'Varkenspest is eigen schuld EU' Voetbalkaartjes wet redt het op de valreep niet Binnenland Blokkade Politievoorman: Dump zwerver bij huis minister Premier Kok houdt vast aan begrotingsbeleid Ministers negeren handboek voor declaratiebeleid MG 25 FEBRUARI 2000 itslc Een nieuw type vliegtuig heeft gisteravond op de eerste Dr vilt een noodlanding moeten maken in een weiland in het j daerhoekse Halle. De piloot raakte daarbij licht gewond aan ir mioofd. De technicus brak z'n sleutelbeen. Het volgens de ei- ren experimentele toestel, waarvan er in Nederland maar zijn, werd volledig vernield. Het in 1993 gebouwde vlieg man de Amerikaanse fabriek Volycity, type Carnard, maakte erste vlucht nadat het door de nieuwe eigenaren geduren- ■n halfjaar naar hun wensen vliegklaar was gemaakt. Het p el was door de Rijksluchtvaartdienst goedgekeurd. Volgens i iloot uit IJsselstein (van beroep verkeersvlieger) en de tech- e s uit Vorden, samen eigenaar, waren er motorproblemen. Sta;rloren hoogte en hoorden 'knallen uit de uitlaat komen', e noodlanding sloeg het vliegtuig over de kop. Het eenmo- e, aan vier mensen plaats biedende, toestel kenmerkt zich z'n hoge snelheid. Het haalt een top van 450 kilometer per Het vliegtuig was opgestegen in Lelystad en was op weg de Achterhoek, waar de technicus woont. foto gpd hans groene en extra troepen Kosovo iaag De kans dat Nederland ingaat op een verzoek van riO-opperbevelhebber Clark om meer troepen te leveren aan g redesmacht KFOR in Kosovo is '0,01 procent', zeggen bron bij Defensie. Nederland heeft nu 1.633 militairen in Koso- ilark heeft de negentien NAVO-lidstaten dringend om meer en voor KFOR gevraagd, omdat de situatie in Kosovo t te verslechteren. Vandaag vergaderen de negentien O-ambassadeurs met Clark. Frankrijk heeft inmiddels ze- etanderd man extra aangeboden, Canada honderd. De Brit- :e|villen niet en de Amerikanen denken nog na. Clark zou met oproep vooral de Fransen onder druk willen zetten. cuses Marjet van Zuijlen "aag PvdA-Kamerlid Marjet van Zuijlen heeft gisteren haar betuigd aan collega's die zich door haar böek 'Retour Nij- en-Den Haag' gekwetst voelden. Van Zuijlen deed dat tij- een speciale fractievergadering over haar inmiddels al de tweede keer uitverkochte boekje. In het dagboek be- -ildigt Van Zuijlen haar collega Van Gijzel van hyenagedrag, ieleider Melkert van machtspolitiek en collega Duivesteijn sen minderwaardigheidscomplex. Van Zuijlen zei na afloop jluut' geen 'hard feelings' te hebben over de gebeurtenis- Haar baas Melkert wees erop dat de discussie over het boek indacht te veel afleidt van de belangen en idealen van de 1 desnoods uit ziekenfonds' |iaag« Als de kosten van medicijnen blijven stijgen, moet de lonceptiepil wellicht uit het ziekenfonds. Dat zegt het Col- jvoor Zorgverzekeringen in een advies aan minister Borst volksgezondheid. Dat geldt ook voor reageerbuisbevruch- jen sterilisatie bij mannen, aldus voorzitter De Graaf. Me- n niet noodzakelijke handelingen zouden niet langer moe- Ivorden vergoed als de kosten voor geneesmiddelen te veel in uit rijzen. „Dat zijn discussies die moeten worden ge- i", aldus De Graaf. Volgens Borst is die discussie nu niet Jde orde. Ze heeft al herhaaldelijk laten weten dat zij de pati- 1)ij de aanpak van de overschrijdingen in de geneesmidde- Joveel mogelijk wil ontzien. i vijftien jaar voor 'roofmoord' ■le« Voor de rechtbank in Zwolle is gisteren vijftien jaar ge- ;0fja|egen een 46-jarige man uit Lelystad wegens de moord op ;t in pO-jarige weduwe. De vrouw werd neergestoken in haar "en Jing kort nadat zij haar testament had gewijzigd. De ver ton J>te was haar executeur-testamentair, maar ook voorzitter ^en stichting die na wijziging van het testament als begun- ïan ije was vernoemd. Twee dagen na de moord trof de politie nse t centrum van Deventer een mes aan waarmee de weduwe ulp jl alle waarschijnlijkheid is vermoord. Uit een sorteerproef n jek dat de verdachte het mes in handen heeft gehad. Maar en Jms de advocaat was het niet het moordwapen. Hij wil vrij- ak. Ij] delijk 'spelletje' met trein rmeer Een 18-jarige Zoetermeerder is gisteravond op het an Centrum West onder de trein gekomen en ter plaatse ;ijn verwondingen overleden. Het slachtoffer was in gezel- p van zijn broer en een groep vrienden. Als spelletje staken ingeren telkens net voor een naderende trein de rails over. slachtoffer struikelde hierbij, kwam ten val en werd door trein gegrepen. Vier jongens, onder wie de broer van het itoffer hebben zich kort daarna bij de politie gemeld. De :|ige jongeren zijn er na het ongeval vandoor gegaan. ?sscliP LAGI'i illian»' n 0a et de n ziel lie ov igen we a rd 'illiaij Ibumpi -s Of Volg i er id it de is do^i nuzii groei 1 vijf s op. ioek' lastingverdrag Antillen uitgesteld mstad Staatssecretaris Vermeend en de Nederlandse An- zijn het gisteren in Willemstad niet eens geworden over ieuwe Belastingregeling voor het Koninkrijk (BRK). De An- anse regering kon nog niet aan de eis van Nederland vol- om het begrotingstekort Van de eilanden terug te brengen I eneden de honderd miljoen gulden. Dit is een van de voor- rden die Den Haag stelt aan de Antillen om als volwaardige stingpartner binnen het koninkrijk mee te blijven doen. k ïeend bereikte wel een akkoord op een aantal deelpunten. I unnen Nederlanders die op de Antillen een bedrijf willen inen, gebruik maken van de zogeheten Tante Agaath-rege- Bij een investeringsverlies van maximaal 50.000 gulden op ;t ntillen mag dat bedrag een volgend jaar op de winst in Ne- in mindering worden gebracht. Vermeend wil hiermee iijbijdrage leveren aan de vastgelopen Antilliaanse economie. ANP Algemeen Nederlands Per den haag gertonnink Wekenlang had directeur Been van de stichting Euro 2000 de deuren platge lopen in politiek Den Haag, bij de poli tie en bij andere belanghebbenden. De zwarte handel in toegangskaarten voor het EK voetbal, deze zomer onder meer ook in Rotterdam, moest en zou strafbaar worden gesteld. De maatre gel zou er immers toe bij kunnen dra gen dat het toernooi een groot feest wordt. Dus schaarde Been zich vier kant achter het initiatiefwetsvoorstel van CDA en GroenLinks, dat de handel met ingang van -1 april van dit jaar zou verbieden. Met de wet zouden de tien tallen handelaren die al actief zijn daadwerkelijk kunnen worden aange pakt. Dankzij hen, zo gaf CDA-Kamer- lid Atsma aan, ontstaat in mei een zwarte markt van tien-, maar mogelijk zelfs honderdduizenden kaarten. Lange tijd zag het er gisteren in de Tweede Kamer naar uit dat het plan netje van de twee oppositiepartijen het echt zou gaan halen. Maar toch werd het wetje van CDA'er Atsma en Groen- Links-voorman Rosenmöller nog ge torpedeerd. WD-woordvoerder Rijp- stra, die begin deze week nog aankon digde met het plan mee te gaan, trok zijn steun op het allerlaatste moment in. Het draaide allemaal om een wijziging die de WD in de wet wilde aanbren gen. Rijpstra stelde voor om 1 augus tus 2001 als einddatum in het plan op te nemen. „Werkt de wet niet, dan zijn we er zo weer vanaf lichtte de libe raal toe. Rosenmöller dacht daar an ders over. „Als we het plan intrekken, dan moet dat op de koninklijke weg, dus met behulp van een Koninklijk Be sluit." Rijpstra hield echter vast aan zijn eis, zodat de meerderheid in de Kamer voor het initiatief op de valreep verdween. Been vond de reden van de breuk een detail. „Het gaat nu allemaal niet door om iets dat bijna niet is uit te leggen. Een stukje wetstechniek, meer niet", zei Been. Maar niet alles is verloren: „We hebben nog altijd onze eigen middelen. Iemand die een kaart van een ander koopt, loopt nog steeds kans op een boete van duizend gul den. Ook kan hij bij de ingang van het stadion worden tegengehouden." Been zei niet eens in de WD, maar vooral in de PvdA teleurgesteld te zijn. „Die hebben zo weinig inbreng gehad. Dat viel me zwaar tegen." Ook de politievakbond ACP is teleur gesteld. „Wij begrijpen niet dat de WD haar standpunt heeft herzien en dat het wetsvoorstel daardoor is afge blazen. Dat is een zeer slecht signaal naar de samenleving en de politie", al dus voorzitter Vogel. „Een gemiste kans voor Nederland. Ons is een pre ventief middel uit handen geslagen. Het had ook bij andere voetbalwed strijden, bijvoorbeeld in de Cham pions League, dienst kunnen doen." den haag Het Torentje, de werkruimte van premier Kok, was gisteren voor korte tijd geblokkeerd met spoorbielzen. Milieudefensie wilde op die manier het kabinet nog eens inpeperen dat het met de aanleg van de Betuwelijn op het verkeerde spoor zit. Aan elke biels werd een argument 'gehangen' tegen de aabkeg. Miliedefensie verwijt het kabinet een open discussie te ontlopen en een 'mentale blokkade' te hebben tegen de vele bezwaren die gerenommeerde onderzoekers tegen de aanleg hebben ingebracht. Volgens het RIVM tast de Betuwelijn het milieu aan, volgens tal van economen zal de goederenspoorverbinding met Duitsland alleen maar grote verliezen opleveren. foto anp ed oudenaarden Europese Rekenkamer hekelt aanpak epidemieën De Europese Unie roept grote varkenspestepidemieën zoals in 1997 over zichzelf af. De lidstaten lappen pre ventieve maatregelen aan hun laars en verplichte nood plannen om de gevreesde ziekte te bestrijden, ontbre ken. In 1997 en 1998 moest de EU gedwongen 1,4 mil jard gulden aan getroffen varkenshouders uit te keren. brussel marc peeperkorn correspondent De Europese Rekenkamer velt een hard oordeel over de lakse wijze waarop de EU de varkens pest bestrijdt. Aangekondigde maatregelen na een grote epi demie tussen 1993 en 1995 wachten nog immer op uitvoe ring. In het vandaag versche nen rapport uit de Rekenkamer ook scherpe kritiek op Neder landse aanpak van de varkens pestcrisis in 1997. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, kondigde Den Haag onlangs al een strafkorting aan van 200 miljoen gulden op dQ declara ties van de bestrijdingskosten. De bevindingen van de Reken kamer zullen een rol spelen als de EU-landbóuwministers bin nenkort over de definitieve boete beslissen. Met name Nederland en in mindere mate België, Spanje en Duitsland werden voorjaar 1997 door de varkenspest getroffen. In de eerste drie landen ont brak op dat moment een nood plan ter bestrijding van de ziek te. Een dergelijk crisisscenario is sinds 1 januari 1993 verplicht. Pas in december, na het hoog tepunt van de crisis, presen teerde het drietal zijn plannen aan de Commissie. De Rekenkamer constateert verder dat het Europese mel dingssysteem voor dierenver voer niet functioneert. De lid staten geven transporten niet, te laat of onvolledig door, waar door verdachte dieren moeilijk zijn op te sporen. Vooral bij een zeer besmettelijke ziekte als de varkenspest is dergelijke infor matie van cruciaal belang. De Rekenkamer wijst erop dat Spanje zonder enige melding begin 1997 134.000 biggen en varkens uit het besmette gebied in Nederland importeerde. De Commissie erkent het fa len van het meldsysteem, maar benadrukt dat dit vooral de schuld van de lidstaten is. Zij voelt niets voor het advies van de Rekenkamer om nu al het nut van vaccinatie van varkens tegen de gevreesde ziekte te on derzoeken. Volgens de Com missie duurt het nog verschei dene jaren eer er geschikte vac cins op de markt zijn. Het Re kenkamerrapport onderschrijft de bevindingen van eerdere EU-inspecties in Nederland ten tijde van de varkenspestcrisis. Zo hielden de taxateurs zich meestal niet aan de standaard vergoedingstarieven voor de ge troffen dieren. Ook werd er ge sjoemeld met de aantallen: de Commissie achterhaalde in to taal 175.000 'virtuele varkens' waarvoor bijna 25 miljoen was gedeclareerd. De Rekenkamer maakt melding van een var- kensboer die op papier plotse ling 1.272 dieren rijker was. Geen straf voor jongen (14) na dodelijke schop zwolle anp De 14-jarige jongen uit Gene- muiden die in oktober een 9-ja- rige plaatsgenoot een dodelijke schop gaf, wordt hiervoor niet vervolgd, zo heeft de Zwolse kinderrechter vanmorgen be paald. Hij verklaarde het open baar ministerie (OM) niet ont vankelijk. De rechter vond dat het OM niet hard heeft kunnen maken wat de meerwaarde is van vervolging. Het OM zei maandag tijdens de zitting de jongen wel schul dig te achten, maar gezien 'de omstandigheden die samen hangen met de dramatische ge beurtenis', geen straf te eisen. De officier van justitie wilde dat de rechter wel uitspraak deed over de schuldvraag. De 9-jarige jongen gooide in een park met grond naar fiet sers. De toen 13-jarige dader reageerde daarop door vanaf zijn fiets een trap uit te delen. Het slachtoffertje zakte daarna in elkaar en overleed ter plaat se. De officier verklaarde '.ver rast te zijn' door de uitspraak, maar wil volgende week pas of ficieel reageren. Organisatie niet ingericht voor opvang amsterdam anp Voorzitter Van Duijn van de Nederlandse Politie Bond (NPB) roept zijn leden op zwervers te dumpen op de stoep van een minister, Ka merlid of wethouder. Volgens hem kan alleen op die manier de autoriteiten duidelijk ge maakt worden wat voor enorm maatschappelijk pro bleem er heerst. „Dat weten nu blijkbaar al leen nog dienders, ambulan cepersoneel en andere hulp verleners", schrijft hij in het magazine van de bond. „De politie staat er, als hulporganisaties 's middags hun deuren sluiten, zo goed als alleen voor bij de opvang van zwervers en/of geestelijk verwarde medeburgers. Vaak leidt dit ertoe dat individuele politieambtenaren met pijn in het hart onsympathieke maat regelen moeten nemen. Bij voorbeeld het droppen van hysterische zwervers in een recreatiegebied. Dit in de hoop hen op die manier tot bedaren te krijgen en de over last voor de andere burgers te beperken", aldus Van Duijn. De samenleving interesseert zich volgens Van Duijn pas voor dit soort acties als er 's ochtends in de openbare ruimte weer eens een stoffelijk overschot van een dakloze of geestelijke gestoorde wordt aangetroffen. Vooral als blijkt dat de politie zich het laatst met hem bemoeid heeft, wordt al gauw suggestief een beschuldigend vingertje uitge stoken naar diezelfde politie. Politiemensen kunnen met dit soort gevallen vaak geen kant op, zo zegt Van Duijn. „De politieorganisatie is er immers niet op ingericht om daklozen zomaar onderdak of een slaapplaats aan te bieden. Een enkele keer stoppen agenten een zwerver tegen al le politieregels in een nachtje in een cel. Maar zij nemen daarmee wel het risico om van hogerhand - laat ik het zacht jes uitdrukken - op de vingers te worden getikt. Anderen ne men dat risico niet en zetten een binnengebrachte zwerver steevast per omgaande weer op straat. Soms gewoon voor de deur van het bureau, soms brengen ze hem met de auto een eindje weg - naar een park of een recreatiegebied. Woensdag eiste justitie nog tien maanden cel tegen een Amsterdamse agent omdat hij in 1997 de zwerver Adrie van Driel het bureau aan de War moesstraat uit duwde. Van Driel overleed een dag later. Ongeacht economische groei den haag gpd Premier Kok wil in deze kabinetsperiode niet de begrotingsaf spraken veranderen zodat er meer geld komt voor extra uitga ven. Hij neemt genoegen met de extra miljarden die vrijkomen volgens de geldende, behoedzame begrotingsregels. De premier, die daarin gisteravond werd bijgevallen door minister Zalm van financiën, weet zich gesteund door regeringsfracties WD en PvdA. De kleinste paarse partij, D66, wil de ruimte voor uitgaven wel verhogen als het rijk meer geld kwijt is aan salarissen dan was geraamd. Het kabinet wil echter vasthouden aan het zogeheten structurele begrotingsbeleid, dat minister Zalm in 1994 introduceerde. Daarbij worden de uitgaven van tevoren vastgesteld, ongeacht de econo mische groei. Ministers kunnen dan alleen extra geld uitgeven als andere uitgaven meevallen, zoals de afgelopen jaren in de sociale zekerheid. Nu de economische groei veel groter is dan verwacht, krijgt de schatkist vele miljarden meer binnen en is de discussie losgebarsten waaraan dat geld het beste kan worden uitgegeven. Volgens de huidige afspraken moeten de extra belastingmiljarden voor de helft naar aflossing van de staatsschuld en voor de andere helft naar lastenverlichting. Maar in de Tweede Kamer is nu wel een zeer ruime meerderheid ontstaan, die een deel van deze inkomstenmeevallers wil gebrui ken om maatschappelijke knelpunten weg te werken. Men zoekt het daarbij in de gerichte lastenverlichting. Premier Kok weigerde hier gisteravond alvast op vooruit te lopen. haarlem anp Hechtenis voor IRT-informant voorlopig langer houden wegens drugshandel. Hij zou betrokken zijn bij een transport van 1.200 kilo cocaïnepasta, dat in juli vorig jaar in Italië werd onderschept. In Oostenrijk werden kort daarop drie Nederlan ders aangehouden. Behalve voormalige infor mant en zijn twee broers werden nog dertien ver dachten opgepakt. Bij alle vijftien werd de voor lopige hechtenis gisteren verlengd. Volgens Kor- vinus zijn in de dossiers geen concrete bewijzen te vinden voor de betrokkenheid van zijn cliënt bij het cocaïnetransport. De rechtbank in Haarlem heeft de voorlopige hechtenis van een voormalig IRT-informant uit Haarlem met dertig dagen verlengd. De advocaat van de man die bekend staat als De Limburger, de Amsterdamse strafpleiter Korvinus, gaat in beroep. Volgens hem bevat het bericht van de Binnenlandse Veiligheidsdienst waarmee het on derzoek is begonnen onjuistheden. De man werd anderhalve week geleden aange- ag koos van wees Iers die naar het buiten laan, mogen 'in beginsel' echtgenotes niet laten ïizen, zelfs niet als dat ge- op eigen kosten. Dit staat 'blauwe boek' dat elke 'Jter bij zijn aantreden uit :n van premier Kok ont- In het boek staan de :n en plichten waaraan ie- ninister en staatssecreta- moet houden. Tweede Kamer vroeg pre- (ok deze week naar de in- van dat boek naar aanlei- van de affaire-Peper. De minister van binnenlandse za ken bleek zijn vrouw te hebben meegenomen op een kennis- makingsreis naar de Antillen, die hij ook in zijn portefeuille heeft. Dat kostte het departe ment 5.400 gulden. Achteraf luidde de verklaring dat Peper ten onrechte meende dezelfde rechten te hebben als zijn voor ganger Dijkstal. Omdat die be halve minister van binnenland se zaken ook vice-premier was, zou die wel zijn vrouw op dienstreizen hebben mogen meenemen. Uit het blauwe boek, dat nog steeds niet naar de Kamer is ge stuurd, blijkt dat dat echter niet klopt. Nergens in de reeks aan voorschriften wordt onder scheid gemaakt tussen minis ters. Ook een vice-premier mag 'in beginsel' niet vergezeld wor den door de echtgenote. Behalve Dijkstal en Peper, be kende ook minister Zalm van fi nanciën deze week op televisie zijn vrouw normaliter mee te nemen op dienstreizen naar het buitenland. Volgens zijn woordvoerder deden ook zijn voorgangers dat. Zalm nam zijn vrouw mee naar voor- en na jaarsvergaderingen van het IMF in Washington in de Verenigde Staten en naar informele verga deringen van de EU-ministers van financiën. De kosten van haar verblijf werden bij de EU- vergaderingen deels door het ontvangende land betaald. Zalm ziet in de discussie nu overigens geen aanleiding zijn vrouw in het vervolg thuis te la ten of zelf te betalen, aldus zijn woordvoerder. In het blauwe boek staat niets over de kosten die ministers in rekening mogen brengen bui ten hun maandelijkse onkos tenvergoeding van 536 gulden. Het ministerie van binnenland se zaken betaalde sinds het aantreden van Peper zo'n 6.500 gulden aan relatiegeschenken en presentjes die de minister meenam voor zijn gastheren tij dens zijn (tot nu toe) vijf bui tenlandse reizen. Overigens hebben inmiddels 50.000 mensen de website op internet bezocht waarop een gedeelte van de declaraties van Peper te zien is. Het andere ge deelte volgt mogelijk na 28 maart. De Raad van State be paalt dan of declaraties op grond van de Wet Openbaar heid van Bestuur altijd open baar moeten worden. De Mitsubishi Space Class. Een ruime keuze. De Space Star is compact van huiten maar binnenin verrassend ruim. Vijf personen vinden er een uiterst flexibel interieur De Space Runner is een geval apart. Zijn spor- karakter herkent u direct aan SPRCE CLRSS zijn eigenzinnige styling. De grootste van de Space Class, de Space Wagon is ruim genoeg voor zeven personen die allemaal plaats kunnen nemen in een uiterst comfortabele fauteuil. En welke u ook wens alle drie zijn lever baar met een GDI- ben/.ine motor v. mitsubishi-nuitors.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3