'Pastorale werksters willen geen priesterwijding 'Moslimjongeren wissele moeiteloos van identiteit Johannes Paulus II bezoekt als eerste paus Sinaïkloöster Gebedsbijeenkomst op prinsjesdag multireligieus Geloof Samenleving MAANDAG 28 FEBRUARI 2000 VANDAAG aq De verering van heiligen mag tegenwoordig in lo onbruik zijn geraakt, ooit was de heiligenstatus FEB de hoogste eer die een mens kon bereiken. Dat moet ook de reden zijn geweest voor Bourgon diër Romanus (400-460) om zich terug te trekken in een grot in de Jura. Hij had twee boeken bij zich: één over het leven van een kluizenaar, en de ander over heiligenlevens. Goede kans dat hij via het eerste boek, ooit nog eens in het tweede zou belandden. Uiteindelijk lukte dat. Hij genas naar verluidt twee melaatsen door ze te omhelzen en hun wonden te kussen. Mede daardoor groeide zijn faam der mate, dat hij twee kloosterorden moest stichten om de toeloop van bewonderaars in banen te leiden. Romanus kreeg 28 februari als herdenkingsdag. Sontagsblatt wordt krantenbijlage hannover Het Deutsches Allgemeines Sonntagsblatt, jarenlang het vlaggenschip van de Duitse protestantse pers, gaat verder als maandelijke bijlage bij dag- en weekbladen. De Evangelische Kerk in Duitsland (EKD) steekt vijf jaar lang jaarlijks 5,7 miljoen gulden in het Sonntagsblatt-nieuwe-stijl. De nieuwe bijlage wordt in elk geval bij de Süddeutsche Zeitung gevoegd, een titel van dezelfde uitgever. Welke andere kranten het nieuwe Sonn tagsblatt als bijlage krijgen, is nog niet bekend. De synode van de EKD besloot eind vorig jaar de subsidie van ongeveer 10 mil joen gulden per jaar aan het noodlijdende weekblad stop te zet ten. Het Sonntagsblatt werd in 1948 opgericht. Het wilde een forum voor protestantse meningen zijn dat ook buitenkerkelij ken zou aanspreken. Pastores zijn het niet eens met Eijk Leeuwarden De helft van de rooms-katholieke pastores in Noord-Nederland is het niet eens met de omstreden opvattin gen van bisschop Wim Eijk over homoseksualiteit. Dit conclu deert het COC Friesland op grond van een telefonische enquête. Het COC, de vereniging tot integratie van homoseksuelen, heeft gesproken met 39 pastores (priesters en pastoraal werkers) van 43 van de 83 parochies in het bisdom, dat de drie noordelijke provincies en de Noordoostpolder omvat. Het COC vroeg onder meer naai' de opvatting van Eijk dat homoseksualiteit het gevolg is van een verstoorde ontwikkeling, waarvoor behandeling mo gelijk is. Ook werd de pastores gevraagd of zij geloven dat de homoseksuele praktijk zondig is. Dit laatste is de officiële leer van de kerk. De helft van de ondervraagden (20 pastores) is on gelukkig met de opvattingen van Eijk. Eén van hen zei: „Eijk staat ver van de praktijk." Leger brengt rust in Kaduna kaduna Moslims komen na de gebedsbijeenkomst samen bij de moskee van de stad Kaduna in het noorden van Nigeria, waar vorige week religieuze conflicten aan meer dan tweehon derd mensen het leven kostten. De laatste vijandelijkheden be gonnen, toen christenen een protestmars hielden tegen het plan van de provincie om islamitische rechtspraak in te voeren. De demonstranten werden aangevallen door moslims en aan beide kanten vielen doden. Dankzij de nadrukkelijke aanwezig heid van het leger is het geweld inmiddels gestopt. foto ap utrecht anp Pastorale werksters hebben geen be hoefte aan de priesterwijding. Dit blijkt uit het boek 'De pastor is een vrouw' van Ans Kits, zelf pastoraal werkster. Daarin zijn veertig vrouwelij ke pastores geïnterviewd. Vrouwen vinden de Rooms-Katho- lieke Kerk te patriarchaal en te hiërar chisch, soms eerder onderdrukkend dan dienstbaar. Door een wijding zou den zij zich, menen zij, te zeer aan het instituut, paus en bisschoppen bin den. Als pastoraal werkster voelen zij zich juist vrijer. Wijding, volgens de leer van het Va- ticaan uitgesloten, zou wel een aantal problemen oplossen. Doordat pasto raal werk(st)ers geen sacramenten mo gen bedienen, moeten zij de begelei ding van stervenden in de laatste fase aan een priester overlaten. Als ze ge wijd zouden zijn, zou die pijnlijke situ atie zich niet meer voordoen. Ongeveer 25 jaar geleden deden de eerste pastoraal werksters hun intrede in de Nederlandse Rooms Katholieke Kerk. Corrie Nelis, een van de eersten, beschrijft hoe zij in 1967 een stage plaats in Haarlem kreeg, waar ze in een team met vijf priesters en een reli gieuze kwam te werken. „Alle taken waren al verdeeld", vertelt zij over die tijd. „Over wat ik moest doen, was niet nagedacht." Pastoraal werksters zijn nu volgens haar zelfbewuste vrouwen geworden. Vrouwen zijn hartelijk, kunnen men sen op hun gemak stellen en geven een gevoel van geborgenheid. Ze kun nen ook voorgaan in de liturgie en een preek maken, artikelen schrijven en retraites leiden. Vrouwen zijn meestal lichamelijker en informeler in hun contacten. Dat ze een aantal dingen niet mogen, maakt hen soms creatiever. Hun taalgebruik is anders. Ze gebruiken soms andere woorden om iets duidelijk te maken en zijn niet zo nuchter en zakelijk als mannen. Pastoraal werksters hebben het toraat verrijkt, schrijft oud-biss< Ernst van Breda in een voorwoort hebben, samen met de pastoraal kers, aan de kerk en aan het pasti een nieuw pastoraal beroep to't j voegd, dat tegelijk een roepinj e(j Ernst haalt in zijn voorwoord eei uv taat aan van paus Johannes Paul |VV over de pastoraal werksters. De e( roemde het genie van de vrouw jjr melijk haar specifieke gevoelij voor de mens en het menselijke. Onderzoeker gelooft niet in crisis amsterdam anp Europese moslimjongeren heb ben veel minder moeite met het combineren van elementen uit verschillende culturen dan bui tenstaanders meestal denken. De identiteitscrisis waaraan zij zouden lijden, bestaat vooral in het hoofd van hun bezorgde ouders en van westerse weten schappers en journalisten. Dat is de opvatting van de Britse antropoloog Steven Vert- ovec. Vandaag houdt hij in Am sterdam een lezing over mos limjongeren in Europa in het kader van het project 'Europa onder de halve maan' van het Amsterdamse centrum voor kunsten en wetenschappen Felix Meritis en de Europese Culturele Stichting. Moslimjongeren stellen hun wisselende identiteiten volgens Vertovec samen uit een 'ge reedschapskist' met soms schijnbaar onverzoenlijke ele menten uit verschillende cultu ren. Eenvormige begrippen als cultuur, gemeenschap en iden titeit sclfieten eigenlijk tekort om hun levensstijl te begrijpen, stelt hij in het boek Muslim Eu ropean Youth. De veronderstelling dat jonge Europese moslims in de greep van religieus extremisme raken, is volgens Vertovec op niets ge fundeerd. De onderzoeker aan de universiteit van Oxford ziet wel enkele patronen in het uit gebreide culturele repertoire van jonge moslims. Moslimjon geren zijn meestal deel van de Europese jongerencultuur, waarin consumptie, mode en muziek centraal staan. Ze zien de islam vaak als een symbool van verzet tegen westers impe rialisme, kapitalisme en racis me. De vrouwen onder hen putten uit de islam kracht in hun strijd tegen seksisme en de cairo rtr/afp/dpa Paus Johannes Paulus II heeft zijn driedaagse bezoek aan Egypte zaterdag beëindigd. Als afsluiting van zijn pelgrims tocht naar Egypte bezocht de paus 's ochtends het Sinaï- of Catharinaklooster op de berg Sinaï. De 79-jarige kerkvorst was de eerste paus die in het vijftien eeuwen oude klooster complex van de Grieks-Ortho doxe Kerk kwam bidden. Het klooster staat aan de voet van de berg Sinaï op de plek waar volgens de bijbelse ge schiedenis het brandende braambos stond uit het verhaal van Mozes (in Exodus 3). Op de berg kreeg Mozes later van God de Tien Geboden. De Tien Geboden zijn een universele morele wet, die over al en altijd geldt, zei de paus tij dens een korte mis aan het ein de van zijn bezoek. „Ze bewa ren de mens voor de destructie ve krachten van egoïsme, haat en dwaling. Ze wijzen op alle valse goden die hem tot slaaf maken." De pelgrimage naar de berg van Mozes, die jodendom, christendom en islam alle als profeet erkennen, bracht de paus opnieuw tot een pleidooi voor interreligieuze dialoog. De wind van de Sinaï voert volgens hem een aanhoudende uitnodi ging tot dialoog tussen de vol gelingen van de grote mono- theïstische godsdiensten met zich mee. Omdat de paus het tot de Grieks-Orthodoxe Kerk beho rende klooster alleen als pel grim mocht bezoeken, werd de mis buiten de kloostermuren in de olijfgaard gehouden. Hij kreeg in het klooster wel een rondleiding. De monniken en hun overste, aartsbisschop Da- mianos, bleven tijdens het ge bed van de paus in de kapel van het brandende braambos op een afstand. Damianos had te voren al benadrukt dat hij de paus slechts als leider van een deel van de christenheid be schouwt. „Alles wat de eenheid van de kerken dichterbij brengt, is goed", antwoordde hij afgeme ten op de oproep van de paus tot dialoog. De kans op hereni ging van de Rooms-Katholieke en de Orthodoxe Kerken na hun eeuwenlange scheiding acht hij niet groot. „Het is mo gelijk, maar er zou éen wonder voor nodig zijn." De pauselijke aanbidding van de beenderen van Sint Cathari- na viel bij minstens één monnik niet in goede aarde. „Een bele diging voor de heilige", oor deelde hij. De RK-Kerk heeft Catharina volgens hem nooit echt erkend. Een andere mon nik zei de RK-Kerk te wantrou wen, omdat die zich aan ziel tjeswinner^ schuldig zou ma ken. dominantie van mannen. Islamitische jongeren ver ar pen verder het gezag ders en 'achterlijke' religion leiders en willen zelf de isl tische geschriften bestudi in Hun westerse scholing hen bij een kritische beoojd ling van overgeleverde pn te ken en de ontwikkeling van n 'Europese' islam. Ze oïi vo scheiden hun geloof van eind rele praktijken waarvan ouders nog klakkeloos aaial men dat die op de islam seerd waren. Ze ontwikte een andere band met het derland waar ze zelf me ge niet geboren zijn. Voor veel ge moslims is de islam waarvan ze verwachten dal i belangrijker wordt naarma ouder worden. Net als bij kerkelijkte autochtonen sjed godsdienst bij hen vaak a ni een rol bij geboorte, huv io en dood. DEN HAAG ANP De traditionele christelijke gebedsbijeenkomst op prinsjesdag wordt multireligieus. Dit jaar ne men voor het eerst ook joden, moslims, hin does en humanisten deel. De vijf religies en le vensbeschouwingen nemen elk 8 minuten van de bijeen komst van 40 minuten voor hun rekening. Het interkerkelijke comité dat de gebedsdienst al 35 jaar organiseert, is met de wijzi ging akkoord gegaan. De be sturen van de deelnemende kerken moeten er voor 1 april nog formeel mee instemmen. Een werkgroep van de Haagse Raad van Levensbeschouwin gen en Religies onder voorzit terschap van de liberale rabbijn A. Soetendorp gaat alvast aan de slag met de inhoudelijke voorbereiding van de gebedsbijeenkomst-nieu- we-stijl. De voorbereiding van de kerkelijke inbreng berust voortaan niet meer bij het comité, maar bij de Haagse Gemeenschap van Kerken. De an dere deelnemende organisaties zijn de Liberaal- Joodse Gemeente, de platforms van moslim- en ganiseren. k. hindoeorganisaties en de Haagse afdeling het Humanistisch Verbond. Tijdens de eerste multireligieuze bijeenkö zullen de deelnemende godsdiensten en lev beschouwingen nog gescheiden uitdrukking 11 ven aan hun gedachten over de taak van 'r overheid in het nieuwe p< 'Op den duur zullen elementen uit verschillende tradities mengen sen, secretaris van de vormde Gemeente en vo zitter van de werkgroep de samenkomst organiss risch voorbereidt. Maar den duur zal er volgens h 1 vermenging van elemenl uit verschillende tradities! treden. „Nu zijn er nog terdichte schotten, maar moeten geperforeerd vi den." Het idee voor een interreligieuze gebedsl_ eenkomst op prinsjesdag werd enkele jaren j leden voor het eerst geopperd. De betrokken kerken hebben volgens Geilc sen tijd nodig gehad om zich te bezinnen op vraag, of het in deze multiculturele samenlevi wel het alleenrecht van de gezamenlijke kerl moet blijven om een bijeenkomst als deze te WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Finland: Bewolkt en vooral maandag pe rioden met regen of sneeuw. Maxima stijgend naar ongeveer 2 graden boven nul. Denemarken: Veel bewolking, veel wind en van tijd tot tijd regen. Dinsdag eerst ook wat zon. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 5 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen. Soms ook veel wind. Maxima rond 8 graden. België en Luxemburg: Veel bewolking en geregeld re genstoringen die overtrekken. Maxima rond 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Tamelijk bewolkt en af en toe re gen. Maandag in het oosten eerst nog droog en wat zon. Maxima ongeveer 10 graden, maandag in het oosten nog 14 graden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en regen achtig. In het oosten nog zonnig en droog. Maxima ongeveer 17 graden, aan de voet van de Ftye- neen hoger, maandag van bet westen uit afkoeling. Spanje: Flink wat zon, maar in het noor den wolkenvelden en kans op een bui. Maxima ongeveer 18 graden, in het noorden wat lager, in Andalusi hoger. Portugal: Zonnige perioden en droog. In het noorden wolkenvelden en maandag een enkele bui. Maxi ma van 15 in het noorden tot 20 graden in de Algarve. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zonnig en droog. Maxima onge veer 18 graden. Marokko: Westkust: veel zon en hoogst waarschijnlijk droog. Aan het strand maxima meest tussen 20 en 25 graden. Tunesië: Vrij zonnig. Droog. Middagtem peratuur rond de 20 graden. Madeira: Geregeld zon en droog. Maxima rond 20 graden. Canarische Eilanden: Flink wat zon en droog. Middag- temperatuur rond 22 graden. Duitsland: Van het westen uit bewolking en regen. Ook dinsdag wisselvallig. Verder afkoeling met dinsdag middagtemperatuur rond 8 gra den. Oostenrijk: Zonnige perioden en droog. Dins dag in het westen bewolking en kans op wat sneeuw. Maxima in de dalen van 13 graden in het westen tot 6 in het oosten. Zwitserland: Maandag droog weer met flink wat zon. Dinsdag bewolkt en re genachtig, boven de 1500 meter later ook sneeuw. Maxima dalend naar 8 graden. Polen: Maandag nog droog en geregeld zon. Dinsdag meer bewolkt en in het westen regen. Middagtempe ratuur ongeveer 10 graden in het zuidwesten tot 6 graden in het noordoosten. Tsjechië en Slowakije: Droog weer met geregeld zon. Dinsdag in Tsjechi meer bewol king en toenemende regenkan sen. Maxima ongeveer 8 graden. Hongarije: Perioden met zon en droog. In de nacht en ochtend mogelijk mist. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Italië: Zonnige perioden en meest droog. Maxima uiteenlopend van een graad of 10 in het noordoos ten tot 16 op Sicili. Corsica en Sardinië: Flink veel zon en droog. Maxima rond 17 graden. Griekenland en Kreta: Af en toe zon en enkele regen- of onweersbuien. In het westen van Griekenland droger en meer zon. Op de Egesche Zee een forse noordelijke wind. Middagtempe ratuur ongeveer 13 graden, in het noorden iets lager. Malta: Veel zon en droog. Maxima onge veer 16 graden. Turkije en Cyprus: Maandag geregeld zon en over wegend droog. Dinsdag meer wolken en een enkele regen- of onweersbui. Maxima bij zee rond 15 graden. DINSDAG 29 FEBRUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.27 Zon onder 18.16 Maan op 04 08 Maan onder 12.30 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 11.20 00.00 10.53 23.33 Laag 05.45 18.46 05.26 18.27 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw koufront opklaringen haêel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk in -1000- hecto pasca| kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor. T. van Brussel (adjunct) LF. Klein Schiphorst (adjunct) redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden telefax Advertenties. 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 92T advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17u 071- 5356 230 rubrieksadvertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17au ld 071-5143 545 abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrett u het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen 1,- kortii S{ betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenlaT! worden verzonden geldt een toeslag vi aan portokosten per verschijndag. leidsch dagblad op cassettebaiijj Voor mensen die moeilijk lezen, slechten hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvattii tc van het regionale nieuws uit het Leidsch t Dagblad op geluidscassette beschikbaar, informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave)1 Buenos Aires onbewolk Casablanca zwaar bei Johannesburg halfbew. Los Angeles half bew. 9 1 00 14 -2 0.0 32 23 0 0 26 21 5.0 18 15 00 25 12 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10