Stichting verzamelt claims slachtoffers Ouders zetten zelf gehandicaptenhuis op Boete doen als modetrend Binnenland i JL i Advocaat fonds denkt aan twee ton voor longkankerpatiënt dichting Papageno brengt therapie bij autistische kinderen thuis DORT HELMA VAN DEN BERG ^•te zorg van iedere ouder en verstandelijk gehan- kind: wat gebeurt er lem wanneer ik er niet f ben? Theo Wildeboer uit foort bedacht de oplos- Een gewoon huis waar ion met andere jongeren begeleiding kan wonen, kte, maar er was vijf jaar en ongelooflijk veel ettingsvermogen voor En zelfs nu zijn de fi- :n nog onzeker. t.n lidsfoto van zijn zus staat zijn bed. Pierre Weterings ijst naar de bruidegom, oont bij hem en ik woon r." Zijn kleine ogen wor- chspleetjes. „Samen met iNG vriend Wouter en met en Maarten." re en zijn vrienden heb- Q2 en verstandelijke handi- m.ni 'nds een half jaar wonen en royale rijtjeswoning in reoiNC nersfoortse nieuwbouw- ieuwland. Met ieder een ÈRDAG 26 FEBRUARI 2000 Actie (ex)-rokers tegen tabaksindustrie in voorbereiding De tabaksindustrie in ons land, en mogelijk ook de Nederlandse staat, kan een claim van miljarden guldens tegemoet zien. De claim wordt voorbereid door de nieuwe Stichting Rokersfonds Nederland, die de komende maanden gaat proberen tiendui zenden rokers en ex-rokers te bewegen zich bij het fonds aan te sluiten. Het is de eer ste maal in Europa dat de tabaksindustrie op deze schaal aansprakelijk wordt gesteld voor de schade die roken heeft veroorzaakt. GRONINGEN JAN VAN PUK Rokers, ex-rokers en familiele den van mensen die zijn overle den als gevolg van het roken hoeven voorlopig niet meer te doen dan zich aan te melden en jaarlijks 35 gulden administra tiekosten te betalen. Naar ver wachting kan het nog wel enke le jaren duren voordat indivi duele claims in behandeling worden genomen. Het initiatief voor deze stichting is genomen door de Vereniging van Letsel schadeslachtoffers (VLS). „Het probleem met individuele slachtoffers is dat zij niet heb ben wat de tabaksindustrie wel heeft: tijd, geld, macht en des kundigheid. Als we de krachten bundelen, kunnen we genoeg kracht ontwikkelen om wel iets te doen", zegt Deborah Lipsc- hits uit Groningen, coördinator en voorzitter van de VLS. De Stichting Rokersfonds Neder land wil in eerste instantie pro beren de aansprakelijkheid van de tabaksindustrie door de rechter te laten vaststellen. De ze procedure zal naar verwach ting tussen de zes en tien jaar duren. Bij een positieve uit komst wordt het geld vervol gens onder de deelnemers van het fonds verdeeld. De procedure wordt gefinan cierd door enkele particulieren. Zij krijgen hun geld pas terug wanneer de tabaksindustrie wordt veroordeeld. Wanneer de claim wordt toegewezen krijgen ze tachtig procent van hun vor dering uitbetaald. De rest gaat naar de financiers, die naar ver wachting enkele miljoenen moeten betalen om de proce dure te kunnen voeren. Bij het voorbereiden van de claim wor den toxicologen ingeschakeld „Wij vermoeden dat de tabaks industrie extra stoffen aan ta bak toevoegt die ervoor zorgen dat rokers verslaafd blijven. Dat gaan we precies uitzoeken", zegt W. G. Verkruisen uit Assen, de advocaat van de stichting. In de procedure die de Stichting Rokers fonds Nederland tegen de tabaksindu strie, en mogelijk tegen de staat voorbe reidt, zal de in letselschade gespeciali seerde advocaat W. G. Verkruisen uit As sen inzetten op de schuld van de indu strie en niet op de eigen verantwoorde lijkheid van de rokers. Nemen rokers niet bewust een risico op gezondheidsschade? „Die vraag is wat mij betreft niet aan de orde. Het gaat om wat nu de schuld is van de industrie. Toxicologen gaan voor ons uitzoeken wat er precies in ta bak zit. Ik heb het sterke vermoeden dat sigaretten zorgvuldig zijn samengesteld uit een cocktail van tabak en stoffen die er voor zorgt dat mensen niet alleen ver slaafd raken, maar dat ook blijven. Nu al is bekend dat er in sigaretten stoffen zit ten die er van nature niet in thuis horen. Daar komt nog bij dat rokers ten on rechte te veel geneigd zijn naar hun ei gen verantwoordelijkheid te kijken. De industrie richt zich in de reclame op jongeren met de achterliggende bood schap dat roken gezond is, terwijl je in feite risico's loopt op ernstige ziekten en eerder dood gaat." Wat mogen mensen die zich aanmel den bij de stichting verwachten? "Ik schat de kans dat we succes boe ken groot. Maar belangrijk is wel dat zo veel mogelijk mensen, rokers, ex-rokers en nabestaanden zich aanmelden. Je hebt veel massa nodig om zo'n duur proces te kunnen voeren. Ik verwacht dat deze procedure pas bij de Hoge Raad zal worden beslecht. Dat kan nog jaren duren. Ik denk dat er bij een posi tieve uitkomst een regeling uitkomt die vergelijkbaar is met die voor asbest slachtoffers. Zonder dat in individuele gevallen geprocedeerd hoeft te worden, krijgt elk slachtoffer dan geld uit een fonds. Bij mensen die longkanker heb ben gekregen, denk ik aan een bedrag van tussen de 150.000 en 250.000 gul den." Waarom stelt de stichting mogelijk ook de staat aansprakelijk? „De staat heeft een geweldige hoe veelheid boter op het hoofd. Behalve dat ze een vrije slappe tekst op een pakje si garetten heeft laten zetten, doet ze er niets aan. De overheid heeft gigantisch aan het roken verdiend door de accijn zen op tabak." De grote tabaksindustrieën zitten in de Verenigde Staten. Waarom niet daar ge procedeerd? „Het liefst had ik ook daar geproce deerd, omdat daar de grote bedragen zijn te halen. Nederland is wat dat be treft nog een 19de eeuws continent, waar we het redelijk normaal vinden dat bedrijven grote schade aanrichten zon der dat ze daarvoor hoeven te betalen. In de VS zijn jury's minder snel geïmpo neerd. Het probleem is alleen dat je daar in alle staten afzonderlijk moet procede ren. Daarom gaan we waarschijnlijk de Nederlandse vestigingen aanpakken. Bovendien zijn er al contacten met ver gelijkbare organisaties in Europa die ons voorbeeld mogelijk gaan volgen." Tevredenheid over actie RUTTEN GPD „Eendracht maakt macht", aldus Evert van de Belt uit Rutten van de Stichting Longkanker Nederland. Hij is blij dat mogelijk een deel van het leed dat roken heeft veroorzaakt, wordt gecom penseerd. Bij de 52-jarige Van de Belt werd vijfjaar ge leden bij toeval een vlekje op de longen vastgesteld. Kan ker. Een deel van zijn rech- terlong werd weggenomen. „Ik had een longvliesontste- king. Dat is mijn geluk ge weest, anders was het niet ontdekt." Longkanker is onder de kan kers de grootste 'killer'. Het probleem is dat veel slacht offers eraan overlijden en dus niet over de gevaren kunnen praten, zegt Van de Belt. Hij is verheugd dat ook onderzocht wordt welke ge vaarlijke en verslavende stof fen aan de sigaretten worden toegevoegd. Belangstellenden kunnen zich bij het Rokersfonds aan melden via het telefoon nummer 0900-7653773. Aan melden kan ook via de web site van de stichting: ww- w.Rokersfonds.com Hoe ver kun je gaan in het ver antwoordelijk stellen van rege ringen voor wandaden uit het verleden? Moeten we de Franse president Chirac tijdens zijn staatsbezoek volgende week alsnog excuses vragen voor de bezetting door Napoleon? Of premier Aznar bij de eerstvol gende Europese top aanspre ken op de Spaanse inquisitie praktijken in de zestiende eeuw? En moet onze eigen pre mier Kok geen verontschuldi gingen aanbieden aan onze voormalige koloniën, zijn diepe spijt betuigen over politionele acties en slavernij en zijn treur nis uiten over alle excessen die zijn begaan toen de Nederlan ders nog over de wereldzeeën heersten. Want openbaar boete doen is een internationale trend die niet aan Nederland voorbij gaat. Wellicht heeft het te maken met het verstrijken van het vorige millennium, maar de excuus- cultus heeft Nederland flink in zijn greep. De twintigste eeuw mag dan afgelopen zijn, het oorlogsverleden is nog lang niet verwerkt. Eerst was er een hoog oplopende discussie over de woordkeuze waarmee premier Kok zijn leedwezen betoonde over de kille naoorlogse ont vangst van joden, zigeuners en ex-dwangarbeiders in Neder land. Vervolgens moest Kok sa men met minister Van Aartsen gaan leuren om Japanse woor den van spijt te mogen verne men. Maandag mocht de premier - na langdurige diplomatieke on derhandelingen - een schrifte lijke spijtbetuiging van de Ja panse regering in ontvangst ne men. In 1995 had de toenmali ge regering-Murayama officieel ook al zijn 'oprechte spijt' be tuigd, maar toch bleef er iets knagen. Maar net als voorgaan de keren waren ook nu verte genwoordigers van de Indische gemeenschap niet tevreden. Premier Obuchi had voor de te levisie zijn berouw moeten uit spreken. De teleurstelling over de excu ses is min of meer ingebakken. De mensen uit de Jappenkam pen willen diep berouw zien van een generatie Japanners die de oorlog al lang verdrongen heeft of volstrekt onschuldig is geweest aan (je misdaden die destijds zijn begaan. Aange daan leed is bovendien nooit echt weg te nemen. En als er al een schadevergoeding komt - hoe terecht ook - dan is die nooit hoog genoeg. Het prijs kaartje is altijd discutabel, zoals ook bleek uit de reacties op het rapport van Van Kemenade over de behandeling van joden na de oorlog. Net als bij de emotionele dis cussie over de spijtbetuiging van Kok voor de kille ontvangst van jóden bekruipt je steeds de vraag: wat is eigenlijk de zin van excuses? Waarom willen men sen nu nog na al die jaren van een regeringsleider horen dat er in het verleden fouten zijn ge maakt? Waarom die drang tot het aanhoren van een schuld belijdenis, ook al worden daar mee weer vele pijnlijke herin neringen opgerakeld? De openbare boetedoening is wellicht nodig als vergelding voor de zonden, zodat de trau ma's beter kunnen worden ver werkt. Tegelijkertijd is echter duidelijk dat er geen sprake kan zijn van vergeving. Want aan wie moeten ex-kampbewoners of joden vergiffenis schenken? Het Japanse excuus is eigenlijk alleen van belang voor een zeer kleine groep Nederlanders die worstelt met zijn onverwerkte verleden. Veel Nederlanders begrijpen werkelijk niet wat je met de excuses voor fouten uit een ver verleden opschiet. De j historie wordt er immers niet ongedaan mee gemaakt. En hoeveel waarde moet je hech ten aan een spijtbetuiging van iemand die geen wroeging kent, noch verantwoordelijk is ge weest? Kunnen we daarom niet afspre- ken dat we er vanaf nu mee op- j houden? Dan zijn we ook af van die rare discussies over de woordkeuze bij het aanbieden van een excuus. De logica was de afgelopen weken ver zoek. Kok had volgens critici niet mo gen zeggen dat hij de kille ont vangst van overlevende oor logsslachtoffers in 1945 'be treurde'. Hij had moeten zeg gen dat het hem 'speet'. Dat was te zot voor woorden, want volgens Van Dale is betreuren 'spijt gevoelen'. Ook rond de Ja panse excuses ontstond zo'n rare commotie over de precieze bewoording. Helaas zal de trend tot boete doening wel niet te stoppen zijn. Met een beetje pech is de geest uit de fles. Nu is gevraagd om Japanse excuses, zal de re gering dat verzoek ook retour krijgen. Straks kan de regering aan de lopencfe band 'sorry' zeggen. En schadevergoedin gen proberen te beperken, na tuurlijk. Excuses aan Surina- mers, Antillianen en Indone siërs, maar ook aan slachtoffers van Nederlandse onachtzaam heid uit een meer recent verle den. De vrouwen uit Srebreni ca, de ex-Dutchbatters, de slachtoffers van de legionella- besmetting, de Bijlmerbewo ners en ga zo maar door. Totdat het woord 'sorry' zo is gedevalueerd, dat we ook daar weer een streep onder kunnen zetten; Thuis vereenzamen deze jongeren eigen slaapkamer boven, een gezamenlijke keuken en woon kamer beneden. Het interieur oogt licht, stijlvol modern en is door de jongens zelf uitgeko zen. „En door onze vaders en moeders", zegt Pierre. „Die hebben alles gedaan." Het prikbord in de gang meldt de wekelijkse corvee diensten. De was, stofzuigen, afwassen, het ontbijt verzorgen. Klusjes waaraan Pierre geen he kel heeft: „Andere jongens vin den het soms vervelend. Ik vind alles leuk. Ook koken, samen met de leiding." Pierre woont in een van de vier huizen van het begeleid woonproject De Zwanebloem van de stichting Philadelphia Zorg in Nieuwland. Naar een idee van Theo Wildeboer, vader van Rogier (26). „Bij de ouders thuis vereenzamen deze jonge ren. Voor instellingen bestaan lange wachtlijsten. De gezins vervangende tehuizen zijn voor hen geen goede woonvorm, omdat ze te grootschalig zijn. „Ik zocht een alternatief, naar een manier van wonen en leven die het beste aansluit op de wensen die ieder mens heeft. Het liefste in een gewoon huis met de begeleiding die zij nodig hebben." Via het dagverblijf en de school kende Wildeboer andere ouders met dezelfde wensen. Samen vormden zij in 1993 de Vereniging De Zwanebloem. Plannen genoeg. Maar het lukt de ouders niet geld bij het mi nisterie los te peuteren. In 1996 keerde het tij. Het ministerie kwam met in voering van het persoonsge bonden budget, een moderni sering van de algemene wet bij zondere ziektekosten. Mensen die voorzieningen nodig heb ben, moeten dat voortaan zelf (of via ouders of organisaties) aanvragen. In de praktijk blijkt de romp slomp echter nog heel groot. De ouders van De Zwanebloem vroegen in 1996 die budgetten aan. Ze zochten steun bij wo ningcorporatie SCW, voor de bouw van de huurwoningen. Eén van de ouders zat in het bestuur van de SCW. Stichting Philadelphia werd gevraagd-om de begeleiding in huis te ver zorgen. Een periode van jaren lang onderhandelen met over heid, zorgverzekeraar en wo ningstichting brak aan. De groeiwijk Nieuwland bood ook aardige perspectieven. Nieuwbouw te midden van an dere nieuwkomers op een plek waar vandaan de jongeren ge makkelijk zelf per fiets naar de stad, de winkels en de sport club kunnen. Ook hun ouders wonen in de omgeving, ze zijn vanuit Nieuwland gemakkelijk op te zoeken. Samen met de ouders zoch ten de bewoners de kleuren en de meubels uit en bedachten de aanleg van de terrastuinen. Sponsors legden voor dat alles ruim een ton op tafel. Sponsor geld is nodig, zegt Wildeboer: „De financiële positie van onze vereniging De Zwanebloem is nog steeds onzeker. Van vijf van de zestien bewoners is het per soonsgebonden budget nog steeds niet geregeld. Dit jaar hebben we een tekort van 130.000 gulden." Inmiddels willen ook elders in het land ouders het Amers- foortse voorbeeld volgen. Ze moeten echter wel over een lange adem beschikken. Direc teur Theo Kralt van Philadel phia Zorg: „Het opzetten van een eigen huis vergt een inge wikkelde en bureaucratische procedure. Maar het kan." De overstap van de oude naar de nieuwe regeling gaat uiterst moeizaam. Menigeen moet ja ren wachten eer een persoons gebonden budget is toegekend en het geld wordt uitgekeerd. Kralt: „De tussentijdse twijfel roept bij ouders en onze cliën ten heel veel spanningen op. Soms zoveel dat ouders een project als De Zwanebloem niet aandurven en de zorgkantoren nu dus minder geld uitgeven dan gepland was." Aan Pierre Weterings en zijn buurmeisje Judith de Kruijk (26) in Nieuwland gaan deze zorgen voorbij. „Het is hier heel =^g3DE INGRID BOSMAN pSftk kan mensen raken. Dat zeker voor kinderen met pe. De stichting Papageno jt sinds kort muziekthera- j hen thuis. Met een be- .Ito vol instrumenten, van .nel tot triangel, zoekt een peut de kinderen in hun omgeving op. Als een Ko- Ko met een missie, •••luize Van Zweden is de —ik nooit ver weg. Maar pas ^V/Tun zoon gerichte thera- Teeg, ontdekten Aaltje en £N an Zweden welke rol mu- 86 an spelen in de ontwikke- an autistische kinderen, •b altijd veel kinderliedjes lem gezongen, maar dat de nogal eens. Toen hij al therapie kreeg, ging •el makkelijker. Hij maakt 'ien ook zelf dingen, ope- itige liedjes", vertelt Aaltje weden, met Marijke Fou- stuwende kracht achter hting Papageno. het project met de Pa o-bus in Twente begint, toeval. Jaap van Zweden f-dirigent van het Orkest •t Oosten en tevens gast- aan het conservatorium Ie Hogeschool Enschede, stituut heeft een werk- in het leven geroepen die oject begeleidt. Muziek- leute Jacqueline Rosdorff iudente Ellen Gerritsen ;s rijden de bus, waarbij itste bij wijze van afstu- dracht de ervaringen op zet en aanvullend onder- verricht. Daarbij wordt keken naar ervaringen in litenland, vertelt Marijke aine. „Uiteindelijk zal dit en leiden tot een methode deze behandelingsvorm, k elders kan worden toe- Zweden weet uit ig hoe muziektherapie elpen om openingen te i in de innerlijke bele- 'ereld van autistische Medewerkers en initiatiefnemers van kinderen. „We hebben onze zoon altijd thuis begeleid. Mu ziektherapie is daar pas later bij gekomen - gek genoeg moet je daar dan toch door anderen op worden gewezen - maar we hebben gemerkt dat zijn ont wikkeling er enorm door is ge stimuleerd. Logopedie richt zich op de taalontwikkeling, bij de fysiotherapie draait het om de motoriek. Maar bij muziek komt zoveel aan bod. Structuur - een lied heeft een begin en een eind - wisselwerking, ex pressie. Door geluid, ritme en de aanraking van de instru menten worden de zintuigen geprikkeld. Je ziet dat ze daar door makkelijker gaan commu niceren. En dat is meer dan voor hun 'muzikale rijdende winkel'. praten. Met muziek geef je ze de mogelijkheid om zich op een andere manier te uiten." Een belangrijk voordeel van de therapie aan huis is volgens Van Zweden en Foudraine dat de ouders er direct bij zijn be trokken. Therapeute Jacueline Rosdorff kan dat na de eerste huisbezoeken bevestigen. „We zitten nog in de observatiefase, dus het is nog te vroeg om over resultaten te praten. Maar het directe contact met ouders is inderdaad een groot pluspunt. Je kunt de therapie beter af stemmen op de doelen die zij met hun kinderen willen berei ken. In instellingen, waar ik ook werk, krijg je de informatie toch altijd via derden." Dankzij Twentse sponsors kunnen de therapeuten niet al leen beschikken over een be stelauto in Papageno-huisstijl, maar ook over een compleet in strumentarium. Van een soundmixer tot bongo's en van een gitaar tot belletjes. Bij de eerste sessies bleek de chimes, een percussie-instrument met metalen staafjes, erg populair. „Het schittert en rinkelt, dat trekt de aandachtverklaart El len Gerritsen Mulkes. „Maar je moet dan ook weer oppassen dat een kind niet zo gefixeerd raakt, dat je daardoor het con tact juist verliest." Aaltje van Zweden en Marijke Foudraine hopen dat het pro ject ook vrolijkheid uitstraalt. foto gpd wouter borre „Er komt iemand binnen met gerinkel en gerammel. Er ge beurt iets." Maar, tekent thera peut Rosdorff daarbij aan, kin deren die vaker thuis worden opgezocht door begeleiders en vrijwilligers zullen anders rea geren op de 'muzikale rijdende winkel' dan kinderen die dat niet gewend zijn. „Voor hen kan het ook bedreigend zijn. Dan moet je dus hele kleine stapjes zetten om hun wereld te mogen betreden." De stichting Papageno (ge noemd naar de vrolijke vogel vanger uit Mozarts Zauberflöte) is telefonisch bereikbaar op 035-5388091 en per E-mail: stichting.papageno@wxs.nl Excuuscultus heeft Nederland flink in zijn greep Pierre Weterings (de middelste in de bovenste rij) met vrienden en huisgenoten voor hun nieuwe huis in de wijk Nieuwland in Amersfoort. foto gpd marco hofstedé. fijn wonen en je leert hier ook van alles." Pierre Iaat trots de kleren zien die hij heeft gewas sen. Judith roept niet meer om haar moeder om een mug dood te slaan: „Laatst vroeg mijn va der, Judith, kom je weer terug. Toen zei ik, mooi niet. Ik wil in mijn eigen huis wonen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5