'Verplichte zandwinning eigen schuld' Geen plaats voor Blauwe Tram in Leidse regio Stompwijkse vrachtwagenchauffeurs willen hun parkeerplaatsen niet kwijt Regio b<;! ^eiderdorp Meerderheid achter plan Noordbuurtseweg Varmonds loonbedrijf Alaar polder Ambitieuze plannen Vlietland in de inspraak LIJDAG 25 FEBRUARI 200097317 :^e van der toolen Warmondse agrarische on- en verhuurbedrijf Huiser verhuizen naar de Leider- irpse Boterhuispolder. De ge- lente Leiderdorp gaat daar- ee akkoord, als het loonbe- ijf bereid is de bodemvervui- ig ter plekke voor eigen kos- op te ruimen. De eigenaar van het loonbe- iijf, dat nu nog in het War- rondse deel van de polder is •ivestigd, wil geen toelichting is ven op zijn plannen. Hij wil rst definitief toestemming de verhuizing hebben. Een n rarisch loon- en verhuurbe- ijf is niet aan de grond ge- inden, en dat is wel een eis in it bestemmingsplan van het liderdorpse deel van de pol- :r. Omdat loonbedrijven toch >dig zijn in een agrarisch ge- ed, is het toch mogelijk toe- imming te geven. Dat gebeurt de vorm van een vrijstelling in het bestemmingsplan. De plek waar Huiser naartoe is een oude vuilstortlocatie. het bedrijf de grond wil hoonmaken, is dat een voor voor de gemeente. Die altijd 7,5 procent van de neringskosten betalen, als die ;a' iger zijn dan tienduizend gul- r| leitje ?n oet 5 RIANTE RAMEN? Kom snel naar onze nieuwe zijn howroom en kies uil een keur van kwaliteitsramen. Gemaakt van Dogwaardig aluminium of kunststof. Voorzien van KOMO-keur. Mooier kunnen ramen niet zijn. Tot ziens. Oegstgeest was hét over stapstation voor de blau we trams naar Katwijk en Noordwijk. Op deze foto is te zien hoe de tram in 1948 tijdens een rit een taxi ver morzelt. foto archief loek de groot 'Oegstgeest was ideale plek geweest' Het historisch genootschap 'De Blauwe Tram' is in de hele Leidse regio naarstig op zoek naar onderdak. Dat schrijft het genootschap in een brief die inmiddels naar alle gemeenten in de Leidse regio is gestuurd, waar de tram in het verleden doorheen reed. Van die gemeenten heeft Oegstgeest inmiddels laten weten dat ze noch een tijdelijke, noch een permanen te ruimte voor 'De Blauwe Tram' heeft en dat het genootschap 'maar verder moet zoeken'. Voorzitter G. Groenveld van het histo risch genootschap spreekt van een te genvaller. „Het is even onbegrijpelijk als zonde dat wij helemaal nergens terecht kunnen. Wij zoeken van Voorburg tot en met Hillegom, in het gebied tussen deze gemeenten reed de blauwe tram im mers, naar een geschikte ruimte. Als his torisch genootschap beschikken wij over uniek materiaal dat we graag met het publiek willen delen. En natuurlijk het liefste op een vaste plaats. Aan een ruimte van honderd a honderdvijftig vierkante meter hebben we genoeg. En als het echt niet anders kan, willen we graag ergens tijdelijk onderdak. Maar zelfs tijdelijke locaties lijken op dit mo ment niet voorhanden. Daarom heb ik als laatste redmiddel de hulp van de ge meenten in het vroegere 'rijgebied' van de Blauwe Tram ingeroepen." De Blauwe Tram stond de afgelopen jaren nog in een Voorburgs museum, maar moest daar weg wegens een reor ganisatie. Groenveld had graag in Oegst geest onderdak gevonden, omdat in de ze gemeente zowel het eindpunt van de stadstram van de Hoge Rijndijk was, als het overstapstation voor de blauwe trams naar Katwijk en Noordwijk en de noordelijke bollenstreek. „Het zou daar om een ideale plaats voor ons genoot schap zijn. Daarom is het jammer dat de gemeente al zo snel 'nee' tegen ons heeft gezegd." Niet alleen Oegstgeest heeft 'De Blau we Tram' laten weten dat ze geen ruimte heeft. Ook in Voorburg en Katwijk kreeg het genootschap nul op rekest. Het historisch genootschap 'De Blau we Tram' beschikt over in totaal ruim 450 attributen, zoals plaatsbewijzen, uniformen en schaalmodellen van de veertig jaar geleden uit het straatbeeld verdwenen tram. Dat de tram nog niet in de vergetelheid is geraakt, bewijst vol gens Groenveld een vorig jaar in Voor burg gehouden expositie over de blauwe tram. „Die heeft toen maar liefst 4500 mensen getrokken. Dat aantal verbaasde ons enorm en sterkte ons bovendien in het idee om ergens in de Leidse regio, waar de tram jarenlang een belangrijke plaats innam, een soort Blauwe Tram- museum te beginnen." Groenveld, die in Bergschenhoek (bij Rotterdam) woont, zegt dat hij 'de histo rie van de tram levend wil houden'. „Dat is mijn belangrijkste drijfveer. Die tram heeft altijd mijn belangstelling gehad. Toen hij veertig jaar geleden zijn laatste ritje reed, wilde ik zoveel mogelijk tast baars van de tram verzamelen. Ik kon en wilde niet accepteren dat die zo ver trouwde tram nooit meer zou rijden. In middels hebben wij als genootschap maar liefst 450 artikelen die iets met de blauwe Jram te maken hebben. En die willen we graag ergens uitstallen waar het voormalige personeel en de reizigers van toen, en die wonen allemaal in de Leidse regio, onze verzameling kunnen bekijken." Groenveld hoopt van de andere ge meenten die hij heeft aangeschreven .(Voorschoten, Hillegom, Lisse, Sassen- heim, Noordwijk, Rijnsburg, Leidschen- dam en Den Haag) zo snel mogelijk een positief antwoord te krijgen. „Voorscho ten en Lisse hebben belangstelling ge toond, maar beschikken nog niet over voldoende expositieruimte." Jtewonersvereniging Leyhof op internet iderdorpBewonersvereniging De Leyhof gaat op internet, anavond opent wethouder Molkenboer het 'Leyhof Digitaal lein' in de Leiderdorpse bibliotheek. Daarop staat informatie ie voor de bewoners van de nieuwbouwwijk interessant is, zo- Is aankondigingen van evenementen en busdiensten. Bewo- iers kunnen met elkaar chatten. Het digitale plein heeft ook ;n commercieel kantje: er worden artikelen te koop aangebo- ïn. Vanavond tekent de vereniging haar tweede sponsorcon- lact met de buurtsupermarkt. Dit volgt op een overeenkomst iet een plaatselijke bank. Met het geld wil de vereniging activi sten organiseren. Tijdelijke hangplek bij Buitenhofvijver jiDERDORPOp het eilandje in de Leiderdorpse Buitenhofvijver Jiomt tijdelijk een 'zomer-JOP', bestaande uit een paar bankjes j jn vuilnisbakken. De tijdelijke voorziening moet de periode Overbruggen die nog nodig is om een vergunning te regelen p [oor de beloofde hangcontainer. Die zeecontainer komt op het jilandje te staan, zodat de grote groep hangjongeren jn dit deel fan Buitenhof de bewoners niet hindert. ^Bouwen in Stompwijk moeilijk' "ompwuk Stompwijkers die een huis of een bedrijf willen bou- ren worden daarin flink geremd doordat de gemeente Leid- chendam te lang wacht met het maken van nieuwe bestem- ïingsplannen. Dat zei dorpsraadslid M. van Bemmelen gister- vond. Zij maande de beleidsmakers uit Leidschendam aan tot jpoed. Loco-burgemeester Dwarshuis kondigde aan dat op z'n roegst in april meer bekend wordt over de nieuwe bestem- lingsplannen voor het Landelijk Gebied en de Kern Stompwijk. )p neus geslagen 1egstgeestEen 20-jarige Oegstgeestenaar heeft aangifte ge- aan van mishandeling. Het incident zou hebben plaatsgevon- en op het pad tussen de Dahlialaan en de Clematislaan in zijn ^Voonplaats. De man stond daar met een groep vrienden, toen jen vrouw zich bij hen beklaagde over hun scootertjes. Daarop wam er een man bij, die een van de jongeren op zijn neus 'jloeg. De politie onderzoekt de zaak. eiderdorpse gewond EiDERDORPEen 30-jarige Leiderdorpse is gistermiddag gewond eraakt toen een automobilist haar geen voorrang verleende op le kruising van de Weversbaan met de Touwbaan in Leider- lorp. De vrouw is met verwondingen aan haar knie naar het ijnland Ziekenhuis gebracht. CDA Warmond haalt uit naar college: stompwuk peter blok De Stompwijkse vrachtwagen chauffeurs willen hun truck ook in de nabije toekomst op het in dustrieterrein aan het Klaver blad kunnen stallen. Dat zei J. van Rijn van het gelijknamige transportbedrijf gisteravond in een vergadering van de dorps raad van Stompwijk. Hij be klemtoonde dat er in het hele dorp geen alternatieven zijn als Volgens het CDA heeft het Warmondse college van bur gemeester en wethouders het helemaal aan zichzelf te wijten dat de gemeente niet onder zandwinning in 't Joppe uit kan. Dat zou blijken uit een 'heel knullig' opge steld briefje, dat op 10 oktober 1998 naar Grond- en Zandwinningsmaatschappij Rijnland is gestuurd. „Daar in heeft u wel op een heel onprofessionele manier de contacten met Rijnland eenzijdig afgebroken, wat voor dit bedrijf aanleiding is geweest om juridische stappen te onderzoeken", aldus CDA-raadslid J. Bezuijen gister avond tijdens een raadsvergadering. warmond erna straatsma In september 1998 schreef Rijn land het Warmondse college een brief waarin naar de stand van zaken werd geïnformeerd rond de zandwinningsmogelijk heden in 't Joppe. Het bedrijf deed dat naar aanleiding van een 1995 gehouden onderzoek van de gemeente. Rijnland had aan dit onderzoek meebetaald en dat had verwachtingen bij dit bedrijf gewekt. Uit recent ju ridisch onderzoekin opdracht van burgemeester en wethou ders van Warmond zou blijken, dat Rijnland op grond van deze verwachtingen een contract tot zandwinning kan afdwingen. Volgens Bezuijen heeft het college het zelf zo ver laten ko men, door de genoemde brief van Rijnland botweg met 'nee' te beantwoorden. „U had zich alleen al op basis van behoorlijk bestuur moeten realiseren, dat het eenzijdig afbreken van on derhandelingen in deze fase ontoelaatbaar is en consequen ties tot gevolg zou kunnen heb ben." Het feit dat de onderhan delingen in 1995 door een an der college - met een ander standpunt over zandwinning - werden gevoerd, doet daaraan niets af, meent Bezuijen. „U had mogelijke juridische stap pen wellicht kunnen voorko men indien u de onderhande lingen op een correcte manier had afgerond. Op zijn minst valt u onzorgvuldig en incorrect handelen te verwijten." De CDA-wethouder die des tijds in gesprek was met Rijn land was CDA-wethouder Was senaar, wiens partij voorstan der was van zandwinning in 't Joppe. De huidige collegepartij en zijn 'in principe' tegen zand winning, zo noteerden WD en Progressief Warmond (PW) in 1998 in het collegeprogramma. Dat WD en PW nu om prak tische redenen toch 'kiezen' voor zandwinning vindt het CDA onbegrijpelijk. Wellicht was een besluit om de onder handelingen met Rijnland te heropenen al voldoende ge weest om een eventuele scha declaim van Rijnland te voorko men, denkt het CDA. In plaats daarvan kreeg de raad gister avond veel verdergaande voor stellen voorgeschoteld: om 'in beginsel in te stemmen met In de Warmondse recreatiepias 't Joppe ligt nog veel kostbaar zand. foto wim dijkman verdergaande zandwinning' en 'onderhandelingen omtrent een af te sluiten overeenkomst met Rijnland op te starten'. „Met dit voorstel is het college te ver doorgeschoten." PW en WD gingen, op ver zoek van het CDA, akkoord met enkele tekstuele aanpassingen in het voorstel, maar hadden verder weinig waardering voor de houding van de oppositie partij. De verwijten aan het adres van beide collegepartijen zijn volgens hen volledig onte recht. Desondanks maakten ze weinig woorden vuil om de kri tiek van het CDA te weerleggen. „Laten we niet met modder gooien", zei PW-fractievoorzit- ter G. Slingerland in een poging om de boel te sussen. „Kop op en verder gaan is nu het be langrijkste." De WD, bij mon de van J. Kwestro, sloot zich daar van harte bij aan: „Ik wil niet met modder gooien, want dat is niet mijn aard. Laten we modder die er nu helaas toch is, zo snel mogelijk in die nieu we zandwinningsput gooien. En niet naar elkaar." Verantwoordelijk wethouder Van de Velde (PW) ging niet in op de door het CDA geuite kri tiek: „Ik heb hier geen zin in. Ik wil dit hoofdstuk afsluiten. Ik wil mij met het vervolg bezig houden en niet met het verle den." zoeterwoude nienke ledegang Het plan voor renovatie en ver andering van de Noordbuurtse weg is in goede aarde gevallen bij een meerderheid van de Zoeterwoudse politiek. Wel moet er volgens alle partijen nog over de details van het ont werp gepraat worden. Alleen het CDA toonde zich gisteravond in de commissie vergadering grondgebied te leurgesteld. De partij betreurt het dat de vergadering niet was aangekondigd in de huis-aan- huisbladen en had moeite met het geven van een standpunt. Volgens M. Ates van deze partij voelen veel burgers zich betrokken bij de plannen en willen zij op de hoogte wor den gehouden van de proce dure. „We zeg gen continu dat de gemeente contact met de burgers moet houden. Hoe kan het dan dat zoiets niet in de krant verschijnt", aldus Ates. Ook op het ontwerp, gemaakt door architect M. Kolmas van Atelier Z uit Rotterdam, hadden de christen-democraten kritiek. Ates: „We kunnen niet echt zeggen dat we tegen dit plan zijn, maar wij neigen te zeggen: trek meer geld uit voor veilig heid. Onze fractie heeft de me ningen gepolst onder de bur gers en helaas moet ik conclu deren, dat er veel twijfels be staan over de veiligheid van fietsers en voetgangers. Ik pleit dan ook voor een aparte fiets strook." Volgens J. Hendriks van aan nemersbedrijf Van Hattum en Blankevoort zijn er verschillen de bezwaren tegen een dergelij ke fietsstrook. „Door fietsers een eigen strook te geven creëer je schijnveiligheid, luist door menging van het verkeer wor den de weggebruikers voorzich tiger. Bovendien stuit het aan leggen van fietsstroken op prak tische bezwaren. Doordat de weg versmald wordt van zeven naar vijf meter is er helemaal geen ruimte voor." Gediscussieerd werd er ook over de bushalte. Onduidelijk is nog, waar deze in de nieuwe situ atie moet ko men. JTet CDA ziet de halte het liefst voor het gemeen tehuis. Dat is ook wat de klankbord groep van burgers wil. De aan nemer kan echter weinig en thousiasme opbrengen voor die optie. Ook PZ en WD waren kritisch. WD-er I. Sanders: „Van mij hoeft dat niet, die bushalte. Dan zit ik daar. straks op een van die bankjes, die daar rondom die mooie boom komen te staan, komt er telkens een bus voorbij. Lijkt me niks." De bushalte is één van de on derwerpen die de politiek nog wil bespreken. Dan komen ver der onder meer de straatver lichting, de aankleding van het plein voor het gemeentehuis en de verkeersremmende maatre gelen aan de orde. Twijfels over veiligheid fietsers en voetgangers Vrouwendag over communicatie ia;ieiderdorp» De Stichting Vrouwenoverleg Leiderdorp viert inter- ationale vrouwendag op 8 maart in Sjelter met een bijeen- dii omst over 'communicatie en lichaamstaal'. Belangstellenden li unnen deelnemen aan een van de zes workshops met thema's Is 'spreken in het openbaar', 'zelfverdediging voor vrouwen' en deurenanalyse'. Voor kinderopvang tijdens de workshops vordt gezorgd. Wel moet men zich hiervoor vantevoren opge- en. (tel. 589 31 35) De bijeenkomst in Sjelter begint om 11.45 aur. De Vrouwendag wordt afgesloten met een feest in de Mu- et renhof met een optreden van het veertig vrouwen tellende koor jffiifhe Exceptionals. Een kaartje voor de feestavond die om 20.30 n gfur begint kost 7,50 gulden, e cl ho dei 'chtj hin Wie wil reageren op de ambi tieuze plannen met recreatie gebied Vlietiand kan dat doen van 3 tot en met 30 maart. Dan ligt het ontwerp-bestem- mingsplan ter inzage in het stadkantoor aan de Koningin Wilhelminalaan 2 in Leid schendam. Het plan maakt de weg vrij voor de bouw van een hotel met 120 appartementen, 102 recreatiebungalows en de aanleg van een negen holes golfbaan. Volgeris de exploi tant zijn deze voorzieningen nodig om beheer en onder houd van Vlietland te bekosti gen. Leidschendam binnenkort be sluit dat alle parkeerplaatsen aan het Klaverblad in de toe komst alleen nog maar be stemd zijn voor personenwa gens. „Bovendien zijn er bij de sporthal meer dan genoeg par keerplaatsen. En het is toch raar als je bij je eigen bedrijf, op notabene een industriegebied, geen vrachtwagens kwijt kunt. Moeten we dan toch weer het dorp in, met alle gevolgen van dien", vroeg hij zich hardop af. Behalve de wens om de vrachtwagenparkeerplaatsen te handhaven, drong Van Rijn ook aan op een andere ontsluiting van de naburige woonwijk dan via het huidige industrieterrein. „In de huidige situatie is het aan het Klaverblad onnodig druk en gevaarlijk." Van Rijn adviseerde de woonwijk zo snel mogelijk via de Akkermunt te ontsluiten. Loco-burgemeester Dwarshuis kon geen toezeggin gen doen, maar beloofde alle op- en aanmerkingen mee te nemen naar het gemeentehuis van Leidschendam. De onderwerpen verkeer en vervoer hadden gisteravond een prominente plaats tijdens de dorpsraad, die in Stompwijk eens per kwartaal wordt gehou den. Het onderhoud van de Stompwijkseweg en de Dr. van Noortstraat gaat de gemeente dit jaar 480.000 gulden kosten. Afgelopen jaar kostten beide wegen de gemeente 200.000 gulden. Loco-burgemeester Dwarshuis stelde dat in 2002 met de reconstructie van de twee belangrijkste wegen van Stompwijk kan worden begon nen. Dorpsraadslid C. van Ge- ijlswijk hoopt dat het daar dan inderdaad van komt. „We ho ren nu al ruim twintig jaar dat er iets met de Stompwijkseweg en de Dr. van Noortstraat moet en ook gaat gebeuren, maar we zijn ondertussen nog geen steek verder." Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn lel. 0172 43 26 21 Openingslijden showroom: aandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17