Paardenmiddel voor imkers Gesprek Rijp en Groen Met winterheide het voorjaar tegemoet VRIJDAG 25 FEBRUARI 2000 Na een bezoek in een Vinex locatie liep ik nog even rond te kijken. Zo kwam ik langs een tuintje omgeven door opstaande blauwach tige stenen en van top tot teen gevuld met grind. In elke hoek van het grindvlak stond een kleurig geverfde kabou ter van gips. Ver bijsterd bleef ik even staan kijken naar dit geheel toen er een klein meisje met een schep in haar handen de deur uitkwam.Trots wees ze op de ka bouters. „Mooi, vind je niet?" „Ik vind bloemen eigenlijk mooier" antwoordde ik aarzelend. Daarmee was ze het niet eens. Volgens haar pasten die niet in de tuin. Bloemen hoorden volgens haar in een vaas op tafel te staan. Tot ze gaan stinken. Dan gaan ze naar de vuilbak. „Hebben jullie bloemen dan geen wortels?" De wenkbrauwen gingen omhoog. Wortels koop je immers in de supermarkt, van die grote oranje dingen waarmee je stamppot maakt. „Houd je wel van bomen?", vroeg ik en wees daarbij op een prille boom die door de gemeentelijke groenvoor ziening en een uitgespaard stukje grond temidden van alle stenen was geplant. „Bomen zijn morsepieten zegt mijn moeder", luidde het antwoord. „Die laten hun blaadjes vallen en de wind blaast ze dan op ons mooie witte grind. Dan moet ik ze allemaal opra pen anders staat het zo slordig." „Als er geen bomen zijn dan hoor je ook geen vogels zingen", ging ik eigenwijs verder. „Vogels hebben takken nodig om op te zit ten". „We hebben zelf een vogel gehad. Die kon heel mooi zingen. Het was een kana riepiet, maar toen we op vakantie waren is 'ie dood gegaan. Te weinig water in GREET BUCHNER zijn bakje. „Wat ga je doen met dat schepje?' vroeg ik in de hoop op een antwoord waarmee ik uit de voeten zou kunnen. „Terugbrengen naar oom Joop. Mijn vader had het nodig om er een dood muisje mee te begra ven." „Mag ik het even van je lenen?" Ik draaide me om naar de schamele boom. Met behulp van het schepje stak ik een flink stuk aarde uit met daarop een ei genwijze pluk straatgras en een verdwaald stukje vogelmuur. „Kom eens kij ken" zei ik uit nodigend en ik wees naar de fijn gevormde wortels van het gras. Voorzichtig streek ze met haar vinger langs de wortels. „Die lijken niet op van die grote oranje dingen uit de supermarkt", moest ze toegeven. „Alle levende planten heb ben wortels. Deze boom ook, maar die zitten heel diep in de aarde, anders zou hij zeker omwaaien." Ik was nog niet uitgespro ken of er kronkelde een ro se regenwurm uit de aarde- .Verbaasd keek ze ernaar. „Waar komt die nu weer vandaan?", was de vraag. Nog eer ik antwoord kon geven kwam er een lood grijze pissebed tevoor schijn. Geschrokken van het daglicht rolde hij zich op zodat ik een rolrond beestje in mijn handen hield. De kleine keek even ver baasd als bewonderend naar al dat simpele leven en vroeg: „Hoe komen die beestjes en die planten met wortels in dat stukje grond terecht?" „Heel eenvoudig, als er maar voldoende licht en lucht bij de grond kan ko men en als het niet is toe gedekt met steen." „Zal ik tegen mijn moeder zeggen", zei ze en huppel de weg. Kamerbamboe: natuur in huis Pogonatherum paniceum is de officiële naam, maar gelukkig mogen we hem ook kamerbam boe noemen. Kamerbamboe, past met zijn natuurlijke, licht groene blad in elk interieur. De plant straalt rust uit en is met elke tint te combineren. Het blad van kamerbamboe hangt gracieus over de potrand. De wirwar van lichtgroene blaadjes geeft een natuurlijke indruk. De plant is daardoor overal toe te passen. Behalve in de woonkamer kan de kamer bamboe ook een decoratieve rol spelen in de keuken en zelfs in de badkamer. De lichtgroene bladkleur van de kamerbamboe kan met alle tin ten worden gecombineerd. In een licht interieur waar wit de hoofdrol speelt zal de plant in een witte bloempot prachtig tot zijn recht komen. In een ruimte met een romantische sfeer kan de kamerbamboe worden ge combineerd met verschillende tinten roze. In de woonkamer kunt u een tafel of de vensterbank met de plant 'aankleden'. De frisse, na tuurlijke uitstraling van de plant zal de keuken meer sfeer geven. Ook in een badkamer is dekamerbamboe in zijn ele ment. De kamerbamboe houdt van tropische omstandigheden. De plant stelt een hoge luchtvoch tigheid op prijs. Zet de plant op een lichte plaats, maar liever niet in de felle zon. Van tijd tot tijd kamerplantenvoedsel wordt zeer op prijs gesteld, evenals een sproeibeurt met een plan tenspuit. Mierenzuur is niet gevaarlijk voor honingbijen, wél voor de zeer schadelijke varroamijt. Maar helaas is het middel ook voor de imker niet ongevaarlijk. In de bijenteelt worden giftige, persistente chemische bestrij dingsmiddelen steeds meer vervangen door mierenzuur. Mierenzuur is een organisch goedje, dat snel afbreekt en geen residu achterlaat en dat - in tegenstelling tot de gebruike lijke chemicaliën - ook de var- roamijten doodt die zich in de pop (het voorlaatste stadium in de ontwikkelingsfase van een bij) hebben ingekapseld. Maar het is tevens een sterk prikkelende stof die gemakke lijk de luchtwegen (van de im ker) tot in de longen aantast en in het uiterste geval dodelijk kan zijn. Claudio van de Weetering uit Den Haag, enthousiast ama teurimker en honingkeurmees- ter, probeert al geruime tijd te waarschuwen voor het omgaan met mierenzuur. Voorlopig zonder veel resultaat. Mieren zuur is in de bijenteelt eigenlijk een verboden middel. En over een verboden middel mag offi cieel geen voorlichting worden gegeven. Dat het intussen wél gebruikt wordt, is een feit. Evenals het feit dat bijenhou ders het bij hun 'eigen' Bijen huis, de 'imkershop' in Wage- ningen, en ook in drogisterijen en apotheken gewoon kunnen kopen. De varroamijt, een spinachtig beestje dat veel op eèn teek lijkt, is sinds de jaren tachtig een beruchte plaag in de bijen- houderij. Als na het verpoppen van een bijenlarve een varroa- vrouwtje één eitje in de pop legt, waaruit een mannetje ont staat en waarmee ze vervolgens paart, kunnen er tot 23 varro- amijten worden geboren. Van binnenuit vreten ze de pop zo danig aan dat er een mismaakte bij ontstaat. Het komt geregeld voor dat hele bijenvolken aan de varroa ten onder gaan. Dat is voor de amateurimker niet alleen een streep door zijn hobby, maar ook het economisch belang Imker Claudio van de Weetering in beschermend pak tijdens het toe passen van mierenzuur. foto gpd wordt geschaad: de bijenteelt speelt een cruciale rol in de bestuiving van allerlei groenten onder glas en van het fruit in de boomgaarden, samen goed voor een waarde van anderhalf miljard gulden per jaar. Boven dien is de bestrijding van de varroamijt voor een klein aantal professionele bijenhouders be langrijk voor hun broodwin ning. Mierenzuur komt ook in de na tuur voor, zelfs in heel kleine hoeveelheden in bijenhoning. De naam ontleent het zuur aan het feit dat voorkomt in de rode bosmier, die het bij dreigend gevaar in het rond pleegt te spuiten. Ook in de rupsen van processievlinders en in brand netels en in dennennaalden wordt het gevonden. Ongevaarlijk is het niet: mie renzuur is een sterk ruikende, kleurloze vloeistof die bij con tact met de huid en met de ogen en vooral bij inademing grote problemen kan geven. Mierenzuur ontstaat in de che mische industrie als bijproduct in bepaalde processen, maar het wordt ook veel gebruikt als tussenproduct en als katalysa tor bij een reeks van reacties. Daarbuiten vindt het toepas sing als ontsmettingsmiddel (in toiletreinigers bijvoorbeeld), als conserveermiddel (veelvuldig in kuilvoer) en om allerlei levens middelen, zoals jams, aan te zuren. In Nederland was tot voor kort AKZO Nobel de enige fabrikant van mierenzuur. AKZO en ook de buitenlandse producenten hebben nooit toestemming ge vraagd voor toepassing in de (dier)geneeskunde. Eind vorig jaar heeft de Bedrijfsraad voor de Bijenhouderij in Tilburg (een overkoepeling van alle vijf de imkers verenigingen in Ne derland, waarvan overigens niet meer dan de helft van alle bij enhouders lid is) bij het Bureau Registratie Diergeneesmiddelen in Wageningen om een uit spraak gevraagd. Op de Ambrosiushoeve in Hil- varenbeek, de Landelijke Proef- boerderij voor Insektenbestui- ving en Bijenhouderij, onder schrijft onderzoeker Christ Smeekens de opvatting van Van de Weetering dat er snel een eind moet komen aan de vreemde situatie dat er geen voorlichting over mierenzuur gegeven mag worden, omdat het een verboden middel is. „Het is een vicieuze cirkel. Wij mogen er, bijvoorbeeld in de verenigingsbladen, niets over zeggen. Maar op voorlichtings avonden worden er nogal eens vragen over gesteld en dan ge ven we antwoord." Van de Weetering maakte een hele rondgang langs overheids diensten en bedrijven om vast te stellen of mierenzuur veilig kan worden toegepast. „Je hebt een verdamper nodig die je moet vullen met mierenzuur en waarvan je de werking om de twee dagen moet controleren. Je hebt eigenlijk ook altijd een masker nodig. Er hoort een fil ter bij dat hoogstens acht uur werkzaam is. Dat moet je, voor veel geld, allemaal kopen." De dagen lengen, toch is het buiten nog behoorlijk koud. Maar met de Erica carnea 'My- retoun Ruby' komt het voorjaar een stuk dichterbij. De winter heide is een uitblinker tussen alle heidesoorten. In principe gedijt heide alleen op zandige, zure grond. Maar deze plant vormt hierop een uitzondering. Erica carnea is een van de wei nige heidesoorten die goed groeit op elke gangbare tuin grond. Erica carnea draagt een aantal Nederlandse namen waaronder sneeuwheide, winterheide en voorjaarsheide. Deze namen slaan op de bloeitijd die loopt van februari tot begin april. Ook tijdens zeer strenge winters toont de winterheide zich als een plant die niet snel opgeeft. Bovendien hoeft deze heide- soort niet te worden gesnoeid. De Erica carnea 'Myretoun Ruby' is een heel bijzondere winterheide. De bloemetjes zijn opvallend diep wijnrood ge kleurd. De takjes kruipen over de grond waardoor een kussen tje ontstaat van ongeveer»20 cm hoog. De 'Myretoun Ruby" heeft ten opzichte van gewone winterheide donkerder blad, wat mooi met de bloei contras teert, wanneer er geen sneeuw ligt. De contrasten worden nog mooier als 'Myretoun Ruby' ge combineerd wordt met andere winterheide-rassen. Sneeuw witte vormen zijn de 'Snow Prince', 'Snow Queen' en 'Springwood White'. De laatste heeft frisgroen loof. De paarsro- ze bloemetjes maken 'Winter Beauty' tot een populaire win terheide. Ook 'Aurea' heeft een sprekende, bloemkleur, maar deze onderscheidt zich door het lichtgroene tot bijna gele blad in de zomer. Tot slot de 'Wintersonne': deze bloeit paarsrood, en is bijzonder ge schikt voor het beplanten van grote vakken. Erica carnea is een langzaam groeiende, dus duurzame plant. Hij heeft ook een zusje: Erica x darleyensis. De darleyensis groeit sneller, maar moet na de bloei worden getopt om te voorkomen dat de heide uit groeit tot 'flodderige' struikjes. Tegenover het snellere eindre sultaat dat met de darleyensis is te bereiken, staat het feit dat deze heide iets minder winter hard is. Het is een ideale plant om tijdelijk neer te zetten; bij voorbeeld in een nieuw aan te leggen heidetuin. Als na enkele jaren de overige planten meer formaat bereikt hebben, kun nen ze worden verwijderd. In een heidetuin hoeft niet al leen heide te staan. Om mooie' hoogteverschillen te krijgen, kan uitstekend gebruik worden gemaakt van coniferen. Ze zijn er in allerlei kleuren en maten: van groot en donkergroen tot platte, blauwe en ronde, gele soorten. Probeer voor een mooi contrast eens de combinatie van 'Myretoun Ruby' met een geelgroene conifeer. Ook kun nen heel andere plantenn een heidetuin worden ingepast zo als Hebe, kardinaalsmuts, dwergmispel, en zuurbes. Kleine rhododendrons passen ook goed in het repertoire. Dwergstruikjes als vossebes en bergthee geven door hun bes sen een stuk extra waarde in het najaar. Bovendien levert de vossebes mooie en lekkere rode bessen. Een heidetuin hoeft dus abso luut niet saai te zijn. Speel met vormen, kleuren, hoogten en bloeitijden. De winterheide vormt een uitstekende, sterke en duurzame basis, waarom heen een uitdagende planten- keus mogelijk is. Ga eens kijken bij het tuincentrum en met een beetje creativiteit is een mooie, onderhoudsvriendelijke tuin te maken met een unieke uitstra ling; niet alleen op mooie win terdagen. (Bron: Plant Publicity Holland) Cryptogram Horizontaal: 1. Engelse vader voor een boom met vruchten (6); 4. Hierin heeft men z'n doel nog niet bereikt (8); 6. Wat kan u de laatste Europeaan schelen? (4); 8. Zenuwletters (4); 9. Naar beneden plassen? (9). Verticaal: 1Nog even en ze is gepromoveerd (3); 2. Water van geschikte goden (5); 3. Zo zwaar als oud ijzer (4); 5. Vooruit, meer wachtenI (6); 6. Bedrijf in proces (4); 7. De goede is duur (4); 8. Vogel met luis (4). Oplossingen van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Hechten; 7. lij; 8. arg; 10. me; 11. graad; 13. pul; 15. rak; 17. netkous; 18. nou; 19. gei; 21. fiets; 25. tl; 26. ave; 27. nw; 30. Georgia. VERTICAAL: 2. En; 3. Hera; 4. ei; 5. slop; 6. reek; 8. ar; 9. ga; 11. gleuf; 12. drugs; 14. uno; 16. Ase; 18. notk; 20. Iowa; 22. ia; 23. ever; 24. te; 28. re; 29. ai. REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023- IEL Robuuste hortensia De hortensia maakt een revival door. In een eigentijds inte eur met een sobere, natuurlijke uitstraling is de hortensia bloemen in frisse kleuren helemaal op zijn plaats. Hortens staan niet alleen prachtig in de woonkamer, maar ook in e koele, lichte hal en in deslaapkamer. Ook in een ruime woi keuken misstaat hij niet. Hortensia's zijn zeer uitbundige,! bloeiers en daardoor prachtige planten om cadeau te geve laat hem feestelijkverpakken, en je hebt een presentje waa mee je voor de dag kunt komen. De hortensia is een plant indruk maakt. Door zijn robuuste, landelijke uitstraling do hij denken aan het 'goede buitenleven'. Vanaf mei kan ook het terras of balkon worden opgesierd i de hortensia. Reserveer hiervoor een schaduwrijk plaatsje, volle zon doet de hortensia uitdrogen. Geef ook water als i regent. Het vallende regenwater wordt, via de vele blaadjei van de plant, meestal naast de potgeleid. Als de hortensia uitgebloeid, zal hij dankbaar' een schaduwrijk plaatsje in d tuininnemen. Voelt de plant zich eenmaal thuis in uw tuin dan zal hij iedere zomer opnieuw inbloei staan. Tips: Geef de hortensia een lichte plaats, waar geen direct zon licht komt. Zet de hortensia niet pal bij de verwarming, dat is te war Temperatuur rond en benedende gemiddelde kamerten ra tuur is prima. Geef de plant regelmatig water. Je kunt de potkluit ook toe in het water dompelen. Hortensia's groeien en bloeien het beste in enigszins vo< ge grond. Laat de grond niet uitdrogen, dat is iets waar d hortensia niet tegen kan. Als de plant te weinig water krijgt, laat ze haar blaadjes 1 gen. Vul dan een emmer met water en houdt de kluit er paar minuten in. Laat even uidekken, zet de plant terug binnen een paar uur is de hortensia weer helemaal de 01 (Bron: Bloemenbureau Holland) Ooievaar: lentevogel De lente staat voor de deur en trekvogels die de winter in zuidelijke streken hebben doorgebracht komen weer naar het noorden. Zo ook de ooievaar, die overwintert in Zuid-Europa en Afrika In de krokusvakantie van 4 tot en met 12 maart zet Safari Beek- se Bergen dezevogels extra in de schijnwerpers. Eeuwenlang was de terugkeer van de ooievaar een van de meest opvallende signalen voor dekomst van de lente. Als de ooievaar in het land verscheen, was de lange, donkere en koudewinterpe- riode voorbij. De boeren haalden het vee uit de stallen en begonnen hun akkers weerte bewerken. Hèt was alsof de grote zwart-witte vo gel de lente 'meebracht'. De mensen noemden de gel 'ooievaar', wat een sa menvoeging is van de wo den 'geluk' (ode) en 'brer (baren). Het huis waarop ze geluksbrenger zijn nes bouwde, was gezegend ei bleef vrij van alle onheil, goed jaar met een grote o stond voor de deur. Bliksi zouniet inslaan in het hu de bewoners werden gevi waard van ziekten of and tegenslagen. Voor vele mensen is de oi vaar nog steeds de 'breng van nieuw leven' of de 'bi drager'. Bijzwangerschap geboorte hoor je de men; vaak zeggen dat 'de ooiev is geweest'. Op talvan boortekaartjes staat de zv -witte vogel te pronken e sommige streken bestaat nogaltijd de gewoonte on een geboorte een houten evaar die een baby draag voor het huiste plaatsen. Zelfheeft deze geluksbrei lange tijd op het randje v; uitsterven gestaan. Oorza hiervan waren de jacht ei verdwijnen van geschikt 1 gebied. Ook verongelukte veel dieren doordat ze hoogspanningskabels vlo In 1969 richtte Vogelbesc ming Nederland het Ooie v vaarsdorp Liesvelt op als derdeel van een project o de ooievaar als broedvog voor ons land te behoude Dit project was zo succes dat de ooievaar weer ten in Nederland. In Safari Bi se Bergen leeft een groep negen ooievaars langs de Wandelsafari. Safari Beekse Bergen is gi opend van 10 uur tot 17 Voor meer informatie: te foon 0900-233.57.32. Nacht van de Hortus Ze zijn een traditie aan het worden: 'De Nachten van de H tus' in de Hortus Botanicus Amsterdam. Vanavond en mo genavopnd is de Hortus open van 19.00 tot 24.00 uur vooi dereen die de sfeer van een tropisch regenwoud bij nacht i proeven, een vogelspin wil aaien of een miljoenpoot wil st len. De tuin en kassen zijn spectaculair verlicht en een wa ling door de Hortus is tijdens 'De Nachten' een avontuurli tocht vol verrassingen. Een amfibie als huisdier? Leden van de vereniging Lacerta kunnen van alles vertellen over het kweken en verzorgen amfibieën en reptielen. Een vogelspin aaien? Vogelspinne miljoenpoten, schorpioenen, slakken en krekeltjes: de aanl zige insectenliefhebbers weten er alles van. Wie dat wil m< I (voorzichtig) een vogelspin aaien, een miljoenpoot strelen I een wandelende tak op schoot nemen of een kever kusset Bodem leven? Het IVN, afdeling Amsterdam, laat u een kij I nemen onder de grond en kennismaken met de daar levei bodemdiertjes. Wie niet van glibbers en harige poten houdt kan naar muz luisteren, een natuurfilm beltijken, rondwandelen in de tul iets drinken in de Oranjerie. Adres: Plantage Middenlaan 2a, Amsterdam, tel 020-6258 Entree volwassenen: f7,50, kinderen en Stadspashouders gen korting. mmm i HEINZ EN 39 PAEEU UA PASEM /S PET PEMEU/AAST EU OaAS tVEEP 10 PAÉEMUA wou&r het p/ukstepen EU.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10