Extern onderzoek naar stroombeurs Piloten Air Holland hoeven studieschuld niet af te lossen Duitse brouwer maakt speciaalbier voor vrouwen Economie Bussen boven water Websites verzekeraars zo lek als een mandje Gokken met bordje op schoot bij Holland Casino Klacht Lufthansa tegen Heathrow over uitsluiting SER: verzuilde dromen Lwart Bordeaux-wijnen afgekeurd irdeaux De eerste testen van de Bordeaux-wijnen uit 1999 la- n een bittere nasmaak na bij de wijnboeren uit de Franse re- o. Ruim een op de vier flessen Bordeaux is er bij de eerste test et in geslaagd het begeerde 'appellation d'origine contrölée' OC) te krijgen. Directeur Gauthier van het instituut dat de uringen verzorgt, geeft toe dat het percentage afkeuringen o n 27 boven het gemiddelde van de voorgaande jaren ligt. Vol- ns hem is er echter geen reden tot paniek. SM-dochter Leaf schrapt 92 banen sterdam Voedingsconcern CSM schrapt 92 arbeidsplaatsen de Amsterdamse kauwgomfabriek van dochter Leaf. CSM wil fabriek reorganiseren om het resultaat op te krikken. Don- rdagmiddag zijn de werknemers ingelicht. De fabriek heeft 5 men met de vakbonden een sociaal plan opgesteld. De OR ^oet echter nog goedkeuring aan de plannen verlenen. Bij de 7 Driek werken in totaal 252 mensen. rijs voor Haarlems ontwerpbureau arlem Het Haarlemse bedrijf Fontis ontwerpers en het Am- srdamse higtechbedrijf Spectostar hebben in Hannover een rste prijs voor industriële vormgeving in ontvangst genomen. firma's kregen de zogeheten IFdesign award voor het ont- 16 :rp van een Spectrocam. Dat is een muis waarmee op het eldscherm de kleur van een voorwerp kan worden bepaald, t ontwerp was volgens de jury de beste uit de 1.600 inzendin- iroei Triodos sneller dan gedacht jsïTriodos Bank is vorig jaar aanzienlijk gegroeid. In zowel j lgië, Nederland als Groot-Brittannië is de groei hoger geweest n was verwacht. Het balanstotaal van de bank ging met 32 'ocent omhoog naar ruim een miljard gulden. De winst steeg ?t meer dan een kwart naar 3,4 miljoen. Inclusief het beheer- vermogen bedroeg de winstgroei vorig jaar zelfs 37 procent 4 miljard). Triodos concentreert zich op maatschappelijk ver- itwoord sparen en groen beleggen. Rabo en collega's willen groeien naar 60 miljoen klanten utrecht anp De Rabobank wil samen met gelijkgestemde Europese col lega-banken binnen vijf tot tien jaar 60 miljoen klanten in Europa bedienen. De ambiti euze doelstelling wil zij verwe zenlijken met één grote Euro pese coöperatieve banken- groep. ,,Pas dan ben je een partij waar men niet omheen kan", preciseert topman Smits het groeistreven in huisorgaan Rabovisie. „Wij willen een van de grote retailmachten wor den." In oktober legde de Rabo bank samen met de Duitste DG Bank de basis voor het conglomeraat. In december sloot ook de Italiaanse ban- kengroep Credito Cooperativo zich bij het verband aan. Gedrieën bedienen zij in middels zo'n 40 miljoen klan ten, maar daar moeten er dus nog veel meer bijkomen. En dat gaat zeker lukken, veron derstellen de partijen. Smits: „Ik ben ervan over tuigd dat deze beweging van doorslaggevende invloed zal zijn op de consolidatie van het coöperatieve bankwezen in Europa." 'Eind maken aan beschuldigingen over prijsmanipulatie amsterdam anp De stroombeurs APX laat een extern onderzoek uitvoe ren naar de handelswijze op de beurs. De leiding wil de beschuldigingen over prijsmanipulatie 'voor eens en voor altijd' de wereld uit krijgen. Eerder dit jaar klaagden stroombedrijven over de prijzen op de beurs. tal distributiebedrijven zich had vergist in de hoeveelheid goed kope stroom die ze uit het bui tenland konden halen. De net ten bleken ontoereikend. Ze hadden echter veel te weinig besteld bij de Nederlandse pro ducenten. Het bijkopen op de stroombeurs veroorzaakte gi gantische schommelingen van de prijs, die daardoor soms tien keer zo hoog was als die in Duitsland. „Wij hebben geen bewijs van onbehoorlijk gedrag op de beurs gevonden", aldus een woordvoerder van de APX. „Wij hebben in januari juist ons be staansrecht aangetoond omdat de partijen die zonder zaten bij ons terecht konden." Na intern onderzoek heeft het management geconcludeerd dat de heftige prijswisselingen begin januari veroorzaakt zijn door externe factoren. Doordat veel energiebedrijven elektrici teit tekort kwamen, spoot de prijs van energie op de APX omhoog. De stroomprijs bleef zo hoog hangen, dat onder andere de directeur van Electrabel over 'manipulatie' sprak. De APX wijdt de chaos in de energie- handel aan oude afspraken tus sen producent en distributeur en de beperkte importcapaci teit. In januari bleek dat een aan- Omdat sommigen een intern onderzoek wellicht niet objec tief genoeg vinden, haalt APX er een buitenstaander bij. „Laat ze maar in onze boeken kijken. ,Wij hebben niks te verbergen." De stroomprijs op de APX is door een compromis binnen de sector tot rust gekomen. Ieder een mocht bij wijze van uitzon dering extra nabestellen bij de Nederlandse producenten. Energieconcern Eneco waar schuwde onlangs echter voor nieuwe chaos op de beurs. Be stuurslid Ten Berge: „Opnieuw is er te weinig besteld. Dat zal dit najaar leiden tot een nieuwe schaarste, waardoor er weer een belachelijk hoge prijs ont staat." „Wij kunnen niet zover voor uit kijken", aldus de APX- woordvoerder. „Maar we advi seren de politiek de liberalisatie nog dit jaar versneld door te voeren, zodat de transparantie van de handel optimaal wordt." LM en ALM ian in april )01 uit elkaar KLM en de Antilliaanse itvaartmaatschappij ALM Jipen in april 2001 hun geza- filijke vluchten op de Neder- idse Antillen. Het duo gaat 'elkaar omdat Nederland en Antillen hebben besloten het opolie op vluchten naar (eilandenrijk op te heffen, (inaf 1 april 2001 mag elke litschappij direct vliegen op Antillen. KLM en ALM heb- irt het huidige Koninkrijks- !iut een inspanningsver- i; iting om het luchtvaartver- op die route te verzorgen, grond daarvan vragen zij 2 prijzen, wat het Antiliaan- toerisme niet ten goede it. De overheden willen met ieuwe regeling het toerisme 'nderen. Door de regeling (it ongeveer zeventig man nepersoneel van ALM op it te staan. 'olland Media -~oep heeft euwe CAO lewerkers van de Holland lUia Groep hebben een nieu- CAO. Belangrijkste punten uit zijn een werkgelegen- 1C sgarantie van vijftien nnden (tot 1 april 2001) en salarisverhoging van 2,5 j: ent per 1 januari 2000 en li procent per 1 juli 2000. De i l loopt van 1-januari 2000 1 april 2001. Arlies Acordis ijikt resultaat n Akzo op ilem anp pijnlijke operatie noemt uursvoorzitter Van Lede Akzo Nobel het afstoten de vezeldivisie. Maar door te concentreren op verf, lie en medicijnen kan het :ijf veel sneller groeien. Van kondigt voor dit jaar een 2 tgroei aan van 'ruim boven en procent'. fer vorig jaar maakte Akzo el zoals gisteren gemeld nettowinst van 1,67 mil- Dat de winst acht procent groeien, was vooral te dan- aan het laatste kwartaal. stekend, werkelijk uitste- prijst Van Lede de eigen taties in het vierde kwar toen de nettowinst 38 pro- groeide naar 405 miljoen, jaar terwijl alle overige diva- bijdroegen aan de groei, Conclusie vakblad: den haag anp Een verzekering afsluiten via internet mag dan handig zijn, veilig is het lang niet altijd. De afgelopen maanden hebben hackers niet alleen ingebroken bij verzekeringsmaatschappij Univé, maar ook bij Reaal, Centraal Beheer, AXA, FBTO en Generali. Daardoor kwa men gegevens van klanten min óf meer op straat terecht. Tot deze conclusie komt het Assurantie Magazine, dat naar aanleiding van de kraak bij Univé besloot de proef op de som te nemen. Bij een aantal bedrijven bleek het manke ment niet eens bekend te zijn. Zo was AXA zich van geen kwaad bewust. „Maar het heeft nu uiteraard wel onze aandacht", aldus een woord voerder in het vakblad. Bij Centraal Beheer, dat de bewaking van de sites heeft uitbesteed, verschafte een me dewerker van de bewaker zich toegang door misbruik te ma ken van zijn wachtwoord. Bo vendien speelde hij gegevens door aan computerkrakers. Bij de meeste sites is de beveili ging inmiddels hersteld. Voorlopig uitstel voor opgestapte ex-vliegers haarlem pieter van hove De 29 jonge piloten van het fail liete Air Holland hoeven voor lopig hun studieschulden niet terug te betalen. De Haarlemse rechtbank heeft dit gisteren be paald. Vóór het begin van de oplei ding hebben de piloten middels een bankgarantie maximaal 150.000 betaald als garantstel ling voor de door Air Holland te maken kosten. Eén van de voorwaarden was dat de piloten minstens vijf jaar in dienst van Air Holland moes ten blijven.'Tijdens de periode van surseance van betaling na men de ex-vliegers echter ont slag. De bewindvoerders meen den dat dit in strijd is met de af spraken en wilden derhalve de bankgaranties innen. De recht bank stelt in haar uitspraak echter dat de piloten een drin gende reden hadden ontslag te nemen. Air Holland kon hen namelijk niet allemaal hetzelfde werk garanderen als waarvoor zij destijds waren aangenomen. Bij ontslag door Air Holland hadden de getroffen piloten als uitzendkracht moesten gaan vliegen bij een nog onbekende maatschappij, die mogelijk crailsheim anp Een Duitse brouwerij brengt in navolging van Grolsch en Gul- pener een bier voor vrouwen op de markt. Het donkere 'First Lady' is niet zo bitter als nor maal bier, en geldt met 5,9 pro cent alcohol als relatief krach tig. De Nederlandse variant Brunette heeft het niet lang vol gehouden. De Engel-brouwerij in het Zuid- Duitse Crailsheim besloot het speciale bier te ontwikkelen om de consumptie van het gerste nat bij wouwen te stimuleren. Uit onderzoek blijkt dat ruim zestig procent van de Duitse vrouwen nog nooit een pilsje pakte. De dames prefereren sekt en wijn. Onder toezicht van directrice Fach werden maandenlang al lerlei brouwsels getest. De vrouwelijke proevers bleken een grote voorkeur te hebben voor niet zo bittere, maar don kere en sterke bieren. De Engel brouwerij pakt ook meteen het vooroordeel aan dat bier dik maakt. Met 56 kilocalorieën per tien centiliter is First Lady min der bedreigend voor de lijn dan sekt (83 kcal) en wijn (70 kcal). Het nieuwe bier wordt dit weekeinde voorgesteld op een horecabeurs in Stuttgart. Vanaf volgende week is het te koop. De brouwerij deed tevergeefs een beroep op de vrouw van bondskanselier Schroder om de drank te promoten. Volgens een weekblad zou de bierpro ducent de echte Duitse first la dy, de echtgenote van president Rau, te onbekend hebben ge vonden. De bierbrouwers Grolsch en Gulpener kwamen in het voor jaar van 1998 met een speciaal bier voor vrouwen, Brunette. Het was eveneens donker van kleur, zoet en met drie procent alcohol een stuk minder zwaar dan het Duitse biertje. De intro- hoofddorp anp in Nederland nu al te maken met concurrentie van dertig il legale casino's, 350 automaten hallen en vijfhonderd internet- casino's. Wij zullen ons moeten onderscheiden door kwaliteit te biedenaldus Kivits. Alleen gokkers van 18 jaar en ouder kunnen bij Holland Casi no Digitaal terecht. Zij kunnen bij het echte casino met een le gitimatiebewijs een code afha len om het digitale gokpaleis te kunnen betreden. Vooral ook op het internet ligt het gevaar van verslaving op de loer. Gokkers die over de rooie gaan, worden door Hol land Casino afgevlagd. Bij bui tensporig wedgedrag komt her haaldelijk een rode vlag als waarschuwing op het scherm. Volgens een woordvoerster stu deert Holland Casino ook op de mogelijkheid om notoire gok verslaafden een entreeverbod op te leggen, zoals dat nu ook in de casino's gebeurt. Gepaste kleding niet langer ver eist: goklustigen kunnen voort aan met het bord op de knieën een potje roulette spelen. On der druk van toekomstige con currentie begint Holland Casi no met digitaal gokken via het internet, zo werd deze week be kend gemaakt. Als het kabinet binnenkort de nieuwe wet op de kansspelen goedkeurt, wordt de drempel om een casino te beginnen la ger. Om de strijd met toekom stige concurrenten aan te gaan, gaat Holland Casino het inter net op. Bezoekers kunnen me dio dit jaar op hun computer roulette, blackjack en drie auto- matenspelletjes spelen. Bestuursvoorzitter Kivits maakt zich echter geen zorgen over de concurrentie. „Op pa pier zijn we inderdaad mono polist", zei hij tegen een lande lijk dagblad. „Maar we hebben frankfurt anp-bridge President-directeur Weber van de Duitse luchtvaartmaat schappij Lufthansa heeft een klacht ingediend bij de Europe se Commissie. Hij protesteert tegen de Londense luchthaven Heathrow, die transatlantische vluchten niet openstelt voor concurrentie. Het vliegveld ver leent volgens Weber alleen start- en landingsrechten voor transatlantische routes aan Bri tish Airways, Virgin, American Airlines en United Airlines. De Britten schenden hiermee een overeenkomst over vrij lucht verkeer. De Lufthansa-topman beweert verder dat onderhan delingen van de EU met de VS over een soortgelijk akkoord door de 'soloactie' van Groot- Brittannië vastlopen. Ook drijft het gebrek aan concurrentie volgens hem de prijzen op. De tarieven vanaf Heathrow noemt hij schandalig. ECONOMIE WIJZER Amsterdam Achter het bestaande busstation op Amsterdam CS wordt een nieuw busplatform gebouwd boven het water. De tramhaltes zullen worden verplaatst naar het huidige busstation. Dit is om plaats te maken voor de te bouwen Noord-Zuidlijn. foto cpd evert elzinca Schiphol niet als thuishaven heeft. De rechter meent dat dit redelijkerwijze niet van de vlie gers kon worden verwacht. Hij wil pas in een bodemprocedure een definitief oordeel geven. Zo'n procedure kan echter ja ren duren. Dit geeft de partijen de gele genheid om onderling tot een schikking te komen. De advo caat van de piloten. P. Schaink, wist gisteren niet of zijn cliën ten daar zin in hebben. H. Koetzier, optredend namens de curatoren, was gistermiddag niet bereikbaar voor commen taar. ductie was in feite een poging om het 'oud bruin' onder een nieuwe naam in de markt te zetten. Helaas reageerden vooral vrou wen weinig positief. De brou wers kregen het verwijt te horen dat een dergelijke stap niet van deze tijd zou zijn. „Alsof man nen hier zullen uitmaken wat goed voor me is", brieste een aandeelhoudster van Grolsch. Een jaar later werd Brunette 'gesaneerd'. Lang leve de Sociaal Economi sche Raad. Vijftig jaar oud is de raad geworden en dat mag een hele prestatie heten voor een praat- en adviesclub. De grote vraag op deze verjaardag is of de SER nog bestaansrecht heeft in de nieuwe economie. Vooral de liberalen onder ons zien het instituut niet meer zitten en de goeroes van de nieuwe economie vinden een overlegorgaan als de SER ho peloos achterhaald. Herman Wijffels, de huidige voorzitter, blijft optimistisch over de toekomstige rol. Ik deel zijn optimisme maar al leen omdat ik pessimistisch ben over dat grote Europa. Want als dat grote Europa echt een succes wordt, dan is dit de laatste jubileumviering geweest. Mocht u zich afvragen wat die SER voorstelt, dan kan ik u dat niet kwalijk nemen. Hoe be langrijk die SER ook moge zijn, zijn rol speelt zich vooral achter de scher men van politiek Den Haag af. Jour nalisten hebben een groot pro bleem om een ver haal te maken van wat er in die SER gebeurt. Overleg is nu eenmaal saai. Ga met partijen om de tafel zitten, en de macht is aan de vergaderaars, ofte wel mensen die met de procedures raad weten. In el lenlange bespre kingen worden verschillen breed uitgesponnen totdat ze niet meer zo verschillend zijn. Het gaat om de consensus. Dat is de norm hier in Neder land. Bij het veertigjarig jubilieum heb ik voor de SER een boek geschreven onder de titel: 'Verzuilde Dromen' (Balans, 1989). Ik ben nog steeds ver guld met die titel die ik samen met mijn broer op een avond wandeling heb bedacht. De SER was immers een poging om de droom te verwezenlij ken die vooral de christelijke zuilen hadden van de na-oor- logse Nederlandse samenle ving. Het was een droom van een vreedzame samenwerking van bazen en knechten voor een gemeenschappelijk doel, de welvaart in Nederland. In deze droom werkten werkgevers en werknemers als partners sa men met deskundigen, de kroonleden, als objectieve be middelaars. Belangrijke zaken als lonen, arbeidsvoorwaar den, prijzen, vestigingseisen en sociale verzekeringen zou den onderling in alle redelijk heid om de tafel besloten moeten worden, en dus niet in strijd of via concurrentie op de markt. Jarenlang ging het goed met de SER. De dromen werden weliswaar niet allemaal wer kelijkheid - van de organisatie van bedrijfssectoren in pu blieke bedrijfsorganisaties ARJOKLAMER hoogleraar economie Erasmus universiteit kwam bijna niets terecht - de SER speelde een belangrijke stabiliserende rol in de weder opbouw na de Tweede We reldoorlog. De kroonleden, waaronder^en kopstuk als econoom Jan Tinbergen, leg den veel gewicht in de schaal. De SER had zelfs zo'n sterke invloed op de Nederlandse politiek dat de Tweede Kamer zich geregeld buiten spel gezet vond. Gedurende de jaren zestig en zeventig was er meer strijd en in het begin van de jaren tachtig had de Neder landse overlegeconomie haar glans verloren. Het overleg zat vast en de dromen waren ver zuild. Het leek erop dat men in Nederland moeilijke beslis singen alleen maar uitstelde en elkaar het hand boven het hoofd hielden. Buitenlanders spraken van de Nederlandse ziekte. Ook de SER kreeg het zwaar te verduren. Voor liberalen was zo'n overlegorgaan een doorn in het oog. In een markt overleg je niet met je concur renten, je concur reert. Ook werd de SER minder ge loofwaardig omdat bijvoorbeeld con sumenten en mi lieuorganisaties aan de tafel ont braken. Ook kon men twijfelen aan de representatie van de werkne mers omdat de vakbeweging veel leden verloor en nu nog minder dan twintig percent van de werknemers vertegenwoordigt. En toen de regering een aantal jaren geleden zich niet meer verplichtte advies te vragen bij de SER leken de dagen van het overlegorgaan geteld. Dat bleek mee te vallen. De SER leek zelfs een nieuw elan te krijgen nu zijn advies niet meer vanzelfsprekend is. De grote dreiging nu is het grote Europa. Steeds meer za ken worden op Europees ni veau beslist. Vorige week nog gaf de SER unaniem een ad vies om overleg tussen sociale partners op Europees niveau te bevorderen. De vraag is of hij zichzelf niet overbodig zou maken als er een Europese SER komt. Onderonsjes op Nederlands niveau zouden dan net zo onbetekenend zijn als nu onderonsjes op, pak weg, Texel. Maar zo'n Europese SER zal nooit zo goed werken als de Nederlandse. Europa ontbeert de eensgezindheid die nodig is voor continue overleg. Nee, dromen dat Europa Neder land in het groot zal worden, lijkt me heilloos. Ik zie eerder een nachtmerrie in wording. Wordt het niets met dat grote Europa dan blijft er hoop voor de SER en daarmee voor de Nederlandse manier van doen. Met een man van het kaliber van Herman Wijffels aan het roer is er goede reden voor die hoop.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11