'Betere wegen betalen zichzelf terug' Klein Warenhuis' ook voor alle nieuwtjes dkemade houdt vast an sportveldenplan Rijn Veenstreek Herstel huizen Koudekerk in volle gang Rijnwoude gaat akkoord met beelden in de polder Alphense raad stemt in met bouw stadskantoor Celstraffen vier Leidse inbrekers Kantonrechter moet beslissen over dwangsom voor illegaal huwelijksfeest sleke de jonge gemeentebestuur van Al- nade blijft bij het eerdere c irstel om de sportvelden te structureren. De kosten van plan bedragen 2,8 miljoen den. De betrokken sportver- gingen moeten samen vijf ophoesten, door middel huurverhoging en het zelf jeren van bepaalde onder- ïdswerkzaamheden. Een erderheid van de raad vvil de herindeling namelijk meer dan 2,3 miljoen gul- uittrekken. 'olgens het voorgestelde n blijven alle sportverenigin- aar ze nu zitten. De >fdvelden en tweede velden de voetbalclubs DOSR en mania in Roelofarendsveen den wetravefden (kunstgras nengd met echt gras). De irmalige ligweide van het >p?mbad gaan zij allebei een jk aantal uren gebruiken. (ckeyclub Alkemade in Rijp- tering krijgt een zandkunstof keyveld en een oefenhoek hetzelfde materiaal. Het ningsveld van voetbalbuur -Mn lichaëlschool mag niet uitbreiden Michaëlschool in Hazerswoude-Dorp mag ter plekke geen uwbouw plegen. De met ruimtegebrek kampende school kan ldlf ners gebruik maken van een lokaal van de Johannes Postschool de andere kant van het dorp. Het protest van P. van de Burgt nens het bestuur van de Michaëlschool had gisteravond geen loed op de raadsleden. Het bestuur vreest onder andere voor 'eilige verkeerssituaties en het verlies van de binding met de ei- school als een groep naar de Johannes Post moet verhuizen, raad wilde echter geen precedent scheppen. Wethouder Van Lecq wees erop dat de Michaëlschool niet per se naar de ande- school hoeft. De school mag een betere oplossing bedenken, ar moet dan de kosten zelf betalen. Lijnwoude sponsoring NUON af ROAC '79 wordt groter, het hoofdveld krijgt een opknap beurt en het tweede veld wordt wetra. De hockeyers kunnen zich straks omkleden in tijdelij ke lokalen. Mocht er een multi functionele hal komen in het Hertogspark, dan kunnen de hockeyers daar kleedruimtes krijgen. Op beide plaatsen moeten er bomen verdwijnen. Burgemeester en wethouders schrappen het idee om één on- derhoudscommissie in te stel len, bestaande uit de verschil lende verenigingen. Ze vinden dat de verhoudingen tussen de diverse sporters daarvoor te slecht zijn. Verenigingen moe ten daarom zelf hun terrein on derhouden, met uitzondering van het groen. Dat doet de ge meente, die ook eigenaar van de grond blijft. Wat betreft DOSR, de hockey club en ROAC mogen de werk zaamheden al dit voorjaar be ginnen. Alkmania wil pas na 1 juni beginnen en één veld per jaar aanpakken. In de tweede week van maart vergaderen de raadscommissies over het voor stel van B en W. Op 29 maart neemt de raad een besluit. koudekerk aan den run De renovatie van de 84 huizen aan de Den Tollstraat, de Van Poelgeestlaan, de Kerklaan en de Prins Bernard- straat in Koudekerk aan den Rijn is in volle gang. Het werk aan de ge vels is voor de helft klaar. De vervanging van de ramen moet nog be ginnen. Woningbouwvereniging Goed Wonen streeft ernaar dat de werkzaamheden voor de bouwvakantie zijn afgerond. „Of dat lukt hangt vooral af van het weer", zegt interim-manager D. de Vogel. De woningbouwvereniging trekt voor de klus drie miljoen gulden uit. De huren gaan volgens De Vogel niet extra omhoog. De grote onderhoudsbeurt was nodig omdat in de huizen al sinds de bouw 25 jaar geleden vocht, scheuren in het metselwerk en hel lende verdiepingsvloeren zijn. Er is geen sprake van bouwfouten. De werkwijze die de aannemer destijds toepaste was voor die tijd alge meen gebruikelijk. De Koudekerkse woningbouwvereniging wilde de werkzaamheden niet al te lang meer uitstellen, omdat een extern on derzoek uitwees dat de problemen alleen maar groter en de aanpak ervan alleen maar duurder zou worden. Goed Wonen heeft de bewoners gevraagd of ze tegelijkertijd met de opknapbeurt nog meer wilden aanpassen aan hun huis, bijvoor beeld een ruimere badkamer of een extra verdieping. Deze kosten zouden door middel van een extra huurverhoging wel op het bordje van de bewoners terecht komen. Bij de bewoners was er echter geen interesse. Twee bewonerscommissies van de vier straten houden de werk zaamheden in de gaten. Commissielid T. Dorrepaal is tevreden. Zij had jarenlang last van lekkages na een regenbui, maar die zijn nu ver holpen. Toch blijft ze voorzichtig. „De emmer staat nog op dezelfde plek. Ik juich pas als de emmer na een jaar nog steeds leeg is." FOTO WIM DIJKMAN De meerderheid van de raad van Rijnwoude is akkoord met de 10.000 gulden subsidie aan het beeldenproject Stilstaan bij het Land van Wijk en Wouden'. De WD en de SGP/RPF bleven tegen de verstrekking van zoveel geld voor tijdelijke kunstwerken in de polders tussen Alphen. Leiden en Zoetermeer. Tussen mei en ok tober moeten er honderd tot tweehonderd vogelhuisjes, vijftien stalen triomfbogen en wapperende vaandels komen. Volgens de WD van Rijnwoude is er al genoeg vertier voor de stedelingen in de polders in de buurt. Fractievoorzitter Van Wieringen wees op Galerie Laerken in Hazerswoude-Dorp en kaasboerderij 't Geertje in Zoeterwoude. Het project is een initiatief van boeren en kunste naars. Ze willen stedelingen laten zien hoe waardevol het land schap is. alphen aan den run De kogel is door de kerk. Met 27 stemmen voor en vier stemmen van de SP tegen ging de ge meenteraad gisteravond ak koord met het beschikbaar stel len van 72 miljoen gulden voor de nieuwbouw van het stad huis. Aanvankelijk leken een paar partijen serieuze bezwaren te hebben. Met name de RPF/GPV-fractie toonde zich bezorgd. Woordvoerder Van Ar- kel vroeg zich af of er nog wel wat te besluiten viel. Hij is bang dat de gemeente de architect niet in de hand kan houden. Het feit dat hoofdaannemer HBG tien miljoen kon zakken met zijn prijs vond Van Arkel opmerkelijk. Wethouder Lyczak legde het geduldig uit. „In deze markt zijn veel onderaanne mers die indicatie-prijzen afge ven. Pas toen wij onze uiterste prijs op tafel hadden gelegd, kon de HBG ook strakke prijsaf spraken maken met de onder aannemers." Verder verzekerde de wethouder dat er geen con cessies waren gedaan aan de kwaliteit van de bouw. „Dat kan ook helemaal niet, want het is een Europese aanbesteding met de daarbij behorende nor men", aldus Lyczak. Met de ar chitect zijn duidelijke afspraken gemaakt. „Het ontwerp zoals het er nu ligt, staat vast. Dat is ook in het belang van de archi tect, anders krijgt hij het verwijt dat hij zich niet aan zijn teke ningen houdt", zei de wethou der spottend. De Leest van D66 mopperde nog dat hij een kat terig gevoel aan de hele zaak overhoudt. „We vermoeden dat aanbieders geprobeerd hebben ons een oor aan te naaien." Ly czak stelde hem gerust. Bij de hoofdelijke stemming gingen alle raadsleden behalve die van de SP akkoord met de bouw van het glazen stadskantoor. In april gaat de eerste spade de grond in. e gemeente Rijnwoude keurt sponsoring van het ener- ebedrijf NUON in de Arn- mse voetbalclub Vitesse af. at bleek gisteravond in de adsvergadering waarin de it'rstrekking van vele miljoe- n guldens door NUON aan tesse was toegevoegd aan de ;enda. Wethouder Van der ;cq brengt de unanieme af- ui van de raad volgende eek woensdag over tijdens n aandeelhoudersvergade- ïg van NUON. „Natuurlijk NUON sponsoracties mden als daar pr-diensten genover staan. Maar het be- ijf moet niet meedoen aan koop of verkoop van spe- of de instandhouding van t stadion", merkte ze op. „Het is toch van de zotte", el WD-fractievoorzitter Van Wieringen haar bij, „dat een energiebedrijf zich bemoeit met betaald voetbal. NUON heeft een monopoliepositie. We moeten dit gedrag bij mo nopolisten niet toestaan." Fractievoorzitter Van Velzen (SGP/RPF) vulde aan: „Dit gaat veel verder dan sponso ring. Dit gaat richting exploi tatie." Op vragen van de PvdA of de betalingen kunnen wor den teruggedraaid zei burge meester Boelen dreigend: „Als de aandeelhouders het beleid afkeuren en de raad van com missarissen legt die naast zich neer, dan wens ik ze veel sterkte." De voormalige EWR-ge- meenten (de gemeenten die hun energie betrokken van de EWR voordat dit bedrijf op ging in NUON) hebben maan dag een vooroverleg over de kwestie. Onderzoek Kamer van Koophandel toont nut aan van regioheffing boomkwekers Boomkwekers in Boskoop, Hazerswoude-Dorp en om geving worden er financieel beter van als ze meebetalen aan betere wegen. Niet alleen neemt de waarde van het bedrijf toe, ook nemen de transportkosten af als Bos koop en omgeving beter bereikbaar worden. Dat blijkt uit onderzoek van de Kamer van Koophandel. De Kamer gooit hiermee een nieuw wapen in de strijd om twijfe lende kwekers over te halen om een bijdrage te leveren. ,,Die bijdrage is belangrijk", zegt B. Schuttenbeld van de Kamer van Koophandel. „Want de toekomst van het sierteeltgebied staat op het spel." boskoop/hazerswoude-dorp marieta kroft Het gisteren gepresenteerde rapport met de naam 'Investe ren in Bereikbaarheid, de Moei te Waard' heeft de Grontmij in Waddinxveen opgesteld. De Grontmij baseerde zich op on der andere materiaal van het Landbouw Economisch Insti tuut (LEI), verkeersonderzoek van Arcadis en nota's over het sierteeltgebied Boskoop. Ook voerde de Grontmij gesprekken met taxateurs, accountants, bankdirecteuren en boomteelt experts. Een groep kwekers in Bos koop en omgeving is druk doende om collega's over te ha len mee te betalen voor betere wegen. Als de circa 900 kwekers en honderd aanverwante be drijven in vijftien jaar bereid zijn tien miljoen gulden op tafel te leggen, dragen de overheden de rest bij. Het gaat om een to tale investering van 30 miljoen gulden. Het is de bedoeling om die tien miljoen gulden bij de kwe kers te innen door middel van de zogenoemde regioheffing. Als minimaal 75 procent van de kwekers ja zegt tegen de heffing (0,2 procent van de omzet per jaar) is het Productschap voor de Tuinbouw bereid de gelden te innen. Een eerste poging om die heffing door te voeren mis lukte vorig jaar. Tijdens een stemming ging 74 procent van de kwekers akkoord. De gunstige onderzoeksresul taten komen de Kamer van Koophandel dan ook goed uit. Volgens de Kamer vergroot het de kans dat de regioheffing er nu wel komt. Uit het onderzoek blijkt dat al bij een tijdwinst van een minuut per dag de investe ring (jaarlijks 700 gulden, vijf tien jaar lang of 11.000 gulden te betalen in vijftien jaarlijkse termijnen) ruimschoots op weegt tegen de huidige trans portkosten. „Dus bij twee mi nuten tijdwinst, haal je de in vestering er dubbel en dwars uit", licht Schuttenbeld toe. Ook neemt de waarde van het bedrijf toe. Een gemiddeld be drijf met een omzet van 3,5 ton is over vijftien jaar een ton meer waard, zo rekenden de onderzoekers voor. Schuttenbeld vreest dat het boomteeltgebied in een neer waartse spiraal terecht komt als de kwekers niet bijdragen. „Dan zeggen de overheden die nu hun nek uitsteken 'dan ma ken we er toch een Groene- Hartmuseum van'. Als het we gennet niet verbetert, trekken de bedrijven weg, vooral de koplopers. Aanverwante bedrij ven en instellingen, zoals het onderwijs, de toelevering en distributiecentra gaan dan ook verloren." Volgens de Kamer van Koophandel hangt respec tievelijk 50 en 80 procent van de werkgelegenheid in Rijn woude en Boskoop samen met de sierteelt. Ook voorzitter J. Booij van het Platform Sierteeltregio Bos koop is blij met de onderzoeks resultaten. Hij verwacht eind maart te weten of er genoeg draagvlak is onder de kwekers en aanverwante bedrijven om de regioheffing te betalen. De helft van de kwekers is inmid dels bezocht. Op grond van die resultaten is hij voorzichtig op timistisch. „We halen een le vend en levendig paard uit de sloot. Een levendig paard maakt wel eens verkeerde bewegin gen." iige winkel van Oud Ade breidt uit ade suzanne barbier het Klein Warenhuis aan de d Adeselaan open is, hangen laggen uit. „Zo'n herken- gsteken is gemakkelijk voor ubijgangers", zegt winkelei- laar Kees Hartog. Dat geldt alleen voor de mensen van ten die sporadisch langsko- n, maar ook voor de inwo- s. Sinds Kees en zijn echtge- e Marianne het winkeltje na jaarwisseling van zijn ouders iben overgenomen, is er na- lijk het een en ander veran- d. Het zijn bescheiden ver- leringen, zoals de naam al t vermoeden. Winkelen in 'warenhuis' kan nu pas na lunch, maar wel tot zeven avonds. Er is geen Joke rtog meer die de deur elke itend van het slot haalt. Ook 07 het assortiment uitgebreid, ereen kan er voor een 'ver en' pak macaroni of koffie n :cht of een bosje bloemen. warenhuis probeert het iai s met tuinspulletjes. hoef er niet rijk van te wor- zegt Marianne beslist op vraag waarom de twee de 333f'allende winkel van sinkel de Ade zelfs een beetje uit- iden. „We doen dit alleen dat we het leuk vinden, we cinen er niet van leven. Kees ik zitten allebei in de verple- pl g. Hij werkt vier dagen als bulanceverpleegkundige in sterdam en ik werk twee da- het Leiderdorpse Rijn- ot k d Ziekenhuis. Omdat we 60 den wisselende diensten iben'en veel weg zijn in het ekeinde, hebben we door de i ?k veel tijd over. Bovendien thlf>ben we de zaak aan huis. Ik gemakkelijk het huishou- doen en tegelijkertijd de ikel beheren." *t lijkt wel een landelijke Tel( id dat al die kleine winkels dwijnen, ik vind dat zonde. den haag suzanne barbier /Mie vier de Leidenaars die ver dacht werden van negen in braken in onder meer Alphen aan den Rijn en Hazerswoude- Rijndijk moeten de gevangenis in. De rechtbank veroordeelde gisteren een 18-jarige met de langste lijst misdrijven op zijn naam tot dertig maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk. Een andere 18-jarige die nog onder het kinderrecht viel, kreeg twintig maanden waar van twee voorwaardelijk. Een 21-jarige Leidenaar moet 24 maanden achter de tralies, plus vier maanden die nog openstonden van een vorige proeftijd. Een 23-jarige gaat twee jaar de cel in, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De 18-jarigen moeten zich al lebei onder reclasseringstoe- zicht stellen. De rechtbank volgde hiermee de eisen van de officier van justitie. De vriendenclub roofde vo rig jaar autonavigatiesyste men, een muziekcomputer en portofoons. Ook plunderden de mannen diverse kledingza ken in Leiden. Tijdens de zit ting twee weken geleden ont stond een chaos. Twee ver dachten, de 18-jarige en de 23- jarige, trokken opeens hun verklaringen in die ze bij de politie hadden afgelegd. Toen beiden daarna onder ede wer den verhoord, legden ze een andere verklaring af over de rol van de beide andere verdach ten. De 21-jarige en de 18-jari- ge hielden steeds vol onschul dig te zijn. en Kees Hartog hangen de vlag van hun Klein Warenhuis nog steeds uit. „Het zou stihworden in het dorp als het winkeltje zou verdwij- FOTO HIELCO KUIPERS Het zou stil worden in het dorp als het winkeltje van mijn ou ders ook zou verdwijnen", vult Kees Hartog aan. „Dit is de eni ge zaak in Oud Ade en dat zorgt voor leven in de brouwerij. Mensen komen niet alleen voor een strippenkaart, een pakje sjek of een cadeautje, ze komen ook langs om een praatje te maken. Het Klein Warenhuis is eigenlijk een nieuwspunt. Als de kerkklokken luiden, infor meren dorpsbewoners hier naar de overledene. Ook het vrolijke nieuws van dorpelingen die roze of blauwe ballonnen kopen, verspreidt zich vanaf hier als een lopend vuurtje." Uitbreiding met een groente- of broodafdeling zien de Hartogs niet zitten. Dan zou de zaak na melijk toch 's ochtends open moeten en dat kost te veel tijd. De ondernemers hebben ande re plannen. Kees Hartog: „Zo denken we er serieus over om dit voorjaar kano's te gaan ver huren. Kanovaren is populair, er bestaan al leuke routes in de omgeving. Het mooist zou het zijn als de toeristen hun kaart ook in het warenhuis kopen, plus alle snoep en frisdrank." Kees en Marianne zien het plaatje al helemaal voor zich. „Nu is er in Oud Ade niets te beleven, maar 's zomers ziet het hier zwart van de fietsers en Ja panse toeristen die molens ko men fotograferen. Dat is hart stikke gezellig met een mini- terras voor de deur. Trouwens, in de winter is het hier ook prachtig op de Ade. Op een goede dag zie je duizenden schaatsers voorbijgaan. In een goede winter, inderdaad..." saskia buitelaar Alphenaar P. van Mastwijk is absoluut niet van plan om de gemeente een dwangsom van 5000 gulden te betalen voor zijn twaalfenhalfjarig hu welijksfeest. Aanvankelijk draaide het conflict tussen hem en de gemeente om 50.000 gulden. Na tussenkomst van de commissie bezwaar en beroep verlaagde burgemeester Schoof de dwangsom aanzienlijk, maar schafte hem niet af. De Van Mastwijken houden vol dat de boete on terecht is en hebben de kwestie voorgelegd aan de kantonrechter. De agrariër en zijn vrouw vierden hun jubile um vorig jaar juli op hun land in de polder tus sen Alphen en Zwammerdam. Ze konden onver wachts een feesttent lenen van kennissen uit Bo degraven. Zij hadden hun groots opgezette tent feest afgeblazen onder dreiging van een dwang som van de gemeente Bodegraven, die er geen toestemming voor had gegeven. Volgens Alphen was het familiefeest bij de Van Mastwijken sim pelweg een verplaatsing van het Bodegraafse feest. Schoof nam daarom de strafmaatregel over. Van Mastwijk liet desondanks zijn feest doorgaan. De organisatoren van beide feesten ontkenden dat het om hetzelfde ging. Maar de gemeente had gezien dat er bij de feesttent ook een snack- kar en mobiele toiletten stonden en dat het enorm druk was. De commissie bezwaar en be roep behandelde het conflict in november en vond dat de burgemeester een juiste besissing had genomen. Maar aangezien het feest ordelijk was verlopen, adviseerde de commissie om de dwangsom niet te innen. Schoof was om die reden bereid om de dwang som té verlagen naar 5000 gulden, maar wilde er niet helemaal van afzien. Een gemeentewoord voerster legt uit: „De dwangsom was bedoeld om te voorkomen dat het feest illegaal zou doorgaan. Aangezien de familie tóch heeft doorgezet, moet daar een straf tegenover staan. Dat hebben wij de advocaat van de familie onlangs laten weten." Van Mastwijk reageert fel. „De commissie vond dat er voor een dwangsom een gegronde reden moet zijn. Die noemt de gemeente niet. Zonder tent hadden we het in de stallen gevierd, met net zoveel mensen. Ik ben niet van plan om een boe te te betalen voor ons huwelijksfeest. Wanorde, verstoring van de openbare orde, geluidsoverlast, het is allemaal niet aan de orde geweest. Dat staat ook in de politierapporten." De agrariër vindt dat Alphen de Bodegraafse strafmaatregel te snel heeft overgenomen, omdat voor een besloten huwelijksfeest geen vergun ning nodig is. Toch is hij zich ervan bewust dat hij die wél had moeten hebben voor de tent langs de openbare weg. „Oké, dat zijn we misschien vergeten. Maar een vergunning kost hooguit een paar honderd gulden. Dus die 5000 gulden slaat nergens op." Van Mastwijks advocaat is met alle papieren naar de kantonrechter gestapt. Die moet er snel over beslissen, want de betalingstermijn voor de 5000 gulden is bijna verstreken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19