'Het voetbal komt wel uit de problemen' 0Oe mensen willen strijd zien' Sport Sch@@k? Spelers in het betaald voetbal geven een slecht voorbeeld, vindt VCL-voorzitter John ter Beek. foto archief Het aantal molestaties in het amateurvoetbal is het afgelopen jaar met twaalf procent afgenomen. Toch registreerde de voetbalbond in het voorbije seizoen nog 287 gevallen waarbij scheidsrechters slachtoffer werden van geweld. De aanpak van geweld op het voetbalveld is een van de prioriteiten van de KNVB. Vorig seizoen deed de 'molestatiecommissie' haar intrede in alle negen districten van de voetbalbond. Deze commissie wil juist de clubbestuurders aansporen om hun leden aan te spreken op het gebruik van geweld. Is dit de manier om het geweld op de velden uit te bannen? De voorzitter van de commissie, Gerard van Dijk, denkt van wel. „De maatschappij zullen we niet veranderen, maar misschien wel de sport." De clubs zijn kritisch, door WILLEM SPIERDIJK Scheveningen-voorzitter Wim Roos in het club blad „Verontrust is het bestuur over de toenemende agressie op en rond de velden. Elke maandag kan men in de krant lezen over nieuwe gevallen van agressie op en rond het veld. Uw bestuur is met betrekking tot deze materie eensgezind en duide lijk en zal alles in het werk stellen om de agressie tegen te gaan. Aan trainers en begeleiders zullen nog meer instructies worden gegeven om onze le den ook sportief op te leiden en, hoe moeilijk het soms ook kan zijn, als een goede sporter een te genslag of een nederlaag te aanvaarden. Binnen kort zullen de trainers en begeleiding hierover worden geïnformeerd. Het bestuur wil u hierbij alvast meedelen dat indien voor u als lid, ouder of supporter'het geweld de normale gang van zaken is, u beter de SW Scheveningen kunt verlaten." Analyse in de Haagse Courant „De tuchtcommissie binnen dezelfde KNVB werkt autonoom. Het districtsbestuur heeft derhalve geen invloed op de op te leggen straffen. De tucht- commissie wordt door de KNVB-leden, dus de clubs, zelf gekozen. Is men dus de mening toege daan dat er veel strenger gestraft dient te worden, dan zullen de leden de huidige tuchtcommissie naar huis moeten sturen in ruil voor een meer doortastend college van rechtspraak. Een tucht commissie, die wel het lef heeft om voetballers voor, pakweg, tien jaar uit te bannen. Of clubs he lemaal uit een competitie te zetten. De grens van het toelaatbare is, dat is duidelijk, allang over schreden. Als het op deze manier nog langer door gaat op de velden, dan draait het amateurvoetbal zichzelf de nek om. Ingezonden brief in Voetbal International „De beledigingen richting scheidsrechters in het profvoetbal worden steeds grover. Pers, bestuur en coaches wijzen naar maatschappelijke ontwikke lingen en een klein groepje dwaze supporters. Ik vind dat juist zij de grootste verantwoordelijkheid hebben. Want goed voorbeeld doet goed volgen. Bij een nederlaag heeft de scheidsrechter het altijd gedaan. En als je als speler niet protesteert ben je niet goed met je vak bezig. Precies deze mentaliteit van goede voorbeelden werkt door bij supporters en amateurvóetballers. Ik raad de coa ches aan om elke keer als ze de scheidsrechter de schuld geven, eerst even na té denken of de scheidsrechter ook de eer had gekregen als ze op dezelfde manier hadden gewonnen. Of heeft-ie dan altijd goed gefloten. [rDAG 26 FEBRUARI 2000 982 _r KNVB probeert via molestatiecommissiegeweld in te dammen laf el liggen twee goed gevulde ordners met rap- irten. Langzaam slaat Van Dijk, ook vice-voor- Ivan district West III, de bladzijden om. „Het ,vei P gevallen van scheidsrechters die zijn gemoles- neemt langzaam af', concludeert hij. „Maar jbben nog steeds veel werk. We behandelen nu idere gevallen van geweld, bijvoorbeeld de ke- dgnkt het publiek zich met een wedstrijd ging be- etn, dat spelers onderling vechten. Die gevallen [n juist toe." floot Van Dijk zelf een wedstrijd tussen twee die wel eens voor excessen hadden gezorgd. u jrtelt het verhaal omdat het volgens hem de es- 'p"hf weergeeft van de aanpak van geweld op de k „De begeleiders van beide teams herkenden iemand van de KNVB. Ik drukte hen op het lat ik niks zou dulden. De wedstrijd is ook zon- iklank verlopen. Waarom? Omdat de begelei- 3/\|un spelers goed hadden geïnstrueerd, hadden ld dat er niets mócht gebeuren. En daar gaat [in. De clubs moeten zich er zélf van bewust jn dat ze maatregelen moeten treffen." rp1er moesten de clubs een formuliertje invullen ^zich iets rond de scheidsrechter had voorge- Wfjüe zaak belandde bij de tuchtcommissie en fN^jrak eventueel straffen uit. Maar sinds de invoe- v jan de molestatiecommissie komen de clubs p gemakkelijk meer weg. Het bestuur wordt >n S oepen om op een zitting - die elke maandag Dtterjheeft - te verschijnen. In vrijwel alle gevallen a9 3 de voetbalbestuurders gehoor aan deze op- rt a-*»mdat het elftal waar het om gaat, niet in actie 5 "romen zolang de zaak nog niet is behandeld. 263 *is de zitting wijst de commissie de clubs erop P |t hun zaak is om het geweld in te dammen. 1 en yillen weten of er iets in het clubblad staat over ®P21jd, wij willen weten of trainers en spelers zijn Irueerd", vertelt Van Dijk. „In het begin moest ■ötioelstelling van onze commissie uiüeggen. [het kwartje is inmiddels gevallen. Clubbe llers hebben, als ze hier verschijnen, vaak al >ns op papier gezet welke maatregelen ze heb- enomen." (ïkele keer horen clubs pas van de commissie mstig de zaak was. Van Dijk: „Eén voorzitter Üat-ie door zijn eigen club in z'n hemd was ge was hem verteld dat er nauwelijks iets was ge- Die man heeft dat elftal het weekend daarop liet laten spelen." ijk is ervan overtuigd dat er een belangrijke rol gelegd voor trainers om het aantal gevallen ,'weld te beperken. „Er gebeurt tussen spelers m<twtling veel minder dan wel eens wordt gedacht." van de trainer en van het publiek leidt veel tot excessen. Op trainersopleidingen moet reer aandacht aan worden geschonken." stuit de KNVB op misdragingen van voetbal- e helemaal geen lid zijn van de club waarvoor len. Van Dijk is er duidelijk over. „De identi- arten moeten terugkomen. Er worden al plan- ïtwikkeld om die weer in te voeren. De clubs n zichzelf ermee. Als twintig procent van wat Jlt geen lid is, scheelt dat de verëniging twintig "ut inkomsten. De KNVB trouwens ook." lbs wordt soms kritisch gereageerd op het werk 2 molestatiecommissie. „Ik geloof niet dat het fectieve aanpak is", zegt Wim van der Wolk, aris van voetbalvereniging Leiden. „Het pro- i is dat bij ons zaterdag iemand door het lint tan, terwijl er helemaal niemand van het be- bij is. Kortom, je hebt het niet in de hand. Ei- t ben ik bang dat er altijd excessen plaats zul- ïden, even goed als er in de stad nog wel eens id een rare klap op z'n hoofd zal krijgen." er Wolk denkt dat instructies aan trainers en 'iders het geweld zullen terugdringen. „Na tuurlijk kun je als club duidelijk maken wat je wel en niet acceptabel vindt. Maar we hebben veertig teams. Als er iets gebeurt, sta je vaak machteloos. Er zijn bij ons wel leden geroyeerd, die over de schreef zijn gegaan. Verder kun je niet gaan." De secretaris van Leiden ziet een veel belangrijkere rol voor de tuchtcommissie. „Daar moet het gebeu ren. Maar de tuchtcommissie doet nogal eens uit spraken die niet te begrijpen zijn. Blijkbaar is het voor de KNVB ook moeilijk om langs deze weg het geweld aan te pakken." John ter Beek, voorzitter van de Leidse club VCL, heeft de indruk dat de molestatiecommissie is inge steld 'om een gebaar naar de scheidsrechters te ma ken'. „Er gaan nu stemmen op om hele clubs te - straffen als er iets gebeurt op het veld. Dat is mooi, dan voetballen we over een tijdje helemaal niet meer. Ik kan geen verantwoording op me nemen voor iets .dat ergens op een veld gebeurt. Net zo min als de burgemeester van Leiden verantwoordelijk is voor een inbraak die er in de stad wordt gepleegd." Ter Beek is niet van plan zijn leden er week in, week uit op te wijzen dat geweld jegens scheidsrechters en tegenstanders niet is toegestaan. „Wij verwachten van onze leden dat ze op een fatsoenlijke manier voetballen. Ik neem aan dat ie bij VCL weten dat je niemand op z'n bek mag slaan, dus ook een scheids rechter niet." De voorzitter van VCL, in het dagelijks leven gevan genisdirecteur, is ervan overtuigd dat het betaald voetbal spelers op lager niveau een slecht voorbeeld voorschotelt. „Je ziet daar soms dingen die niet of nauwelijks worden bestraft. Op amateurniveau krijg je er een schorsing van een paar weken voor. Dat is niet uit te leggen." De voorzitter van VCL is wel een voorstander van strengere straffen. „Iemand die een scheidsrechter molesteert mag van mij levenslang worden ge schorst en niet tien of twintig weken, zoals nu ge beurt." Cor Cozijn, de voorzitter van de COVS afdeling Lei den, de scheidsrechtersvereniging, heeft z'n twijfels of het aantal molestaties afneemt. „Ik heb nog in de 'molestatiecommissie oude stijl' gezeten. Die kwam één keer per vijf jaar bijeen. In die tijd had je één ge val in de twee drie jaar. Nu, met de afdeling Den Haag erbij, komt die commissie elke week bijeen. In het vorige seizoen is het aantal molestaties afgeno men volgens de KNVB. Maar voor mijn gevoel heb ben we nu al hetzelfde aantal bereikt als het gehele vorige seizoen." Toch denkt Cozijn dat molestatiecommissie in som mige gevallen goed werk kan doen. Hij noemt het voorbeeld van De Jagers. Spelers van de Haagse vijf- deklasser vielen drie weken geleden een scheids rechter aan en de club nam, in samenspraak met de commissie een aantal maatregelen. Het eerste elftal werd uit de competitie genomen en een aantal spe lers is geroyeerd. Ook Gerard van Dijk is ervan overtuigd dat de KNVB met de molestatiecommissies (in elk voetbaldistrict is er één) de goede weg is ingeslagen. „Als de clubs meedoen en dat willen ze, dan komt het voetbal wel uit deze problemen." (jaar wil aanvallen met Utrecht De Leiderdorpse schaker Jeroen Piket won vorig weekeinde het eerste grote Internet-schaaktoernooi. In de fi nale versloeg hij Kasparov. Kunnen de schaakborden en -stukken de prullenbak in? Jan Bey, schaakmedewerker van het Leidsch Dagblad: „Ik schaak zelf via de Internetschaakclub, de ICC, met inmid dels zo'n vijftienduizend leden. Iedereen speelt onder een schuil naam, ook grote schakers als Piket en Kasparov. Dat heeft een ver schrikkelijk grote toekomst, je hoeft niet naar een club maar kunt vanuit je huiskamer spelen, bijvoorbeeld tegen iemand die in Au stralië woont. Of toernooien via Internet zo'n grote toekomst heb ben, vraag ik me af. Bij toernooien gaat het om de sfeer, de ambi ance. In Wijk aan Zee zitten zo'n vijftienhonderd schakers in een hal, die doen dat voor de sfeer, het is een weerzien van schaak vrienden. Welkomsttekst van de Internet Chess Club: „Op dit moment zijn er 590 mensen ingelogd bij ICC om snel schaak of gewoon schaak te spelen, techatten, aan toernooien mee te doen, lessen te nemen of vrienden te maken. Onder hen zijn vijf Internationale Meesters. Hans Bos, voorzitter van de Leidse Schaakbond: „Ik ben geneigd om te zeggen dat er in Internet wel een gevaar zit voor de reguliere schaakclubs. De ledenaantallen lopen terug, maar dat heeft ook te maken mei een andere vrije-tijdsbesteding, en de onwil van mensen om vast elke week een wedstrijd in club verband te spelen. We hebben binnen de bondsraad er nog niet echt over gesproken. Het is op zichzelf wel goed dat mensen door het Internet gaan schaken, maar of de schaakwereld als zodanig er wat aan heeft dat weet ik niet. Jeroen Piket: „Het is me goed bevallen, ook omdat ik gewonnen heb natuurlijk. We hadden een uur bedenktijd per persoon, dat is wel een serieuze tijdslimiet. Het was wel wat zwaarder dan een normaal toernooi, omdat we meerdere partijen per dag speelden, bovendien is het moeilijker om achter zo'n beeldscherm je concentratie te bewaren. Bij elke deelnemer zat een official. Af en toe liep mijn vrouw bin nen, en mijn broer is ook even komen kijken.Normaal laat je niets blijken, maar nu zei ik: 'o jee' na een slechte zet of ging ik een beet je jubelen na een goede zet. Ze willen nu vier toernooien per jaar gaan organiseren en ik zie deze toernooien echt als een aanvulling op de gewone toernooien. Het reizen is leuk, maar het staat je soms ook wel tegen, dan is het prettig om eens thuis te kunnen blijven. Maar ik zou er niet aan moeten denken om alleen nog maar thuis te spelen. Ik denk dat het schaken via Internet aan trekkelijk is voor sponsors, want ze bereiken een enorm publiek. Joop Piket, vader van Jeroen, schaakt in Oegstgeest 1: „Nee, ik hou er niet zo van. Ik heb vorig jaar wel een computer - Bursus gedaan, maar ik heb geen Internet. Ik ben 59, hè. Ik heb toen Jeroen in Rotterdam speelde wel bij hem thuis via Internet gekeken. Dat was wel leuk, ja. Maar degenen die geen computer hebben, zien helemaal niks. Vroeger kon je via Teletekst ook par tijen volgen en analyses zien, daar hadden de mensen meer aan. Bovendien kon je daar met het hele gezin naar kijken. Internet is toch wat individualistischer." Schaker Erik van den Doel (20) uit Leiden: „Ik schaak eigenlijk nooit via Internet, ik gebruik het alleen voor het schaaknieuws en om te e-mailen. Ik vind het niet zo leuk om via het scherm te spelen, ik zit liever tegenover iemand. Edwin van Haastert (25), speler van LSG 1: „Ik heb zelf nog geen Inter net-aansluiting. Dat komt een beetje door luiheid, maar ook omdat ik gewoon werk en niet veel tijd over heb. Volgens mij raak je heel snel verslaafd aan dal soort din gen. Een echte partij kan wel zeven uur duren, het lijkt me niet verstandig om zo lang achter de computer te zitten. Dus alleen korte partijen zijn geschikt voor het Internet. Een praktisch nadeel van toernooien via Internet is dat er bij iedere deelnemer een scheidsrechter thuis moet zijn om te controleren of de schaker geen boeken of computerprogramma raadpleegt. Als je met driehon derd mensen een toernooi speelt, dan moeten er bij driehonderd mensen thuis een scheidsrechter zijn." TEKST: JANET VAN DUK FOTO: ARCHIEF e dag sprak hij nog vrijuit ijn toekomst bij en zijn vi- !:r FC Utrecht. De andere is alles weer anders. Toen assistent Frans Adelaar ie nieuwe hoofdtrainer, plaats naast zijn 'baas' Wotte die aan het eind et seizoen uit Galgen- verdwijnt. „Ik ben daarin Ijnig", aldus Adelaar. Een de schaduw tot en met ad van het seizoen. „We |n gezamenlijk voor het- Dat moet niet voor pro- ,i zorgen. Mark en ik ma- >it seizoen samen af." lio december gaf Adelaar Ivan zijn ambities om Vainer te worden van FC it. Even daarvoor had de Iding bekendgemaakt dat verder ging met Wotte. u: „Ik heb toen voor me- ua9t balans opgemaakt, de op een rijtje gezet. Mijn let bij FC Utrecht liep af. ik wel verder bij deze o ja, onder welke condi- voelde dat ik er aan toe eerste trainer te wor- Jis een langzaam proces it, weet Adelaar. „Het 4ine verschillen in inzicht Tark geweest. Details. Bij- 4eld: wat doe met een 4ck die al vroeg in de qijd wordt overlopen? "jen, of hem een andere iht geven. Daar dacht ik anders over, dan Wotte. een gegeven moment be- Jdat je dan zelf wel eens woordelijk wilt zijn voor :tie." werd aan de vrijage van door het bestuur in linstantie geen gehoor ge- Co Adriaanse heette de L<i troef. Maar de trainer :e voor de eer, waardoor weer in beeld kwam. :ft een groot voordeel, Adelaar. Als oud-speler Ij alle spelonken van Gal- d. Belangrijker nog: hij 'elke speelwijze het op Frans Adelaar kent alle spelonken van Galgenwaard. foto cpd portunistische Utrechtse pu bliek het meest waardeert. „De mensen willen strijd zien. Maar arbeid gaat altijd voor kwaliteit uit. Voetbal is een spel van duels, die worden op het hele veld uitgevochten. Zonder strijd geen resultaat. Ook al ben je nog zo'n goede voetballer." Het handhaven van de aan vallende speelwijze, kortom het bewaken van het Utrechtse cul tuurgoed, ziet Adelaar als zijn belangrijkste taak. „Met mis schien een nuanceverschil. Zeg maar hier en daar een aanpas sing. Zoals we de afgelopen we ken met FC Utrecht hebben ge speeld, dat staat me voor ogen. Naar voren gericht met pressie op de bal. Waar het om gaat is dat spelers er vertrouwen in krijgen dat die speelwijze mo gelijk is. Uiteraard afgezet tegen de kwaliteit van de spelers groep. Welk materiaal is vol gend seizoen beschikbaar? Dat bepaalt ook in hoge mate de manier waarop je voetbalt." Vanuit zijn actieve carrière werd middenvelder Adelaar meegesleurd in het Sturm und Drang-voetbal van FC Utrecht. „Ik was niet zo'n agressieve speler, maar werd wel in die speelwijze meegesleept. Ik moest me daaraan aanpassen. Ik denk dat ik als trainer bij een soort mix uitkom. En zo veel verschillen met toen zijn er nu niet. Wij hadden destijdè een grillige linksbuiten als Robbie de Wit. Nu heb je Didier Martel. Toen hadden we een fysiek sterk centrum. Nu ook. toen hadden we een voetballend middenveld. Nu hebben we dat ook. Alleen in de club is veel veranderd. Denk alleen maar aan de bedragen die er mo menteel met het betaalde voet bal zijn gemoeid." Waar Wotte zich meermaals beklaagde over beloofde inves teringen die niet werden ge daan, hoeft Adelaar niet te gra ven in zijn geheugen. „Er zijn door het bestuur geen toezeg gingen gedaan. Ik heb er ook geen behoefte aan. Je moet kij ken naar de financiële moge lijkheden van de club." Er is bij FC Utrecht gekozen voor de ge leidelijke weg en Adelaar kan zich daarin vinden. „Ik denk dat het gegeven de situatie bij FC Utrecht de beste'manier is. De verschillen in prestaties zijn dan per seizoen niet zo groot. We willen allemaal omhoog met de club en soms zou je wil len dat het wat sneller gaat. Aan de andere kant heb je met de jeugdige talenten die op door breken staan wel iets om op te rug te vallen. Alleen moet het publiek inzien dat er niet zoveel middelen beschikbaar zijn. We zullen stapje voor stapje om hoog moeten."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23