmorgen een 24-jarige Voorhoutse automobilist van de weg gehaald. Hij reed slinge rend en te snel over de Victoriberg in Noordwijkerhout. Op het bureau wees de blaastest uit de man te veel had gedronken. Zijn alcoholgehalte was bijna twee keer zo hoog als wettelijk toege staan. De Voorhouter kreeg een rijverbod van drie uur. Mishandeling op Grent in Noordwijk noordwuk Op De Grent in Noordwijk is gisteren een 27-jarige Noordwijkerhouter mishandeld. Een onbekende heeft de man in het gezicht geslagen. Het slachtoffer is met kaakletsel overge bracht naar het LUMC. De aanleiding van de mishandeling was niet bij de politie bekend. Kop-staart-botsingen in Voorhout voorhout Op de Leidsevaart in Voorhout is gistermiddag een aantal auto's op elkaar gebotst. Een 53-jarige Oegstgeestenaar wilde uitwijken voor een overstekende eend en lette daardoor minder op het verkeer. Hij merkte de file voor hem niet op en reed tegen de auto van een 53-jarige Noordwijker. Die knalde weer op de auto voor hem en die op zijn beurt weer op de auto daarvoor. Een 27-jarige automobiliste uit Leiderdorp en haar mede-inzittende liepen nek- en rugletsel op en zijn overge bracht naar het LUMC. Parkeercontrole in Sassenheim sassenheim De politie heeft in het winkelcentrum van Sassen heim een parkeercontrole gehouden. Er zijn twintig bekeurin gen uitgeschreven. Twaalf bonnen omdat automobilisten geen parkeerschijf in de auto hadden neergelegd. Vijf omdat de par- keerschijven niet goed werden gebruikt en drie omdat de auto fout stond geparkeerd. Dronken bestuurder houdt geen rechts noordwijk» Een 41-jarige automobilist uit Sassenheim heeft za terdag een botsing veroorzaakt op de Beeklaan in Noordwijk. Hij hield niet helemaal rechts, omdat hij te veel gedronken had. Daardoor kwam hij in botsing met een tegemoetkomende, 20- jarige automobiliste uit Noordwijk. Het alcoholgehalte van de Sassenheimer bleek bijna vier keer hoger dan toegestaan. Zijn rijbewijs is ingenomen. Ontspanning tijdens zorg voor zieken LissE/noordwukOm de zorg voor een zieke of gehandicapte lang vol te kunnen houden, is het belangrijk om af en toe te ontspannen. Maar hoe moet dat, als je het gevoel hebt dat je niet weg kan? Over dat thema houdt het Steunpunt Mantelzorg Duin- en Bollenstreek twee bijeenkomsten. De eerste is in Lisse, op 14 maart om 14.00 uur in De Beukenhof. De tweede in Noordwijk, op 8 maart om 20.00 uur in De Wieken. Mantelzor- gers kunnen gratis en zonder zich vooraf op te geven terecht. Voor meer informatie is het Steunpunt op werkdagen 's mid dags bereikbaar op telefoonnummer 071-4093210. Tekenwedstrijd over Koninginnedag noordwuk De Oranjevereniging Noordwijk aan Zee vraagt alle kinderen uit Noordwijk om een tekening te maken over Konin ginnedag. De mooiste tekening (op A4-formaat en voorzien van naam en leeftijd) komt op de voorkant van het Programma boekje 2000 van de Oranjevereniging. De andere tekeningen worden van 20 april tot 6 mei tentoongesteld in de bibliotheek. De tekeningen moeten voor 15 maart worden ingeleverd bij het secretariaat van de Oranjeverniging: Schilpel 15, 2202 VA in Noordwijk. noordwukerhoutDe Babyfaaten be staan 33 jaar en in carnavalsland is dat een jubileum. De jeugdafdeling van de Noordwijkerhoutse carnavalsvereniging De Kaninefaaten vierde dat gistermiddag uitbundig met een pittige skeelerwed strijd. In totaal 47 jongeren lieten zich van hun beste kant zien en 'rolschaatsten' zo wel de hardrij-koers als de hindernisbaan. Prins Millennium en zijn prinses Denise openden het feest door zij aan zij drie rondjes over De Brink te skeeleren. Met onder meer de 'grote' prins Mokum (te vens voorzitter van De Babyfaaten) langs de zijlijn, die zijn pupillen luid aanmoe digde, werd er hard gereden op het par cours. Kaninefaat Nol den Elzen loste tel kens het startschot, hoewel dat soms met veel moeite pas lukte. „Ik ga niet dagelijks om met dit soort apparaten", was zijn ver weer. Voor de vele toeschouwers was er een koek en zopie-tent op De Brink, met gratis erwtensoep en warme chocolade melk. De luid ten gehore gebrachte carna valskrakers zorgden voor de bijpassende sfeer. De jeugd had daar weinig oor voor. Die was vooral geconcentreerd op het rij den van een goede race. De meesten ging het goed af, maar tijdens het hindernispar- cours maakten vooral Jaap van den Burg en Dorus Hogervorst ongewild bijzonder fraaie pirouetten. Beiden hadden echter al zo goed gereden, dat zij ondanks hun bij na-val in de prijzen vielen. Uiteindelijk waren Jennifer Rotteveel, Jim Rotteveel, Ralph Kregting, Jaap van den Burg en Pas cal van Pinksteren de winnaars in hun leeftijdscategorie. Alle nummers één tot en met drie kregen uit handen van prins Millennium en prinses Denise een herin- nerings-standaard uitgereikt. Op de foto slaat prins Mokum de verrichtingen van de skeelende Babyfaaten gade. FOTO TACO VAN DER EB Aanleg rotondi Beeklaan begii na de zomer noordwuk job de kruiff De aanleg van een rotondi de kruising van de Beeklaan Gladiolusstraat en de Jan Gent in Noordwijk begint n zomer. De gemeente bes twee jaar terug al om de sing, waar nogal wat onge ken gebeuren, te verbouwer rotonde. Nu de rotonde oj kruising van Schiestraat Nieuwe Offemweg klaar is, i volgende aan de beurt. De nieuwe rotonde, die meer dan een miljoen kost, in principe ook dit voorjat aangelegd kunnen worden voor de zomer klaar kun zijn. Toch kiest Noordwijk niet voor. Er zouden dan na lijk geen tegenslagen mc zijn en bovendien is het voo voorjaars- en voetbaltoeri geen gezicht, vinden bu meester en wethouders. Picképlein, de Hoofdstraat een stukje van de Abraham Royenstraat zijn dan imn ook al bouwputten. Behalve de aanleg van de tonde vinden ook enkele in pen eromheen plaats. Het f pad aan de noordkant var Beeklaan wordt versmald e daarna alleen nog voor fiet richting zee bedoeld. Het een tweerichtingenfietsi maar dat stamt nog uit de dat er aan de overkant fietspad lag. Naast het versi de fietspad komt een stoe liggen. Die ontbreekt nu. De jan van Gent, nu noj enige straat in het Vinkevelc geen definitieve inrich heeft, krijgt tegelijk met de leg van de rotonde een vijf ter brede rijbaan met aan b zijden fietsstroken. Of de van Gent ook dertigkilomi gebied wordt, is nog onz< De rest van het Vinkeveld De oversteek van de Beek W ter hoogte van de Vinken I staat als gevaarlijk beki maar wordt niet aangepast gemeente denkt dat door nieuwe rotonde de snelNuf van het verkeer op de Beek anf omlaag gaat. Daarmee zou ook de gevaarlijke situaties Sel het verleden behoren. Op de rotonde zelf krii fietsers geen voorrang opp motoriseerd verkeer dat dqAft tonde op wil. ::i Katwijk dringt bij de provincie Zuid-Holland aan op aandacht voor het wegennet in de regio en dan in het bijzonder een snelle aanleg van de Rijksweg 11-west. Aanleiding voor het hernieuwde verzoek is de aan gekondigde planstudie naar de Rijn-Gouwelijn, waarvoor de provincie onlangs van Rijkswa terstaat opdracht voor heeft ge kregen. In een brief van Rijkswater staat wordt de verwachting aangegeven dat aanleg van de railverbinding een groot deel van de verkeersproblemen in de regio oplost. Katwijk vreest dat daardoor de oorspronkelij ke aanbevelingen - aanleg van de Rijn-Gouwelijn verandert niets aan de noodzaak tot aan pak van het wegennet - onder sneeuwen. De gemeente wil snel een re gionaal bereikbaarheidsplan zien, met een integrale aanpak van de verkeersproblematiek, inclusief een studie naar een zuidwestelijke randweg bij Lei den (de zogenaamde Rijksweg 11-west). De provincie heeft een projectbureau Rijn-Gouwe lijn opgericht, dat wordt ge huisvest in Leiden. De wegen- problematiek tussen Leiden en Katwijk wil Zuid-Holland tot ongenoegen van Katwijk apart behandelen. Gezondheidsdiensten in Duin- en Bollenstreek kunnen straks meer voor klanten doen Samenwerking tussen de GGD's van de Duin- en Bollenstreek en Leiden/Alphen levert grote voordelen op. De gezondheidsdiensten, met name die van de Bollenstreek, kunnen door de fusie veel meer voor hun klanten doen. Zo kan de GGD in de kuststreek zich ook gaan richten op de bestrijding van geslachtsziekten en aids. Zuid-Holland Noord (Leiden/Alphen), was al de verwachting. Uit het D&T-rapport blijkt dat voor twintig gulden per inwoner een geza menlijke gezondheidsdienst van de grond getild kan worden. Nu betalen de gemeenten in de Bollenstreek nog tussen de vijftien en de twintig gulden per inwoner. In de regio Leiden-Al- phen zijn de gemeenten 21 gulden bollenstreek/leiden/alphen aan den run peter van egmond en monique witteman Dat blijkt uit een recent opgesteld rap port van accountantsbureau Deloitte Touche (D&T). Het rapport drukt de financiële kant van de voorgenomen fusie in cijfers uit. Want dat er voor deel te halen valt uit de fusie tussen GGD Duin- en Bollenstreek en GGD kwijt. Na de samenvoeging hoeven alle gemeenten nog maar twintig gulden per inwoner te betalen. Voor de Bollenstreek lijkt dat uit te pakken als een financieel nadeel. Maar tegelijk met de fusie gaat het voorzie ningenniveau omhoog: de gezond heidsdienst kan aanmerkelijk meer voor de klanten doen. In de Duin- en Bollenstreek is op dit moment nauwe lijks aandacht voor geslachtsziekten en aidsbestrijding, een gefuseerde GGD kan die taak er wel bij hebben. Leiden/Alphen voelt er zelfs voor ge woon 21 gulden te blijven bijdragen, om ook wat extra's te kunnen doen. Dat door de fusie een veel grotere organisatie ontstaat, is volgens D&T een voordeel op zich. Hoe groter, hoe meer mogelijkheden kennis en exper tise in huis te halen en in huis te hou den. Voor de jeugdgezondheidszorg ontstaat bijvoorbeeld de mogelijkheid een gedragswetenschapper in te scha kelen. Daar komt bij dat het tegen woordig steeds moeilijker wordt per soneel te vinden. Een grote, gefuseer de GGD is een aantrekkelijker werkge ver voor artsen en verpleegkundigen. Er kan bijvoorbeeld een leerwerkplaats voor een arts bij komen. De portefeuillehouder volksgezond heid van het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB), burge- ,N meester Andel van Noordwijkerh>P< is optimistisch over de fusieonderl iuf delingen. „Er zijn nauwelijks perik >n' te verwachten op dat gebied. Waan'ot nu echt om gaat, is de financiering!r' de fusie en wat de nieuwe grote i in de toekomst moet gaan kosten." ijc Het SDB houdt op 8 maart eer yr formatiebijeenkomst in Katwijk de leden van het algemeen bestuut betrokken ambtenaren, de portefi?11 lehouders en geïnteresseerde gemi «k teraadsleden. Daarna kunnen wat v del betreft de échte onderhandel» om tot overeenstemming te koi >e^ beginnen. Veel aanloop op emigratiebeurs noordwukerhout» Voormalig Elfstedentochtwin naar en boer Evert van Ben- them gaat Nederland verruilen voor een nieuw leven in Cana da. Zijn vertrek stond centraal bij de stand van KHZ Interna tionale Verhuizers uit Alphen aan den Rijn op de Expat-beurs die afgelopen weekeinde werd gehouden in Leeuwenhorst in Noordwijkerhout. Zelfs de stempelpost van Hindeloopen en de schaatsen van Van Ben- them waren meegenomen door het bedrijf, dat Van Benthem begin maart gaat verhuizen. Van Benthem was zelf niet aanwezig. Wel stond hij levens groot naast de KHZ-stand, maar dan in de vorm van een pop. Manager P. Brinkhof meldde bezoekers van zijn stand dat zo'n verhuizing een hele voorgeschiedenis kent. ,,ln augustus heeft de schaatser al zijn koeien verkocht. Zijn spul len zijn al lange tijd onderweg, terwijl hij zelf volgende week pas afscheid neemt. In het Frie se Schaatsmuseum gebeurt dat." KHZ richt zich speciaal op het internationaal verhuizen van boeren. Volgens de laatste landelijke statistieken verlaat één op de vijf boeren Neder- Het kantoor van de Rabobank aan de Vival distraat in Lisse gaat 1 juni dicht. Volgens directeur A., Smakman komt dat omdat steeds meer mensen 'op afstand gaan ban kieren'. „Ik denk dan ook dat het voor veel mensen geen verrassing is dat dit bijkan toor wordt gesloten. Dagelijks zien we dat de twee medewerkers nauwelijks kashan delingen verrichten. Daarom gaan we alle bankzaken voortaan in het hoofdkantoor aan de Nassaustraat concentreren. Alleen de geldautomaat blijft op de huidige plaats gehandhaafd." Smakman geeft toe dat met name oudere mensen door de nieuwe situatie nu anders geld moeten opnemen. „Natuurlijk zijn er nog steeds mensen die contant geld bij de balie opnemen. Maar die kunnen dat straks ook doen via de geldautomaat. Daa richten we ons erop die mensen te begi den, zodat het pinnen straks ook voor gesneden koek is." Smakman weet nog niet wat er met /c gebouw gaat gebeuren. „Het pand wterd verkocht of verhuurd. Daarover is nog !iek beslissing genomen. Maar in ieder gjPrc geldt de voorwaarde dat de geldautor 1 blijft." De Expat-beurs in Noordwijkerhout werd druk bezocht. Veel belangstelling was ervoor het wonen en wer ken in Australië, het land van de kangoeroes. land. Behalve voor het verhui- wel mensen die nog prille plan zen van de eigendommen van nen hebben om te emigreren, emigranten, was er op de beurs als voor hen die op redelijk kor- ook veel aandacht voor de reis te termijn Nederland verlaten, van kinderen en huisdieren en Bezoekers konden bergen aan voor het verblijf in 'dat andere informatie mee naar huis ne land', waar ter wereld dan ook. men en velen deden dat gretig. De jaarlijkse Expat 2000- Ook voor minder serieuze za- beurs werd gehouden voor zo- ken was tijd op de Expat. Zo FOTO ERIC TAAL had Move4You! een dartwed strijd uitgeschreven met de we reldkaart als bord. Wie de pijl tjes het beste gooide, kon een briefje van honderd gulden ver dienen of een etentje in een in ternationaal restaurant. Ter verdere voorbereiding op de komende reis. Reindert van Delft en Rina van Delft-Haasnoot (beiden 84) vierden dit weekeinde hun dia manten bruiloft. Zondag 27 fe bruari was het zestig jaar gele den dat de telg uit de tuinders familie en 'zijn' kruidenwinkel meisje elkaar het ja-woord ga ven. Hun huwelijk viel in een tijd van huizenkrapte en een drei gende oorlog. Na lang wachten konden ze 'plotsling' een huis kiijgen in de Varkevisserstraat. Bovendien had Reindert van Delft kort daarvoor een oproep voor militaire dienst ontvangen, en dat leverde zes of zeven gul den meer op als getrouwd man - hetgeen hun huwelijk alleen maar bespoedigde. Van Delft was in die tijd ver- Het diamanten echtpaar Van Delft. tegenwoordiger bij een zaad- handel in Ter Aar. Het beroep van vertegenwoordiger zou hij nog jaren vervullen - aanvanke- FOTO TACO VAN DER EB lijk in de zaadhandel, maar la ter in de haringhandel van zijn schoonvader en vervolgens bij een Scheveningse rederij. De laatste jaren voor zijn pens vo was hij bedrijfsleider bij ee erenhandel. Drie zonen kreeg het paar. Maar behalve het 1 met drie kinderen, herbees hun huis nog veel meer kostgangers. Eenmaal nan ,la na van Delft op verzoek van na Katwijkse hoofdonderwijze zorg op zich voor een onde zer die wel in het vissers^" werkte, maar er nog geen ning had. De roep over gastvrijheid snelde voor uit. Onderwijzers, families Indië en ander volk zoch ve vond in de loop der jaren derdak in huize Van Delft. Zaterdag heeft het paai'11 zestig jaar huwelijks trouw Jai vierd. Burgemeester Van V "F we bezocht het bruidspaai J16 ere van dit heugelijke feit.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14