It Moorden mogelijk werk van afpersers Binnenland Jorritsma bedolven onder protest Bus uitgebrand 'Haarlemse criminele informant kocht jarenlang voetballers om' Miljoenenzwendel met bankdiskettes opgelost Arts met apotheek weet te weinig van medicijnen Kamer wil coördinator donaties in ziekenhuizen 'Orgaanonderzoek overleden kinderen niet stiekem' INSDAG 23 FEBRUARI 2000 >rzitter van CTSV stapt op iaag Oud-bankier Scherpenhuijsen Rom vertrekt als voor- rvan het College van Toezicht Sociale Verzekeringen IV). In de Kamer was scherpe kritiek op de oud-bankier lege zijn bijbaan als voorzitter van de raad van commissa- bij PinkRoccade, dat eerder dit jaar de automatise- ioot van het GAK over. De CTSV houdt toezicht op de lel en wandel van het GAK. Eerder moest Scherpenhuijsen opstappen bij de ING-bank wegens de schijn van misbruik voorkennis. Onder druk van staatssecretaris Hoogervorst ale zaken) trad Scherpenhuijsen Rom eind januari al af als [zitter bij PinkRoccade. Volgens Hoogervorst is duidelijk ge len dat Scherpenhuijsen Rom binnen het CTSV onvoldoen- ■rtrouwen genoot. De staatssecretaris gaat nu snel op zoek een nieuwe voorzitter. m< ier: Geen 'kindsoldaten' meer |aagEen meerderheid van de Tweede Kamer accepteert langer dat het Nederlands leger 'kindsoldaten' in dienst militairen die jonger zijn dan 18. De Kamer nam gisteren een ruime meerderheid een motie van GroenLinks-Kamer- iarrewijn aan, waarin dat is neergelegd. Staatssecretaris Van f had de motie tijdens de behandeling van de Defensienota aden gezien de problemen die defensie met het werven van oneel heeft. Hij gaat in het kabinet bespreken wat hem nu len staat. Volgens de motie mogen jongeren pas daadwer- in militaire dienst als ze 18 jaar zijn. oen dient officieel ontslag in irdam De Amsterdamse wethouder Groen van financiën gisteren zijn ontslagbrief ingediend. Groen kondigde vori- eek vrijdag al aan op te stappen, maar in de hoofdstad ont- im i verwarring, omdat zijn officiële ontslagbrief uitbleef, mee werd de suggestie gewekt dat hij de deur op een kier de hoop terug te kunnen keren. Tegenover De Telegraaf aarde Groen zelfs dat hij geen reden meer zag om op te ien, nadat het college had geconstateerd dat de in op- geraakte declaraties in orde waren. De WD-fractie stelde zondag echter unaniem op achter de voormalige diplo- Le [Dales als Groens opvolger. 'at va op dè vingers getikt ïtie erdam De actualiteitenrubriek Nova had in juli vorig jaar vangenisinrichting Oosterhoek in Grave niet onder valse vendselen mogen betreden. Dat oordeelt de Raad voor de lalistiek na een klacht van het ministerie van justitie. Drie ïggevers interviewden vorig jaar in de gevangenis een malig patiënt van de Van Mesdagkliniek in Groningen. Ze in binnen te komen door zich voor te doen als familielid Ie gedetineerde. Nova erkende tijdens de zitting dat de 2 lalisten zich bekend hadden moeten maken. Er zijn op de die inmiddels afspraken gemaakt om herhaling te voorko- De bewuste reportage van Nova ging over vermeende tanden in de Van Mesdagkliniek. - holen mogen beleggen' c aag Scholen moeten niet speculeren. Maar er is niets op dat met gelden, ook als die van het Rijk kómen, wordt ge- I eerd op een verantwoorde manier een zo hoog mogelijk ement te halen zolang ze dat geld niet nodig hebben. Er is reden om beleggen in aandelen daarbij taboe te verklaren, minister Hermans (onderwijs) gisteren gezegd. De minis- ad al eerder gezegd er niet principieel op tegen te zijn dat len beleggen om hun budget aan te vullen wanneer het om geld gaat. Gisteren voegde hij daar aan toen dat ze dat wat Ibetreft ook met rijksbijdragen mogen doen zolang ze die iet nodig hebben voor bijvoorbeeld de aanschaf van nieu- rmethoden of groot onderhoud. g geen besluit kernafval of a' aag Minister Pronk (milieu) wil het transport van kernaf- Q aar de opwerkingsfabriek in het Britse Sellafield niet ver ben. Pas als de Britse regering zegt dat transporten onverant- d zijn, wil Pronk ingrijpen. Vorige week bleek dat er in de rkingsfabriek is gesjoemeld met veiligheidspapieren, r I k heeft onmiddellijk om omheldering gevraagd, maar nog eactie ontvangen. Hij hoopt dat hij op korte termijn weet hij aan toe is. Het is zeker niet aan Nederland om op eigen enl e een beslissing te nemen, zei hij gisteren op vragen van 14$nLinks. Nieuwe Omroep krijgt vorm Het initiatief van Aad van den Heuvel en Walter Etty een nieuwe publieke omroep krijgt steeds meer vorm. De we Omroep (DNO) presenteerde gisteren vol zelfvertrou- de kersverse raad van toezicht en de conceptstatuten. De jereiding van de programma's is echter nog niet begon- Eerst de ledenwerving, is het voorlopige motto. De Nieuwe )ep wil vanaf 1 september programma's uitzenden over omie, ecologie, rechten van mens en dier en de tegenstel- ussen arm en rijk. Om voor de aspirant-omroepstatus in lerking te komen, moeten Van den Heuvel en Etty voor 1 50.000 leden hebben. od bemiddelt in taxioorlog aag Oud-hoogleraar sociaal recht Rood gaat bemiddelen Amsterdamse taxivete. De afgelopen twee weken heeft verkend of bemiddeling zin heeft. Hij voerde gesprekken le concurrerende kemphanen Taxi Centrale Amsterdam en TaxiDirekt. Volgens hem is er voldoende goede wil om te komen. Directeur Grijpink van TCA zegt blij te zijn met als bemiddelaar. „Als iemand het kan, dan is hij het wel", Grijpink. De directeur heeft Rood al de toezegging gedaan vater bij de wijn te doen'. Zo is Grijpink bereid de mono positie van TCA op te geven door 'in te schikken op de A en hbo samen in muziek irdam De Universiteit van Amsterdam (UvA) en het Am- amse conservatorium starten volgend schooljaar met de >ve opleiding muziektheorie. Het is voor het eerst dat een instelling voor kunstvakonderwijs en een wetenschappelij- stelling samen een studierichting verzorgen. De opleiding doeld voor studenten die eerst twee jaar aan een conserva- m of een opleiding voor muziekwetenschap hebben gestu- Zij kunnen bij de nieuwe studierichting afstuderen als nt muziektheorie aan een conservatorium, of als muziek- etisch onderzoeker. Het is de bedoeling dat zij in beide ge- doctorandus worden. ;en infiltrant in Suriname' aag» Justitie ontkent dat in 1994 iemand naar Suriname is lurd om te infiltreren in de organisatie van oud-legerleider erse. Volgens een oud-medewerker van de Nederlandse tssade is zeker één keer vanuit Nederland een infiltrant Suriname gestuurd. Voormalig justitieel attaché Copini zei ren in het Radio 1 Journaal dat deze operatie mislukte om- e burger werd bedreigd. De informant zocht bescherming ambassade nadat hij was mishandeld. De infiltrant had matie moeten verzamelen over de betrokkenheid van Bou- bij drugshandel. rste Kamer blijft tegen Twentestad aag» Twentestad, een fusie van de steden Enschede, Hen en Borne, komt er wat de Eerste Kamer betreft niet. De se- staat daarmee recht tegenover minister Peper van binnen- »e zaken die er een vurig pleitbezorger van is. De Eerste Ka- debatteert op 4 april over Pepers voorstel. Alleen PvdA-se- ien zullen de minister steunen. De meerderheid van de e Kamer blijft echter van mening dat de herindeling te om- rijk is. Voor Peper is de komst van Twentestad van belang, reest dat anders meer voorgenomen herindelingen zullen 'elen. Vennoeden politie gebaseerd op uitlatingen eigenaar De Haarlemse politie denkt dat de bordeelmoorden in Club Esther het werk kunnen zijn van een bende die ho recaondernemers en exploitanten van sekshuizen af perst. De politie baseert zich op uitlatingen van de bor deeleigenaar, dat hij ook zelf herhaaldelijk is bedreigd. matie van deze groep en de anonieme tip toog de politie naar het sekshuis waar agenten de vier doden aantroffen. Op de stoffelijke overschotten wordt nog sectie verricht. Gisteren heeft de politie een technisch en een buurtonderzoek afge rond. Ook zijn eventuele getui gen en personeelsleden van Club Esther gehoord. Politie en justitie doen over de uitkom sten daarvan geen mededelin gen. Zij hebben een veertig man sterk onderzoeksteam ge formeerd. De omwonenden van de seksclub hebben gemeld dat wat vroeger een gewone, tame lijk druk bezochte seksclub was, de afgelopen weken veranderde in een verzamelplaats voor on derwereldfiguren. De bezoekers droegen dure pakken en zetten vervolg van voorpagina In de nacht van zaterdag op zondag gaf één van de vier ver moorde mannen het laatste te ken van leven. Hij meldde tele fonisch aan vrienden dat hij in een sekshuis zat. De mannen waren dezelfde nacht ook in het Haarlemse nachtleven gesigna leerd. Bekenden van de slacht offers herkenden de auto van één van de vier bij Club Esther. De politie kwam op het spoor van de misdaad toen een vader zijn zoon als vermist opgaf aan een politiebureau in Zandvoort. Maandagochtend meldde een aantal vrienden en bekenden, onder wie de vader, zich bij de politie om alle vier de mannen als vermist op te geven. Naar aanleiding van de infor- GPD Geassocieerde Pers Diensti hun chique wagens op de stoep. „Pure maffia aldus een buurtbewoner. Sinds de eige naars van Club Esther na 24 jaar verlieten en naar Zand voort verhuisden, ging het vol gens omwonenden snel bergaf waarts met de tent. Veel bewoners hopen stie kem dat de moordpartij het de finitieve einde van Club Esther zal betekenen. „Het is natuur lijk heel erg wat er gebeurd is", zeggen de buren beleefd, maar eigenlijk raakt het hen niet. Wat 'die lui' onder elkaar uitspoken, moeten ze zelf maar weten. De Haarlemse afdeling van motorclub Heli's Angels, waar van minimaal één lid bij het vermoorde viertal zat, geniet of ficiële erkenning. Ze kent ook een eigen rechtspersoon. Het Amsterdamse chapter staat in nauw contact met de afdelin gen in Harlingen, Den Bosch en Haarlem, maar anders dan in Amsterdam is de verwevenheid met zware criminaliteit in Haarlem in elk geval niet vaak aangetoond. Rotterdam Een streekbus van Connexxion is gisteren net buiten de Heinenoordtunnel (bij Rotterdam-Zuid) in brand gevlogen. Alle ongeveer vijftig inzittenden konden het voertuig ongedeerd verlaten. De bus, die 's morgens was vertrokken uit Oud-Beijerland, vatte door nog onopgehelderde oorzaak vlam. De passagiers werden met een andere bus verder vervoerd. foto anp dick sluyter Onderzoek Landelijk Recherche Team: den haag Minister Jorritsma (economische zaken) werd gisteren letterlijk bedolven onder protestpamflet ten tegen gasboringen onder de Biesbosch. De Nederlandse Aardolie Maatschappij wil daar proefboringen naar gas doen. De minister nam gisteren 10.000 handtekeningen in ontvangst van het comité 'Boor de Bies bosch niet de grond in'. Volgens Jorritsma had de actie achterwege kunnen blijven. „Gasboringen zijn hele maal niet aan de orde en er zal ook niks van komen." Omdat ze het geheel eens is met de stelling dat het nationaal park gevrijwaard moet blijven van booractiviteiten zong ze uit volle borst het protestlied mee dat Brabantse schoolkinderen hadden ingestudeerd. De ongerustheid bij de milieugroeperingen werd niet hele maal weggenomen. Met de provincies Noord-Brabant en Zuid-Holland dringen die er op aan definitief af te zien van eventuele gaswinning in en rond het natuurgebied. foto anp ed oudenaarden haarlem gpd jacob van der meulen De belangrijkste criminele in formant van het vroegere Noord-Hollandse IRT wordt er van verdacht jarenlang voetbal lers te hebben omgekocht met drugswinsten. Zo zouden wed strijduitslagen in heel Europa zijn beïnvloed. De omkopingen leverden de 38-jarige Haarlem mer financieel gewin op bij voetballoterijen die hij zelf or ganiseerde. Dat staat in onderzoeksver slagen van het Landelijk Re cherche Team (LRT). Advocaat Korvinus van de informant be vestigt het bestaan van het dos- Agenten dachten dat zwerver zich aanstelde amsterdam gpd De twee Amsterdamse agenten (29 en 41) die ervan worden beschuldigd de dood van de uit Almelo afkomstige zwerver Adri van Driel op hun geweten te hebben, dachten dat de man zich aanstelde. Zij heb ben dit vanmorgen verklaard tijdens het begin van de rechtszaak die tegen hen is aangespannen. Eén van de agenten van het bu reau Warmoesstraat vertelde vanmorgen voor de rechtbank in Amsterdam hoe hij de zwer ver samen met een collega naar buiten werkte. „In mijn oog hoek zag ik dat hij met zijn rug op de straat viel, maar ik heb me omgedraaid en ben het po litiebureau binnen gegaan." De zwerver bleef een half uur be wusteloos op straat liggen, zon der dat de agenten erbij stil stonden of hij letsel had opge lopen. Uiteindelijk is hij per ambulance weggebracht. Hij overleed in het ziekenhuis aan hersenletsel. De zwerver klopte op 22 sep tember 1997 bij het bureau aan voor een slaapplaats. De op vangruimte was beperkt en er heerste een kakkerlakkenplaag. Daarom werd besloten de man buiten te zetten. Justitie legt de agenten dood door schuld ten laste en mede plichtigheid aan zware mishan deling. Ook verwijt justitie de verdachten dat zij als politie mensen een burger in hopeloze toestand op straat hebben laten liggen. sier, waarvan hij naar eigen zeggen 'een tien centimeter dik aftreksel' heeft gekregen. Daar in staan volgens de raadsman echter niets meer dan 'allemaal wilde verhalen zonder onder bouwing'. Korvinus eiste daar om vandaag dat zijn cliënt on middellijk wordt vrijgelaten. Volgens NRC Handelsblad, dat gisteren over de resultaten van het LRT-onderzoek publi ceerde, beschikt de landelijke recherche over concrete infor matie inzake omgekochte spe lers en clubs. In het belang van het onderzoek wordt echter geen specifieke informatie ver strekt aan verdachten en hun raadslieden. „Het zijn vertrou welijke stukken en dat blijft zo", zegt justitiewoordvoerder De Bruin. De 38-jarige Haarlemmer, bijgenaamd de Limburger, werd vorige week bij een groot scheepse actie tegen drugshan del aangehouden. Ook een broer zit vast, alsmede een Haagse advocaat. Een deel van de betrokkenen was zeer actief in de zaalvoetbalsport. Tot de zestien arrestanten behoren be stuursleden van de Haagse clubs Den Haag Trimeur, voor heen het Haarlemse Hindstore, en Voetbalvereniging Maas straat (WM). alkmaar gpd De politie heeft een bende op gerold die op grote schaal frau de heeft gepleegd met gestolen bankdiskettes. Deze computer schijfjes, waarop bedrijven hun gegevens opslaan die nodig zijn voor het overboeken van de sa larissen van werknemers, wer den door de bende gekraakt. Vervolgens werden de salaris sen per computer overgeboekt naar de rekeningen van de cri minelen. In verband met deze miljoe nenzwendel zijn inmiddels ze ventig mensen aangehouden. Eén verdachte, een 41-jarige Brit zit nog vast. Hij wordt ge zien als de hoofdverdachte. De top van de organisatie bestaat verder uit een 35-jarige Neder lander, een Nigeriaan en drie mensen met de Britse nationa liteit uit Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. De politic ver wacht de komende tijd overi gens nog meer aanhoudingen te verrichten. De acties van de bende liepen via een werknemer van TNT Post die op het distributiecen trum in Amsterdam werkte. Hij wordt er van verdacht de dis kettes op bestelling te hebben gestolen en aan de bende te hebben geleverd. utrecht anp worden afgekeurd. Ook op andere terreinen laat I de kwaliteitsbewaking te wen sen over. De meeste van deze huisartsen hebben hun handen al vol aan hun werk als arts. Zij laten dan ook veel werk in de apotheek over aan hun assis-- tente. Slechts enkelen van hen volgen bijscholingscursussen. Positief punt van de apo- theekhoudende huisarts, die vrijwel altijd op het platteland is gevestigd, is de goede bereik baarheid en beschikbaarheid, aldus de inspectie. Ook hebben deze artsen in het verleden zelf initiatieven genomen om de kwaliteit van de zorg te verbete ren. Toch blijkt het voor de huisarts nog een hele klus die goed na te leven. Apotheekhoudende huisartsen zouden eigenlijk niet meer zelf medicijnen mogen bereiden. Het ontbreekt velen aan de kennis en patiënten krijgen soms medicijnen mee die niet aan de eisen voldoen. Dat stelt de gezondheidsinspectie deze week in het artsenblad Medisch Contact. Slechts de helft van de 650 huisartsen met een eigen apotheek heeft een cursus ge volgd voor het bereiden van medicijnen. Toch doet twee derde dat regelmatig. Zij beste den de ingewikkeldste of meest risicovolle recepten wel uit. Maar het gebeurt dat patiënten medicijnen gebruiken, die bij controle in een laboratorium den haag anp project in zicht komt. PvdA-Kamerlid Oudkerk gaat het verst. Hij wil dat in alle zie kenhuizen zo'n coördinator komt, betaald door Borst. „Dat vergt een investering van acht tot twaalf miljoen gulden jaar lijks." Volgens hem verdient zich dat ruimschoots terug, omdat de medische kosten van getransplanteerde patiënten dalen. Uit een berekening blijkt volgens de PvdA'er dat door halvering van de wachtlijsten voor nierdonaties, waarop ruim 1.300 mensen staan, tientallen miljoenen zijn te besparen op de kosten voor langdurige nier dialyse. „Het tweede jaar na de halvering is er al een besparing van 40 miljoen", zegt Oudkerk. den haag gpd De Tweede Kamer wil dat in ziekenhuizen speciale functio narissen komen die zich bezig houden met donaties van orga nen en weefsels. De Nierstich ting begint binnenkort op eigen initiatief een project met zulke coördinatoren om het aantal donaties en dus het aantal transplantaties te verhogen. PvdA, CDA en GroenLinks willen dat minister Borst (volks gezondheid) zich onmiddellijk bij dit experiment aansluit. Ze vragen dat vandaag in een Ka merdebat over orgaandonatie. WD en D66 willen eerst een halfjaar de resultaten afwach ten voordat uitbreiding van het Patholoog Van der Vcdk reageert op uitlatingen van collega keurig in. Heel soms vergt het onderzoek van een bepaald or gaan meer tijd, dan vragen we aan de nabestaanden toestem ming om het in het lab te hou den." Dat door onwetendheid som mige nabestaanden zich van al les in het hoofd halen vindt Van der Valk begrijpelijk. „Maar het pathologisch laboratorium is absoluut geen griezelkabinet van Frankenstein. De handelin gen van pathologen zijn alle maal keurig vastgelegd in pro tocollen. We moeten de nabe staanden alleen beter voorlich ten over wat er precies in het lab met hun dierbaren gebeurt. Daar mag absoluut geen ver warring over bestaan", aldus Van der Valk. Nederlandse ziekenhuizen ge bruiken geen organen van over leden kinderen voor onderzoek zonder dat de ouders daarvan op de hoogte zijn. Dat zegt de Amsterdamse patholoog Van der Valk van het VU ziekenhuis, secretaris van de Nederlandse Vereniging Van Pathologen (NWP). Hij reageert daarmee op uitspraken die patholoog anatoom Van Velzen gister avond deed voor de Britse tele visie. Tijdens die uitzending be weerde Van Velzen dat zieken huizen overal ter wereld orga nen van overleden kinderen ge bruiken zonder dat de ouders dat weten. De patholoog-anatoom, nu ac tief in het Haagse Westeinde Ziekenhuis, werkte van 1988 tot 1995 in Alder Hey in Liverpool. Dit kinderziekenhuis ligt onder vuur omdat het duizenden or ganen van overleden kinderen bewaart, zonder dat de ouders hiervan weten. Volgens Van Velzen zijn z'n uitspraken ver keerd uitgelegd. „Ik bedoel niet dat alle ziekenhuizen zonder toestemming van de ouders de organen van overleden kinde ren gebruiken voor onderzoek, maar dat de ouders vaak niet weten waarvóór ze precies toe stemming geven. Als ze dan la ter horen dat het lichaam van hun kind is opengesneden, hebben ze het daar moeilijk mee, terwijl ze wel degelijk toe stemming hebben gegeven voor de sectie." Dat de communicatie over dit onderwerp tussen artsen en na bestaanden een punt van zorg is, is Van der Valk met Van Velzen eens. „Veel artsen heb ben er moeite mee om het kort na de dood van een patiënt met de nabestaanden te bespreken. Nabestaanden worden vaak overrompeld door de vraag." Dat Nederlandse ziekenhuizen op grote schaal organen zonder medeweten van nabestaanden voor onderzoek zouden bewa ren, is volgens Van der Valk on zin. „De organen gaan er voor onderzoek tijdens de obductie inderdaad uit, maar als we het lichaam aan de begrafenison dernemer overdragen, zit in de meeste gevallen alles er weer

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5