ZATERDAGS INTERNET: BIJVOEGSEL digitale gatenkaas eidsch Dagblad ZATERDAG 26 FEBRUARI 2000 Elke dag wordt via internet bij duizenden bedrijven, particulieren en organisaties ingebroken zonder dat die het merken. Meestal blijft het bij 'kijkoperaties'. Maar steeds vaker roven handige freaks geld en waardevolle data, verspreiden ze virussen en maken ze onschuldige surfers medeplichtig aan terrorisme, spionage en zware criminaliteit. Opsporingsdiensten en de beveiligingssector waarschuwen voor de wereldwijde digitale gatenkaas, waarbij het millenniumprobleem in het niet valt. De vingers van de computer kraker gaan vliegensvlug over het toetsenbord. In nog rapper tempo schieten allerlei bestanden over het scherm. „Hier, gebruikersnamen en wachtwoorden, genoeg om flink wat onrust te veroorzaken via interne e-mail- tjes", zegt de 38-jarige hacker Unicorn, die niet met zijn echte naam in de krant wil. Hij heeft net ingebroken in een bedrijfs netwerk. „Een echte hacker dringt wel binnen, maar vernielt niks en misbruikt de binnengedrongen computer ook niet voor misdaden. Het gaat erom lekken in de be veiliging aan te tonen, waar de gebruiker zijn voordeel mee kan doen. De volgende kraker kan immers minder goede bedoe lingen hebben." Hoe lek internet en de daarvoor ge bruikte programmatuur zijn, blijkt op de ontelbare hackerspagina's. Die wemelen van kant en klare programma's en tips, die al succesvol zijn gebleken. Het zijn de digi tale koevoeten, lopers en andere ingenieus inbrekersgereedschap, waarmee compu terkrakers steeds vaker hun slag slaan. „De markt wordt overspoeld met hac- kertools", zegt Richard Vriesde van het project Digitaal Rechercheren van het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD), in de volksmond de 'cybercops'. Vriesde heeft moeite met de nobele uitleg die veel hackers aan hun werk geven. „Zouden we tolereren dat iemand via je wc-raampje binnenkomt, even kijkt of je hang- en sluitwerk in orde is en weer onopgemerkt verdwijnt?" Bij de recente massale aanvallen op de sites van veilinghuis Ebay, boeken- en pla tenzaak Amazon en zoekmachine Yahoo! profiteerden vandalen van de vrij verkrijg bare kraakprogramma's. Bij de veel be zochte Nederlandse sites startpagina.nl en villamedia.nl was dat vorige week niet an ders. De methode: computerinbrekers instal leren via e-mail een programmaatje bij nietsvermoedende internetgebruikers. „Op het uur U zeg je tegen die agentjes van je: stuur e-mail naar die internetpagi na. Die stikt dan door alle informatie vanaf al die verschillende computers", vertelt Naïeve surfer steeds vaker gebruikt door computercrimineel Erik Luiijf, deskundige op het gebied van computercriminaliteit bij TNO in Den Haag. Luiijf acht het niet uitgesloten dat Ne derland, of delen ervan, worden lamgelegd door computerterroristen. Hij wijst op Taiwan en China, die al in een cyberoorlog verwikkeld zijn door eikaars systemen plat te leggen. „Vorig jaar zomer was er een grote telefoonstoring in Noord-Nederland, nadat een hoofdkabel doorgesneden was. Zoiets kun je straks op vitale elektronische knooppunten ook digitaal bewerkstelli gen." Kwetsbaar Ook de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) is alert op computercriminaliteit. „De kwetsbaarheid van de samenleving is door de digitale verknoping zonder meer toegenomen", zegt woordvoerder Vincent van Steen. „We houden er rekening mee dat vitale sectoren als Schiphol, de spoor wegen en de energievoorziening platge legd kunnen worden." Digitale 'verstikkingsaanvallen' zijn nog relatief onschuldig. Een systeem wordt er niet door beschadigd. Erger is het als kra kers interne netwerken enteren en mani puleren. „Het is nog een relatief licht ver grijp als een kraker erin slaagt voor een gulden een cd'tje te bestellen dat eigenlijk twintig gulden kost. Of als hij een demon stratieversie van een spelletje van internet haalt, en dat met een gekraakte sleutel tot een volwaardig spel maakt. De program matuur daarvoor is gewoon op het net te vinden", zegt Harald Zeeman van The Se curity Provider (TSP), een bedrijfje in Beu- ningen dat het bedrijfsleven helpt met de beveiliging tegen computercriminaliteit. Erger wordt het als krakers erin slagen neppagina's te plaatsen vóór de echte in ternetpagina's, het zogenoemde 'pagina kapen'. Als de nietsvermoedende surfer gevoelige gegevens moet invullen, zoals het nummer van zijn creditcard, zijn sofi- nummer of wachtwoorden, kan een kraker daar vrolijk mee aan de haal gaan. Betaal nooit met creditcards op internet, zeggen de meeste deskundigen daarom. Manipulatie Langzamerhand dringt door dat met com puterkraken grof geld te verdienen valt. Vorige maand nog probeerde de naar ver luidt Russische computercrimineel Maxim een Amerikaanse internetwinkel af te per sen met gestolen creditcardnummers. Toen het bedrijf weigerde 100.000 dollar te betalen, gaf Maxim tienduizenden kaart nummers van klanten vrij op het net. Ook manipulatie van beurskoersen is een groeimarkt. Vorige week verscheen een vals persbericht op de website van Aastrom Biosciences over een fusie met branchegenoot Geron Corp uit Caüfornië. Een werknemer ontdekte de vervalsing, waarop de beurs de handel in het aandeel onmiddellijk stillegde. Maar de koers was intussen al vijftig procent gestegen. „Simpel: even een stukje tekst op een website zetten, en vervolgens voor hon derdduizend gulden aandelen kopen. Even wachten en dan anderhalve ton in casseren", zegt beveiligingsspecialist Zee man van TSP. Hij verwacht dergelijke trucs ook in Nederland. De mogelijkheden om te rommelen met beursgevoelige informatie lijken einde loos. Patrick Oonk van Security.nl in Den Haag: „Heel handig als je door een kraak van het interne e-mailverkeer, twee maan den vóór publicatie de jaarcijfers al te pak ken kunt krijgen." Bedrijfsspionage via internet is ook in opmars, zegt Job de Haas van beveiligings bedrijf ITSX in Amsterdam. Vaak gebeurt dat met behulp van een stroman binnen het bedrijf. Dat kan een rancuneuze werk nemer zijn, wiens promotie al een paar keer is gesneuveld, maar ook een 'vreem de'. Zeeman: „Een schoonmaker kan 's avonds tijdens het poetsen makkelijk een programmaatje op een computer zetten, dat voor een kraker als bruggenhoofd kan dienen. En wat dacht je van al die interim- consultants, die in veel bedrijven zo maar in het systeem mogen? Wie vraagt je wat als je zegt dat je als monteur even een computer komt repareren?" Veiligheidslekken Zeeman zegt dat kwaadwillenden uiterst inventief zijn in computercriminaliteit. „Alleen al op Schiphol verdwijnen volgens de marechaussee jaarlijks zesduizend lap tops van zakenlieden of andere topfunc tionarissen. De apparaten worden ge scand en leeggezogen. Er is een levendige handel in beurs gevoelige data, waar mil joenen in omgaat. Welk bedrijf weigert nou vitale informatie van de concurrent als dat wordt aangeboden?" Bij de meeste bedrijven is het gevaar van veiligheidslekken via computers nog niet doorgedrongen, zeggen experts. Geregeld zien zij bij opdrachtgevers netwerken, die zo lek zijn als een mandje. „Bij 99 procent is nog nooit gekeken naar wat iemand die kwaad wil kan bereiken", zegt De Haas. Ook het plaatsen van zogenoemde 'digita le muren' rond een systeem biedt volgens hem geen absolute zekerheid. „Dan heb De Amerikaanse president Clinton voerde op 15 februari overleg met mensen uit de automatiseringswereld over beveiliging van het internet. Dat gebeurde nadat hackers hadden 'ingebroken' op sites van enkele toonaangevende bedrijven. foto reuters win mcnamee ben ze wel een alarmsysteem of firewall, maar zijn de machines erachter zo lek als een mandje en helpt die beveiliging niets." Cijfers over computercriminaliteit zijn er in Nederland nauwelijks. Ook niet bij de twintig 'cybercops', die sinds twee jaar driftig jacht maken op computercrimine len. „De bereidheid om aangifte te doen is erg gering", zegt Vriesde van het KLPD. „Daardoor weten wij heel weinig. En zon der aantoonbare schade en een benadeel de kunnen we niks. Uit angst paniek bij klanten te veroorzaken, zijn bedrijven heel huiverig om toe te geven dat hun systeem gekraakt is." Een ander probleem is de angst voor nóg zwaardere aanvallen van krakers, zo dra getroffen bedrijven aangifte doen van een digitale kraak. „Stel dat je na een kraak die je al schade genoeg oplevert, nóg eens dagen wordt lamgelegd. Er zijn bedrijven waar dat maar twee dagen hoeft te gebeu ren en ze zijn failliet", zegt hacker Uni com. Springplank De beveiliging van bedrijven, die in Neder land langzaam op gang begint te komen, lijkt een stap in de goede richting. Maar dat is schijn. „Zelfs al zijn alle bedrijven voor honderd procent beveiligd, dan nog is het probleem niet opgelost", zegt De Haas van ITSX. Het probleem zit vooral bij de gewone internetgebruiker, die thuis ar geloos over het net surft. Die heeft zijn computer amper beveiligd met gecodeer de e-mail, antivirusprogramma's en fire walls. „Laat staan dat die up-to-date zijn", zegt De Haas. Alleen al in Nederland vormen zo hon derdduizenden gebruikers een gigantische springplank voor internetvandalen, -cri minelen en -terroristen, die zo onbelem merd en straffeloos aanvallen kunnen lan ceren. En niet alleen tegen bedrijven, waar het grote geld te halen lijkt. „Er is al jaren een vims in omloop dat, als het zich eenmaal in je computer heeft genesteld, een heel duur nummer gaat bellen", legt De Haas uit. „Daar merk je niks van. Want weet jij veel dat je op 14 fe bruari een zogeheten Trojaans paard hebt binnengehaald toen je dat anonieme Va- lentijns-e-mailje opende? Maar ergens in een ver land loopt een crimineel binnen. Jij ontdekt dat pas als je een telefoonreke ning van duizenden guldens krijgt. En denk maar niet dat er dan nog wat te clai men valt." Behalve financiële schade en vernielde computers - door virussen die in een keer je harde schijf wissen - kan het slachtoffer ook zelf in het verdachtenbankje belan den. Een terrorist die een stroomstoring of erger teweeg weet te brengen, of een cri mineel die digitaal miljoenen van een bank heeft gehaald, zoals in Amerika is ge beurd, laat het spoor bewust naar een ar geloze gebruiker lopen. „Dan hang je mooi", zegt TNO-deskun- dige Luiijf. Als onschuldige burgers in het beklaagdenbankje belanden, kunnen zij zichzelf volgens Luiijf nooit helemaal vrij pleiten. „Reken op gedonder als je de ach terbuurten van internet bezoekt, zoals sekssites waar je vage programmaatjes, plaatjes of andere bestanden kunt binnen halen. Zeker als je niet goed beveiligd bent." Voorlichting Bij de particuliere gebruiker is het nut van veilig internetten nog niet doorgedrongen. „Zo lang er niets gebeurt, ziet niemand re den tijd, geld en moeite in beveiliging te steken. We merken het vaak bij bedrijven. Totdat het een keer mis gaatzegt Job de Haas. Het ontbreekt volgens deskundigen vooral aan voorlichting. „De politie waar schuwt wel voor inbrekers en komt op ver zoek kijken of je hang- en sluitwerk thuis in orde is. Maar over de veiligheid tijdens het internetten kun je niet bij ze terecht", zegt Patrick Oonk van Security.nl. Hij begrijpt dat ook wel. „Twintig cyber cops, wat kunnen die nou helemaal op zo'n groot netwerk?" Niettemin vindt Oonk dat de politie te veel de nadruk legt op opsporing in plaats van op preventie. „Je kunt wel leuk om de put gaan staan als het kalf verdronken is. Maar de schade is dan al aangericht en in veel gevallen is het erg lastig de daders te achterhalen." Daarom moeten er snel cijfers op tafel komen, vinden de experts. Al is het maar om aan te tonen dat de georganiseerde misdaad zich met computercriminaliteit bemoeit. Als criminelen in laboratoria xtc kunnen maken, kunnen ze ook hun slag slaan op internet. „Het aantal delicten neemt toe. En we weten dat criminelen net zo makkelijk zaken uitbesteden als zij zelf de kennis niet in huis hebben", zegt cybercop Vriesde. Het geringe cijfermate riaal dat hij heeft, houdt hij voor zich. „Er moet een meldpunt komen voor ge dupeerde bedrijven, zonder dat die aangif te moeten doen en het gevoelige nieuws uitlekt", zegt beveiliger Oonk. „Dan krijgt de politiek tenminste eens cijfers over de Nederlandse situatie. Als bekend is hoe veel miljoenen schade het bedrijfsleven door computercriminaliteit lijdt, gebeurt er misschien eindelijk wat." FERDI SCHROOTEN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 41