'Karbonaadje met ananas papaya' gaat erin als koek Te veel energie in Vitesse Haider en lawines houden wintersporter niet tegen Vorstelijke struikelpas VRIJDAG 25 FEBRUARI 2000 COMMENTAAR Eén ding is zeker: de naamsbekendheid waarvoor NUON een paar jaar geleden hoofdsponsor werd van Vitesse, heeft het energiebe drijf deze dagen volop gekregen. Hoewel niet alle details bekend zijn van het voetbaldrama in Gelderland, roepen de inmiddels wel bekende feiten genoeg vragen op. De belangrijkste is natuurlijk of een bedrijf als NUON zich op deze schaal moet inlaten met spon soring. In tegenstelling tot ABN Amro, bekend als sponsor van Ajax, is NUON namelijk geen gewoon commercieel bedrijf. Ten eerste heeft het als nutsbedrijf een bijzondere maatschappelijke verant woordelijkheid, ten tweede heeft het als zodanig (nog) een mono poliepositie. Ook in de Haarlemse en Leidse regio hebben mensen voor hun gas, licht en water geen enkele keuze: het is NUON of niemand. Dat kan de vraag oproepen of NUON zich überhaupt met sponso ring zou moeten of hoeven inlaten. De klanten kunnen toch niet naar een ander, dus waarom zou het zoveel geld moeten stoppen in een sportief imago? Toch past daar wel enige nuance: over een paar jaar moeten ook energiebedrijven gaan concurreren op een vrije(re) markt. Imago is tegenwoordig een belangrijk concurren- tiewapen en het zou de huidige nutsbedrijven op achterstand zet ten bij nu al commerciële (buitenlandse) concurrenten als ze pas het sponsorwapen mogen gaan inzetten op het moment waarop de markten vrij worden. Maar al wordt NUON wellicht een gewoon commercieel bedrijf op een concurrerende markt, nu is het nog een monopolist met een maatschappelijke functie. NUON heeft er bij Vitesse blijk van ge geven zich daarvan onvoldoende bewust te zijn. Door de zaak van kwaad tot erger te laten afglijden, moet het bedrijf nu vele tiental len miljoenen guldens in Vitesse en het Gelredome pompen. De afnemers van gas, licht en water moeten dat bedrag opbrengen via de maandelijke energierekening. Dat stemt om twee redenen bitter. Nogal wat mensen hebben moeite om hun energierekening te voldoen en ook zij moeten via die rekening uiteindelijk opdraaien voor de onverkwikkelijke-blun- ders bij de sponsoring van een voetbalclub. Daarnaast is duidelijk dat de raad van commissarissen de afgelopen jaren heeft zitten slapen. Vooral de Gelderse provinciebestuurders valt daarbij het nodige te verwijten. Zij kunnen en mogen zich er niet achter ver schuilen dat zij zonder last of ruggespraak commissaris bij Nuon zijn. Dat voorzitter 'Karei de Grote' Aalbers, als eerst verantwoor delijke voor de chaos, inmiddels is weggestuurd, is niet meer dan logisch. Maar opstappen als commissaris is wel het minste dat de heren provinciebestuurders nu dienen te doen. Droog weekeinde De winter van 2000 is voor schaatsliefhebbers één groot fi asco geweest. Op geen enkele dag kon men de ijzers onder binden. Zoals het zich nu laat aanzien komt de gemiddelde temperatuur in De Bilt over de periode 1 december tot en met 29 februari uit op 4,9 of 5,0 gra den tegen normaal 2,6 graden. Daarmee is het de op zes na zachtste winter van de afgelo pen 100 jaar. Nog zachter was het alleen in 1988, 1995, 1998, 1975, 1989 en 1990. Op 1975 na allemaal winters dus die tijdens de laatste twaalf jaar zijn opge treden. Dat geeft te denken. Tijdens de afgelopen nacht heeft een frontale storing in vooral het zuiden en midden grote hoeveelheden neerslag veroorzaakt. Op sommige plaatsen viel meer dan 25 mm (Boven-Hardinxveld 34) waar door de maandhoeveelheden opliepen tot meer dan 100, plaatselijk 110 mm. In onze re gio werd op Valkenburg 16, Nieuw-Vennep 15 en op Schip hol 14 mm opgevangen. De sto ring was actief in het over gangsgebied tussen koude en zachte luchtmassa's. In Twente heeft het enige tijd gesneeuwd: in Limburg liepen de thermo meters op tot 11-12 graden. Dankzij een aan kracht win nend hogedrukgebied, dat van west naar oost over Europa trekt, blijft het dit weekeinde droog. Het weerbeeld wordt morgen in de nacht en ochtend gekenmerkt door plaatselijk mist. Daarna.laat de zon zich geregeld zien maar er trekken later ook enkele wolkenvelden over. De temperatuur zakt in de nacht naar waarden rond het vriespunt; zaterdagmiddag wordt het 9 graden. Zondag zijn er perioden met zon en loopt het kwik op naar een graad of 12. Mandag is het waarschijn lijk nog heel zacht maar of we het droog zullen houden is twij felachtig. De kans is groot dat het frontensysteem van een diepe IJslanddepressie tot onze streken doordringt. Nog meer regen is er op til tijdens de maandwisse-' ling. Dan namelijk zich ter hoogte van Schotland een nieuwe depres sie aan. De tempe raturen gaan gelei delijk weer omlaag. Van echt voor- Radiocommericial verademing tussen al het gekeuvel De kunst van goede radiocommercials maken is niet iedereen gegeven. Dat heeft vooral te maken met het feit dat het medium voor reclamemakers tal van beperkingen kent. Zo is de zendtijd nogal beperkt en bovendien is radio een vluchtig medium, dat vaak dient als behang, oftewel achtergrondgeluid dat niet werkelijk tot de luisteraar doordringt. Om een spot te bedenken die blijft 'hangen' moet je dus heel wat uit de kast halen. Dat is gelukt met het 'karbonaadje met ananas/papya- spotje' van Hero. „Er is meer in het leven dan jus." Tijdens Radio 2000, een door de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Commerciële Recla me georganiseerde bijeen komst, werd de stand van zaken op het gebied van radioreclame besproken. Een van de conclu sies was dat de effectiviteit van radiospots wordt bevorderd door verhaallijnen, geluidsef fecten en product gerelateerde humor. Een dialoog verzinnen en dat omlijsten met bijpassen de muziek of ander geluid is nog wel te doen, al blinken ra diocommercials wat dat betreft niet uit in originaliteit. De derde factor d(e bijdraagt aan het succes van een com mercial levert echter de meeste problemen op. Want humor is subjectief: een grap die de een tot schateren brengt, kan een ander in hoge mate irriteren. Het gebruik van humor heeft dan ook risico's. Altijd bestaat de kans dat iets wat grappig is bedoeld, bij de consument he lemaal verkeerd valt. In het erg ste geval kan een product daar door zelfs een negatieve associ atie krijgen en minder wordt verkocht. In creatief opzicht is de radiore clame voor de Hero-saus Fruit voor Vlees een verademing tus sen al het gekeuvel over beleg gingsfondsen, supermarktaan- „Er is meer in het leven dan een karbonaadje met jus." foto archief biedingen enz. De met mals Rotterdams accent gevoerde dialoog tussen Harry en me vrouw Van Zanten is zeer her kenbaar en daardoor gewoon hartstikke leuk. Harry belt op en vraagt wat er vanavond op tafel komt. 'Een karbonaadje met ananas- /papaya', antwoordt zijn vrouw. - 'Watzeggie nou?' 'Een karbonaadje met ananas- /papaya'. (Stilte) -'Dus geen jus?' 'Hè Harry, jij ook altijd met je jus. Er is meer in het leven dan jus'. - 'Zoals wattan?' 'Een karbonaadje met ananas- /papaya'. Deze spot, waarmee Hero sinds eind vorig jaar de concurrentie dürfde aan te gaan met jus als de Moeder der Sauzen, is zelfs in de kritische reclamewereld zeer positief ontvangen. Het vakblad ReclameWeek drukte de dialoog nota bene letterlijk af als voorbeeld van hoe het va ker zou moeten. Henny Rol, strateeg bij het Amsterdamse bureau Straad dat de reclame bedacht, vertelt dat de herken baarheid het uitganspunt was. ,,We hadden het idee dat tussen vijf en zeven uur heel wat van dit soort telefoongesprekken worden gevoerd over het eten." Marketing-manager Jeroen van der Stoel van Hero verwijst op zijn beurt naar onderzoek waaruit blijkt dat de gemiddel de Nederlander ondanks het groeiende aanbod van exoti sche ingrediënten vasthoudt aan zijn gewoonte van min stens vier dagen in de week tra ditionele Hollandse kost. Dat wil zeggen: aardappelen, groen ten, een stukje vlees en natuur lijk jus. „We proberen ons in een grote markt te plaatsen, maar wel door iets extra bijzon ders te bieden", licht Van der Stoel toe. Het echtpaar Van Zanten staat synoniem voor de culinaire sleur in ons land. De vrouw wil wel eens wat anders en heeft besloten wat variatie aan te brengen in het vertrouwde me nu, maar stuit op scepsis van haar aan jus gehechte echtge noot. Als je het onderzoek naai de eetgewoonten van Neder land moet geloven wemelt het hier van de Harry's, die meneer Van Zanten waarschijnlijk het grootste gelijk van de wereld geven. Zo van 'vlees en fruit, dat is toch geen combinatie?' Met andere woorden: keert het effect van de spiegel die de con sument wordt voorgehouden zich niet juist tégen het pro duct? Dat zien we helemaal verkeerd, stelt reclamestrateeg Rol. „Re clame wordt nooit zo letterlijk genomen. Mensen gaan de confrontatie met hun eigen ge drag uit de weg, zeker als spra ke is van enige overdrijving, zo als in dit geval. Die Harry, dat is een andere meneer. De luiste raar zal zeggen dat hij best be reid is eens wat anders uit te proberen." Inmiddels is ook een televisie commercial opgenomen die vanaf eind deze maand wordt uitgezonden. Uiteraard mét de zelfde meneer en mevrouw Van Zanten, want deze reclamefor mule blijkt een gouden greep. Half miljoen p{ vervalt aan sta De eigenaar van het staatslot BP 059278, waan een half miljoen was gev: heeft zich niet gemeld. Gij middag om 17.30 de uiterste datum waaropl gelukkige winnaar zich mi lot, een jaar geleden gekoi een sigarenzaak in Rotten kon melden. Het geld is ni de Staat der Nederlanden) vallen. Woordvoerder A. de Langl de Staatsloterij heeft giste nog wel twee opmerkelijk foontjes gekregen. Een m< belde hem op om hem pel soonlijk te bedanken. Do< advertentie was hij attent maakt op een oud staatsli toch nog goed was voor viht e gulden. „Hij zei dat hij daierh goed kon gebruiken. Er mioo zich ook nog iemand die irer den in een verhuizing zat. zij wilde extra tijd om te kijkt var het lot tussen zijn spullen ers Helaas voor deze man is d?n 1 Staatsloterij wettelijk verpiel om het geld na het verstri van de uiterste datum me over te maken naar de Staïrlc Hoe het is gekomen dat hie n niet is verzilverd, zal altijd e, raadsel blijven. De Lange echter wel een vermoeder hoor vaker dat mensen ve ten te kijken of er op hun een grote prijs is gevallen, er een keer een vrouw gev die dacht dat ze 25 gulder gewonnen. De sigarenboeiAA( moest haar vertellen dat bO-< miljoer) en vijfentwintig g:ed De aandacht voor het lot Èlar er wel voor gezorgd dat rrnen mensen hun kleine prijzeijt t< ben geïncasseerd. „Het is mer," zegt De Lange, „weion den de prijs liever uitgeke Wat wij allen missen OK, ik beken. Ook ik heb ooit bij die rare club gehoord. Nou, club. Zeg maar sekte. Want zo kan je dat groepje mensen dat weigert zich te baden in het blauwe licht toch wel noemen. Mensen zonder tv. Er wonen er wat in de bushbush. Er zitten er een paar op de maan. Maar cle meesten wonen bij u en mij in de buurt, gewoon, in de bewoonde wereld. Zo eentje was ik er ook, lang, lang geleden. Tot ik geen weerstand meer kon bieden aan elke dag weer die verzekering, dat ik niet wist wat ik miste. Dat ik dat van gisteravond had moeten zien. Was het niet om te kunnen beamen hoe goed het wel niet was, dan toch ze ker om in koor te roepen dat het abominabel was. Want daar gaat het toch om, bij tv. De gedeelde ervaring - of de ill- lusie daarvan. Wie zou er nog kijken als 'ie wist dat niemand an ders keek? Wat is ti> zonder s anderendaags de vraag: heb jij dat ook gezien? Kom ik dus tot mijn vraag van vandaag. Heeft u gisteren ook het Uur van de Wolf gezien? Het was mooi. Had de NPS zowaar een stel leden bij elkaar geraapt van die sekte zonder tv. Net gewone men sen. Niet bijzonder mooi. Niet bijzonder lelijk. Niet opvallend intel ligent. Niet opvallend dom. Met een normaal leven. En toch weer niet. Want wij tv-kijkerszijn toch maar veruit in de meerderheid. Toch: ze doen zo te zien dezelfde dingen die wij ook doen. Ze spelen een een spelletje pingpong. Lezen een krantje. Zitten in de kroeg. Stukkie hardlopen. Nilcs opzienbarends. Het enige is: ze hebben er veel meer tijd voor. Omdat ze niet gemiddeld 2,45 uur per dag bui zen. Ik heb ook bij die sekte gehoord. En eventjes had ik een flintertje heimwee, gisteravond voorde tv. Ik moet ze niet te vaak zien, zulke mensen. Stel je voor, dat ze telkens zouden benadrukken dat ik niet weet wat ik mis. Zou ik ze misschien nog gaan geloven ook. Skiërs zijn van de piste afgehaald en moeten, onder leiding van een reddingsteam, Niets lijkt de enigszins bemiddelde Neder lander ervan te kunnen weerhouden om komend weekeinde voor een korte kr okus vakantie naar de sneeuwgebieden af te rei zen. De grote touroperators zijn unaniem in hun berichten: van de ongeveer 600.000 vakantiegangers vertrekt bijna de helft naar de chalets en de Stuben in de Alpen. En hoewel de cijfers pas over enkele we ken bekend zullen worden, is de tendens overal dezelfde: Oostenrijk blijft minstens zo populair als het vorig jaar was. Zelfs de gecombineerde dreiging van FPÖ-leider Haider plus lawine vermag de toevloed van Nederlandse skitoeristen naar dat land niet te dempen. Opmerkelijk daarbij is, dat er onder de wintersporters een kentering ten gunste van de touroperators lijkt te ontstaan: ging tot voor kort zo'n zestig procent traditio neel met de volgestouwde gezinsauto en de skibox op het dak, nu kiest ongeveer de helft voor een uit-en-thuis door het reis bureau verzorgde skivakantie. Dit ondanks het recente treinongeluk in Duitsland. De vaak monstrueuze files op de Autobahn wegen daar kennelijk in afschrikwekkend heid tegenop. Komend weekeind zal het, wat dit laatste betreft, ongetwijfeld weer raak zijn in ei gen land, waar vanaf een uur of drie vrij dagmiddag de A2 en de Al2 in menig ge zin een domper op de voorpret zullen op leveren. De ANWB waarschuwt verder voor files overal in het zuiden van Duits land, op de toegangswegen naar de beken de Oostenrijkse skigebieden en, voor Zwit serland, in de Sint Gotthardtunnel en de beruchte rondweg rond de hoofdstad Bern. Wie denkt via Frankrijk betere zaken te kunnen doen, moet eveneens oppassen, want zodra daar de Alpen in zicht komen, doemen ook de eerste files op. De dramatische tv-beelden van de afgelo pen dagen van omvangrijke lawines met slachtoffers in de landendriehoek Oosten- rijk-Zwitserland-Italië hebben de Neder landse skiliefhebber niet kopschuw ge maakt. De algemene indruk is, bij de tour operators en de vervoerders, dat men er op vertrouwt dat ter plekke de nodige maatregelen zijn genomen om de gasten voor dit soort ellende te beschermen. Dat vertrouwen is ook terecht: in alle skicentra i betekenis is het lawinegevaar en de Vergeten Ik woon vlakbij psychogeriatrisch Mariënhaven. Daar vertoeven ook veel Alzheimerpatiënten. Fiets ik erlangs, dan denk ik altijd: straks zit ik daar ook en ben ik alles vergeten. Behalve misschien het eerste liedje dat ik ooit leerde. 'Er gaat door alle landen een trouwe kindervrind, geen oog kan hem aanschou wen, maar hij ziet ieder kind. Vanwege die angst houd ik elke dag scherp bij of m'n geheugen nog wel werkt. Ik geloof dat 't nog vrij goed is, maar twee dingen kan ik slecht onthouden. Namen willen er maar nier in blijven. Van mensen die ik al jaren ken, weet ik soms zomaar opeens de naam niet meer. Ik wijt het aan het feit dat een naam eigenlijk al leen maar een toevallige klank is. Je kunt hem nergens aan relateren. Het is gelukkig wel ge makkelijk te verheimelijken datje iemands naam vergeten bent. Wat ik ook bar slecht onthoud, is waar ik iets heb neergelegd wat ik gebruikt heb. Ik vind dat een reuze eigenaardig verschijnsel. Je hebt een schaar nodig. Bijvoorbeeld om een ongestempelde postze gel van een briefte knippen. Je pakt zo'n schaar uit MAARTEN 'T HART het laatje waar hij altijd in ligt, je knipt de postzegel uit en vervolgens leg je die schaar even ergens neer. Een poosje later heb je weereen schaar nodigen wat blijkt dan: je hebt er geen flauw idee meer van waar je die schaar hebt n eergelegd. Dus zoek je je kleuren blind. Het geldt voor alle soorten van gereedschappen. Nijptangen, schroevendraaiers, stopnaalden, brief openers. De enige remedie tegen dit soort vergeten is: alles wat je gebruikt moet je altijd terugleggen ofte- rughangen op de plaats waar je het hebt weggepakt. In feite moet elk stukje gereedschap z'n vaste plek in huis hebben. Onherroepelijk raak je iets kwijt als je het na gebruik zomaar ergens dumpt. Ooit heb ik een prachtige nijptang zomaar ergens neergelegd, en nooit meer teruggevonden. Maar waarom zou het nu zo ongelofelijk moeilijk zijn om te onthouden waar je iets hebt neergelegd wat je hebt gebruikt? Het is, in mijn geval, niet het eerste symptoom van Alzheimer want als kind had ik hier ai de grootste moeite mee. Mijn vader lachte me altijd uit als ik me gek zocht naar iets wat ik nodig had. Dan zong hij: 'In den blinde kan ik het vinden als ik maar weet waar ik het leg.Maar dat is nu pre cies de moeilijkheid. Achteloos leg je iets neer wat je gebruikt heb, en een halve minuut later weet je al niet meer waar je 't gedumpt hebt. Het eigenaardige is: het geldt niet voor voedsel. Eet je lopend door het huis een boterham en leg je die even neer omdat er opgebeld wordt, dan loop je later blin delings terug naar de plek waar je hap ligt. Haast nog gekker is dat zulks ook voor dieren geldt. Eet mijn bokje een koolstronk en weet je hem even af te leiden met iets dat nog lekkerder is dan zal hij zich toch na een poosje herinneren: er lag nog een heel lekkere halve koolstronk. En dan keert hij terug naar dëplek waar hij die koolstronk at. Heb je die intus sen stiekem weggehaald, dan zal hij op die plek hardnekkig blijven zoeken. Hij weet dus: daar lag mijn smakelijke koolstronk. Jammer dat bokjes geen gereedschap gebruiken. Wat zou ik graag onderzoeken of hij als hij een schaar had gebruikt zich nog zou weten te herinneren waar hij hem had neergelegd. Ik kan dat in ieder geval niet, ik moet een gebruikte schaar beslist terugleggen op de plek waar hij altijd ligt, anders ben ik verloren. de prioriteit verheven. Elke zichzelf respecte rende touroperator heeft de in het gebied aanwezige hostessen hierover duidelijke instructies gegeven, die er op neer komen dat je nooit zonder een deskundige gids of leraar buiten de piste moet gaan stunten. Niet minder dan negentig procent van de lawines wordt immers veroorzaakt door mensen zelf, zo zegt de ANWB in een in formatieve brochure hierover: „Vaak zijn het skiërs of snowboarders die het terrein niet goed kennen, maar toch off-piste gaan. Ze skiën een instabiel sneeuwdek op, de sneeuwlaag breekt achter hen af en vervolgens worden ze meegesleurd." In principe ontstaat een lawine doordat het een korte tijd hevig heeft gesneeuwd, terwijl de ondergrond onvoldoende hech tingsmogelijkheden voor die nieuwe sneeuwmassa biedt. Maar het kan ook ge beuren dat een plotseling opstekende wind de verse sneeuw massaal doet op stuiven, zodat er een wervelende sneeuw massa ontstaat die zich met een snelheid van soms 300 kilometer per uur naar be neden stort. Als eenling ben je in zo een stuiflawine vrijwel verloren, al is het maar omdat je door het louter inademen van de met sneeuwdeeltjes gevulde lucht, die in het lichaam omsmelt tot een watermassa, de verdrinkingsdood zult sterven. Zwem, als de lawine je grijpt, zo lang mo gelijk met de sneeuwmassa mee en sla, als je kopje-onder gaat, de armen voor het ge zicht om aldus een zuurstofbekken onder je hoofd te creëren. De eerste vijftien mi nuten onder de sneeuw heb je een overle vingskans van negentig procent, dus sta er op dat je, alvorens je de lange latten aan bindt, een deugdelijke lawine-instructie krijgt. Draag een pieper op het lichaam (niet in de rugzak, die kan je verliezen). Blijf in de groep (bij de meeste skischolen staat er op ondisciplinair gedrag verwijde ring, en geef ze eens ongelijk). Maar genoeg over dit soort sombere per spectieven. De meeste vakantievierders hebben niets te vrezen omdat ze braaf op de (vaak immens uitgestrekte) pistes zul len blijven. Volg altijd het advies van de pistedienst, want die is verantwoordelijk voor de veiligheid. En voor de rest: Hals- und Beinbruch! opr De Spaanse koningin Sofia woensdag haar dag niet in Verenigde Staten. Bij een b aan Hillary en Bill Clinton s kelde de vorstin op de trap het Witte Huis. Haar man J Carlos en de Amerikaanse dent schoten haar te hulp. I Clinton en de leden van de wacht keken onbewogen tc MENSELIJldi ;ijn k De Britse popster ROBBIE LIAMS heeft een rouwkran ten bezorgen bij liedjesscf en gitarist NOEL GALLAGI van de band Oasis. Willian>la< vindt de nieuwe cd van Oa der de maat en zag met de krans zijn kans schoon ziel wreken op de groep, die ov hem negatieve uitlatingen gedaan. ,,Heb je nieuwe a gehoord - gecondoleerd", op het rouwkaartje. Williar vindt Oasis' nieuwe album ding On Thè Shoulders Of Giants, niet origineel. Vol# or hem gebruikt Gallagher id|en< van andere mensen uit defde: popindustrie. Williams doastir de gelijkenis met de muzi^ee de legendarische popgroef Beatles. Williams trad vijf jnnc geleden nog met Oasis op. Bij hij zelf groot succes boektjntil twee hitalbums,-verslechtend verhouding. Oasis' leadzaifaijc Liam Gallagher verklaarde Williams' muziek 'afval' ki den genoemd. Zijn broer deed daar nog een schepji venop door hem de ,,diksti ser van Take That" te noei Filmster ELIZABETH TAYl toe aan een nieuwe liefde leven. Taylor, die zondag wordt, deed een oproep vc leuke man tijdens een inte met programma Acces Ho wood. Als iemand kijkt d mee uit eten wil nemen, z( dolgraag meegaan", zei Ti voor de camera. De ster, ai keer getrouwd geweest, st eisen aan een vlam. ,,lk z( steeds een aardige, leuke, trekkelijke, knappe man n voel voor humor, compass genoeg geld om het etentj betalen", zei ze.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2