Leidsch Dagblad Kritiek commissie op antwoord Peper ixtra koopavonden ^eJlISmPioenl^ NUON-commissaris Lyczak onder vuur in Leidse regio ^1 Oudste steen in Naturalis Bidden met pappa 28 Dagen kampioensfeest 0800-1536 of surf naar www.keukenkahpioen.nl KLM aast op order luchthaven Bagdad 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD IJDAG 25 FEBRUARI 2000 ■dd; ;en wet tegen /arte kaartjes Tweede Kamer heeft giste- besloten geen wet aan te ten tegen de zwarte handel aartjes om problemen bij Europees voetbalkampi- daischap te voorkomen. De is t tie en de organisatie Euro ,7 g O zijn teleurgesteld, vai ina3 ett ltd :uring tegen m op Net 5 OVi ,n j ianks bezwaren van de Ne- e n landse Filmkeuring, zendt 5 de film The Basketball r dlFes toch vanavond om )5 uur uit. De film toont Ie gelijkenis met de schiet- lij vorig jaar april op een ooi in het Amerikaanse leton, die aan vijftien leer- en het leven kostte, ia 5 odder bedreigt aastrichts huis gemeente Maastricht wil huis ontruimen op een ing van de Sint Pieters- Het pand wordt bedreigd een massa modder en THl i die elk moment omlaag storten. De bewoner wijst vangende woonruimte af, HAH wil in zijn huis blijven, ina 5 ttowinst Akzo ;c4jkt gehalveerd nettowinst van chemiecon- W( Akzo Nobel is vorig jaar \r dan gehalveerd van bijna miljard in 1998 naar 450 miljoen gulden. Een fors deel de bedrijfswinst werd op- okt door een buitengewo- ^pettolast van ruim 1,2 mil- voor de verkoop van ve- Aftivisie Acordis. Het be- ifsresultaat steeg met acht icent van ruim 1,5 miljard bijna 1,7 miljard. Akzo No- verwacht voor 2000 een stgroei in dubbele cijfers. OPGERICHT 1 MAART 1860 16 Katwijk soepel met sluitingstijden van plaatselijke strandpaviljoens 17 Genootschap 'De Blauwe Tram' wil onderdak in de Leidse regio 19 Alphense raad trekt 72 miljoen uit voor bouw van stadskantoor Roman van Leidse Elsbeth Klein over verlies in Guatemala 23 Hockeyclubs LOHC en HGC kiezen voor samenwerking leiden .Medewerkers van museum Naturalis in Leiden tonen de oudste steen ter wereld. In deze oer steen van 275 kilo zijn sporen aangetroffen van het allereerste leven op aarde, circa 3,8 miljard jaar te rug in de tijd. Het natuurhistorisch museum verwierf het stuk gesteente onlangs, samen met een ander waardevol mineraal met smaragdkristallen. Vanaf vandaag zijn beide stukken voor het publiek te zien. FOTO ENGEL LAMEUER Verklaring 'volstrekt onvoldoende Minister Peper wacht een hard oordeel van de Commis sie tot Onderzoek van de Rekening (COR) over zijn de claratiegedrag. De commissie vindt de manier waarop hij als burgemeester van Rotterdam met gemeenschaps geld omging op tal van punten onverstandig, ondoelma tig of zelfs onrechtmatig. De antwoorden die de huidige minister van binnenlandse zaken via zijn accountants heeft gegeven op vragen van de commissie zijn volgens ingewijden in het onderzoek 'volstrekt onvoldoende' ge bleken. rotterdam gpd De voorlopige conclusies van de Commissie tot Onderzoek van de Rekening (COR) worden volgende week aan Peper voor gelegd. Alleen wanneer de mi nister dan met een 'verrassend nieuwe kijk' op de beschuldi gingen komt, of kan aantonen dat de commissie hem verkeerd heeft begrepen, bestaat de kans dat het oordeel nog wordt her zien. Het eindrapport wordt waarschijnlijk op vrijdag 10 maart gepresenteerd. De kans dat Peper de com missie alsnog van zijn gelijk kan overtuigen wordt klein geacht, mede gezien de wijze waarop hij zijn ondervragers tot nu toe tegemoet is getreden. De vier gesprekken die de minister voerde met leden van de COR en hun accountants werden volgens de ingewijden bepaald door de hooghartige houding van Peper. Hij 'doceerde' en hield 'lange monologen' die 'zeer algemeen' waren. Harde antwoorden op harde vragen bleven uit, zo wordt gezegd. Peper geeft geen sluitende verklaringen voor tal van uitga ven waarbij de commissie vraagtekens had gezet. Volgens Peper waren alle uitgaven die hij deed als burgemeester van Rotterdam 'in het belang van de stad'. In veel gevallen gaf hij 'het onderhouden van het net werk' of 'relatiebeheer' als ver- ior kost drinkers „im een miljoen las rdrinkers met snorren ver en veel geld doordat de taf,° uimkraag blijft hangen in beharing. Dat blijkt uit onderzoek van bierfabri- Guiness. Naar schatting ft ruim 92.400 liter bier Oeg lijks achter in snorren, iral mannen met een hang- zijn een dief van eigen Caltemonnee. Zij verliezen lijks bijna 100 gulden aan §1 ANDAAG 26 PAGINA'S nenland enland tuur en Kunst lomie refho loof en Samenleving |ns0( prek van de Dag ivisieprogramma s iroverzicht en Wiel tos CL I 13,15,16,17,19 Siësta goed voor prestatie op het werk den haag sylvia marmelstein Nachtbrakers zijn overdag nogal eens chagrijnig. Ze dwalen af met hun gedach ten en maken daardoor nog al eens fouten op de werk vloer. Nasa-onderzoeker M. Rosekind is tot de conclusie gekomen dat een dagelijks middagdutje van veertig mi nuten bij de meeste werkne mers gunstig uitpakt. Rosekind heeft onderzoek gedaan naar het effect van een korte siësta. Het mid dagslaapje krikt de géheu- gencapaciteit met ruim een derde op en verhoogt vrijwel alle werkprestaties. Amerikaanse bedrijven hebben enthousiast gerea geerd op de nieuwste bevin dingen van Rosekind. Avanta Magazine (maandblad voor vrouwen met ambitie) meldt dat werkgever Deloitte Con sulting in Pittsburg zelfs meteen de kantoren heeft voorzien van meerdere slaapkamers. Een Ameri kaans bedrijf voor kantoor meubelen probeert werkne mers zelfs zover te krijgen dat ze na de lunch even een dutje gaan doen op de ban ken die dienen als showmo del. Nederlandse werkgevers hebben nog hun twijfels. In ons land heeft voor zover be kend nog geen enkel bedrijf slaapgelegenheid ingericht voor een middagdutje. Maar wellicht maakt het onder zoek ook hier wat los. Plu» Een tweejarig jongetje bidt met zijn vader in de moskee van Dili, de hoofdstad van Oost-Timor. De Indonesische president Wahid bezoekt volgende week de voormalige Indonesische provincie. De bevolking van Oost-Timor koos augustus vorig jaar massaal voor onafhankelijkheid. Het gebied ging vervolgens gebukt onder geweld, ontketend door pro-Indonesische milities. Inmiddels bewaakt een internationale vredesmacht de rust in Oost-Timor. FOTO REUTERS DARREN WHITESIDE l" [Maandag t/m vrijdag tot 21.00 uur open) 01 ad van fortuin! raai aan het rad en bepaal uw cddeau: Gratis 'bolle' Bosch Gratis Amerikaanse koelkast Gratis inductie kookplaat Graniet 1/2 prijs Gratis montage Gratis combimagnetron 9 IJ 1.000,- korting 0 Gratis vaatwasser Gratis gaskookplaat Gratis afzuigkap Gratis koelvriescombinatie 1.500,- korting Na Kaatsheuvel, Mijdrecht Almere en Utrecht oortaan ook in Delft, Numansdorp en Rotterdam. regio wim koevoet Formeel zit S. Lyczak, WD-wethouder in Alphen aan den Rijn, 'zonder last of ruggespraak' in de raad van commissarissen van NUON. En dus is het helemaal niet vreemd dat hij niet als 'bood schappenjongen' of 'vooruitgeschoven post' van de gemeenten in deze regio wil spelen. Toch is zijn opstelling voor menigeen een bron van er gernis. Want als Lyczak, als enige commissaris van deze regio, niet wil doorgeven dat de aan deelhouders geen goed woord over hebben voor de tientallen miljoenen guldens die het energie bedrijf in Vitesse steekt, waar kunnen ze dan nog wel terecht met hun grieven? De Leidse wethouder A. Pechtold (D66) claimt daarom maar in deze krant voor Leidse sport- en cultuurclubs twee procent van de 60 miljoen gul den die NUON in Vitesse steekt. Leiden is voor twee procent aandeelhouder, vandaar. „Ik be hoor niet tot de fans van Vitesse en volgens mij zijn er daar onder de inwoners van deze stad so wieso maar weinig van", voegt hij daar snerend aan toe. „Ik ben voor sponsoring van de Stadsge hoorzaal, Leidse schaakclubs, enzovoorts." Geluiden als deze klinken vanuit de hele regio, maar Lyczak neemt er schouderophalend kennis van. „Ik zit op persoonlijke titel in de raad van commissarissen. Ik houd het erop dat de raad een collectief is. Ik denk en handel in het belang van NUON. Ik laat me niet misbruiken als bood schappenjongen." WD-raadslid A. Geertsema ontploft bijkans als hij van deze uitspraken ken nis neemt: „Het is onacceptabel dat hij bij NUON voor kleine zelfstandig speelt. Hij zit er omdat alle gemeenten in het gebied dat vroeger energie van de EWR kreeg, voor tien procent aan deelhouder zijn. Als daar ook maar één procent vanaf gaat omdat één van de gemeenten haar aandelen verkoopt, is de heer Lyczak niet eens commissaris meer." Volgens Geertsema is Lyczak op zijn minst ver plicht de aandeelhouders te informeren. Geertse ma zou weieens willen weten of en wat Lyczak allemaal heeft gedaan om de NUON-top op an dere gedachten te brengen. „Wat vindt hij er zelf van?" Lyczak: „In het belang van de onderne ming doe ik daar geen mededelingen over. Wel herinner ik eraan dat het niet zo lang is geleden dat er in de regio ook wel eens vreemd werd op gekeken als de EWR het ene douceurtje na het andere aan Leiden gaf. Je doet het kortom nooit Pagina 2: Commentaar Pagina 23: Vitesse gered van de ondergang Directeur wacht op einde boycot Irak schiphol richard mooyman KLM Equipment Services probeert een order in de wacht te slepen om het vlieg veld van de Irakese hoofdstad Bagdad weer gebruiksklaar te maken. De luchthaven be vindt zich na de Golfoorlog en de jarenlange internatio nale boycot van Irak in een deplorabele toestand. Directeur H. van Geenhui zen van de verzelfstandigde KLM-onderneming verwacht dat het handelsembargo te gen Irak binnen een half jaar afloopt. Hij heeft reeds oriën terende gesprekken gevoerd over de opdracht. Binnenkort komt er een delegatie uit Irak naar Nederland om verder te praten. KLM Equipment Services is gespecialiseerd in het leveren en onderhouden van allerlei speciale voertuigen voor luchthavens, zoals vliegtuig trekkers en laadplatformen. Ook geeft het bedrijf adviezen op het gebied van vliegtuigaf handeling. De KLM-ondeme- ming gaat verder aan de slag in Libië, dat tot voor kort ook te maken had met een inter nationale boycot. De Neder landers gaan op de luchtha ven materieel repareren en Libisch personeel opleiden. Vanwege de geringe groei van de economische activiteiten op Schiphol ziet Van Geen huizen vooral groeikansen in het buitenland. Pagina 9: Winst lonkt voor KLM Equipment Services NR. 42244 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 klaring voor zijn uitgaven. Het feit dat zijn echtgenote in zeer veel gevallen aanwezig was bij etentjes en dienstreizen, diende volgens de oud-burgemeester ook het belang van de stad. Vol gens hem was het netwerk van zijn echtgenote bijzonder waar devol voor Rotterdam. De com missie zette vraagtekens bij uit gaven waarvoor geen verklaring is te vinden in de gemeentelijke administratie. Daarbij ging het onder meer om creditcard-afre keningen van restaurants en taxfreeshops. De commissie wil van elke afzonderlijke betaling weten waarom die op dat be wuste moment is gedaan. De COR-commissie haalde onder meer het verhaal naar boven dat een oud-kabinetschef eind jaren tachtig in opdracht van Peper met de gemeentelijke creditcard lingerie moest aan schaffen. Van terugbetaling aan de gemeen zijn geen bewijzen. Minister Peper is ontstemd dat weer details over het onderzoek naar buiten zijn gekomen. Vol gens zijn woordvoerder zijn „Peper en zijn accountants ver baasd over de openheid die de commissie betracht". Paars gaat gewoon skiën in Oostenrijk DEN HAAG GPD De kritiek op de skivakantie van koningin Beatrix naar Oosten rijk houdt het paarse kabinet niet tegen om zelf richting Oos tenrijkse Alpen te reizen. De ministers Hermans van onder wijs, De Grave van defensie en Van Boxtel van integratiebeleid vertrekken dit weekeinde of volgende week naar het land met een regering die ter discus sie staat. Geen van allen ziet aanleiding de plannen voor de wintersport te wijzigen. Het gaat om een privé-aange- legenheid en voor het annule ren van een vakantie heeft Oos tenrijk het nog niet te bont ge maakt, zijn de argumenten. „De vakantie bevat geen enkele politieke kant", verwoordt di recteur voorlichting Van den Heuvel de beslissing van minis ter De Grave. Hermans ziet evenmin problemen. Van Boxtel zegt geworsteld te hebben met de vraag wel of niet af te reizen naar het land met een extreem rechtse coalitie partner. Hij heeft besloten toch te gaan, hij had de reis al een half jaar geleden geboekt. Ook Van Boxtel benadrukt het privé- karakter van zijn vakantie. Pagina 2: Haider en lawines houden wintersporter niet te gen HET WOORD IS AAN Anne Morrow Lindbergh Er is geen oogst voor het eenzame hart; het zaad van de liefde moet eeuwig her- zaaid worden. perioden met zon "V .j rass JV12° 6710° "78° i£ 20% 50% 60% 40% 30% 30% Ajax pleit voor afschaffen van combiregeling amsterdam anp Ajax is voor volledige afschaf fing van de combiregeling. „Wij staan voor 100 procent achter de acties daartegen, zolang die niet tot uitstel van wedstrijden leiden", zei algemeen directeur Frank Kales gisteravond tijdens een ontmoeting van trainer en bestuur met supporters. Eerder op de dag verbood burgemeester Rombouts de wedstrijd van Den Bosch tegen Ajax van komende zondag. Het duel is uitgesteld tot dinsdag 4 april. De burgemeester van Den Bosch deed dit uit vrees voor ongeregeldheden tijdens de aangekondigde acties van sup porters tegen de combiregeling. Die regeling verplicht suppor ters gezamenlijk per bus of trein de uitwedstrijd van hun club te bezoeken, als die tot een risicowedstrijd is uitgeroepen. Ajax heeft dit jaar twaalf of dertien risicowedstrijden. Dat moet geleidelijk tot hooguit een paar of liefst nul worden terug gebracht, aldus Kales. Doordat er telkens wedstrijden worden verboden, heeft Ajax na zondag al drie wedstrijden minder ge speeld dan koploper PSV. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I 1 Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: il acceptgiro (ƒ100.90) j Bank/giro nr: Handtekening 1 Bij machtiging tot 1 automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch jOj Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee servlc Antwoordnummer 10050, I 2300 VB Lelden. Bellen kan ook 071- 5128 030 of abonneren vla I www.leldschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1