Kamer wil Borssele toch in 2003 sluiten 'Ik blijf in dit huis, al sterf ik onder het puin' Vlag in top bij kerncentrale Liefdesdrank met verboden narcosemiddel uit de handel Binnenland yji Kronkelende slangen in Ecodome ^sm automatisch uit -j ingang ziekenhuis Scheiding tussen witte en zwarte scholen vooral in de Bijbelgordel Administrateur school spendeerde miljoenen aan auto's en prostituees -iuring hekelt uitzendtijd gewelddadige film op Net 5 )AG 25 FEBRUARI 2000 5 ger beroep in zaak Chanel Naomi Het openbaar ministerie in Assen heeft hoger beroep etekend tegen het vonnis van de man die de 7-jarige Cha- teomi Eleveld vermoordde. De rechtbank in Assen veroor- k de de man op 11 februari tot levenslang. Justitie had twintig ^cel en tbs geëist. De rechtbank heeft volgens het OM te wei- Bekening gehouden met de verminderde toerekeningsvat- B heid van de man. Justitie vindt evenals de advocaat van de achte. dat hij moet worden behandeld in een tbs-kliniek. rvolging Vluchtelingenwerk em De Stichting Vluchtelingenwerk moet alsnog worden >lgd voor hulp aan twee Iraadcse vluchtelingen. Dat heeft ;erechtshof in Arnhem bepaald. Het openbaar ministerie in hen vond twee jaar geleden dat Vluchtelingenwerk welis- strafbaar was, maar besloot niet te vervolgen. Vluchtelin- 'erk gaf in 1998 Financiële hulp aan twee vrouwen in rd-Irak die zich met toestemming van Den Haag in Neder- met hun eerder gevluchte echtgenoten wilde verenigen. De wen kochten van dat geld onder meer valse passen. Vluch- genwerk heeft altijd ontkent. m onschadelijk gemaakt istedeDe Explosieven Opruimingsdienst van de lucht- ït heeft gisteren in Haamstede een bom uit de Tweede We- lorlog onschadelijk gemaakt. Duizend inwoners van het isje moesten daarvoor hun woning verlaten. Ze mogen pas naar huis wanneer de politie heeft gecontroleerd of de rgelingen van de ontruimde woningen nog intact zijn. De is een zogeheten 250-ponder van Britse makelij. Het pro- ;1 is vermoedelijk gegooid tijdens het bombardement in ja- i 1945. De bom werd anderhalve week geleden gevonden Mj is graafwerk. serguns voor verkeerovertreders ilburg De politie Zeeland gaat op trajecten waar meetpa- nklaar zijn gemaakt, mobiele controles met laserguns hou- Op die manier hebben de vernielingen in elk geval niet het gde effect dat straffeloos te hard kan worden gereden, re- ert de politie. Sinds Zeeland begon aan het landelijk pro- /erkeershandhaving is de apparatuur om overtreders te sig- en aanzienlijk uitgebreid. Daar blijken niet alle weggebrui- van gediend. Sinds december moesten til zo'n dertien van l palen het ontgelden. Deze week zaagden onbekenden bij drie meetpalen de bedrading door. S ierrombout terug in Nederland a_ï De zeldzame rivierrombout is terug in Nederland. Na ifwezigheid van een eeuw zijn op verscheidene plaatsen in iesbosch en langs de Waal en de Rijn larvehuidjes en vol- en exemplaren gezien van deze bijzondere libellensoort. ntdekking werd gedaan door medewerkers van de Stichting hiid-Hollands Landschap. De stichting spreekt zelfs van pectaculaire opmars. Waarschijnlijk is dat het gevolg vat rbeterde waterkwaliteit, de hogere temperaturen van het Je, en de voortschrijdende natuurontwikkeling. 01 Tiappe kooi voor kalfjes e.ï fcl£ l-i in de buurt van Deventer, die zijn bedreigd omdat ze •boren kalfjes in een te krappe ruimte hadden opgesloten, erkeerde afmetingen genoemd. De dieren zouden in een [te van twee bij twee meter worden gehouden, maar de foto een kalfje in een veel kleinere kooi (van ongeveer een me- ij tachtig centimeter) f enoord: Uitspraak stadionverbod Jrdam De supportersvereniging van Feyenoord wil via de %er de zondag in Tilburg opgelegde stadionverboden ophef- pe vereniging heeft een advocaat in de arm genomen en pg supporters hebben zich inmiddels aangemeld. Ook die pe supporters een klacht in bij de Tilburgse politie. Afgelo- iveekeinde werden rond de wedstrijd Willem II - Feyenoord I tweehonderd Feyenoordsupporters aangehouden die de- Jstreerden tegen de zogenoemde combiregeling. De voet- ïpporters vinden dat zij onterecht zijn opgepakt. steel Almere kost 20 miljoen meer ie_ï Het kasteel dat in Almere moet verrijzen, gaat 20 mil- gulden meer kosten dan geraamd. Daarmee lopen de kos- ip tot 100 miljoen gulden. Volgens projectontwikkelaar hebben kleine wijzigingen in het ontwerp geleid tot de enstijging. Het gaat bijvoorbeeld om doolhoven en bijge ven. De bouw van de brug naar het kasteel is inmiddels van gegaan. Het hoofdgebouw moet eind 2001 af zijn, het hele ilex wordt in 2002 opgeleverd. Het kasteel biedt dan hotel- modatie, horeca en gelegenheid om te trouwen. nsenhaar goed middel tegen vossen r-compascuum Bij kinderboerderij De Ruif in het Drenthse ivl ri -Compascuum is een probaat middel gevonden tegen iluipende vossen: mensenhaar. Eigenaresse Anita de Jong )e Ruif zegt succes te hebben met deze truc, die ze te ho- reeg van een jager. De lucht van mensenhaar zou de schu- lofdieren afschrikken. Omdat er op dit moment geen vos- nogen worden geschoten, is de overlast van vossen op de ;rboerderij groot. Het middel werkt uitstekend, aldus de ei- resse. Af .Ell im-telefoon die automa- ordt uitgeschakeld als je Je ingang van een zieken- theater loopt. Met deze Iiing hopen drie jonge rgers binnenkort een )rijs bij de nationale ijd voor Jonge Onderzoe de wacht te slepen. :1 mensen hebben een n vergeten vaak de mo- lefoon uit te schakelen ïaar de een plaats toe- vaar die telefoon niet mag a gebruikt of waar het te ren hinderlijk kan zijn nderen", vertelt de 14-ja- Thom Vondenhoff uit aaf. „De gsm is populair, ANP Algemeen Nederlt e Pers Diensten Limburger dreigt te bezwijken onder lawine maastricht anp Maastrichtenaar Math Hazenberg (64) wil zijn huis op een steile helling van de Sint Pietersberg nog niet verlaten. De gemeente Maastricht vreest dat het pand elk moment kan worden bedol ven onder een lawine van modder en puin. Overleg met de gemeente gistermid dag heeft geen directe resultaten opge leverd. Maastricht wil dat Hazenberg zijn woning onmiddellijk verlaat en heeft hem een aanbod voor vervan gende woonruimte gedaan. Hazenberg weigert. De gemeente biedt Hazenberg twee weken onderdak aan in een keu rig hotel in Maastricht. In die tijd bouwt de gemeente op eigen kosten een constructie, die het lawinegevaar moet keren. Kosten: een ton. De rech ter moet vervolgens bepalen wie deze kosten gaat betalen. Hazenberg vroeg gisteren bedenktijd, en die krijgt hij tot vanmiddag. Daarna beslist de ge meente of zij tot gedwongen uitzetting overgaat. Intussen is Hazenberg teruggekeerd naar zijn woning. Op eigen risico, al dus de gemeente. Afgelopen maandag begon de aarde weer te schuiven. „En het regent nog steeds. Hij weet dat hij direct gevaar loopt", aldus een ge meentewoordvoerder. Precies een jaar geleden, op 24 fe bruari 1999, schoof de helft van de tuin van Hazenberg na zware regens naar beneden. Vele tonnen grond en puin kwamen tegen de achterkant van de woning tot stilstand. Beveiliging van het huis zou volgens deskundigen 400.000 gulden kosten, en dat kan Ha zenberg, die van een uitkering moet rondkomen, naar eigen zeggen niet betalen. Hazenberg liet onlangs twee beton nen keermuren maken om verdere verschuivingen tegen te houden. Die kostten hem een ton en bleken achter af niets te helpen. Hazenberg wil nu dat de gemeente hem helpt. Maar die zegt dat Hazenberg de lawines aan zichzelf heeft te wijten: hij zou de klei laag achter zijn huis hebben afgegra ven. Maandag kwam er weer modder en puin naar beneden. De gemeente sommeerde daarop Hazenberg zijn woning onmiddellijk te verlaten. Die weigerde, waarop de gemeente dreig de met politiedwang. Dat maakte op Hazenberg geen indruk. „Ik blijf in dit huis, al sterf ik onder het puin. ik heb toch niks meer te verliezen", zei hij gistermiddag. „Ik heb geen zin om te gen de gemeente te procederen tot ik in mijn kist lig", voegde hij er geëmo tioneerd aan toe. Hazenberg woont al 31 jaar in het huis. VVD en CDA: 'Discussie is nu weer open den haag gpd Als het aan de meerderheid van de Tweede Kamer ligt, gaat de kerncentrale in Borssele toch eind 2003 dicht. PvdA, D66, GroenLinks, RPF en SP - samen goed voor 78 van de 150 zetels - blijven voor vervroegde sluiting. Het kabinet moet volgens hen spoedig een nieuw besluit ne men over Borssele, nu de Raad van State het vorige be sluit (openhouden van de centrale tot uiterlijk 1 januari 2004) heeft vernietigd. verhaal worden aangepast, al dus Crone. „Met de uitspraak van de Raad van State is het kern afvalprobleem niet opge lost." WD en CDA, voorstan ders van het openhouden van Borssele, vinden dat een nieu we situatie is ontstaan en dat de discussie moet worden her opend. Ze hebben hun hoop gevestigd op de kleinere partij en RPF en SP. De SP liet echter direct weten dat Borssele 'gewoon' dicht moet. De RPF hecht niet aan sluiting eind 2003. Het mag ook 2005 of 2006 worden, als het ge bruik van kernenergie in ons land maar wordt beëindigd. De RPF bevindt zich in een lastige positie. Het GPV, waarmee de partij wil fuseren, was in 1994 nog voorstander van het langer De Raad van State sprak zich gisteren uit in een zaak die door het personeel van de kerncen trale was aangespannen. Het hoogste rechtsorgaan bepaalde dat de vergunning voor de kerncentrale niet mocht wor den ingetrokken omdat het ka binet bij zijn beslissing de op vattingen van de werknemers en betrokken instanties over de sluiting heeft veronachtzaamd. PvdA-Kamerlid Crone rea geerde geërgerd op de uit spraak van de raad. „Niet de Raad van State geeft aan wat er in dit land gebeurt, dat doet de politiek." Als de juridische uit werking van de politieke beslis sing tot sluiting van Borssele niet klopte, moet dat juridische openhouden van Borssele en die mening is niet veranderd. „Wij moeten er onderling nog over praten", zegt GPV-Kamer- lid Van Middelkoop. Hij wijst er op de kerncentrale een bijdrage kan leveren aan een verminde ring van de uitstoot van het 'broeikasgas' kooldioxide. De SGP is in elk geval voor het lan ger openhouden van Borssele. Het kabinet is nu aan zet. WD-minister Jorritsma van economische zaken heeft er nooit geen geheim van gemaakt dat zij Borssele draaiende wil houden. Zij reageerde gisteren desondanks teleurgesteld. „Dat ben ik altijd als de Raad van State iets beslist dat ons beleid doorkruist." Wat de beslissing van de Raad van State betekent voor de toekomst van de kern centrale, durfde Jorritsma niet te voorspellen. „Niets is zeker", verklaarde zij, „maar ik ken de meerderheidsopvatting van de Kamer." Haar PvdA-collega Pronk (milieubeheer) gaat er van uit dat Borssele eind 2003 toch dicht gaat. „Met de uit spraak van de Raad van State liggen er geen nieuwe argu menten op tafel." ra: .Ma De kerncentrale in het Zeeuwse Borssele. archieffoto anp inding van Jonge Onderzoekers dus vandaar het idee voor een automatische gsm-uitschake- laar." Samèn met Lyanne Polder man uit Hoensbroek en Léon Stevens doet Thom Vondenhoff op 19 maart een gooi naar de hoofdprijs. „Het werkt heel simpel licht de 15-jarige Ste vens de uitvinding toe. „Je zet een fotocel in het paneel van een poortje of deur, plaatst een pulsgever ernaast en met be hulp van een zendertje wordt de gsm uitgeschakeld als ie mand door het poortje of de toegangsdeur loopt." Op het prototype van de au tomatische gsm-uitschakelaar is inmiddels octrooi aange vraagd. borssele maurits sep Een grote zege voor het personeel van de kern centrale Borssele. Directeur Droog van elektrici teitsproducent EPZ gunt zijn mensen alle eer. Het is immers aan dat personeel, verenigd in de 'Stichting Borssele 2004+', te danken dat het ka binetsbesluit om de centrale per 1 januari 2004 te sluiten door de Raad van State is vernietigd. Het personeel komt om vier uur 's middags stra lend de poort uit. „Euforisch", omschrijft werk nemer Jan Willem de Vries de sfeer in het bedrijf. „We hebben weer een vergunning voor onbe paalde tijd." Het nieuws is via de interne geluids installatie omgeroepen en de lichtkrant boven de hoofdingang meldt het trots: de kerncentrale blijft open. De Zeeuwse vlag is in top. „De cham- pagnekurken hebben geknald, ja", glundert Droog. „Maar wel acoholvrij hè. Dat staat in ons reglement en wij houden ons altijd aan alle voor schriften." Daarom is hij er ook vast van over tuigd dat de kerncentrale voorgoed open blijft. „We hebben nu weer een eeuwigdurende ver gunning. Weliswaar moeten we elke tien jaar be- wijzen dat we nog veilig zijn, maar dat is geen probleem." Dat de Haagse politiek voor sluiting van de cen trale blijft, stelt diezelfde rijksoverheid voor een groot probleem, voorspelt Droog. „Ze hebben de middelen niet om ons te sluiten. Dat is het resul taat van vandaag." Minister Jorritsma van economische zaken krijgt er volgens voorzitter C. Leurs van 'Borssele 2004 „een geweldige kluif aan om de sluiting op een andere manier te regelen. Het besluit is volledig van tafel, dat valt niet te repareren. Alleen een wetswijziging kan dat oplossen." Maar dat, merkt Droog op, kost veel tijd en zal opnieuw op be zwaren van EPZ stuiten. De milieuorganisatie Greenpeace denkt daar heel anders over. „Het politieke besluit voor de slui ting is nooit herroepen. De vergunning is op pro cedurele gronden afgewezen. Als die sluitingsver gunning alsnog juist wordt vormgegeven, en daar heeft het Rijk nog drie jaar de tijd voor, gaat Borssele gewoon in 2004 dicht", aldus een woordvoerder van Greenpeace. den haag anp Op last van het ministerie van volksgezondheid haalt produ cent Chempropack het product G-Spot uit de handel. Het gaat om een preparaat dat vooral in smartshops wordt verkocht en dat de lustbeleving zou stimule ren. Uit onderzoek van de In spectie voor de Gezondheids bescherming blijkt dat mon sters het verboden narcosemid del GHB bevatten. GHB (Gam ma Hydroxy Boterzuur) kwam al eerder negatief in de publici teit als 'rapedrug' en valt onder de Geneesmiddelenwet. Een woordvoerder van Chempropack zei dat vandaag in vier landelijke dagbladen op roepen zullen verschijnen waarin wordt gewaarschuwd voor mogelijke bijwerkingen van het preparaat. „Gebruikers kunnen er bewusteloos van ra ken, op een manier die niet de bedoeling is", aldus de zegs man. Volgens een woordvoerder van het ministerie zijn er recent geen incidenten rond het mid del gemeld. „Maar in hel verle den zijn er wel klachten ge weest. Uit onderzoek blijkt dat het preparaat GHB bevat en dat is verboden." Het narcosemiddel GHB kwam in een kwaad daglicht te staan, toen een aantal vrouwen werd verkracht nadat ze met het middel waren bedwelmd. Een pionier op het gebied van de productie van smartdrugs werd in november 1999 veroor deeld tot zes jaar cel, nadat hij GHB en 4-MTA op de markt had gebracht. Beide middelen zouden een verwoestende wer king op het centrale zenuwstel sel hebben. Het ministerie houdt er reke ning mee dat van het middel G- Spot 'mogelijk 100.000 flesjes of meer' zijn verkocht. „We weten niet hoeveel ervan zijn verkocht en waar alle voorraad is geble ven", aldus de zegsman. Chem propack heeft eind januari al een verkoop- en leveringsstop van G-Spot ingesteld. amsterdam anp De scheiding tussen witte en zwarte basisscholen is het sterkst in de regio's met veel christelijke in woners. In de vier grote steden vormt de verhou ding tussen allochtone en autochtone leerlingen per school juist meer een afspiegeling van de po pulatie. Dat blijkt uit een onderzoek van dagblad Trouw. Vooral in de zogenoemde Bijbelgordel (van het noorden, over de Veluwe en Zuid-Holland naar Zeeland) is een duidelijk onderscheid te zien van basisscholen die voornamelijk autochtone of juist allochtone leerlingen in de klas hebben. Trouw constateert dat aan de hand van een eigen index, waarin het percentage allochtone leerlin gen op de scholen wordt gerelateerd aan het to tale aantal allochtonen in een plaats. Zo kan er in een plaats met weinig buitenlanders toch sprake zijn van een concentratie van buitenlanders op enkele scholen. In totaal zijn 477 gemeenten bij het onderzoek betrokken. In de sterk orthodoxe plaatsen nemen de meeste scholen uitsluitend leerlingen aan van dezelfde kerkelijke gezindte, waardoor scheiding tussen witte en zwarte scholen in de hand wordt gewerkt. Hier zijn het dus niet de ouders, maar de scholen zelf die de segregatie veroorzaken, signaleert de krant. Het gaat om reformatorische, vrijgemaakt-gereformeerde en orthodox-protes tantse scholen. zwolle De eigenaar van een grote tijgerpython wil het dier, dat deel uit maakt van een collectie die in het Zwolse Ecodome wordt tentoongesteld, best nog wat duidelijker laten zien. Honderd levende slangen kron kelen daar vanaf morgen in de vitrines en zijn tot 19 maart te bezichtigen. foto anp hans steinmeier oud-beuerland gpd Accountants keurden boekhouding jarenlang goed JFG iks bezwaren van de Nederlandse Filmkeuring Met 5 de film The Basketball Diaries vanavond HETim 20.35 uur uit. De film toont grote gelijkenis schlf schietpartij vorig jaar april op een school in het kaanse Littleton, die aan vijftien leerlingen het ;ostte. rolprent speelt Leonardo DiCaprio een aan la- geraakt basketbaltalent dat in'een droom de 3 13 gen en leraren op zijn voormalige school uit- lt. De politie die de schietpartij in Littleton on derzocht, sloot destijds niet uit dat de schutters zich hadden laten leiden door deze film. De film is nooit aan de Nederlandse Filmkeuring voorgelegd, aldus directeur Crans. Dat betekent dat omroepen binnen de zelfregulering uitmaken voor welke leeftijd zij die geschikt achten. Door de film om 20.35 uit te zenden geeft Net 5 volgens Crans aan dat de omroep de film geschikt acht voor brugklassers. „Sterker nog. ook het jongere broertje of zusje van die zelfde brugklasser zal op vrijdagavond rond dat tijdstip zeker nog lang niet op bed liggen. De Amerikaanse filmstudio Metro Goldwyn Meyer haalde The Basketball Diaries in april vorig jaar uit de handel. In Groot-Brittannië werd de leeftijd op 18 jaar gesteld. In Amerika mag de film alleen in beperkte kring worden vertoond. Een woordvoerder van Net 5 ziet geen gelijkenis tus sen de film en het drama in Littleton. „In de film zit een enorm opvoedkundig thema. Het is typisch Ameri kaans, moraliserend. Als je drugs gebruikt, raak je aan de grond. Het lijkt ons helemaal niet slecht om dat te laten zien aan de jeugd." Overigens is de film ander half jaar geleden ook al uitgezonden. De voormalige administrateur van de middelbare school Wil lem van Oranje uit Oud-Beijei - land heeft de verdwenen vijf miljoen gulden waarschijnlijk het afgelopen jaar verduisterd. Accountants van Deloitte&Tou- che uit Dordrecht hebben de jaarrekeningen van 1997 en 1998 nog goedgekeurd. Het dubbelleven van de ad ministratief medewerker, die deze week werd aangehouden en de oplichting heeft bekend, verbijstert Oud-Beijerland. Nie mand kon vermoeden dat de alleenstaande man, die nog bij zijn moeder woonde, niet te vertrouwen was. Leerlingen van de christelijke school reageren vol ongeloof. „Het was een beetje een sul", zegt een havo-leerlinge. „Wel een beetje een vreemd manne tje, niet helemaal honderd pro cent om het zo te zeggen." De man zou het geld hebben ge spendeerd aan dure auto's en prostituees. Op zijn beurt is hij door een hoer opgelicht. De school heeft de leerlingen en hun ouders op de hoogte ge steld van de arrestatie van de man en de verdwijning van het geld. In de brief wordt echter met geen woord gerept over de bestemming die de administra teur de miljoenen heeft gege ven. De hechtenis van de 36-jarige Sliedrechter is gisteren met tien dagen verlengd. Hem wordt valsheid in geschrifte en ver duistering ten laste gelegd. Hij zou (een gedeelte van) het be drag aan een Haagse prostituee hebben doorgesluisd. De vrouw, die verdacht wordt van oplichting van de administra teur, is eveneens aangehouden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5