Parapsychologisch Instituut 'moe' van scepti SoW-kerk ziet niets in ritueel met Simonis op aswoensd; Geloof Samenleving MET DE AUTO NAAR DE WINTERSPORT? VRIJDAG 25 FEBRUARI 2000 VANDAAG OC De heilige van vandaag, Walburgis, was het nichtje van onze Bonifatius, de apostel van de FEB Duitse en Friese gewesten. Ze kwam uit een heel 'nest' van heiligen, want ook haar broers en een nicht kregen van de katholieke kerk een aureool. We schrijven de achtste eeuw en zijn in Engeland. Het christendom heeft daar al wortel geschoten. Walburgis krijgt een verzoek van haar oom Bonifatius of ze naar het vasteland wil komen. Want daar is het woord van Christus nog niet overal in zwang. Walburgis vertrekt en leidt als abdis een groep nonnen. In Beieren sticht ze klooster, met een deel voor zowel mannen als vrouwen. Voor Walburgis het wist werd ze tot hoofd van beide kloosters gekozen. Dat is een bewijs van haar hoge aanzien, want een vrouw als baas van een mannenklooster was toen, en zelfs nu nog, een unicum. Walburgis overleed op 25 februari 779. Oproep paus om vrede tussen religies cairo Paus Johannes Paulus II is zijn driedaagse bezoek aan Egypte begonnen met een oproep tot vrede en een veroordeling van religieus geweld. De 79-jarige kerkleider zei na zijn aan komst op het vliegveld van Cairo te hopen dat vertrouwen en rechtvaardigheid in het Midden-Oosten zullen zegevieren. Het bezoek aan Egypte is het begin van een pelgrimage langs be langrijke bijbelse plaatsen. Zijn bezoek aan het grieks-ortho- doxe klooster Sint Catharina bij de berg Sinaï, waar Mozes vol gens het bijbelverhaal de Tien Geboden heeft ontvangen,.wordt zaterdag een moment van 'intens gebed voor vrede en interreli gieuze harmonie', kondigde hij aan. Hulpbisschop wil op internet Hilversum Hulpbisschop De Jong van Roermond wil spreekuur gaan houden op internet. Hij denkt eraan een paar keer per maand te gaan chatten met gelovigen of anderen die hem on li ne vragen willen stellen. Biechten via internet is volgens De Jong niet mogelijk. De hulpbisschop is enthousiast over het ini tiatief van een groep pausgetrouwe rooms-katholieken om een eigen internetomroep op te richten. De gelovigen willen dage lijks een eucharistieviering en op verzoek rozenkransgebedjes en preken uitzenden. De Nederlandse kerkprovincie werkt zelf ook aan plannen om haar internetactiviteiten fors uit te breiden en te komen tot een soort 'kerkplein' waar mensen elkaar kun nen ontmoeten. Kerk verlost van etherpiraten harkema De hervormde kerk in het Friese Harkema wordt ver lost van etherpiraten tijdens de kerkdienst. De kerk had al enige tijd last van een radiopiraat die tijdens de dienst over de verster ker van de kerk te horen was. Volgens een technisch bureau werkten de snoeren tussen de versterker en de microfoon als antenne. Voor de kerk had in de dorpskrant van Harkema de onbekende piraat gevraagd op zondagochtend stilte in acht te nemen. Het technisch bureau hoorde van de problemen van de kefk en bood zijn diensten aan. De kerk moet wel de kosten van het vervangen van de snoeren betalen, alles bij elkaar zo'n acht honderd gulden. Carey erkent wijdingen niet canterbury Het hoofd van de Anglicaanse Kerk, aartsbisschop Carey van Canterbury, weigert de bisschopswijding van twee Amerikaanse priesters te erkennen, die eind januari in Singapo re plaatsvond. De conservatieve priesters liggen overhoop met de leiding van de Episcopaalse (Anglicaanse) Kerk in Amerika over de toelating van homoseksuelen tot het priesterschap. De wijding van Charles Murphy en John Rodgers werd verricht door aartsbisschop Moses Tay van Singapore, aartsbisschop Emmanuel Kolini en bisschop John Rucyahana, beiden uit Rwanda. De wijding in Singapore was volgens Carey in strijd met het principe van 'territoriale integriteit' van de bisdommen. Ook waren de voorschriften van de Anglicaanse kerkprovincies van Zuid-Oost-Azië en Rwanda niet gevolgd. Bisschop Ernstprijs voor scriptie Tilburg De theoloog en muziekwetenschapper M. Hoondert heeft de Bisschop Ernstprijs 1999 gekregen voor zijn scriptie over de vernieuwing van het gregoriaans in Nederland tussen 1903 en 1930. De Theologische Faculteit Tilburg kent de prijs sinds 1995 jaarlijks toe aan de student die de beste doctoraal scriptie heeft geschreven. Hoondert onderzocht de invoering en ontvangst in Nederland van de nieuwe gezangboeken met gre goriaanse kerkmuziek die krachtens een decreet van paus Pius X uit 1903 werden ingevoerd. Hoondert krijgt de prijs, waaraan een bedrag van 1000 gulden is verbonden, vandaag uitgereikt. UTRECHT ANP De Samen-op-Wegkerken zien weinig in een ritu eel waarbij kardinaal Simonis en de hervormde secretaris-generaal B. Plaisier op aswoensdag as op eikaars hoofd strooien. Het door aartsbis schop Simonis van Utrecht voorgestelde ritueel is misschien 'iets te katholiek gekleurd', zei de woordvoerder van de SoW-kerken gisteren mede namens Plaisier. In het EO-programma Het Elfde Uur zei Simonis onlangs van harte bereid te zijn tot meer toenadering tot protestanten. Volgens hem hebben rooms-katholieken en protestanten allebei schuld aan de onderlinge verdeeldheid. De kardinaal zei ook bereid te zijn in dit jubel jaar 2000 op aswoensdag (8 maart) zich as op het hoofd te laten strooien door Plaisier en zelf as op diens hoofd te strooien. Dit rooms-katholieke ge bruik zou een teken moeten zijn van boete, ver zoening en schuld. ,,Het zou moeten inhouden dat we meteen het voornemen maken dat we ge zamenlijk meer optreden in gebedsdiensten voor eenheid", zei Simonis. Concrete plannen voor het ritueel op aswoens dag bestaan nog niet, zei de woordvoerster van de kardinaal. Volgens haar ging het om een spontane inval van Simonis. Het hoofd van de RK-Kerk in Nederland heeft over de kwestie nog geen contact gehad met Plaisier. De SoW-kerken interpreteren de suggestie van Simonis als een 'speelse, spontane gedachte', zei de woordvoerder. Ze vinden het positief dat hij naar oecumenische verdieping streeft. ,,Daar staan we open voor. Maar we denken daarbij niet specifiek aan aswoensdag. We zullen zien of de ideeën vorm krijgen in platforms zoals de Raad van Kerken." Hij benadrukte dat de SoW- nog geen voorstel van Simonis hebben o gen. ,,Als dat wel gebeurt, zullen de kerkr serieus bekijken", zei de woordvoerder. Volgens hem werken de RK-Kerk en d( jy kerken al veel samen, onder meer in het In[e kelijk Contact in Overheidszaken en op dia. st gebied. Ook hielden de Raad van Kerken Ul Evangelische Alliantie in januari voor he;a een gezamenlijke kerkdienst. De viering v de gebedsweek voor de eenheid van de nen. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Finland: Wolkenvelden e 'Maxima van -5 het noorden. Denemarken: Vrijdag een enkele winterse bui, maar ook zon. Zaterdag perioden met zon en nagenoeg droog. Middagtemperatuur ongeveer 5 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Geleidelijk perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Zaterdag voor al in Ierland weer toenemende bewol king en regen. Maxima uiteenlopend van 5 graden in het noorden tot 10 in het zuiden. België en Luxemburg: Vrijdag eerst regen, en in de Ardennen misschien sneeuw. Zaterdag kans op mist, daarna geregeld zon. Maxima rond 8 graden, in de Ardennen lager Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en af en toe regen of motregen. In Midden-Frankrijk vrijdag eerst zon of mist. Zaterdag overal kans op mist en later perioden met zon. Maxima van 8 graden in de Elzas tot 13 plaatselijk in Bretagne. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en kans op mist. Maxima tussen 12 en 17 graden, za terdag bij de Pyreneen nog iets zach- Spanje: Vrij zonnig en warm. Maxima van 17 graden in het noorden tot 25 plaatse lijk in het zuiden. Portugal: Zonnig en warm. Maxima tussen 18 en 24 graden, Mallorca, Ibiza, Menorca: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima ongeveer 18 graden. Marokko: Westkust: veel zon, maar in het zuiden misschien een regen- of onweersbui. Maxima aan het strand van 20 in Tan- ger tot lokaal 30 graden in de buurt van Agadir. Tunesië: Perioden met zon en meest droog. Middagtemperatuur oplopend tot bo ven de 20 graden. Madeira: Van tijd tot tijd zon, maar ook kans op een bui. Maxima rond 21 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en nog een kleine kans op een bui. Middagtempe ratuur tussen 20 en 24 graden. Duitsland: In de noordelijke helft perioden met .zon en misschien een winterse bui. In het zuiden vrijdag enige tijd regen, maar zaterdag zonnige perioden en droog, Middagtemperatuur tussen 4 en 9 graden. Oostenrijk: Vrijdag aan de noordzijde vanaf 1000 meter kans op sneeuw. In het zuiden geregeld zon. Zaterdag overal perioden met zon. Maxima in de dalen ongeveer 7 graden. Zwitserland: Vrijdag aan de noord- en westzijde vanaf 1000 meter kans op sneeuw. In het zuiden geregeld zon Zaterdag overal perioden met zon. Maxima in de dalen ongeveer 8 graden. Polen: Bewolkt en perioden met sneeuw, ijzel of regen. Zaterdag droger en meer zon. Maxima uiteenlopend van 0 in het noordoosten tot 6 in het zuiden. Tsjechië en Slowakije: Bewolkt en perioden met ijzel of re gen, in de bergen sneeuw. Zaterdag geleidelijk droog en zon. Maxima onge veer 5 graden. Hongarije: Vrijdag bewolkt en van tijd tot tijd re gen. Zaterdag meer zon en droger, Middagtemperatuur rond 7 graden. Italië: Zonnige perioden en mogelijk een bui. Maxima uiteenlopend van een graad of 10 in het oosten tot 14 in het zuidwes ten. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en droog. Maxima rond 15 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Maxima overal oplopend tot 12 graden. Malta: Perioden met zon en nauwelijks een bui. Maxima ongeveer 15 graden. Turkije en Cyprus: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Maxima 0 tot 5 gra den, langs de kust en op Cyprus 10 tot 15 graden. ZATERDAG 26 FEBRUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.34 Zon onder 18.11 Maan op 01.05 Maan onderl0,45 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.11 20.35 07.44 20.08 Laag 04.05 16.35 03.46 16.16 Weerrapporten 25 februari 07 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw V koufront SÈk opklaringen hagel lagedruk mist windrichting ft hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chefredactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 Familieberichten: 023- 5317 33 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 to 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ver het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bini worden verzonden geldt een toeslag i aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETlf I Voor mensen die moeilijk hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is van het regionale nieuws uit het Le Dagblad op geluidscassette beschik informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, redactie ld@damiate.hdc.nl Z I K N H U I Z 7 0 0.6 New Orleans 4 4.0 New York Buenos Aires zwaar b( Casablanca half bew Johannesburg regen Los Angeles zwaar lx 4 3 2.1 TelAwv 37 24 0.0 Tokyo 35 25 0.0 Toronto 20 12 0.0 Tunis 20 12 4.0 Vancouver 13 8 0.0 16 7 0.0 10 0 0.0 11 3 2.0 14 7 2.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenh'uis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth, tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Ier Het is niet verwonderlijk dat veel mensen bij de woor den 'new age' direct denken aan paranormale verschijn selen. Het woord zweverig, dat in deze context populair is, komt vermoedelijk van de zwevende geesten die men sen zagen tijdens spiritistische seances. Ondanks de vaak laatdunkende reacties heeft praten met overleven den, voorspellen van de toekomst en lezen van gedach ten zelden aan populariteit ingeboet. De laatste decen nia zijn veel serieuze onderzoekers doende de 'parapsy chologie' een volwassen plek te geven in de wetenschap. In het Parapsychologisch Instituut in Utrecht spreekt di recteur Douwe Bosga over zijn vakgebied en het verschil tussen wetenschap en populisme. Op datzelfde moment vertelt in Amsterdam 's werelds meest populistische pa ragnost, Uri Gelier, hoe hij het ziet. leiden qnno van 't klooster „Parapsychologie, of 'psi', is de wetenschap van de paranorma le (schijnbaar boven de ons be kende fysische wetten uitstij gende) vermogens", definiëren Marcel Hulspas en lan Willem Nienhuys van de stichting Skepsis. Niet voor niets staat in de definitie van Skepsis het woordje 'schijnbaar'. Want daar zit natuurlijk de crux. Bestaan paranormale verschijnselen? Of bedriegen we onszelf? Skepsis gaat, zoals bekend, van de laat ste optie uit. Voor Douwe Bosga, directeur van het Parapsychologisch In stituut (PI), is het bestaan van psi geen kwestie meer. Vanuit een prachtig oud pand in de Utrechtse binnenstad onder zoeken hij en zo'n veertien col lega's paranormale fenomenen op wetenschappelijke wijze. ,,Ik word zo langzamerhand moe van sceptici die roepen dat het paranormale nog steeds niet is 'bewezen'. Waar je over kunt twisten is de interpretatie van de tests." ,,We weten", zegt hij met veel nadruk op het woord 'weten', ,,dat er paranormale fenome nen bestaan. De zogeheten 'Ganzfeld-experimenten' heb ben dat aangetoond. Het gaat daarbij om vrijwel geheel geau tomatiseerde tests in een labo ratorium. Daaruit blijkt dat meer mensen dan je op grond van het toeval zou mogen ver wachten, gedachten kunnen le zen. We zijn op dit moment be zig met proeven waarin we het voorspellend vermogen van mensen aantonen. Met behulp van sensoren meten we de huidweerstand van een aantal proefpersonen. Die krijgen ver volgens drie soorten afbeeldin gen te zien: neutrale, erotische en geweldadige plaatjes. De re sultaten tot nu toe geven aan dat proefpersonen intenser rea geren op de gewelddadige' af beeldingen 'voordat' ze die te zien krijgen. Bij erotische plaat jes is de reactie op voorhand al minder en bij neutrale blijft die min of meer achterwege." Bosga is ervan overtuigd dat mensen voortdurend bestookt worden door buitenzintuiglijke prikkels, zoals voorgevoelens, boodschappen van gene zijde, gedachten van anderen, enzo voort. Op de één of andere ma nier verbleken die echter bij de vele zintuiglijke indrukken die we constant krijgen. Bosga: „Vergelijk het met het feit dat je overdag de sterren niet kunt zien. Ze zijn er wel, maar de zon schijnt zo sterk dat het licht van de sterren ons daardoor niet bereikt. Sommige mensen zijn meer naar binnen gericht en hebben daardoor het ver mogen voorbij zo'n storings bron te kijken." Het klinkt uit de mond van Bosga allemaal heel aanneme lijk. Toch verschilt in de grond van de zaak zijn theorie niet veel met die van populaire 'pa ranormalen', zoals Jomanda en Uri Geiler. Bij het noemen van de naam Geiler, die op dat mo ment toevallig in Nederland is, kijkt Bosga wat meewarig. In het Parapsychologisch In stituut hangt een neutrale kan toorsfeer: foldertjes en een en kel serieus boek sieren de lees tafel in de wachtkamer. .Een tijdschrift als Paravisie kom je er niet tegen. Waarschijnlijk is dat van te twijfelachtig allooi. Nu leert een willekeurige greep uit het maartnummer inder daad dat er in zo'n blad geen woord van twijfel of spoor van kritiek over het paranormale en paranormale praktijken is te vinden. Laat staan dat er ook maar een poging wordt gedaan om enige wetenschappelijke objectiviteit te betrachten. Het blad bestaat echter in deze vorm al zo'n vijftien jaar en heeft een trouwe groep lezers. De toekomst voorspellen, ge dachten lezen, met de overle denen praten, het is allemaal gesneden koek voor de redac tie. Het tijdschrift opent deze maand met een artikel over het karakter van Maxima Zor- requita zoals paragnost Heijk de Gelder hierover berichten 'doorkreeg'. Showbizz-presentator Albert Verlinden laat helderziende Francesca zijn handen lezen. Ene Jan Stuivenberg legt uit hoe je met een bandrecorder stem men van overledenen kunt op vangen. En medium Jomanda geneest een ernstig zieke via een droom. Het is een wereld van verschil met de voorzichti ge wetenschappers van het Pa rapsychologisch Instituut. „Uri Geiler", herhaalt Douwe Bosga peinzend op de vraag wat hij van hem vindt. „Ja, hij brengt de parapsychologie wel bij een groot publiek onder de aandacht, maar niet altijd op een gunstige manier. Hij is een keer door een camera betrapt, terwijl hij een lepeltje boog met zijn handpalm in plaats van met zijn mentale krachteri. Nu hebben wij hem nooit onder zocht, mqar het kan goed zijn dat hij oprecht is. Hij is echter ook maar een mens en zal mo menten hebben waarop het niet wil lukken. Bosga kan niet onverdeeld positief over Geiler zijn. Met negatieve gedachten onderdruk je je paranormale vermogens, is het credo van Geiler. „Denk po sitief, wees optimistisch en ge loof in jezelf', is zijn bood- schap. Hoewel hij zegt afstand te hebben gedaan van de 'showbizz-Geller' die in de ja ren zeventig furore maakte, kan hij het niet laten om met veel gevoel voor entertainment toch even een lepel en een sleutel te buigen. Als klapstuk laat hij een klein zaadje in z'n hand groeien. Hij heeft het in de afgelopen veer tig jaar al duizenden malen op het podium laten zien. Nog steeds verbaasd roept hij het publiek op om te komen kijken. Zeker honderd mensen duwen zich hongerig een weg naar het wonder. Inderdaad, één van de minuscule zaadjes in Gellers hand lijkt iets groter te zijn dan de rest, en de lepel is inderdaad flink verbogen. Even later claimt Gelier dat hij een manier heeft gevonden om het verou deringsproces te vertragen. De bekendste tegenstander van Gelier is de Amer goochelaar James Ran jl organiseert al jaren waarin hij de 'gaven' vai als goedkope good neerzet®Waarschijnlijk i daarom zo fel als het ov< tici gaat. Randi heeft h daardoor ook veel van z lega-paragnosten, veel waardigheid gekost. Een avondje Gelier, hc nerend ook, laat zien Bosga en z'n Parapsychi Instituut weinig op heb! de meer populaire pa ten. De anekdotische voering' voor hun parar krachten geeft eerder ding voor scepsis, dan d< dichter bij een antwoorc j op de prangende vraag waar? 'c jav Ondanks vaak laatdunkende reacties heeft het paranormale niet aan belangstelling ingeboet, publiek. Regel nü de Internationale Reis- en Kredietbrief Plus. Uw garantie voor een zorgeloze vakantie. Als uw auto afhaakt, rijdt u gewoon verder in een vervangende auto. Kom langs of bel gratis 0800 - 0503 anwbJ

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14