Cultuur Kunst Volkenkunde heeft beste internetsite Marlayne: 'M'n stem is mijn imago' Leidse musea doen het goed bij basisschoolleerlingen y>CHONE Stoomcursus Leids voor Willeke Liedjes redden 'Genoeg' W IDAG 26 FEBRUARI 2000 940 33 n Dijk en De Kruijf in musical osch» Bill van Dijk en Joke de Kruijf keren volgend seizoen op het musicaltoneel. Ze spelen hoofdrollen in de pro- ie Little shop of horrors' van de Amerikaanse componist Menken. Het duo speelt meteen opmerkelijke rollen. Zo is an Dijk te zien als mensetende plant en kruipt Joke de f in de huid van het Marilyn Monroe-achtige kindvrouwtje ey. Ruut Weissman gaat de musical regisseren. 'Little shop irrors' is een van de meest eigenzinnige musicals die begin i tachtig off-Broadway zijn ontstaan. Componist Alan Men- verkte daarvoor samen met Howard Ashman. Dat duo ging ook schrijven voor Walt Disney en scoorde daar hits met ir andere liedjes als 'The little mermaid' en 'Beauty the oopavond toneelvereniging HTIOS dwuk Wie geïnteresseerd is in toneel en het leuk vindt zelf el te spelen is aanstaande maandagavond welkom bij de in- avond van de Noordwijkse toneelvereniging HTIOS in shuis De Kuip aan de Zeestraat 1. Tussen 20.00 en 21.30 nag iedereen een kijkje komen nemen hoe het er bij de to- rereniging aan toe gaat. or 1,5 miljoen schilderijen gestolen remden Bij de figuratieve Groningse schilder Henk Hei tel zijn in de nacht van donderdag op vrijdag schilderijen ilen met een geschatte waarde van in totaal anderhalf mil- gulden. De schilderijen werden weggehaald uit zijn atelier t noord-Groningse dorp Westeremden. De nog onbekende rs haalden uit de expositieruimte bij zijn woning 35 olie- childerijen weg. Helmantel maakt stillevens die sterk doen en aan die van zeventiende eeuwse meesters. lanse filmklassiekers in Kijkhuis Li Het Kijkhuis in Leiden vertoont in samenwerking met pleiding Japans van de Universiteit Leiden acht filmklassie- lit het land van de rijzende zon. Aanleiding is de viering le vierhonderdjarige relatie tussen Nederland en Japan. De worden vanaf 28 februari tot en met 10 april wekelijks op naandagavond gedraaid. Afsluiter van de reeks is op 8 mei cente film After-Life (1998). Aanstaande maandag wordt in apanse filmverleden gedoken met de klassieker Tokyo story 153. De film begint om 21.30 uur in het Kijkhuis aan de wenkerkchoorsteeg 10. Project Museum en School afgesloten Nederlandse musea zijn bezig met een inhaalslag op internet. Een beetje website levert interactieve plattegronden, virtuele rondleidingen, gedetail leerde omschrijvingen van museumstukken en de mogelijkheid online boe ken te bestellen. Alles kan. Koploper in Nederland is het Amsterdamse Rijksmu seum, dat een site onder houdt met 4000 illustraties en 6000 pagina's tekst. Zo ver zijn de Leidse musea nog niet. Maar een site hebben ze, vrijwel zonder uitzondering. Als een spin in het web zit www. muse umserver. nl met links naar ruim 250 musea in Neder land, waarvan elf naar Lei den en omgeving. leiden silvan schoonhoven De websites van de Leidse mu seumwereld variëren van sim pel, soms amateuristisch, tot uiterst professioneel. Het Kat- wijks Museum houdt het een voudig. Een paar foto's van het interieur en een gastenboek waarin welgeteld twee bezoe kers hun reactie hebben achter gelaten, dat is alles. Dat klein zijn geen excuus is voor een zwakke website be wijst het Modelbouwmuseum f RODV VAN DER POLS se musea zijn niet saai en ouderwets, vin leerlingen van basisscholen uit Leiden en eving. Dat blijkt uit een evaluatie van het eet Museum en School door een Rotter- s bureau. eer dan tienduizend basisschoolleerlingen ;roep drie tot en met acht bezochten vorig loljaar in het kader van dit project een van idse musea. In het rapport valt te lezen zowel leerlingen als docenten zeer tevre- zijn over het museumbezoek De musea en een goede mix van onderwijs en recre- en vormen zo een belangrijke aanvulling et normale onderwijs, et Leidse project blijkt het bovendien zeer 1 te doen in vergelijking met soortgelijke ecten in andere steden, zo werd vastge steld. Een sterk punt aan de Leidse opzet is dat het op een jong publiek mikt. Het project start al bij jongeren uit groep drie. Door de kinderen op jonge leeftijd al vertrouwd te maken met het museumbezoek, wordt de kans vergroot dat zij ook op latere leeftijd nog wel eens een museum binnenwandelen. Ook heeft Leiden een voorsprong op projecten in andere steden wat betreft het ontwikkelde lesmateriaal, dat zeer goed bij de lesdoelen aansluit. Het project Museum en School is een sa menwerkingsverband van de vijf Leidse Rijks musea en het Stedelijk Museum De Lakenhal. Behalve voor basisscholen uit Leiden staat het project ook open voor leerlingen van scholen uit Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest, -Vpor- schoten en Zoeterwoude. Eén dag per school jaar krijgen ze gratis toegang tot een museum en een reiskostenvergoeding. k de liedjes die morgen ijn van het Nationale stival heb ik tot nu toe rd. Hoeft ook niet, want d valt de oogst toch tegen uiteindelijk bovendrijft stal ook niet om over uis te schrijven. Toch is dje voor mij bij voorbaat •t. Het is de Friese inzen- let idee alleen al om met voor de dag te komen, van lef. :aks mee te doen aan het sie Songfestival in Stock- ;oos Duitsland vorige roor een liedje dat qua wezen louter flauwekul Een protest tegen de e ziekte waaraan het fes- nds een jaar of wat lijdt. )mdat alom wordt aange- dat een liedje in het En- eer kans maakt het Euro- ongfestival te winnen, :egenwoordig menig land d met Engelse tekst in. het Engels mag zich led lenen voor een pop liedje, het argument dat ropese publiek daardoor geneigd is voor een En deend liedje te kiezen, is twijfelachtig. Zouden al y"s die straks vanuit heel hun keuze in Stock- :enbaar mogen maken :ht zo kritisch luisteren e inhoud van de tekst en al die mensen na één i'n liedje te hebben ge- nou echt helemaal door- ;n wat de dichter met zijr^ :h vermogen in het En- et zijn woordkunst heeft doen? Zou dat nou echt aggevend kunnen zijn? il gaan die Eurovisielied- gens over, dus dat kan bij ring nooit het probleem s het goed is, behoort het niets uit te maken of een tekst is geschreven in het Nederlands, Fries, Engels of gezongen wordt in onvervalst Leids. Het gaat om het perfect samengaan van tekst en muziek. Een echte tekstdichter houdt dan ook re kening met de klank van zijn taal. Ook dat is muziek. En als er dan goed en vol expressie wordt gezongen zit het met de kansen op het songfestival van zelf wel snor. Dus wat heeft hét dan voor zin een Engelse tekst in te zenden? Daarom zou het zo mooi, zo niet hartverwarmend zijn als er een bijdrage komt uit een van de kleinste Europese taalgebie den: Friesland. Zich van niets aantrekkend hebben ze daar een liedje gemaakt dat Fries land luid en duidelijk op de BESB3B8 'iwaa^W'i ek y«- so ff*** u*> 4"» MOress |<U hBp/Aww* cfBorJ/" in Leiden. Kijk maar op www- .modelbouwmuseum.nl waar de bezoeker een rondleiding kan maken door het hele muse um zonder ooit uit zijn stoel te komen. Niet alleen van de schaalmodellen zijn plaatjes te bekijken. Een virtuele rondlei ding door het echte cruiseschip Victoria is een prachtige aan vulling op het twee meter lange schaalmodel. Om de omzet niet teveel te schaden, hamert de website er wel op dat 'zelf het museum bezoeken natuurlijk leuker is'. Van alle zalen zijn fo to's die je desgewenst scherm groot kan opblazen. Zelfs een foto van de 'keurige toiletten' ontbreekt niet. „Vrijwel alle be zoekers verlaten met een vol daan gevoel ons museum", weet de site te melden. Saai maar strak is de site van Stedelijk Museum De Lakenhal. Een plattegrond, mooie foto's van de zalen, een beknopte kunstgeschiedenis met vijf illu straties per eeuw. De database van de Lakenhal is nog beperkt tot 75 hoogtepunten. Wie meer wil weten moet nog altijd in le venden lijve naar de Oude Sin- gel. Kleine animaties, zogenaam de animated GIFs', zijn de kren ten in de pap. De site van mu seum Boerhaave verwelkomt haar bezoekers op het ope ningsscherm met een beitel, die door een flinke hamerslag een teen verbrijzelt zodat het bloed in het rond spat. En dit alles om aan te tonen'welke opvattingen de huisarts er vroeger op na hield over geneeskunde. Ook op de site van Boerhaave krijgt de bezoeker met een vir tuele rondleiding een voor proefje van het echte werk. Een schermgrote gravure laat het Anatomisch Theater zien, het hart van het museum. In dit 'theater' konden de toeschou wers vroeger genieten van hoe lijken werden ontleed. Skeletten die het schouwspel flankeerden droegen vaandels met opbeu rende teksten als 'De mens is een zeepbel' en 'Gedenkt te sterven'. De hele website van Boerhaave is op smaak ge bracht met plaatjes van oogbol len, botzagen en dooraderde kadavers. Oudheden, Naturalis en Vol kenkunde hebben het meeste werk gemaakt van hun website. Het openingsscherm van het Rijksmuseum van Oudheden is adembenemend. Het is duide lijk dat hier een professioneel webdesigner bezig is geweest en niet zomaar het zoontje van een museumdirecteur. Op ww- w.rmo.nl vindt de bezoeker uit gebreide informatie en het gas tenboek zucht onder het ge wicht van duizend reacties uit binnen- en buitenland. Reinier van der Weide uit Arnhem: „Als u nog informatie heeft over mummies kunt u mij dat dan even doormailen?" Frank Sny der uit Portland in de USA vindt het RMO het beste museum dat hij waar dan ook ter wereld be zocht heeft. De site van het Nationaal Na tuurhistorisch Museum Natu ralis ziet er goed en professio neel uit, maar is door een wir war van naar elkaar verwijzen de hyperlinks opgezadeld met een wat ondoorzichtige struc tuur. Bovendien had de web master wel wat scheutiger met fotomateriaal mogen zijn. Het Ford-museum in Lisse schiet weer door naar het ande re uiterste. Lappen van foto's moeten zich door je telefoonka bel persen. Maar het Fordmu seum is dan ook het allergroot ste ter wereld, groter nog dan het Fordmuseum in Detroit, zo vermeldt www.fordmuseum.nl trots. Ook de site van het Rijksmu seum voor Volkenkunde is prachtig vormgegeven. Volken kunde is de absolute winnaar van de Leidse musea op de elektronische snelweg. Hier heb je rechtsstreeks toegang tot de database van het museum. Een ieder die inlogt op www.rmv.nl kan van 190.000 voorwerpen een afbeelding en een beschrij ving binnenhalen. Dat is de kant die het opgaat met inter net. Instellingen zetten niet lan ger een visitekaartje op het net, maar groeien uit tot elektroni sche doorgeefluiken van grote hoeveelheden informatie. amsterdam berrit de lange Marlayne heeft al uitbundig aan de roem mogen ruiken. Bijna een jaar geleden zong zij op het Eurovisie Songfestival het liedje 'One Good Reason' naar een achtste plaats. De zangeres werkt nu hard aan een opleving van haar zangcarrière. Deze week komt het nummer 'I Don't O U Anything' uit. Mar layne beseft dat ze het dit keer helemaal op eigen kracht moet doen: „Ik krijg niet meer auto matisch alle aandacht die ik tij dens het songfestival wel had. Het is spannender maar ook enger." Na alle hectiek rond het songfestival heeft Marleen ('Marlayne') Sahupala-Van den Broek rustig de tijd genomen om een geschikte opvolger voor de hit 'One Good Reason' te vinden. De 28-jarige zangeres nam al een duet op met Gor don, dat geen gigantisch succes werd maar wel lang in de hitpa rades vertoefde. Ze hoopt dat het nummer 'I Dont O U Anything', dat ze samen met haar man, de drummer Danny Sahupala, schreef, haar solocar rière de broodnodige nieuwe impuls kan geven. „Het liefst was ik veel eerder met een nieliwe single geko men, maar er was gewoon geen geschikt liedje voor handen. En üc wilde niet met een nummer uitkomen waar ik niet volledig achter sta. Ik ben natuurlijk hartstikke trots dat juist het liedje dat ik samen met mijn man heb geschreven is uitver koren." De platenmaatschappij stuurde de zangeres naar Lon den om samen met gerenom meerde producers te gaan schrijven. „Daar heb ik vooral discipline van geleerdzegt Marlayne. „Voordien liet ik een idee voor een liedje al gauw twee weken sudderen. Die mannen gaan echter meteen na Marlayne: „Ik krijg niet meer de aandacht die ik tijdens het songfestival wel had." het ontbijt aan het werk en daar moet dan 's middags iets uitge komen zijn. Ik had daar moeite mee in het begin, maar ik dacht wel: 'ja, Marlayne, zo werkt het dus in het echte leven'." Met haar man schrijft ze ge woon thuis, in het Gooise dorp Baarn. „We hebben de schuur omgebouwd tot klein studio- tje, zodat we onze ideeën met een kunnen uitvoeren. Mijn man is drummer in de band en hij regelt verder ook alle muzi kantenzaken." De geboren Hilversumse komt uit een muzikaal nest. Va der Rein van den Broek was be halve kroegbaas trompettist en bandleider van de in de jaren zeventig door heel Europa po pulaire band Ekseption. „Als mijn vader vroeger ergens in een kroeg moest spelen, ging ik vaak mee. Voor dat ik t wist stond ik naast hem op het podi um. Toch heb ik ondanks mijn conservatoriumopleiding nooit serieus gedacht dat ik later ook beroepszangeres zou worden." Marlayne ontdekte overigens pas later het werkelijke succes van haar vader. „Hij heeft er nooit uitgebreid over verteld. Pas nu besef ik dat ze in heel Europa erg populair waren. Hij relativeerde dat heel erg, mis schien zelfs te veel. In de perio de rond het songfestival is dat een beetje veranderd. Nu laat- ie ook wel eens wat los over hoe het vroeger gjng. Mijn vader heeft mij nooit weerhouden dit werk te gaan doen. Mijn moe der wel, die zei: 'Trouw nooit met een muzikant, neem liever een leraar of zo.' Nou, ik ben met een muzikant getrouwd en ik ben er zelf ook een gewor den. Het is inderdaad een onze ker bestaan, maar ik kan mij geen leven met grote regelmaat voorstellen." Marlayne oogt echter alles behalve een wilde popzangeres. Haar voorkomen is eerder puur en meisjesachtig: lange blonde haren en sprekende blauwe ogen. „Verfrissend", vindt ze zelf. „Ik denk niet zo na over mijn imago. Wat uiterlijk betreft ben ik vrij conservatief. Je zal mij niet in een leren bikini op het podium zien staan. Ik ben gewoon Marlayne en m'n stem is mijn imago." De komende maanden werkt Marlayne aan haar eerste al bum, dat tegen de zomer moet verschijnen. „Ik denk dat het een heel divers album wordt, met als rode draad goede pop songs. Dat kunnen hele kleine, pure liedjes zijn of juist groots geproduceerde nummers." Daarna wil zij op tournee met haar band, het liefst in heel Eu ropa. Het songfestival lonkt niet meer: „Ik word al moe bij de gedachte. Het liefst zou ik het hier dus bij laten. Dat neemt niet weg dat ik er enorm veel aan heb gehad. Het is toch het begin geweest vari mijn solo carrière, terwijl ik eigenlijk al dacht dat het er niet meer van zou komen. Er gingen ineens deuren voor me open die voor dien potdicht zaten." De zangeres was overigens voor het songfestival al geen nieuweling in de popwereld. Ze zong eerder in de achtergrond koortjes van René Froger en Ruth Jacott. „Toen ik bij Froger zong, zat ik nog op school. Ik voelde me een hele bink die met hem in Ahoy" stond. Van Ruth heb ik de discipline in het vak meegekregen: nooit tevre den zijn maar altijd kritisch blij ven." theater recensie kaart van Europa kan zetten. Net alsof die Engelse golf niet bestaat. Alleen al om die eigen zinnigheid verdient dat liedje morgen een kans. En reken maar dat dit liedje ook in Stock holm mooi kan klinken. Een winnend Fries lied vergroot bovendien de kans, volgend jaar, op een songfes'tivallied in het Leids. Want, wie zei toch ook alweer dat onvervalst Leids klinkt als slecht uitgesproken Engels? Als u het mij vraagt lig gen hier nieuwe kansen voor de tekstschrijvers van Rubberen Robbie (Zuipe, zuipe, zuipe, in de Hut van Ome Henne). Even de mond spoelen heren, en aan de gang. Willeke Alberti zint nog op revanche, moet ze al leen wel even een stoomcursus Leids volgen. susanne lammers Voorstelling Genoeg door Singing Apart Together Met Mirjam van Dam, Daniela Oonk, Lisa Portengen, Evelyn Kallansee en Frans Heemskerk (piano). Regie: Frank Sanders Gezien: 25/2, Leidse Schouwburg. Nog te zien: 3 t/m 5/3, Kleine Komedie. Amsterdam Ze kennen elkaar van lang geleden van de mid delbare school. Een keer per jaar houden ze een reünietje. En toch houden ze vol dat ze vriendin nen zijn gebleven. Zo'n gegeven is een perfecte kapstok voor een avond muzikaal theater. Hier een lach, daar een traan en overal alom aanspre kende vrouwenzaken. Mirjam van Dam, Daniela Oonk, Evelyn Kal lansee en Lisa Portengen spelen een kamer-musical waarin ze met veel ironie vier he dendaagse vrouwen gestalte geven. Uiteenlopen de types met een gezamenlijk verleden spelen ze. Van Dam is in plaats van schilderes heel keurig 'de vrouw van' geworden, Oonk zit midden in een scheiding, Portengen had zo graag kinderen gewild en Kallansee heeft het gemaakt. Veel te zeggen hebben ze elkaar niet meer, het gaat meer om de confrontatie. Hoezeer ze uit el kaar gegroeid zijn en wat ze nog voor elkaar voe len, blijkt uit een enkel zinnetje (Wil je dat ik iets over je jurkje zeg?), uit het pesterige zeuren om een demonstratie van de make-up-consulente, maar ook uit het enige moment van saamhorig heid: het dwepen met filmsterren, net als toen. De tekening van een voorbije vriendschap is raak, alleen laat de grote shoot-out wat lang op zich wachten. De titel van de voorstelling (Genoeg) maakt die afloop duidelijk genoeg. Maar gelukkig zijn er de liedjes, waarmee ze voorkomen dat je je echt gaat vervelen. Het zijn mooie teksten en de dames klinken samen warm en melodieus. Vaak puur en lief, soms vrolijke soul, soms stoer, soms jazzy swingend maar altijd met de sobere en dienden- de piano-begeleiding van Frans Heemskerk. Solo zijn vooral opvallend Evelyn Kallansee, met een geschift nummer waarin ze het onderste uit de kan wil en krijgt, en Mirjam van Dam, met een cabaretesk lied. Maar hoe grappig 'Genoeg' ook is, de grote do sis ironie waarmee de overleefde vriendschap wordt neergezet, haalt de scherpte een beetje uit de voorstelling. VENDUEHUIS der Notarissen te 's 'jfapmhagc, sedert 1812 Nobelstra^t 5. 251313C '«-Gravenhage Telefoonm 365 Ófa - 346 27 69 uiioriu't: WWw.venduehuls.oiin Het Venduehuis d#r_.Notari$sen komt naar Leiderdorp Kosteloze taxatie van uw kunst en antiek Schilderijen - Zilver en juwelen - Porselein Kunstnijverheid - Meubelen Onze béódigd UVJteim, informeren u graag over waarde en mogclijkhed'-n lot veiling van MV schilderijen eit kunstvoorwerpen. Van $otc objecten kunt u een to U, lajen zien. donderdag 2 maart 2000 Leiderdorp, AC Restaurant^'P. Snoepweg 2 12.00 -16.00 uur t Sjoukjt Kout tel. 070 - 165 88 57

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 33