Consumentenbond wil vrije voedselkeuze klant Nederlander vindt twee auto's genoeg Winst lonkt voor KLM Equipment Services Economie Brouwer luistert naar klanten Forse looneis in zorgsector ihrappen KLM-lijnen zonder gevolgen voor cabinepersoneel Nieuwe skyline FNV: Nauwelijks banenverlies bij schrappen fiscale lokkertjes -JLDAG 25 FEBRUARI 2000 T Tiatste Peijnenburg verlaat fabriek irop S. Peijnenburg (43) verlaat per 1 maart de gelijknami- briek voor ontbijtkoek. Hij is de laatste telg uit het geslacht de koekfabriek groot heeft gemaakt. Zijn opvolger is J. Lok- st. Over de redenen van Peijnenburgs vertrek zegt het bedrijf I ro Peijnenburg het 'tijd vindt voor een andere wending in zijn lürjière'. Overigens stond Peijnenburg al een tijdje de facto niet er aan het hoofd, omdat hij met sabbatsverlof was. Het fami- ledrijf zegt dat Peijnenburg een bloeiend bedrijf achterlaat. terpolis lijft arbodienst in a jrgVerzekeraar Interpolis neemt de arbodienst Commit a o over. De bedrijven zijn dat gisteren overeen gekomen. In- lolis, onderdeel van de Rabobank Groep, werkte al met a nmit Arbo samen in een zogenoemd verzuimnetwerk, waar- ook vier andere arbodiensten deel uitmaken. Commit Arbo b Voral actief in het midden- en kleinbedrijf. Het is één van de otste in Nederland met een omzet van ruim 92 miljoen gul- b i over 1999. Ruim zeshonderd medewerkers zijn actief in a )00 bedrijven. invraag Athene voor EMU in maart •ne» Griekenland zal op 9 maart zijn officiële aanvraag in- jjen voor het lidmaatschap van de Economische en Mone- ïe Unie (EMU). Op de EU-topconferentie van 19 en 20 juni et daarover een besluit vallen. Valt dat positief uit, dan doet jkenland vanaf 1 januari 2001 als twaalfde land mee aan de W-sites over wonen en jongeren rlem Het Haarlemse informatieconcern VNU heeft twee jwe sites op de markt gebracht. Vtwonen.nl is een woonsite informatie over het kopen van een pand, de inrichting en omende zaken. De nieuwe jongeren-site wazzup.nl is een ractief jongerenmagazine. De site bestaat uit de onderwer- film.muziek, body/soul&sex, cybercity, sports en facts&co. doelgroep is jongeren tussen de 12 en 18 jaar. De eigen re- tie werkt nauw samen met de tijdschriften Fancy, Kijk, ak Out! en Power Unlimited. De sites zijn op te roepen via: w. wazzup.nl/wazznew of www.vtwonen.nl. jd vrouw in huishouden gehalveerd haag» In de jaren zeventig besteedden vrouwen ruim ze- tig uur per week aan wassen, strijken, koken, afwassen en de leren verzorgen. Uit diverse onderzoeken blijkt nu dat het tal uren drastisch is teruggelopen tot maximaal dertig uur week. Het zijn echter niet de mannen die het werk van de jw hebben verlicht, zo blijkt uit onderzoek van de econoom 'ijdens. De uren dat de vrouw minder schoonmaakt, afwast, leren verzorgt en kookt, komen voort uit tijdsbesparingen gevolg van de invoering van afwasmachines, crèches en ;netrons! lasting legt beslag op Circus Royal jdrechtDe belastingdienst heeft beslag gelegd„op de eigen- Hmen van het Dordtse circus Royal. De beslaglegging vloeit al uit schulden die eigenaar J. Teuteberg maakte met zijn dreizende circus dat vorig jaar is gestopt. Het Kerstcircus Royal maakte wel winst, maar de opbrengst bleek niet toe end om de schulden te dekken. Eerder bood Teuteberg al om de ontstane te korten af te lossen met toekomstige op- rigsten van zijn Kerstcircus. Teuteberg was gisteren niet be- baar voor commentaar. Wel is inmiddels bekend dat hij in arek is met schuldeisers om een regeling te treffen. IS wil Big Brother nu wel hebben ERSUMHet mediabedrijf SBS Broadcasting heeft de rechten acht om het televisieprogramma Big Brother in Zweden, De- larken, Noorwegen en Zwitserland uit te zenden. Toen het r de eerste keer aan directeur F. van Westerloo van SBS in Ierland werd aangeboden, weigerde hij. Veronica besloot ihet programma wel uit te zenden. Het groeide uit tot hét ces van 1999. SBS Broadcasting meldde gisteren alsnog te ben toegehapt voor een geheim bedrag. De verkopende par- indemol, produceert het programma zelf. Het duo deelt de _jrengst die de internetsite oplevert. amsterdam Grol- sch-brouwmeester G. Evers keurt genietend het eerste glas Bazuin II. Gisteren werd in vijf zogenoemde beugelcafé's waaron der 't Beugeltje aan de Amsterdamse Zeedijk het nieuwe bier ten doop gehou den. Bazuin II is de opvolger van Bazuin I, dat vorig jaar op de markt werd gezet. Bijzonder aan deze tweede versie is dat de brouwers van Grolsch uitvoerig de markt hebben afge graasd naar de echte liefhebbers om van hun proefervaringen te leren. Aan de hand van een proefformu- lier kon worden aan gegeven wat men vond van de onder meer de (hop)bitter- heid, de afdronk, het 'zoetje' en de door- drinkbaarheid. Op de internetsite van Grol sch (www.grolsch.nl) staat dat de Bazuin II nu minder zoet is, zachter en voller van smaak is geworden en een soepeler af dronk heeft. Met dank aan de geachte diëntèle. foto cpd CBS: Groei consumptie 3,6 procent den haag anp De welvarende Nederlander heeft aan twee auto's voor de deur genoeg. Liever besteedt hij zijn geld aan bioscoopbezoek of een diner buiten de deur. Ook luxegoederen als mobiele tele foons en vakantiereizen zitten in de lift. Dat concludeert onderzoeker G. Buiten van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Gisteren werden de cijfers be kendgemaakt over de groei van de economie. In het eerste kwartaal van 1999 nam de groei van de consumptie van duurza me goederen toe met 10,5 pro cent, in het laatste kwartaal was dat nog 4,3 procent. „Blijkbaar is de rek eruit", denkt Buiten. De totale gezinsconsumptie nam in 1999 toe met 3,6 pro cent. De Nederlandse econo* mie profiteerde van de beste- dingsdrang van de consument. In het vierde kwartaal van 1999 nam die versneld toe tot 4,3 procent. Daarmee kwam de groei over heel 1999 uit op 3,5 procent, een fractie lager dan in 1998. De groei van de economie was deels te danken aan de ver beterde export van Nederland se goederen, die na de malaise als gevolg van de Azië-crisis aantrok. De uitvoer groeide in het vierde kwartaal met 7,1 pro cent. De werkgelegenheid profi teerde mee en daalde in 1999 met 80.000 tot iets boven de 200.000 mensen. Het aantal openstaande vacatures steeg tot een gemiddelde van 157.000 over heel 1999. Onderzoeker Buiten van het CBS wil ondanks krapte op de arbeidsmarkt niet spreken van een oververhitting van de eco nomie. Hij wijst op de stille re serve van 600.000 mensen. „Dat zijn mensen die wel willen wer ken, maar zich niet bij het ar beidsbureau aanmelden. Ze willen eerst nog een opleiding afmaken of de kihderopvang regelen." Klant profiteert niet van lagere BTW kapper en schoenmaker Industrie: Alle producten vrij van gentech betekent flink hogere prijzen den haag anp rotterdam «anp De Consumentenbond wil dat de klant de vrijheid heeft voor voedsel met of zonder genetisch gemanipuleerde grondstoffen te kiezen. De etiketten op de producten moeten daarover duidelijker zijn. Dat heeft de bond gis teren gezegd tegen minister Brinkhorst van landbouw, natuurbeheer en visserij. technologie. Het kan dus een 'gentechbasis' hebben, zonder dat de verpakking dat vermeldt. De bond wil duidelijkheid. Wat er in zit, moet er op staan. De bond geeft toe dat ze bij de eerder geïntroduceerde gensoja en genmaïs te gemak kelijk overstag is gegaan. Inder tijd werd gesuggereerd dat er allerlei voordelen aanzaten, zo als bijvoorbeeld duurzaamheid en kostenbesparing. Er zouden bijvoorbeeld min der bestrijdingsmiddelen nodig Van de overheid verwacht de bond betere informatie, gere gelde controles op genvoedsel en aangescherpte regels voor de etikettering. Als je nu in de supermarkt een voedingspro duct koopt, is in de meeste ge vallen onduidelijk of dat ingre diënten bevat die genetisch zijn behandeld of niet. Nu is het niet verplicht om te vermelden of een product ge maakt is met behulp van gen- zijn op de velden waar ze wor den geteeld. Inmiddels spreken deskundigen elkaar op dit punt tegen. „De voordelen ervan voor de klant zijn niet direct aan te geven", erkent een woordvoerder van de bond in middels. Hoe het staat met de onvei ligheid voor de consument van het gemanipuleerde voedsel is voor de lange termijn niet on derzocht. Op de korte termijn is het in elk geval niet onveilig, denkt de bond. „Daar willen we dus geen oordeel over geven. Het gaat ons erom of de klant kan tóezen voor het ene pak of het andere in de schappen." Het bedrijfsleven worstelt ook met de kwestie. De con cerns zouden, zegt J. Broekhuis van de Vereniging Nederlandse voedingsmiddelenindustrie VAI, het liefst van het 'gezeur' af zijn en alle producten vrij van gentech leveren. „We zaten er al niet op te wachten, het is over ons heen gekomen", aldus Broekhuis. Volgens hem zou het ook nu nog lukken om met genvrije bestanddelen te pro duceren. Maar 'dan moet je wel diep de keten in', zegt Broek huis. Hij vreest dat het product dan tientallen procenten duur der wordt. De opmars van gentechnolo gie op de voedselmarkt lijkt overigens niet meer te stuiten. Het gebruik van gensoja alleen al wordt geschat op zeventig tot tachtig procent van alle soja op de markt. Kappers en schoenmakers zijn ondanks de lagere BTW nauwelijks goedkoper geworden. De klant merkt weinig van de verlaging van 17,5 procent naar zes procent, die sinds begin dit jaar als proef geldt voor een aantal arbeidsintensieve diensten. De Consumentenbond is eind vorig jaar en dit jaar bij 41 kap pers en vijftien schoenmakers in de Randstad langs geweest maar merkte aan de prijs weinig van het lagere tarief. Een coupe soleil kostte in december tussen de 35 en 70 gulden en in februari tussen de 31,50 en 70 gulden. De richtprijs was in beide gevallen 50 gul den. Nieuwe hakken kostten, variërend per schoenmaker, in decem ber tussen de 11,50 en 20 gulden en bij de laatste rondgang tussen de 11 en 18,75 gulden. Van de richtprijs van 14,50 gulden in de cember waren met het lagere tarief maar twee kwartjes af. zoetermeer anp De Abvakabo gaat de CAO-on- derhandelingen voor de zorg sector in met forse looneisen. Zonder extra geld is het huidige personeel moeilijk binnen te houden en wil nieuw personeel niet eens solliciteren. De bond wil daarom bovenop de eis van 4,5 procent nog eens zeker 1 tot 1,5 miljard extra om werken in de sector aantrekkelijker te ma ken. Dat betekent, omgerekend per werknemer, 2,5 tot 3,5 pro cent er bovenop. Zonder die extra's loopt het personeelstekort alleen maar verder op, stelt de vakbond. Vo rig jaar werd het nog geraamd op 37.000 in 2003, inmiddels gaat men uit van 43.000 in 2004. De CFO heeft eerder al soortgelijke eisen verwoord in een brief aan het kabinet. „Zon der een inhaalslag krijgen we geen schoolverlaters en geen herintreders binnen", conclu deert een woordvoerder na mens de Abvakabo. In de zorg werken ruim 700.000 mensen in zieken- en verpleeghuizen, psychiatrische inrichtingen, de gehandicap tenzorg en de thuiszorg. 0 i<ol pieter van hove 0 1 ^chrappen van zes verliesgevende flijnvluchten naar onder meer Chili Witserland eind maart heeft geen gen voor de werkgelegenheid van abinepersoneel. Dit zegt H. Pope- ice-voorzitter van de Nederlandse liging voor Cabinepersoneel (VNC) •n gisteren gehouden toelichting e KLM-directie op de eerste nieu- die zij neemt om kosten te IOL richard mooyman besparen. De luchtvaartmaatschappij is in de rode cijfers gekomen en wil daar om het personeelbestand inkrimpen. KLM heeft inmiddels een vacature stop voor cabinepersoneel aangekon digd. Popelier verwacht dat door na tuurlijk verloop het overtallig cabineper soneel snel is weggewerkt. Bovendien begint de VNC een campagne om nieuwkomers te wijzen op het tekort aan stewards en stewardessen bij Martinair en Transavia. „Afgestudeerden die een baan wilden bij KLM hoeven zich geen zorgen te maken. Andere maatschappij en schreeuwen om nieuw cabineperso neel." Behalve het terugbrengen van het aantal vliegroutes denkt de vliegmaat schappij te kunnen bezuiningen binnen de organisatie zelf. Vooral bij de service verlenende diensten op Schiphol zullen arbeidsplaatsen vervallen, is de ver wachting van FNV Bondgenoten-be stuurder J. Smeets. „Binnen KLM is de overhead enorm. Een aantal diensten kan waarschijnlijk worden afgestoten." De luchtvaartmaatschappij onder zoekt momenteel waar zij kan inkrim pen. Het eindrapport moet medio maart gereed zijn. Overigens heeft Smeets na het gesprek met de KLM-directie de in druk gekregen dat uiteindelijk minder dan 3.000 arbeidsplaatsen komen te ver vallen. FNV Bondgenoten had dit aantal aanvankelijk verondersteld. Directeur zoekt groei vooral in buitenland nobiele vliegtuigtrappen tot lood- trekkers van een Boeing 747. KLM iment Services (KES) onderhoudt pareert allerlei soorten voertuigen odig zijn op luchthavens. Na jaren verliezen begint de zelfstandige dochter uit het dal te klimmen. Bij ,imzet van circa 45 miljoen gulden t het bedrijf nu een kleine winst, ecteur H. van Geenhuizen heeft verktterrein van KES flink uitge- Behalve onderhoud voor de KLM idere bedrijven op Schiphol wor- iu ook allerlei werkzaamheden ge- voor opdrachtgevers in de rest van reld. Moeilijke klussen op vliegvel- n Nigeria, Tanzania, Libië of Irak? :aat te popelen om ze aan te ne- monteurs sleutelen regelmatig in er land onder de tropenzon. „Het ntuurlijk werk. Afwisselend ook. nderhouden meer dan veertig ty- voertuigen. Zowel hypermoderne uigtretócers vol electronica als plaren van vijftig ton uit de jaren itig. Soms moeten we naar een ve- ïnbeurs voor reserve-onderdelen." in zichzelf gekeerd bedrijf trof eenhuizen aan toen hij in 1998 het ivernam. De KLM had Equipment :es in 1992 verzelfstandigd, maar iderneming was nog steeds bijna lig afhankelijk van de moéder- •chappij. Zijn doel was om KES om men tot een commerciële, efficiën- derneming. was een afspraak over gedwongen ïlnering door de KLM", aldus de leur. „Ik heb gezegd: Dit werkt con- oductief. Gelukkig zijn we er nu Niemand wil gedwongen worden Js iets kopen. Voor de monteurs ,ocfiet ook niet erg motiverend. Nu is er een prikkel om kwaliteit te leveren. Maar de cultuuromslag was niet voor ie dereen even makkelijk." Van Geenhuizen richtte zijn blik voor al op het buitenland. „De groei van het vliegverkeer op Schiphol is niet voldoen de voor de noodzakelijke groei die wij nastreven. We zullen dus andere pro ducten moeten aanbieden, zoals consul tancy, of in het buitenland moeten groeien. Zo zijn we in de race om een soortgelijk bedrijf in België over te ne men." Inmiddels behaalt het bedrijf veertig procent van de omzet bij klanten buiten de KLM. Zijn jarenlange ervaring als internatio naal manager bij uitzendbureau Rand stad komt Van Geenhuizen goed van pas. Hij is net terug uit Nigeria, om een reparatie van een kapot laadplatform te regelen. „Ik ben gewend om in andere culturen zaken te doen. Het kan gebeu ren dat een afspraak wordt bezegeld met een langdurige omhelzing, in plaats van met een handtekening. Ik kan daarmee wel uit de voeten." Vooral in het Midden-Oosten en in Afrika ziet hij kansen. Om adviezen te geven, maar ook om tweedehands vlieg- veldmaterieel te leveren en te onderhou den. „Bepaalde apparatuur voldoet hier misschien niet meer aan de beschik- baarheidseisen, maar kan in landen met tien vluchten per dag nog jaren mee. Wij kunnen garantie bieden en het onder houd blijven doen." KES gaat pionierswerk verrichten in Libië en Irak, twee landen die jarenlang geïsoleerd waren door een internationa le handelsboycot. In Libië kunnen sinds kort weer zaken worden gedaan nu het handelsembargo is opgeheven. „Het vliegveld in Libië is negen jaar uit de roulatie geweest. Alle apparatuur staat nog in de hangar met vogelnestjes erin. Wij gaan kijken wat er nog te redden valt." Hij wil ook de werkplaats opnieuw inrichten en Libisch personeel opleiden. Van Geenhuizen is daarnaast bezig met het binnenslepen van een contract voor de luchthaven in de Irakese hoofd stad Bagdad. Irak kreeg begin jaren ne gentig als strafmaatregel voor de inval in Koeweit een handelsembargo opgelegd. Het destijds gloednieuwe vliegveld be vindt zich in deplorabele staat. .Alles moet daar worden geleverd", aldus Van Geenhuizen. Zijn bedrijf zit in de startblokken nu het einde van de internationale boycot in zicht lijkt. „Ik verwacht dat het em bargo binnen een half jaar verloopt. We zijn in gesprek over een bijdrage van de KLM aan de ontwikkeling van het vlieg veld. Binnenkort komt er een delegatie uit Irak naar Nederland om zich verder te oriënteren." Een deel van de 180 personeelsleden van KLM Equipment Services werkt nog op een oud KLM-contract, maar hij wil af van deze uitzonderingspositie. „De salarissen en vrije dagen zijn verschil lend. Dat geeft altijd scheve ogen. Ik wil naar een standaard-contract met KES toe, uiteraard met behoud van de ar beidsvoorwaarden. Pas dan is het bedrijf echt op afstand van de KLM komen te staan. KES zit on dertussen te springen om nieuw perso neel. „De groei zit er goed in. Ik kan zo twintig nieuwe mensen gebruiken." Groningen Met de komst van het nieuwe Financieel Advies Centrum van de Rabobank is de skyline van de stad Groningen definitief veranderd. Het gebouw met links op de achtergrond de Martinitoren heeft een aantal bijzondere kenmerken zoals verlichting die zich automatisch aanpast aan het weer buiten, een sfeer vol huiskamercafé in de ontvangsthal en een automatische ruitenwasinstallatie, die van tijd tot tijd als een koekoek tevoorschijn komt en dan de ruiten begint te zuiveren van alle ongerechtigheden. foto anp dennis beek brussel paul koopman correspondent Het Nederlandse kabinet verzet zich ten onrechte met hand en tand tegen het schrappen van fiscale lokkertjes voor interna tionale bedrijven. Het verlies van deze belastingregelingen, die Brussel aanvecht, heeft nauwelijks vernietiging van werkgelegenheid of welvaart tot gevolg. Dit opmerkelijke stand punt verdedigde gisteren FNV- voorzitter Lodewijk de Waal in Brussel. Volgens De Waal wordt ten onrechte vooral de regering- Blair verweten dat zij een om vangrijk pakket Europese belas tingvoorstellen tegenhoudt. Ook Den Haag ligt dwars, aldus De Waal. „Het is bijna landver raad om dit te zeggen, maar Nederland speelt hier geen hel denrol. Het kabinet gaat niet akkoord met het verlies van een aantal voor internationale be drijven gunstige belastingrege lingen. Maar men moet erken nen dat daarmee de concurren tie in Europa verstoord wordt. Wij rijden gewoon een scheve schaats." Europees commissaris Bolke- stein tracht al maanden ver geefs een akkoord te bereiken over de beperking van belas tinglokkertjes in Europa en de gelijktijdige invoering van een belasting van minimaal twintig procent op spaarwinsten in het buitenland, hetzij een verplich ting tot het informeren van be lastingdiensten. Londen sabo teert het laatste voorstel, omdat het vreest voor banenverlies in de City. Nederland heeft dan weer moeite met het afschaffen van belastingvoordelen omdat ons land met tien betwiste re gelingen de Europese 'zwarte lijst' aanvoert. De Waal vindt echter dat het kabinet zich onnodig druk maakt. „Het zou fijn zijn als Nederland zich wat soepeler opstelde", zei hij tijdens een ontmoeting met de Brusselse pers. „Het opheffen van de om streden regelingen zou niet zo veel verlies van werkgelegen heid tot gevolg hebben."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9