Elckerlyc tijdelijk aan Buitenhoflaan Voetpad oorzaak van conflict in de Leiderdorpse nieuwbouwwijk Leyhof 'Er is onder ouderen grote aarzeling om hulp te vragen' Bridgers willen terug naar 't Groot Proffijt Regio ware celstraffen en tbs voor assenaarse 'voodoomoord' A Aarde, lucht, vuur en water 'Wij ouderen kunnen nergens terecht' Bridgeclub Rijnland wil graag op korte termijn terugkeren naar multifunctioneel centrum 't Groot Proffijt. Dat zegt voor zitter R. Hofschreuder. Nu is de club noodgedwongen uitgewe ken naar Het Witte Huis, omdat de gemeente de bridgers twee jaar geleden plotseling de huur opzegde. „Per 1 april moesten we uit het centrum weg, omdat ze hier wilden gaan verbouwen. Maar daar is het tot op de dag van vandaag niet van gekomen. Daardoor zijn wij op hoge kos ten gejaagd." Volgens erelid E. Cancrinus van de bridgeclub is het te gek voor woorden dat de gemeente in de toekomst voor 't Groot Pr offijt vooral op jeugd- en jonge renwerk inzet. „Wij ouderen kunnen nergens terecht, alleen in Het Witte Huis. Maar dat is een commercieel bedrijf. Daar zijn de prijzen aanzienlijk hoger dan in 't Groot Proffijt. En een 'rondje' kost daar al gauw der tig gulden. Overal in de regio kunnen bridgers in gebouwen van de gemeente terecht, be halve in Oegstgeest. En dat moet zo snel mogelijk verande ren. 't Groot Proffijt is bij mijn weten destijds niet gebouwd voor allerlei commerciële acti viteiten." De bridgers zouden graag op dinsdag, woensdag en donder dag in 't Groot Proffijt de grote zaal tot hun beschikking krij gen. Van hen hoeft de uitbrei ding die een Amersfoorts ad viesbureau de gemeente advi seert niet zo nodig. „Wij zijn bang dat de kosten daarvan op de huurders worden verhaald", zegt Cancrinus. 'Dit noem ik maffioos' In de Leiderdorpse nieuwbouwwijk Ley hof is een relletje ontstaan rondom de aanleg van een voetpad langs de luxe wo ningen van het type 'landhuis', die mo menteel in aanbouw zijn langs de Dwars- watering. De kopersvereniging, waarbij veertien van de vijftien toekomstige landhuis-be woners zijn aangesloten, is boos op het Utrechtse bouwbedrijf Interheem, dat zich niet zou houden aan de tekeningen in het koopcontract. „Het voetpad zou vlak langs het water gaan lopen, maar blijkt nu veel dichter bij onze achtertuinen te komen", zegt koper Frank Stadermann. „En dan praten we niet over een paar decimeter." Het zint de kopers van de landhuizen niet dat wandelaars op die manier nog beter in de woonkamers en de achtertuinen kun nen kijken. „Wij vrezen voor inbreuk op onze privacy", aldus Stadermann. Vorig weekeinde ontdekte Stadermann tot zijn verbijstering, dat de aanleg van het voetpad niet volgens de afspraken ge beurt. Hij trok bij Interheem aan de bel, maar het bouwbedrijf beroept zich erop dat de tekening in het koopcontract 'indi catief is. Op de tekening staat dit ook ver meld: 'inrichting openbare ruimte indica tief. Op grond daarvan zou het bedrijf ge rechtigd zijn af te wijken van de tekening. De kopers betwisten dat. Volgens hen wijkt het voetpad 'substantieel' af van wat zij op grond van het koopcontract en op basis van een voorlichtingsavond op 29 november mochten verwachten. De ko persvereniging heeft een kort geding aan gespannen om voor elkaar te krijgen dat het voetpad gaat lopen zoals het op de te keningen staat. Dit kort geding dient don derdag op het Paleis van Justitie in Den Haag. De werkzaamheden aan het voetpad gingen tot gisterochtend gewoon door. „Daar waren we nogal ontzet over", zegt Stadermann. „Wetende dat het kort ge ding eraan komt, is Interheem met man en macht aan het werk gegaan. Dat noem ik maffioos." Gistermiddag beloofde Inter heem de werkzaamheden aan het wandel pad stil te leggen in afwachting van de rechtszaak. fERDAG 26 FEBRUARI 2000 ■^alco hoeft niet weg voor sneltram pSTGEESTChemieconcern Nalco hoeft niet bang te zijn dat de Jn-Gouwelijn over zijn terrein komt. Het bedrijf aan de Ir. G. Blmaweg vreesde wel dat de het tracé van de beoogde snel- Bmverbinding van de kust naar Alphen aan den Rijn over zijn Brein zou lopen. Het tracé voor de toekomstige sneltram is Bliswaar nog niet definitief, maar volgens de gemeente Oegst- Best is het inmiddels wel zeker dat de tram niet over het be- Bjfsterrein van Nalco gaat rijden. De provincie en het rijk bui- Bi zich op dit moment over het tracé. De Rijn-Gouwelijn gaat Bnaast de N206 óf over de Rijnzichtweg en de Rijnsburgerweg Ben. Jerdachten berovingszaken regio Bio» Justitie denkt dat de oplossing van een aantal berovings- jBen in Leiden en Leiderdorp nabij is. Twee van die berovin- n gingen gepaard met het dreigen met een vuurwapen of iets tt daarop leek. Gisteren is een 15-jarige Leidenaar voorgeleid i de officier van justitie en de rechter-commissaris. Eerder i drie Leidse jongens van 14, 15 en 16 jaar aangehouden. Jus- e verdenkt de jongens ervan op de avond van 18 december de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp vier andere jongens te bben lastiggevallen en beroofd. Daarnaast onderzoekt de po- e de betrokkenheid van de verdachten bij (pogingen tot) be ringen op 22 december, op het Staringpad en de Engelendaal Leiderdorp, en in de Atjehstraat in Leiden. ot twee keer toe geschopt iSTGEEST Een 61-jarige Oegstgeestenaar heeft gisteren aangif- >edaan van mishandeling. Een meisje, dat hoorde bij een lepje jongeren, zou de man donderdagmiddag tot twee keer hebben geschopt bij een ruzie op het pad tussen de Dahlia- n en de Clematislaan in Oegstgeest. Tijdens de ruzie zou de jarige man een 20-jarige Oegstgeestenaar op zijn neus heb- i geslagen. Hiervan deed de jongen eergisteren aangifte. De litie onderzoekt de zaak. haag/wassenaar BUREAU CERBERUS aar cel met tbs plus dwang- leging voor de 41-jarige lase Dominique S. en zeven cel voor haar handlanger laatsgenoot Ger. B. Dat zijn traffen die gisteren door de gse rechtbank zijn opgelegd e zaak van de 'Wassenaarse loomoord'. J 49-jarige Wassenaarder Hertog werd in de nacht 31 mei op 1 juni '98 in zijn ing aan de Berkenlaan Igeslagen met een koevoet at de Bredase in de waan- nderstelling verkeerde dat slachtoffer haar door mid- van Voodootechnieken ja- ing 'van afstand martelde', inmiddels aan een onge lijke ziekte overleden) 80- moeder van het slachtof- Irerd door Dominique opge- )n in het toilet terwijl Ger B. bloederige werk verrichtte, gegil van de bejaarde wekte andacht van buren die de ie belden. Dader en dade- varen toen al gevlogen. De le avond werden twee nen in de buurt aangehou- die er niets mee te maken len. Zij zaten dagenlang H Uiteindelijk kwam de poli- Hia dreigbrieven van de Bre- die bij het slachtoffer wer- j gevonden, terecht bij de achten. Pas maanden later pen bekentenissen. door psychiaters 'sterk ninderd toerekeningsvat- verklaarde verdachten :n twee weken geleden tij de behandeling van de zit- elkaar als hoofdschuldigen Volgens Ger, die Domini- kende van een salsabandje in zij zong en hij sax speel- was hij destijds een soort loze slaaf geweest in de ner len van de charmante Bre- goc dase schone die hij aanbad. An dersom beweerde de vrouw dat zij onder de indruk was van Ger's wijsheid, de man is kli nisch psycholoog, zij het non- prakt izerend. De rechtbank ging er in haar vonnis vanuit dat Ger onder druk van de vrouw had gehan deld. De rechtbank achtte ook bewezen dat beiden op het slachtoffer hadden ingeslagen en dus niet^alleen Ger, zoals de vrouw beweerde. De rechtbank achtte moord bewezen. De daders hadden beweerd dat ze het slachtoffer alleen een 'gigantisch pak slaag' wilden geven', maar dat het 'uit de hand was gelopen'. Er waren echter diverse mannen uit de omgeving van Dominique die bij de politie verklaarden dat ze hen ook al had benaderd om het slachtoffer voor haar te ver moorden. De mannen om schreven haar als een soort 'fe mme fatale'. De Bredase, werd net als haar mededader, 'sterk verminderd toerekeningsvat baar' verklaard door psychia ters. Over een behandelmetho de verschilden diverse deskun digen van mening. De recht bank koos ervoor om de vrouw de zwaarste tbs-maatregel op te leggen vanwege het herhalings- gevaar. Wat de man betreft zou dat recidivegevaar veel kleiner zijn. De doodgeknuppelde man zelf was een intelligente maar schizofrene wiskundige die kennelijk over enig charisma beschikte. De Bredase kende hem 'via via' en was- op een of andere manier door hem geob sedeerd geraakt ook al zag ze hem soms jaren niet. De rechtbank vonniste con form de eisen die officier van justitie mr. M. van den Honert twee weken geleden had laten horen. Gemma Versluys tijd: 48 jaar ;erlijke staat: getrouwd, dochters ie: secretaris jubileum- missie carnavalsvereni- De Billenprikkers nplaats: Warmond /ixi< Het schoolgebouw aan de Buitenhoflaan in Leiderdorp gaat tijdelijk als onderdak dienen voor montessorischool Elckerlyc. De noodzakelijke aanpassing en de verhuizing kosten de gemeente ruim 70.000 gulden. De montessori school, gevestigd aan de Klimopzoom, moet uitwijken vanwege een verbouwing. LEIDERDORP afke van der toolen Van het gebouw aan de Buiten hoflaan maken al twee basis scholen gebruik: het Bolwerk en de Schakel. Voor de Schakel is dat binnenkort niet meer no dig. Voor de komst van Elcker lyc moeten er twee nieuwe lo kalen bijkomen. Dat kan door twee praktijklokalen in tweeën te delen. Extra speelvoorzienin- gen -op het schoolplein moeten er ook komen, en een hek om te voorkomen dat de kleintjes de drukke Buitenhoflaan oplopen. Eerst zag het ernaar uit dat de montessorischool naar een noodgebouwtje moest uitwij ken. Er kwamen echter onver wachts lokalen vrij aan de Bui tenhoflaan, omdat het ROC daaruit vertrok. Deze oplossing is volgens de gemeente aan zienlijk goedkoper dan het hu ren van acht noodlokalen. Elckerlyc verhuist waar schijnlijk in de meivakantie. De 70.000 gulden komen uit het gemeentelijke potje voor klas senverkleining, waar de ge meente geen gebruik van maakt. De tijdelijke verhuizing van de montessorischool is noodza kelijk om het gebouw aan de Klimopzoom uit te breiden. De school kampt al jaren met ruimtegebrek. Bovendien is het de bedoeling dat de internatio nale tak van de school, die aan de Godfried Bomansstraat huist, met de rest onder één dak komt. Het schoolgebouw aan de Klimopzoom krijgt er vier lokalen bij. Door protesten van buurtbe woners heeft de bouw flinke vertraging opgelopen. Zij zijn bang voor meer verkeer aJs ge volg van de toename van leer lingen. Ook vrezen ze voor waardevermindering van hun huizen. Ze vinden het daar naast niet kloppen, dat zij hun woning niet mogen uitbreiden, maar de montesssorischool wel. nen was hij melkboer bij zijn ouders. Later is hij voor zichzelf begonnen. Ik werd toen 'mid denstandsvrouw', en hielp mee. Dat vond ik leuk. Maar mijn man werd in 1987 ziek en van de ene op de andere dag was het over, en zat hij thuis. In één dag stond onze hele wereld op zijn kop. Dat was heel moeilijk. Wat is uw favoriete plek in War mond? Koudenhoorn. Sommigen wil len daar meer voorzieningen, maar dat hoeft voor mij niet zo. Ik vind Koudenhoorn goed zo als het is. Noordwijk is niet ver weg: als je meer voorzieningen wil, dan kun je daar toch heen? Waar heeft u spijt van? Ik heb op mijn negentiende mijn rijbewijs gehaald, maar ik durf niet te rijden. Ik heb spijt dat ik niet heb doorgezet. Waar bent u altijd voor te por ren? Voor een feest. Vanavond is er een sixtiesfeest in Meerrust en daar wil ik ook naar toe. Hoe wel ik morgen natuurlijk wel fris in de carnavalsmis moet verschijnen. Ik ben een nacht mens, en dan wordt het dus rustig zes uur... Het is wel zo dat ik het liefst feest vier in Warmond, omdat je dan zoveel bekenden tegenkomt. Ik ben heel 'dorpsgebonden'. TEKST» JUDY NIHOF FOTO HIELCO KUIPERS Ie loslopende honden. Ik aan hardlopen en ik ben nloos bang van honden ichter je aan komen. Op 'enhoorn lopen veel hon- jewoon los, ook al mag het Als ik er eentje tegenkom, ik direct een ander paadje. eer worden u en uw man '.ens Prinsenpaar? man wil niet! En ik denk lat ik hem kan overhalen, igel bij De Billenprikkers is Heen echtparen in aan- dng komen. Als ze daar eens van afstappen, dan k misschien met iemand :rs een paar vormen... is uw vervelendste eigen- aat teveel. Als ik eenmaal ben ik niet te stoppen. droomwens? gezond van geest oud te len, zodat ik niet naar een leeghuis hoef. oegstgeest Alle 250 leerlingen van de Oegstgeestse basisschool Oudenhof-Bokkesprong hebben gis termiddag het schoolproject 'aarde, lucht, vuur en water* met zang, dans en toneel afgesloten. De hele week hebben de leerlingen zich, onder leiding van van consulenten van de stichting Kunstgebouwen, met kunst en de vier meest elementaire levensbehoeften (aarde, lucht, vuur en water) beziggehouden. Direc teur H. Wegter zegt met een goed gevoel terug te kijken op een 'uiterst leerzame en gezellige week'. „Eens in de twee jaar hebben we zo'n projectweek, waarbij de hele school eens een keer met hetzelfde onderwerp bezig is. Dat is goed voor de onderlinge sfeer. Ook is het belangrijk dat de ouders en opa's eens in een ongedwongen sfeer bij ons over de vloer komen." foto mark lamers Ouderenwerker Leiderdorp eindelijk aan de slag Eindelijk is ze er dan. Annelieke van Lelyveld heet de eerste, zo lang verwachte Leiderdorpse ouderenwerkster. Ze is sinds 1 februari in dienst bij stichting Pluspunt en heeft het nu al enorm druk. Een voormalig maatschappelijk werkster die via vrijwilligerswerk in Leiden met de problematiek van oude ren in contact kwam. Nu gaat ze zelf op zoek naar vrijwilli gers, voor huisbezoeken aan 75-plussers. Vijf jaar lang deed Van Lely veld het werk in Leiden, waar ze nu in Leiderdorp mee aan de slag gaat. In Leiden bracht ze als vrijwilligster 'welzijnshuis- bezoeken' aan 75-plussers. In Leiderdorp geeft ze binnenkort leiding aan een team van vrij willigers dat hetzelfde gaat doen. Heel nuttig werk, weet ze uit ervaring. „Ouderen zijn bui tengewoon slecht op de hoogte van allerlei voorzieningen. En er is ook een enorme aarzeling om hulp te vragen." Het heeft lang geduurd voor WD-wethouder Kolman (oude renbeleid) overtuigd was van de noodzaak van een ouderenwer ker, maar na een politieke lob by van Pluspunt ging ze uitein delijk overstag. De roep om een professionele ouderenwerker klinkt al lang in het dorp. Net als in andere gemeenten slaat de vergrijzing toe, maar het aantal voorzieningen voor ou deren laat nogal te wensen over. De aanstelling van een ouderenwerker is een belangrij ke eerste stap om daarin veran dering te brengen. Via de geplande huisbezoe ken hoopt Van Lelyveld een goed beeld te krijgen van de wensen en behoeften van hoogbejaarde Leiderdorpers. „Waarom 75-plussers? Ja, je moet ergens beginnen. Lande lijk wordt die leeftijd aangehou den." In totaal zijn er zo'n 1.400 hoogbejaarde Leiderdorpers die ten wonen. Niet zelden leidt dit Welke reis zou u willen maken? Ik zou wel door Amerika willen trekken met een camper. Van de zomer gaat dat ook gebeu ren. Wat is de grootste verandering in uw leven geweest? Toen ik mijn man leerde ken- Ouderenwerker Annelieke van Lelyveld (I) en Pluspunt-coördinator Marijke van Pernis hopen door huisbezoeken een schat aan informatie te ver garen. foto taco van der eb Pluspunt in een jaar of vier hoopt te bezoeken. Voor het eerste jaar staan 150 huisbezoe ken gepland, door een team van tien vrijwilligers. De drie medewerkers van Pluspunt hopen dat de gege vens van de welzijnshuisbezoe- ken een schat aan informatie opleveren, waarmee ze hun voordeel kunnen doen. „Ik ver wacht bijvoorbeeld zelf dat er uit komt dat veel ouderen be hoefte hebben aan woningen waarin ze ook een bepaalde mate van zorg kunnen krijgen", zegt Pluspunt-coördinator Ma rijke van Pernis. „Want dat is er in Leiderdorp helemaal niet. Je woont zelfstandig of je zit in een verzorgingshuis, maar er zit niets tussen, zoals veel andere gemeenten wel hebben. Er zijn wel ouderencomplexen in Lei derdorp, maar geen aanleun woningen waar je noodhulp kunt krijgen als dat nodig is. Wij roepen wel steeds dat er be hoefte is aan aanleunwoningen, maar we hebben tot nu toe geen materiaal omdat aan te to nen." Weduwen De gemeente was eerst niet be reid om adressen van de doel groep te verstrekken, maar gaat nu zelf iedereen aanschrijven. „We moeten nog kijken of daar een antwoordkaart bijkomt die ze in moeten vullen als geen be zoek willen of dat ze een ant woordkaart krijgen waarop ze moeten invullen dat ze graag wel bezoek willen. Ik hoop zelf dat er een niet-kaart bijkomt, want uit onderzoek blijkt dat je dan de grootste bereik haalt. Als je als oudere het gevoel hebt van 'alles is ellendig', vul je blijkbaar niet zo snel een ant woordkaart in." Van haar Leidse periode weet Van Lelyveld dat veel zelfstan dig wonende 75-plussers vrou wen zijn. „Het zijn vaak wedu wen, die nooit een baan heb ben gehad en gewend waren dat hun man alles regelde. Ze hebben vaak nog nooit een for mulier ingevuld. Ze weten ge woon niet wat er voor hen te koop is. Als je ze vertelt 'dit is er en daar heeft u recht op', gelo ven ze het vaak niet. 'Weet u dat wel zeker' vragen ze dan nog een paar keer." Wie als vrijwilliger huisbezoe ken aflegt aan hoogbejaarden ziet ook keerzijde van het over heidsbeleid om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te la- tot schrijnende situaties. „Je ontmoet mensen die al in geen weken onder de douche zijn ge weest. Of mensen die al maan den niet meer buiten zijn ge weest, omdat ze dat gewoon niet meer kunnen." Niet altijd blijkt het hebben van kinderen een steun voor ouderen. De ou deren zelf willen hun kinderen niet tot last zijn, want die heb ben het toch al zo druk met werk, hobby's en kinderen. En er zijn ook wel kinderen die glashard zeggen: 'je bekijkt het maar, ik heb geen tijd voor je'. ,,Als je bij die mensen thuis komt vragen ze soms of je ze met hun voornaam aanspreekt. 'Want niemand noemt me meer zo', zeggen ze dan." Dat Van Lelyveld niet meer de jongste is („bijna 50") be schouwt ze als een voordeel. „Ouderen vinden het vaak pret tig dat ze bepaalde dingen met je kunnen delen. Dat ze weten dat jij ook bepaalde dingen hebt meegemakt die zijzelf ook hebben meegemaakt. Kinderen die het huis uit zijn en zo, het lege-nest-syndroom." Vrijwilligers die interesse hebben in het afleggen van huisbezoeken hoeven niet van een bepaalde leeftijd te zijn. Ie dereen is welkom, al zijn er wel verplichtingen aan het werk van huisbezoekers. „Ze moeten minimaal een bezoek per week afleggen en vooraf een training van vier dagdelen volgen. En ze tekenen een contract waarin ze zich vastleggen voor een perio de van een jaar. Nee, het is dus niet vrijblijvend. Maar het werk geeft wel heel veel voldoening." belangstellenden kunnen zich telefonisch aanmelden bij het Plupunt, 071-5413536. Het Pluspunt hoopt direct na de zomer te beginnen met de eerste huisbezoeken. De oude renwerker houdt elke woensdag van 10.30 tot 11.30 uur inloops preekuur (oook telefonisch) bij Pluspunt aan de Ericalaan 3. Dat nummer van Arie Ribbens, ik kan er even niet opkomen. Die Arie Ribbens hoeft van mij sowieso niet. Dat is zo'n ouwe man aan het worden, hij mag van mij met pensioen. Treedt-ie ergens op, dan roept-ie meteen: 'En nu met z'n allen!' Hij laat het publiek rustig driekwart van het lied zingen. Dan denk ik: jij moet toch zingen! Daar word je voor betaald!

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17