Massaal protest tegen rioolbassin 'Elke verandering in het gedrag is winst' Bewoners protesteren tegen afsluiting Kom van Aaiweg Regio V VB: verhuis vissen uit Voorschotense vijver Matthiaskerk in ban van carnaval Pleidooi voor afstoten 't Groot Proffijt BAANDAG 28 FEBRUARI 2000 Spreekuur Timmers vervalt oegstgeest Het tweewekelijkse spreekuur van burgemeester Timmers van Oegstgeest komt morgenmiddag te vervallen. Het eerstvolgende inloopspreekuur is op dinsdagmiddag 14 maart tussen 16 en 17 uur. Afspraken: 071-5191700. Carnaval in zwembad De Does leiderdorp Het is morgen carnaval in zwembad De Does: tus sen twaalf en drie uur 's middags is er een verkleedrace. Ook de rest van de voorjaarsvakantie hebben er allerlei activiteiten voor de jeugd plaats. Woensdag tussen elf en drie kan iedereen zwemmen voor vier gulden, donderdag om dezelfde tijd is het masker duiken. Tussen twaalf en drie uur op donderdag is er drijf-, klim- en klauterspektakel met allerlei drijfmaterialen. touwen en zeilen in het zwembad. Iedereen mag z'n luchtbed meenemen. De Does staat aan de Hoogmadeseweg 54a. Voorschoten 97 kiest voor harde aanpak vandalisme Brand in flatwoning oegstgeest Een achtergebleven peuk is mogelijk de oorzaak van brand in een flat aan de Marjoleintuin. De brandweer moest er vrijdagavond, omstreeks tien uur, aan te pas komen om de 54-jarige bewoner vanuit de slaapkamer te bevrijden. De man is met verschijnselen van rookvergiftiging ter observatie naar het Leidse LUMC-ziekenhuis overgebracht. De politie sloot de Voorhoflaan zo'n drie kwartier af. voorschoten maarten dessing Een agressieve sfeer op het terrein van voetbal en atletiekvereniging Voorschoten 97? Integen deel. Zaterdag 1 warmt zich in alle rust op voor de thuiswedstrijd tegen Lugdunum. Het publiek dat binnendruppelt praat gemoedelijk met de la chende penningmeester. In de kantine dolt een groepje jeugdspelers met elkaar zoals tieners dat altijd en overal doen: vriendschappelijk en peste rig tegelijk. En toch. Toch voelde het bestuur van Voor schoten 97 zich gedwongen om in het laatste nummer van het clubblad Nova de leden tot de orde te roepen. De laatste tijd was wel erg veel in en aan het gebouw vernield. Kapotte tegels in de douche, verdwenen elektraplaten, graffiti, ge sloopte deuren. De totale kosten voor reparatie- werk bedragen sinds het begin van het seizoen in augustus al 5.725 gulden. ,,De schade is mis schien niet erger dan bij andere clubs in de regio, maar wij willen nu de mentaliteit proberen te veranderen. We willen een duidelijk signaal ge ven", zegt Jelle Raap, secretaris van Voorschoten 97, dat als een nette vereniging te boek staat. „De aard van het vandalisme wijst - meestal - op moedwillige vernielingen. Mensen die hun noppen met enorme kracht op de tegels slaan om ze schoon te maken. Dat irriteert ons enorm." Aanleiding voor het opmerkelijke stukje in No va was een rondgang langs het complex, twee weken geleden. „Toen moesten we een timmer man en een loodgieter inhuren, en bleek ons op eens hoeveel van de contributie aan herstelbezig heden opgaat", vertelt Raap. De meeste proble men zijn inmiddels hersteld. Ook omwille van veiligheid pakte de club de schade snel aan. Raap weet niet of de schuldigen tot de eigen gelederen behoren of dat het leden zijn van be zoekende clubs. Maar ieder van de 1300 leden van Voorschoten 97 dat vanaf nu de frustratie van een nederlaag botviert op het gebouw, krijgt te maken met een harde aanpak. Schorsen, op draaien voor de kosten, royeren: het bestuur gaat geen maatregel te ver. „Het is heel vervelend dat het zo moet", vindt Raap, "maar we hopen dat wanneer deze straffen gaan rondzingen, het van dalisme af neemt. De mentaliteit zal niet gelijk 180 graden draaien, maar elke verandering in het gedrag is winst De rechtlijnigheid past in het gehele beleid van het huidige bestuur, 'dat normen en waarden hoog in het vaandel heeft staan'. Vorig jaar al werd de betalingsmoraal even rigide aangepakt. Raap: „Op de ene of andere manier komt het be talen van de contributie in een huishouden altijd op de laatste plaats. Iedereen die nu niet vóór 1 oktober heeft betaald, krijgt automatisch een speelverbod. En vrij snel daarna gaan we naar de deurwaarder. Dat helpt. Dit jaar hebben we maar twee keer de deurwaarder hoeven in te schake len." Het stukje in Nova is bij de leden goed ge vallen. „Heel goed", noemt de leider van jongens Dl, Alfred Bavelaar, het. „Het is niet zo erg dat er elk weekeinde een kraan van de douche wordt getrokken, maar er moet wel wat aan gedaan worden." C2-speler Jordy Bouwman twijfelt aan de andere kant wel aan het effect. „Er blijven al tijd types die dit soorten dingen doen. Maar met zo'n oproep kun je het altijd proberen." In het eerste weekeinde blijft het in ieder geval rustig op het terrein van Voorschoten 97. Ieder een gedraagt zich zoals het hoort. Dat wordt on middellijk beloond: Zaterdag 1 wint met 3-0 van Lugdunum. Joorschotenaren bang voor stank en gezondheid 'eel Voorschotenaren zijn tegen de komst van een berg- tezinkbassin in de Nassauwijk. Zo'n honderd bezwaar- onnakers zijn bang voor stankoverlast, vervuiling en klach- en voor de gezondheid. De gemeente is van mening dat en iet aanleggen van de tijdelijke opslag voor overtollig re- enwater al deze problemen juist voorkomt. Als gevolg d t an het massale protest is de aanleg van het bassin, dat dnoet komen onder een veldje langs de Johan Willem it t risolaan, ten minste één maand uitgesteld. oorschoten jan preenen vuild, waardoor alle leven leven daarin wordt vernietigd. Door dat het water in dit singeltje stilstaat, verwachten omwo nenden dat zich daarin drij vend vuil uit de overstort gaat ophopen. Dit gaat rotten en stinken, maar is wellicht ook een besmettingsbron voor spe lende kinderen uit de wijk. „Kortom, het leefmilieu zal in Nassauwijk danig verslechte ren", zo schrijft een van de be zwaarmakers. Een woordvoerder van de ge meente verbaast zich over die kritiek en over het grote aantal tegenstanders. „Er is vorig jaar een informatie-avond geweest, maar daarop kwamen maar vijftien mensen af. Er is huis- aan-huis informatie verspreid. In alle gevallen is erop gewezen )p dit moment wordt het over- ollige rioolwater nog recht- ïnttreeks geloosd op het opper- laktewater, zoals singels. De 'et Milieubeheer verbiedt dat. laarom wil de gemeente zo nel mogelijk twee bassins aan- :ggen. Een in de Nassauwijk n een (volgend jaar) in Noord- sitt< lofland. Voorschoten had in pril met de werkzaamheden in e Nassauwijk willen beginnen. Bewoners verzetten zich daar 1 tegen. „Zo'n bassin is om bilieutechnische redenen mid- t- f en in een woonwijk niet ac- et (eptabel. De omwonenden zul- lit t >n worden geconfronteerd met "Hank. Bij overstort wordt het oodlopende, ondiepe singeltje oohngs de Nassaukade sterk ver dat de omstandigheden juist beter worden. Het gaat erom dat er bij hevige regenval een buffer is en dat de kans op ver ontreiniging van het oppervlak tewater, door overtollig riool water en rioolslib, sterk vermin dert. Het oppervlaktewater moet schoner in plaats van vie zer worden. Er komt geen bag ger in de sloten. Die blijft op de bodem van het bassin liggen." Hij verwijst naar een bassin dat vijf jaar geleden is aange legd in de Dobbewijk bij het verhuisbedrijf van Tipker. „Daar hebben we nooit klach ten over gekregen." Volgens een woordvoerder van de afde ling Weg, waterbouw en verkeer zullen de bewoners alleen over last ondervinden tijdens de werkzaamheden aan het bas sin, die tweeënhalve maand in beslag nemen. „Daarna steken alleen toegangs- en ontluch- tingspijpjes boven de grond uit." Voorschoten heeft besloten extra informatie te geven en verder hoorzittingen te organi seren voor de bezwaarmakers. Daarna beslissen B en W wat er met het bassin gaat gebeuren. d; oorschoten jan preenen co 'e vissen in de vijver van het Burgemeester Van er Hoevenpark mogen niet de dupe worden van Aae bouw van woningen en kantoren in deze ieuwbouwwijk van Voorschoten. Daarom pleit e Hengelsportvereniging Voorschotense Visserij elangen (WB) ervoor om de dieren tijdelijk te erhuizen. In een brief aan de gemeenteraad stelt e WB voor om het waterpeil te verlagen en een beroepsvisser in te schakelen die de rissen ver wijdert en later, als de werkzaamheden zijn afge rond, weer terugzet in de rijver. Volgens de ver eniging is daarmee een bedrag gemoeid van vijf tienduizend gulden. De WB wijst er tevens op dat de verhuizing nog meer voordelen oplevert. „Een deel van de werkzaamheden wordt hierdoor vergemakkelijkt. Denk maar aan de aanleg van ondergrondse hoogspanningskabels." warmond Prins Matthieu van Winsen spreekt de kerkgangers toe tijdens de carnavalsmis van de jubilerende Warmondse carnavalsvereniging De Billenprikkers. De mis, gister ochtend in de St. Matthiaskerk, werd druk bezocht. Deze week komt het carnavalsfeest in Warmond goed op gang. Prins Matthieu en zijn prinses Els brengen onder meer een be zoek aan Huize Liduina. Zaterdag is het prinsenbal en zondag trekt de optocht door het dorp. FOTO TACO VAN DER EB De geruchten over Maxima's komst naar Nederland worden sterker. Maar waar gaat de toekomstige koningin nu wonen? Wordt het een grachtenpandje in Amsterdam, of wordt het villa Eikenhorst in Wassenaar? Huisvesting in Wassenaar biedt wel veel voordelen... Primeur van Privé: Maxima komt in Wassenaar wonen. Op landgoed Eikenhorst, de voormalige stulp van prinses Christina en haar Guil- lermo. Wat Privé niét meldt: dit is het ultieme examen van de inbur- geringscursus van onze toekomsti ge koningin. Het gaat om de module Hoe in Ne derland de regeltjes te ontduiken. Echt iets waar buitenlanders hun tanden op stukbijten, want regel tjes hebben we hier heel veel. Waar het fout gaat is dat zij denken dat hier daarom niks kan. Tja. Het vergt inderdaad een hele cultuur omslag om te beseffen dat het een het ander helemóal niet in de weg hoeft te zitten. Eikenhorst heeft al een roerige ge schiedenis op dit gebied. Het land goed heeft in de tachtiger jaren goede dienst gedaan als oefenter rein voor Jorge Guillermo, ook een buitenlander die introuwde in de koninklijke familie. Een samenvat ting. Eerste test: we schrijven 1985. Op het eigendom van Juliana in de Wassenaarse Horsten verrijst een landhuis. Er is wel een bouwver- bod van kracht, maar Guillermo overwint z'n schroom en zet door. Daar komt ie mee weg door te on derstrepen dat Christien en hij 'van goeden huize' komen, en het land goed beter zullen beheren dan ie der ander. Resultaat: geslaagd, met een eervolle vermelding voor de Eén van de laatste onderdelen van haar inburgeringscursus gaat Maxima waarschijnlijk in Wassenaar volgen. behendige aanpak. Tweede test: 1985. Duidelijk wordt wat Jorge bedoelde met dat betere beheer. Tientallen bomen op het landgoed maken kennis met de motorzaag. Mag niet zonder kap- vergunning. De gemeente vindt 't prachtig. Kan wel zo wezen dat het niet mag, maar het is er veel mooi- ARCHIEFFOTO ANP er op geworden, aldus een woord voerder na influistering door de fa milie Guillermo. Dat niemand dat kan zien omdat in dezelfde tijd het landgoed dicht gaat voor publiek, doet daar niet aan af. Resultaat: ge slaagd. Test drie en vier zijn daarna geen kunst meer. Een illegale garage en een even onwettige zandafgraring. Jorge G. laat zijn secretaresse sim pelweg verklaren 'dat het niet in zijn hoofd is opgekomen dat het niet mocht'. Wellicht is het hierbij niet geble ven. Maar had Guillermo de Dutch way inmiddels zo in z'n ringers dat we daar niks meer van hebben ge merkt. Geslaagd. Glansrijk geslaagd. Examen (II) Guillermo is allang uit beeld, en Ei kenhorst leeg en verlaten. Althans, tot voor kort. Men zegt - te verifië ren is het niet (zie boven) - dat er druk aan het landhuis wordt ver timmerd... Het zal niet eenvoudig zijn voor Maxima om te tippen aan de op zienbarende resultaten van Jorge. Aan de andere kant: ze hebben zo ongeveer hetzelfde Latijnse bloed. Hoe dan ook: als aardig gebaar van onze kant een paar suggesties die misschien van pas komen. Graaf een zwembad, Maxima. Mag niet, kan vast wel als je uitlegt dat Willem Alexander met water moet kunnen spelen, of in ieder geval z'n auto erin moet kunnen parke ren. Timmer een prieeltje, Maxima, met mistletoe om kuise kussen met hem uit te wisselen. Mag niet, kan vast wel als je uitlegt dat mistletoe hetzelfde is als vogellijm, en dat Willem Alexander sneller is uitge jaagd als de vogeltjes aan de boom zitten vastgeplakt. En bouw een logeergebouw, Maxi ma, voor als hij wil blijven slapen. Mag niet, kan vast wel als je zegt dat je je maagdelijkheid tot aan de huwelijksnacht wil bewaren. Niet dat je dat ook echt hoeft te doen. Want als je door de rest van de test heen komt, vind je daar vast ook wel wat op. E Viva Maxima! leiderdorp» afke van der toolen Dertien bewoners van het Essenpark in Leider dorp komen in actie tegen de tijdelijke afsluiting van de Kom van Aaiweg. Zij kunnen vanwege nieuwbouw aan die weg negen maanden lang hun buurt alleen nog via de Munnikenweg in en uit. De bewoners maken zich zorgen dat de ge meente de straat definitief wil afsluiten en heb ben bezwaarschriften opgestuurd. Een van de bewoners stelt de gemeente zelfs aansprakelijk voor de 'omrijkosten'. „Op zijn minst ga ik er vanuit dat de aantoonbare schade aan de bewoners van het Essenpark wordt ver goed. Mij kost het per dag minimaal twee kilo meter omrijden." Deze bewoner, J. Pool, rekent voor dat hij per maand" 36 gulden kwijt is. De Kom van Aaiweg is een van de twee toe gangswegen van het Essenpark. Halverwege ko men zeven nieuwe huizen. De straat is vorige maand afgesloten op verzoek van de bewoners van de Kom van Aaiweg. Bouwbedrijf Moes wilde de keten eerst op een grasveld een eindje verder op neerzetten. Nu staan de bouwketen dichtbij de bouwplaats en dat is veiliger. De bewoners van de Kom van Aaiweg ijveren los van de bouw al langer voor het sluiten van hun straat voor doorgaand verkeer. Het Essen park geeft met de dertien bezwaarschriften een signaal af dat een definitieve afsluiting voor hen onaanvaardbaar is. Ook vinden ze het onrecht vaardig dat een openbare weg dicht gaat vanwe ge de onderneming van een particuliere bouw maatschappij. Bewoner Pool stelde de gemeente al van zijn bezwaren op de hoogte voordat de bouw van de zeven huizen begon. De afsluiting is daarna ge woon doorgegaan. Twaalf buurtbewoners schaarden zich vervolgens achter zijn protest. Volgens hen 'wegen de vermeende voordelen van de veiligheid ter plekke niet op tegen het on dervonden ongemak'. Volgende week vrijdag buigt de commissie van beroep- en bezwaar schriften zich over de dertien protesten. oegstgeest wim koevoet tachtig verrees. Van meet af aan van het multi-functionele cen trum is Noort zeer te spreken, al kan hij niet aangeven hoe de financiering van zo'n twee mil joen gulden moet worden gere geld. Noort denkt dat met een groter centrum, met meer voor zieningen waar ook oudere om wonenden op af komen, de be zettingsgraad van 't Groot Prof fijt van veertig naar tachtig tot negentig procent kan stijgen. Volgens Noort, één van de grootste 'Proffijt-deskundigen van Oegstgeest', is er altijd al leegstand in de ochtenduren geweest. Als er computers ko men te staan, kunnen oudere Haaswijkbewoners juist op dat dagdeel terecht in het centrum. Een groot deel van de middag is 't Groot Proffijt geschikt voor naschoolse opvang, meent Noort. Het gebruik in de avond uren is al wel redelijk op peil. Met alleen een forse uitbreiding van 't Groot Proffijt lost de ge meente Oegstgeest de proble men van het multi-functionele centrum in Haaswijk niet op. Van net zo groot belang is het om het beheer uit te besteden. De huidige beheerscommissie moet worden opgeheven. „Dat had trouwens jaren geleden al gemoeten", zegt M. Noort, die namens de gemeenteraad zit ting heeft in die commissie. „Of beter nog: zo'n commissie had nooit moeten worden opge richt." Desalniettemin zat Noort daar ook al bij toen hij voorzit ter was van de Buurtgroep Haaswijk. Die was en is nog al tijd een van de belangrijkste ge bruikers van het gebouw, dat aan het einde van de jaren tachtig verrees. Van meet af aan waren er financiële problemen. De gemeente moet jaarlijks de tekorten van enkele tienduizen den guldens aanvullen. Volgens Noort is dit voor een deel het gevolg van de wijze van beheer. In de beheerscommis sie, waarvan de wethouder voorzitter is, zijn de gebruikers van 't Groot Proffijt vertegen woordigd. „Die komen voor hun club op. Dat is begrijpelijk, maar daarom is wat de leden doen nog niet goed voor het centrum. Als de clubs zaalruim te kunnen krijgen op de mo menten dat dat ze uitkomt, vin den ze het al goed. Zou 't Groot Proffijt worden geprivatiseerd - in elk geval op grotere afstand van de gemeente en de clubs worden gezet - dan is de invals hoek heel anders." Over de uitbreidingsplannen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13