eiden Regio Stof levert het meeste gevaar op Als de nood het hoogst is, komt de ambulance niet ubliek zit komend seizoen droog bij Doeos Het meubelstuk van Leiden-Noord is niet meer Dissidenten verbaasd over plannen WBL JSDAG 23 FEBRUARI 2000 Het was glad op straat gister ochtend, spekglad. Het was zö glad dat menige fietser onder uitging. Zo ook een vrouw op de busbrug over de Rijn op de Agaatlaan tussen de Mors en de Stevenshof. Geen nood, een passerende bromfietsster hielp de vrouw overeind. Zij was met een flinke klap met het wegdek in aanraking gekomen, had hoofdpijn en klaagde over pijn in de armen en benen. Het hulpvaardige meisje - 16 jaar oud - belde vervolgens heel alert 112 op haar mobieltje. Nadat zij had gemeld dat er op de brug een vrouw was ge vallen en om een ambulance vroeg, werd de hoorn er aan de andere kant opgegooid. In op- perse verbazing belde ze nog een keer. Ze kreeg van de tele foniste aan de andere kant van de lijn te horen dat dit al de tig- ste keer is dat er werd gebeld wegens de gladheid en dat 'men' geen zin had om te ko men. Einde gesprek. Uiteindelijk slaagden de te hulp geschoten omstanders er in via de mobilofoon van een passerende bus toch een am bulance op te roepen. De onge lukkige vrouw werd, met ver moedelijk een gebroken pols, naar het LU MC vervoerd. Het had erger kunnen uitpakken. Voorlichter Jaap Nelemans van de politie Hollands Midden heeft geen goed woord over voor de handelwijze van de centraliste. „Als iemand 112 mobiel belt, komt hij of zij au tomatisch terecht bij de lande lijke alarmcentrale in Drieber gen. Van daaruit wordt de bel ler doorgeschakeld naar de meldkamer in zijn of haar regio. Het was gisteren in grote delen De 'geheime trommel', het kistje waarin de geheime fcken voor de raadsleden worden bewaard, is terecht. Het inood werd anderhalve week geleden gestolen uit de leeska- rvan het stadhuis. Naar nu pas bekend is geworden werd de nmel daags na de diefstal al weer gevonden in de Spijker- irsteeg, op een steenworp afstand van het stadhuis. De idst is geheim gehouden in verband met het politieonder- k. Het onderzoek heeft tot nu toe niets heeft opgeleverd, gemeester Postma presenteerde de terugkeer van de gehei- trommel gisteren aan de gemeenteraad met het voorlezen het gedicht dat aan de binnenkant van het deksel is aange- cht. Het gedicht wijst de raadsleden er met klem op de trom- I altijd netjes af te sluiten, zodat de geheimen goed bewaard FOTO MARK LAMERS hermutseling in de bus •N_i Een 39-jarige buschauffeur uit Amsterdam en een 16-ja- passagiere uit Lisse hebben gisteren aangifte gedaan van shandeling. De twee waren in Leiden slaags geraakt in de i. Rond 14.30 uur stapte het meisje op het station in de bus ir Amsterdam. Omdat de chauffeur haar vluchtig getoonde niet kon controleren, sprak hij het meisje daarop aan. Na woordenwisseling ontstond een handgemeen en uiteinde- moest de politie er aan te pas komen om de partijen te liden. appen in het park Een 39-jarige man die met zijn zoontje wat oud vuur- afstak in het Blekerspark moest dat bekopen met een paar >en. Het geknal wekte de irritatie op van een voorbijganger aar rond 19.00 uur zijn hond aan het uitlaten was. Na wat erkingen over en weer kreeg de rotjes'gooier enkele schop- en klappen van de hondenbezitter, die onbekend is geble- euwe nummers Thuiszorg Thuiszorg Groot Rijnland heeft een nieuw telefoonnum- rvoor de onderdelen Ouder- en Kindzorg, de afdeling Voe- >- en Dieetadvies en voor de cursussen gezondheidsvoor- ng en opvoeding. Deze onderdelen gaan per 1 maart sa- i onder de naam Voorlichting en Preventie, de klantenservi ce bereiken via telefoonnummer 0172-503040. Voor de ekuren en consultatiebureaus zijn er geen wijzigingen. leiden Een grote glazen kas in hartje centrum. Betekent dat concur rentie uit een onverwachte hoek voor de Westlandse tomatentelers? Nou nee. Het betreft hier de winterkas van de Hortus Botanicus die zijn voltooiing nadert en waarin straks zeldzame kuipplanten zullen bloeien en groeien. Daarnaast zal de 40 meter lange en 13 meter ho ge winterkas een bezoekerscentrum herbergen met daarin opgeno men een café, een winkeltje en een expositieruimte. Met de nieuwe winterkas hoopt de Hortus zich vanaf volgende maand weer wat aantrekkelijker te kunnen presenteren. Het 'kom in de kas' klinkt dan niet alleen op het platteland, maar ook in het oude stadshart van Lei den. FOTO WIM DIJKMAN hij samen met het oudste nog ende lid, Frans Broeders, en het angste lid Jordy van Weeren, de e aanzet voor de nieuwe tribune gegeven, wilde de wethouder de lalclub Docos toch nog wel even t onder de riem steken, nodige zelfspot ging Alexander old daarbij niet uit de weg. „Ik van de voorzitter dat de tribu- september klaar moet zijn. Voor zekerheid zou ik er toch maar wat tijd bij trekken. Ik kan het weten. Ik heb in de stad laatst ook nog een accommo datie met enige vertraging neergezet", doelde hij op de sporthal in Noord die bijna een jaar later openging dan was Het was een grapje dat de 150 be langstellenden gisteravond op het hoofdveld van Docos wel konden waarderen. Maar voorzitter Ton van Zijp zag op zijn beurt geen enkele re den voor vertraging of uitstel. Het had al heel wat voeten in aarde om bij dit punt te belanden toen de welstands commissie het ontwerp in eerste in stantie afkeurde vanwege de hoogte. „Volgende week gaan de eerste 24 pa len van 15 meter lengte de grond in voor de fundering. In april gebeurt het grondwerk en in mei beginnen we aan de bovenbouw. Fase 1 moet voor de zomer klaar zijn. Daarna is het een kwestie van afwerken. Als het goed is, gaat de tribune in de tweede week van september gewoon open." Het ontwerp moet het pareltje in de kroon worden van Leidens grootste voetbalclub van dit moment. De con structie krijgt een doorzichtige koepel van polycarbonaat. „Daardoor zit je 's winters droog en zomers lekker in het zonnetje", stipte Van Zijp de voorde len daarvan aan. Op de futuristisch ogende zittribune kunnen 280 toe schouwers plaatsnemen, in rode kuip stoeltjes, de kleur van de club. Aan de tribune verbonden zijn twee kleedka mers en een scheidsrechterkleedka mer. De financiering van het project - kosten rond de vijf ton - is inmiddels vel altijd stond-ie er. Langs (water op het grasveldje rhet gezondheidscentrum. Is Blackie daar niet liep te en, stond hij in de achter aan de familie Mens aan ernhardstraat. Groot en kwamen langs om hem te i of appelschillen en brood eren. De shetlartdpony ^een soort meubelstuk ge- den, niet meer weg te den- uit de buurt. r Blackie is niet meer. Na gelukkig en gezond leven twintig jaar is de pony van I familie Mens in de nacht t afgelopen zondag op maandag overleden. Een tijdje terug was Blackie nog het doelwit van de gemeente. Een paard aan de Bernhard- staat kan niet, aldus de lokale overheid. Een paard is geen huisdier. Maar ook de ambte naren schrokken van de emo tionele reacties van de buurt bewoners. Blackie hoort bij ons, Blackie is het meubelstuk van de Bernhardkade, luidde de mening van de omwonen den. En daar kon zelfs Leiden niet tegen op. Blackie werd een gedoogpony. De familie Mens wilde Blackie een waardig afscheid geven en Blackie was een vertrouwde verschijninhg aan de Bernhardkade. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad de pony laten cremeren. Wat bleek echter, een kanarie, kat of zelfs een sint-bemhardshond kan worden gecremeerd maar een paard niet. Dat wordt 'vernietigd' en ver volgens verwerkt in bijvoor beeld dierenvoedsel. Puur on recht, volgens de familie Mens die met veel pijn en moeite toch een dierencrematorium bereid heeft gevonden de laat ste reis van Blackie te verzor gen. Weliswaar ligt er in de Tweede Kamer een wetsvoorstel waarin staat dat alle dieren moeten kunnen worden gecremeerd, maar dat voorstel is er nog niet door. Schijnen allerlei mi- lieuhaken en -ogen aan vast te zitten. Hebben die Kamerleden geen gevoel in hun donder of zo, vraagt de familie Mens zich af. Natuurlijk zijn er mensen met een andere mening maar je moet iedereen in zijn waarde laten, vinden ze aan de Bern hardkade. Gelukkig zijn er nog dierenvrienden bij een crema torium. Bedroefd maar toch met een goed gevoel heeft de familie Mens Blackie achtergelaten in dat crematorium. Blackie, rust zacht! van het land glad dus ik kan me voorstellen dat als er veel men sen mobiel 112 bellen, er in die centrale grote drukte is en dat de mensen daar gespannen zijn. Maar dat mag natuurlijk nooit reden zijn om bellers niet of slecht te woord te staan en maar geen ziekenauto te stu ren." De voorlichter bevestigt dat de melding in de meldkamer van politieregio Hollands Mid- ook rond. De sponsors van de zon dagtweedeklasser nemen een goed deel daarvan voor rekening. Een leger tje van vrijwilligers heeft zich inmid dels aangemeld om zoveel mogelijk hand- en spandiensten op en rond de bouwput te verrichten. „Wat we pre cies gaan doen bij de opening, weet ik nog niet", keek de voorzitter van de Morschclub alvast vooruit. „Zeker is dat dat zal geschieden in originele Docos-stijL Dat wordt dus gezellig." den uiteindelijk via busmaat schappij Connexxion tot stand kwam. „Het was ook in Hol lands Midden glad en dus druk in de meldkamer. Maar niet te druk om mensen niet normaal te woord te staan en te helpen." Nelemans meldt overigens nog dat er momenteel wordt gewerkt aan een systeem om mobiele bellers direct te verbin den met hun eigen regio. Pechtold onaangenaam verrast Vervolg van voorpagina Behalve vast asbesthoudend materiaal, hebben inspec teurs bij een controle in de Leidse Schouwburg ook losse asbestresten en asbeststof aangetroffen. Niet duidelijk is of dit een gevolg is van slordig saneren tijdens de ver bouwing van de schouwburg enkele jaren geleden. Dui delijk is wel dat juist het stof potentieel het meeste ge vaar oplevert. leiden ruud sep Het asbeststof zal dan ook het eerste worden verwijderd. Zo gauw de resultaten van het luchtonderzoek bekend zijn, gaat een gespecialiseerd bedrijf aan de slag om de losliggende stukjes en het stof te verwijde ren. Enige tijd later zullen ook de onaangetaste asbestplaten worden gesaneerd. Bij het on derzoek in de schouwburg zijn ook enkele losse asbestplaten gevonden, die in een stookhok stonden opgeslagen. Wethou der Pechtold: „Dat is op zijn zachtst gezegd toch curieus. Ik denk dat we in de toekomst bij oplevering van gebouwen nog strenger moeten inspecteren dan tot nu toe het geval is." Het onderzoek dat tot nu toe in de schouwburg is uitgevoerd is 'non-destructief. Dat wil zeg gen dat er bij de zoektocht naar asbest niet gesloopt wordt. As besthoudend materiaal dat vol ledig is weggewerkt wordt op die manier niet aangetroffen. Omdat het vermoeden bestaat dat er achter de bestaande weg- getimmerde plafonds in met name de artiestenruimte ook nog asbest schuilgaat, zal hier het onderzoek met iets grovere maatregelen worden uitge breid. Pechtold liet gisteren aan de raad weten dat hij 'zeer onaan genaam verrast' was door de nieuwe asbestvondst. De wet houder wacht nog op een on derzoek naar de hele gang van zaken rond het niet verwijderen van asbest in de Stadsgehoor zaal. Een soortgelijk onderzoek ligt bij de schouwburg niet erg voor de hand omdat de afwe ging om bepaalde zaken niet te saneren in dit geval redelijk hel der is. De kans is weliswaar aanwe zig maar de wethouder ver wacht niet dat de situatie in de schouwburg zo ernstig is dat het gebouw voor publiek moet worden gesloten. Omdat er in de publieksruimtes geen stof op de vloeren is gevonden, is de verwachting dat de luchtmon sters die op korte termijn geno men worden geen schokkende resultaten zullen opleveren. „Maar als het anders uitpakt, dan moeten we desnoods de schouwburg sluiten", waar schuwde Pechtold de raad. 'Dit lijkt nergens op' leiden ruud sep Katten Nu we het toch over dieren hebben: Het streekdierentehuis Leiden Stevenshage heeft een probleem. Onlangs pikte de Dierenbescherming vier poes jes op bij een boerderij en bracht de dieren naai' de Ste venshof. Onderzoek wees uit dat het kwartet aan de niesziek te lijdt. Inmiddels zijn de vier met diverse medicijnen behan deld maar dat heeft nog niet het gewenste resultaat opgele verd. De dieren lijden daar niet onder, zijn speels, erg lief en kunnen heel oud worden. Probleem is echter dat ze ande re katten kunnen aansteken. Daarom wordt er voor de vier een nieuw tehuis gezocht waar ze niet in aanraking met andere poezen kunnen komen. Waar ze bijvoorbreeld binnen blijven of in een omheinde tuin kun nen lopen. En de nieuwe baas jes of bazinnetjes moeten niet bang zijn voor af en toe een snottebel. Het gaat om een roodwit kater tje van anderhalf, een grijswit katertje van twee, een doof wit poesje met grijze vlek op het hoofd van anderhalf en een schildpadpoes van dezelfde leeftijd. Als u één van deze beestjes in huis wilt nemen, zorgt Stevenshage voor eventu ele sterilisatie of castratie. Stevenshage is gevestigd aan de Kenau weg 1. Telefoon: 5790340, van 13.00 tot 16.00 uur. eric-jan berendsen Het idee om eventueel alle be zittingen van woningbouwver eniging Leiden (WBL) over te dragen aan woonstichting Por taal blijkt nog niet in het be stuur van de WBL te zijn be sproken. De drie bestuursleden die te gen de voorgenomen fusie met Portaal zijn, moesten het plan in de krant lezen. De woning bouwvereniging houdt de mo gelijkheid van overdracht van alle bezittingen achter de hand voor het geval het voorstel voor een fusie niet de vereiste meer derheid van negentig procent haalt. Voor het alternatieve plan, dat feitelijk op hetzelfde neerkomt, is volgens de regels tweederde meerderheid al vol doende. WBL-directeur J. de' Greef presenteerde het alternatieve plan vorige week tijdens een in formatiebijeenkomst voor kan didaat-leden van de algemene vergadering. Bestuurslid W. Plasmeijer, ee van de tegen standers van de fusie, viel bijna van zijn stoel toen hij van het plan vernam. „Dit lijkt natuur lijk nergens op. Wij weten hier als bestuursleden niets van", aldus Plasmeijer. „In bestuurlij ke zin is deze gang van zaken totaal onjuist." Dat de drie dissidente be stuursleden tot nu toe niet be trokken zijn bij de plannenma kerij, vindt De Greef niet vreemd. „Dat is gezien de aard van het vraagstuk nogal lo gisch", verklaart hij. „Kijk, we zitten in een bestuurscrisis. Dan werkt dat wat anders. We hebben dit idee besproken met een delegatie van het bestuur en de raad van commissarissen. Een officieel bestuursbesluit is nog niet genomen. Een voorstel daartoe is nog in voorberei ding", aldus de directeur. De dissidenten in het WBL- bestuur mogen zich dan gepas seerd voelen, de gang van za ken is voor hun geen aanleiding om zelf stappen te onderne men. Plasmeijer: „Nee, wat moeten we? We weten nog van niks. Laten we maar wachten tot er daadwerkelijk een voor stel ligt."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15