eii eiden Regio fusie brandweerkorpsen \gatha Christie met tienduizend plots m Verkiezingen zijn toch nog ergens goed voor @1 Kastanjes redden het toch niet Bi Helikopter assisteert politie bij arrestatie t FEBRUARI 2000 lengaan Rijnland en Midden Holland 'logische stap' andweerkoepels Rijnland en Midden Holland gaan »n. De streefdatum voor de fusie is januari 2002. :n hebben hiertoe gisteravond een intentieverkla- sjondertekend. De fusie komt voort uit een voorstel iinnenlandse Zaken om de brandweerregio's op de- manier in te delen als de politieregio's. In geval ampen kunnen de hulpverleningsdiensten dan be- sneller optreden. De nieuwe brandweerorganisa- at evenals de politie Hollands Midden heten. Duin- en Bollenstreek en een voor de Gouda en omgeving. Het is een goede zaak om ook de brandweeractiviteiten op de zelfde schaal in te delen. Bij grootschalig optreden kunnen de diensten de veiligheidszorg beter op elkaar afstemmen. De ervaring die we hebben opge daan in de millenniumnacht, sterkt die verwachting." De fusie heeft tot gevolg dat de alarmcentrales van beide brandweerkoepels worden sa mengevoegd op één locatie. is plaatsvervangend com- van Rijnland, J. scheer, is het samengaan ide koepels een logische ,De ambulancediensten ibied van Schoonhoven met Noordwijkerhout verenigd in Hollands n. Hetzelfde geldt voor itie. Alleen de brandweer opgedeeld in twee re- een voor Leiden en de Plaatsvervanger Baardscheer wil echter niet bevestigen dat Leiden daartoe de meest voor de handliggende locatie is. In Leiden zijn zowel de brandweer als de ambulancedienst (CPA) op een plaats gebundeld. Gou da beschikt niet over een eigen CPA. In Leiden werken boven dien zo'n honderdvijftig men sen, ongeveer drie keer zoveel als in Gouda. Volgens Baard scheer is de nieuwe locatie nog geen uitgemaakte zaak. „Daar voor is het nog te vroeg. We hebben gisteren het voorne men bekrachtigd." Wie de brandweer Hollands Midden moet gaan leiden, is ook nog 'niet aan de orde'. Volgens Baardscheer is de sa menwerking niet in eerste in stantie ingegeven door kosten besparing. „Deze fusie is niet per definitie voordeliger. Toe gegeven, er zal wel efficiency winst geboekt worden en daar staan Binnenlandse Zaken en de gemeenten natuurlijk posi tief tegenover. Maar de veilig- heidsafstemming staat beslist voorop." Voorlopig hebben de koepels alleen besloten om een bureau in te huren die het 'takenpak ket' van beiden onderzoekt. Daaruit moet duidelijk worden welke onderdelen van de brandweer centraal geregeld moeten worden en welke de centraal. Baardscheer sluit niet uit dat er werknemers van werkplek moeten verhuizen. Ook kunnen de taken van men sen veranderen. 'Heel erg schokkend' zullen de gevolgen van de fusie voor het personeel niet zijn, aldus de tijdelijke commandant. Volgens de brandweerman merken de burgers niks van de fusie omdat er de individuele korpsen in Rijnland hun werk zullen doen als anders. Bejaarde beroofd Een 85-jarige Leidse vrouw is gistermiddag rond half drie in de Seringenstraat beroofd. Zij werd daar aangesproken door een jongeman die de weg vroeg naar de Herenstraat. Toen de man zijn weg vervolgde, ont dekte de vrouw dat uit de bak van haar rollator haar tas was gestolen met daarin kleingeld. Vermoedelijk is de tas gestolen door een tweede persoon. Telefoonstoring Zo'n drieduizend telefoons van de Leidse universiteit zijn afge lopen woensdag en donderdag onbereikbaar geweest. De oor zaak hiervan was een beschadi ging aan de glasvezelkabel die de centrale van universiteit ver bindt met de vestigingen in de binnenstad. De kabel is waar schijnlijk woensdagochtend vroeg bij graafwerkzaamheden geraakt. KPN-telecom is tot gis termiddag half drie bezig ge weest om de schade te herstel len. rmatica in trek tijdens middag proefstuderen in Leiden v onno havermans pnderd vwo-leerlingen uit de Leidse regio kwa lsteren proefstuderen aan iversiteit. Zeventig van leten zich uitvoerig voor over de studie informa- it tot genoegen van di- jir H. Wijshoff van het Lei- Institute of Advanced uter Science (LIACS). vrijwel niemand weet dat Leiden überhaupt infor- i kunt studeren. Terwijl iniversiteit zich juist on- leidt door een praktische irmatietechnologie is hot. irsoneel voor ICT-bedrij- niet aan te slepen. Maar jeeft een verkeerd beeld, I Wijshoff. „Automatise- ledrijven zijn meer de rs dan de producenten, euwe ontwikkelingen vin laar niet plaats." Dat ge- wel op de universiteit. >ns maak je dingen. Als it ben je hier niet uitslui- analytisch bezig. Dat on- ïeidt ons van de rest. Je t iets nieuws, daar is onze op gericht." werkte Wijshoff enkele in de Verenigde Staten, meer in Sillicon Valley brnia) en aan de Universi- Overleg achter de computer tijdens het werkcollege datamining, onder deel van een middag proefstuderen in Leiden. foto mark lamers teit van Illinois. „Daar hebben twee wetenschappers destijds Mozaiek ontwikkeld, de voorlo per van de browser Netscape (waarmee je kunt 'surfen' op internet, red.). Gewoon net zo lang geknutseld tot ze een goed systeem hadden dat werkte." En dat is precies wat Wijshoff in Leiden wil bereiken: een plek waar studenten zoeken naar nieuwe oplossingen voor de vragen die de moderne wereld stelt. „We houden ons niet al leen met onderzoek bezig, maar verdiepen ons ook in toepas sing. Daarom maken projecten voor het bedrijfsleven een be langrijk deel uit van de studie. Zo werkt het LIACS voor TV West aan een actiever weer- praatje, waarin de tijd duidelij ker tot uiting kómt. Het ge meentemuseum in Den Haag biedt het publiek dankzij Leidse inbreng straks de mogelijkheid zijn eigen Esschertentoonstel- ling samen te stellen. En verze keraar Aegon hoopt dankzij een dataminingsproject veel beter gebruik te kunnen maken van de grote hoeveelheid gegevens waarover hij beschikt. „Dat vereist een analytisch vermogen. Voordat je kunt be gint, moet je goed nadenken wat je valt. En je moet het over zicht houden. Abstract denken is niet genoeg. Een bèta-voor opleiding helpt, maar studen ten met een alfa- of gamma achtergrond kunnen ook sla gen. Informatica is als een boek van Agatha Christie, maar dan met duizenden plots", aldus Wijshoff. Zijn instituut heeft tal van topondernemingen als op drachtgever. Albert Heijn, Phi lips, PTT post, NOB, KNMI. „Wij blinken uit in een aantal projecten. We halen verreweg de grootste omzet in Neder land, terwijl we lang niet de grootste opleiding zijn", zegt de directeur trots. Voor enkele van die bedrijven stoomt LIACS in negen intensieve maanden nieuw aangeworven personeel klaar. „Die mensen hebben al een andere studierichting afge rond. Maar wat we met hen doen, verwerken we ook in de gewone studie. De bedrijfsop leiding geeft ons een duidelijk beeld van wat het bedrijfsleven wil." Momenteel telt Leiden onge veer 250 studenten informatica, die kunnen kiezen voor richtin gen als multimedia, datami ning, dna-computing, compu tertechnologie of intemet/e- commerce. „Dat aantal kunnen we sowieso verdubbelen", meent Wijshoff. „We moeten dan wel de staf uitbreiden. Na tuurlijk hebben wij ook moeite met het vinden van goede we tenschappers, maar ik ken tal van mensen, ook uit het bui tenland, die graag komen om dat ze hier zelf dingen kunnen ontwikkelen. Dat is aantrekke lijk." Er gaat de komende veertig jaar heel wat gebeuren dat we nu nog niet kunnen overzien, voorspelt de hoogleraar. Infor matietechnologie en biotech nologie of life science zijn de twee nieuwe vakgebieden die onze wereld drastisch gaan ver anderen. We zijn nog maar pas begonnen. De informatie revo lutie is te vergelijken met de in dustriële revolutie en die heeft zestig tot zeventig jaar nodig gehad om zijn volle effect te be reiken. Wij proberen mensen op te leiden die aan die nieuwe samenleving vorm kunnen ge ven." leiden Vier kastanjebomen aan de Witte Singel zijn alsnog 'slachtoffer' geworden van de bouw van de tunnel onder het Stationsplein. Het klinkt vreemd, maar de verklaring is eenvoudig. De vijf tig jaar oude bomen stonden tot 1994 voor het belastingkantoor. Ze moesten toen plaats maken vanwege de aanleg van de stationstunnel. Inder tijd vond men het zonde om de bomen te kappen. Tijdens een nachtelijke operatie werden de kas tanjes verplaatst naar de Witte Singel. Slechts één verplaatsmachine in Nederland bleek in staat de kolossen uit de aarde te krijgen. Sindsdien werden de bomen vertroeteld. Ze kre gen extra water, ze werden bemest en de eerste tijd waren de stammen omzwachteld om ze te be schermen tegen de felle zon. Stalen kabels moes ten voor een stevige verankering zorgen tot de wortels zich goed nadden gehecht. Al die maatre gelen bleken uiteindelijk vergeefse moeite. De bo men zijn gisteren en vandaag gekapt. Dat was no dig vanwege een zwammeninfectie. Voor april laat de gemeente nieuwe exemplaren planten. foto TACO van der eb WD begint maandelijks spreekuur in stadhuis Het Leidse WD-Kamerlid Brood begint maandag met WD-fractieleider in de Leidse raad Van der Sande een maan delijks spreekuur. Leidenaars kunnen voortaan iedere eerste maandag na een gemeente raadsvergadering de twee libe ralen bestoken met vragen, op merkingen en suggesties over Leidse zaken, maar ook over de Haagse politiek. Het spreekuur is steeds op maandagavond van 19.30 tot 20.30 uur in kamer 212 van het stadhuis. Het eigen WD-spreekuur komt in de plaats van de deel name van Brood aan het maan delijkse Kamerledenspreekuur. Brood stopte vorig jaar met dit spreekuur op maandagochtend omdat er op die tijd naar zijn zin te weinig mensen op kwa men dagen. In het Kamerledenspreekuur werkte Brood samen met de D66'er Hoekema en PvdA'er Van Oven. noemden het vorige maand eze rubriek ietwat spottend iporter van de Geeuw. En hebben we het over de ver ing in Leiden van de spor- ran de eeuw. Zaterdag 22 lari werden tijdens een elijke bijeenkomst in de ;erzaal van het stadhuis de en uitgereikt. Wielrenner ten Karstens ging uiteinde- iet de eerste prijs aan de Wij hadden, voorafgaande het evenement, de nodige ek op de organisatie en rspelden dat het een keuri- vond met keurige mensen rijze pakken en keurige toe- iken zou worden. Slaapver- kend dus, de Sporter van leeuw. erlijk geven wij nu toe dat :r compleet naast zaten. We ben de plank volledig mis- agen. Er is namelijk wèl wat n uw eurd die zaterdagavond in e stadhuis. Onder de zeer ve- ikende genodigden bevond zich ook oud-sporter Cor Prins. Prins was genomineerd voor de prijs omdat hij op de Par alym pics had meegedaan op de on derdelen tafetennis en zwem men. Hij is dus aan een rolstoel ge bonden maar niets stond hem in de weg om de gala-avond te bezoeken en aan de festivitei ten deel te nemen. Tenminste, dat dacht hij. Er bleek die be wuste avond echter te weinig beveiligingspersoneel aanwezig te zijn om de achterzijde van het stadhuis open te steüen (zelfs voor korte tijd) om Prins de gelegenheid te bieden zich in zijn invalidewagen met de lift naar de Burgerzaal te bege ven. Ja, ja, Leiden weet hoe het met zijn (ex)sporthelden moet omgaan, maar niét heus. Woorden genoeg maar daden? Ho maar. Deze pijnlijke gebeurtenis is voor CDA-raadslid Anne Mi- chels van Kessenich reden ge De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. weest schriftelijke vragen te stellen aan burgemeester en wethouders. 1. Onder welke voorwaarden en/of omstandigheden geschiedt thans openstelling van de ach teringang van het Stadhuis? 2. Kan het College aangeven op welke wijze het voornemens is er in de toekomst voor te zorgen dat de gemeentelijke gebouwen bij openstelling in de avond uren in voldoende mate toegan kelijk zijn voor mindervalide bezoekers? Het lijkt de CDA-fractie van bij zonder belang dat hieraan aan dacht wordt besteed, niet in de laatste plaats omdat de ge meenteraad onlangs heeft be sloten trouwceremonies tijdens de avonduren mogelijk te ma ken zodat in de nabije toe komst bij georganiseerde bij eenkomsten mindervnliden toegang tot het gebouw dienen te kunnen hebben, aldus Mi- chiels van Kessenich. Is de verkiezing van de sporter van de (g) eeuw tenminste toch nog ergens goed voor geweest Hoge nood Het water staat Leiden aan de lippen nu alle grond op is en uitbreiding alleen nog mogelijk is op het land van de buren. Hoewel uit een recent rapport van het ministerie van VROM zou blijken dat er in de Rand stad helemaal geen huizen no dig zijn, lijkt het er toch op dat wethouder Tjeerd van Rij met zijn annexatieplannen in de richting van Valkenburg en Zoeterwoude voor de verande ring eens op het juiste spoor zit. Lees anders het vlugschrift er maar op na dat in de omge ving van het Vrouwenkerkhof op muren en vuilnisbakken is aangeplakt. Daar biedt ene David maar liefst 15.000 gulden beloning voor degene die hem in de stad aan een huurhuis kan helpen. Als dat geen hoge (huizen) nood is, dan weten we het niet meer. „Ja, dat is het zeker", spreekt David door het mobiel. „En hoewel ik de beloning heb uit geloofd, is dat huis nog niet eens voor mij bestemd. Kan je nagaan hoe hoog die nood wel Niet voor jou? Voor wie is het huis dan wel bedoeld? „Voor kennissen. Die wonen in Amsterdam en willen naar Lei den verhuizen. Indirect is het dan weer voor mij, want lukt het me om ze onder te brengen in Leiden, dan ga ik op mijn. beurt in het huis van die men sen in Amsterdam wonen. En daar heb ik veel geld voor over. Extreem veel geld, ja." Een soort drielioeksruil dus. Heb je al reacties ontvangen via je 06 of je e-mail? „Eentje. Maar dat was niks. Ik weet ook niet of die posters daar goed hangen. Ik ken Lei den niet. Ik kom zelf uit Ber gen. Bij Alkmaar." Lig daar niet over wakker. Ze hangen goed. Het Vrouwen kerkhof is een echte trekpleister. Vanwege een paar steenresten. Dat plein kennen ze tot in Ame rika aan toe. Maar weten die kennissen van jou dat ze niet zomaar in Leiden kunnen hu ren of kopen. Dat je daarvoor economisch gebonden aan de stad moet zijn? „Dat zijn ze. Ze werken in Lei den. Vandaar dat ze daarheen willen. Ze staan ook ingeschre ven. faaar ja, via die weg kan het lang duren, heb ik begre pen. Vandaar dus deze nood kreet." eric-jan berendsen ad van kaam Koetshuis toont ganzenleven het Koetshuis in de Leidse Hout. Op 1 maart om 20.00 uur houdt Anneke Louwe Kooij- mans daar ook een dialezing over Nederland als Ganzen- land. Kinderen kunnen teke ningen inkleuren en kijkdozen maken en 'wilde-ganzenbord' spelen. De toegang is gratis. Tamme stadsganzen, brand- ganzen, kolganzen, toendrariet- ganzen en grauwe ganzen. Wie alles over deze dieren wil we ten, kan tot eind maart op zon dag- en woensdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur terecht in leiden eric-jan berendsen Een helikopter heeft gistermid dag tussen ongeveer kwart over vijf en half zes voor de nodige opschudding in Leiden ge zorgd. De lawaaiige wentelwiek vloog rondjes laag boven het centrum en trok daarbij veel bekijks. In eerste instantie ont kende de politie Hollands Mid den te weten waarom het toe stel boven de stad 'hing'. „Die helikopter is niet van ons maar van de collega's van het Korps Landelijke Politiediensten uit Driebergen", aldus voorlichter Chris van Egmond gistermid dag. „Misschien dat er een mi- lieuvlucht op geringe hoogte wordt uitgevoerd?" Wat er precies aan de hand was, bleek uiteindelijk lastig te achterhalen. In Driebergen gaf in eerste instantie niemand ge hoor maar vanochtend liet het Korps Landelijke Politiedien sten (KLPD) weten dat er alleen boven Leiden wordt gevlogen als Hollands Midden daarom vraagt. En heeft Hollands Mid den dat verzoek ook daadwer kelijk ingediend gistermiddag? „Ik weet niet of ik u dat wel wil vertelllen", aldus een voorlich ter van het KLPD. Jaap Nelemans, voorlichter van Hollands Midden blijkt ge lukkig iets loslippiger. „Die he likopter vloog toevallig in de buurt. Het is zo dat de beman ning wel meeluistert met het radioverkeer en toen er in Lei den iets aan de hand was, bo den de mensen van het KLPD aan om te helpen. Er was op de Beestenmarkt een akkefietje waarna iemand op de vlucht sloeg. De collega's in de heli kopter zagen inderdaad iemand rennen en een verdachte is uit eindelijk op de Hooigracht ge arresteerd." Die verdachte bleek een 23- jarige Leidenaar te zijn die op de Beestenmarkt een stadge noot (38) op zijn neus zou heb ben geslagen. Waarom de man dat deed, is niet bekend. Beloning üi te m hop* <!f i <cM liii I: Fl. 15.000,- ISSSS^ die in Woningnood. David is bereid een hoge prijs te betalen. MORGEN in deze mn krant uw droombaan? U vindt de baan die bij u past in

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13