'Nu moet blijken of je van tegenslagen sterker wordt' Strenge dopingaanpak bepaalt nieuw wielerseizoen 234 ZATERDAG 26 FEBRUARI 2000 Met de Omloop Het Volk begint vandaag het wielerseizoen in de Lage Landen. Van alle renners die in Gent aan de start van de semiklassieker verschijnen, is Erik Dekker de gretigste. Bij de wielrenner van de Rabobank werd aan de vooravond van het wereldkampioenschap in oktober in Verona een te hoge hematocrietwaarde (te dik bloed) gemeten. Dat kan duiden op gebruik van EPO, maar is daarvan geen bewijs. Dekker ging na de verdachtmakingen door een diep dal. De onderzoekscommissie van zijn sponsor pleitte hem vrij. ,,Nu moet blijken of je van tegenslagen sterker wordt." Nergens zoveel Nederlandse wielrenners op een vierkante kilometer als in de Belgische gemeente Meerle. Kijk, daar komt Jan Boven (Rabobank) thuis van trainingskamp. En zie, dat is Martin van Steen (Farm Frites), die komt Tristan Hoffman (Jack Jones) opha len voor de training. Die coureur in dat geel groene tenue, is dat niet Bart Voskamp in de kleuren van het Italiaanse Polti, zijn nieuwe ploeg? Erik Dekker zit binnen voor het raam en knikt bevestigend: „Ja, dat is Bart. Hij is mijn buurman." Lachend: „Het is al één uur, dat is toch geen tijd om te gaan trainen. De Itali aanse methode zeker." Erik Dekker heeft zijn kilometers dan al ge draaid. Gisteren tweehonderd, vanmorgen twee uurtjes. Hij is net terug van een trai ningskamp in Italië en vertrekt overmorgen voor zijn eerste koers, de Ronde van Mallor- ca. Dekker oogt fris en afgetraind. „Ik weeg 69 kilogram. Dat is mooi. Op trainingskamp zijn de vetpercentages van de renners gemeten. Ik had slechts zeven procent, maar daarmee scoorde ik toch nog bij de slechtste drie. Moet je nagaan hóe goed de anderen er voorstaan. Voeding is heel belangrijk gewor den in het wielrennen. Vroeger deden wiel renners niets anders dan stapelen. Maar te genwoordig gaat het niet om de hoeveelheid maar om de kwaliteit van het eten. Rolf Sö- rensen heeft dat er bij ons een beetje in ge bracht. Die reed vroeger in Italië en daar wa ren ze veel verder in de begeleiding. Ik heb me deze winter aangeleerd alleen water te drinken en geen frisdrank meer. Bovendien ben ik radicaal gestopt met chocolade. Ik vind het heerlijk en omdat we kinderen heb ben, is het altijd in huis. Maar tegenwoordig gooi ik het weg." Eetbeest Hij was vroeger' een 'eetbeest', at bij zijn komst in het profmilieu - in het najaar van 1992 - alles wat hem werd voorgeschoteld. „En Frans Maassen en Jelle Nijdam maar la chen, die wisten niet wat ze zagen. Ik was als amateur gewend enorme hoeveelheden weg te werken, dat hoorde nou eenmaal zo." Bovendien was hij succesvol, dus waarom zijn eetpatroon wijzigen? Dekker baarde toen vooral opzien met een tweede plaats op de Olympische Spelen achter de in 1995 bij een val in de Tour de France overleden Fabio Casarteli en als neo-prof bij Buckler een elf de plaats in Parijs - Tours. Zo goed presteerde hij pas eind vorig jaar weer voor het eerst. Zevende in de Clasica San Sebastian, zevende ook in de HEW Clas sic, twaalfde in het Kampioenschap van Zu rich, tweede in de Ronde van Nederland. „Misschien", mijmert hij, „misschien is die verschrikkelijke Tour dan toch nog er gens goed voor geweest. Zo'n Tour zou ik in principe niet nog eens willen meemaken. Aan de andere kant: ik weet hoe ik er ben uitgekomen. Ik was daarna zó sterk." Dekker bestrijdt dat het matige presteren van de Rabobankploeg enkel en alleen kan worden toegeschreven aan het ontbreken van de eigen ploegarts, de Belg Geert Lein- ders. „Het is niet de hoofdoorzaak geweest. Er zijn tien ritten in een massasprint geëin digd en daarin hadden wij niks te zoeken. In de tijdritten komen we ook te kort. Dan houd je alleen de bergetappes over. Als Mi chael (Boogerd; FS) daarin niet goed genoeg blijkt, dan houdt het op. Je kopman valt weg. Dat heeft z'n weerslag op de hele ploeg. Leinders werd gemist, maar ook met een su- perploeg hadden wij die tien massaspurts niet gewonnen. Mentaal heb ik vreselijk geleden. Leon van Bon stapte af na Alpe d'Huez en toen heb ik even getwijfeld over wat ik zou doen. In het hotel sprak mijn vrouw de legendarische woorden: 'Kom maar met me mee naar huis'. Maar zolang ik geen koorts heb, stap ik niet af. Als je de etappe hebt overleefd, dan slaap je een nacht en zie je de volgende dag wel weer hoe je je voelt. Het was heel vervelend dat Leinders niet mee was, maar vooraf was iedereen akkoord met die andere arts. Om problemen te voor komen was het nodig om een in Frankrijk zetelende dokter mee te nemen. Ik dacht voor de Tour nog: we zien wel hoe het loopt. Maar het ging niet. Het enige wat we konden innemen waren die Franse bruistabletten. Je kunt je afvragen wat gezonder is: zo de Tour rijden of gewoon je herstelmiddelen nemen. We hebben als ploeg met elkaar gesproken en gezegd: we zijn niet goed genoeg. Dan moeten we ook niet méér verwachten. Daar is de ploegleiding heel goed mee omgegaan. Voor hetzelfde geld waren we met twee man aangekomen in Parijs, maar dat zou een bla mage geweest zijn. We haalden met zeven het einde en dat gaf toch nog voldoening, ze ker omdat Robbie McEwen de laatste etappe nog won. Nee, niemand die hem dat mis gunde. Ik weet dat er veel is geschreven over een slechte sfeer bij ons in de ploeg omdat Robbie nogal wat kritiek had op ons en wij daar weer op reageerden. Toch viel de sfeer wel mee. We zijn verdomme geen vrouwen. Erik Dekker eindigde vorige seizoen dramatisch Die zouden over dit soort kwesties weken kunnen doorzeuren. Wij niet." Machtig gevoel Na de Tour de France haalde Erik Dekker een niveau dat hij alleen in zijn eerste prof- jaar bereikte. „Het ging allemaal zo gemak kelijk. In het Kampioenschap van Zürich ging ik op kop rijden, berg op, berg af en na een tijdje zag ik dat nog maar tien man kon den volgen. Een machtig gevoel." In de WK tijdrit in Treviso werd hij achtste, een topprestatie die hem sterkte in de over tuiging dat hij in de wegwedstrijd enkele da gen later een rol had kunnen spelen. „Ik zeg niet dat ik had gewonnen, maar mijn vorm was zó goed dat ik denk dat ik tot diep in de finale had meegekund." Maar Dekker zat thuis in Meerle toen zijn collega's op zondag in het oude centrum van Verona van start gingen. Gevolg van een te hoge hematocrietwaarde van zijn bloed, een dag voor de wedstrijd door de UCI bij een gezondheidscontrole vastgesteld. „Hoe ik me voelde die dagen? Vreselijk. Je werd er elk moment mee geconfronteerd. Ik was opening van de journaals. Ik zou de toe komst van de Rabobankploeg, ja zelfs van het totale Nederlandse wielrennen op het spel hebben gezet. Er stond elke dag wel een stuk over in de kranten. Ik had geen zin om te trainen in die periode. We zijn toen lekker met het gezin op vakantie geweest in Mexi co. Even helemaal niks aan je hoofd, heerlijk. Dat heeft mij moraal opgeleverd. Bij terug keer ben ik weer gaan trainen." Hij heeft zich een ongeluk geprakkiseerd over de oorzaak van zijn te dikke bloed: 52, terwijl zijn normale waarde 47 is. „Je gaat denken aan stress of aan vochtverlies als mogelijke oorzaken. De avond ervoor had de dokter gemeten en toen was het goed. Maar wat telt is de waarde van de volgende och tend. Die controle verliep wel een beetje vreemd. Alles speelde zich af in één ruimte. Het was niet zoals het hoorde." later stelde een door de Rabobank inge stelde onderzoekscommissie vast dat de drukband om zijn bovenarm voor een stu wing van het bloed heeft gezorgd en daar mee voor een te hoge hematocriet. „Ik weet wat de mensen ervan denken. Ze halen hun kennis uit de krant en daarin is de opinie dat alle renners EPO gebruiken. Ik weet hoe er wordt gedacht. De enige die overtuigd was van mijn onschuld, was ikzelf. Dat is moeilijk. Behalve mijn vrouw heeft ook de ploeg me gesteund. Er was geen enkel verwijt of verdachtmaking. Ik ben blij dat ik het allemaal achter de rug heb. Door die toe standen ben ik vreselijk gretig. Ik wil meteen in de eerste wedstrijden goed rijden. Nu moet blijken of je van tegenslag sterker wordt" Na de Ronde van Mallorca is er telefonisch contact. Dekker is eerder terug gekomen vanwege een ontstoken verstandskies. Die is bij thuiskomst meteen getrokken. „En wat denk je dat me daar op Mallorca de eerste dag overkomt? Bloedcontrole. Ik had nog geen meter gefietst of ze moesten me alweer hebben. Voor de zekerheid heb ik eigenhan dig een beetje in de bovenarm geknepen, om te voorkomen dat er zo'n drukband aan te pas moest komen." En de uitslag? Lachend: „Ik heb niks ge hoord, dus het zal wel goed zijn." FRED SEGAAR Erik Dekker: „Ik zeg niet dat ik had gewonnen, maar mijn vorm was zó goed dat ik denk dat ik tot diep in de finale had meegekund." FOTO CPD ROLAND DE BRUIN Olympische spelen werpen schaduw vooruit De Rabo-wielerploeg 2000 met onder anderen Michael Boogerd (zittend, derde van rechts). FOTO ANP COR MULDER Het eerste wielerseizoen van de nieuwe eeuw, dat vandaag echt is begonnen met de Omloop Het Volk, staat in het teken van veel keuzes. De meeste daarvan worden beïnvloed door de Olympische spelen deze zomer in Sydney die nu al hun schaduw vooruit werpen over het pelo ton. Niet alleen sportief (vrijwel iedere renner dicht zich Down Under kansen toe) maar onvermijde lijk ook op het gebied van de dopingbestrijding. De felle acties van het Italiaans Olympisch Comi té (CONI) zullen nog een fikse nasleep krijgen in de wielersport en zijn ongetwijfeld ingegeven door de dreigende taal uit Australië, waar de sco ringsdrift op anti-dopinggebied groteske vormen heeft aangenomen. De internationale wielerunie UCI kan geen nieuwe schandalen gebruiken in haar op ge zondheid gestoelde dopingaanpak, maar ligt door de Italiaanse acties nog voor het seizoen goed en wel begonnen is al weer onder vuur. Een fiks aantal renners, onder wie Gianluca Bortola- mi, Gianni Faresin en de winnaar van de Giro van vorig jaar Ivan Gotti, zijn door het CONI in de beklaagdenbank geplaatst. Ploegleider Em- manuele Bombini is met twee collega's al ge schorst. De verdachtmakingen stammen uit de jaren van Gewiss, de ploeg waar Bjarne Riis, die nu twijfelt over stoppen of doorgaan, ook voor uitkwam. De grote schoonmaak in Italië en het publicitaire offensief dat daarbij wordt gezocht, is de UCI een doorn in het oog omdat het slechts de roep om hardere dopingmaatregelen in de hand werkt. En dat staat haaks op de op nuance en voorzichtigheid gestoelde aanpak van UCI- voorzitter Verbruggen c.s. Twee grootste De twee grootste Nederlandse ploegen hebben gekozen voor een weg die zo weinig .mogelijk ruimte moet laten yoor bespiegelingen en vraag tekens over dopinggebruik. Bij Rabobank werd de ploegpresentatie aange grepen om uitvoerig het medisch beleid uit de doeken te doen. In de samenstelling van het team werd ook geen risico genomen. Geen on duidelijke buitenlandse aankopen dus. Michael Boogerd werd, met een nieuw miljoenencon tract, nog meer als absolute en enige vaandeldra ger aangewezen en hij kreeg er louter een paar jonge knechten uit de eigen opleiding bij. Ren ners die meenden te weinig kansen te krijgen konden opkrassen. Sprinter Robbie McEwen en allrounder Koos Moerenhout togen daarop naar de voormalige TVM-ploeg, waar de hele boel op de kop werd gezet. De nieuwe hoofdsponsor Farm Frites wil per se naar de Tour de France en moest daarom rigoureus afrekenen met het door dopingperikelen besmeurde verleden.'Na het vertrek van gezichtsbepalende mannen als kop man Jeroen Blijlevens, Bart Voskamp, Tristan Hoffman, Steven de Jongh en Sergej Oetsjakov werd maar meteen helemaal schoon schip ge maakt. Farm Frites bespoedigde het vertrek van een van de oudste sponsors in het peloton (TVM) en daarmee verdween ook manager Cees Priem van het toneel. De keuze voor nieuwe za kelijkheid, onder leiding van Jacques Hanegraaf en Teun van Vliet, zorgde al voor de eerste mui terij bij vooral de Belgische clan onder leiding van Peter van Petegem. Op de tweede en derde rij van het vaderlandse profpeloton werden ook verschillende keuzes ge maakt. Trade Team II Bankgiroloterij bleef in omvang (tien renners) ongewijzigd en verander de slechts op drie plekken. Bij Trade Team III Axa werd het rennersbestand bijna verdubbeld tot veertien. Allemaal Nederlanders die tegen het absolute minimum broodfietser zijn. Ze zullen een zware kluif krijgen aan het eve naren van het aantal zeges van vorig jaar. Jans Koerts (toen Cologne, nu Farm Frites) deelde met negentien overwinningen de eerste plaats in de internationale zegestand met niemand min der dan Mario Cipollini. Jeroen Blijlevens (toen TVM. nu Polti) was derde met 17 en Rudie Kern- na (Batavus) vijfde met 15 overwinningen. Rustig Aan het internationale front bleef het vrij rustig op transfergebied, zeker wat de toppers betreft. Van de top 15 van de UCI-ranking bij aanvang van het seizoen, heeft er maar eentje een nieuw shirt aan. Het is echter niet verrassend dat deze naar de naam Davide Rebellin (van Polti naar Li- quigas) luistert, want hij heeft er een gewoonte van gemaakt zo ongeveer jaarlijks te verkassen. Als het aan Frank Vandenbroucke had gelegen was hij ook vertrokken bij Cofidis. Het Belgische natuurtalent werd vorig jaar na een schitterend voorseizoen op non-actief gesteld door de spon sor omdat hij zich met een onduidelijke kwakzal ver c.q. paardendokter had ingelaten voor de medische en geestelijke begeleiding. Vanden- Broucke werd daar in het najaar plots zo kwaad over dat hij verklaarde weg te gaan. Maar nie mand bleek toen nog bereid of in staat een mil joenensalaris neer te leggen voor de wispelturige Belg, die uit arren moede maar besloot te blijven. De vijf meest in het oog springende transfers (naast die van Rebellin) die wel doorgingen: Blij levens van TVM naar Polti, Vinokourov van Casi no naar Telekom, Gontsjar van Vini Caldirola naar Liquigas, wereldkampioen Freire van Vitali- cio naar Mapei (dat liefst 39 renners onder con tract heeft) en Julich van Cofidis naar Credit Ag- ricole. Laatetgenoemde ploeg is opmerkelijk ge noeg niet eens meer een Trade Team I (net zo min als Amica Chips en Cantina Tollo), wat bete kent dat ze normaal gesproken niet rechtstreeks uitgenodigd zijn voor de wereldbekerwedstrij den. Vreemd voor een ploeg met renners als Ju lich, Vaughters (vorig jaar excellerend in de Dauphiné Libéré), Boardman, O'Grady en Voigt. Maar voor de Tour hoeft ploegleider Legeay waarschijnlijk niet te vrezen, want naast Cofidis en Francaise des Jeux heeft directeur Leblanc weinig keus voor de broodnodige Franse deelna me. Om nieuwkomers als Delatour (Bassons, Brochard) en Bonjour (Simon en Robin) ziet hij niet te springen. Zoals altijd aan het begin van een nieuw sei zoen, kent het optimisme geen grenzen. Klassie ke renners als Michael Boogerd, Frank Vanden broucke en Laurent Jalabert willen het hele sei zoen prijzen winnen, inclusief Tour, Olympische spelen en WK, de na driekwart jaar teruggekeer de klimgeit Marco Pantani denkt aan drie grote rondes, I^mce Armstrong en Jan Ullrich hebben behalve de Tour ook de Olympische spelen hoog op hun lijstje staan. De vraag zal dit seizoen zijn, wie de beste keuzes maakt. RENÉ BANIERINK

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 49