3000.- Jureau moet Kiek in de Pot overtuigende winnaar an politiek verk staken Gouden Huis toonde Nero's absolute macht Leiden Regio ONDERZOEK HaOZHRCINO t-sioia \L WjP* STARTER VAN DE MAAND L" v chrqufi H'-cli r«'flu op fl«cudl on lurltliv li advii'i» over Arenthals Chaudron ^SLnscnhclastin^^l ST*"TfR VAIW Of Mi. "Uomepii ••«•rtlo vuil ""rtfon 1ENSDAG 23 FEBRUARI 2000 over een storing bij een stadion, werd met een steekje onder wa ter naar de gastspreker beant woord. Volgens Comelisse is dat niet meer elke zondag, om dat vanwege de televisierechten tegenwoordig regelmatig op an dere dagen wordt gespeeld. De gastspreker, directeur W. Moerer van Canal Plus, liet zich echter niet kennen en vertelde het publiek over de grootste plannen waarmee zijn bedrijf zich staande denkt te houden in de woelige mediawereld. Als klap op de vuurpijl bombar deerde hij de zaal met de Canal Plus commercial waarin Kees Jansma vertelt waarom hij voor de betaalzender koos. De voorronde werd opval lend goed bezocht. Er zaten weer veel bekende gezichten uit de ondernemerswereld in de zaal, maar ook oud-winnaars waren druk aan het netwerken. Finalisten bekeken alvast con currentie voor de eindronde. In maart volgt de vierde en laatste voorronde van de Leidse Start. Tijdens de finale op 9 mei in de Stadschouwburg volgt de strijd om de geldprijs van 10.000 gul den. 01 rtijen ontevreden met prestaties BVR Traiteur verslaat Boskoop Zorghotel en Ticket Team in derde voorronde Leidse Start Paul Meyboom onderzocht Domus Aurea van Romeinse keizer Bijeenkomst over bom slechts voor bedrijven De informatiebijeenkomst over de vermeende aanwe zigheid van een of meerdere bommen in de Rijnsburger- singel is vanavond speciaal bedoeld voor vertegenwoor digers van instellingen en bedrijven. Gisteren stond in deze krant dat ook omwo nenden welkom zouden zijn. Dat blijkt niet het geval. Vorige week is het Explo sieven Opruimings Com mando van de Koninklijke Luchtmacht met de zoekac tie naar de blindganger(s) begonnen. Mocht er een bom worden gevonden dan wordt tot demontage van de blindganger overgegaan. Een deel van de omgeving van de Rijnsburgersingel wordt dan geheel ontruimd en in het gebied daaromheen mogen zich geen mensen op straat bevinden. Om ondernemers en ver tegenwoordigers van instel lingen de gelegenheid te ge ven zich op een eventuele demontage en ontruiming voor te bereiden, wordt van af 20.00 uur de informatie avond gehouden in de Bur gerzaal van het stadhuis. De bommenspeurtocht moet worden uitgevoerd omdat de Rijnsburgerbrug aan vervanging toe is. Daar voor moet worden geheid. Wethouder Van Rij liet gis teravond tijdens de gemeen teraad weten dat de horeca- exploitanten rond de brug niet bang hoeven te zijn dat ze de hele zomer geen terras buiten kunnen zetten. Hij verwacht dat de tafels en stoelen rond 1 juni naar bui ten kunnen. „Als het lukt om rond 1 april te beginnen aan de brug, dan is het slopen en heien hopelijk voor 1 juni voorbij. Voor het echte ter- rassenseizoen begint is dan de ergste overlast achter de rug", aldus de wethouder. uitdeLeidsch DagbladAllCHIliVEN ANN01900 Vrijdag 23 Februari OEGSTGEEST - Het nieuwe Gemeentehuis op het Villapark zal voor de ingezetenen van Oegstgeest te bezichtigen zijn a.s. Maandag en Dinsdag 26 en 27 Februari, van 10 tot 3 uren. GEMENGD NIEUWS - Uit Maastricht wordt gemeld, dat de Maas buiten haar oevers is getreden, en de laaggelegen velden overstroomd heeft. Het dorp Heugem is geheel door het water ingesloten. Te Maastricht is een gedeelte van het stedelijk park geïnundeerd. De riviercorrespondentie met België is ingesteld. Uit Nijmegen wordt gemeld, dat de Waalkade ter hoogte tusschen de veerpont en de Groote straat, weer geheel blank staat, zoodat de passage langs de huizen beperkt is tot de smalle hooge stoepen, en verder met behulp van een plank onderhouden wordt. VALKENBURG - Bij den burgemeester dezer ge meente is het verblijdend bericht ingekomen, dat door mevrouw de weduwe Van Leeuwen, geboren Matthes, onlangste Amsterdam overleden, aan haar geboorteplaats Valkenburg is gelegateerd de som van 12,500 ten behoeve der algemeene armen. ANNO 1975 Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien doven na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvlngskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Lekfodt Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. uuik r die j J' nde nosli ir pU iet I; iet Ie i tiji aissc e aai iele :en )W-b i Hu onderzoekers van BVR le- kerke len vorig jaar juli een eerste ie ke Kt tot een toekomstvisie af. rapport bleef vervolgens half jaar binnenskamers, dboJat het eerder deze maand onderzoeksbureau BVR moet stoppen met het werk een toekomstvisie voor de gemeente Leiden. Een ciaal ingestelde raadscommissie die zich gaat bezig den met de toekomstvisie buigt zich de komende tijd st over een nieuwe onderzoeksopdracht. Vervolgens BVR of eventueel een ander bureau daarmee aan de gaan. BVR was vooruitlopend op een raadsbesluit al OClonnen met een onderzoek dat door bijna de hele I als te beperkt wordt afgedaan. BVR voor haar diensten in reke ning brengt: het vervolgonder zoek gaat in totaal twee miljoen gulden kosten.Als je voor twee miljoen gulden een goed pro duct krijgt, dan is het niet erg om zo veel geld uit te geven", vatte Ter Harmsel (Groenlinks) de mening van de meerderheid van de raad samen. „Maar hier ligt de verhouding tussen prijs en kwaliteit scheef." De allesomvattend toekomst visie, waarover voorlopig eerst de commissie zich gaat buiten die gisteren speciaal hiervoor is ingesteld, moet het sluitstuk gaan vormen van de toekomst discussie die eind 1998 begon maar die vorig jaar hopeloos vast liep. De toekomstdiscussie bestond met name uit brain stormsessies met deskundigen. Wethouder Van Rij moet ach teraf vaststellen dat dit niet de aangewezen weg was om tot een visie voor de lange termijn te komen. De toekomstdiscus sie heeft ruim 600.000 gulden gekost. de politiek ging. In een ie reactie anderhalve week len kreeg het rapport forse vang ik. Alleen de PvdA-fractie redelijk tevreden: het rap- zou de politiek aan het len zetten. Wethouder Van schei leek de onderzoekers alvast edbm acht te hebben gegeven het rapport verder uit te gelisi en. Sorteren richtte de kritiek onder andere op de be- ederefce blik van de vervolgop- iht. Waar de raad graag een ïelodijomvattende toekomstvisie de opdracht vooral be ing op de ruimtelijke orde- ma Voor zo'n relatief beperkt /an d rzoek heeft de raad niet enorme bedrag over dat in 10 krijgt zestien maanden celstraf iederi r. Mie. rai en ni 27-jarige en een 21-jarige 'aar uit het Leidse op- i centrum voor asielzoekers ien in hoger beroep elk 3ttlcl en maanden celstraf gekre- erna: voor ^un aandeel in een 1 ie passionel'. Het Haagse en 1 :htshof heeft de beide nen daarmee minder hard aft dan de rechtbank. Deze de oudste van de twee ver- eeld tot twee jaar en de jj >te tot twintig maanden. De beide mannen hadden in april vorig jaar een 21-jarige Bosniër uit het opvangcentrum aangevallen omdat deze een seksuele relatie had aange knoopt met de vriendin van de 27-jarige Kosovaar. Deze sloeg de Bosniër daarom met een ijzeren beddenpoot op zijn hoofd. Nadat het slachtoffer was gevallen, kwam de jongere Kosovaar op hem af met een mes. Hoewel het slachtoffer het niet had zien gebeuren, werd hij onder zijn hart gestoken. puin gestort en ernstig ver waarloosd. Meyboom is ervan overtuigd dat het onderzoek dat hij er met zijn collega's uit voerde de redding is geweest voor het nu nog bewaarde deel van het Gouden Huis. „Er is eindelijk sprake van goed on derhoud. Dat heeft lang ge duurd. Het complex is nu ook opengesteld voor publiek, men ziet het als een monument." Meybooms beeld van Nero is door zijn onderzoek ingrijpend veranderd. „Nero wordt door de Romeinse geschiedschrij vers een megalomane gek ge noemd. Maar die geschied schrijvers waren niet onbe vooroordeeld: onze belangrijk ste bronnen vormen de ge schriften van Suetonius en Ta citus, beide leden van de Se naat. Zij voelden zich in hun machtspositie bedreigd door Nero's keizerlijke presentatie." Het gevolg was dat het beeld werd geschetst van een bloed dorstige en wraakzuchtige gek, die door het volk gehaat werd - een beeld dat de hedendaagse geschiedenisboekjes gehaald heeft. „Maar Nero was zeker in de beginjaren van zijn regering redelijk populair", aldus Mey- i boom. „Een beetje ziek in zijn j hoofd was hij natuurlijk wel: de man doodde zijn moeder, zijn stiefbroer en zijn vrouw. Maar zijn visie op de monarchie leg de de basis voor de manier waarop Europa tot in de acht tiende eeuw geregeerd is. Ook had hij werkelijk belangstelling voor kunst. Dat blijkt niet al leen uit het Gouden Huis, maar ook uit zijn vroegere ar tistieke daden. Nero was een verdienstelijk dichter. Meyboom benadrukt het be lang van de samenhang tussen kunst en politiek in de ont staansgeschiedenis van Nero's vorstencomplex. „Het Gouden Huis was niet het werk van een gek. Nero wilde er zijn absolute macht mee tonen en dat is hem gelukt. Het is een indruk wekkend voorbeeld van cul tuurpolitiek." Maandag 24 februari LEIDEN - Op 58-jarige leeftijd is vrijdag pater T. J. Woldendorp 0FM, kapelaan van de parochie St. Leo- nardus overleden. In 1945 werd pater Woldendorp tot priester gewijd en was daarna onder meer werk zaam in Maastricht en Oudewater. In 1966 kwan hij naar Leiden. Naast zijn parochiewerk was pater Wol dendorp onder meer geestelijk adviseur van de R.K. Landelijke en Leidse Melkhandelarenbond. Hij was een bijzonder gezien man bij zijn parochianen en bij de vele honderden melkdetaillisten in het gehele land. Verder was hij nog voorzitter van het bestuur parochiehuis en leider van de bijbelclub in de paro chie. Door zijn niet al te sterke gezondheid werd hij gedwongen het wat kalmer aan te doen. Hij overleed na eep langdurig ziekbed. Morgenavond krijgen de parochianen gelegenheid afscheid te nemen van pa ter Woldendorp tijdens een H. Mis in de St. Leonar- duskerk aan de Haagweg die om zeven uur 's avonds begint. Woensdag wordt hij ter aarde besteld op de begraafplaats Rhijnhof, na afloop van de H. Mis die om elf uur begint. LEIDEN - De Leidse kantonrechter mr. W. de Ko ning heeft de eis van een student om de Leidse uni versiteit een bedrag van 1100 aan college- en in schrijvingsgeld terug te laten betalen afgewezen. De student had in het afgelopen studiejaar, waarvoor hij f 1100 betaald had, geen colleges gelopen en al leen tentamens en één examen afgelegd. De student verkeerde derhalve in de veronderstelling dat hij het bedrag onverschuldigd had betaald. Mr. De Koning overwoog in zijn vonnis dat de student door betaling van het bedrag het recht had verkregen om colleges te lopen en dat de Leidse universiteit verder buiten het feitelijke doel van de student stond. De student vreesde dat hij, wanneer hij niet had betaald, niet als student zou zijn aangemerkt en een oproep zou hebben gekregen voor militaire dienst. SASSENHEIM - Scheidsrechter A. Ciere is uitgefloten. De 56-jarige Leidenaar, die 22 jaar wedstrijden In de afdeling Leiden heeft geleid en nimmer heeft afgeschreven, werd gisteren voor zijn afscheldsduel Tey- lingen 7-ZLC 4 in Sassenheim uitgebreid gehuldigd. Zo werd hij uitgebreid in de bloemetjes gezet door de aanvoerder van ZLC. foto archief leidsch dagblad DE ORGANISATOREN VAN DE LEIDSE START! Hjp-» HART VOOR DE ZAAK Arenthals Chaudron ffi Erl Snl Leidsch Dagblad Naar het front der wetenschap, dat is het streven van de Universiteit Leiden. En met succes. Niet zelden brengen <c uc Leidse onderzoekers opmerkelijke resultaten onder de kg idacht. Maar ook onderzoeken die minder opvallen dragen Ij aan een inzichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt en dwarsdoorsnede van de Leidse wetenschap tegen het :hL Elke week vertelt een andere onderzoeker over zijn of haar werk. Vandaag Paul Meyboom. (slag van 9< SSETTE8 I n, slech! Si iamenva (ettert 0 oude" ei na Christus werd Rome offen door een ramp. Een k lang stond de stad in ad en een kwart van het Iscentrum werd verwoest, toenmalige keizer van het neinse Rijk, Nero, zag zijn s schoon. Hij eigende zich groot terrein in het cen- in van de stad toe en begon ouwen. Na enkele maan- /erd het resultaat lang- zichtbaar. Nero liet een 17 k aanleggen met een om- g van ruim 80 hectare, vol is, kunstmatige meren en Btwerken. Het complex, (tuffend in zijn grootte en deed de Romeinen ver innen. Het zou bekend len als Nero's Domus Au- het Gouden Huis. In de tee stond een beeld van Ne- an zo'n veertig meter hoog- 'e vorst vond dat hij met paleis eindelijk een mens- trdig verblijf had gekregen. Meyboom, werkzaam als liek archeoloog, deed twin- aar lang onderzoek naar 's Gouden Huis. Van het talige paleis resteert nu een complex met ruim 150 dat zich grotendeels tr de grond bevindt. „Wat aard is gebleven heeft niet ingeerd als woonruimte", Meyboom uit. „Keukens laapkamers ontbreken. Het de plek waar Nero zijn ge- igden ontving en met hen eerde." de hand van de bewaarde lekken, die nu donker en htig zijn, zijn de onderzoe- meer te weten gekomen tde Romeinse decoratie- st. Zij ontdekten dat de be nde wandschilderingen, vele eeuwen later schilders Gl' lers, i als Rafael als inspiratiebron dienden, zich bevonden in de minder belangrijke delen van het complex. De belangrijkste keizerlijke vertrekken waren oorspronkelijk volledig met marmer versierd, dat ais ach tergrond fungeerde voor origi nele Griekse schilderijen en standbeelden. En dat terwijl marmer in Rome lange tijd als ongepaste decoratievorm gold. „Het gebruik van marmer zegt iets over Nero's politieke be doelingen", zegt Meyboom. „De Romeinen brachten het in verband met de vroegere Hel lenistische vorsten, alleenheer sers als Alexander de Grote, die marmer als belangrijke decora tievorm gebruikten. Nero wilde zich ermee als vorst presente ren. Het volk van Rome moest weten dat hun keizer een soe verein vorst was en niet slechts de voorzitter van de Senaat." Hoe belangrijker een vertrek was, hoe minder schilderingen er aanwezig waren: de vertrek ken voor bedienden waren vol ledig beschilderd. Door mar mer te herintroduceren als be langrijk decoratiemiddel luidde Nero de ondergang van de Ro meinse wandschilderkunst in. „Nadat Nero hem had gede gradeerd tot minder belangrij ke decoratievorm, is de Ro meinse wandschilderkunst in kwaliteit achteruitgegaan", stelt Meyboom. ,,ln de heren huizen van Pompeii, die uit de eerste eeuw voor Christus stammen, is te zien dat wand schildering toen nog bij uitstek de manier was om rijkdom en smaak te tonen. Maar de kei zers na Nero gingen ook steeds meer marmer gebruiken. Enke le eeuwen later werd het al ge- Paul Meyboom bruikt in woonhuizen voor welgestelden, zoals in de hui zen van Ostia." In de jaren van de bouw van het Gouden Huis slonk Nero's populariteit. Niet alleen de ex travagantie van zijn nieuwe pa leis zorgde hiervoor. Zijn be leid werd steeds meer geken merkt door paranoia en Nero liet vele hooggeplaatsten om brengen, onder wie zijn leer meester Seneca. In 68, vier jaar na de grote brand in Rome, riep de Senaat hem tot staats vijand uit. Hij gaf zijn dienaar opdracht hem te doden, maar niet voordat hij nog uitriep: Welk een kunstenaar gaat met mij verloren! Nero's opvolgers deden er alles aan om de sporen van zijn werk uit te wissen. Op de plaats van het grote kunstmati ge meer werd het Colosseum gebouwd, het paleis werd vol Het bedrijfje Kiek in de Pot van B. van Hooidonk en T. van Bo- heemen heeft gisteravond de fi nale van de Leidse Start bereikt. De traiteur, gevestigd aan de Hogewoerd in Leiden, ging ook met de publieksprijs aan de haal. Het Boskoop Zorghotel uit Hazerswoude-Dorp en Ticket Team uit Sassenheim moesten met lege handen naar huis. De jury had dit keer weinig moeite de winnaar te kiezen. Vooral het duidelijke businessplan van Kiek in de Pot gaf de doorslag. Het niveau van de presenta ties was in tegenstelling tot de A LEIDSE START vorige voorrondes van deze wedstrijd voor beginnende on dernemers niet echt hoog. Ze nuwen waren daar debet aan. Wellicht is er voor de organisa tie een schone taak weggelegd om de deelnemers wat meer op weg te helpen, zodat ze zich be ter kunnen presenteren. Al heeft een beetje onbeholpen heid soms wel z'n charme. De presentatie van het Boskoop Zorghotel was formeel en nogal aan de korte kant, maar de vra gen van zowel de jury als het publiek werden zelfverzekerd en duidelijk beantwoord. De duopresentatie van de uit eindelijke winnaar Kiek in de Pot had veel weg van een to neelstukje voor tussen de schuifdeuren. Echt leuk werd het pas toen door een foutje de spanning kon worden weggela chen. Vlak voordat de bezoe kers hun stembriefje moesten inleveren werden zij vergast op hapjes van de traiteur. Kiek in de Pot maakt naast verse kant en-klaarmaaltijden ook party schotels. R. Comelisse van Ticket Team was er door zijn vrouw 'ingeluisd' om mee te doen aan de Leidse Start. Hij keek van achter de desk voorzichtig de zaal in en vroeg zich hardop af waar hij eigenlijk aan begonnen was. Zijn bedrijf biedt de soft ware voor elektronische kaart verkoop en toegangscontrole. Zo maakt inmiddels elke eredi visievoetbalclub gebruik van het systeem dat door Ticket Team wordt geleverd. Met het EK 2000 heeft het bedrijf echter heel weinig te maken en de po gingen van de jury om via Cor- nelisse kaartjes te regelen voor de finale leverde dan ook niets op. De vraag of Comelisse elke zondag met spanning zit te wachten op een telefoontje

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17