Soepeler sluitingstijden strandpaviljoens 'Het is wel moeilijk om er afstand van te doen' Duin Bollenstreek Honden tijdens broedseizoen in duinen aan de lijn Raadslid stuurt B en naar Johannespassift Voorhout treedt tegen hondenpoe Meeste zwerfvuil op strand Noordwij 'Liegen schijnt te mogen als je christen b Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/41,00 VRIJDAG 25 FEBRUARI 2000 976 Onderzoek Oranjebuurt loopt nog sassenheim De oplossing voor de cascoproblemen in de Sassen- heimse Oranjebuurt - woningbouw op het naast de wijk gelegen volkstuintjesterrein om daarmee een grootschalige opknap beurt te bekostigen - is niet definitief van de baan. Woensdag meldde deze krant dat die oplossing 'in de prullenbak' was te rechtgekomen, en dat de plannen voor een opknapbeurt 'op een laag pitje' zouden staan. De gemeente en de woonstichting lijken volgens dit bericht de kosten van een opknapbeurt niet meer te willen betalen. Die conclusie is te definitief. De ge meente onderzoekt nog steeds de mogelijkheden van nieuw bouw op het volkstuinengebied. Wethouder Van Beek gaf wel aan dat hij niet optimistisch meer is over die mogelijkheid. Inbraak met bedreiging lisse Een 29-jarige bewoonster van de Betje Wolffstraat in Lisse die woensdagavond om kwart over zeven drie of vier inbrekers in haar huis aantrof, werd door hen bedreigd met vermoedelijk een vuurwapen. Ze moest geld en sieraden afstaan. De mannen hielden haar nog een uur lang vast, in afwachting van haar man. Toen dat te lang duurde, gingen ze er via de brandgang vandoor. Daarna waarschuwde de viouw de politie. Buurton derzoek leverde op dat een blauwe auto enige tijd met draaien de motor in de straat heeft gestaan en dat die auto een week eerder ook al was gesignaleerd. Rechtdoor op rotonde katwijk Een 58-jarige Katwijker reed gisteravond op de Karei Doormanlaan rechtdoor toen hij bij de rotonde op de industrie weg kwam. De man had zijn auto niet onder controle. Hij raakte zelf gewond in het gezicht en veroorzaakte schade aan de ro tonde. Na behandeling in het LUMC kon de man naar huis, maar wel met een bekeuring. Hij had twee keer zoveel gedron ken als is toegestaan. Geen subsidie voor Gildehof sassenheim Bewoners van Het Gildehof krijgen geen bijdrage van de gemeente voor de aansluitkosten van een vaatwasser. Die kosten bedragen ruim 1200 gulden. Voorzitter van de bewo nersvereniging G. Visser probeerde de raadsleden gisteravond nog over de streep te trekken door een beroep te doen op een bijdrage uit het budget Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). Want, betoogde hij, er zijn vooral bejaarden en minder- validen gehuisvest in Het Gildehof. Volgens wethouder Olthof is die WVG-voorziening echter uitsluitend voor particulieren be doeld. De aansluitkosten zullen nu betaald moeten worden uit de kas voor het lustrumfeest dat in september 2000 plaatsheeft. noordwijkHonden moeten van 1 maart tot 1 augustus in de duinen aan de lijn blijven. En het natuurgebied Coepelduynen (tussen Noordwijk en Katwijk) is in die periode gesloten. Staatsbosbeheer neemt die maatregelen omdat het broedseizoen van de vogels weer begonnen is. En de rust voor zowel alle dieren als planten is dan van groot belang. De dieren gaan jongen en de planten bloeien en vor men zaad. Staatsbosbeheer ziet erop toe dat de rust niet verstoord wordt. Mensen die zich niet aan de regels houden krijgen een proces verbaal aan hun broek. De Coepelduynen worden afgesloten omdat het botanisch gezien een bijzonder gebied is. De konijnenstand is er in evenwicht en er zitten vossen, reeën en verschillende aparte vo gels. Het gebied is een groeiplaats van bijzondere planten, zoals Duinavruit, Hondskruit en Bremrapen. Verder zijn de open duinen, het vele gras en de lage planten kenmerkend voor het gebied. Voor mensen die toch de Coepelduynen in willen, is dat mogelijk. Maar dan wel onder begeleiding van de boswachter. Er zijn dit seizoen zes rondleidingen waar per keer maximaal 25 mensen aan deel kunnen nemen. foto wim dijkman Christelijke Oratoriumvereni ging Com Nu Met Sang uit Sas senheim krijgt 4.000 gulden su- sidie voor de opvoering van de Johannespassion van Johan Se bastian Bach op 7 april. De ge meente neemt de helft van het exploitatietekort voor haar re kening, daarmee ging de raads commissie gisteravond ak koord. WD'er Van der Ploeg greep dat besluit aan om het college van B en W naar het concert te sturen. ,,Dat zouden ze nou zo leuk vinden. Er komt nooit iemand van het gemeen tebestuur." Wethouder Olthof kre,' zelfde avond ook van raadslid Dirve een be Onlangs had hij bij een tatie van de Stichting Ouderen verstek laten Olthof zei dat in princip een wethouder of burgei verschijnt bij activiteiter verenigingsleven. ,,A1 uitnodigingen soms nie duidelijk." Of hij inderdaad naai hannespassion gaat ga-wethouders en burg- ter, is nog niet duidelijk.r min beloofde hij Van dt beterschap. „Uw opr komt keihard aan. üi 'Uitlooptijd' van een uur als compromis De sluitingstijden van Katwijkse strandpaviljoens wor den toch versoepeld. De Katwijkse gemeenteraad stelde gisteren de sluitingstijd weliswaar vast op tien uur 's avonds, maar burgemeester en wethouders hebben daar na aandringen van de ondernemers en de raadsfracties van CDA, PvdA, D66/GB en GroenLinks een 'uitlooptijd' van een uur aan vastgeplakt. 'verkroeging' van het strand en nachtelijke overlast. „We moeten aan beide kan ten iets toegeven", verklaarde wethouder Van Paridon (WD) de uitkomst. De paviljoens mo gen na 22.00 uur geen nieuwe gasten meer toelaten, om 22.30 moet het licht aan, de muziek uit en mag er geen drank meer geschonken worden en om 23.00 uur moet iederen de strandtent hebben verlaten. PvdA, GroenLinks en D66/GB wilden de sluitingstijd toch lie ver op elf uur vaststellen, maar eric de jager De strandexploitanten waren teleurgesteld over het oor spronkelijke plan van de ge meente om de sluitingstijd niet meer te laten afhangen van de zonsondergang, maar op tien uur te stellen. Zij wilden pas om elf uur de deuren sluiten en werden daarin gesteund door een groot deel van de Katwijkse politiek. Burgemeester en wet houders en de bewoners van de Boulevard wezen echter voor uiteindelijk ging de voltallige gemeenteraad akkoord met 'tien uur plus uitlooptijd'. Van de klachten van exploi tanten dat de nieuwe regeling een verscherping inhoudt, om dat de zon 's zomers vaak na tienen ondergaat, wilde Van Pa ridon niets weten: „In maart gaat-ie al om half zeven onder en dan geldt de sluitinsgtijd van tien uur ook." Ook burgemees ter Van Wouwe was tevreden met de vaste sluitingstijd. „Nu hoeft de agent 's ochtends niet meer in de krant te kijken hoe Iaat hij moet controleren." Van Wouwe gaf toe dat hand having van de regels er door het rommelige karakter vah de vroegere sluitingstijden wel eens bij inschoot. Maar dat gaat veranderen. Met ingang van de nieuwe sluitingstijden, zal de politie vaker langskomen bij de paviljoens, beloofde de burge meester. En dat geldt met name tijdens de vijftien besloten fees ten die de strandtenthouders tot één uur 's nachts mogen or ganiseren. Verder liet Van Wou we er geen misverstand over bestaan dat er absoluut geen sterke drank in de tenten aan wezig mag zijn. „Met het ge doogbeleid is het afgelopen", aldus de collegevoorzitter. De limiet voor de typisch Kat wijkse strandcabines is na over leg met exploitanten en de raadscommissie versoepeld. Oorspronkelijk was het de be doeling de ondernemers te ver plichten op zijn minst tachtig procent van het maximum (één per 40 vierkante meter) aan hokjes neer te zetten. Gister avond stemde de gemeenteraad in met vijftig procent als onder grens. 'Strandvak zonder topless zonners' Niek Zwaan (Lijst 8) gebruikte de bespreking van het nieuwe strandbeleid van Katwijk gis teravond om de tien jaar oude discussie over topless zonnen op het strand weer nieuw le ven in te blazen. Hij stelde een apart strandvak voor, waar Katwijkse zonaanbidders kun nen vertoeven die nu uit prin cipiële overwegingen niet naar zee willen, omdat ze daar op dames zonder bovenstukje kunnen stuiten. Zwaan kreeg voorzichtige bijval van de raadsleden van SGP/GPV en RPF. Die pleitten niet voor een apart strandvak, maar vonden het wel goed dat de éénmansfractie aanstipte. dat een deel van de Katwijkse bevolking op mooie strandda- gen vanwege hun principes is aangewezen op het zwembad. Dat ze de wettelijke slag over dit onderwerp tien jaar gele den al hadden verloren, wis ten de drie partijen. „Er is geen wettelijke basis voor, maar bij wijze van herenak koord zouden we toch een stukje strand voor die mensen kunnen openstellen", zei Zwaan. Wethouder Van. Paridon voelde er echter niets voor om veel aandacht te besteden aan de toerist die zich 'wat kaler gedraagt' dan een ander. Ook burgemeester Van Wouwe wenste niet in te gaan op Zwaans voorstel. voorhout annette van der elst Hondenbezitters moeten ervan doordrongen raken dat het la ten liggen van uitwerpselen van hun huisdier ronduit a-sociaal is. Dit is de conclusie van de Voorhoutse politici. Zij bespraken gisteravond tij dens een commissievergade ring voorstellen voor het terug dringen van hondenpoep in de openbare ruimte. In een amb telijke nota wordt een samen hangend pakket van maatrege len voorgesteld. Zo moeten kin derspeelplaatsen en speelwei den verboden gebied worden voor honden. De viervoeters krijgen wel een eigen plek, de hondenuitlaatstroken. Daar staan op korte loopafstand hondenpoepafvalbakken. Op enkele punten in de gemeente komen automaten met zakjes om de drollen in op te vangen. Hondenbezitters zijn verplicht de uitwerpselen van hun huis dier op te ruimen. Verder stelt de nota voor en kele losloopgebieden aan te wijzen, in de rest van de ge meente moeten de honden aan de lijn worden gehouden. Con troleurs (de zogeheten BOA's, bijzondere opsporingsambte naren) moeten daarop toezien. De commissieleden waren blij met het verschijnen van de nota, maar hadden ook enkele bedenkingen. Beelen (Gemeen tebelangen) prees de humoris tische kant van de nota. „Ik schoot bij het lezen ervan tel kens in de lach. Als ik deze nota buiten onze landsgrenzen voor lees, heb ik de hele avond suc ces." Beelen zei wel iets te mis sen in de beleidsnotitie. „Ik mis de integrale visie op de Voor het psychisch eve' van contactgestoorden de hond een grote rol. steeds meer Nederlande psychische stoornissen den sparen kosten voor lijke gezondheid uit." CDA'er IJdo keerde i gen het aanwijzen van l gebieden. „Loslopende l zijn een plaag. In b< stukken is het niet goed natuur, zeker in de br Ook bij weilanden met l beeld schapen is het ni honden los te laten lopi hond ziet een schaap speeltje." IJdo stelde d; den 'te allen tijde onde moeten zijn', waarop meester De Ronde vroe lid moeten worden v Christen Democratisch (CDA). Voorts dacht IJ het moeilijk zal zijn on te vinden: „Vroeger kerken professionele h meppers in dienst. Maa moeilijk om met de personeelsschaarste dil hondenmeppers te vindt PvdA'er Lucas, en Heemskerk stelden dat gen van het beleid staat met de mentaliteit van i denbezitters. De kosten van het hondenbeleid, dat offn 2001 moet ingaan, zijn g op 250.000 gulden. De cl sie vond dit een erg h< drag, maar volgens de meester is het wel echt „We hebben laatst he houtpark opgeknapt, moet er met een hin -sprong doorheen. Het schrikkelijk." Kleindochters schenken archief Kloos aan museum noordwuk marijke den hollander De schrijvende Noordwijkse bakker Jan Kloos was een 'heel bijzondere man'. „Opa had alleen lagere school, maar hij was heel geleerd. Hoe ouder we worden, hoe trotser we zijn dat Jan Kloos onze opa was. Als hij nu geleefd had, was hij vast aan de universiteit gaan studeren en professor of hoogleraar geworden. Maar ja, vroeger gebeurde dat niet. Daar werd helemaal niet over gedacht en er was natuurlijk ook geen geld voor." Jo Kaptein-Wassenaar en haar zus Rie Wassenaar - ze wonen naast elkaar in de oude dorpskern van Noordwijk Binnen - koesteren de mooie herinneringen aan hun in Noordwijk 'wereldberoemde' grootvader. Bijvoorbeeld aan hoe hij met zijn kroontjespen heel minutieus de introductie-pagina in hun poezie-al- bum invulde met sierlijke letters. En er vervolgens een zelf bedacht, persoonlijk versje in schreef, vergezeld van een fraaie, ingekleurde pentekening. Elke zondag gingen ze naar hem toe. „Hij vroeg altijd naar cijfers en rapporten. Had je een 9, dan zei hij altijd: had het geen 10 kunnen zijn." Dat Kloos brede kennis belangrijk vond, blijkt wel uit de nalatenschap van deze schrijvende bakker. Dozen vol ma-" nuscripten, schetsen en tekeningen van zijn hand, door hem geschreven fiede len, toneelstukken en muziekstukken, foto's, schriftjes, krantenknipsels en be schreven krantensnippers, kruideniers- en vleeswarenzakjes die als notitievelle tjes een nieuw leven kregen, zijn zorg- t vuldig bewaard gebleven. Met name Rie Wassenaar, die jaren in het huis van Kloos woonde om voor zijn twee zusters te zorgen, waakte over deze bijzondere erfenis. Sleepte de dozen met handge schreven pennenvruchten van grootva der, hoewel anderen -zeiden 'gooi toch weg die oude troep', mee naar het nieu we onderkomen toen het oude huis werd afgebroken. Achteraf is ze blij nooit iets te hebben weggegooid. Niet alleen het Leids ar chief bleek namelijk blij met unieke stukken van Kloos, maar ook de Neder landse Hervormde Kerk in Noordwijk. Zaterdag wordt ook het overige werk van Kloos definitief veilig gesteld. Dan vindt de officiële overdracht plaats van de rest van zijn papieren nalatenschap aan het Genootschap Oud Noordwijk. „Het is wel een beetje moeilijk om er afstand van te doen", geeft Rie Wassenaar eerlijk toe. „Maar het is goed dat het straks door het genootschap allemaal netjes geordend, gesorteerd en gerubriceerd wordt en dat we de zekerheid hebben dat het goed bewaard blijft, zodat ande ren er nog wat aan hebben." Kloos is de schrijver van het lijvige his torische naslagwerk 'Noordwijk in den Loop der Eeuwen'. Een boek dat wel als Kloos' levenswerk wordt beschouwd. Zijn geschiedkundige oeuvre is §chter vele malen groter. „Hij had interesse in alles. Het is onvoorstelbaar wat die man allemaal heeft gedaan", zegt Kapteijn. Als broodbakker had hij een zwaar be staan. In die tijd werd nog gebakken in houtgestookte ovens. Hij moest te voet het brood uitventen. En naast die dag taak en de zorg voor zijn gezin, studeer de hij, las hij boeken en schreef hij alles op wat hem bezighield en wat er om hem heen gebeurde. En alles heel keurig met de hand. Hij benutte elk stukje pa pier optimaal. Papier was toen nog een duur en schaars artikel. Kloos wist heel zorgvuldig, tussen twee fijntjes in, drie zinnen te schrijven. En nog leesbaar ook. Hij maakte gedichten, artikelen en raadsels voor de plaatselijke krant, was actief in de kerk, maatschappelijk be trokken bij onder andere St. Joris Doelen en het Wilhelminahofje, was gasthuis- meester en werkte mee aan de organisa tie van festiviteiten in het dorp. Uit overlevering is bekend dat de bak ker niet meer dan vier uur per nacht sliep. Ruim zestig jaar na zijn dood is, dankzij inspanningen van het Genoot schap Oud Noordwijk (GON), dp be langstelling voor het leven en werken van deze bakker/geschiedschrijver, die leefde van 1860 tot 1938, groter dan ooit. Eind 1999 organiseerde het GON een speciale Kloostentoonstelling. Bij die ge- den haag/noordwijk hans jacobs Op het strand van Noordwijk is vorig jaar bij de meting van het zwerfvuil de meeste rotzooi ge vonden. Dat blijkt uit het jaar verslag van de stichting Noord zee, dat gisteren is aangeboden aan staatssecretaris De Vries (verkeer en waterstaat). Ook in Katwijk, waar leerlingen van Visser 't Hooft uit Leiderdorp hielpen rapen en ter hoogte van Meijendel (tussen Schevenin- gen en Wassenaar) is uitzon derlijk veel vuil aangetroffen. Dat betekent overigens niet dat het strand in deze kustgemeen- ten ook smeriger is dan elders. In Noordwijk bijvoorbeeld werd door de Reddingsbrigade ge meten daags na een flinke storm. Het resultaat had er twee dagen eerder heel anders uit gezien. De Vries vindt dat de kustge- meenten meer en grotere afval bakken moeten plaatsen op het strand en dat zij deze bakken in drukke tijden ook vaker moeten legen. Een stuk (her) opvoeding van de strandgeb ruikers helpt ook, want veel van het afval is van hen afkomstig. De stichting Noordzee was niet erg gelukkig met de opmerkingen-van de be windsvrouw. Het is niet zo zeer het afval van strandgasten dat extra aandacht verdient, maar juist het scheepsafval. Minstens 42 procent van het langs de kust gevonden vuil is afkomstig van schepen, 15 pro- cent is achtergelaten door bad gasten en van de rest valt de herkomst niet direct te herlei den. „Een lege drankfles kan zowel van een schip als van een strandbezoeker zijn", aldus woordvoerder Span van de stichting Noordzee. Het scheepsafval - olie bijvoorbeeld - is ook van andere aard dan de blikjes van strandgangers. Was senaar haalde vorig jaar 666 kilo chemisch afval van het stand, naast 50.020 kilo andere troep, waarvan bijna de he schepen kwam. Het meeste 'andere langs de kust bestaat stof (jerrycans, folie, en dergelijke), gevolgrti touw, hout, papier en Om een ranglijst van met uitzonderlijke vervi gekeken naar het aantal 1 den stukken zwerfvuil >rp meter onderzocht geb Noordwijk is gewerkt tu kilometerpalen 80 en tussen de palen 75 en geen de stichting Noord n c makshalve aanduidt 'Noordwijkerhout'. Laifijf, Noordzeekust werd ge 266 stuks vuil gevonde Noordwijk (744), Was /Meijendel (464), Katwi en het noordelijke stu van Noordwijk (303) ko daarboven uit. „Het is een momento die alles te maken he wanneer er is geteld drukt woordvoerder Sp legenheid brachten de Noordwijkers Willem Baalbergen, perard de Lange en Huig van der Niet een boekje uit, waarin zij een overzichtelijk beeld schetsen van deze bijzondere Noordwijker. Tentoon stelling en boekje kwamen tot stand me de dankzij het tot dan verborgen geble ven archief. Het was de kleindochters snel duide lijk dat het GON belangstelling had voor de intrigerende documenten van groot vader Kloos. De familie had toch wat be denktijd nodig. Rie Wassenaar: „Ik denk dat ze er ei genlijk al niet meer op hadden gere kend. Want toen ik Van der Niet belde om te zeggen dat we de boel zouden af staan, was het zo lang stil, dat ik al bang Jo Kaptein en Rie Wassenaar doen het archief van bakker Jan Kloos de deur uit. „Per- soonlijke dingen houden we na tuurlijk zelf." foto dick hooewoning was dat ze het niet meer wilden hebben. ■Maar dat was het helemaal niet. Hij wist gewoon even niet wat hij moest zeg gen." Kinderen en kleinkinderen hebben geen ruimte voor de spullen uit het ver leden. „Ze vinden het leuk, maar het zijn geen archivarissen", zegt Kaptein, die trots vertelt dat een van haar kleinzoons in elk geval het tekentalent van zijn overgrootvader heeft geërfd. Ze ver wacht niet dat kinderen of kleinkinderen het hen ooit nog eens kwalijk zullen ne men dat het Kloos-archief naar het GON is gegaan. Wassenaar: „Persoonlijke din gen, zoals het trouwboekje, familiefoto's en een paar schilderijen houden we na tuurlijk zelf." runsburg peter van egmond Iedereen in de gemeenteraad wil het wel, dat er een kinderboerderij komt in het Rijnsburgse Westerpark. Maar het enthousiasme is niet overal even uitbundig. Het CDA heeft de kinderboerde rij bedacht, en wil het liefst dat 'ie er in 2001 al staat. De oppositiepartijen hebben er nooit voor in polonaise gelopen, maar vinden het verder prima. Gisteravond vergaderde de raad over de inves teringsplanning 2001-2004. Daarin wordt 50.000 gulden extra opzijgezet voor de kinderboerderij. Eerder reserveerde de gemeente 30.000 gulden. Samen is er nu een kleine ton beschikbaar. Het CDA was juichend, sprak van een 'langgekoester de wens' en spoorde de wethouder aan snel aan de slag te gaan. Collegegenoot RPF/GPV/SGP klapte mee. De oppositie was kritischer. „De investeringskosten", rekende GBR-fractie- voorzitter Vletter voor, „zijn meer dan 250 pro cent hoger dan eerder aangegeven, maar van ex ploitatiekosten die jaarlijks op de begroting druk ken is nog niets bekend. We zeggen nu geen 'nee' tegen de kinderboerderij. Daarom gaan wij wel akkoord met de investering, maar onder houd." Ook PvdA en WD willen eerst eens w zo'n kinderboerderij nu precies gaat Waarmee duidelijk is dat het Westerpar daad, vroeg of laat, het huidige herte gaat verruilen voor een kinderboerderi juist als duidelijk is dat het er zo voorsta spint zich een merkwaardig debat. Fractievoorzitter Mostert van RPF/G reageert korzelig op de kiitische noten oppositiebankjes. „Eerst zijn ze niet zo v zijn ze een beetje voor, en nu willen ze w het structureel gaat kosten. Maar meneer wat hebt eigenlijk over voor de kindei rij?" Vletter: „Dat kan ik nu niet zegge eerst weten wat de structurele kosten zij tert: „Dat kunstje voert mevrouw..., eh ook vaak op." Vletter, nu ook geprikkeld:pc tendentieus. Het gaat ons gewoon om durele kant van de zaak. Ik vind het b woon beschamend dat u zoiets zegt." treiterend: „Ik begrijp dat u er dus gewo centert voor over hebt." Vletter, nijdig: u! En dat schijnt te mogen als je christen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16