pleintje OVer, fr: poortjè door, steegje in VERBOTEN Toerisme [RUI \TERDAG 26 FEBRUARI 2000 r»Tï~«<i4ii ut rar fituir nritii mm FOTO BELGISCH VERKEERSBUREAU VOOR VLAANDEREN BRUSSEL Meer informatie: Keizer-Karel- lijn, telefoon (00321.70.23.38.88; het infokantoor van de Stad Gent, Raadskelder/Belfort, Bo- termakt 17a, 9000 Gent, BdglBi telefoon (0032).92.66.52.32 of Verkeersbureau voor België en Vlaanderen, Koninginnegracht 86,2514 AJ den Haag, telefoon (070J.416.81.il. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN - i Holmenkollen Canada Ook voor de zomer van 2000 heeft de Canadian Tourism Commission (CTC) weer een Nederlandstalige brochure uitge bracht. Het gaat om de zogenoemde Vistors Guide. Daarin niet alleen toeristische informatie over alle Canadese provin cies maar tevens reistips, een overzicht van de belangrijkste evenementen en een Info Bulletin met daarin onder meer het volledige aanbod aan Canada-reizen van Nederlandse reisor ganisaties. De gids kan worden aangevraagd bij de CTC in Den Haag, fax (070).311.16.82 of via het E-mailadres in- fo@canadatourism.nl. Fryslan Onder de titel 'Natuurlijk Fryslën' kwam bij het Noord-Nederlands Bureau voor Toerisme (NNBT) een folder uit, die de toerist meer oog moet geven voor de nauwelijks be kende, maar niettemin boeiende natuur in de provincie zoals die onder meer wordt gevonden in de Greidhoek, Gaasterland en het zuidoosten van de provincie. Ook wordt aandacht ge schonken aan cultuur-historische aspecten waaronder de klokkenstoelen en stinzen. De folder kost een rijksdaalder en is verkrijgbaar bij alle VVV-kantoren in Friesland. Ook kan hij worden besteld bij het NNBT in Drachten, telefoon (0512).58.50.00. Jubileum Dolfinarium Het Dolfinarium in Harderwijk begon in 1965 met welgeteld vier dolfijnen en vijf zeeleeuwen en groeide in 35 jaar uit tot het grootste zeedierenpark van Europa, Het lustrum wordt of ficieel pas op 8 juli gevierd maar dit openingsweekeinde al is het feest. Alle bezoekers krijgen als cadeautje het 'Groot Dol finarium Lagune Spel' waarin verschillende zeebewoners de hoofdrol spelen. Op het programma staan dit jaar verder on der meer een Piratenspektakel, de verjaardag van Wally de Walrus (25 juni), een Shantykoren Festival (september) en het traditionele programma 'De Winter Wereld van de Zee' (vanaf 2 december). Voor het eerst blijft het Dolfinarium bijna het hele jaar geopend. Het Dolfinarium is elke dag open van 10.00 tot 18.00 uur. Toegang 32,50 gulden, kinderen, ge handicapten en 65+ 29,50 gulden. Informatie: telefoon (0341).46.74.67. Geen wintersportdorp in de Zwitserse of Oostenrijkse Alpen of het heeft wel een Familiënabfahrt. Of een Waldahfalifrt. Of een - maar die worden al wat zeldzamer - Traumabfahfrt. En gaan we naar Frankrijk, dan mogen we onze krachten meten met de Piste du Belvédère. Of de Piste les Marmottes. Namen die weinig of niets zeggen over de moeilijkheidsgraad van de afdalingen. Moet je in Noord-Amerika komen. De skiër die aan het begin staat van een piste die de Devils Fiddle (Killington) is geheten, beseft ogenblikkelijk de ernst van de situatie. Dat moet wel een kreng zijn. Voor de Free Fall (Aspen), de Bye Bye Bowl (Sunshi ne Village) en de Suicide (Silver Star) geldt uiteraard hetzeljde. Amerikanen of Canadezen die in de Alpen komen skiën, kijken daarom nog wel eens op hun neus. Begrip daarom voor de ge stroomlijnde Yankee die mij in het skigebied van Gstaad met verlangende ogen ooit vroeg waar hij de 'O Shit' kon vinden Want dat moest wel een geweldige afdaling zijn. Helaas, hij had cle aanwijzingen niet goed verstaan. Het bleek om de Oe- schseite te gaan. En dat is een bijzonder lieve piste bij Zweisimmen. Vermakelijk, maar te begrijpen was ook z'n landgenoot in Sankt Anton. 'Verbo ten?', riep hij boven de Schindlerkar ver twijfeld uit. 'What kind of silly name is that fora ski run?' OP DE MOTOR DOOR INDIA ioeken over motorreizen zijn geen jijzonderheid. Toch duiken er van ijd tot tijd exemplaren op die boven iet vaak nogal monotone geknetter 'an de grote bulk uitsteken. Tot deze aatste categorie behoort het door Mi- :hiel Wismans geschreven 'India per notor'. Al was het alleen maar van- vege het gegeven dat Wismans tij lens zijn reis op zoek ging naar de >lek waar zijn broer (ook motorrijder) loor toedoen van een stomdronken ndiase bromfietsbestuurder na een ingeval overleed. De manier waarop leze confrontatie wordt, beschreven in de manier waarop Wismans de gang van de gewonde broer langs art sen en ziekenhuizen reconstrueert, dwingen respect af. Voorafgaand aan deze confrontatie neemt Wismans zijn lezers mee op een ontdekkingstocht door de heden daagse Indiase cultuur. Hij doet dit aan de hand van uitgewerkte dag boekaantekeningen. Daardoor ont staat een even leesbaar als uitstekend beeld van de hedendaagse Indiase sa menleving. Inclusief zweverige toeris ten, crematies, bureaucratie, seksueel gefrustreerde mannen en een bezoek aan de ashram Puna waar Bagwham ooit resideerde. De zes maanden durende reis voert van Bombay via een groot aantal plaatsen naar Delhi. Hoewel in eeVste instantie met het openbaar vervoer wordt gereisd, besluiten Wismans en vriendin Nicole in India een motor te kopen. Dat wordt een knalrode eenci linder Enfield Superdeluxe met snelle zijkoffers van Indiase makelij. Uitvoe rige beschrijvingen over het techni sche wel en wee blijven lezers be spaard. Veel meer dat het voertuig een cilinderinhoud heeft van 350 cc, 18 pk kan ontwikkelen, een snelheid haalt van 95 km/u en over een omge keerd werkend rem- en koppelings pedaal beschikt, komen we niet te weten. De tweewieler blijkt een be trouwbare metgezel te zijn die op de achtergrond een prominente rol van betekenis blijft spelen. De Enfield wordt uiteindelijk met de nodige wee moed in Delhi verkocht aan een glo betrotter uit Israël. De publicatie is ook op een andere manier niet alledaags te noemen. Het boek wordt op de markt gebracht door een uitgever die in staat is edi ties in een oplage van één exemplaar te drukken volgens het principe van printing on demand'! Bovendien worden kopers in staat gesteld het boek te laten voorzien van een voor woord. Daarvoor kan de auteur wor den gewaagd of kunnen lezers zelf een tekst samenstellen. Opmerkelijk is eveneens dat het boek uitsluitend via het Internet (www.gopher.nl) of telefonisch (050-314.43.01) kan wor den besteld. Michiel Wismans, India per motor, Gopher Publishers Groningen 1999, 250 pagina's. Prijs: 38,75 gulden. ISBN 90-76249-38-5 'Brugge is een openluchtmuseum meneer, Gent is een stad'. En zo is het misschien ook wel. Zwerftocht door, over en langs Patershol, Straatje 'zonder Einde, de Pensmarkt of hoe dat in Gent ook allemaal mag heten. Voorafgegaan natuurlijk door een bezoek aan de Sint-Baafskathedraal. Want daar hangt 't Lam Gods van de gebroeders Van Eyck. 'Wist u dat er op dit schilderij driehonderd verschillende planten staan afgebeeld?' En weer stond hij minutenlang te kijken. Zuid-Holland In een oplage van bijna 50.000 exemplaren is de WV-Gids Zuid-Holland uitgekomen. Naast een compleet accommoda tie-overzicht bevat de brochure onder meer ook een toeris tisch ABC (van ambachten tot zwembaden) en een evene- mentenlijst. De brochure is verkrijgbaar bij alle VVV- en ANWB-kantoren in Nederland, maar kan eveneens worden opgevraagd bij het Zuid-Hollands Bureau voor Toerisme, Postbus 3267, 2601 DG Delft. Overigens heeft het Bureau sinds kort een eigen website, die is te vinden op www.zuid-hollandinfo.nl. Het Oslose skicentrum Holmenkollen, met de fameuze springschans en het Noorse Skimuseum, is nog steeds de po pulairste toeristische attractie van Noorwegen. Dat blijkt uit de zojuist gepubliceerde ranglijst van de meest bezochte 25 Noorse attracties. Holmenkollen trok in 1999 meer dan 845.000 bezoekers, ruim 14 procent meer dan het jaar daar voor. Het skicentrum staat al vijf jaar lang achtereen op de eerste plaats. Tweede op de lijst is, net als vorig jaar, het Die renpark van Kristiansand, met ruim 443.000 bezoekers (5.7 procent meer). zag het fameuze veelluik Jan en Hubert van Eyck ir het eerst in het voorjaar '69. Na een stormachtige e dag, die Eddy Merckx be te om op magistrale wijze m londe van Vlaanderen te Anen, was hij in de stad blij- hangen. 's Woensdags lest er voor z'n krant weer verslag worden gemaakt de wielerwedstrijd Gent - 53|velgem en het had weinig 9nom voor twee dagen terug ijden naar Amsterdam. Bo- Idien kon hij dan nog wat ^Ngische coureurs interviewen, [maandagochtend, toen hij - oek naar koffie en kranten tor de binnenstad van Gent idelde, was het plotseling -eldig beginnen te regenen, vluchtte de 62I-Baafskathedraal in, en zo Ier de indruk was hij van het r hangende meesterwerk de gebroeders Van Eyck, hij de kerk jarenlang met te regelmaat zou blijven be ken. Gekscherend, maar een ondertoon van ernst, r d mde hij dat thuis altijd de i\jveerstaanbare magie van 'De bidding van het Lam Gods'. 8 later - toen hij de stad beter de kennen - zou overgaan \e onweerstaanbare magie Gent. in<nen verraden de stad. Of be- »ezegd misschien: de sfeer er hangt. Straatje zonder ■j de. Patershol. Klein Turkije. smarkt. Paradijszak. Lieve- i. Dulle Griet, 't Dreupelkot. )5 worm. De Tap en de Tepel. i/T 'enhuisje... Hoekje om, ei> rtje door, pleintje over, >ei gje in, kaai langs; dat werk. ■rdat hij de plattegrond van t eindelijk in zijn hoofd had igjrent, was hij een paar jaar Ier. Zo middeleeuws alle- De kromgetrokken straat- ileken er nog steeds gepla- fl met kinderhoofdjes en het e centrum bleef ook na de lst oductie van een circulatie- lv'i zo'n onontwarbare gribus, hij bij z'n laatste bezoek hts ten koste van een ver- sovertreding het hotel kon na liken. 'Ik ben niet boos', zei liender die hem aanhield, t u maar voorzichtig verder. il-u vertellen, ik weet er zelf geen end aan.' nzig ^leukste stad van België. Een slordig, m'n vriend. Chao- Bi ook. En zelfs een beetje n zig wellicht. Maar juist urn zo aanminnig. Franci- emmerman, omschreef het :hien nog het best. 'Ach Onderzeeër In Puerto Calero op het eiland Lanzarote, ligt sinds kort een heuse onderzeeboot afgemeerd, waarmee vier keer per dag toeristische tripjes worden gemaakt. De Sub Fun Tres, zoals het schip is gedoopt, neemt zijn passagiers mee tot op vijfen twintig meter diepte. Via kleine televisieschermpjes aan boord wordt uitleg verstrekt over het leven in de zeeën rond om het Canarische eiland. Patrijspoorten zorgen voor uitzicht op de onderwater-werld. 5TAID De Dienst VAN Toerlsme KEIZER va"Gcn,20U KAREL voor de neus waard zijn ge weest als de geboorte van Karei V (Gent, 24 februari 1500) niet uitbundig zou worden gevierd. Afgelopen september al, vonden de eer ste festiviteiten plaats, maar natuurlijk worden die in dit jubileumjaar in versterkte mate voortgezet. Daarin ne men bijzondere exposities geen onbelangrijke plaats in. Zo wordt in het MIAT (Muse um voor Archeologie en Tex tiel) van 21 april tot en met 25 juni getoond welke ont wikkelingen het aanzicht van de tuin sinds de middeleeu wen doormaakte en kan in het Schoolmuseum Michel Thiery tot en met 31 decem ber in een 16e eeuws galjoen een ontdekkingsreis naar de Nieuwe Wereld worden ge maakt. De tentoonstelling 'Gestoorde Vorsten' (tot 31 mei in het Psychiatrisch Mu seum dr. Guislan) schuurt langs de 'kleine kantjes van de hoge pieten', of ze nou gek waren of niet. Bijzonder lijkt ook de 'Over the Edges' te worden. Voor dit project is aan veertig kunstenaars uit de hele wereld gevraagd een kunstwerk te maken dat 'de hoeken van Gent' een di mensie extra moet geven. 'Over the Edges' duurt van 1 april tot en met 1 juni. De Korenlei, Gent ten voeten uit. was geïnteresseerd. ...'En dan nam de beul dus een flinke aan loop hè. en dan maakte hij vlak voor de veroordeelde een pirou ette en dan scheidde hij zo, hops. hoep, pang, het hoofd van de romp. Dat ging heel rap, zul le.' Jawel, mooie verhalen hebben ze in Gent dus ook. Over de on gebreidelde vraatzucht van Kei zer Karei de Vijfde bijvoorbeeld, die hier precies vijf eeuwen ge leden, op 24 februari 1500, werd geboren (en dat zullen we weten ook dit jaar). Of over de 'stoutmoedige diefte van het Lam Gods' natuurlijk, met in de hoofdrol (maar dat werd later pas duidelijk) hulpkoster Arsè- ne Goedertier uit Dendermon- de. Die toch, sloop in de nacht van 10 op 11 april 1934 onopge merkt de Sint-Baaf binnen en stal één van de paneeltjes van het schilderij. De achterzijde, een grisaille (grauwschildering) van Johannes de Doper stuurde hij retour naar het bisdom; voor de voorzijde, de 'Rechtvaardige Rechters' wenste hij één mil joen frank. Zoeken Die eis vond de bisschop ietwat overdreven, bleek op 'n aan de roof gewijde expositie eind 1995. Vijfentwintigduizend, ver der wilde de op z'n geld zitten de eerwaarde niet gaan. Waar op de dief (zich toen nog bedie nend van de schuilnaam D.U.A.) boudweg liet weten dat de Rechtvaardige Rechters dus nooit meer boven water zouden komen. Iets waarin hij nog ge lijk kreeg ook. Pas op z'n sterf bed onthulde Goedertier, dat hij de onverlaat was, die de roof gepleegd had en dat ook hij al leen wist waar het 'Lam Gods' verborgen was. De man vertel de er alleen niet bij waar. Zodat ze in België nog steeds aan het zoeken zijn. Niettemin, zelfs een geman keerd 'Lam Gods' blijft een godswonder. Het hangt sinds een jaar of vijftien in een don kere, bomvrije kooi achter in de kathedraal en - zo had hij al vaak bedacht - ze hadden toch waarlijk wel een betere plek kunnen bedenken. Maar dan zegt Lud Depaepe ineens: 'Wist u dat de Van Eycks alleen al op dit schilderij driehonderd ver schillende planten hebben af gebeeld?' Waarna hij, ondanks de drukte om hem heen, opnieuw minu ten lang bleef kijken. c* êts ar* tem a'm era II II l| II II II Gent bezit meer fascinerende schilderijen dan 'Het Lam Gods' alleen. Zoals blijkt uit dit detail van de 'Kruisdraging' van Jeroen Bosch, dat in het Museum voor Schone Kunsten hangt. FOTO MUSEUM VOOR SCHONE KUNSTEN/CENT meneer', giebelde ze meerdere keren, 'iedere buitenlander heeft het over Brugge. Maar Brugge is een openluchtmuse um; Gent is een stad.' Een op vatting waarin hij zich uitste kend kon vinden. Een geweldige kwebbel Franci- ne. Als ze eenmaal op stoom was, kwam hij het eerste uur niet meer van haar af. Maar toch ging hij - als hij in Gent was - altijd even naar haar toe. Francine ('Als kind al meneer, droomde ik er van om met een suikerbakker te trouwen en dat is me gelukt') bestiert een snoepwinkel in Patershol. De tafel waarop haar lekkernijen zijn uitgestald benadert in schoonheid die van het 'Lam Gods' en ongeëvenaard zelfs zijn haar muilentrekkers, verlei delijk zoete snoepjes die naar mate je verder zuigt zo zalig zuur worden, dat je wangen er spontaan van tegen elkaar klap pen. Ook zoiets. Kom daar elders 's om. Hier - in Gent - verkoopt men muilentrekkers. En kazak ken. En kwak. En tatjespap. En tierentynmostaard. En katrien- spekken. En stropkens. En als je bij de wat zwaarmoedig achter de tap oprijzende Pol van 't Dreupelkot aan de Groentem arkt een jenever bestelt, dan waagt hij zuchtend welke. Dat komt, bij Pol staan zo'n 160 verschillende soorten op de plank. Maar het kan ook best wezen, dat het er intussen 170 zijn geworden. Want werd er vandaag in Patagonië een nieu we jenever uitgevonden, dan stond hij gisteren bij Pol al op de kaart. Tronies Het schijnt voor een Hollander ten strengste verboden te zijn Vlaanderen te kussen. Of zelfs maar te strelen. Want dan ben je, schrijft Jeroen Brouwers in een bijlage van Vrij Nederland (7 juni 1980), van het type God fried Bomans, en dus 'blind voor alles wat er werkelijk aan de gang is in dit land'. Of nog erger, van het soort Michel van der Plas die er godbetert zelfs wel zou willen wonen. 'Zeker met een zwart kabotseke aan', sneert Brouwers, 'dat hij dan over zijn ogen kan trekken om niets te zien dat niet lief, niet schoon, niet plezierig en niet gezellig is. 'De Vlaamse Leeuw is allang ineenge schrompeld tot een gummi speelgoedbeest dat piep zegt als je erop trapt.' Maar waarom zou je trappen op of tegen iets dat jou in z'n armen sluit? Naarmate hij Gent beter leerde kennen, was hij meer van de stad gaan houden. Daar hielp geen lieve Jeroeneke aan. Op een herfstochtend met lange schaduwen had hij de Sint-Michelsbrug ontdekt, van waar je zo'n feeëriek uitzicht hebt op de machtige, keurig in het gelid staande torens van de Sint-Niklaaskerk, het Belfort en de Sint-Baafskathedraal. En het was Lud Depaepe, een gidse van de plaatselijke Dienst Toe risme, die hem had gewezen op een schilderij van Jeroen Bosch, dat in het Museum van Schone Kunsten hing en waarnaar hij - net als naar het Lam Gods - mi nutenlang kon kijken. Alleen al die smerige tronies van de troep kerels die Jezus Christus begeleidt op weg naar z'n krui siging. En zo was er bij elk bezoek wel weer een nieuwe ontdekking. Natuurlijk, niet echt van belang deze onthulling: maar ooit ge weten dat een onthoofding op 'verticale' wijze kon worden uitgevoerd? Dat vertelden ze hem laatst tenminste op Het Gravensteen, Gent's even grim mige als imponerende burcht. En de enthousiaste gids wilde hem best laten zien hoe die voorstelling indertijd in z'n j werk ging. Ook al had hij ken- baar gemaakt, dat hij niet écht

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27