Politicus die zegt dat er geen geld is, vertelt smoesje: Zakenlui geven hier zakelijk méér uit dan privé' Meningen Goede journalistiek maakt slachtoffers onder autoriteite "SvVj '"""{j Ij WBL blijft Leidse corporat die binnenkort Portaal heet WOENSDAG 23 FEBRUARI 2000 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brieve met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT Burgerrechten gelden soms niet voor journalisten Is een journalist een onafhan kelijke waarnemer of is hij net als iedereen een Nederlands staatsburger met alle rechten en plichten die daar bij horen? Op beide vragen past een be vestigend antwoord, maar daarmee zijn niet alle proble men uit de wereld. Wat bij voorbeeld moet een journalist doen met de kennis die hij be roepshalve heeft verworven, maar die hij volgens interne afspraken niet kan publice ren? En wat te doen als dat kennis is over strafbare feiten die hij als goed burger aan de politie zou moeten melden? Het zijn mooie theoretische vragen, maar in de praktijk van alledag leiden ze soms tot een dilemma. Zo stond vorige week op de voorpagina van deze krant te lezen dat een 18-jarige scholier een bijaan- tje heeft als eigenaar van een cd-label dat in Nederland Duitse neo-nazistische pop distribueert. Het is onsmake lijke muziek, waar je als bonus nog een zakje zand uit Aus- witsch bij krijgt, dus voor twij fel aan de strafbaarheid be staat geen grond. Aan de wieg van onze verslag geving stond een bericht van het Duitse persbureau DPA en het Nederlandse ANP. De ver wijzing naar het cd-label Ber- zerker Records zette ons op het spoor van de Oegstgeestse scholier. In een gesprek met een redacteur bekende de scholier zijn omstreden werk, zijn ouders wisten ervan, maar konden hem er niet van weerhouden. Contact met de politie leerde ons dat er nog geen aangifte tegen de jongen is gedaan. Over een mogelijk onderzoek wilde de politie geen mededelingen doen. Het dilemma is duidelijk: wij weten wie die jongen is, waar hij woont en hoe je aan zijn cd's kunt komen. Maar wij hebben ook heldere afspraken om de anonimiteit van ver dachten te waarborgen. Wij kunnen dus niet al onze ken nis met de lezer of de politie delen. De andere kant is dat als ik zo'n stuk lees, ik sta te trappelen om aangifte te doen en dat ik de politie graag een handje wal helpen bij de op sporing. Van dat burgerrecht kan ik als journalist echter geen gebruik maken zonder in aanvaring te komen met mijn beroepscode en die vind ik in dit geval be langrijker. Het moet voor de speurneuzen bij de politie een koud kunstje zijn de scholier zelf te achterhalen. Doen ze dat niet, dan kunnen wij jour nalisten ze daar weer ophel dering over vragen. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE -loe een gemeente met haar geld om- is voor het een of het ander. Ik vind gaat is in belangrijke mate de vrijheid dat een smoes. Wat het goede ant- /an haarzelf. Er bestaan slechts regels woord zou zijn, is dat er andere keu- i Hoe een gemeente met haar geld om gaat is in belangrijke mate de vrijheid van haarzelf. Er bestaan slechts regels voor de administratieve vastlegging van gegevens. Anders gezegd: als een gemeente maar netjes administreert en bepaalde verboden handelingen nalaat, kan slechts de kiezer een oor deel uitspreken over de effectiviteit van de ingezette midde- OPINIE len. Er ontstaat echter steeds meer een tendens, dat men meer op het effect van het uitgegeven geld gaat letten en vooraf bepaalt welk doel moet worden bereikt. Dat laatste gebeurt nu veel te weinig. Iedereen heeft wel eens van een politicus gehoord dat er geen geld is voor het een of het ander. Ik vind dat een smoes. Wat het goede ant woord zou zijn, is dat er andere keu zes zijn gemaakt. Daar hoort dan ook een verklaring bij waarom die keuze is gemaakt. Vanzelfsprekend zal niet iedereen zich in alle keuzes kunnen vinden; dat is het grote voorrecht van een democratie. Het moet echter mo gelijk zijn iedereen Stan Lyczak is wethouder financiën van de gemeente Alphen aan den Rijn. Naar aanleiding van de wens van de gemeente Leiden om met de oprichting van een bureau onderzoek en statistiek meer greep te krijgen op de uitgaven schreef hij een opinie over gemeentefinanciën. uit te leggen waarom er iets gebeurt. Mijn ideaal is dat een tegenstander van de keuze aangeeft de uitleg te be grijpen. Vanzelfsprekend zal er altijd aan worden toegevoegd dat hij een andere keuze gemaakt zou hebben. Dat veronderstelt echter dat er vol doende inzicht bij beslissers is in be leidsdoelen. En voldoende inzicht in de financiële haalbaarheid van be leidsdoelen kan alleen met een boek houding die zó goed is, dat er geen twijfel bestaat over de juistheid van de uitgaven. Er mag geen geld 'verdam pen', geen geld mag worden uitgege ven voor een doel dat niet door het gekozen orgaan uitdrukkelijk is ge noemd. Men kan tegenwerpen dat er wette lijke uitgaven zijn te doen, bijvoor beeld de bekostiging van scholen. Maar ook daarvoor geldt dat de ge meenteraad een grote mate van vrij heid heeft voor de invulling van die verplichting. Zo kan een raad beslui ten duurdere gebouwen neer te zet ten. Als daarmee op onderhoud be spaard wordt, zijn de jaarlasten lager. Uiteindelijk kunnen de kosten voor de gehele levensduur van het gebouw doorslaggevend zijn voor de beslis sing. Ook al schrijft de wet die afwe ging niet voor. Dergelijke afwegingen kunnen slechts worden gemaakt als er inzicht is in de financiële positie. Voor een goede boekhouding zijn twee zaken van belang: de politieke wil om te kunnen sturen en een uitvoeringsor gaan dat er genoegen in schept de boekhouding 'bij' te hebben. Dat laat ste kan alleen als er goede middelen zijn en er vanuit de politiek de druk van voldoende belangstelling blijft be staan. Het moet mogelijk zijn aan het ein de van de werkdag een volledig over- Een gemeenteraad kan besluiten om bijvoorbeeld voor het onderwijs duurdere gebouwen neer te zetten. Als daarmee op ondei houd bespaard wordt, zijn de jaarlasten lager. foto aro^I zicht te hebben van de financiële stand van zaken. Als Denemarken dat zo'n twintig jaar geleden al op lande lijke schaal kon regelen, dan moet dat voor gemeentes zeker mogelijk zijn. Het probleem is dat de traditionele programma's voor de automatisering bij de gemeente nog steeds uitgaan van administreren en niet het be schikbaar stellen van informatie om te sturen als hoogste doel erkennen. Een gemeente die haar boekhou ding echt wil gaan gebruiken, zal zelf moeten gaan pionieren. Programma's voor commerciële administraties moeten worden aangepast. Ook moe ten twee begrotingen worden ge maakt: één volgens de regels waaraan de gemeentelijke administratie moet voldoen, die moet worden ingediend bij de provincie als controlerend or gaan. En één waarmee de gemeente raad echt kan sturen. Met goede auto matisering hoeft dat geen probleem te zijn. Uit ervaring weet ik dat er veel moeilijkheden afkomen op gemeentes die hun administratie goed willen gaan gebruiken. Het kan wel, maar de weg is lang. In Alphen aan den Rijn hebben we jaren getobd met een ach terstand in het opmaken van de jaar- he rekening. Drie jaar geleden zijn achterstanden ingelopen. Daarn voldoet de administratie aan alleifov telijke eisen. Nu wordt er hard gewerkt volgende slag: de administratie sturingsinstrument. Wij zijn er niet helemaal. De huidige stand zaken is echter bemoedigend. Dalge om wordt er ook gedacht aan een kenkamer-achtige commissie wa un door de raad beter moet kunnen cfalc troleren of het beoogde effect dot nanciële impulsen daadwerkelijk Üjn bereikt. iaa STAN LYCZAK öl Roetiiiit-rlore mnoton ten (VNO) een EuroDese func- Bestuurders moeten dezer dagen op hun tellen passen als ze iets declareren. Voor je het weet staan ze op straat en weet iedereen van het overmatige declaratiegedrag. Wat kan wel en wat kan niet? Is het ontbreken van regels het probleem, of denken bestuurders maar aan één ding: declareren, declareren, declareren? R. van Schendelen, hoogleraar politicologie aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam in de Volkskrant: ,,De uitgaven die je declareert bij je baas moeten te maken hebben met je werk. Maar het werk staat niet gedefinieerd, dus ook niet wat functionele uitgaven zijn. Want als Peper of wie dan ook 24 uur per dag bezig is en hij komt werkrelaties tegen, dan moet je ze toch eens een kopje koffie aanbieden of iets meer. Je mag dus alles doen wat niet verboden is. Steekpenningen aan functionarissen aanbieden mag niet. Frauderen mag niet." T. Toonen, hoogleraar be stuurskunde aan de Universi teit Leiden: ,,Van Schendelen heeft gelijk. Sommige mensen staan nu eenmaal in alles wat ze doen in dienst van hun werkgever. Maar soms ontstaat er een schemergebied. Ik ben dus voor duidelijke regels. Vooral het op elkaar botsen van waarden en normen is denk ik 1 het probleem rondom ondui- delijk declaratiegedrag." J. van den Hoek, sectorhoofd middelen (onder andere fi nanciën) van de gemeente Val kenburg: „De minister van bin nenlandse zaken, niet Peper maai" Dales nog, heeft destijds richtlijnen opgesteld. Binnen 1 onze gemeente hebben we af gesproken dat de collegeleden niets declareren, maar een on kostenvergoeding krijgen. Eten tjes vallen onder de post repre sentatieve uitgaven van de ge meente. Die post wordt betaald uit de gemeentekas. Striktere regels zijn niet nodig binnen \J .(/GfBOEKI 2 4. SEP, 685T17 >i- öcj Cju1 &U«/no{/vM«ft£&j cf .«ï4> 3.5}, S J/yuO Upi-ld-t-U-ï -f Q^ÜsOl 0} LO-CjP ~Y' 'i3.A/W- sföf Jiii'ÜTXijiCfci. LU_LD2:lS.j fM H J..I I I Twee decla raties van de in opspraak gekomen mi nister van binnenlandse -IT-ITLl£-^L-zaken Peper. foto anp een overzichtelijke gemeente als Valkenburg. Grotere ge meentes hebben vaak een on doorzichtige organisatie. Dan zijn regels wellicht van belang. Onze belangrijkheid reikt hoog uit tot Den Haag. De kosten van een ritje met de auto daarnaar- toe vallen te overzien." T. van Paridon, eigenaar van Van Paridon accountantskan toor m Noordwijk: „Ik ben zelf acht jaar bestuurder geweest en in al die tijd heb ik slechts vijftig gulden gedeclareerd, die volle dig zijn te staven. In mijn huidi ge functie heb ik voor een paar bestuurders de declaraties be handeld. Allemaal waren ze be hoorlijk terughoudend in hun declaratiegedrag. Regels hoeven er niet te zijn om declaratiege drag vast te stellen. Op elke re gel is wel een uitzondering en anders zijn er genoeg mensen die de regels willen oprekken. Een parkeerbon of een dineetje is moeilijk te achterhalen. Maar een reisje moet toch te verant woorden zijn. Als je niet zeker weet of je iets mag declareren, dan overlegje dat even. Dat lijkt me heel simpel." S. Lyczak, wethouder in Al phen aan den Rijn: „Er komen twee gevoelens bij me op. Men sen die een openbare bestuur lijke functie bekleden, moeten uiterst voorzichtig zijn met hun declaraties. Maar in de krant wordt het nu wel erg overdre- ven. Wat ik niet zeker weet, overleg ik eerst. Maar wel met mijn chef en niet met een ac countant, want die kunnen al leen maar optellen en aftrek ken. Die reactie van Van Pari don begrijp ik niet. Accoun tants moeten toch rekenen aan de hand van regels! Binnen on ze gemeente hebben we gecon stateerd dat er geen goede richtlijnen zijn wat betreft de claraties. Op korte termijn gaan we intern overleggen over dui delijke regels. Het is wel zo, dat er nu niet te veel wordt gede clareerd. Ik teken de declaraties van mijn collega's en de burge meester tekent die van mij. Die liggen op vierhonderd gulden per jaar. Ze betreffen vooral reiskosten naar wat verdere be stemmingen." M. Zonnevylle, burgemeester van Leiderdorp: „Eén keer in de zoveel tijd melden we onze declaraties op een formulier. Daar vul je de plaats, locatie en het aantaJ kilometers op in. Bij alles moet een bonnetje wor den ingeleverd. De secretaris kijkt van mij de declaraties na, en ik die van de wethouders. Intern vertellen wij alles aan el kaar, maar soms moet je iets geheim houden en niet direct aan de grote klok hangen. Maar je moet nooit geheimzinnig zijn. Zes jaar geleden hadden we een politieke crisis. We heb ben toen een gedragscode op gesteld. Nu is er geen reden om dingen te veranderen. Alles is transparant." G. Varkevisser uit Katwijk, stu dent betuurskunde aan de Universiteit Leiden: „Ik ben een oprecht mens en veroor deel overmatig declaratiegedrag ten strengste. Als Peper bewust fraudeert, dan kan het niet door de beugel. Mocht het uit gebrek aan regels zijn, dan moet er ge zorgd worden voor duidelijke en gestructureerde wetgeving. Daar moet in staan wat wel en niet mag. Ik heb ambities om op nationaal niveau bij een mi nisterie te gaan werken of even tueel op Europees niveau. Die richting volg ik nu met mijn studie. Ik zal in ieder geval altijd proberen naar eer en geweten te declareren. Bij twijfel gewoon niet doen." J. van der Sluijs, burgemeester van Noordwijk: „Ik declareer alleen mijn kilometers die ik met de auto rij buiten de ge meente. Een enkele keer lunch ik, maar drie keer per jaar is veel. De bon wordt netjes inge leverd. Ik bekleed bij de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) een Europese func tie. In die functie declareer ik 0,0 gulden. Al mijn kosten wor den door de VNG betaald. Ik schiet wel alles voor met mijn privé-creditcard. Binnen onze gemeente hebben we geen vas te regels, wel afspraken. De ki lometerdeclaratie ligt vast. Vo rig jaar had ik gasten en ik was er niet zeker van wat ik mocht declareren, dus dat is overlegd. De declaraties van bijvoorbeeld een Eurotop, daar weet ik niets van. Vaak ben ik dan zelf een gast. Wie wat betaalt gaat dan compleet langs me heen." Een medewerker van restau rant Latour van Huis ter Duin in Noordwijk: „Wat zakenlui uitgeven is heel afhankelijk van het soort zaken dat ze doen. Een makelaar die net een huis van drie miljoen heeft verkocht, gaat lekker uitgebreid met zijn klanten eten en drinkt er een cognacje van honderdvijftig gulden bij of een fles wijn van tweehonderd gulden. Als het een huis van twee ton is, dan drinken ze gewoon de huiswijn. Het goedkoopste menu kost bij ons 81 gulden per persoon. Dan heb je een voor-, hoofd- en nagerecht, zonder wijn en kof fie. Het is in ieder geval zo dat zakenlui zakelijk méér geld uit geven dan privé. Bij een ander restaurant, heb ik een gezel schap wel eens voor twaalfdui zend gulden zien opeten." N. van der Horst, (parttime) wethouder in Valkenburg: „Ik declareer praktisch niets, alleen de ritten met de auto buiten de gemeente. Voor de rest is er een onkostenvergoeding. Maande lijks is die ongeveer 230 gulden. Nu is dat nog belastingvrij, maar de belastingdienst stelt dat nu ter discussie. Als er be lasting moet worden betaald, dan gaat het bedrag omlaag en is het de vraag of alles er nog wel van betaald kan worden. Er is momenteel een studie gaan de naar een andere regeling. Als we een contract hebben afge sloten, dan beklinken we dat een enkele keer wel eens met een etentje. Maar altijd pas er na, zodat je geen verplichtingen naar elkaar toe schept." HANNEKE VAN BOCHOVE 12 februari stond een artikel in deze krant over oud marinier Dick Berts, die het als één van de weinige journalisten nodig vond om door te vragen naar de declaraties van Bram Peper. Wat mij steeds meer stoorde aan het stuk was de wat gegeneerde, lacherige toon over de 'Don Quichotte van het Noorden', alsof het hier ging om een lichtgestoorde queru lant die we niet serieus hoeven te nemen. Terwijl deze man volgens mij precies heeft begrepen wat de taak is van de pers. Dat is niet alleen maar signaleren en wat honende stukjes schrijven in rubrieken zoals De Stemming (die ik overigens met plezier lees, daar niet van). Dat is voor al kritisch blijven volgen en doorgaan tot de onderste steen boven is en de zoveelste wind buil, non-valeur en/of zakken vuller uit de bestuurskamer of van het pluche is verwijderd. Goede journalistiek wordt ge kenmerkt door een groot aantal slachtoffers onder de hoogste autoriteiten, niet door te heulen met die machthebbers. De Leidse journalistiek heeft het voor het uitzoeken in een met zoveelorganisatorischi jt stedenbouwkundige mis Qe] met politici wier partij lang onafgebroken aan macht is. De bottomline is altijd low the money'. Kijk maar kritisch naar alle grote on rend-goedtransacties, rondom het station. Afgelo| week heeft het 'Over de balk' Leiden terec kakken gezet met het Trani um en het Stadsdistributie ür) trum. Fons Delamarre m( geconfronteerd met de 1,3 zvv joen die Leiden aan het heeft weggegooid, namen de gemeente zeggen: 'daar hel we van geleerd'. Wat dan? ms hebben dat doorgedrukt? zijn daar beter van Wat kan daaraan worden daan, liefst' met terugwerk! jen kracht en anders voor de komst? Dat wil ik weten mijn kr ant lees. jth Dick Berts is op de goede izc met zijn bonnenonden hoi Maar het kan nog veel hike Laat eens wat zien, pers! A.F. Simi ;ak Lei :eu In het Leidsch Dagblad van 17 februari beschrijft Eric-Jan Ber- endsen het verloop van een bij eenkomst voor kandidaten voor de Algemene Vergadering van Woningbouwvereniging Lei den. Een heldere, compacte weergave van wat er die avond aan de orde is geweest. Twee uur samengevat in 400 woor den, daar kan de lezer zijn voordeel mee doen. Maar het gaat mis halverwege de laatste kolom van het artikel. De tekst wekt de indruk dat er die avond ook - plenair - kriti sche geluiden werden gehoord van tegenstanders. Dat is niet het geval geweest, hoewel daar alle ruimte voor was. Ik zou graag met tegenstanders in dis cussie zijn gegaan, om weer woord te kunnen geven op ar gumenten. Want die kloppen veelal niet. Belangrijk argument dat Ber- endsen kennelijk uit de mond van tegenstanders heeft opgete kend, is dat er sinds 1 januari een stelsel schijnt te zijn van de overheid dat de fusie overbodig maakt. Wat een onzin! Het gaat hier weer eens over de sp woordelijke klok en de nog spreekwoordelijker klepel. De woningcorporaties en uitdrukkelijk niet de heid, hebben een sluitend sel tot stand gebracht dat waarborgen dat corpoi hun vermogen verantwooi zetten. Als dat niet in hum woningbezit kan, dan ma< ders. Maar rustig op je W blijven zitten is er niet m Corporaties controleren daarop. De fusie tussen WBL. en taal is juist een gevolg va stelsel. Bij deze fusie werl stelsel precies zoals het is. Met één notariële al den de vermogens van de corporaties samengevoegd en rijk wordt samen welge Dat is het effect van deze Want Woningb ouwveren Leiden verandert verder het blijft een Leidse wonin poratie, die binnenkort P< heet. Johan de( directeur Woningbouwve gingLe Set

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18