Laten we een God maken die voor ons uitgaat' Geloof Samenleving Paus draagt mis op voor 20.000 Egyptenaren Leger des Heils zoe geld voor projecten MET DE AUTO NAAR DE WINTERSPORT? ZATERDAG 26 FEBRUARI 2000 VANDAAG 26 Franciscus Possenti (1838-1862) kwam, net als de heilige waarnaar hij werd vernoemd, uit de Italiaanse stad Assisi. Hij overleefde in zijn pu bertijd maar net een aanval van tuberculose en kwam daardoor tot de slotsom dat hij ziin leven aan God moest wijden. Blijkbaar was de juiste religieuze snaar toch nog onvoldoende beroerd, want pas toen zijn zuster kwam te overlijden gaf hij zich daadwerkelijk op als novice bij de paters passionisten. Als naam koos hij 'Gabriël van de Moeder van Smarten', als eerbetoon aan de heilige Maria, moeder Gods. Tijdens zijn leven steeg de verering van Ma ria in Europa tot ongekende hoogten. En ook 'Gabriël' deinde mee op deze golven van aanbidding. Net na zijn priesterwijding overleed hij, nog niet of nauwelijks bezoe deld met de zonde, op 23-jarige leeftijd. Eigenlijk kende hij de wereld niet, en de wereld kende hem niet. Maar dat vormde voor de passionisten juist een reden om hem hei lig te laten verklaren. Op 27 februari wordt hij herdacht. 27 Bisschop Porphyrius (353-420) werd heilig ver klaard, met een eigen feestdag op 26 februari als beloning voor zijn bemoeienissen bij de kerstening van de stad Gaza. Toen deze voor malige kluizenaar en priester zijn bisschopszetel wilde gaan innemen probeerden heidénse inwoners dat te ver hinderen. Op weg naar de stad groeven ze kuilen en leg den er doornentakken op. Omdat Porphyrius zich hier niet door liet weerhouden, bekogelden ze hem met slijk. Ook dat hielp niet. Nu had Porphyrius geluk, want het had in die streken al lang niet geregend. De offers van de heiden se priesters hadden geen resultaat. Porphyrius zette daar een kleine processie en enkele gebeden tegenover, en zie daar: de regen kwam met bakken uit de hemel. Dat was een opsteker voor de bisschop. Toen rond het jaar 392 ook nog de Romeinse keizer Theodosius alle heidense gods diensten verbood ten gunste van het christendom, was het lot van Gaza beslecht. Bij de dood van Porphyrius was zo'n beetje iedereen overstag gegaan voor het evangelie. Gezicht Jezus op kerkmuur Yorkshire londen Tientallen Britse pelgrims trekken naar de Anglicaanse kerk in het plaatsje Great Driffield om een beeltenis van het ge zicht van Jezus te bewonderen. Het gezicht is verschenen op een kerkmuur. Marion Hoggard, lid van het Britse Leger des Heils, ontdekte de afbeelding. Terwijl ze schuilde voor de regen in de All Saints-kerk in het plaatsje in Yorkshire, hoorde ze een duif koeren. Ze keek naar boven en zag het gelaat van Jezus hoog op een muur in de kerk. Ooggetuigen zeggen dat de ogen, de neus, de mond en de doornenkroon duidelijk te zien zijn. Het verouderingsproces van metselwerk in de kerk is waar schijnlijk de oorzaak van de verschijning. Na de plaatsing van een foto in een lokale krant hebben vele gelovigen en nieuws gierigen al een bezoek gebracht aan de kerk. 'Paus moet sabbat respecteren' Jeruzalem Israëlische rabbijnen en orthodoxe parlementsleden hebben het Vaticaan verzocht rekening te houden met de sab bat tijdens het bezoek van paus Johannes Paulus II aan Israël volgende maand. Zij zijn bezorgd over een mis op de Berg der Zaligsprekingen bij Tiberias op vrijdagmiddag en een ochtend dienst in Nazareth op de erop volgende sabbat. Volgens de pau selijk vertegenwoordiger in het Heilige Land, Pietro Sambi, viert de Rooms-Katholieke Kerk op de zaterdag in kwestie Maria Boodschap. De paus heeft er bewust voor gekozen dan in Naza reth te zijn. Volgens de nuntius wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met zaken die binnen het joodse geloof gevoelig kun nen liggen. Oud-bisschop Verschuren overleden Helsinki/Breda Oud-bisschop P. Verschuren van Helsinki is op 19 februari op 74-jarige leeftijd in de Finse hoofdstad overleden aan leukemie. In verband met zijn ziekte werd hij in september 1998 door de paus van zijn ambt ontheven. Verschuren wordt dinsdag begraven in Turku. Hij wordt zaterdag herdacht in een eucharistieviering in de Laurentiuskerk in Breda. Verschuren, geboren op 26 maart 1925 in Asten, was van 1967 tot 1998 bis schop van Helsinki. Verschuren heeft nog aan het Tweede Vati caans Concilie deelgenomen. De geest en vernieuwingen van het concilie hebben op beslissende wijze hun stempel gedrukt op zijn ambtsperiode. Hij stond bekend als een groot voorstan der van de oecumene. BEROEPINGSWERK Cairo Paus Johannes Paulus II heeft gisteren in een voetbalstadion in Cairo een mis opgedragen voor 20.000 katholieke Egyptenaren. De menigte juichte hem toe en zwaaide met zakdoeken naar de in een witgouden gewaad gehulde paus. Hij riep in zijn mis op tot toenade ring tussen verschillende stromingen binnen het christendom. Het grotendeels islamitische Egypte, dat ongeveer 500.000 katho lieken en 5,8 miljoen koptische christenen kent, is het eerste land dat de paus aandoet in een pelgrimsreis naar bijbelse plekken in het Mid den-Oosten. Vandaag gaat hij naar de berg Sinaï, waar volgens de bijbel Mozes de Tien Geboden ontving. Volgende maand reist het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk naar het Heilig Land, waar hij onder meer Jeruzalem en Bethlehem bezoekt. foto afp almere anp Het Leger des Heils heeft een actie gelanceerd om meer parti culiere giften te werven. De christelijke hulpverleningsin stelling hoopt ook uit nalaten schappen meer inkomsten voor nieuwe projecten te verkrijgen. In een speciale map geeft het Leger de Heils informatie over nalatenschappen en grote fi nanciële bijdragen. Het Leger heeft voor onge veer 42 mil- te 'Sociale uitsluiting komt steeds vaker voor' joen gulden nieuwe pro jecten opge zet, waarvoor geen over heidssubsidie beschikbaar is. Die zijn tot nu toe gefi nancierd met meevallers uit de afgelo pen jaren. Vooral de op brengsten van de inkomsten uit nalatenschap pen zijn toegenomen. „We wil len nu ruimte creëren om onze ideeën in de komende tien tot vijftien jaar te kunnen blijven realiseren", zegt P. Stigter, hoofd van de afdeling fondsen werving en nalatenschappen. Het Leger probeert volgens Stigter 'lacunes in de zorg' op te vullen. Tot de nieuwe initiatie ven behoren woonvoorzienin gen voor zwerfjongeren, een project voor gezinnen met kin deren die als gevolg van huur schulden of overlast hui standigheid dreigen te zen, en het project Grijs G (en), voor ouderen die i oi isolement dreigen te rakei Commandant Th. Gu van het Leger de Heils drukte de noodzaak v nieuwe projecten. „Social!" sluiting komen we steeds g tegen. Nieuwe initiatieve nodig om deze mensen pen. Als het nodig is, onti len wij deze projecten en eieren zelf." ,ge In 19SS( steedde 1 ger de .229 gulden hulpverle Het deel vai miljoen) bekostig* subsidie! overhedt andere instellingen. De sten uit fondsenwervin droegen 40 miljoen. D< was bijna 16 miljoen afk< uit nalatenschappen. De informatie over n< schappen heeft niet alleL doel meer geld binnen tge gen, maar ook om men[]er helpen met het regelen foc les wat met overlijden te |,n5 heeft. De map wijst op dkc die het Leger kan biedeii tc ondersteuning bij het (Ljj men van een woning of hl10 zorgen van een uitvaartdif,01 :k] Sanne Wallis de Vries is een jonge comedienne, die ik zeer waardeer. Tegenover schrijver Theo- dor Holman stelde ze dat haar generatie in poli tiek opzicht verschilt van die der babyboomers. Haar generatie kan de ene dag links zijn en de volgende dag rechts, voor hen hebben ideologie- én afgedaan. Wallis de Vries heeft ongelijk met haar stelling dat alleen haar Generatie linkse en rechtse poli tieke standpunten mixt, al naar gelang het onderwerp. Er zijn talloze politiek geïn teresseerde veertigers en vijftigers die hetzelfde doen. Meewarig kijken ze naar de debatten van de politici, verbijsterd naar de politieke beslissingen,, ontsteld naar het gebrek aan correctie van Z foute besluiten. Dagelijks zwalkend tussen III 'links' en 'rechts' kwam ik, tot mijn stomme verbazing, bij de vorige verkiezing uit bij het Gereformeerd Poli tiek Verbond. Net als Her man Vuysje, tegendraads socioloog uit een rood nest, Andreas Kinneging, oud-i: deoloog van de WD, en Jaap Dirkmaat, homo en voorzitter van de milieuver eniging Das en Boom. (De laatste stemt trouwens RPF, de meest groene partij). Ge vieren werden we er door Vrij Nederland over geïnter viewd. Respect voor het le ven, zorg over te veel achte loosheid, afkeer van bande loosheid, afkeer van het al- 00 Q0 omtegenwoordige denken in geld en van het te rugtreden van de overheid verenigt ons. Al zijn we het op punten totaal oneens met GPV-RPF- -standpunten (drugs, abortus, gezin als hoek steen van de samenleving). Met een bijbelse metafoor hadden we ook geka rakteriseerd kunnen worden: afkeer van de dans om het gouden kalf. De generatie van Sanne Wal lis de Vries kent het gouden kalf alleen nog als de prijs die op Nederlands belangrijkste Filmfestival wordt uitgereikt. In de synagoge staat deze week Exodus 30:11-34:35 op het programma. Het een cruciaal bijbelgedeelte, niet in de laat ste plaats vanwege dat gouden kalf. Het is hahdig om even in herinnering te roepen wat er allemaal is gebeurd in de vori ge hoofdstukken. Het joodse volk was slaaf in Egypte en is door God bevrijd. De Farao van Egypte ging pas door de knieën na de Tien Pla gen. Het volk is door de Rode Zee getrokken en het heeft God horen spreken op de berg Si naï. Mozes, de leider van het joodse volk, is de berg opge gaan om van God precies te horen hoe het jood se volk en degenen die temidden van het joodse volk wonen, moeten leven. Bladzijden na bladzijden zijn de leefregels weer gegeven die Mozes op twee stenen tafelen moet schrijven en doorgeven aan het joodse volk. Na hoeveel jaar een slaaf moet worden vrijgelaten. Hoe er met kredieten moet worden omgegaan. Welke seksuele relaties geoorloofd zijn en welke niet. Wanneer seks mag en wanneer niet. Wat mag worden gegeten en wat niet. Wanneer er mag worden gewerkt en wanneer niet. Hoe lang het land braak moet liggen en wanneer het mag worden bewerkt. Wat er betaald moet worden als er schade is aangericht. Hoe er met de vreemde ling moet worden omgegaan. Wie er priester mag zijn in de eredienst voor God. Welke kleren de (hoge) priesters aan moeten hebben. Hoe het ta bernakel, het draagbare heiligdom, gebouwd moet worden. Welke offers er moeten worden gebracht. De data van de feesten worden vastgelegd, de belastingen voor het heiligdom, enzovoort- Voorschrift na voorschrift wor den opgetekend. Het volk wacht ondertussen tot Mozes is teruggekeerd. Het volk wordt ongeduldig. Iets minder dan veertig dagen is hij weg; vol gens de commentatoren had het volk nog slechts zes uur A moeten wachten op de secreta ris van God. Maar het blijkt ze Zonder leider wordt het volk angstig. Hoe moet het verder in de woestijn, wat wordt van het volk verwacht, wat staat het nog te wachten? Het volk zou vertrouwen moeten hebben in God en Mozes, na alles wat er is gebeurd. Het is niet niks de bevrijdende tocht gemaakt te hebben terwijl God Zelf ze begeleidde en om de Stem van God te hebben gehoord. Maar blijkbaar maakt dat niets uit. Of toch wel? Het volk wil weer een god die hen leidt. Daarom gaat het naar Aron, Mozes broer, met precies dat voorstel: „Kom, laten we voor ons een god ma ken die voor ons Uitgaat, want we weten niet wat er gebeurd is met Mozes, de man die ons uit Egypte heeft geleid." Aron instrueert ze alle gou den ringen die ze in hun oren hebben in t< ren en van dat goud smelt hij een gouden Een altaar wordt gebouwd en de volgende worden er offers gebracht. Het volk eet, danst. Was het werkelijk dansen wat het volk dee< het verhullend spraakgebruik voor seksuek spattingen? God ziet het en is zo razend d; het volk wil vernietigen. Mozes weet dat te komen door rationeel op God in te praten, blijft een adembenemend schouwspel: eei die een god tot inkeer brengt, en dat in eei ke wereld die alleen goden kent die naar keur handelen. Maar Mozes redelijkheid verdwijnt totaal hij de dans om het gouden kalf zelf ziet. D< nen tafelen met de goddelijke instructies s woedend neer. Wat echt irrationeel is: alles hij kunnen kapotmaken, maar juist niet de slag van de goddelijke instructies. Het is ni ders. Later schrijft Mozes ze opnieuw, in ai bewoordigingen en met gedeeltelijk ander is natuurlijk wat de werkelijke be was van het gouden kalf voor het volk. Wa; werkelijk een afgód, in de eigenlijke zin vai woord, een ding dat krachten werd toegek dat het niet heeft? Of was het maken van e gouden beeldje waaraan werd geofferd eer volkomen poging om het Goddelijke nadei brengen? Wat is de betekenis van de afgoden van de derne mens: seks, geld, comfort, vertier, heid? Is de enorme energie en aandacht, dj en de toewijding die mensen daarin stopp ook een onvolkomen poging vrede te vindj p zichzelf? Een poging die moet mislukken o| ze, anders dan het volk in de woestijn, idee hebben dat Gods Stem niet uit een lui ker komt of als ondertitel bij een film vers< Nog niet. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Finland: Zaterdag geregeld zon en meest droog. Zondag van het westen uit wol ken en sneeuw. Minder koud met maxima zondag van plus 2 graden in het zuiden tot -10 in het noorden. Denemarken: Perioden met zon en droog. Zondag meer wolken en toenemende regen kans. Middagtemperatuur ongeveer 7 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Zaterdag perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Zondag van het westen uit verder toenemende be wolking, gevolgd door regen. Maxima uiteenlopend van 8 graden in het noorden tot rond 13 graden zondag in het zuiden. België en Luxemburg: Flink wat zon, maar in de nacht en ochtend ook kans op mist, Maxima rond 11 graden, in de Ardennen wat lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en droog. In de nacht en ochtend mogelijk mistban ken. Maxima ongeveer 13 graden, za terdag nog kouder. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon, eerst ook nog en kele wolkenvelden. Verder kans op mist. Maxima oplopend tot tussen 12 en 18 graden op zondag, aan de vöet van de Pyreneen lokaal meer dan 20. Spanje: Vrij zonnig en tamelijk warm. Maxima ongeveer 19 graden, in Andalusi plaatselijk bijna 25 graden. Portugal: Zonnig en vrij warm. Maxima iets bo ven de 20 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima ongeveer 18 graden. Marokko: Westkust: veel zon en in het zuiden misschien een regen- of onweersbui. Aan het stFand maxima van >20 in Tanger tot lokaal 30 graden in de buurt van Agadir. Tunesië: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur oplopend tot rond de 20 graden. Madeira: Van tijd tot tijd zon en enkele buien, vooral zaterdag. Maxima rond 19 gra den. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en mogelijk een bui. Middagtemperatuur tussen 20 en 24 graden. Duitsland: Flinke zonnige perioden en droog. Za terdag in het zuiden eerst nog wol kenvelden. Middagtemperatuur za- terdag tussen 4 en 9 graden, daarna zachter. Oostenrijk: Zonnige perioden. Zaterdag in het noorden ook wolkenvelden en eerst misschien nog wat sneeuw. Maxima in de dalen ongeveer 7 graden. Zwitserland: Rustig en droog weer met flink wat zon. Maxima in de dalen oplopend tot rond 10 graden. Polen: Van het westen uit zonnige perioden. Zaterdag vooral in het midden en oos ten eerst nog veel bewolking en regen of sneeuw. Zaterdagmiddag ongeveer 3 graden, daarna geleidelijk hogere maxima. Tsjechië en Slowakije: Overgang naar droog weer met gere geld zon. Zaterdag nog wolkenvelden en vooral in Slowakije eerst wat regen of sneeuw. Plaatselijk mist. Maxima oplopend tot omstreeks 7 graden op zondag. Hongarije: Perioden met zon en vrijwel overal droog. In de nacht en ochtend moge lijk mist. Middagtemperatuur rond 7 graden. Italië: Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Maxima uiteenlopend van een graad of 10 in het noordoosten tot 16 op Sicili. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en droog. Maxima rond 16 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Op de Egesche Zee een forse noordelijke wind. Middag temperatuur ongeveer 12 graden, maar zondag in het noorden iets la ger. Malta: Veel zon en droog. Maxima ongeveer 16 graden. Turkije en Cyprus: Op Cyprus en langs de Turkse west en zuidkust veel zon en droog en maxima tussen 8 en 14 graden. El ders van het noorden uit meer bewol king en een toenemende kans^op (sneeuw)buien en maxima rond het vriespunt. Weerrapporten 25 februari 19 uur: ZONDAG 27 FEBRUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.32 Zon onder 18.13 Maan op 02.10 Maan onder 11.14 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.59 21.35 08.32 «21.08 Laag 04.30 17.05 04.11 16.46 MAANDAG 28 FEBRUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.30 Zon onder 18.15 Maan op 03.11 Maan onder 11.49 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.54 22.46 09.27 22.19 Laag 05.00 17.40 04.41 17.21 Amsterdam licht bew. De Bilt licht bew. Deelen Eelde onbewolkt Eindhoven licht bew Den Helder licht bew. Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn 8oedapest Bordeaux Brussel Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck licht bew. w 2 onbewolkt w 3 onbewolkt w 2 4 19.3 3 8 7 15.7 2 9 7 9.6 14 9 1 0.0 s.0 10 5 0.0 ctGG\ bewolkt onweer -w- warmtefront SS?- regen sneeuw -T- koufront opklaringen Aa. hagel L lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur -1000- luchtdruk in hecto pascal Lissabon Locarno Londen 1 0.0 Malta s.0 20 11 0.0 Oslo 1 10 -3 0.0 Parijs il 10 3 29.0 Praag r. 1 8 7 6,0 Rome s.0 20 2 0.0 Split 20 15 0.0 Nice Stockholm Warschau Wenen LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bbuterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023- 5317 331 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot1 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging versl het automatisch afschrijven van het j abonnements- geld, ontvangen 1,- Ij betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binr worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETI Voor mensen die moeilijk lezen, sle hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een van het regionale nieuws uit het Le Dagblad op geluidscassette beschik informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, ZIEKENHUI ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. Pe Regel nü de Internationale Reis- en Kredietbrief Plus. Uw garantie voor een zorgeloze vakantie. Als uw auto afhaakt, rijdt gewoon verder in een vervangende auto. Kom langs of bel gratis 0800 - 0503 ANWB

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14