P Korthals wil ex-gevangenen blijven volgen Binnenland Februaristaking herdacht 'Informanten in gevaar door BVD-rapport' Zalm wil niets doen aan hoge hypotheken 'El-Al-Boeing kon nog drie uur vliegen' Peper dreigt commissie weer met rechter 'ONZESLAAPSYSTEMEN BEHOREN ALLEMAAL TOT DE TOP!' van tinitïraaiïï kDAG 26 FEBRUARI 2000 richt De 64-jarige Maastrichtenaar M. Hazenberg heeft en alsnog zijn huis op de helling van de Sint Pietersberg en. Hij heeft zijn intrek in een hotel genomen. Het huis is jaar geleden onbewoonbaar verklaard omdat het wordt ;igd door een lawine van modder en puin. Een eerder ge in damwand -kosten 100.000 gulden- heeft niet mogen ba- 3e gemeente sommeerde hem na nieuwe aardverschuivin- |m het huis gisteren uiterlijk om twaalf uur te verlaten. Ha- erg woont al 31 jaar in het huis op de helling. FOTO ANP bas RUTTEN Drbraak in strijd tegen geelzucht Onderzoekers van de universiteit van Utrecht hebben pet dat slechts één vaccinatie voldoende bescherming geeft 5het gevreesde virus hepatitus-B (geelzucht). Dat betekent let virus veel goedkoper kan worden bestreden. Nu wordt an drie vaccinaties uitgegaan. De ontdekking maakt het ndien eenvoudiger alle werkers in de Nederlandse gezond- |zorg tegen besmetting met hepatitus-B in te enten. Neder- pehoort in West-Europa tot de hekkensluiters als het gaat tassale inenting tegen hepatitis-B, dat levensbedreigende Aandoeningen kan veroorzaken. Daar wordt in de politiek wel over gesproken. msporteurs azen op tolgeld jwieerNederlandse transportbedrijven hopen op een te- igel)ve van tussen de 35 en 50 miljoen gulden door Oostenrijk, an dnklager bij het Europese Hof is het met hen eens dat de tol ik b( Brennerautobahn te hoog is. De gezamenlijke claim van pese vervoerders komt neer op 500 miljoen gulden. De porteurs zeggen dat ze vijfjaar te veel hebben betaald voor Jssage over de Brenner. De tol kost overdag 172 gulden, of- n jjf gulden per kilometer, 's Nachts is het twee keer zo duur. egen in Frankrijk rekenen gemiddeld twee kwartjes per rit. >pistolen uit de handel De politie heeft in Almelo zestien gevaarlijke speelgoed drukpistolen van scholieren in beslag genomen waarmee c kogeltjes kunnen worden afgeschoten. De pistolen ble nder de wet wapens en munitie te vallen. Een bedrijf in Al- heeft er de afgelopen weken inmiddels 41 van verkocht, pistolen die de winkel nog in voorraad had, zijn eveneens ilag genomen. Het gaat om zwarte pistolen met een rode van het merk Jinwei Toys. iitucht met dertig jongens Rut 1 en bi /burg Een 36-jarige inwoner van het Zuid-Hollandse enburg heeft bekend dat hij de afgelopen jaren met zo'n jongens ontucht heeft gepleegd. Hij werd aangehouden ouders van twee jongens aangifte hadden gedaan. Een- op het politiebureau bekende hij zeker bij dertig jongens ele handelingen te hebben verricht. De man is nog niet r wegens zedenmisdrijven vervolgd. In zijn vrije tijd is hij amleider/coach verbonden aan een waterpoloclub, maar in deze functie zijn ontuchtige handelingen heeft ge- is nog niet duidelijk. ie bij brand in Maastricht richt Een 87-jarige alleenstaande man uit Maastricht is efen bij een brand om het leven gekomen. De brand brak uit aanleunwoning van de man in bejaardencentrum Jekerdal iastricht. Volgens de politie is de brand veroorzaakt door randende sigaar, die was gevallen. Toen de personeelsle- iesnelden, was de brand al te omvangrijk om zelf te blus- >e man is met ernstige brandwonden overgebracht naar ekenhuis, waar hij enkele uren later overleed. 50C m, |j betr 'd er he1 pien Hi1 l 1 rijdingen in vakantiespits ILi Na een rustig begin van de spits, ondervond het ver- rijdagmiddag toch hinder van de uittocht naar de winter- T( gebieden. Door een aantal aanrijdingen op 'cruciale plaat- 1 intstonden er aan het eind van de middag flinke files. Uit- I ter was de A27 tussen Noordeloos en Breda, waar door een ding met vrachtwagens een file van 16 kilometer ont- Ook de A76 tussen Geleen en Heerlen werd afgesloten een ongeval. Op de A12 en op de AIO bij de Coentunnel de politie eveneens rijbanen af, omdat er ongelukken wa- ibeurd. ionale actie Mozambique lag De Samenwerkende Hulporganisaties (SHO) zijn gis- een nationale actie begonnen voor hulp aan de slachtof- het natuurgeweld in Mozambique. Voor financiële bij- in hebben ze het gironummer 800800 in Den Haag open- ld. Een deel van de opbrengst gaat naar andere getroffen l( n in de regio, zoals Zuid-Aftika, Zimbabwe en mogelijk e /ana. De inzamelingsactie 'Help slachtoffers watersnood- Mozambique' duurt twee weken. Het land is getroffen zware overstromingen en de cycloon Eline. Volgens presi- w Chissano van Mozambique hebben zeker 800.000 mensen ^thulp nodig. Velen van hen zijn dakloos geraakt. e -naval op het internet richt Wereldwijd kan iedereen kijken hoe in Maastricht ival wordt gevierd. Tussen 2 en 9 maart worden bij drie ca- le binnenstad van Maastricht webcams opgesteld, die de direct doorsturen naar internet. Daarnaast worden op valszondag de opnamen van de grote carnavalsoptocht ,ijzonden. Via de sites www.maastrichthome.nl en www.car- lol.nl zijn voor het eerst livebeelden te zien van het Maas straatcarnaval. De webcams worden op drukke plaatsen centrum van de stad geplaatst, op het Vrijthof, het Amor- en in de Platielstraat. Ook de optocht wordt gefilmd. De e valssite is vanaf vrijdag online. Vanaf woensdag 1 maart live beelden te zien. (,ses ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Voorwaarden aan vervoegde vrijlating Minister Korthals van justitie wil dat gedetineerden die vervroegd vrijkomen, nog enige tijd in het oog gehouden kunnen worden. Vooral bij zedendelinquenten en ver slaafden is daar volgens Korthals behoefte aan. Als de betrokkene zich niet aan de afspraken houdt, moet hij alsnog het laatste deel van zijn straf uitzitten. steld aan zijn vervroegde vrijla ting. Korthals vindt dat dit moet veranderen en doet in de giste ren verschenen nota Sancties in Perspectief een aantal voorstel len. Langgestraften die tweederde van hun straf hebben uitgeze- den haag gpd/anp Op dit moment kan iemand die vervroegd is vrijgelaten niet meer voor zijn oude veroorde ling worden teruggestuurd naar de gevangenis. Ook kunnen er geen voorwaarden worden ge- Kok bereid tot spijtbetuiging aan Indonesië hilversum anp Premier Kok is bereid om tij dens een volgend bezoek aan Indonesië publiekelijk excuses aan te bieden voor het Neder landse optreden tijdens de ko loniale periode. In het wekelijk se tv-gesprek zei hij gisteren er „geen moeite mee te hebben om aan president Wahid duide lijk te maken dat het spijtig is wat er onder Nederlandse ver antwoording is gebeurd". Tijdens het staatsbezoek van koningin Beatrix aan Indonesië in 1995 zijn die spijtgevoelens al duidelijk verwoord, aldus de premier. Dat neemt niet weg dat andere landen Nederland mogen wijzen op de fouten die in het verleden zijn begaan. Kok zei ook dat het reëel zou zijn om de rol van personen die dienst weigerden tijdens de po litionele acties, nu in een ander licht te bezien. Zij konden reke nen op jarenlange celstraffen. Voorzitter A. Knoppien van het Veteranenplatform vindt de daden van Japan niet te verge lijken met die van de Nederlan ders in Indonesië. „We waren in eigen huis, voor orde en vre de. Niet om oorlog te voeren. Het was goedgekeurd door het parlement. Dat Japan excuses maakt is volkomen terecht, ik heb zelf in een jappenkamp ge zeten." Excuses zou in de ogen van Knoppien betekenen dat je de duizenden dode militairen die in Indonesië begraven lig gen zou „schofferen". Boven dien zou het „buitengewoon kwetsend" zijn voor alle leven de veteranen. Ook de Leidse hoogleraar ge schiedenis C. Fasseur vindt de vergelijking met Japan niet op gaan. „Nederland heeft binnen die vuile oorlog geprobeerd zich aan bepaalde verdragen te houden." Fasseur was secreta ris van een commissie die in 1969 in opdracht van de Twee de Kamer de Excessennota schreef over wantoestanden tij dens de politionele acties. Met een spijtbetuiging zou Fasseur geen enkele moeite hebben, al wijst ook hij erop dat in Indo nesië daar niet op wordt aange drongen. „Maar verraad aan gevallen kameraden vind ik het niet. Als de gelegenheid zich voordoet, is het iets wat je moet doen." ten, komen automatisch in aanmerking voor vervroegde invrijheidstelling. Volgens de minister komt het de veiligheid van de samenleving ten goede als vrijgekomen zedendelin quenten en verslaafden ge dwongen kunnen worden tot een straatverbod, een afkick programma, een therapie of be geleiding door de reclassering. Korthals wil verder het elek tronisch toezicht, waarmee nu wordt geëxperimenteerd, defi nitief invoeren. Dat betekent dat gedetineèrden het laatste deel van hun straf gewoon thuis kunnen uitzitten. Zij krijgen dan een band met een zender tje om hun enkel, waardoor hun bewegingen nauwkeurig door de politie in de gaten ge houden kunnen worden. Zo kunnen ze gemakkelijker deel nemen aan speciale program ma's zoals werk, psychologi sche behandeling of scholing. De minister overweegt deelna me daaraan pas mogelijk te maken als tweederde van de straf er op zit. Nu gebeurt dat ook al tijdens gevangenschap. Amsterdam Eèn paar duizend mensen hebben gistermiddag in Amsterdam bij het monument De Dok werker de februaristaking van 1941 herdacht. Voor het standbeeld op het Jonas Daniël Meijerplein werd een défilé gehouden en werden bloemen gelegd. Bij de herdenking waren onder meer minister Borst (VWS), burgemeester Patijn van Amsterdam en de ambassadeurs van Israël en Zuid-Afcika aanwe zig. Op 25 en 26 februari 1941 werd in Amsterdam en enkele omliggende steden een algemene staking gehouden uit protest tegen de razzia's waarbij joden uit hun huizen werden gehaald en weggevoerd. De herdenking is ook bedoeld als signaal om altijd waakzaam te blijven voor antisemitisme en rassenwaan. FOTO ANP PAUL VREEKER den haag gpd Minister Peper van binnenlandse zaken dreigt weer met een gang naar de rechter. Dat is de derde keer sinds de affaire rond zijn declaratiegedrag als burgemeester van Rotterdam is losgebarsten. Peper beschul digt de commissie die onderzoek doet naar zijn toenmalige declaratiegedrag van 'lek ken naar de pers'. Peper is woedend over berichten van gis teren dat de onderzoekscommissie in haar eindrapport zou concluderen dat hij onver standig of zelfs onrechtmatig met gemeen schapsgeld is omgegaan. Als in het eind rapport inderdaad dergelijke conclusies worden getrokken, sleept Peper de leden van de commissie voor de rechter. „Dan zou immers blijken dat de media vooraf in zicht hebben gekregen in het rapport. Dat is moedwillige beschadiging van mijn cli ënt", zegt Pepers advocaat Mentink. „Bo vendien is ons beloofd dat wij eerst nog op de voorlopige conclusie van het rapport kunnen reageren voordat de definitieve conclusies worden getrokken. Maar blijk baar ligt het oordeel van de commissie al vast." Mentink denkt aan een schadevergoe ding wegens beschadiging als inderdaad blijkt dat een van de commissieleden gelekt heeft. Zelf ontkennen de leden dit in alle toonaarden. „Wij lekken niet", aldus com missievoorzitter Ravesteyn. Eerder dreigde de minister het Algemeen Dagblad met een rechtszaak wegens smaad nadat deze krant anonieme beschuldigin gen over zijn gedrag publiceerde. Daarna dreigde hij de onderzoekscommissie met de rechter, omdat die niet bereid zou zijn hem inzicht te geven in de onderzoeksstuk- ken. Beide keren liep het met een sisser af. den haag anp Voormalig informanten en infil tranten van het IRT Noord-Hol land/Utrecht lopen ernstig ge vaar doordat hun identiteit be kend is geworden door een ambtsbericht van de Binnen landse Veiligheidsdienst (BVD). Dat stelt voormalig chef K. Lan- gendoen van de Criminele In lichtingendienst (CID) Kenne- merland. Volgens de Amsterdamse strafpleiter mr. C. Korvinus staan de namen van de IRT-in- formanten in een ambtsbericht van de BVD uit 1997. Het docu ment zit in het dossier van een vorige week aangehouden IRT- informant. Korvinus is zijn raadsman. Hij stelt dat in het BVD-bericht de identiteit wordt onthuld van verscheidene bur gers die indertijd voor het IRT werkten. De informanten/infil tranten waren onder regie van de CID Kennemerland betrok ken bij de invoer van grote hoe veelheden drugs. Volgens Korvinus is dit in strijd met de belofte van ge heimhouding die de CID aan de burgerinformanten heeft ge daan. Hij stelt dat dit gevolgen zal moeten hebben voor de strafzaak tegen J. en zijn mede verdachten. Justitie heeft het recht op vervolging verspeeld omdat de algemene beginselen van een behoorlijke procesorde zijn geschonden, meent Korvi nus. Langendoen, tijdens het IRT- onderzoek naar de Delta-orga nisatie van Etiënne Urka chef van de CID Kennemerland, is onthutst over het mogelijk uit lekken van de identiteit van in formanten. De ex-politieman maakt zich vooral zorgen over de gevolgen voor informanten die tot nu toe onbekend zijn ge bleven. „Het risico is gigan tisch. Deze mensen lopen ern stig gevaar", zegt Langendoen. Zelf wordt Langendoen er in het BVD-bericht door een 'doorgaans betrouwbare bron' van beschuldigd dat hij samen Omdat de maatregel ingrijpend is, moet eerst onderzocht wor den of de wetswijziging het strafklimaat niet al te sterk ver zwaart. Korthals ziet een groeiende behoefte om gedetineerden na hun straf enige tijd in het oog te kunnen houden. Dit speelt bij voorbeeld bij voormalige ze dendelinquenten en verslaaf den. Door therapie of een straatverbod wordt de kans op herhaling verminderd. Om het huidige strafstelsel inzichtelijker te maken, wil Korthals het aantal strafsoorten beperken tot drie, een geldboe te, een vrijheidsbeperkende straf (zoals taakstraffen en leerstraffen) en celstraf. Verder wil Korthals onderzoeken of het mogelijk is het voorarrest in een huis van bewaring in sommige gevallen te vervangen door elektronisch toezicht. Dan kan een verdachte thuis de behan deling van zijn strafzaak af wachten. den haag gpd Starters op de huizenmarkt le nen inderdaad zorgwekkend veel, vindt het ministerie van fi nanciën. Wel is de rente waar tegen is geleend relatief laag, en staat deze voor lange tijd vast. Minister Zalm wil dan ook geen maatregelen nemen om de hy potheekmarkt wat in te dam men. Zalm reageert hiermee op vragen uit de Tweede Kamer van de SGP naar aanleiding van een onderzoek van De Neder- landsche Bank. Daaruit blijkt dat starters op de woningmarkt kwetsbaar zijn. Dat komt vooral doordat deze groep maximaal leent, terwijl daar geen of wei nig spaargeld tegenover staat. Zalm voert nog een andere reden aan om niet in actie te komen. De starters zijn volgens hem minder kwetsbaar voor schokken omdat hun positie op de arbeidsmarkt relatief goed is. Daarnaast verwacht de minister dat de huizenprijzen 'in een ge matigder vaarwater' terechtko men, omdat er meer koophui zen op de markt komen. Dat komt weer door de bouw van nieuwe huizen, een nieuwe koopsubsidie voor lagere inko mens en de verkoop van huur woningen. De zorg van de SGP dat vrou- wfen moeten blijven werken om aan de hypotheeklast te vol doen, deelt Zalm niet. Integen deel, de minister vindt het niet zo erg dat veel vrouwen moeten blijven werken. Hij moedigt het aan dat beide partners werken zodat beide ook economische zelfstandig zijn. Daarnaast helpt de stijging van het aantal werkende vrouwen de betaal baarheid van de vergrijzing, stelt de minister. De El-Al-Boeing die in 1992 neerstortte in de Amsterdamse Bijlmer, had nog zeker drie uur kunnen doorvliegen. Dat stelt prof. dr. ir. J. Mulder van de Technische Universiteit Delft in het tijdschrift Delft Integraal dat gisteren is verschenen. Bij de Bijlmerramp kwamen 43 mensen om het leven. Mulder, verbonden aan de fa culteit Luchtvaart- en Ruimte vaarttechniek, liet een simula tiestudie uitvoeren. Voor de si mulatie werden vluchtgegevens van het neergestorte vliegtuig gebruikt. Uit de studie blijld dat het vrachttoestel technisch ge zien nog drie uur in de lucht had kunnen blijven. Door men selijke factoren keerde het toe stel terug richting Schiphol, al dus Mulder. De Delftse hoogle raar heeft echter begrip voor de beslissingen van de gezagvoer der van het toestel, zo stelt hij in Delft Integraal. De beslissing om direct te landen, noemt hij „niet onlogisch". Mulder vliegt zelf wel eens met een Boeing 757. „De piloot had echter zeer waarschijnlijk genoeg tijd om verder door te vliegen en te lan den op een gunstiger baan met tegenwind", aldus de hoogle raar in het universiteitsblad. „De Israëlische piloten moeten een fout idee hebben gehad van het energieniveau (de hoogte en de snelheid) van de kist ten opzichte van de. landingsbaan. Ze zaten bij het indraaien van baan-27 te hoog en hun Boeing had te veel snelheid. Vanuit die positie hadden ze nooit kunnen landen. Vandaar had men een tweede rondje moeten maken." mwuum Van Til's slaapspecfaliat C. Roos: Premier Kok wilde gisteren niet reageren op het nieuwe dreigement van zijn minis ter. „Dat zijn z'n eigen zaken", reageerde Kok nors. Wel vindt hij dat de onderzoeks commissie nu zo snel mogelijk haar eind rapport moet presenteren. Dit staat ge pland voor 10 maart. „Maar als het even kan, zou ik graag zien dat de commissie volgende week al met haar conclusies naar buiten kwam. Dan kunnen we eindelijk oordelen over alle speculaties die er in de kranten staan." Op 14 maart moet Peper in de Eerste Ka mer de vorming van Twentestad (Hengelo, Enschede, Borne) verdedigen. Naar alle waarschijnlijkheid stemt de Senaat dit af. Peper heeft al eerder laten doorschemeren in dat geval te zullen dreigen met opstap pen. 'Ook als adviseur in het Slaapcentrum Van Til kun je nog zo je problemen hebben. Want welke van al die matrassen, bedbodems en slaapsystemen moet je je klant aanraden? Het antwoord is: niet één. Want de keuze van een slaapsysteem is een kwestie van lighouding, slaapgedrag, lichaams bouw, en persoonlijke comfortbeleving. Dus laten wij Iedereen proef- liggen, op de ene na de andere combinatie. Het resultaat is altijd goed. Want al onze merken behoren tot de top!' .SLAAPCENTRUM BEDRIJVEN EN ONDERWIJSINSTELLINGEN met ex-CID'er J. van Vondel en douaneman C. de Jongh hon derden miljoenen heeft ver diend met de import van grote hoeveelheden drugs. Langen doen start daarom een gerech telijke procedure tegen de BVD. Justitie wil niet reageren op het bericht van Korvinus. „Wij doen' geen strafzaken af in de media. De juiste plaats daar voor is de behandeling ter te rechtzitting", zegt een woord voerder van het Landelijk Par ket. De BVD wil niet ingaan op de inhoud van het ambtsbe richt. in de Extran Sporthal tel. 040 - 2808409, fax 040 - 2808401

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3