Fontein niet naar station geeft vreugde, zin en voldoening' Cultuur Kunst Jaarom Japanners duwen in de metro Mona Lisa met een snor 'Gelukkig was het donker toen ik naar Leiden reed' Helder samenspel van pianoduo Veel jeugdactiviteiten in Leidse musea lekenverkoop daalt fors rERDAMDe boekenverkoop is in 1999 fors gedaald ten op- ite van het jaar daarvoor. Dat blijkt uit een onderzoek van de ïting Speurwerk betreffende het Boek, dat gisteren bekend d gemaakt. Vorig jaar kochten de Nederlanders naar schat - 33,5 miljoen nieuwe boeken, in 1998 waren dat er nog 2 oen meer. De daling van 6 procent heeft overigens weinig ;een gevolgen voor de omzet van de boekhandels. Omdat de liddelde boekenprijs met 4 procent naar 26,10 gulden steeg, if de omzet vorig jaar met 874 miljoen gulden iets achter bij van een jaar eerder. ieeuwsculpturen bij galerie Zone ;n De kunst van het beeldhouwen in sneeuw wordt aan- nde zondag door het Leidse sneeuwsculptuurteam uitge- I tijdens de tentoonstelling 'Holland house' in galerie Zone. expositie bevat foto's, video-opnamen en het originele rulptuur uit het interieur van het 'Holland house'. Galerie e, aan de Nieuwstraat 17b in Leiden, is morgen geopend 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. schoonhoven IieboldHuis, het centrum apanse Cultuur aan het iburg heeft een virtueel caartje. Naast het monu- ale pand aan het Rapen- 119, dat binnenkort ge- d wordt, heeft het Siebold- ook een huisvesting op gitale snelweg. De bedoe- an het centrum is om een te creëren waar weten- cultuur, economie, mo- en oude kunst elkaar ont- en. Op www.sieboldhuis- kunnen geïnteresseerden ei weetjes over Japan op jgjcherm krijgen. De website veel links naar andere es om de zoektocht naar natie voort te zetten, de site krijgt de bezoeker aardige dwarsdoorsnede lapan met korte artikelen kunst, eten, flora, wonen, ijdbesteding, sport, religie teratuur in het land. Van aiboom tot sumoworste- le site van het SieboldHuis It er kort iets over en ver- zo mogelijk door naar an- websites. Voor de gevoeli- vestie van de Japanse ere- den wordt bijvoorbeeld tzen naar de sites van Oor- ocumentatie en de Japan- ibassade. ïalve informatie over Ja- can de bezoeker ook lezen de verzamelaar en weten- )per Philipp Franz von Sie- die 150 jaar geleden in hetzelfde pand zijn Japancol lectie tentoonstelde. Voor de reiziger of handelaar zijn er de artikelen over reizen, etiquette en zakendoen. Hier wordt de Japanreiziger voorbereid op de typische gewoonten in het land waar iedereen aan een ingewik keld systeem van beleefdheids- regels gebonden is. Zelfs in de taal werken de verschillende beleefdheidsniveaus door, waardoor het moeilijk is Japans te spreken zonder af en toe ie mand voor het hoofd te stoten door de verkeerde werkwoords vorm te gebruiken. De site wiuw.sieboldhuis.org geeft als het ware een stoom cursus Japankennis. Zo kom je te weten waarom Japanners in de metro hun rug naar je toeke ren en je vervolgens platdruk ken om nog wat ruimte voor zichzelf te hebben in de over volle coupé. Japanners zijn overdreven beleefde mensen: door je met hun rug plat te drukken geven ze aan dat het pletten niet persoonlijk^ moet worden opgevat. Handig om te weten is ook dat je je stokjes niet rechtop in een kom rijst moet zetten als je bij Japanners eet. Dat roept associaties op met Boeddhistische crematies. Het niet-virtuele SieboldHuis is vanaf 5 april geopend. Zeven maanden later gaat het weer dicht voor een grote restauratie. Tot het moment dat het Japans cultureel centrum in 2002 weer open gaat, is het SieboldHuis alleen op internet te bezoeken. Wethouder Pechtold vraagt erven Van Doesburg locatiekeuze te herovem>egen De Leidse cultuurwethou der A. Pechtold vraagt in een brief aan de erven Van Doesburg of ze het Stene- veltpark als locatie voor de Van Doesburgfontein in heroverweging willen ne men. Vorige week nog schreven de erfgenamen aan B en W dat het parkje in de wijk de Kooi een on- geschikte plek is voor het monument 'Vierkant in Vierkant', ontworpen door Theo van Doesburg. Zowel de erven als de Stichting Vierkant in Vierkant zien het monument graag op het Stationsplein. De wet houder blijft er bij dat dit om verschillende redenen onmogelijk is. leiden pablo cabenda De erven lieten vorige week in hun brief blijken behoorlijk on tevreden te zijn over de gang van zaken rond de besluitvor ming. Ze beschuldigden de wethouder bovendien van leu gens rond de locatiekeuze. Er was overleg beloofd over het kiezen van een geschikte plek voor de fontein en dat overleg is er nooit geweest, aldus de er ven. In zijn reactie schrijft Pecht old dat de toezegging van het overleg was gebaseerd op de verwachting dat er meerdere geschikte plekken te vinden zouden zijn. Uiteindelijk bleek alleen het Steneveltpark aan de noodzakelijke eisen te voldoen. Dat de inbreng van de Stichting Vierkant in Vierkant daarbij mi nimaal werd was een onvermij delijk gevolg, maar niet de be doeling, aldus Pechtold. De communicatiestoornis over de bestemming van het kunstwerk valt volgens Pecht old ook te wijten aan de erven van Van Doesburg zelf. Die zouden in de allereerste verga dering waarin de plaatsing van de fontein ter sprake kwam, hebben gezegd dat 'het ont werp van de fontein een schen king is en dat er geen locatie-ei sen gesteld worden'. Een en an der valt te lezen in het verslag Een model van de Van Doesburgfontein 'Vierkant in vierkant', geprojecteerd op het Leidse Stationsplein. In werkelijkheid is de fontein zo'n zeven meter hoog. fotomontage architektenburo hans bik van de commissie van 4 maart voor 'Leiden, Stad van Vluchte- Mochten de erven Van Does- 1999. lingen' moet komen. Wanneer burg zich bedenken, zodat het Bovendien wordt voorbijge- en door wie ontworpen is nog monument wel op de door B en gaan aan het feit dat het sta- niet bekend. Pechtold ontkent W gewenste locatie kan komen, tionsplein al een bestemming het bericht dat hij al met Jan dan neemt de gemeente de ex- heeft. Vorig jaar is namelijk be- Wolkers over een dergelijk mo- ploitatiekosten op zich, verze- sloten dat daar een monument nument zou hebben gesproken, kert de wethouder. rijver Koos van Zomeren is groot natuurliefhebber, dan duizend columns eef hij over de flora en de ia van ons land en ook in romans speelt het groen en bewoners een grote rol. eel in stijl werd zijn bezoek Sociëteit De Burcht in Lei- gisteravond opgeluisterd ir twee muizen, die ook wel wilden horen wat die Van teren nu eigenlijk te vertel- had. „De dieren zijn in ie- 1 gek op je'" nan van Leidse Elsbeth Klein over verlies en troost in Guatemala de interviewer. Het was een vrolijke onder breking van een gesprek over ernstige zaken. Want het voort durend oprukkende beton, de teloorgang van het Nederlands landschap; Van Zomeren wordt er niet vrolijk van. Zoveel werd wel duidelijk tijdens het gesprek met Jan Hendrik Bak ker, journalist en criticus van de Haagsche Courant. „Geluk kig was het donker toen ik met de trein van Woerden naar Lei den reed", liet de schrijver het publiek weten, „anders had ik naar al die vreselijke bouwput ten moeten kijken." Onlangs verscheen Van Zo- merens laatste roman, Een deur in oktober. De hoofdrol in dit boek wordt gespeeld door een handelaar in landschaps schilderijen. En dat is niet toe vallig, legt Van Zomeren uit. „Dat is waar het in het Neder land van deze eeuw op neer komt. Het landschap hangt aan de muur. Alleen daar is het nog veilig. Tenminste, zolang je er niet te veel sigaren onder rookt." Met zijn relativerende opmerkingen had Van Zo meren de lachers regelmatig op zijn hand. Zoals hij ook zijn schrijfwerk vaak weet te ver luchtigen met ironie. „Ik moet de boodschap natuurlijk wel een beetje leuk verpakken. Als ik opschrijf wat ik denk als ik 's nachts wakker lig, wil niemand me lezen. En belangrijker nog: dat vind ik niet leuk om op te schrijven. Ik moet wel kunnen lachen tijdens het schrijven." Ironie of niet, het blijven zware onderwerpen waar Van Zomeren zich mee bezighoudt. Het verstrijken van de tijd bij voorbeeld. Ook daar sprak de schrijver uitgebreid over. „Tja, het is zo ontzettend jammer dat alles voorbij gaat", ver zucht Van Zomeren. „Werd ik maar eens wakker in wereld waarin iedereen nog leefde. Dat is een idee dat me al tijden fascineert." Hoopt de schrijver door het vastleggen van zijn indrukken misschien iets aan het nage slacht 'na te laten, zo vraagt de interviewer zich af. „Nee, het gaat me om puur om het schrijven zelf', verklaart Van Zomeren. „Daar ben ik goed in, dat vind ik leuk. Dus houd ik me daar zoveel mogelijk mee bezig." Uitgerekend op het moment dat de grootste criticaster van archi tecten en stedenbouwers door de Leidse universiteit is gelauwerd met een eredoctoraat ontketent het gemeentebestuur een discus sie over de toe komst van de stad en de kwaliteit van de gebouwde omgeving. Volgens som mige architec ten en steden bouwers zijn luchthavens en hun omgeving de steden van de toekomst. Daar gebeurt het allemaal. Daar ontmoe ten mensen uit de hele wereld elkaar, daar bloeit de eco nomie, daar vinden com municatie, ar chitectonische hoogstandjes en constante vernieuwing plaats. Welbeschouwd zou de gemeente, als ze zich beraadt over de toekomst van Leiden, er voor moeten pleiten het vlieg veld Valkenburg open te houden en uit te breiden. Er zijn evenwel tal van andere redenen om daar niet voor te zijn. De toekomst van cle stad, de leefbaarheid op lange ter mijn, moet langs andere weg vorm krijgen. Het gemeentebe stuur heeft aangegeven te willen zoeken naar nieuwe wegen om het mooie van de bestaande stad te behouden en te ontwik kelen door zorgvuldig met de ruimte om te gaan. In het jar gon heet zo'n doelstelling 'ruim telijke kwaliteit'. In gewoon Hollands gezegd gaat het over 'mooi' en 'lelijk' van alles om ons heen (gebouwen en de ruimte daartussen). Om die doelstelling (ruimtelijke kwaliteit) te bereiken hebben ambtenaren een stuk geschreven dat uiteindelijk moet leiden tot een nota waarin gebruik en in richting van de openbare ruim te, de vormgeving van gebou wen en hun relatie met de om geving, heden en verleden, zorg vuldig op elkaar worden afge stemd. Met andere woorden: de gemeente wil voor alles wat be palend is voor het stadsbeeld re gels opstellen en ontwerpen la ten beoordelen door een kwali teitscommissie. Zo'n plan zegt niet alleen iets over de ambitie van het gemeen tebestuur, maar maakt ook veel duidelijk over de huidige stand van zaken. Namelijk dat de ver schillende krachten, politieke agenda's, strategieën en stro mingen nu niet goed op elkaar zijn afgestemd. Het streven naar kwaliteit wordt in de nieuwe nota vastgelegd met een kerst boom van plannen, procedures en overleg. Dat is kennelijk no dig omdat de politiek en het ambtenarenapparaat thans te weinig grip hebben op de plan vorming. Het streven naar kwa liteit zegt dus JAN RIJSDAM Iedereen die om zich heen kijkt ziet daarvan het resultaat. Een voorbeeld: de wijk Stevens hof waar in de beginfase, onder druk van linkse politici, veel woningen bij elkaar zijn gepropt. Het ging om goedkoop en om grote aantallen. Resultaat: te kleine, sleetse woningen (door huur- harmonisatie inmiddels op een veel hoger prijsniveau), een te hoge bouwdichtheid en een woonomgeving van matige kwaliteit. Ander voorbeeld: de Schiphol- weg waar, onder druk van reclitse politici en projectont wikkelaren, bedrijven zijn geko men die konden bouwen wat ze wilden, als ze maar in Leiden neerstreken. Resultaat: zogehe ten 'snelwegarchitectuur', blok kendozen zonder enige toege voegde waarde. Tot op de dag van vandaag wordt de ruimtelijke kwaliteit, de culturele waarde van gebou wen en hun omgeving, over vleugeld door sociale en econo mische waarden. Het gaat altijd weer om geld en aantallen. De ambitie, in elk geval van de op stellers van de nota, om aspec ten als deze met elkaar in even wicht te brengen is prima. Of dit leidt tot meer ruimtelijke kwali teit in de stad, of juist vastloopt in een draaikolk van bureau cratie, is de vraag. Uiteindelijk gaat het toch over 'mooi' en 'lelijk', om de aanpak door politici, de kwaliteit van het ambtenarenapparaat, de macht van projectontwikkela ren en om cle vraag of sledebou wers en architecten in staat zijn om de op serieproduktie gerich te bouwtraditie te vervangen door een meer verfijnde aanpak. Bovendien zijn 'mooi' en 'lelijk', 'interressant' of'saai' geen objec tieve begrippen. Over nieuw bouw aan het historische Ra penburg zullen de meningen al tijd verschillen. En helaas: als we de Mona Lisa een snor op plakken zullen erjook altijd mensen zijn die beweren dat dat pas mooi is. muziek recensie rody van der pols Elsbeth Klein: „Ik schrijf graag over de emoties en gevoelens van vrouwen, kent. Want voordat Klein zich in Leiden vestigde om Frans te doceren aan het Visser 't Hooft - lyceum, woonde en werkte zij meerdere jaren in ontwikke lingslanden. „Na het afronden van mijn studie Frans wilde ik wel iets van de grote wereld zien. Mijn man wilde gelukkig precies hetzelfde." En dus ver trokken ze in 1956 naar Indone sië, waar ze allebei les gaven. Tien jaar later, en inmiddels verschillende landen rijker aan ervaring, keerden ze terug naar Nederland. Met Morgen in Antigua schrijft Klein voor het eerst een roman die zich niet afspeelt in een land waar ze gewerkt heeft. „Over die landen heb ik al ge noeg geschreven." En dus ging ze op zoek naar een nieuw de cor voor een verhaal. „Nu was mijn man een keer op bezoek geweest in Guatemala en daar was hij heel enthousiast over. Dus ik dacht, misschien vind ik daar wel een intrige." Twee maal bezocht ze het land om zich te oriënteren. „Heel ge richt heb ik me in het land ver diept. Want het Guatemala dat toeristen te zien krijgen, de ou de Maya-cultuur, wilde ik bui ten mijn boek laten. Het is per slot van rekening geen reis gids." Elsbeth Klein wilde een boek schrijven, gesitueerd in het Guatemala van nu. Een land dat nog steeds met zijn kolonia le verleden worstelt: Indianen die als tweederangsburgers be handeld worden, bloedige oor logen tussen guerrillastrijders en het leger. Om iets van de mentaliteit van de bevolking te leren kennen, volgde de schrijf ster in Antigua lessen Spaans. foto henk bouwman Eén voorval weet Klein zich nog goed te herinneren. „We zaten in de tuin waar de lessen gege ven werden, toen alles ineens begon te trillen. In Ethiopië had ik dat ook wel eens meege maakt, dus ik zei: aardbeving, terremoto! Naar Guatemalaanse maatstaven bleek het helemaal niets voor te stellen. Vlak daar na hield het inderdaad op." In de roman overkomt Laura precies hetzelfde. „Ja, al die er varingen waar je iets mee kunt, die gebruik je tijdens het schrij ven", licht Klein toe. Eenmaal in Antigua aangekomen, pro beert Laura haar verlies te ver werken, een nieuw leven te be ginnen. Ze maakt kennis met verschillende inwoners van het plaatsje, leert van alles over de geschiedenis van het land en put troost uit het natuurschoon dat haar omringt. „Want het is werkelijk een prachtig land", vertelt Klein, „met meren en vulkanen. Daarom maakt het ook zo'n geweldige indruk Een van de redenen dat ik van het leven blijf genieten, is toch wel de schoonheid van de natuur." Op het moment dat Laura de wereld om zich heen opnieuw ontdekt, probeert Elena deze juist zoveel mogelijk buiten te sluiten. Ze heeft de luiken van haar Franse zomerverblijf ge sloten en zoekt vertroosting in de religieuze geschriften van de mysticus San Juan de la Cruz. „Religie is de tweede bron van troost in mijn boek", vertelt Klein. Intussen herbeleeft Elena het verleden met haar man, de vermoorde Rodrigo. Wat was zijn rol in de bloedige acties van het leger tegen de inheem se bevolking, vraagt ze zich af. En dan is er nog haar dochter Maite, die spoorloos uit haar le ven verdwenen is. Zo bewegen de gebeurtenis sen zich onafwendbaar in de richting van een ontknoping, waarin de verbondenheid van de twee vrouwen eens te meer blijkt. Maar daarover wil Els beth Klein niet te veel kwijt. „Aan het eind valt alles op zijn plaats." Want het kneden van een spannend plot, dat doet ze graag. Evenals het, in literaire vorm, vastleggen van haar in drukken. „Schrijven geeft een geweldige vreugde, zin en vol doening. Als je de juiste sfeer, de juiste omgeving hebt neer gezet en daar het juiste woord voor gevonden hebt, dat is fan tastisch." Elsbeth Klein krijgt vanavond het eerste exemplaar van Mor gen in Antigua, uit handen van haar uitgever (Kok). Aanslui tend zal zij haar roman signe ren. Boekhandel De Kier, Pas sage 1/3, in Oegstgeest (19.30 li dy van der spek Lunchconcert: Irene Wiekhart en Ben Hurrelbrinck. Gehoord 24/2, Kapelzaal. Leiden. Ze zijn eikaars levensgezel, beiden pianist en ge liefd in de regio, getuige de enorme opkomst. Ire ne Wiekhart en Ben Hurrelbrinck zijn een ver trouwd pianoduo in en om Leiden. Ze besteden dan ook veel zorg aan hun programma en heb ben een leuke uitsmijter achter de hand (Schu berts Militaire Mars). Een ouverture als opening doet het altijd goed. Zeker in zo'n interessante bewerking van de Ou verture Egmont van Beethoven. Wiekhart be speelt de dis-kant (de hoge registers), zit naar het pubiek toe. Hurrelbrinck staat garant voor de baskant, legt het fundament, ondersteunt de me lodie of manifesteert zich als een pure tegenspe ler die een even zware partij moet verdedigen. Het samenspel is helder, integer en doordacht. Dat is niet altijd het geval in Mozarts Sonate in C. Een enkele keer zijn de ratelende loopjes wat rommelig, blijven de melodielijnenbij snelle wendingen niet helemaal soepel doorlopen, klinkt de diskant wat onbarmhartig hard. Toch blijft Mozarts lang niet eenvoudige sonate een uitvoering vol mooie momenten. Het beste voor het laatst bewaard; de prachtige Fantasie in f van Franz Schubert. Hier zijn Wiek hart en Hurrelbrinck elkaar het meest nabij geko men. De pianissimo-delen zijn niet langer grof besnaard. Even komt het felle slagwerk terug, maar de aandacht voor harmonische, melo dische en ritmische details heeft de boventoon. Steeds wordt een andere nuance van het ge moedsleven uitgedrukt. Hier luisteren we naar grootse, intiem romantische pianomuziek. leiden hanan nhass Speurtochten, demonstraties en workshops: de Leidse musea hebben niet stilgezeten om van de krokusvakantie, die volgende week begint, een bruisende doevakantie voor de jeugd te maken. Hoe werkt een elektrische deurbel en hoe ziet een door de bliksem getroffen hand er uit? Op deze vragen is een antwoord te vinden in muse um Boerhaave. Duizend knallen en vonken zijn te aanschouwen tijdens de tentoonstelling 'Hoogspanning!'. Het toneelstuk 'Dr. Magneto, de Elektrische Mensch', van het Pandemonia Science Theater (zondag 5 maart om 14.00 en 15.00 uur), sluit aan bij deze tentoonstelling. De theatermakers hebben zich laten inspireren door de 18de eeuwse geleerden. Via een speurtocht naar electriciteit kunnen jonge bezoekers het fenomeen op hun eigen manier ontdekken. Op 1 en 3 maart wordt van 14.00 tot 16.00 uur een workshop 'Vlinders in de Kast' gehouden. Drie eeuwen geleden bewaarden verzamelaars hun vlinders in laatjes van een speciale verza- melkast. In het museum mag de jeugd zelf zo'n lade met vlinders in elkaar knutselen. Boer haave verzorgt ook een 'Rondleiding met een lach'. Het Rijksmuseum voor Volkenkunde staat gedurende de krokusvakantie in het teken van de tentoonstelling 'Bhutan, land van de donde rende draak' en Indonesië. Studenten van de kunstschool in Bhutan geven demonstraties van Bhutanese kunsten, zoals beeldhouwen, houtsnijden en borduren. Kinderen kunnen, met uitzondering van 28 februari en 4 maart, el ke dag van 12.00 tot 16.00 uur zelf de handen uit de mouwen steken. Indonesië komt op 28 en 29 februari en 1 maart aan bod met speciale kinderrondleidin gen. De jeugd krijgt gelegenheid om Balinese muziek te maken, er is een schimmenspel met Javaanse wajangpoppen en er wordt een span nend verhaal vertelt van Kantijl en de Tijger. Van maandag 28 februari tot en met vrijdag 3 maart draait de film 'Aan de voet van de Hima laya, Bhutan'. Op 5 maart is om 15.00 uur een film te zien van Jan Boon, een van de eersten die opnames maakte in Bhutan. In het Rijksmuseum van Oudheden kunnen jeugdige bezoekers ook een speurtocht houden. Door het opsporen van objecten en het beant woorden van vragen valt van alles te leren over het oude Egypte, het nabije Oosten, Grieken land en de Romeinen. Naturalis heeft vanaf vandaag niet alleen het alleroudste stukje aarde en een zeer oude sma ragd in huis, er wordt elke dag ook een diashow met informatie over stenen en het stripverhaal 'De Oersteen en het geheim van de smaragd' vertoond. Bezoekers kunnen elke vakantiedag van 15.00 tot 16.00 hun stenen laten bekijken door deskundigen. In het Penningkabinet kun nen kinderen van een jaar of zes. zeven komen de zondag de schatkist van een oude zeeman induiken (14.00 uur) om oude, buitenlandse munten te helpen uitzoeken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21