VN-chef Kosovo vraagt meer politie Duitse journalist houdt vol dat gruwelbeelden echt zijn Vliegtuigwrak na vijftig jaar gevonden Buitenland Moddergevecht voor goede oogst Antwerpse baby's hebben vaak luchtwegproblemen Vliegveld Malpensa mag beperkt groeien 'Leger Indonesië verlaat over vier jaar parlement' Jospin en Chirac ruziën over Midden-Oosten TERDAG 26 FEBRUARI 2000 linton geëvacueerd na brandalarm hshingtonDe Amerikaanse president Clinton is gisteren ge- acueerd na een brandalarm in een hotel in Washington. De esident was net begonnen aan een toespraak toen het alarm ging. Hij maakte er een grapje over, maar na aankomst van ikele brandweerlieden werd besloten Clinton en 800 andere wezigen toch maar in veiligheid te brengen. Tijdens het be- van zijn rede hield het brandalarm onverminderd aan. „Zo- niemand zingt 'Smoke gets in your eyes', gaan we hier door", grapte Clinton. Enkele momenten later werd hij agd te vertrekken. ,,Ze komen ons halen. Het is geen vals ...Dank u wel!". Het bleek te gaan om een brandje in de skamer van het hotel. [ulporganisaties weg uit Zuid-Sudan nden-nairobiMedewerkers van Artsen zonder Grenzen(MSF) Ixfam, Save The Children en CARE in het zuiden van Sudan n gisteren begonnen het gebied te verlaten. De BBC meldde de hulporganisaties zich bedreigd voelen door de aanhou- nde druk van het Sudanese Volksbevrijdingsleger (SPLA) om direct geld aan die beweging af te dragen. De SPLA heeft van hulpverleners geëist dat ze een samenwerkingsakkoord met SPLA sluiten of anders voor 1 maart vertrekken. Het akkoord echter een manier om vrij willekeurig belasting te heffen op noodzakelijke hulpverlening. De VN schat dat twee miljoen ensen zijn aangewezen op voedselhulp. randstoftekort kost minister de kop rare* Chronisch gebrek aan brandstof in Zimbabwe heeft ge- d tot het vertrek van de minister van energie Chikowore. >or het gebrek zijn grote delen van de industrie in Zimbabwe ngelegd. Bussen, vrachtwagens en tractoren staan uren in de voor een beetje olie of diesel. De benzinecrisis verergerde gis- en toen ook de meeste garages zonder brandstof kwamen te ten. Van de kleine hoeveelheid brandstof die Zimbabwe wel eft, gaat het meeste naar de oorlog in Congo. Daar helpen .000 militairen het regime van president Kabilla overeind te uden. ush sr. mag ziekenhuis verlaten ples De Amerikaanse ex-president George Bush is gisteren het ziekenhuis ontslagen waar hij was opgenomen met een regelmatige hartslag. Bush werd donderdag ter observatie in n ziekenhuis in Naples, Florida, opgenomen nadat hij onwel is geworden op een conferentie. In het ziekenhuis werden oblemen met het hartritme geconstateerd en kreeg de oud- esident intraveneus een bloedverdunner en andere medicatie egediend. Behandelend cardioloog Boucek zei gisteren dat de estand van de 75-jarige Bush is verbeterd. oden bij explosie Filipijnse veerboot ■ANDoor twee bomontploffingen op een veerboot zijn giste- 138 mensen om het leven gekomen. Zeker veertig passagiers ikten gewond. De bommen ontploften in een bus op de veer- ot die tussen Filipijnse eilanden vaart.-Volgens de autoritei - ging het om twee zelfgemaakte bommen die geplaatst wa- in een bus uit de plaats Ozamis, in het zuiden van het land. astoor vergiftigd na slok van miswijn jtaniaEen 66-jarige Siciliaanse pastoor ligt in kritieke toe- Ind in het ziekenhuis nadat hij tijdens de eucharistie een slok- nad genomen van de miswijn. De wijn bleek volgens de poli- vergiftigd met een onkruidverdelgingsmiddel. De politie pkt de dader te hebben gevonden in de 53-jarige koster van basiliek in Pedara, in de buurt van Catania. De pastoor en de ster, die al meer dan twintig jaar in de kerk werkte, waren ver- kkeld in een bitter conflict over de privileges van de koster. huiszoeking in de kosterswoning werd een fles onkruidver- )ger gevonden. anslag op Britse kazerne mislukt llykelly Een bomaanslag op een Britse kazerne bij London- tay is gistermorgen mislukt. Er is wel een ontploffing geweest, ïar niet alles wat klaar lag explodeerde. De politie vermoedt t de daders tijdens het voorbereiden van de aanslag zijn ge- ord. De splintergroep 'Continuity IRA' eiste de verantwoor- ijkheid voor de aanslag op. Op 7 februari claimde de kleine plitsing van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) een bomaan- g op een hotel in Irvinestown. tedrog rond tekenfilm Anne Frank' lus» Producent Stéphane Dykman van de tekenfilm Het leven h Anne Frank heeft distributeur Bac Films in Parijs bedrogen pr te beweren dat het een Frans-Anglo-Ierse productie is. as op het laatste moment kwamen we erachter dat het ging n een kopie van een Japanse productie uit 1995," aldus een ordvoerster van Bac Films. Voor films van Europese makelij staan potjes, bijvoorbeeld bij de Franse televisie. Dykman daarvan hebben willen profiteren. De film heeft in Frankrijk niddels een uitstekende pers en draait er deze week in 150 iscopen. liaise officieren gedood bij ongeluk igkok Een Thaise legerhelikopter die elf officieren vervoerde [isteren in de buurt van de grens met Birma neergestort. Alle ittenden kwamen om. Een woordvoerder van Defensie zei een eerste onderzoek had uitgewezen dat het ongeluk was roorzaakt door een technische storing. De piloot had gepro- ■rd de helikopter aan de grond te zetten toen hij het manke- int had ontdekt. Het toestel, een Bell 212, stortte neer in een ;n veld in de provincie Kanchanaburi, op ruim 100 kilometer westen van Bangkok. riekenland helpt Turkije handje iene Een Griekse delegatie gaat morgen naar Ankara om te pen bij de verdere voorbereiding van een eventueel Turks lidmaatschap. Ze zullen de Turken adviezen geven over de jelgeving in Brussel. Het gaat onder meer over de vraag hoe fondsen kunnen worden binnengehaald, milieukwesties en titie. Ook zal er van gedaqhten worden gewisseld over top- ïferenties van de EU en besprekingen op ministersniveau. In ember liet de EU Turkije toe als kandidaatlid, nadat Grie- iland zijn bezwaren daartegen had laten vallen. De betrek gen tussen beide landen zijn de afgelopen tijd aanzienlijk beterd. riënt Express definitief opgedoekt ich De beroemde Oriënt Express verdwijnt definitief en de tste 22 luxe rijtuigen worden verkocht. De trein is volgens de itserse eigenaar, Reisbüro Mittelthurgau AG, te duur gewor- De wagons, waaronder slaap- diner- en salonrijtuigen in iche en mahonie zijn de laatste resten van de express, die )r de Tweede Wererldoorlog tussen Parijs en Istanbul reed. de oorlog gingen vele rijtuigen verloren. Het Zwitserse reis- eau kocht de laatste 22 in 1993 en voerde er sindsdien luxe inreizen mee uit naar Moskou en Peking. ivocaten in Chili klagen Castro aan tiago Een groep Chileense advocaten heeft een rechtszaak igespannen tegen de Cubaanse leider Fidel Castro. De raads- len houden hem verantwoordelijk voor de moord op een ileense generaal en diens lijfwachten tijdens het bewind van ochet. De advocaten zijn aanhangers van de Chileense ex- tator. Een van hen, Monica Madariaga, was minister toen Pi- het nog aan de macht was. Ze houden de Cubaanse leider verantwoordelijk voor het trainen en bewapenen van linkse enstanders van Pinochet. De kans bestaat dat Castro volgen- maand naar Chili komt. Hij is uitgenodigd om de beëdiging te wonen van de nieuwe president Lagos. NAVO stuurt geen extra troepen naar Mitrovica Kouchmer, chef van de VN-missie in Kosovo, heeft giste ren gevraagd veel meer politieagenten naar Kosovo te sturen. De Fransman verklaarde zeker 2.500 man extra nodig te hebben. In de onrustige stad Mitrovica, waar het de afgelopen weken tot rellen kwam tussen Albane zen en Serviërs, moeten volgens hem alleen al driehon derd agenten komen. Zo'n drieduizend Serviërs betoogden gisteren in het noordelijk deel van de stad Mitrovica dat zij in de stad willen blijven. Er werden spandoeken en borden meegedragen met teksten als 'Geef ons onze vrijheid terug'. FOTO EP A FEHIM DEMIR pristina-brussel afp/rtr/dpa De VS besloten donderdag een reserve-eenheid van tweedui zend man te vormen voor Kos ovo. Er zijn tot nu toe ruim tweeduizend agenten gestatio neerd. De helft van het aantal dat oorspronkelijk voor het ge bied werd beoogd. In Brussel besloot de NAVO geen extra troepen naar Kosovo te zenden. Het afwijzende be sluit werd genomen op een ver gadering van de permanente raad. Op de bijzondere zitting had KFOR-commandant Rein- hardt via een video-verbinding uit Pristina voor meer militai ren gepleit. „De situatie in Kosovo is on der controle", verklaarde secre- tres quebradas ap Twee Argentijnse bergbeklim mers zijn op bijna vijf kilometer hoogte in de Andes gestuit op de wrakstukken van een Brits verkeersvliegtuig dat in 1947 tij dens een sneeuwstorm boven de Andes voorgoed leek te zijn verdwenen. Met de vondst is een van de grootste luchtvaart mysteries van Zuid-Amerika ontrafeld. Binnenkort moet het officiële onderzoek naar het neerstorten van de British Avro Lancaster zijn afgerond, aldus de onderzoekers. Het vliegtuig, een omge bouwde bommenwerper van de inmiddels opgeheven maat schappij British South Ameri can Airways, was met vijf be manningsleden en zes passa giers - drie Britten, een Duitser, een Palestijn en een Zwitser - op weg naar de Chileense hoofdstad Santiago toen het verdween. Direct na de crash kamden reddingsploegen uit Groot-Brittannië, Chili en Ar gentinië met helikopters en op ski's het berggebied uit, maar dat leverde geen sporen van het wrak op. Meer dan een halve eeuw bleef de verdwijning van het toestel een mysterie, totdat twee bergbeklimmers in 1998 op een van de rotsachtige en besneeuwde flanken van de meer dan 6,5 kilometer hoge vulkaan Tupungato op een Rolls Royce-vliegtuigmotor stuitten. In de buurt lagen nog meer resten van het Britse vliegtuig: delen van de vleugels, kabels, zetels, een parachute. Ook werden de stoffelijke res- yotsykaidoIn Japan wordt op dit ogenblik het jaarlijkse Shinto-festival gehouden. Centraal staan de gebeden voor een goede oogst. De religi euze bijeenkomsten worden omlijst met moddergevechten, zoals hier in de stad Yotsukaido ten zuiden van de Japanse hoofdstad Tokyo. Twee - slechts in lendendoeken geklede - groepen strijden om de hegemonie in een ondiepe vijver. FOTO AP SHIZUO KAMBAYASHI Sleeswijk-Holstein mag als eerste oordelen over CDU Inwoners van de Duitse deel staat Sleeswijk-Holstein mogen morgen via de stembus als eer sten hun oordeel geven over het financiële schandaal waarin het CDU verstrikt is geraakt. Gespannen wordt afgewacht welke prijs de tot voor kort de zekere winnaar van de verkie zingen in de deelstaat moet be talen voor het donatieschan daal. Volgens de laatste peilin gen zal de SPD uitkomen op rond de 45 procent van de stemmen, terwijl de CDU op circa 35 procent zou blijven ste ken. Sleeswijk-Holstein telt 2,1 miljoen kiesgerechtigde inwo ners. De huidige SPD-minister- president Simonis hoopt op voortzetting van haar coalitiere gering met de Groenen. CDU- leider Ruehe hoopt op een coa litie met de liberale FDP. MOSKOU Rtr-ANP-AFP VERVOLG VOORPAGINA Westerse media twijfelen aan de lezing van de Russen omdat sommige lijken vastgebonden handen of voeten hebben. Moskou kondigde hoe dan ook direct aan dat de Duitse zender N24 niet meer in Tsjetsjenië mag werken. De journalist die de beelden zegt te hebben gemaakt, houdt vol dat de beelden echt zijn en dat het bericht van Izvestia niet klopt. Hij denkt dat veel Russische soldaten ongelukkig' zijn met hun activiteiten in Tsjetsjenië en dat ze daarom zonder al te veel morren de opnames hebben toegestaan. Rusland verwierp eerder beschuldigingen van mensenrechtenschendingen in Tsjetsjenië. Hu- man Rights Watch zei woensdag over bewijzen te beschikken dat Russische militairen op 5 februari 62 burgers in Grozny hebben gedood. Ze wil ook dat er sancties tegen Rusland Worden ingesteld. De Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds zouden leningen aan het land moeten op schorten. De commissaris voor de mensenrech ten van de Raad van Europa, Alvaro Gil-Robles, was gisteren in Moskou op bezoek. Hij gaat waarschijnlijk dit weekeinde naar Tsjetsjenië om een kijkje te nemen in Grozny, dat in Russische handen is. Hij brengt ook een bezoek aan vluch telingenkampen in het naburige Ingoesjetië. Vluchtelingenorganisatie Unhcr hoopt volgende week haar eerste konvooi met hulpgoederen naar Grozny te kunnen sturen. De Russische journalist Svoboda Andrej Ba- bitski is gisteren in Dagestan gearresteerd. Het ministerie van Binnenlandse Zaken in Dagestan maakte dat bekend. Babitski verdween begin fe bruari in Tsjetsjenië, nadat Russische militairen hem 'ruilden' tegen twee Russen die door Tsjest- sjeense strijders gevangen werden gehouden. Ba bitski, werkend voor Radio Liberty, was een van de weinige verslaggevers die aan het front in Tsjetsjenië onafhankelijke berichtgeving poogde te geven. Hij was sinds 3 februari spoorloos. taris-generaal Robertson. Vol gens hem heeft de NAVO het vermogen, de flexibiliteit en de vastberadenheid om alle on ruststokers in Kosovo het hoofd te bieden. KFOR telt nu 37.200 militairen in Kosovo. Daarvan komen er dertigduizend uit NAVO-landen. Naar aanleiding van de onrust in Mitrovica be sloot Frankrijk deze week zes honderd a zevenhonderd man extra te sturen. De negentien NAVO-ambas- sadeurs riepen de landen die al troepen in Kosovo hebben, om op volle sterkte te blijven. Daar mee werd enkele landen, waar onder Groot-Brittannië, indi rect gevraagd hun troepenarse naal niet verder uit te dunnen. Gisteren werd een gruwelijke moord bekend op een alleen wonende Servische vrouw van 65 jaar, Volgens het onafhanke lijke Servische persbureau Beta werd zij in haar huis in het dorp Klobubar met een houten paal door haar buik aan de grond genageld. Vervolgens staken de daders de woning, het laatste Servische huis in het dorp, in brand. Het stoffelijk overschot werd door de bemanning van een KFOR-helikopter geborgen. In Mitrovica betoogden enige duizenden Servische inwoners gisteren dat zij in de stad willen blijven. Zij verwierpen westerse beschuldigingen dat zij orders van Belgrado krijgen om onrust te stoken. KFOR-chef Reinhardt is deze week in Mitrovica van zijn pis tool beroofd toen hij een me nigte Albanezen in ging om die tot bedaren te brengen. In Ma cedonië heeft de politie in een hotel in het zuiden een uit Al banië gesmokkelde lading van twee ton aanvalsgeweren en twee ton munitie voor Kosovo ontdekt. Dat meldde de Mace donische tv gisteren. Bergbeklimmers in Andes lossen mysterie op ten van de inzittenden aange troffen. Nadat de klimmers hun berg tocht hadden volbracht stelden ze de autoriteiten op de hoogte van hun vondst. Pas vorige maand werd een eerste onder- zoeksexpeditie naar het uiterst onherbergzame gebied opge zet, daarna gaf een federale rechter het bevel tot de militai re expeditie die deze week werd voltooid. De menselijke over blijfselen worden nu in een mortuarium in Mendoza on derzocht. BRUSSEL Belga Meer dan de helft van de ba by's in de Belgische stad Ant werpen heeft last van lucht wegproblemen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Uni versitair Ziekenhuis van Ant werpen. In het nog lopende onderzoek worden honder den baby's gevolgd van voor hun geboorte tot wanneer ze enkele jaren oud zijn. Uit voorlopige conclusies blijkt dat 63 procent van de baby's hoest en 38 procent geregeld bronchitis heeft. Nog voor ze 1 jaar zijn, krijgt 68 procent van de baby's al antibiotica. Volgens de on derzoekers wordt er nog altijd te veel en te snel antiobiotica gegeven, waardoor de weer stand van het kind vermin dert. H. van Bever van het Uni versitair Ziekenhuis zei ge schrokken te zijn, dat zoveel jonge kinderen medicijnen krijgen tegen ademhalings problemen. De belangrijkste oorzaak van de problemen is wellicht de luchtvervuiling. De Milanese vlieghaven Mal pensa mag van de Italiaanse ministers van milieu en van transport beperkt groeien. Zij presenteerden gisteren een rap port met maatregelen om de geluidshinder en milieuvervui ling te verminderen. De Itali aanse regering beslist daarover volgende week. Volgens de ministers zouden onder meer de nachtvluchten verboden moeten worden en zouden alle vliegtuigen van een stiller type moeten zijn. Boven dien moeten ook de routes worden aangepast. Minister Bersani (transport) maakte tevens bekend dat het oude Milanese vliegveld Linate in gebruik kan blijven, maar niet meer mag groeien. Ook mag het geen doorvoerhaven zijn voor intercontinentale vluchten, maar wel mogen er Europese vluchten landen en vertrekken. De Italiaanse vlieg tuigmaatschappij Alitalia, die samen met partner KLM van Malpensa hun thuisbasis wil maken, hoopte dat op Linate slechts de vluchten tussen Ro me en Milaan zouden blijven, of hooguit alleen binnenlandse vluchten. Beide maatschappij en willen echter nog niet reage ren op het rapport, zolang de regering nog geen besluit heeft genomen. Andere Europese vliegtuig maatschappijen reageren 'per plex'. Ze willen het rapport de ze week bestuderen en daarna hun mening bij de Europese Unie bekend maken. Die moet uiteindelijk besluiten over de verdeling van vluchten tussen Malpensa en Linate en over de te nemen milieumaatregelen, waarvan de groei van Malpensa afhankelijk is. Alle partijen ho pen dat er voor eind maart, wanneer het zomerseizoen be gint, een besluit ligt. jakarta rtr-anp Het Indonesische leger geeft over vier jaar, bij de volgende verkiezingen, al zijn gegaran deerde parlementszetels op. Dat zei de chef-staf van de In donesische strijdkrachten, ad miraal Widodo, gisteren tegen het officiële persbureau Antara. Nu bezetten de militairen 38 van de 500 zetels in het parle ment. Het besluit is onder druk van de Indonesische politiek genomen. Traditioneel speelt het Indo nesisch leger, dat tot stand kwam tijdens de onafhankelijk heidsstrijd tegen de Nederland se koloniale overheersing, een grote rol in de politiek. Sinds het aantreden van de hervor mingsgezinde president Wahid staat het leger onder groeiende kritiek. Wahid wil de militairen onder meer berechten voor hun aandeel bij het geweld in Oost-Timor. Wahid maakte gisteren be kend dat hij het leger ingrijpend wil hervormen. De Indonesi sche krant Jakarta Post spreekt over het ontslag van 44 officie ren, waaronder een aantal zeer hoge. Waarnemers denken dat Wahid de strijdkrachten wil ontdoen van mensen die sterk verbonden zijn met het bewind van zijn voorgangers Habibie en Soeharto. parus dpa-afp Frankrijks socialistische pre mier Jospin moet vanavond bij terugkeer van zijn bezoek aan Israël 'direct' contact opnemen met de conservatieve president Chirac. De president is kenne lijk gevallen over het feit dat Jospin de aanvallen van de Li banese Hezbollah-militie op Is raël 'terroristisch' heeft ge noemd en Syrië de schuld gaf van het stokkende vredesproces in het Midden-Oosten. De uit latingen hebben een storm van protest opgeroepen in Arabi sche landen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7