eiden Regio Geweld op straat blijft toenemen ^yczak komt belofte uit eigen brief niet na' De Stemming Uplitie-inzet bij EK-voetbal K' V erkeersslachtoffers HEFFINGSUITVERKOOP OOTSTE KOLONIAALSPECIALIST RUIMT OP.. -uick scan Van Bochove leidt Centrum Management duinreü DAG 26 FEBRUARI 2000 rel Hollands Midden als egebied geen Betaald ial Organisatie kent en er :ze contreien ook geen >ns staan, levert het straks in juni wél poli- rnsen die worden ingezet jdens het Europees Kam- schap de openbare orde ndhaven. In april wordt lijk hoeveel dat er zijn. speciale bureau dat zich ns de overheid bezig- met de beveiliging >m de wedstrijden in erdam, Rotterdam, Arn- IC en Eindhoven heeft bij n de 25 korpsen een ver zoek neergelegd voor het uitle nen van manschappen. Reke ning daarbij is gehouden met de omvang van de korpsen. Hollands Midden is niet echt een groot korps. In het geval van Hollands Midden is gevraagd om zeven keer de inzet van een peloton ME. Zo'n peloton bestaat uit 40 man/vrouw. Daarnaast om vijf keer de inzet van motorrijders (43), twaalf keer de inzet van 'stillen' (52) en eenmaal de in zet van tien geüniformeerde agenten, de zogenaamde platte petten. De korpsleiding buigt zich momenteel over het ver zoek. •eenteraadslid Geertsema haalt bewijs boven tafel leiden Het zijn geen 'echte' verkeersslachtoffers die op hulp liggen te wachten langs de Plesmanlaan in Leiden. Maar een luguber ge zicht is het wel, deze twee levensgrote poppen. Ze worden door bier brouwer Bavaria gebruikt voor een nieuwe publiciteitsstunt rond de biersoort millenniumbrew. De poppen zijn inmiddels boven op de reclamezuil geplaatst in de middenberm van de Plesmanlaan tegen over het nieuwe kantoor van Zorg en Zekerheid. Met grote posters op die mast maakt de brouwer duidelijk dat de twee poppen meedoen aan de wereldkampioenschap snelwegpaal- zitten. Millenniumbrew is ongeveer anderhalf jaar geleden op markt gebracht en moet meer onder de aandacht van het publiek worden gebracht aldus een medewerker van de brouwerij uit het Brabantse Lieshout „Vorig jaar rond 17 maart voerden we met het bier een campagne rond de millenniumbaby die op of rond die datum moest worden 'gemaakt'. Dit keer kiezen we voor paalzitten. We hebben wel vaker masten ingeschakeld als medium voor reclamedoeleinden. Dat werkt beter en is verrassender dan een plat doek. En nu hopen we uiteraard dat dit door de consument wordt opgepikt" FOTO ANP wim koevoetdeelhouders van vóór de fusie, beschikbaar te blijven voor hun lezegging om in nauw vragen, suggesties, aanbevelin- te blijven met de aan- gen en opmerkingen staat >nderden! tubels op! a.l000 m2 tegen rpe prijz 10 - 70 tting de koloniaal hoge rijndijk 88 leiden zwart op wit in een brief van nog geen jaar oud. De Alphense wethouder S. Lyczak (VVD), lid van de raad van commissaris sen bij NUON-ENW moet zich aan die belofte houden. Deze oproep is afkomstig van het Leidse WD-gemeenteraadslid A. Geertsema. Geertsema is niet te spreken over de opstelling die Lyczak inneemt nu in Leiden en in an dere gemeenten protesten klin ken tegen de investering van het nutsbedrijf NUON van vele tientallen miljoenen guldens in de voetbalclub Vitesse. Lyczak zei gisteren in deze krant dat hij geen zin heeft om voor loop jongen van welk gemeentebe stuur dan ook te spelen. Hij is, benadrukte hij, zonder last of ruggespraak en op persoonlijke titel commissaris bij NUON. Hij wenst dan ook geen verant woording af te leggen over het standpunt dat de raad van commissarissen heeft ingeno men in het hevig omstreden Vi- tesse-avontuur van Nuon. Geertsema heeft Lyczaks brief, die als onderwerp 'de voeling van de commissaris met de cluster EWR' heeft en is geschreven op 9 maart 1999, opgedoken omdat hij zich meende te herinneren dat de Alphense wethouder de aan deelhouders van de inmiddels met NUON gefuseerde EWR een aantal ferme beloften had gedaan. „M'n geheugen heeft me niet in de steek gelaten", al dus een glunderende Geertse ma. „Mede op grond van dat schrijven, leek Lyczak een ge schikte commissaris. Hij heeft aan die brief zijn benoeming te danken. Maar bij de eerste de beste gelegenheid dat hij zijn belofte moet waarmaken, is hij kennelijk alles alweer verge ten." Geertsema citeert Lyczak: „Ik zou het op prijs stellen als u mij door uw reacties in staat blijft stellen mijn werk voor de totale onderneming met voldoende kennis van de gevoelens van de aandeelhouders te blijven doen." Geertsema: „Dit staat toch op z'n zachtst gezegd op :r had je van die boekjes je de bladzijden heel igs je duim moest laten (n. In de hoek van de pa- ig je dan een plaatje be- Een tekenfilm in boek- e in een fractie van een le voorbij was. Ito ongeveer het enige :n normaal mens aan Is het gaat over een tcan. Scannen staat al iel doorbladeren, en als tok nog eens quick doet, lm je zo ongeveer op het waardoor het mannetje de pagina vloeiend regen. Daar kan geen snellezen tegen op. idse gemeentebestuur is quick scans. Deze week 't nieuws voor een be deel beheerst door twee haastklussen: de quick jbest en de quick scan |ist. iest. Naast de Kaas- hooi, 't Stathuys, het is, de bibliotheek en de ihoorzaal, blijkt er nu >est te zitten in de ivburg. Alexander Pecht- It er onderhand van hy- tileren. Overal waar de gemeente ingehuurde |:anners in een pas gere- I gebouw hun neus om k steken, is het hetzelfde L Oost, west, asbest. :omst. Inderdaad, we ra- liet over uitgeschreven. «1 geld in elkaar geraf- •r een paar overbetaalde :en-scanners bleef de ~xin Leiden' eerst een bij Tjeerd van Rij in de i. Daarna was er ineens haast dat de scanners en sprong aan het werk gezet om als de donder it meer rapporten te be- ;n. En daar was dan de ier niet blij mee, want wordt dat niet eerst ons gevraagd? Tja, it ons. of vijf geleden hielden overheden elkaar nog bezig met kerntakendiscussies. Maar in dit snelle informatietijdperk zijn zowel kerntaken als discus sies uit de tijd. Tegenwoordig kun je je als wethouder niet meer vertonen wanneer je niet minimaal een handvol quick scans op je naam hebt staan. Het is daarom op het eerste ge zicht ook zo vreemd dat de ge meente met de bom in de Rijnsburgersingel een uitgele zen kans voorbij liet gaan op nog zo'n mooie scan. Een Am sterdams bedrijf wilde de singel snel, safe en simpel met de mo dernste technieken afschuimen op blindgangers. Maar de ge meente koos voor de traditio nele weg en gunde de opdracht aan de antieke metaaldetectors van het Exposieven Opruimings Commando. Ach, het zal er wel mee te ma ken hebben dat die moderne bommenruimers veel te goed koop waren. Dat kon dus nooit een goede quick scan opleve ren. Want die zijn niet goed koop. Sterker nog: hoe quicker, hoe duurder. Of zoals het Oud- Hollands spreekwoord leert: haastige spoed is zelden goed koop. Gruwel Het mooiste stukje van de om geving van dat prachtige station Leiden Centraal zit nog steeds onder de grond. Dat is die tun nel van niks bij weinig; het eni ge plekje in Leiden waar je als automobilist zonder enig risico even vol gas kunt geven. Tot je een minuut later weer het dag licht in schiet. Maar boven de grond is het louter gruwel en ellende zover het oog reikt. Je kunt er als fiet ser en voetganger nog steeds onder de bus komen, je kunt er op zonnige dagen nog steeds geen kop koffie drinken op een terras, je kijkt er links en rechts nog steeds naar wanstaltige ge bouwen. Met als voorlopig dieptepunt het boorplatform op vier stal- poten van de Sociale Verzeke ringsbank, waar een ongezond hoog en fantasieloos gedrocht op is neergezet. Als je dat ziet ga je je in gemoede afvragen, waarom de kraakflat aan de overkant zo nodig gesloopt moest worden. Zo lelijk was die nou ook weer niet. Zelfs politici - en dat zijn als het over bouwkunst gaat altijd de eersten die zeggen dat over smaak niet te twisten valt - vin den het SVB-kantoor foeilelijk. Maar, zei wethouder Melanie Schultz op een bijeenkomst over architectuur, 'de gemeente stond machteloos'. En zij vond er aanleiding in om te pleiten voor een stadsarchitect, die zou moeten beoordelen of nieuwe gebouwen wel in hun omgeving passen. Nou is het gekke, dat er bij de plannenmakerij voor Leiden Centraal en omgeving een soort van stadsarchitect was inge huurd. Harry Reijnders, die het NS-station ontwierp, zou na mens de gemeente opletten dat wat in de omgeving werd ge bouwd daar ook paste. Maar dat heeft dus niet naar tevre denheid gewerkt (als het al ge werkt heeft). Het Stationsplein moest reizi gers de stad in lokken. Voorlo pig jaagt het je eerder terug de trein in. In bijna alle steden in Nederland is het aangenamer om het station uit te komen dan in Leiden. Wethouder Tjeerd van Rij (stadsontwikkeling) was bij die bijeenkomst waar zijn collega wethouder Schultz pleitte voor een stadsarchitect. Hij zag daar niets in, liet hij vanaf de publie ke tribune weten. Een goede gemeentelijke afdeling steden bouw zou er veel beter voor kunnen zorgen dat er in Leiden wat smaakvoller wordt ge bouwd. En dat is een rare uitspraak van Van Rij. Want wie was de afge lopen tien jaar de baas van de afdeling stedenbouw? TEKST: RUUD SEP EN AAD RIETVELD TEKENING: MAARTEN WOLTERING gespannen voet met zijn recen te uitlatingen." „Denken jullie nu echt dat ik die brief ben vergeten?", rea geert commissaris Lyczak van uit Alphen. „Ik houd me er ook gewoon aan. Ik heb inmiddels al enige aandeelhouders, die zich die belofte kennelijk ook herinnerden, over de vloer ge had. Geertsema zat daar niet bij, die heeft mij nog altijd niet benaderd. Met die aandeelhou ders heb ik prima gesprekken gevoerd waarmee ik zelf ook m'n voordeel kan doen in mijn werk als NUON-commissaris. Ik heb hun de gevraagde infor matie verstrekt. Kortom, alles verloopt precies zoals in m'n brief staat. Die brief was echter niet gericht aan de krant. Die hoef ik dan ook niet te informe ren zodat Geertsema kan lezen wat er zoal is besproken. Als hij wat wil weten of zeggen, dan weet hij mij vast wel te vinden." Geertsema heeft WD-wet- houder B. Vos, de Leidse aan deelhouder van NUON-ENW, gevraagd in de vergadering van aandeelhouders naar voren te brengen dat er geen enkele waardering bestaat voor het sponsorbeleid van NUON. Oud-wethouder A. van Bocho ve is de nieuwe voorzitter van Centrum Management Leiden. De directeur van adviesbureau Blaauwberg volgt W. Bleijie op, die na ruim vijf jaar vertrekt. Bleijie heeft vorig jaar na een lange afwezigheid opnieuw plaatsgenomen in de gemeen teraad (voor het CDA, ook de partij van Van Bochove) en kan geen twee petten tegelijk dra gen. In Centrum Management werken belangenorganisaties uit handel en bedrijfsleven sa men om de economie in de binnenstad te versterken. Veel ondernemers denken daarbij onmiddellijk aan een goede be reikbaarheid, maar volgens Van Bochove is dat te eenzijdig. Bij zijn aantreden, gisteren, ha merde hij erop dat de binnen stad ook aantrekkelijk moet zijn. Bleijie toonde zich ingeno men met zijn opvolger, die de door hem ingezette lijn wil doortrekken. „Ik heb mij sterk ingezet voor een beter winkel- apparaat. Met al die koopkracht in Leiden en omstreken moet het mogelijk zijn om meer win kels in het hogere segment aan te trekken. Ik verwacht dat die kwaliteitsverbetering met het Aalmarktproject mogelijk wordt. Daarnaast hoop ik dat Centrum Management verder gaat met de plannen om jonge ondernemers een kans te bie den in de Leidse binnenstad." Aantal inbraken sterk gedaald Geweld op straat is het afgelopen jaar in Hollands Mid den met twintig procent gestegen. De politie in het ge bied registreerde 2.508 incidenten tegenover 2.088 geval len in 1998. Die stijging houdt gelijke tred met het lande lijke gemiddelde. Het geweld doet zich vooral voor in het uitgaansleven en in het verkeer. Het aantal inbraken in het gebied, dat ruwweg loopt tussen Gouda, Leiden en Noordwijk, nam in 1999 wederom flink af. AD VAN KAAM De voorlopige cijfers die het korps gisteren presenteerde aan het Regionaal College van bur gemeesters zijn voor de korps leiding vooralsnog geen aanlei ding om het beleid richting 2002 bij te stellen. „Geweld op straat is een maatschappelijk verschijnsel van deze tijd waar aan we als politie een hoge prioriteit toekennen", hield po- litiedirecteur Heijsman zijn ge hoor van 35 burgemeesters voor. „Dat we dat doen is ge lukkig óók af te lezen uit de cij fers. Het aantal aanhoudingen dat is verricht is namelijk even eens spectaculair gestegen. Van 455 naar 724." Het aantal woninginbraken in Hollands Midden daalde in 1999 opnieuw met 7,5 procent. Criminaliteit rond de woning is al sinds 1995 een speerpunt van beleid, dat er op is gericht om het veiligheidsgevoel van de burger te verhogen. Op dit ter rein is veel onderzoek gedaan. Mede door de activiteiten op preventief gebied is het aantal inbraken de laatste vijf jaar met 21 procent gedaald. Zo'n inhaalslag hoopt Hol lands Midden ook te maken op het terrein van de geweldbe- strijding, dat de hoogste priori teit krijgt in de komende jaren. Ter vergelijking: in 1996 deden zich op straat nog 'slechts' 722 gevallen van openlijke geweld pleging voor. Vier jaar later is dat getal bijna verviervoudigd. In Leiden, de belangrijkste ge meente in het gebied loopt in samenhang met de universiteit momenteel een onderzoek naar de registratie van en de infor matievoorziening over het ge weld op straat. Het doel is om een beter inzicht te verkrijgen in de omvang en de aard van het geweld. De politie wil zo be reiken dat ze sneller en adequa ter op geweldsuitingen kan in spelen. Het is overigens niet per defi nitie zo dat geweld op straat en in het verkeer een puur 'stadse' aangelegenheid is. Hoewel de cijfers van Hollands Midden een voorlopig karakter hebben, wijst een summier overzicht van de acht districten uit dat de stijging in Rijn en Braassem (Leiderdorp, Zoeterwoude, Al kemade, Jaconswoude, Rijn- woude) met 55 procent uitzon derlijk hoog is. Ook het district Duin en Bollenstreek Zuid (Kat- Lege stoelen Het Regionaal College wordt gevormd door de 35 burge meesters van de gemeenten die vallen binnen het gebied vein Hollands Midden en door de korpsleiding daar van. Eens in de twee, drie maanden komen de heren en dames bijeen om nota te nemen van de ontwikkelin gen op het terrein van onder andere de veiligheid. Een niet onbelangrijke taak voor de burgemeesters en de korpsleiding. Die vergade ringen moet je daarom seri eus nemen. Althans, dat vindt burge meester Boelen van Rijn- woude. Die sprak hardop zijn verwondering uit over de vele lege stoelen die hij gisterochtend in dé verga derzaal van het Leiderdorp- se hoofdbureau 'aantrof. Stoelen met name van de belangrijke mensen. „Een jaar van tevoren is be kend op welke data die ver gaderingen zijn. Nou, dan valt het onderhand op dat korpschef Straver er wel erg vaak niet is. Ik mag het niet zeggen, maar het lijkt wel of hij het er om doet. Die vrije dagen moet hij toch beter afstemmen op de agenda, hoor." Dat ook de Leidse burge meester Postma 'toevallig' een weekje vakantie had ge pland en daarom afwezig was, nam Boelen de korps beheerder minder kwalijk. Uitzonderingen mogen er wat hem betreft gemaakt worden. Trouwens, over uit zonderingen gesproken. Nog twaalf burgemeesters hadden met de voorzitter besloten om, als voorschot op de voorjaarsvakantie, die vrijdagochtend elders door te brengen. wijk, Rijnsburg, Valkenburg, Oegstgeest, Sassenheim, War mond) zit met een toename van 41 procent ruim boven het (lan delijk) gemiddelde. Wat dat aangaat zijn Leiden/Voorscho ten, Duin en Bollenstreek Noord (Noordwijk e.o) en Aar- landen (Alphen e.o) 'slechts' trendvolgers met percentages van rond de twintig. <winre//. EXTRA VOORDELIG TIKIBAD! tropische Tlkibad. HetTlkibad wordt spectaculair uitgebreid e letTlkibad woi ettelijk geopen i f 12,50 heerlijk genieten i 'J—d' d IN DE NIEUWSTE STRAAT VAN kan je iedere dag' gratis je afval brengen!

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13