Prijs urgentieverklaring flink omhoo; springtij Duin Bollenstreek Officier eist jaar cel tegen vader Denise Speciaal gekweekte lindebomen voor Noordwijk-Binnen Eis van voorwaardelijk» celstraf en smartengeld; voor mishandeling zus Neem een proefabonnement, BEL 071^5128030 WEKEN VOOR/41,00 ZATERDAG 26 FEBRUARI 2000 Vakantieactiviteiten in Aquamar katwuk In zwembad Aquamar in Katwijk zijn tijdens de voor jaarsvakantie elke middag vanaf 14.00 uur speciale kinderactivi teiten. Maandag 28 februari is het zwembad omgebouwd tot een grote apenkooi. Dinsdag is er een zwembaddisco, woens dag stuiverduiken en donderdag geeft de Duikwacht Katwijk een instructie sportduiken. Het laatste evenement is op vrijdag: kindertheatergroep 'De Spekkies' treedt op. Noordwijker mishandeld in Join noordwijk Een 22-jarige man uit Noordwijk is vorige week vrij dag mishandeld in jongerencentrum Join aan de Weteringkade. Hij heeft pas deze week aangifte gedaan. De Noordwijker kreeg die bewuste vrijdagavond een woordenwisseling met een ande re bezoeker, die hem ook begon te slaan. De man heeft even het bewustzijn verloren en is voor behandeling van verwondingen bij zijn oog naar de eerste hulpafdeling van het LUMC gebracht. Zijn belager heeft van Join een toegangsverbod gekregen. Plan Mossenest 2 in de maak noordwukerhoutIn de onderhandelingen over de N oordwij - kerhoutse nieuwbouwwijk Mossenest 2 zit 'beweging'. Dat meldde wethouder Rusman aan de'gemeenteraad. De project ontwikkelaars die tot dusverre met elkaar in de clinch lagen over de grond, hebben de intentie uitgesproken dat ze eruit ko men. De wethouder kreeg tot voor kort veel kritiek omdat het met de wijk niet opschoot. Ze beloofde over een of twee maan den plannen te kunnen presenteren. Seksueel misbruik wellicht reden ontvoering DEN HAAG/HILLEGOM LIEKE DE KWANT Officier van justitie Renckens heeft voor de rechtbank in Den Haag een jaar cel geëist tegen de vader van de Hillegomse De nise Fortgens (9). Hij ontvoerde het meisje in april 1998 naar zijn geboorteland Turkije. Rechtbankvoorzitter Timmer mans legde tijdens de zitting voor het eerst verband tussen de ontvoering en seksueel mis bruik van Denise door de vriend van een oppas. De rechtbank behandelde de zaak zonder de verdachte. De man en zijn dochter verblijven sinds de ontvoering in Turkije en mijden elk contact met Ho ney Fortgens, de moeder van Denise. De voogdijzaak, die de vader in Turkije aanspande om zeggenschap over zijn dochter te krijgen, ligt sinds ruim een jaar stil. Er zou te weinig bewijs zijn. Officier Renckens lichtte haar eis toe met de opmerking dat een lange straf voor de ontvoer der Denise niet terugbrengt naar Nederland. Verder is de kans klein dat de vader zijn straf daadwerkelijk zal uitzitten. Turkije levert zelden burgers uit. ,,De verdachte heeft echter wel het recht in eigen hand ge nomen. Bovendien zou deze straf een signaal kunnen zijn naar anderen, want internatio nale kinderontvoeringen ko men steeds vaker voor. Vaak weten we niets van het welzijn van de kinderen die in een vreemd land terechtkomen waar ze niemand kennen en waar niemand hun taal spreekt." Rechtbankvoorzitter Timmermans voerde nog aan dat een Nederlandse veroorde ling van Denise's vader een rol kan spelen in de Turkse voogd ijzaak. Voor het eerst in de bijna twee jaar slepende procedure kwam een incident van seksu eel misbruik ter sprake. Tim mermans haalde het dossier aan toen ze vertelde dat de partner van een oppas Denise in januari 1998 misbruikt zou hebben. De dader werd door Honey Fortgens onmiddellijk aangegeven maar is bij gebrek aan bewijs nooit vervolgd. „De nise heeft haar vader verteld wat er is gebeurd en dat was voor hem mogelijk aanleiding om haar mee te nemen naar Turkije", aldus Timmermans. Honey Fortgens reageerde na de zitting boos op de opmer kingen van de rechter. „Ik heb dit met opzet steeds buiten de zaak gehouden. Wat er is ge beurd, is heel erg maar dat is geen excuus voor een ontvoe ring. Daar is geen excuus voor. En het lijkt nu of de rechter dat wel vindt." Fortgens is evenmin te spreken over de eis van de officier van justitie. „Ik heb een uitspraak nodig voor de voogd ijzaak en dan maakt de lengte van de straf niet veel uit. Maar één jaar is belachelijk weinig. Dat kun je nauwelijks een sig naal naar anderen noemen. En mijn straf duurt misschien wel mijn hele leven." De Haagse rechtbank doet op donderdag 9 maart uitspraak. NOORDWUK-BINNEN IRENE NIEUWENHUUSE De gemeente Noordwijk laat bij een gespecialiseerd be drijf lindebomen kweken. Als een van de huidige exempla ren in het centrum van Noordwijk-Binnen dan aan vervanging toe is, heeft de gemeente direct een gepaste vervanger bij de hand. Noordwijk doet dit in sa menwerking met de bomen- dienst van Arcadis Heidemij. Dat bureau heeft onlangs onderzoek gedaan naar de huidige staat van de 358 bo men, waarvan er 118 in de Voorstraat staan. Uit dit onderzoek kwam naar voren dat de kwaliteit van de bomen, enkele uit zonderingen daargelaten, goed is. Maar er moeten wel vier bomen fors worden bij- gesnoeid en van 37 bomen is het noodzakelijk de kroon in de gewenste vorm te snoei en. Verder dienen veertien exemplaren nog nauwkeuri ger bestudeerd te worden. Als één van deze bomen ge vaar oplevert voor passanten of omwonenden, moet hij worden gekapt. Daarnaast heeft Arcadis geconstateerd dat auto's parkeerschade toebrengen aan deze linde bomen. De huidige bescher ming van de bomen is vol gens het bureau namelijk niet overal voldoende. Wet houder Sweers zegt binnen kort met enige oplossingen voor dit probleem te komen. De methode van het elders opkweken van lindebomen is volgens Arcadis nodig omdat het werk zeer specialistisch is. De gemeente deed dat op kweken tot nu toe namelijk zelf. Die bomen waren vol gens Arcadis echter niet al tijd goed gesnoeid. Ook was verzuimd de bomen enkele malen te verpotten. Sweers vindt dat de linden absoluut moeten blijven. „Deze bomen zijn zo ver schrikkelijk beeld- en sfeer bepalend, dat het voor ieder een vaststaat dat het voort bestaan ervan voor Noord wijk-Binnen van groot be lang is." De afgelopen jaren is daar om steeds geprobeerd de bo men zo lang mogelijk te be houden. Het inschakelen van een boomchirurg was een onderdeel van deze aanpak. Desalniettemin moesten er de laatste tien jaar zes bo men het veld ruimen. Het bleek dan niet mee te vallen om geschikte vervan gers te vinden. Immers, de bomen van Noordwijk-Bin nen en met name de Voor straat hebben een zeer speci ale vorm; ze zijn gesnoeid in de vorm van een poort. Daarnaast zijn de bomen aan de zijde van het Hof van Hol land lager dan die van de an dere zijde. Dë reden hiervan is dat de tram, die daar des tijds reed, meer ruimte in de hoogte nodig had. De leeftijd van de huidige lindebomen varieert van twintig tot tweehonderd jaar. Een volwassen exemplaar kost 9.000 gulden, een ldein- tje kost 500 gulden. Daarbij zijn de plantkosten van rond de 2.000 gulden nog niet be rekend. De staat waarin lindebomen in d Voorstraat verke Q ren wordt nauw-1 keurig onderzod Noordwijk neem maatregelen voo L tijdige vervanging foto, mark laml ive(j Gemeenten willen verhoging stapsgewijs invoeren :cht De GGD Duin- en Bollenstreek verhoogt het tarief van een urgentieverklaring voor een andere huurwoning tot 320 gulden. Wie wegens slechte gezondheid of om socia le redenen met spoed een nieuwe huurwoning zoekt, kan daarvoor een zogenoemde urgentieverklaring aan vragen bij de GGD. De prijs voor een aanvraag is op dit moment 185 gulden. De verhoging wordt stapsgewijs in gevoerd. vraag van een urgentieverkla ring in de Bollenstreek nog 125 gulden. Vorig jaar was de prijs Tot en met 1998 kostte de aan- 295 gulden en dit jaar wil de BOLLENSTREEK LIEKE DE KWANT HANNEKE VAN BOCHOVE GGD 320 gulden in rekening brengen. Het Samenwerkings orgaan Duin- en Bollenstreek (SDB) heeft de tariefsverhoging goedgekeurd, ondanks protes ten van Hillegom. Het belang rijkste argument is dat het ge vraagde bedrag kostendekkend moet zijn. De gemeenten uit de Duin- en Bollenstreek vangen de eerste jaren de kosten voor de burger op. Pas in 2002 moet ook die 320 gulden betalen. In de tussentijd gaat het bedrag per jaar stapsgewijs omhoog. Nu betaalt de klant 185 gulden en volgend jaar 255. „Wij van gen als gemeente het verschil op. Voor ons is het dus geen kostendekkend plaatje", zegt J. Seijsener van de afdeling fi nanciën gemeente Noordwij- kerhout. De Hillegomse politiek vreest dat mensen met een laag inko men van dit bedrag zullen te rugschrikken, zo bleek deze week tijdens de raadscommis sie volkshuisvesting. Hillegom wil daarom proberen deze prijsverhoging voor mensen met lage inkomens te compen seren. „Mensen die nu een urgen tieverklaring aanvragen en ook krijgen, kunnen het geld al te rugkrijgen van de bijstand. Wel licht kan deze regeling worden opgerekt", zegt verantwoorde lijk wethouder Witteman. Raadslid Blenk van de PvdA heeft een idee hoe de gemeente de kosten kan dekken: kunnen helaas niet van SDB-standpunt afwijken, we kunnen wel een creatW oplossing zoeken. Zo l^an da meente de bijzondere bijsi' gebruiken om de tariefsver1 ging op te vangen." Ook in Rijnsburg speelt gedachte. Wethouder De M| „We houden het in de gal1 Als er mensen in de knel zitr moeten daar zeker mogelijk den voor zijn." In Noordwijk heb je één partij met een scherp oog voor de behoeften van toeristen. Een sjieke boulevard? Nergens voor nodig, vindt de RPF/GPV. We zijn met de huidige boulevard toch tweede cóngresplaats van Nederland geworden?", memoreerde Leni Kuijper al eens. Haar fractie vindt tien miljoen voor een op knapbeurt van iets dat blijkbaar juist als ruïne een succes is, weggegooid geld. En terecht. Waarom een siertuin aanleggen als de woestijn zo populair is? Haar fractiebaas Bert Houwaart gaf Leni's uitspraak deze week een wat ruimere interpretatie. Wat zijn partij bedoeld had te zeggen, aldus Bert, is dat de staat waarin de boulevard ver keert niet zo belangrijk is als sommige mensen willen doen geloven. Dat is goed nieuws. RPF/GPV'ers die beginnen te begrijpen waar het in de poli tiek om draait: doen geloven dat je een probleem hebt. En bij anderen die datzelfde doen, daar zo snel mogelijk doorheen prikken. Des te sterker was het 'pro bleem' waar Bert vervolgens zelf mee kwam. Waarom er geen openbare toiletten op het 'uitgangspuntenlijstje herin richting boulevard' stonden, vroeg hij. En Bert zei dat extra vreemd te vinden omdat de portefeuillehouder badplaats plannen (Hak van Nes) ook volksgezondheid in zijn pakket heeft. Met hetzelfde argument kun je de methadonbus het strand op sturen. En in de RPF/GPV-trant kun je zeggen: 'joh, Bert, jij komt al vijftig jaar op een bou levard zonder pisbakken'. Maar Niek Zwaan riep donderdagavond bezoeksters van het Katwijkse strand weer op hun bovenstukje vooral aan te houden. Bij voorgaande oproepen kreeg hij het deksel op de neus van de officier van justitie, want strafbaar is een ontbloot bovenlijf niet. Dit keer vraagt hij de burgemeester om een andere aanpak: een apart strandvak waar de zwemkleding te allen tijde aanblijft. Een 'herenakkoord', noemt Niek dat. Maar misschien dat 'damesakkoord' passender is. Om te bewijzen dat er niets mis is met een bikini mét bovenstukje, gaat het campagneteam van Lijst 8 deze zomer in ieder geval vol goede moed op pad. foto gpd dat is niet het verweer waar Hak naar greep. Dokters maken geen grappen over hun vak. Volksgezondheidstechnisch kan het geen kwaad om het wat langer op te houden", meldde Hak. Geruststellend, maar toch ook weer niet. Want zo blijven er wel heel weinig argumenten over voor een nieuwe boule vard. Congrestoerismetech- nisch is er weinig aan de hand. Parkeerplaatssaldomatig mag er niets veranderen. Zondag- middaguitwaaipopulariteitshal- ve komt er weer een geweldig weekeinde aan. En om te pissen heb je ook al geen hoogwaardi ge wandelpromenade nodig. Rampenfonds Hoe krijg je geld los voor nood zakelijke reparaties? Met een goed doordacht plan maak je weinig kans, weten ze inmid dels in Rijnsburg. Eerst moet je brokken maken. Uit het monu mentenfonds kwam voor de restauratie van de toren van de Laurentiuskerk geen stuiver. Onwrikbare ambtenaren hiel den de hand stevig op de knip. Pas nadat bleek dat de restaura tie volledig mislukt was (de to ren zag weer groen van de schimmel), trok monumenten zorg de beurs: 170.000 piek om de ellende van de eerste, door Rijnsburg zelf bekostigde op knapbeurt weer weg te poetsen. Monumentenzorg, Rampen fonds, wat maakt het uit, als ze maar betalen. Image Als er maar weinig op de agen da staat, willen sommige politi ci de raadsvergaderingen wel eens met alle mogelijke midde len proberen te rekken. Als er werkelijk niets meer te bespre ken is, bieden de notulen en het uiterlijk van collega-politici altijd uitkomst. Dat weten ze ook in Katwijk. Burgemeester Boelhouwer van Wouwe: „Voor u ligt een... eh... lijstje met wijzigingen." Hij houdt een pak A4-tjes met op en aanmerkingen omhoog. Van Rooijen (SGP/GPV): „Noemt u dat een lijstje. We kunnen beter die hele vergadering over doen." Maar Maarts slinkse po ging tot een dubbele raad mis lukt. Gelukkig heeft wethouder Jan van der Plas een nieuwe bril. Reden genoeg voor een uitvoe rige nabespreking. Het vierkan te exemplaar dat al decennia hét symbool is voor gezond Katwijks verstand, is ingeruild voor een modieus, rond model. Jan lijkt vele jaren jonger en zijn fractie bekent dat er aan dit nieuwe image diverse manne tjesmakers te pas zijn gekomen. Na bestudering van diverse computeranimaties, is de keuze op dit model gevallen, laat een raadslid weten. Op de totale re presentatiekosten van de ge meente is de aanschaf van de bril overigens slechts 'een pea nut', bezweert de wethouder. JOB DE KRUIFF PETER VAN EGMOND en ERIC DE JAGER DEN HAAG/KATWUK- PERSBUREAU CERBERUS Voor het mishandelen en bedreigen van zijn 28-jarige zus is een 30-jarige Katwij- ker door de Haagse politie rechter K. Brunner veroor deeld tot een geheel voor waardelijke celstraf van zes weken. Daarnaast moet de man zijn zus een bedrag van 970 gulden vergoeden voor smartengeld en de re kening van de advocaat. Te gen de man was door offi cier van justitie M. Kattouw een celstraf van zes weken waarvan drie voorwaardelijk De Katwijker kwam op 15 november vorig jaar in café 't Wachtje in zijn woon plaats onverwacht in con tact met zijn vader en zus. Hij hoorde aan de bar zijn naam vallen en ging kijken wie erover hem aan het pra ten waren. De man nam plaats aan een tafeltje en zag volgens eigen zeggen op dat moment pas zijn vader en zus zitten. Toen de zus hem duidelijk maakte dat hij niet welkom was bij het gesprek haalde hij uit met de vuist. De zus liep een blauw oog en een scheve neus op. „Ik weet mij niets meer te herinneren", was het enige commentaar van de Katwij ker op vragen van de poli tierechter. Wel gaf de man ijn :e p A e toe met zijn zus geworstel te hebben. „Misschien hei zij daarbij met haar hoofi een tafel geraakt", zei dl man. De Katwijker ontken de eveneens zijn zus be dreigd te hebben. De poli tierechter hechtte echte meer waarde aan de verkla ringen van de zus en haa ema vriend, die beiden dezelfdi neki dreigende taal gehoord had den. „Als je je kop nieites houdt, sla ik je een paa blauwe kijkers", zei de Katfd. wijker volgens zijn De vriend van de zus zegent eveneens „Ik pak je nog wel, ook kom je met tien man." Deaden bedreiging werd door d en, politierechter echter nie :mr bewezen verklaard omda tinj slechts de vriend van de zujm", deze woorden heeft. Aanleiding voor d i m lag in de familiesfeei voi Volgens de advocaat van d 'orij Katwijker, L. de Millianoindi hebben zowel zijn cliënt al zijn psychische problemen in omdat beiden zijn opge ibei groeid in een gezin met eei drankzuchtige vader, die e herhaaldelijk op los sloeg ivai De Katwijker en zijn zul ent krijgen beiden psychothera peutische hulp. Een verzoek van de zU j or om 1500 gulden schadever het goeding voor extra thera g. I peutische hulp vanwege di tite mishandeling werd door dl chii politierechter niet gehonoite i reerd. efst

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18