Casema koopt Alphens kabelbedrijf 'Soms is een proces-verbaal net een soap' Schooldirecteuren willen manager uit de eigen gelederen Rijn Veenstreek Alpheuse Maranathakerk iomt op monumentenlijst weerichtingsverkeer blijft p Geestweg en Floraweg 'rijzen collagewedstrijd aan naar drie scholen Stijnwoude verdeeld over iieuw vervoerssysteem Ter Aar weert Kraak uit vertrouwenscommissie 'Gewone' Alphenaren beslissen over geld culturele projecten iTERDAG 26 FEBRUARI 2000 lphen aan den run» Ie Maranathakerk komt op e monumentenlijst. De ge- ïeenteraad van Alphen aan en Rijn besloot dit deze eek. Een grote brand ver pestte in 1998 een groot ge- eelte van de Maranathakerk. lok de inboedel en het orgel n in vlammen op. In- liddels is de kerk weer opge- ouwd en is ook het interieur ersteld. Het bestuur van de ereformeerde kerk liet een oogje vallen op een monu mentaal orgel uit het Friese Suawoude. Dit komt in de kerk aan de Raadhuisstraat te staan. Omdat een muziekin strument geen gebouw is, vroeg bet bestuur van de Ma ranathakerk bij de gemeente Alphen een monumentensta tus aan voor de kerk. De status van monument slaat niet op het gebouw, maar op het orgel in de kerk. Een en ander heeft geen financiële consequenties voor de gemeente. Gratis decoder voor alle abonnees Kabelexploitant Casema krijgt het Alphense kabelbedrijf in handen. De gemeente was lange tijd in onderhande ling met zowel Casema als UPC, maar de eerste deed het beste bod. Casema betaalt Alphen 48,2 miljoen gulden en verstrekt alle 27.000 abonnees een gratis decoder. Zij krijgen dan een breed pakket aan zenders en diensten, terwijl het tarief volgens burgemeester en wethouders aanvaardbaar blijft. alphen aan den run overeenkomst die er ligt biedt saskia buitelaar voldoende garanties dat de abonnees een kwalitatief pakket De gemeente raakt bij verkoop houden tegen een schappelijke haar invloed op de programme- prijs en met extra voordelen, zo ring en tarieven kwijt. Maar de zette wethouder Lyczak gister- midag uiteen. Zo kunnen zij met de decoder straks via de kabel het internet op en films- op-afroep huren. De gemeente raad moet nog instemmen met het collegevoorstel. Alphen wilde het kabelbedrijf verkopen. Het zou namelijk veel investeringen en een goede organisatie kosten om zelf een aantrekkelijk pakket te kunnen blijven bieden. Nu betaalt Case ma alle aanpassingen die nodig zijn om de extra diensten aan te bieden. De exploitant denkt de vele miljoenen terug te verdie nen met die diensten, waarvoor de klant extra moet betalen. Wie al die. extra's niet wil, kan voor maximaal 14 gulden per maand 15 zenders ontvangen, het zogenoemde basispakket dat de Tweede Kamer nog moet vaststellen. Ook is het voorlopig mogelijk om voor maximaal 19,95 gulden (nu 17,50) alle 32 kanalen te blijven ontvangen, met of zonder decoder. Het is echter niet uitgesloten dat zenders meer geld gaan vra gen voor doorgifte van hun programma's. In dat geval gaat elofarenpsveen de Geestweg en de Floraweg Roelofarendsveen wordt in eenrichtingsverkeer inge- erd. Dat hebben burgemees- en wethouders van Alkema- besloten. Ze denken dat de rijbewegingen zo fors wor- dat het verkeer deze inrij- boden links laat liggen. De keerssituatie wordt dan al- n maar onveiliger, conclu- ert het gemeentebestuur. Bo- idien zouden auto's harder in rijden door het eenrich- gsverkeer. let idee om de auto's in het tuindersgebied in één richting te laten rijden, is afkomstig van bewoner K. Dobbe. Hij peilde eind vorig jaar de mening van een groot aantal buren omdat hij vindt dat er veel te hard wordt gereden. Uiteindelijk le verde hij een lijst met handte keningen niet in. „De WLTO zou erover met de gemeente praten, dus dat wacht ik eerst af." De tuinder kijkt nog steeds bezorgd naar de toekomst, als straks het Veenderveld er komt. De toegang tot dat bedrijven terrein gaat via de Geestweg lo pen. „Dan komen we toch wel in actie", aldus Dobbe. ;°d0l /0.° chts drie van de zeven basis- '8lfl lolen van Jacobswoude heb- )ra[i meegedaan aan een colla- A/Vl' vedstrijd. Op de laatste iooldag voor de voorjaarsva- ïtie maakte de stichting Cul- a Jacobswoude gisteren de mende werkstukken bekend het thema 'Een mooie we- Het boek Pluk van de Pet- aflat van Annie M.G. Schmidt een boekenbon gingen naar groepen 1 en 2 van de open bare basisschool Esselijcker- ude in Woubrugge. De kin deren hadden met elkaar één collage gemaakt van 70 bij 200 centimeter, met allerlei afbeel dingen uit hun droom van een mooie wereld. Op Esselijckerwoude gingen er hobby-bonnen naar Davey Brunt en Kim den Brave uit groep 4 voor hun gezamenlijke werk en naar Rosita Zandstra uit groep 7. In de categorie groep 5 en 6 gingen de prijzen naar Anke Straathof uit groep 6 van De Kleine Wereld in Lei- muiden en naar Nicoline Silvis van De Kinderkring in Wou- nieuwe openbaar vervoers- teem voor gehandicapten en 'eren in de Rijnstreek (CW) ig als het aan Rijnwoude ligt op 1 januari in gebruik wor- genomen. De oorspronke- e planning van 1 juni is vol- is wethouder Van der Lecq nel. Ze zegt hierover steun krijgen uit de andere ge- inten waar het £W wordt voerd. Het gaat naast Rijn- ude om Alphen, Jacobswou- Liemeer, Nieuwkoop en Ter Met uitzondering van het A en D66 ging de gemeente-. poli .loer Iocè Tt-rü l raad van Rijnwoude deze week akkoord met de aanbesteding van het CW. De twee tegenstemmende partijen, een minderheid in de raad, wilden eerst zeker weten dat de provincie Zuid-Holland meebetaalt. Ze vreesden einders voor hoge kosten als deze sub sidieverlener afhaakt. De partij en namen geen genoegen met de toezegging van Van der Lecq dat Rijnwoude in dat geval als nog uit het project kan stappen. De wethouder wilde niet wach ten op het besluit van de pro vincie omdat de ingebruikname anders nog later wordt. voorschoten Honderden handen schudde hij terwijl fotografen zich Bestuurder blijft hij nog wel: Kemp gaat de politiek in. Hij wordt om hem heen wurmden. Vele toespraken hoorde hij aan. Kosten (on- CDA-raadslid van het waterrijke Nieuwkoop. Zijn plek bij De Oude geveer 35.000 gulden) noch moeite zijn gespaard om dijkgraaf Kemp Rijnstromen wordt ingevuld door Johannes Panman uit Lelystad. Op van het waterschap De Oude Rijnstromen gisteren een stijlvol af- de vraag hoe hij zich voelt nu het afscheid definitief is, hoefde hij niet scheid in Kasteel Duivenvoorde in Voorschoten te geven. De dijkgraaf na te denken. „Ik ben er voldaan. Voldaan over vandaag, maar ook ('vergelijk dat maar met een burgemeester*, zei hij onlangs in een in- over de achter mij liggende periode." terview) werd onlangs 65 en dus mag hij niet langer meer doorgaan. foto henk bouwman Oppositieleidster Kraak mag niet meepraten over de keuze van een nieuwe burgemeester in Ter Aar. De drie collegepar tijen stemden in de gemeente raadsvergadering unaniem te gen haar aanwezigheid in de vertrouwenscommissie. Het PAK besloot daarop geen ande re kandidaat voor te dragen. Ook raadslid Riedel van De Echte Liberaal nam vanwege de anti-Kraakactie niet plaats in de commissie, die nu bestaat uit de wethouders Jonker (CDA), Hoogervorst (WD) en Van Doorn (Gemeente Belang). Waarnemend-burgemeester Lyklema betreurt de gang van zaken. Hij bekende vooraf op de hoogte te zijn van het stem gedrag van de collegepartijen, die alle raadslid Van der Veen namens het PAK in de commis sie wilden hebben. „De reactie van het PAK om niemand af te vaardigen lijkt'mij een natuur lijke", zegt Lyklema, „al weet ik niet of het verstandig is. Maar ook met drie commissieleden kan Ter Aar invloed uitoefenen op de burgemeesterskeuze. Dit is geen diskwalificatie van de gemeenteraad. Mensen worste len nog steeds met het verle den. Ik vind het jammer, maar niet onoverkomelijk." Kraak daarentegen is woe dend op de collegepartijen, die hun stemgedrag niet toe lichtten. „Zij proberen met hun keuze te bepalen wat het PAK moet doen", fulmineert de op positieleidster. „Ik vat het niet eens op als een actie tegen mij persoonlijk. De collegepartijen denken dat zij mijn fractiege noot Johan van der Veen als nieuwkomer een oor kunnen aannaaien. Voor Ter Aar is dit een slechte zaak. Met drie in plaats van vijf leden krijgt de vertrouwenscommissie onge twijfeld geen enkele kans van de commissaris van de konin gin. De gemeenteraad maakt door deze coup de vertrou wenscommissie overbodig." Warmonder maakt inventaris van archief Alkemade 'lfdl NEKE DE JONGE had niejitesteren, dat was het eerste de bevolking van Alkemade id. Althans, het lijkt zo als je aat op het archief van de ge- s u ente. In zijn speurtocht door zijn te papierberg kwam archiva- André van Noort (26) onder Deziere het oudste archiefstuk d en, uit 1549. „Het hoog- imraadschap had een her-' ndJ ting van de gronden ge- zii tn", vertelt Van Noort. ooifaardoor moesten die men- meer belasting betalen, en vonden ze niet leuk." n d 'orig jaar april hield de War- iancinder het laatste archiefstuk it al rijn handen, na zeven maan- imei i in het gemeentearchief te ">en doorgebracht. Inmid- staan zijn bevindingen in boek, getiteld 'Inventaris van de archieven van de ge- zufenten Alkemade 1549-1940 Vrije en Lage Boekhorst 6-1855'. Aanstaande maan- zu om 16.30 uur overhandigt het aan burgemeester Meer- iera g. Het woord 'inventaris' in ;e di niet de abonneeprijs omhoog, maar gaat de zender 'achter de decoder' en betaalt dus alleen de gebruiker ervoor. De abonneeprijs mag niet meer stijgen dan de prijsindex. Dat staat in de overeenkomst, die geldig is tot 2003. En als er na 2003, tegen alle verwachtin gen in, geen concurrenten zijn op de kabel, maken Alphen en Casema nieuwe afspraken. De situatie gaat overigens pas veranderen vanaf 2001, want Casema heeft tijd nodig om het net op te waarderen en de laat- André van Noort vindt zijn werk niet stoffig: 'Het is één groot feest in die archieven.' Daarvan was in 1870 al een aar dige inventarisatie gemaakt. Maar wie iets wilde weten over onderwijs in pakweg 1910, ving vaak bot. Alle stukken lagen door elkaar. De gemeente Al kemade vond in 1997 al dat daar wat aan moest gebeuren archief van Warmond, en trok 54.000 gulden uit voor „Soms is het net een soap", het karwei. Ze zagen in Van zegt Van Noort. Proces-verba- Noort een geschikte archivaris, len zijn vaak complete verha- Eerder liep hij stage in het Leid- len." Zo las hij dat Nieuwewe- se gemeentearchief en maakte teringer Dirk van Tol op een hij een inventarisatie van het ochtend in 1814 aangifte deed foto henk bouwman van graffiti op zijn achterdeur. O God, wilt ons verlossen; van die valsche oranje ossen; en geeft ons dat wij wensen; weer braave franse mensen, stond erop ge kalkt. Gewaagd voor die tijd, waarin de Fransen net waren ste buitengebieden aan te slui ten op de kabel. Met het geld van de verkoop wil de gemeente burgers die nog niet thuis zijn in de moge lijkheden van elektronische diensten cursussen aanbieden. Verder mogen inwoners ideeën opperen om het geld uit te ge ven. Lyczak: „Zo lang het maar geen subsidies zijn. Het moeten uitgaven in de vermogenssfeer zijn, zoals bruggen of gebou wen. Er is best wat mogelijk." Asielzoeker blijft in voorarrest alphen aan den run suzanne barbier Een 25-jarige oud-bewoner van het asielzoekerscentrum in Alphen aan den Rijn zit vast op verdenking van 26 diefstallen. De man wordt er tevens van verdacht een bewoonster van het centrum een half uur tegen haar wil te hebben vastgehouden. De Haagse recht bank houdt de man sinds woensdag in voorarrest. Een tweede ver dachte, die eveneens in het asielzoekerscentrum verbleef, is nog op vrije voeten. Twee weken geleden vond de politie, na een tip, gestolen spul len in het asielzoekerscentrum in een kamer van een vrouwelijke bewoner. De spullen, onder meer gsm's, elektronica en kleding, bleken toe te behoren aan de 25-jarige man en zijn vriend, die de kamer gebruikten als opslagruimte. Toen de dieven tevergeefs voor hun spullen kwamen, namen ze de bewoonster in gijzeling. De politie kan niet alle goederen terugleiden naar aangiftes. Zij verzoekt gedupeerden alsnog zich te melden. Volgens de dief zijn alle spullen afkomstig uit winkels in Alphen en omgeving. alkeaaade suzanne barbier De komst van een boven schoolse manager voor de ba sisscholen in Alkemade heeft nogal wat voeten in de aarde. De directeuren van de acht ba sisscholen, verenigd in het di- recteurenberaad (DBA), maken bezwaar tegen de procedure die de Stichting Samenwerkende Basisscholen Alkemade (SSBA) wil volgen voor de benoeming. Deze was van plan om tegelij kertijd intern en extern te ad verteren voor de nieuwe func tie. De directeuren vinden daarentegen dat de nieuwe hoofdmanager uit hun midden moet komen, zo hebben ze de SSBA deze week laten weten. H. Witvoet, secretaris van het di- recteurenberaad, gaf gisteren toe dat de schoolleiders moeite hadden met die procedure. Het bestuur voldoet aan de wens van de schoolhoofden en gaat in eerste instantie op zoek naar iemand van binnen, aldus S. Tuinstra van de SSBA. Hij wil echter niet spreken van een compromis. „De medezeggen schapsraad heeft ons gevraagd om nog eens te kijken naar het voorgenomen besluit, omdat de DBA er zwaar aan tilt. Het is goed mogelijk dat er tussen de tachtig mensen die hier in dienst zijn een gekwalificeerde manager zit." Hoe die kwalifi caties precies moeten luiden is een tweede punt van onenig heid tussen directeuren en be stuur. Tuinstra: „Er is wat com motie ontstaan over het profiel van de nieuwe functionaris. We zijn het er nog niet over eens hoeveel uren de manager moet maken en welke taken en ver antwoordelijkheden hij moet krijgen. De SSBA maakt daarin een andere keuze." Tuinstra is duidelijk over de relatie met het directeurenbe- raad. „Het is leuk als het perso neel een opinie heeft, maar het bestuur is verantwoordelijk en heeft het bevoegd gezag. Feit is dat het bovenschoolse manage ment het DBA te snel gaat en ons te langzaam. Maar we zijn het er wel over eens dat de hoofdmanager er moet komen. Het streven is om in augustus de zaak rond te hebben." Het idee achter de aanstelling van een hoofdmanager is dat het de werkdruk van de school hoofden verlicht. De directeu ren zijn nu tegelijkertijd leer kracht, manager en administra teur. De hoofdmanager gaat de voorbereiding en uitvoering van beleid overnemen. Ook moet hij het personeelsbeleid voor zijn rekening nemen. Leerkrachten en schoolhoofden kunnen zich daardoor veel meer met het onderwijs bezig houden. verdreven en de 'eigen' Oranjes de macht hadden. Maar wie de vandaal was, en waarom hij de kwast hanteerde, daarnaar kan Van Noort slechts gissen. „De dader hebben ze niet gepakt, dus dan vind je er niets van te rug in het archief." Hij vertelt over een gifmeng ster, die in 1640 ter dood werd veroordeeld. „Haar bröer had haar de opdracht gegeven zijn vrouw te vergiftigen, zodat hij er vandoor kon met zijn liefje. Toen dat uitkwam, moest zij ook dood. Oog om oog, tand om tand in die tijd." Stoffig vindt Van Noort het werk abso luut niet. „Het is één groot feest in die archieven. Hoe gekker, hoe beter." In de archiefkluis van Al kemade liggen niet alleen stuk ken over Alkemade, maar ook over de gemeente Vrije en Lage Boekhorst. Van 1766 tot 1855 was dit piepkleine stukje grond ten westen van de Boekhorster- weg in Oud Ade zelfstandig. Zestig mensen woonden er, naar huidige maatstaven te weinig om een gemeente te vormen. Maar in die tijd kon het. Vanaf maandag, na de officië le presentatie van het boek werk, is het te koop in het ge meentehuis van Alkemade. Wat Alkemade nu nog te doen staat, is restauratie van aangetaste stukken. Van Noort is inmid dels alweer bezig met de vol gende klus: het archief van de gemeente Boskoop. Aan chaoti sche gemeentearchieven voor lopig nog geen gebrek. 'Commissie zonder deskundigen alphen aan den run saskia buitelaar Gewone Alphenaren mogen meepraten over welke cultu rele projecten er komen tij dens de bouwwerkzaamheden in het centrum. De gemeente trok vorig jaar 450.000 gulden uit voor kunstzinnige en cul turele projecten als compen satie voor de overlast de ko mende jaren. Een onafhanke lijke commissie gaat een keu ze maken uit de ingekomen plannen. Daarin zitten een centrum- bewoner, een leerling van scholengemeenschap Het Castellum, iemand van de winkeliersvereniging Winkel stad, een vertegenwoordiger van de Alphense horeca en twee raadsleden. Wethouder Dales heeft bewust geen kun stenaars in de commissie be noemd. „Mensen die recht streeks met het stadshart te maken hebben moeten selec teren.' De politieke partijen stem den vorig jaar het plan Stro men van de kunstenaarsstich ting Alpha Nuova weg, omdat het te weinig 'Alphens' was. Bovendien, vindt Dales, zijn de mensen die dagelijks bij het stadshart betrokken zijn, prima in staat om advies te geven over de projecten. Hij denkt bijvoorbeeld aan straat theater, een korenconcert in een parkeergarage en schepen met muziekbands op de Rijn. Fotograaf Jan van Rijn van Alpha Nuova vindt het onbe grijpelijk dat er niemand uit de kunstwereld in de commis sie komt. „Gewone Alphena ren kunnen wel kunstmin nend zijn, maar er moet toch ook iemand inzitten met ver stand van zaken. Als je een ge bouw neerzet haal je er toch ook een bouwtechnisch inge nieur bij en niet alleen ie mand die weet wat mooi is." Wie de voorzitter van de commissie wordt, wil Dales nog niet zeggen. Wél dat die persoon zijn 'roots' in Alphen heeft en 'iets' met kunst heeft. Van Rijn wil graag weten wie dat is, maar zal hoe dan ook de commissie argwanend in de gaten houden. „Wij heb ben in oktober een foto-pro ject ingediend voor het stads hart Dat is door een landelij ke deskundige commissie po sitief beoordeeld. Het zou toch een rare ontwikkeling zijn als een groep Alphense ondernemers dat straks af keurt."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19