Internetten alleen voor de baas Breedband in het hele huis Springend door een volstrekte chaos Windows 2000 volop illegaal op het internet Multi Media iiy DE RAAF/FRANK BUURMAN formspellen, oftewel spellen irbij een figuurtje wordt be- ird dat vooral springend en ietend allerlei obstakels et overwinnen zijn in princi- ïet domein van de spelcom- ers. Maar de grote succes- nmers verschijnen steevast op de PC. Het verhaal ach- dit soort spellen is op zijn itst gezegd niet erg duide- Meestal is het een nacht- rrie-achtige wereld waar Su- Mario en zijn vele vriendjes idoorheen moeten slaan. leeft geen nek, geen armen ;een benen. Wel handen en en en natuurlijk een hoofd, zwevend, maar enorm be- glijk. Rayman, een een even :md als vriendelijk wezentje, zijn vriendjes dan, want vijanden kan hij wel schie- Na zijn eerste avontuur is nan terug in een nieuw ver- 'Rayman II, The Great Es- geheten. Opnieuw moet wezentje zich een weg ba- door grotten, gangen en al- andere aspecten van de mde wereld Glade of ams. Na het verslaan van Dark in deel 1 bindt hij nu trijd aan met de gevreesde itein Razorbeard, bijgestaan robo-piraten en zom- ippen. ir gelukkig staat ook Ray- niet alleen. Zijn beste nd Globox, de fee Ly, spier- del Clark en de vliegende rclopedie Murfy, om er r een paar te noemen, n hem bij. Het bevrijden Ly en het verslaan van Ra- leard en zijn trawanten n centraal in het spel. Daar- geeft Rayman energiebal lot zijn beschikking, die hij lijn vuist kan laten weg- eten. Bovendien komt hij erweg behalve hindernissen mz tegen, ballen in veler- leuren, die zijn gezondheid ijzelen of hem extra krach- of mogelijkheden bieden, nan II is een 3D plat- ispel, dat goed en kleurrijk rmgegeven, met uitdagen- rosoft doet er van alles aan ie voorkomen dat het nieu- lesturingssysteem voor za ke computers, Windows op grote schaal illegaal It verspreid. Op het inter- ordt door de onderne- g actief gezocht naar websi- vaar het besturingssysteem, ook andere software van ledrijf, wederrechtelijk It aangeboden. Volgens de less Software Alliance, de loringsorganisatie van en- grote softwareontwikke- zijn er meer dan twee )oen websites waai- illegale puterprogramma's worden jeboden. een beetje op zoek gaat, y gt er al gauw in om plekken iet internet te vinden waar eciol dows 2000 Professional of van de Server-versies com- kan worden binnenge- d. In de meeste gevallen het om een van de zoge- n da °de bètaversies of release lidates, versies van het pro- eit I ima die Microsoft heeft preid om door gebruikers te testen, testprogramma's werken beperkte tijd: over een maanden wil de software 'est* ^Moordraadsel Symantec biedt totaaloplossing voor bedrijven de hindernissen en een redelijk simpele besturing (toetsenbord of gamepad). Qua niveau kan het spel zeker wedijveren met N64-spellen als Mario. lammer is alleen, en dat geldt natuurlijk vooral de potentiële omzet van dit spel, dat een 3D kaart in de computer vereist is. Earthworm Jim 3D Uitleggen waar het plat- formspel Earthworm Jim 3D om draait is een hachelijke aan gelegenheid. Als je het probeert denken de luisteraars wellicht dat je rijp bent voor het dol huis. Kort gezegd komt het er echter op neer dat de held is getroffen door een rondvliegen de Melkunie-koe (die je in het spel ook op een schaatsplank aantreft), in de war is geraakt en in zijn eigen hoofd op zoek moet naar voorwerpen die zijn geestelijke gezondheid kunnen herstellen. Belangrijk is het ver haal verder niet dat het Schotse softwarehuis Vis Interactive heeft bedacht, het gaat om een behendigheidsspel waarbij veel moet worden gekropen, ge sprongen en geschoten. En dat allemaal driedimensionaal, in tegenstelling tot voorganger Earthworm lim, dat nog een ge heel platte aangelegenheid was. Wie dat spel al moeilijk vond kan beter niet aan de 3D-versie beginnen, want die is nog een stuk lastiger. Dat heeft vooral te maken met het feit datje nu ook de diepte in moet met Jim, en dat is veel moeilijker dan van links naar rechts over het scherm springen. Wie ooit Prin ce of Persia heeft gespeeld zal dezelfde ervaring hebben gehad bij de omschakeling van 2D naar 3D: schatten van afstan den wordt een stuk moeilijker in de diepte, zeker als de 'came rahoek' niet ideaal is. Een per fect gezichtsveld is belangrijk om een goed overzicht van de actie té hebben. Earthworm Jim is met zijn kleu rige levels en grappige tegen standers zeker geen slecht plat- formspel, maar het heeft niet de klasse van Rayman II. Min. systeemeisen Rayman II: Pentium II, 64 Mb Ram, Windows 95, 3D-kaart. Prijs: 99,95 gulden. Min. systeemeisen Earthworm Jim 3D: Pentium 200, 32 Mb Ram, Windows 95/98. Prijs: 99 gulden. Beschikbaar gesteld door MVSP/Ubi Soft. FRANK BUURMAN Voor sommige werknemers is het slecht nieuws: het soft warebedrijf Symantec biedt bedrijven op korte termijn de mogelijkheid om internet op hun computersystemen bijna volledig te controleren. Niet alleen zullen virussen al voor de poort van het bedrijf wor den neergesabeld, ook zal het straks voor werknemers nau welijks nog mogelijk zijn om voor hun plezier in de tijd van de baas te surfen op internet. Het is zelfs mogelijk om onge wenste intimiteiten, in de vorm van erotisch getinte e-mail die door sommige werknemers aan hun meestal vrouwelijke collega's wordt ge stuurd, tegen te gaan. Daar mee is ook een belangrijke stap gezet op weg naar het vol wassen worden van internet: het speelkwartier is voor wat betreft de ondernemingen bij na voorbij. Philippe Lewkowicz, manager producten van Symantec, was onlangs in Nederland om de nieuwe strategie van Symantec toe te lichten. ,,Het is inderdaad zo dat er een stuk plezier ver dwijnt als internet streng wordt gecontroleerd, maar een bedrijf kan altijd kiezen hoe ver die controle gaat. Ik kan me voor stellen dat een baas de toegang tot internet van negen tot vijf streng beperkt, maar dat daar na de mogelijkheid wordt gebo den om vrij te surfen op inter net." Het oneigenlijk gebruik van internet door werknemers is in de Verenigde Staten al een behoorlijk probleem, dat be drijven veel geld kost omdat de productiviteit daalt. „Onlangs is uitgerekend dat het bezoek aan de website van het pornografi sche blad Penthouse door Philippe Lewkowicz: „Elk virus kunnen we op den duur bin nen twee uur vernietigen" foto pr werknemers van IBM, AT&T en Apple die bedrijven tegen de 800.000 gulden heeft gekost in een maand tijd. En dat is nog maar een enkele website. Be drijven hebben er dus veel be lang bij om internet af te gren delen", vertelt Lewkowicz. In de Verenigde Staten kan seksu ele intimidatie leiden tot flinke schadeclaims. Bedrijven kun nen een boete van 100.000 gul den krijgen als er sprake is van een 'vijandige werkomgeving', veroorzaakt door werknemers die pornografische beelden op roepen op hun computer of el kaar bestoken met erotisch ge tinte e-mail. ,,In Europa speelt dat probleem minder, maar het wel degelijk iets om rekening mee te houden. In 1998 waren er meer dan 15.000 klachten over ongewenste intimiteiten in de Verenigde Staten", aldus Le wkowicz. De programma's I-Gear en Mail-Gear zijn speciaal gericht op het beveiligen van Internet tegen ongewenst gebruik. Ze worden gemaakt door een be drijf dat onlangs door Syman tec is overgenomen en worden rond de zomer verwacht. De programma's verhinderen dat bepaalde websites worden be zocht en sporen verdacht taal gebruik in elektronische post op. Anti-virus Symantec staat op eenzame hoogte als het gaat om het ef fectief en snel onschadelijk ma ken van virussen. Het bedrijf had er bijvoorbeeld maar twee uur voor nodig om het beruch te Melissa-virus te neutralise ren en de oplossing via de in ternationale antivirus-centra over de wereld te sturen. „Ge middeld kost het acht uur om een virus onschadelijk te ma ken, maar we streven er naar om in de toekomst ieder virus binnen twee uur uit te roeien", aldus Lewkowicz. Een nieuwe tactiek is het gebruik van een virtuele PC om het virus voor de gek te houden. „Voordat het virus het computersysteem bin nenvalt komt het terecht in een simulatie van een PC. Op het moment dat het virus daar zijn werk gaat doen wordt het gesig naleerd en direct geïsoleerd. Daarna wordt het naar Syman tec gestuurd en komt de oplos sing uit de bus, zonder dat er schade is aangericht. Op deze manier willen we de makers van virussen steeds meer gaan ontmoedigen." Symantec wil bedrijven uitein delijk een totale oplossing aan bieden: in het hart van het computersysteem wordt een Symantec System Center ge plaatst, waar alle problemen automatisch worden verwerkt: virussen en bijvoorbeeld slech te installaties van programma's. Hier kan ook de toegang tot In ternet worden geregeld. „Uit eindelijk gaat het er om om de computersystemen van bedrij ven zo effectief mogelijk te be schermen en problemen te voorkomen, zonder dat de ge bruikers daar iets van merken", zegt Lewkowicz. Informatie: www.symantec.com Ook voor thuis NORTON lnternetSecurity20oo Symantec richt zich met de be scherming van het internet niet alleen op bedrijven. Ook voor thuis is er een programma dat een heleboel vervelende dingen voorkomt. Norton Internet Secu rity 2000 beschermt de privé-computeraar tegen aanvallen van vi russen en hackers. Dat laatste vooral wanneer men gebruik maakt van de kabel of (straks) ADSL, een snelle verbinding, die door de lage kosten vaak lang open blijft staan. Ook worden persoonlijke gegevens, die wellicht beter niet 'op straat' kunnen liggen, be schermd voor de spiedende ogen van derden. Ook kunnen bepaal de websites, die niet geschikt worden geacht voor bijvoorbeeld kinderen, worden geblokkeerd. Internet Security 2000 is dus in feite een combinatie van het meest gebruikte anti-virusprogramma ter wereld, een beschermpro- gramma als Cyber Patrol of Net Nanny en nog het een en ander. In combinatie met SystemWorks 2000 wordt zelfs een optimale be scherming geboden tegen alle narigheid, die maar kan gebeuren met een personal computer en een internetverbinding. Werken op een pc wordt zo (bijna) een ontspannen aangelegenheid- niet meer draaien. Op het inter net zijn wel weer hulpmiddel tjes te vinden waarmee zo'n tijdslot kan worden gekraakt. Ook is het vermoedelijk een kwestie van tijd voor het origi nele, deze week gepresenteerde pakket eveneens op het internet te vinden zal zijn. Microsoft neemt ook andere maatregelen genomen om ille gaal kopiëren tegen te gaan. Zo zijn alle originele cd-roms van Windows 2000 uitgevoerd met een hologram, dat de gehele oppervlakte van de schijf be slaat en dat vrijwel niet na te maken is. Daarnaast wordt hard gewerkt aan steeds meer software-matige hulpmiddelen die het gebruik van illegale soft ware moeten weren. Zo krijgen de Amerikaanse kopers van Mi crosoft Office 2000 binnenkort een registratie wizard op hun scherm, die automatisch een controlegetal bij Microsoft op haalt. Zonder dat getal wil het pakket niet werken. Of die maatregel ook in Europa wordt ingevoerd is nog niet bekend. Eerst wordt bekeken of de bo nafide koper er niet teveel on der zal lijden. PAUL HOUKES Op papier ziet het er interessant uit. Ie zet je pc aan en je hebt direct een verbin ding van 512 kilobit per seconde met het internet: Je haalt in een paar minuutjes enkele digitale muziekbestanden binnen. De digitale muziek - we doen niet kin derachtig: zeg in totaal 10 MB - stuur je naar de MP3- of Windows Media-speler om af te spelen. Die verzending - draad loos duurt niet langer dan een seconde of tien en daarna klinkt de gedownloade muziek op cd-kwaliteit door de woonka mer. Intussen is je dochter met haar eigen computer - draadloos - ook op het inter net. Ze kijkt naar een muziekzender die in streaming video de laatste clips uit zendt. Vroeger was het beeldje niet gro ter dan een postzegel, maar nu is het bij na beeldvullend in behoorlijke kwaliteit. Een foto vanaf het beeldscherm stuurt ze - wederom: draadloos - naar de printer die bij de pc van pa staat. Het ding be gint meteen af te drukken. Toekomstmuziek? Ja, maar die toekomst is dichtbij, als het aan KPN en Nokia ligt. Deze bedrijven presenteerden dezer da gen in Londen hun plannen voor een zeer snel draadloos thuisnetwerk, dat een verlengstuk vormt van KPN's Mx- stream adsl-verbinding. ADSL, de snelle internettoegang via de gewone telefoonlijn, komt er nu snel aan. KPN past in de loop van dit jaar de meeste van zijn telefooncentrales aan om dit mogelijk te maken. Op dit mo ment verloopt de 'uitrol' nog mondjes maat, maar in de tweede helft van het jaar worden enkele tienduizenden geïn teresseerden per maand aangesloten, be looft het telecombedrijf. Ook mensen die nu isdn hebben, kun nen over een poosje van adsl (oftewel Mxstream, zoals KPN het noemt) profite ren. De downloadsnelheid van 512 kpbs, die in het begin wordt aangeboden, gaat na verloop van tijd nog flink omhoog, zodat adsl een echte breedbandverbin ding wordt, ook geschikt voor videotoe passingen. De plannen die KPN en de Finse fabri kant Nokia in Londen onthulden, gaan nog een stap verder. In elk hoekje van het huis komt zo'n breedbandinternet- verbinding beschikbaar. De beide bedrijven ontwikkelen een zo genaamde internetgateway, een kastje dat tevens het centrale hart vormt van het draadloze netwerk in huis, waar alle mogelijke apparaten op kunnen worden aangesloten. Dat kunnen pe's en rand apparatuur zijn, de televisie, MP3-spe- lers, digitale camera's, receptenorgani- sers in de keuken en noem maar op. Wie zin heeft, kan zelfs een 'intelligent huis' creëren door ook de cv, de verlichting en huishoudelijke apparaten in het netwerk te schakelen. Of het wireless local area network (wlan) goed werkt, wordt op dit moment al in een aantal huizen in Nederland uitge probeerd. Eind dit jaar zijn vervolgens de eerste spullen bij de Primafoon te koop, denkt KPN. Nokia ontwikkelt ook een digitaal Me- diascreen voor de ontvangst van digitale tv of video via het thuisnetwerk. Met dat scherm is het netwerk ook te bedienen, via eenvoudige menu's op het scherm. De personal computer kan wel in het systeem worden opgenomen, maar is niet noodzakelijk voor bediening en be heer. Ook mensen zonder pc-ervaring kunnen dus het draadloze thuisnetwerk gebruiken. SAMENSTELLING FRANK 8UURMAN EN JAN VAN DER NAT U P D fl T Twee nieuwe Palms Tijdens de CeBIT 2000, de vermaarde computerbeurs in Hannover, heeft 3Com twee, voor Europa nieuwe modellen gepresenteerd. Daarbij de eerste met een kleurenschermpje, de Palm IIIc. Deze handheld, die een geschatte 'straatprijs' heeft van 1299 gulden, heeft ver der dezelfde kenmerken als de standaard uitvoering, maar door de kleur een aan tal extra toepassingen als de mogelijkheid van een foto presentatie, een kleuren-re- kenmachine en een full-co- lour uitvoering van back gammon. Ook verscheen er een uitgebreide versie van de Palm V. Aan de naam is een x toegevoegd en deze Palm Vx (ongeveer 1149 gulden) maakt gebruik van de nieu we 3.5-versie van de OS-soft - ware. Hij is vooral bedoeld voor zakelijke toepassingen. Vandaar het grote geheugen van 8Mb. Ook is het langver wachte toetsenbord nu be schikbaar. Een wat vr eemde combinatie overigens. Opge vouwen is het slechts 10x9x2 cm, maar uitgeklapt een vol waardig toetsenbord, zoals bij een desktop pc. Er zijn twee versies: voor de III en voor de V(x). Prijs ongeveer 299 gulden. Drie fotopakketten ScanSoft komt binnenkort met een combinatiepakket van drie programma's voor het bewerken van foto's: Photosoap 2, Su- pergoo en PowerShow. De bundel, die PhotoFactory wordt ge noemd, geeft gewone thuisgebruikers de gelegenheid om hun digitale plaatjes te verbeteren of te manipuleren. Ook kunnen met die beelden animatiefilmpjes of diapresentaties worden ge maakt Veel bekende problemen met foto's, zoals rode ogen en kleine beschadigingen, kunnen met de suite worden opgelost. Super- Goo wordt gebruikt om foto's op te rekken of deels te vervor men. Zulke effecten worden nogal eens toegepast op portretten, die op die manier tot complete karikaturen kunnen worden omgebouwd. De pakketten waren oorspronkelijk ontwikkeld door het bedrijf MetaCreations. Die onderneming is overgeno men door ScanSoft. De pakketten blijven ook afzonderlijk te koop. De bundel is echter goedkoper: de adviesprijs is 129,00 gulden. Bijbel voor webdesign Het onderste stukje van de rug, de achterkant en de lo vende teksten aan de bin nenzijde van het omslag van de vierde editie van Peter Kentie's Webdesign in de praktijk zijn goudkleurig. Wellicht niet zo bedoeld, maar het is symbolisch voor de kwaliteit van deze bijbel voor webontwerpers. Te recht is ook voor een luxe, gebonden uitvoering geko zen. Was dat niet gedaan, zou het hetzelfde zijn ge weest als een dure fles champagne verpakken in een plastic zak van de super markt. Peter Kentie is dé au- thoriteit op het gebied van webdesign. Iedereen die pa gina's maakt voor het inter net zou dit boek binnen handbereik moeten hebben. In de vierde, geheel herziene druk gaat Kentie - zonder de basis te vergeten - in op de nieuwste technieken als flash, dynamic HTML, XML en zelfs webdesign voor draagbare telefoons, want internet op de GSM komt er 10 voor Taal 3 Een perfecte kennis van het Nederlands is voor bijna nie mand weggelegd. Je kunt op school misschien best eens een tien voor taal halen, maar dat is toch meer uit zondering dan regel. Hoe lastig onze taal wel is, wordt regelmatig aangetoond in het populaire tv-spel '10 voor Taal', al vele jaren lang uitgezonden door de KRO en in hoog tempo aan. Peter Kentie is dus met deze uitga ve helemaal bij, maar de ont wikkelingen op internet gaan zó hard, dat hij met een ge rust hart aan de vijfde editie kan beginnen. Webdesign in de praktijk door Peter Kentie. Uitgever: Addi son Wesley. Gebonden 422 pagina's. ISBN: 9043001813. Prijs: 119,95 gulden. Webde (in België) door de BRT. Deelnemers die door hun beroep veel met taal te ma ken hebben, ondervinden de grootste problemen. IDG bracht alweer de derde cd- rom op de markt met ver trouwde onderdelen als 'zoek de fout', 'spelling' en 'cryptokronkels'. Bovendien staan er ook andere spelle tjes op, zoals 'hoe zeg ik het makkelijk?' en 'woordenwis seling'. Een hele reeks nutti ge oefeningen, al zal die 'tien' wel buiten bereik blij ven. Min.systeemeisen: Pentium pc, 16Mb ram-geheugen, 2Mb videokaart, 4 x cd-romspeler, Windows 95 of 98. Prijs: 49,95 gulden (voor HCC-leden via 023-5461133 is de prijs 39,95 gulden).

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 35