Gezocht: lied met hitpotentii De strijd om een retourtje Stockholm TV WEER Borssele moet gewoon dicht Beslag op circus Royal ZATERDAG 26 FEBRUARI 2000 COMMENTAAR Een krappe politieke meerderheid heeft destijds besloten dat het gebruik van kernenergie in Nederland moet worden beëindigd en dat de kerncentrale in Borssele in 2003 dicht moet. De argumenten zijn bekend: radioactief afval blijft eeuwenlang gevaarlijk en een volkomen veilige manier om dat kwijt te raken - zodat komende generaties geen risico lopen - is nog niet gevonden. Bovendien is het handel die kwaadwillenden zouden kunnen toespelen aan misdadige regimes om er kernwapens mee te maken. De net iets kleiner groep voorstanders is van mening, dat kern energie een duurzame, praktische en schone energiebron is, waar van je op een verstandige memier gebruik moet maken. Bij toepas sing van kernenergie komen er geen uitlaatgassen als kooldioxide in de lucht, wat bij het stoken van kolen, olie en gas wel gebeurt. Die gassen dragen bij aan de opwarming van de atmosfeer (het broeikaseffect). De risico's van kernenergie zijn volgens de voor standers beheersbaar. Een tientallen jaren durende discussie werd ten tijde van het eerste paarse kabinet beslist in het voordeel van de eerste groep. De Raad van State constateerde deze week dat bij het besluit om de centrale in het Zeeuwse Borssele per 2003 te sluiten onvoldoen de rekening was gehouden met de belangen van het personeel. Om die reden vernietigde het hoogste rechtsorgaan de regerings beslissing om de kerncentrale te sluiten. Het is te begrijpen dat het centralepersoneel verheugd de vlag uitstak. Maar waarschijnlijk juicht het te vroeg. Een uitspraak over geschonden personeelsbelang is wat anders dan een oordeel over de toepassing van kernenergie zelf. De argumenten tégen kern energie zijn daarmee niet verworpen en nog onverminderd van kracht. Het is dan ook onjuist om nu te roepen dat de discussie over kernenergie en het al dan niet sluiten van kerncentrales weer helemaal open is, zoals Kamerleden van WD en CDA deze week deden. Het kabinet moet slechts de beslissing om de atoomcentra le in Borssele te sluiten zodanig herzien dat daarin de belangen van het personeel nu wel behoorlijk tot hun recht komen. Vrijen mag van God De VARA heeft op werkdagen B &W. De EO heeft elke donderdag Man/Vrouw. Sonja en Paul heten bij de EO Marian en Menno. Sonja en Paul zie je nooit samen. Menno en Paul zitten onafschei delijk naast elkaar aan het hoofd van een tafel met gasten die iets naars hebben meegemaakt, maar er weer bovenop zijn gekomen. Deze week ging het over impotentie. Da's heel vervelend, vertelde Marian, maar niks om je voor te schamen en al helemaal geen re den om bij de pakken neer te zitten, je hebt er een pilletje tegen, dat helpt. Het spontane gaat er dan natuurlijk wel af, ervoer een Bel gisch echtpaar, maar dat kun je elkaar gunnen, dat is helemaal niet erg. Wat ook niet erg is, zelfs heel gewoon, is op je zeventigste nog zin hebben in vrijen. En als het niet meer lukt, en je wilt ook dat pilletje niet, dan kun je ook gewoon beslissen ermee testoppen. Da's ook helemaal niet erg. Wel erg is het taboe. Dat je er niet over mag praten, omdat dat nu eenmaal niet hoort. Of dat de mensen denken dat als je ouder wordt, je het niet meer moet doen, dat het wel genoeg is geweest. Of dat impotentie altijd tussen de oren zit en dat je als man denkt dat je geen man meer bent. En als vrouw dat hij je niet meer leuk vindt en er misschien een ander is. Terwijl je er ook samen over kunt pra ten, of naar de dokter kunt gaan. Die zal je dan vertellen dat het soms gewoon een kwestie van doorbloeding is. Niet alle dokters doen dat, want dokters zijn nu eenmaal ook mensen en hebben het er soms ook moeilijk mee. Wil zag het opgelucht aan en dacht: hoe komt zo'n taboe toch in de wereldSonja had het er twintig jaar geleden al over, toen ze nog met Ellen programma's maakte. Bij de EO had je toen de familie Glashouwer, die hoorde je daar nooit over. Die hadden het er zeker ook moeilijk mee. De belastingdienst legt beslag op het noodlijdende Dordtse Circus Royal." Als directeur Teu- teberg geen oplossing vindt voor de financiële malaise wordt het circus openbaar ver kocht. Het circus probeert uit stel van betaling of kwijtschel ding te krijgen en spreekt van een „verschrikkelijke achter stand". Het reizende circus Royal stop te vorig jaar, na 103 jaar, omdat het niet rendabel was. Het win- tercircus, dat wel winstgevend was, moest koste wat kost blij ven bestaan. De opbrengsten daarvan echter blijken nu ook onvoldoende om de schulden op korte termijn af te lossen. Binnenkort spreekt Teuteberg met de belastingdienst, de ge meente en de bank over de fi nanciële nood. Vorige week bood directeur Teuteberg staatssecretaris Van der Ploeg een zwartboek aan. Het zwart boek is een aanklacht tegen het Nederlandse beleid voor circus sen. Volgens Teuteberg leidt de slechte regelgeving ertoe dat het merendeel van de Neder landse circussen het hoofd niet meer boven water kan houden. Zacht weer blijft Het is de laatste tijd zo zacht in ons land dat een typische win tergroente als prei blijft groeien. Feitelijk mag dat in de winter niet maar bij een temperatuur van 8 graden is de prei niet te stoppen. Het gevolg is dat er veel prei op de veilingen wordt aangevoerd en dat drukt de prijzen. De prei blijft nog wel even doorgroeien want het zachte weer wordt voorlopig gecontinueerd. Dit weekeinde (vooral morgen) kan het kwik in Limburg zelfs even stunten op maximaal 14-15 graden. Re cords zijn dat overigens niet want tien jaar geleden, in 1990, werd het op de 24ste in Hoens- broek 20,4 graad. Vandaag overigens een koude start met rond zonsopkomst temperaturen omstreeks -1, lo kaal -2 graden. Hier en daar ko men ook mistbanken voor. Vanmiddag hobbelt het kwik naar maximaal 8-9 graden. Dat gebeurt bij vrij veel zon maar er trekken ook enkele wolkenvel den over. De wind is meest zwak tot matig (kracht 2-3) uit het zuiden tot zuidwesten. Morgen neemt de wind tóe tot matig, kracht 3-4 en aan de kust tot vrij krachtig en later krachtig (5-6 Beaufort). De windtoena- me wordt veroorzaakt door een frontaal systeem dat vanuit het westen dichterbij komt. Na een opnieuw koude start wordt het wel zachter met maxima van 10-11 graden. Op maandag en dinsdag draait het om regen. Het frontensysteem van een zeer diepe depressie tussen IJs land en Noorwegen bereikt na melijk ons land en blijft op dinsdag slepen. Ondertussen worden bij Schotland de voor bereidingen getroffen voor een nieuwe diepe depressie. Met maart op de kalender komt er dus nog meer nat tigheid op ons af. Wel gaat de temperatuur tijdens de tweede helft van de week wat omlaag. Na de re gens van gister nacht (ook in Bloemendaal viel 16 mm) was er overdag veel zon. In de luwte deed het warm aan (je voelt de kracht van de stijgende zon); in de wind was het verre van behaaglijk. De temperaturen stegen in de mid dag tot maximaal 8-9 graden. Volgens het steeds dikker wordende paldcet van spelregels is het songfesti val bedoeld als een wedstrijd die com ponisten en tekstschrijvers moet sti muleren originele liedjes van een hoge kwaliteit te schrijven. Dat is makkelij ker gezegd dan gedaan. Bovendien zijn de begrippen 'origineel' en 'kwaliteit' onhandelbaar in dit geval, want wie bepaalt wat origineel en kwaliteit is? De Europese omroeporganisatie EBU in elk geval niet, want die allesbepa lende begrippen worden nergens in de reglementen toegelicht. En dus kunnen alle liedjesmakers - en iedereen die denkt liedjes te kunnen maken - doen en laten wat ze willen. Meestal is dat meer laten dan doen, want het niveau van de songfestival liedjes is - vergeleken met wat er ver der in de wereld van de populaire mu ziek wordt geschreven - op z'n zachtst gezegd middelmatig. Op Eurovisieni veau, maar zeker ook op nationaal ni veau. Kijk nou eens terug op ruim veertig jaar nationaal songfestival in eigen land. Aan goede zangeressen en zan gers geen gebrek, al blijven hoge eind noten voor het Nederlands zangtalent Kiezen nationaal Eurovisielied moet weer serieuze zaak worden De songfestival-koorts stijgt. In het Rotterdamse sportpaleis Ahoy' strijden mor genavond acht kandidaten om een vliegticket richting Stockholm. Op zaterdag 13 mei verdringen zich daar 24 landen op het Eurovisie-podium in de hoop dat zij met het beste liedje van Europa voor de dag komen. Nou ja, het beste liedje... Het Eurovisie Songfestival staat niet bekend om de kwaliteit die er geleverd wordt. Ook ons Nationaal Songfestival deelt in de twijfelachtige eer. toch een eeuwig riskante onderne ming. Hoe verdienstelijk de carrières van componisten en tekstschrijvers ook zijn of waren, voor de nationale pre-selectie leverden ze maar al te vaak zwakke aftreksels van waar ze hun roem mee hebben opgebouwd. Liedjes die jarenlang op de plank la gen, krijgen zo een laatste kans voor een groot publiek voordat ze definitief in de prullenbak verdwijnen. Daarnaast vonden we het ook jaren lang nodig om de keuze van het Ne derlandse Eurovisielied over te laten aan een jury van zogenoemde deskun digen. Die hadden steevast het bijzon dere talent om de verkeerde liedjes uit te kiezen. Gelukkig is het fenomeen te- levoting ingevoerd. Er is heel wat af te dingen op de smaak van de massa, maar die massa heeft wel een beter ge voel voor liedjes met hitpotentie dan al die deskundigen met hun vermeende kennis bij elkaar. Hitpotentie, daar gaat het uiteindelijk om. Een winnend songfestivalliedje moet kunnen uitgroeien tot een klas sieker in de sector lichte muziek. Dat soort klassiekers kennen we vooral uit de eerste drie decennia van het song festival. 'Volare', 'Puppet on a string' en 'Waterloo' - liedjes van die kwaliteit worden nauwelijks nog ingestuurd. Omdat componisten die zo'n aanspre kend liedje in handen hebben, dat lie ver geven aan een artiest die er buiten het hele songfestival-circus om een hit of hitje mee kan scoren. De populariteit van het songfestival mag dan weer fors in de lift zitten, on ze negatieve gedachten over de pulp die we elk jaar weer voorgeschoteld krijgen, houden hardnekkig stand. Al leen liedjesschrijvers met lef kunnen dat veranderen. Door liedjes met hit potentie in te sturen naar nationale voorrondes. Alleen dan krijgt het doel van het Eurovisie Songfestival weer in houd. Goed, morgenavond dus weer acht Nederlandse liedjes. Hoe kiezen we daar nude beste inzending uit? Ge woon door het gezond verstand te ge bruiken. Heeft u alle liedjes gehoord, ga dan eens naar het toilet en vraag u tijdens het plassen af welke deuntje is blijven hangen. Ren daarna naar de te lefoon om op dat specifieke liedl stemmen. Dat ene liedje heeft bj baar iets in zich dat de rest van mogelijk ook kan bijblijven in d< vloed van maar liefst 24 songs dl Nog een paar aanwijzingen: voi nog is Nederland nooit goed voi dag gekomen met ballades; up tl nummers in een eigentijds arr; ment liggen ons klompendansei ter. Hoge noten aan het einde v{ liedje kunnen we beter vermijdi want dat gaat op het Eurovisie-] um zelden goed. Blote voeten, danspasjes en grote strikken op zijn uit den boze; ze helpen onsl stap verder. En omdat het om ei visie-evenement gaat, moeten vooral de uitstraling van de zini medemens goed in de gaten hoi Alles we allemaal ons hoofd erb den zondagavond, dan moet he MARTIN HERMENS Nationaal Songfestival 2000, zondag 27 februari, TV2, 21.00 uur. Acht artiesten, acht liedjes. Eentje in het Nederlands, een tje in het Fries en de rest in het Engels. En dan natuurlijk televoting om te bepalen wie voor Nederland op 13 mei naar het Eurovisie Songfesti val 2000 in Stockholm mag. Het twee uur durende Natio naal Songfestival komt mor gen rechtstreeks vanuit een uitverkocht Ahoy* in Rotter dam. Paul de Leeuw presen teert de nationale finale. In onderstaand lijstje vindt u de deelnemers en het telefoon nummer dat bij hun liedje hoort. Via die nummers kunt u tijdens de jurering uw voor keur uitspreken. - LIEDJE 1. Uw cijfer 'One step closer', gezongen door Sandy Kandau. Telefoon nummer: 0909-0301. Vijfjaar geleden scoorde ze een hitje met 'Young hearts run free'. Daarna had de ex-Froget- te veel succes in Japan, en maakte ze een wereldtournee met saxofoniste Candy Dulfer. „Ik zie het Nationaal Songfesti val als een opleving van mijn carrière, niet als een herstart", benadrukt ze. Componist Ad van Olm moest haar ervan overtuigen dat zij de beste zan geres was voor zijn liedje. „Het is een up tempo-liedje met aan het einde een hoge slotnoot. Daarom noemt iedereen het een echt songfestivalliedje", zegt Van Olm. „Maar ik zou het liedje toch uitgebracht hebben, ook al was het niet voor het na tionaal songfestival geselec teerd. Gewoon omdat het een hit wordt." LIEDJE 2. Uw cijfer 'Hjir is it begjin', gezongen door Gina de Wit. Telefoonnummer: 0909-0302. Sandy Kandau. fotos cpd Gina de Wit. Apetrots zijn ze in Leeuwarden dat Gina met een Friestalig lied je is uitverkoren. Ze stevent af op een retourtje Stockholm, want heel Friesland belt na tuurlijk voor haar. „Ik zing een mooie, gevoelige ballade", zegt de Friezin met Indisch bloed in de aderen. „Dit is mijn vierde songfestival, maar het eerste met een geheel eigen product. Dat maakt het speciaal." Een droom over 'een engel met een goddelijke uitstraling die haar in de ogen keek' vormde de in spiratie voor het lied. Of ze de Friezen al gemobiliseerd heeft? „Ik weet niet of ze massaal gaan bellen. Maar de Friezen zijn nuchter genoeg om gewoon voor het mooiste liedje te kie zen." LIEDJE 3. Uw cijfer "Wawakilele', gezongen door Sonny. Telefoonnummer: 0909- 0303. Marlayne, Hollands Eurovisie- trots van vorig jaar, zong in het achtergrondkoortje van Sonny Hoogwerfs band Sonny's Inc. Sonny en zijn muzikale vrien den speelden onder meer bij het huwelijk van prins Maurits en Marilène. En nu dus op het Nationaal Songfestival met een vrolijk liedje. „We hadden drie liedjes ingestuurd. 'Wawakilele' was een vreemde eend in de bijt. Erg commercieel, maar we hadden nooit verwacht dat het liedje het zo goed zou doen. De tekst bestaat uit klanken die bij de akkoorden passen. Het heeft alles in zich wat je aan de zo mer doet denken. We hebben auditie moeten doen om te la ten horen dat we echt konden zingen. Het feit dat we mogen meedoen,'is een grote eer. We hoeven geen eerste te worden; we zien dit songfestival als een leuk opstapje." LIEDJE 4. Uw cijfer Q 'Close harmony', gezongen door Splash. Telefoonnummer: 0909-0304. Harold, Tarif, Petra en Eileen vormen sinds eind januari de groep Splash. Ze zijn speciaal voor dit nummer van Dick Bak ker (de man van 'Ding-a-dong') en tekstdichter Jonothan Ellis Sonny. bij elkaar gebracht. „We voelen ons vereerd", zegt Harold, die jaren geleden als solist al eens aan het Nationaal Songfestival deelnam. „Dick heeft negen jaar gewacht voordat hij dit liedje instuurde. Net als goede wijn moest het rijpen." Het liedje is krachtig en volks en zal, volgens Petra, in heel Europa bijval oogsten. „Onze taak is om het songfestival volgend jaar naar Nederland te brengen. Met dit lied gaat dat lukken." LIEDJE 5. Uw cijfer 'No goodbyes', gezongen door Linda Wagenmakers. Telefoon nummer: 0909-0305. De voormalige Miss Saigon uit de pretfabriek van Joop van den Ende heeft duidelijke ideeën over een goed songfestivallied: „Het moet een vet lied zijn", al dus Linda Wagenmakers. En ze heeft zo'n nummer in handen dankzij componist Ellert Dries- sen, tekstdichter John O'Hare en producer Jerry Wolf. „Het is een liedje dat de potentie heeft om te winnen." De musical ster speelde een rolletje in de Splash. tv-serie 'Westenwind' en sprak de Disney-tekenfilm 'Mulan' in. Zingen voor 9000 mensen in Ahoy' is voor haar het belang rijkste element van het natio naal songfestival. „In drie mi nuten moet ik de aandacht van het publiek zien te trekken. Dat is voor mij de grootste uitda ging" LIEDJE 6. Uw cijfer 'One step behind', gezongen door Arno Kolenbrander. Tele foonnummer: 0909-0306. Na een vliegende start tijdens de Soundmixshow 1995, twee hits en een debuutalbum werd het weer snel stil rond deze Rotterdamse zanger. Oude rot ten Peter de Wijn en Velibor Weller geven hem een nieu,we kans met 'One step behind'. „Een integer, klein liedje in de Johnny Logan-sfeer met een ro mantische grondslag", zegt De Wijn. „Als Arno hét heeft, is het prachtig." Arno zelf: „Ik wist wat voor liedje ik wilde. Peter kon daarmee uit de voeten. Het zou geweldig zijn als ik hiermee mijn comeback kan maken. Ik zing bewust in het Engelp iedereen in Europa kan (p straks begrijpen wat ik b Bi LIEDJE 7. Uw cijfer 'Evenwicht', gezongen d derliefste. Telefoonnumi 0909-0307. Gerard Alderliefste, Kees en Luc de Bruin hebben sporen verdiend in het b ten- en partijencircuit. scoorde drie jaar geleder bescheiden hitje. De drie nen nu op de krachten chem Fluitsma en Eric v{ de makers van songfesti valsongs als 'Vrede' (Rut cott, 1993) en 'Hemel en (Edsilia, 1998). Het Nede talige 'Evenwicht' was bi drie dagen klaar.Een v liefdesliedje met een lekl beat", zegt Gerard Alder De band werkt aan een i album dat in maart verse en vol staat met eigen ni mers. off PP tu enl d is Linda Wagenmakers. Amo Kolenbrander. LIEDJE 8. Uw cijfer 'Hit it off, gezongen doc Telefoonnummer: 0909 Songfestival-expert Piet I jp (hij speelde ooit gitaar b L*c ny Kuhrs zegetocht met troubadour' in Madrid e schreef 'Sing me a song' eerste keer') zet Dewi LotaS| in. Zij scoorde diverse hi Europa met de groep Th is geregeld in het tl )e te zien. Dewi staat beker een echt podiumbeest. wonder dat de moeder v twee kinderen een liedje stijl van Tina Turner zin; |K wat ze aantrekt, maakt T zich geen zorgen. „Gewc waarin ik me lekker voel ik er helemaal voor kan ter dii O De vijand De volgende uitspraak wordt aan de Deense natuurkundige Niels Bohr toege schreven. Hij ging met zijn studenten ooit naar een cowboyfilm. Na afloop zei hij in het café:.Logisch dat de held altijd het revolverduel wint aan het slot van zo 'n film. De schurk moet het eerst trekken. Dus die man heeft het moeilijk. Hij kan kiezen uiteen ontel baar aantal fracties van seconden om zijn pistool te pakken. De held kan rustig wachten en zijn energie sparen, hij hoeft pas te trekken nadat de schurk het gedaan heeft. Hij hoeft dus niet te kiezen, dat wordt voor hem gedaan. Dan ivordt het je wel erg gemakkelijk gemaakt." Een leuke vi sie op het duel vind ik. Of ze juist is, weet ik zogauw niet. Zeker is dat een vijand het le ven simpeler maakt. Nederland heeft jaren lang zijn doen en laten kunnen afstemmen op het rode gevaar uit het JOOST PRINSEN oosten. Leger, luchtmacht en marine en de halve diplomatie waren afgesteld op de Russische Beer. Omgekeerd lieten de Russen zich in hun doen en laten leiden door de Beulsknechten van het Olie kapitaal. De buitenlandse politiek kon bedreven worden via een soort gemeenschappelijk regle ment. Of het leven er beter op geworden is sinds het vallen van de muur weet ik niet. Maar het is in ieder geval minder overzichtelijk, Niets is zo hand zaam als hullie en zullie. Dat geldt ook op huiselijk niveau. Gisteren was ik te gast bij een vriend met jonge kinderen die aan het keten waren in de badkamer. Mijn vriend liep naar boven en riep„En het kan me niet schelen wie het gedaan heeft of wie zijn sch uld het is maar als jullie nou niet rustig zijn gaan jullie allebei meteen naar bed.Het was of ik mijn moeder hoorde. Het hielp wel natuurlijk. Wij hebben thuis jarenlang een buurjongen over de vloer gehad die Kareltje heette. Hij was nogal onhandig en brak wel eens het een en ander. Dat had tot gevolg dat wij hem altijd de schuld kon den geven van ieder bordje waar een stukje afwas. Maar Kareltje verhuisde en ineens hadden we nie mand meer die we aan konden wijzen als de din gen het niet meer deden. Dat was wennen. Of neem het roken. Dat heb ik ook veertig jaar de schuld kunnen geven van ieder kwaaltje of pijntje Dat was erg makkelijk. Sinds ik op dokters bevel ben opgehouden, ben ik veertien kilo aangeko men. Ik hijg niet meer als een karrenpaard als ik bij Bloemendaal het duin opklauteren ik krijg waarachtig wat kleur. Maar óm te zeggen dat ie dere pijn verdwenen is, nee. Alleen ik heb geen schuldige meer. Behalve mezelf en daar zit ik niet op te wachten natuurlijk Nicotine als zondebok in vaste dienst, da t ga je missen. Dat vertellen ze er niet bij als je ophoudt met roken. Revolverhelden, Rusland, ouders, Kareltje en siga retten, de één mis je meer dan de ander. Maar sa men maakten ze liet leven een stuk eenvoudiger. MENSELUL tic Een Oostenrijkse winkel ten geeft klanten gratis eei ren ter waarde van 500 311 schilling (770 gulden),:" ze de winkel naakt betray den. De naaktlopers m( zich aan de kassa van e KLEIDER BAUER-wink presenteren. Daar krijg een handdoekje om zie bedekken en een waarc bon om kleren te koper de terugreis. De Kleide m Bauer-keten maakte de tie gisteren bekend. Ui vrees voor een golf van koopjesjagers onder he preutse Oostenrijkse pi bliek liet een woordvoe M< i ival van de winkelketen welJ0" dat dagelijks alleen de^01 ste vijf bloteriken een dingcheque krijgen. H(tce aanbod loopt van 28 feleP ri tot 18 maart in de velV^ winkels van de keten r ekt mj,

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2