Leidsch Dagblad Crisis bij NUON over steun Vitesse Ara koopavonden In Leiden valt niet veel te declareren Moorden Haarlem lijken afrekening in drugsmilieu 28 Dagen kampioensfeest Jongenskoor uit Delft schrapt anti-Haiderlied Twee doden bij ET A-aanslag VN prijst drugsbeleid Nederland McCain wint in Michigan en Arizona uken Kampioen Ook asbest gevonden in Leidse Schouwburg 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD VERHUIZEN: ISDAG 23 FEBRUARI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 slag leraren bij it Nederlands' meerderheid van de Kamer wil dat leer- :n die lesgeven in le- allochtone talen (OALT) worden ontslagen als voldoende Nederlands a. PvdA en CDA willen ren nog één kans geven Nederlands bij te spij- D66 en WD vinden dat kans al voldoende heb- ïad. iers toch actief [oluks conflict emier Lubbers gaat >ch inzetten voor een ting op de Molukken. •t dat in zijn rol als ter van het Instituut idael. Eerder legde s een verzoek van de sische president Wahid bemiddelen naast zich erzoek naar name A&P DAAG 28 PAGINA'S land 3,5 7 23 nie 8,9 en Samenleving 16 k van de Dag 2 ira/Strips 10 gen 18 NR. 42243 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 15 Blackie, het meubelstuk van Leiden-Noord is niet meer 17 Paul Meyboom onderzocht het Gouden Huis van keizer Nero 19 Twee jaar en dwangverpleging geëist na moordaanslag 21 Ondernemers en bewoners vrezen overlast bij Digros agblad 25 Voor Johan Frank Rijkaard van Amerom is haalt Bergkamp toneelspelen een tegen Duitsland bokswedstrijd uit de basis Zuinigheid troef bij burgemeester en wethouders Het anti-Haiderlied van de Delftse jongenszanggroep De Buddy's sterft een vroege dood. Ouders willen niet dat het lied wordt uitgevoerd en ook de jonge zangers zelf weigeren het lied nog te zingen. In het lied roepen de Delftse jongens -acht tot dertien jaar oud- op niet naar Oostenrijk te gaan, omdat de partij van de extreemrechtse Haider in de re gering zit. De ongeveer twintig ouders willen niet dat hun zo nen betrokken raken bij een politiek onderwerp en vinden de tekst van het lied te ver gaan. Dirigent T. Buitinga stelt nu voor het lied niet te repeteren en te schrappen uit het reper toire. Hij deed deze knieval gis teravond tijdens een bijeen komst met de ouders. Het lied staat wel op een cd die afgelopen zondag is opge nomen. Het is nu de vraag of de cd op de markt komt. Buitinga wil het niet schrappen van de cd. Hij vindt dat een overwin ning voor Haider. De dirigent wil volgende week van alle ouders weten of ze hem nog steunen. Bij te wei nig steun stapt hij op. Dat zou vrijwel zeker het einde beteke nen van het koor. LEIDEN RUUD SEP Duidelijke regels voor wat wel en wat niet kan worden gedeclareerd? Nee, die zijn voor het Leidse college nooit opgesteld. „Gewoon gezond verstand en een goede controle zijn hier voldoende", vertelt Noor van der Vlist, hoofd bes tuur ssecretariaat bij de gemeente Leiden en in die functie verantwoordelijk voor de meeste declara ties van het college. „Ik doe dit al een hele tijd, en ik kan me niet heugen dat ik gekke dingen Ijeb gehad waarvan ik zei: dat be taal ik nfift." Burgemeester en wethouders van Leiden kunnen bij Van der Vlist hun bonnetjes voor reiskosten en voor zulke uiteenlopende zaken als abonnementen op vakbladen, kleine cadeautjes en lun ches indienen. Voor de reiskosten is jaar lijks voor het hele college een bedrag van 61.000 gulden beschikbaar, dat voor het overgrote deel opgaat aan taxi's. Het potje 'overige goederen en diensten' bevat 16.000 gulden. „En dat is genoeg, want we hebben geen overschrijdingen. Nee, je kan wel zeggen dat we zuinig zijn hier." Maar er is natuurlijk nog een potje. Ka binetschef Hein van Woerden beheert een zak geld uitsluitend bestemd voor lunches en diners. Daarin gaat jaarlijks welgeteld 18.000 gulden om. „En daaruit wordt ook betaald wat het college aanbiedt aan gro tere gezelschappen. We voeren hier een uitermate karig en sober beleid", vindt ook Van Woerden. En niet zonder trots: „Het is nog nooit uit de hand gelopen. Dat houd ik streng in de gaten." Buitenlandse reizen? Helaas, daarvoor heeft de gemeen te geen apart budget. Collegeleden die voor hun werk de grens over gaan, moeten de kosten daarvan binnen hun eigen be groting verantwoorden. Wethouder finan ciën Berry Vos: „Maar er wordt niet veel gereisd hier. Ook als ik het met mijn vorige baan vergelijk, zijn we hier erg zuinig. Ik weet nog dat we voordat ik wethouder werd voor het eerst in vier jaar met de raadscommissie gingen eten. De wethou der had het net aan voor ellkaar gekregen dat de gemeente één flesje wijn betaalde. De rest kwam echt uit eigen zak." Pagina 18: Klankbord HET WOORD IS AAN Leonard Huizinga Wie niet buigen wil, kan bar sten. "fr"" 's ochjends af ehjioe regen e - 5-/8° 2-/8o 3-/11» nëtrsïag 40% 10% 20% *££3$ 40% 40% 30% ivaar tegen ating Pinochet Frankrijk, België en land hebben officieel ir aangetekend tegen de jke vrijlating van de ctator Pinochet. Zij zijn bestudering van het he dossier van Pino- et eens met de conclu- Groot-Brittannië dat tator niet terecht kan omdat zijn gezondheid it is. De vier landen wil- nochet berechten voor V j'len tegen de menselijk- de-onderzoek tailinfrabeheer medewerkers van NS rabeheer worden ver- van fraude vanaf 1988. norwegen onderzoeken k zelf. Het drietal zoju hten hebben gegund drijven voor een prijs rermoedelijk onnodig tas. Mogelijk staken zij el van de winst in eigen viTORiAEen auto in het Spaanse Vitoria brandt helemaal uit nadat er een autobom is afgegaan. Bij de aanslag, die waarschijnlijk het werk is van de Baskische afscheidingsbeweging ETA, kwamen een socialistische politicus en zijn lijfwacht om het leven.Pagina 7: Autobom in Bas kenland splijt pact nationalisten FOTO REUTERS ALEX CARRETXI Aalbers eiste bonus van twee miljoen voor 'bijzondereverdiensten lederlandse Mededin- jtoriteit (NMa) ont- VU haar goedkeuring aan jrname van de 131 A&P- r larkten door kruide- J ganisatie Schuitema met 450 supermark et- e kartelwaakhond ver- rdat er door de overna- ?n machtspositie kan in. Schuitema is voor 73 eigendom van Ahold. DEN HAAG ANP 15,17,19,21.22 25,27 Het drugsbureau van de Ver enigde Naties (VN) is goed te spreken over de manier waarop Nederland productielaboratoria voor XTC en andere chemische drugs aanpakt. Dat schrijft de International Narcotics Control Board (INCB) in haar jaarrap port over 1999 dat vandaag ver schijnt. De VN-instelling ziet toe op de bestrijding van productie, vervoer en handel van verbo den drugs. In haar rapport komt de instelling tot een genu anceerd oordeel over de situatie in Nederland. Het rapport spreekt waarde ring uit voor de voortvarend heid waarmee politie en justitie laboratoria ontmantelen. John McCain heeft gisteren de Republikeinse voorverkiezingen in de staten Michigan en Arizo na gewonnen. In de belangrijke industriestaat Michigan kreeg de senator vijftig procent van de stemmen, tegen 43 procent voor zijn opponent George W. Bush, de gouverneur van Texas. In zijn eigen staat Arizona won McCain zestig procent van de stemmen, tegen 36 procent voor Bush. McCain, de underdog in de race om de Republikeinse no minatie tot presidentskandi daat, had beide overwinningen nodig. Bij verlies in Michigan zou hij zijn uitgespeeld. De eerstvolgende slag vindt dins dag plaats in North Dakota en in Washington en het conserva tieve Virginia. McCain hoopt de staat Washington te veroveren, om vervolgens door te stoten naar een overwinning in de sleutelstaten Californië en New York, waar op 7 maart voorver kiezingen plaatshebben. McCain dankt zijn belangrij ke zege in Michigan volledig aan de kiezers die niet geregi streerd staan als Republikein. De harde kern van de Republi keinse partij stemde in grote meerderheid op Bush. Aan de vooravond van de landag t/m vrijdag tot 21.00 uur open) i /Bij de in I bq van fortuin! aan het rad en bepaal uw cadeau: /v^evti bepaalt itls'bolle'Bosch 0/ tls Amerikaanse koelkast itis Inductie kookplaat iniet 1/2 prijs Hls montage itis combimagnetron 00,- korting Mis vaatwasser atls gaskookplaat itls afzuigkap itls koelvriescombinatie 00,- korting 0800-1536 of surf naar www.keukenkahpioen.nl tdkoopste ter wereld e.o.! Kaatsheuvel, Mijdrecht Almere en Utrecht rtaan ook in Delft. Numansdorp en Rotterdam. Medewerkster seksclub legt verklaring af HAARLEM JACOB VAN DER MEULEN DIMITRI WALBEEK De viervoudige moord in het Haarlemse bordeel Club Esther lijkt het gevolg van een afrekening in het drugsmilieu. In elk geval twee van de slacht offers zijn volgens meerdere bronnen in het Haarlemse criminele circuit betrokken bij drugs handel. Onder de slachtoffers bevinden zich een cof feeshophouder uit de Lange Veerstraat en een man uit de Haarlemse woonwagenwereld. De politie Kennemerland weigert overigens op de achtergronden van de meervoudige moord en de slachtoffers in te gaan. Zondagavond zou zich in het bordeel een man hebben gemeld die op zoek was naar een nog on bekende persoon. Er ontstond rumoer in de zaak aan de Generaal Bothastraat waarbij de nog voortvluchtige dader een vuurwapen trok en vier aanwezigen dodelijk trof. Een medewerkster van de seksclub heeft dat verklaard, aldus de eigenaar van Club Esther. Direct na de schietpartij is het personeel van Club Esther weggevlucht. Ook de exploitant, die het bordeel van de eigenaar pacht, was tot dins dagavond niet bereikbaar. Uiteindelijk zou een Er is een crisis ontstaan in de top van energiebedrijf NUON naar aanleiding van de financiële problemen bij Vitesse. NUON is de belangrijkste sponsor van de Arn hemse club. De crisis is een gevolg van de onvrede van de raad van commissarissen over de innige band die het bestuur van het bedrijf met Vitesse onderhield. Voor de raad was de eis van de afgezette voorzitter Karei Aalbers hem een bonus van 1,8 miljoen gulden te schenken de druppel die de emmer deed overlopen. ARNHEM GPD Aalbers heeft het bedrag een week voor zijn ontslag aan bo nussen voor 'bijzondere ver diensten' opgeëist. Honorering daarvan was op dat moment onbespreekbaar, omdat inmid dels was gebleken dat de Arn hemse club afstevende op een tekort van ruim 33 miljoen over dit lopende seizoen. Dat was twintig miljoen meer dan eerst gedacht. Formeel zou Aalbers recht hebben op de bonus. De financiële eis van Aalbers was voor de raad van commis sarissen onbespreekbaar, zeker bezien in het licht van de abo minabele financiële toestand waarin Vitesse verkeerde. Op dat moment had de raad van NUON de directie van het ener giebedrijf al verboden nog lan ger geld te steken in Vitesse. De commissarissen hebben er schoon genoeg van dat onder leiding van NUON-directeur Tob Swelheim steeds de finan ciële gaten van Vitesse worden gedicht. Met die beslissing te kenden ze mede het doodvon nis van Aalbers. De beslissing van de raad van commissarissen van NUON werd onder meer ingegeven door het feit dat NUON geen Gelders/Arnhems bedrijf meer is. De commissarissen vonden dat zo'n concern geen promi nente rol als financier van de Arnhemse voetbalclub mag spelen. Gesprekken om Aalbers in een andere functie voor de club te behouden, liepen spaak. De 50-jarige Aalbers weigerde consequent akkoord te gaan met een directiestructuur waar binnen hij de zeggenschap over de dagelijkse gang van zaken moest delen met een sterke fi nanciële man. Uiteindelijk resulteerde de patstelling vorige week in het ontslag van Aalbers. Als gouden handdruk kreeg hij een bedrag van om en nabij de 3,9 miljoen gulden mee, wat neerkomt op drie bruto-jaarsalarissen. Duidelijk inzicht in de manier waarop het salaris van Aalbers bij Vitesse was opgebouwd is er niet. Volgens betrouwbare bronnen was hij minimaal ver zekerd van een bruto-jaarsala- ris van 1,3 miljoen gulden. Ver der bestond er een regeling waardoor hij aanspraak kon maken op een deel van trans feropbrengsten, als er winst werd gemaakt op een speler die door de voorzitter annex direc teur was binnengebracht. voorverkiezingen in Michigan en Arizona voerde christelijk rechts zijn aanvallen op McCa in verder op. De senator is vol gens de aartsconservatieve or ganisatie vwtn dominee Pat Ro bertson volstrekt onbetrouw baar als het gaat om de verde diging van de religieuze vrijhe den en de rechten van het on geboren kind. Christelijk rechts steunt de kandidatuur van Bush. Evenals in de staat South Carolina gebeurde, bestookte de organisatie van Robertson de afgelopen dagen tienduizen den Idezers in Michigan met te lefoontjes waarin McCain werd zwartgemaakt. Theater moet mogelijk tijdelijk dicht LEIDEN RUUD SEP van de personeelsleden de politie anoniem over de schietpartij hebben getipt. De identiteit van de vier mannen is inmiddels bekend. Het gaat om drie Haarlemmers, één van 33 jaar en twee van 39 jaar. Het vierde slachtoffer is een 37-jarige man uit Gouda. In elk geval één van de vier was lid van de Haarlemse motorclub Hells Angels, aldus de politie. De anderen had den banden met de motorclub. In en rond het clubgebouw van de Hells Angels aan de Baljuw slaan bleef het gisteren rustig. Een team van veertig rechercheurs onderzoekt de viervoudige moord die volgens persofficier Th. Bot 'uniek in Nederland' is. De politie meldde vanmorgen dat in de zaak nog geen aanhoudin gen zijn verricht. Dinsdag heeft de politie gesprekken gevoerd met familieleden van de slachtoffers en buurtbe woners. Over de resultaten van dat onderzoek weigert het onderzoeksteam ook mededelingen te doen. Burgemeester Pop van Haarlem verklaarde ge schokt te zijn door de gebeurtenissen. Hij heeft Club Esther met onmiddellijke ingang gesloten verklaard. Pagina 3: Moorden mogelijk werk van afpersers Anderhalve maand na de vondst van asbest in de Stads gehoorzaal is er nu ook asbest aangetroffen in de Leidse Schouwburg. Bij de verbouwing van 1997 is op minimaal vier plaatsen asbesthoudend mate riaal blijven zitten. Met name in technische ruimten is gevaarlijk asbeststof aanwezig. Het is mo gelijk dat medewerkers in deze ruimten hebben blootgestaan aan asbestvezels. Afhankelijk van de uitkomsten van lucht monsters die nog moeten wor den genomen, valt niet uit te sluiten dat de schouwburg tij delijk moet worden gesloten voor publiek. Milieu-wethouder A. Pecht- old maakte de vondst van het asbest gisteren bekend aan het begin van de vergadering van de gemeenteraad. De wethou der zelf kreeg maandag voor het eerst te horen van de vondst. De Leidse Schouwburg is vorige week geïnspecteerd als onder deel van de asbest-inventarisa- tie van alle gemeentelijke ge bouwen. Vandaag heeft Pecnt- old het personeel van de schouwburg geïnformeerd. Dat niet al het asbest dat in 1997 werd aangetroffen direct is verwijderd, is volgens de wet houder niet helemaal onlo gisch. De adviseurs die destijds het asbest inventariseerden, vonden op elf plekken asbest houdend materiaal en stelden voor dit op tien plekken te ver wijderen. Uiteindelijk werd voor zeven plekken dit advies opgevolgd. Het asbest op de vier andere plekken kon blijven zitten, omdat dit buiten de re novatieplannen viel. „Wat de renovatie betreft, zijn dus alle adviezen opgevolgd", conclu deert Pechtold. Naast het niet verwijderde asbest blijken er echter ook op verschillende plekken asbestresten en asbest stof te zijn achtergebleven. En dat levert een potentieel ge vaarlijker situatie op. Pagina Leiden: Stof levert het meeste gevaar op Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: I Voorletters: Adres: I Postcode: Plaats: Telefoonnum i i l i I l l i Bank/giro nr: Handtekening i l li.v.m. controle bezorging Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34.80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) 90% organisatie 10% vervoer Bij machtiging tot automatische betaling 1 krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. Leidsch &t Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10060, I 2300 VB Lolden. Bollen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: I www.leidschdagblad.nl Bel voor informatie of offerte: 071 - 561 75 42 Dobbeweg 8 Voorschoten. Fax 561 94 45 712141 400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1