PAK betwid* geldigheid stemming t Wens van Alphens echtpaar vervuld Buitengebied Rijnwoude centraal in internetdebat Ter Aarse winkeliers komen over de brug Alphense curator wil geld zien van failliete Ierse zakenmc MAANDAG 28 FEBRUARI 2000 Voorzitter Blom van de Alphense 'rekenkamer'. foto archief Blom voorzitter 'rekenkamer' alphen aan den run De Alphense gemeenteraad is akkoord ge gaan met de instelling van een kamer voor bestuursanalyse. VVD-er Blom wordt voorzitter, De Leest (D66) wordt vice-voor- zitter. Alle raadsfracties stemden in met het voorstel van burge meester en wethouders voor dit rekenkamerachtige controle- orgaan. De kamer, waarin elke partij een afgevaardigde heeft, kan op verzoek van de raad of op eigen initiatief de uitgaven van de gemeente controleren. De kamer kan daarmee niet al leen het functioneren van het college en de ambtenaren in de gaten houden, maar ook van andere organen, zoals Zorgwijzer en de Sociale Werkvoorziening Alphen aan den Rijn. Krijtborden weg uit Alphense scholen alphen aan den run Uit alle Alphense basisscholen moeten de komende driejaar de krijtborden zijn verdwenen. De gemeente trekt ruim 4,5 ton uit om de 400 500 borden te vervangen door witte schoolborden, die met stift zijn te beschrijven. De ouder wetse krijtjes veroorzaakten te veel stof in de klaslokalen. Ande re voordelen zijn dat de witte borden licht reflecteren, als pro jectiescherm kunnen dienen en magnetisch zijn. Daarmee is, volgens wethouder Dales, meteen het probleem opgelost dat de juffen en meesters geen krijttekeningen meer kunnen maken. ,,Die maken ze straks op papier en hangen ze op aan het bord." Hij onderzoekt of de oude borden bruikbaar zijn voor scholen in derdewereldlanden. Politieke crisis in Bodegraven bodegraven In Bodegraven is een politieke crisis ontstaan na het vertrek van wethouder Rijnbeek van Beter Bodegraven. Door het gebrek aan vertrouwen van de andere partijen in Beter Bodegraven is de lokale partij niet bereid een opvolger voor Rijnbeek aan te wijzen. Rijnbeek stapte op nadat hij de afgelo pen tijd geregeld bij commissie- en raadsvergaderingen onder vuur had gelegen. Vooral de manier waarop de wethouder van welzijn, onderwijs en sport de Wet Voorzieningen Gehandicap ten (WVG) uitvoerde, bekritiseerden andere partijen fel. Rijn beek krijgt de schuld voor de overschrijding van het WVG-bud- get met 1,5 miljoen gulden. Windmolenparkje langs snelweg A4 nieuw-vennep De gemeente Haarlemmermeer wil drie tot acht windmolens neerzetten langs de A4 tussen de afslag Nieuw- Vennep en de Venneperweg. Deze worden of in een rij achter elkaar gezet of op een kluitje bij elkaar op het kruispunt van de A4 en de A44. Haarlemmermeer wil rond juni een definitief be sluit nemen over de plaats van de windmolens. Langs de A4 staat nu al de windmolen De Meermin, neergezet door de ver eniging Meerwind. Op de kruising van de A4 en A44 staat een andere molen van Meerwind, Polderjongen genaamd. Bodegraver op klaarlichte dag beroofd alphen aan den run» Een 19-jarige inwoner van Bodegraven is vrijdagmiddag op de Swaenswijkbrug in Alphen beroofd van zijn portemonnee en telefoon. De man liep omstreeks kwart voor vier over de brug toen er iemand op zijn rug sprong zodat hij viel. Direct daarna verscheen een tweede dader die het slachtoffer bedreigde met een mes. Alcoholcontrole bij benzinestations alphen aan den run De politie heeft gisteren vier benzinesta tions in Alphen gecontroleerd op het te koop aanbieden en in voorraad hebben van alcoholhoudende drank. Bij één station werden drie blikjes bier in de koelvitrine aangetroffen. De poli tie maakt hierover proces-verbaal op. Inbrekers actief alphen aan den run/wouBRUGGEInbrekers hebben het afgelopen weekeinde videoapparatuur gestolen uit een huis aan de Neder landstraat in Alphen aan den Rijn. Om binnen te komen braken ze een slot open. Ook bezochten inbrekers een huis aan de Ma- dridsingel. Ze braken een raam aan de achterzijde open en doorzochten het hele huis. Het is nog onbekend wat er is weg genomen. Ook in Woubrugge was het raak. Vrijdagmiddag tus sen half drie en half tien braken ze in in een woning aan de Boddens Hosangweg door een raam aan de achterkant van het huis in te slaan. Ze gingen er vandoor met sieraden, geld, pas poorten en een rijbewijs. Een buurtonderzoek leverde niets op. Twee aanhoudingen bij vechtpartij boskoop Bij een vechtpartij in de Bootstraat in Boskoop heeft de politie vrijdagnacht, twee mannen van 26 jaar uit Waddinx- veen opgepakt. De twee zouden omstreeks half twee in eerste instantie ruzie hebben gezocht met een ander. Toen een 26-ja- rige Boskoper er iets van zei, kreeg hij klappen. Aan de hand van getuigenverklaringen kon de politie het tweetal later in de nacht aanhouden. Koopzondag tijdens 'Twintig' alphen aan den run» De koopzondag in Alphen schuift in maart een week op. Met het oog op de hardloopwedstrijd Twintig van Alphen zetten de winkeliers in het centrum op 12 maart hun deuren open. De hardlopers gaan om 12 uur van start en lopen voor het eerst door de binnenstad. De winkeliers verwachten een grote drukte. Zij bieden gratis parkeerruimte aan in de Thorbeckegarage, op het Aarplein en het Aardak. Hotel Toor behoort tot de gedupeerden alphen aan den run SASKIA BUITELAAR Een Ierse zakenman had een goed lopend IT-bedrijf in Al phen, Sercle Enterprises aan de Europalaan. Maar de Ier bleek een waardeloze ondernemer, toen hij vorig jaar de Alphense zaak volledig kaalplukte om een nieuw bedrijf in zijn geboorte land op te zetten. Wat hij ach terliet: drie werknemers zonder baan, een schuld van 1,8 mil joen gulden bij de fiscus en en kele duizenden guldens aan on betaalde rekeningen bij hotel Toor. Het Alphense hotel vroeg dan ook het faillissement voor Ser cle aan, vertelt de Alphense cu rator A. Berntsen. Sinds het be drijf op 2 februari failliet werd verklaard is hij op zoek naar de Ier. Een 'big spender' en een boef, zo omschrijft Berntsen hem. Hoe kan hij anders het vreemde verhaal verklaren? Vanuit Ierland zette de Ier enkele jaren geleden zijn Al phense detacheringsbureau voor informatie technologen (IT) op. ,,En hij ontwikkelde een baanbrekend softwarepakket", zegt Berntsen. „Waarmee je in vijftien minuten tijd de volledi ge harde schijf van een compu ter kunt overzetten naar een andere computer." Succesvol dus. De Ierse zakenman had een goede bedrijfsleider en een en thousiaste groep werknemers. Vijftien in de hoogtij-jaren, drie ten tijde van het faillissement. „Het ging mis toen hij in Ier land eenzelfde bedrijf wilde op zetten. Hij nam daarvoor dui zenden guldens cash op, af komstig uit de Alphense onder neming. Op die manier onttrok hij 550.000 gulden aan de zaak, die uiteindelijk kapotging. Hij heeft zijn kip met gouden eie ren eigenhandig geslacht." En waarom? „Hij was een big spender. Reed in Ierland een peperdure lease-auto, op kos ten van de Alphense zaak." Maar bovenal was hij een boef, die stal uit zijn eigen bedrijf. „Toen hij in oktober voor de laatste keer in Alphen was heeft hij in één weekeinde alle meu bels uit zijn zaak weggehaald. Niemand weet waar die zijn ge bleven. Waarschijnlijk heeft hij er in Ierland zijn bedrijf mee volgezet." Maar voor hetzelfde geld heeft hij alles verkocht en de opbrengst naar een geheime re kening doorgesluisd. Op die manier kan justitie de zoge naamd aan lager wal geraakte fraudeur niet kaalplukken. In dat geval laat Berntsen hem op sporen en uitleveren aan Ne derland. „Want hij is hoe dan ook persoonlijk aansprakelijk. Dus als ik via het civiele recht geen geld kan lospeuteren, laat ik hem strafrechtelijk vervolgen wegens bedrieglijke bank breuk." Berntsen heeft nog een lange weg te gaan. En het is niet de enige frauduleuze faillisse mentszaak die hij behandelt. Vorige week nog vroeg hij de rechter om een crimine kenman uit Litouwen in ling te nemen. Kwaliteit In eenderde van de cura ken heeft hij met dit soort ge, soms internationale ties te maken. „Helaas, het kost veel tijd en gel< de andere kant is het goi curatoren zo'n politiefi hebben. Wij geven hierm signaal af dat onderneme kunnen doen en laten willen. Daarmee houd kwaliteit van het bedrijf op peil." Elisabeth en Jan van der Laan kunnen tot hun verrassing nog één keer samen een kamer delen. fotq eric taal alphen aan den run annette lameuer De grootste wens van het echtpaar Van der Laan - Van Tol is in vervulling gegaan. Na 65 jaar huwelijk wilden de Alphenaren nog één nacht in eikaars gezelschap door brengen. Om gezondheidsredenen heb ben ze al een paar jaar noodgedwongen een LAT-relatie. Elisabeth van der Laan - Van Tol wordt verpleegd in het verpleeg huis Oudshoorn, Jan verblijft in het Sint Joseph verzorgingshuis. Wel zien ze elkaar dagelijks, maar de kans om ooit nog een kamer te delen leek verkeken. Tot gisteren. Door toedoen van de di recties van beide instellingen is het 's mid dags zo ver. Na de speciale mis in de Pius X kerk ter ere van hun 65-jarig huwelijk volgt de brunch in Avifauna. Om drie uur brengt de taxi het echtpaar naar zijn be stemming op deze feestelijke dag. De deurpost van de kamer in het Sint Joseph is versierd met slingers en ballonnen. Na dat het trouwe paar de kamer is binnenge gaan is de verrassing van beider gezichten af te lezen. „Waarom hebben ze tafel aan de kant geschoven?", vraagt Van der Laan licht verbaasd. „Hé", zegt hij tegen zijn echtgenoot, „wat moet dat extra bed hier? Dan dringt het tot beide echtelieden door. „Dat hebben ze voor ons gedaan." Het team van verpleegsters treedt nu de kleine kamer binnen en feliciteert de twee met hun 65-jarig huwelijk. „Jullie hoeven niets zelf te doen hoor", drukt dochter M. Jansen - Van der Laan haar ouders op het hart. „Bel maar als u hulp nodig hebt", zegt een van de zusters. Beide echtelieden zijn ontroerd en be teuterd. Jan van der Laan (89) klopt zijn vrouw bemoedigend op de schouder. „Potverdikkeme, het is me wat", zegt me vrouw Van der Laan. Haar man gaat even zitten. Verrast schudt hij zijn hoofd. Hij kijkt naar zijn kanariepietje en dan weer naar zijn vrouw. Een wens is in vervulling Eindelijk weer echt samen. Lykletna: 'Dit is een zinloze actie De Ter Aarse oppositiepartij PAK heeft een fout o bij de samenstelling van de vertrouwenscommissielei een nieuwe burgemeester. De oppositiepartij dien<|( waarnemend-burgemeester Lyklema een klacht in dat zij de stemming daarover in de gemeenteraad week niet rechtsgeldig acht. Lyklema bestrijdt d noemt de actie van het PAK zinloos. Hij stelt dat meenteraad als hoogste orgaan de spelregels bepa de samenstelling van zo'n commissie. Ook de Verer van Nederlandse Gemeenten deelt die opvatting. f n al <:ris TER AAR TIM BROUWER DE KONING Tijdens de raadsvergadering keurde een meerderheid van de Ter Aarse raad de voordracht van PAK-kandidate Kraak af. Als het Progressief Akkoord een afgevaardigde in de vertrou wenscommissie wilde, moest dat het onervaren raadslid Van der Veen zijn. Het PAK besloot daarop helemaal niemand voor te dragen voor de commissie. Ook raadslid Riedel van De Echte Liberaal nam vanwege de gang van zaken geen zitting in de commissie. Over bleven de wethouders Jonker (CDA), Hoogervorst (WD) en Van Doorn (Gemeente Belangen). Op dat ogenblik trok echter niemand de geldigheid van de gevoerde procedure in twijfel. Pas later zette haar achterban fractievoorzitter Kraak op dat spoor. Volgens het PAK moet de gemeenteraad zonder stem ming akkoord gaan met de kan didaat die een raadsfractie voordraagt. Kraak beweert dat een commissielid alleen lig uit een vertrouwensco sie kan stappen. Lyklema bestrijdt dat. een zinloze actie van het zegt hij. „Als de raad wil men, heeft de raad gelijk.' Ook aan fractievoorzitteii van het CDA is het PAK-v niet besteed. „Zelfs als meenteraad een regeltje het hoofd heeft gezien, d men wij na aanpassing regel hetzelfde besluit. I ik er het reglement niet nageslagen, lijkt me dit gisch besluit. Stel dat meente 25 raadsfracties dan hoeven er toch ootyi vertegenwoordigers fracties in een vertroi commissie te zittén? Da kan de gemeenteraad ee ordening opstellen. Ma belangrijkste vind ik d; vertro u wencomm issie naam zegt het al - een co sie moet zijn waarin meenteraad van Ter Aa trouwen heeft." MARIETA KROFT Hoe moet het gebied dat wordt begrensd door Alphen, Leiden, de Oude Rijn en de NI 1 er in de toekomst gaan uitzien? Wie zijn mening wil geven, kan terecht op internet. De stichting Het Metropolitane Debat organi seert met de VPRO een discus sie via www.vrpo.nl/openplek. De initiatiefnemers willen zo ervaring opdoen met de moge lijkheden die internet biedt om sneller en beter te beslissen over wat er mag op het gebied van ruimtelijke ordening. De discussie duurt tot 11 april. De discussie met de naam Niemandsland heeft plaats in drie ronden. De eerste duurt tot 6 maart. Deze ronde moet on der meer antwoord geven op de vragen hoe het gebied er uitziet, waarvan het zich onderscheid van andere gebieden en wat de plannen zijn voor de toekomst. Tijdens de tweede ronde (van 6 maart tot 21 maart) staat de vraag 'Wat willen we' centraal. Wie wil kan dan antwoorden op vragen als 'wat moet er veran deren, wat moet groeien en wat moet krimpen?'. Tijdens de der de en laatste ronde (van 21 maart tot 11 april) luidt de cen trale vraag 'wat kunnen we'. De stichting laat mensen die hun mening willen geven, reageren op stellingen. L. Goemans, me dewerker van de stichting Het Metropolitane Debat, erkent dat de internetpagina nog niet optimaal is. „Maar er wordt aan gewerkt." De aanleiding om voor het vooral in Rijnwoude gelegen gebied te kiezen als experiment is de aanwezigheid van de vele ruimtelijke conflicten. „Ener zijds speelt er het rijksbeleid dat het Groene Hart wil openhou den", aldus Goemans. „Van daar dat er een tunnel voor de HSL komt. Anderzijds zijn er plannen om het gebied vol te bouwen. Een voorbeeld daar van is de aanleg van het bedrij venterrein Groenendijk." Sneller Het doel van de stichting Het Metropolitane Debat is om de besluitvorming in Nederland over ruimtelijke ordenings vraagstukken beter en sneller te laten gaan. Voorzitter is profes sor D. Frieling. Enkele jaren ge leden organiseerde de stichting een discussie met debatten in alle streken van Nederland. Wethouder Uljee van Rijn woude is enthousiast over de internetdiscussie. Hij hoopt dat veel mensen uit zijn gemeente deelnemen aan de discussie. De resultaten kunnen van in vloed zijn op de totstandko ming van het bestemmingsplan 'Tussen Rijn en Rijksweg'. Uljee verwacht dat de raad het plan over anderhalfjaar kan vaststel len. Baatbelasting verdeelt gemeente TER AAR TIM BROUWER DE KONING De mogelijke invoering van baatbelasting zit de oppositie partijen van Ter Aar niet lekker. Zowel het PAK als De Echte Li beraal vreest dat burgers slacht offer kunnen worden van de heffing voor voorzieningen in het gebied tussen de Aardamse- weg en het Wilgenpad en het Lindenplein die kunnen oplo pen tot 1.340.000 gulden. De gemeenteraad zette vorige week een stap op weg naar baatbe lasting. Het college beschouwt de heffing als stok achter de deur voor middenstanders die niet vrijwillig meebetalen aan de werkzaamheden aan wegen, riolering, straatmeubilair, ver lichting en groenvoorzieningen. Fractievoorzitter Kraak van het Progressief Akkoord (PAK) noemt het plan tot invoering van baatbelasting schandalig. „Als één winkelier weigert vrij willig te betalen voor gemeen telijke voorzieningen, kan dat leiden tot een heffing van 1.340.000 gulden", beweert Kraak. Nu moeten de Ter Aarse middenstanders op vrijwillige basis ruim 360.000 ophoesten. De winkeliersvereniging reikt op 7 maart alvast een cheque van een ton uit aan burgemees ter en wethouders. Volgens waarnemend-burge meester Lyklema is de angst van Kraak ongegrond. „Zelfs als we de baatbelasting invoeren en de middenstanders te weinig vrijwillig bijdragen, dreigt voor hen geen miljoenenstrop", zegt Lyklema. „Wel zijn zij dan wat duurder uit, want in dat geval rekent de gemeente admini stratiekosten. Maar 1.340.000 gulden is een maximumbedrag. De gemeenteraad kan ook een lager percentage kiezen dan 80 procent van de 1.675.000 gul den die wij begroten." De interim-burgemeester ontkent dat de gemeente, zoals Kraak beweert, de baatbelasting nodig heeft om de begroting sluitend te krijgen. Wel geeft hij toe dat de baatbelasting ook burgers kan treffen. Dat was voor raadslid Riedel van De Echte Liberaal het argument om tegen de baatbelasting te stemmen. Enthousiast Winkelier P. Roos, secretaris van de ondememingsvereni- ging Ter Aar, vertrouwt op een goede afloop. „Van de winke liers aan het Vosholplein hoeft er nog maar één te betalen", zegt Roos. „Zij zijn ook enthou siast over het resultaat van de werkzaamheden. Elders is de bereidheid om te betalen min der, omdat de buurt daar nog niet is opgeknapt. Veel winke liers willen eerst zien hoe mooi het wordt, voordat zij meebeta len aan de nieuwe voorzienin gen. Toch dring ik daar bij hen op aan. Met bedragen die af hankelijk van de grote van de winkels variëren van 5000 tot 25.000 gulden zijn zij altijd nog beter af dan met baatbelas ting." Leidsch DagbladAltC HIEVEN ANNO 1900 Woensdag 28 Februari WOUBRUGGE - In de alhier gehouden raadsverga dering werd metalgemeene stemmen besloten: 1* den heer J.G.R. Van den Berg, hoofd der openbare school te Hoogmade, op verzoek met 1 Mei a.s. eer vol ontslag te verleenen uit genoemde betrekking onder dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten (40 jaar); 2* idem Mej. Coomans als on derwijzeres in de handwerken aan genoemde school en 3* de openbare school te Hoogmade met 1 Mei 1900 op te heffen wegens te klein aantal leerlingen (8 kinderen). WOUBRUGGE - Het grasgewas op de wegen va polder Vier-Ambacht werd 1 dezer voor het seiz 1900 publiek verpacht voor totaal 930.75 te een opbrengst Van 828 in 1899. LEIDEN - Donderdag 8 maart gedenkt mejuffrc de weduwe Boom, woonachtig Raamsteeg 55,1 90sten geboortedag. Zij mag zich nog in een go gezondheid verheugen. De buurtgenooten zulle harer eer dien dag de driekleur uitsteken. ANNO 1975 Vrijdag 28 februari ALPHEN AAN DEN RIJN Het nieuwe huwelijksge luk, dat een Alphense gescheiden vrouw zich had voorgesteld te vinden met 'n 41-jarige 'waterstaat ingenieur' uit Steenwijkerwold, is deze week wreed verstoord. De politie heeft hem ontmaskerd als een door de wol geverfde zwendelaar, ontsnapt uit de open gevangenis van Warnsveld. De man, van be roep oorspronkelijk machine-bankwerker, was met de Alphense vrouw in contact gekomen middels een advertentie. Doorzijn beschaafd optreden werd hij grif geaccepteerd als de 'ingenieur' van goede komaf voor wie hij zich uitgaf. Schermend met de naam van de als gefortuneerd bekend staande Alphense, wist de zwendelaar bij drie plaatselijke garages een drietal dure auto's los te praten zonder ervoor te be talen. Op dezelfde manier had hij een bungalow 'ge kocht' in Middelburg, waar hij samen met de Al phense wilde gaan wonen. De man, die al eerder was veroordeeld voor soortgelijke oplichtingspraktijl is inmiddels weer ingesloten. LEIDEN - De daders van twee mislukte overval die vorige week respectievelijk in het postkanto van Boskoop en het hulppostkantoor in de Leid han de Wittstraat zijn gepleegd, zijn bekend. H zijn een 26-jarige portier en een 22-jarige geve niger uit Leiden, alsmede een 29-jarige sloper Waddinxveen. De overval in Leiden werd vorige donderdag gepleegd. De portier ontpopte zich bij als de overvaller, terwijl de twee andere ham spandiensten verleenden. De man heeft tijdens overval trachten te schieten, maar toen zijn pist weigerde, vluchtte het drietal. De Waddinxvene werd een uur later door de rijkspolitie aangehou in Leiderdorp, omdat hij voorwerpen in zijn aut( had, die afkomstig waren van auto-inbraken in derdorp. In de loop van de week werden de twei denaars ingerekend. Foto's in deze rubriek kunnen worden naliesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque I overschrijvings kaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op l Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aa Dagblad aan de Roosevoltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. n de balie van het c n

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12